Over de grenzen Senaat wijst Carswell rechter af Bolletje ENGELSE .VERRADER' AFGETUIGD EXPLOSIE IN OSAKA EIST 98 DODEN ISRAËL ONTKENT EEN BOMBARDEMENT OP SCHOOLKINDEREN IN EGYPTE Rechteloos Zware nederlaag voor Nixon Deense Dolle Mina's zagen af van gevecht met de lijfwacht Handelaren in blanke slavinnen in België gepakt Bur «emeesters in Frankrijk betoogden Waarschuwing van Rode Kruis voor Guatemala Rode kousen als symbool BOURGUIBA IS PESSIMIST Meteen pijfat vindt iedereen tn draai de jam voor mannen APPLAUS Dr. Briining begraven Gevangene op schoorsteen TELEURGESTELD mefijeptcewi/ Een platenbon is altijd raak Hotelbandiet aangehouden WRAAK VAN ARABIEREN Een platenbon is altijd raak BESTAND ONDERZOEK RICHARD NIXON afgewezen ADVERTENTIE LUIK De politie van Luik heeft een echtpaar aangehouden dat in het plaatsje Brustum een bar exploiteerde. Het echtpaar wordt er o.tn. van ver dacht betrokken te zijn bij handel in blanke slavinnen. Vorige week arresteerde de Luikse politie een Frans echtpaar, dat al heeft toegegeven vorig jaar november twee Belgische dienstertjes met valse voor wendsels naar het buitenland te hebben gelokt en daar te hebben verkocht. Een derde meisje hadden ze al bijna overge haald om ook naar het buitenland te gaan. Eén van de twee „verkochte" meisjes heeft kans gezien naar België terug te keren. Zij vertelde de politie dat ze in Noord-Afrika voor 100.000 Franse francs van de hand was gedaan en tot prostitutie was gedwongen. Afgelopen zaterdag heeft de Luikse politie nog een Luikenaar en een P'ransman aangehouden. De Fransman is in zijn land al eens veroordeeld voor handel in blanke slavinnen en boven dien zou hij door de politie van Bor deaux worden gezocht wegens moord. ADVERTENTIE TIJDELIJK 1.25 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel WASHINGTON L)e Amerikaanse senaat heelt woensdag de benoeming van rechter G. Harrold Carswell in het Amerikaanse Hooggerechtshof niet goedge keurd. Hiermee heeft president Nixon een tweede nederlaag geleden bij /.ijn pogingen een rechter uit de zuidelijke staten in het Hooggerechtshof benoemd te krijgen. De uitslag van de stemming was 51 tegen, 45 voor Carswell. de 50-jarige rechter uit Tallahassee, in Florida, die momenteel als rechter dient in het vjjfde rondrei zende Hof van beroep. De stemming van woensdag was het hoogtepunt van een zwaar gevecht tegen de rechter door de liberale en gematigde oppositie in de Senaat gedurende de laatste drie maanden. Carswell werd steeds meer aangevallen wegens anti-neger neigin gen, zijn middelmatige juridische slaat van dienst en een gebrek aan oprecht heid tjjdens verhoren door de juridische commissie van de senaat. Nixon benoemde Carswell op 19 ja nuari, nadat de Senaat verleden jaar november met 55 tegen 45 de benoe ming in het Hooggerechtshof van rech ter Clement F. Haynsworth jr. had af gewezen. De uitslag van de stemming woensdag, was een dramatische omke ring van de stemming van twee dagen geleden, toen de Senaat een motie ver wierp met 52 tegen 43 stemmen waarin gevraagd werd de benoeming van Cras- well terug te wijzen naar de juridische commissie. Nixon is de eerste president in deze eeuw en de vierde uit de Ameri kaanse geschiedenis die meer dan een door hem voorgedragen rechter voor het Hooggerechtshof ziet afgewe zen door de senaat. Verleden week nog wees Nixon be zwaren tegen Carswell's benoeming als ongegrond van de hand. De tegenstanders van de rechter ver wijten hem racisme en middelmatig heid. Tot op het laatst heeft Nixon zich volledig achter Carswell gesteld. De uitslag van de stemming, die werd bekend gemaakt door vice-president Spiro T. Agnew die de Senaatszitting C7 PARIJS Ongeveer duizend Franse burgemeesters zijn gisteren met de Franse driekleur in de hand door de straten van Parijs getrokken om kracht bij te zetten aan hun eis voor hervor ming van plaatselijke belastingen. Na de demonstratie verzamelden de eerste burgers zich voor het gebouw van de nationale vergadering tegenover de Place de la Concorde en trokken toen naar dé*woning van de eerste mi nister om hem een petitie te overhandi gen. De groep werd aangevoerd door de linkse presidents-kandidaten Francois Mitterrand en Gaston Defferre en de socialistische leider Guy Mollet. GENEVE Het Internationale Rode Kruis heeft de Guatemalteekse rege ring gewaarschuwd geen vergeldings maatregelen te nemen tegen gevange nen wegens de moord op Karl von Spreti, de Weslduitse ambassadeur. De ambassadeur werd vermoord door terroristen, die in ruil voor hun slacht offer de vrijlating van 25 politieke ge vangenen en een losgeld van ruim twee miljoen gulden hadden geëist. Marcelle Naville, de Zwitserse presi dent van het Rode Kruis, herinnerde de Guatemalteekse regering aan de ver plichtingen. die ze is aangegaan inzake de behandeling van gevangenen. Guate mala heeft de Geneefse conventie van 1949 ondertekend, die vergeldingsmaat regelen tegen gevangenen verbiedt. „Deze maatregel is van toepassing op allen, die momenteel door de Guatemal teekse overheid worden vastgehouden", zei Naville. Rechtse extremisten hebben een link se extremist gemarteld en vermoord als begin van een vendetta tegen de guer rillagroep die de Westduitse ambassa deur Karl von Spreti vermoordde. I MUNSTER Oud-rijkskanselier dr. keinrich Brür»ng is begraven in Mün- ster. Hij stierf op 3i maart. Brüning was van 1930-'32 Rijkskanse lier1 van Duitsland. Na de komst van Adolf Hitler moest hij echter vluchten. Hij was tot 1950 verbonden aan de uni versiteit van Harvard. Zijn oud-minis ter van Transport, Gottfried von Trevi- ranus. woonde de begrafenis bij, even als bijna 1000 andere personen, onder wie de huidige minister van Landbouw Josef Ertl. STRAUBING Dat er originele ma nieren zijn. waarop men een verzoek kracht kan bijzetten, vewees woens dag een 43-jarige gedetineerde In de strafgevangenis van Straubing in Beieren. Hij klom op de 40 meter hoge schoor steen van het gebouw en stak daar een pijp op. Hij wenste overgeplaatst te worden naar de gevangenis van München- Stadelheim. Niemand was in staat de gemoedelijk zijn pijp rokende hoogzitter naar be- neden te krijgen. Toen de man zeven uur op de schoor steen had gezeten de temperatuur was inmiddels aanzienlijk gedaald besloot hij het antwoord op zijn ver zoek te gaan halen. Zijp actie bleek niet tevergeefs te zijn geweest. Hij wordt overgebracht naar Stadel- heim. voorzat, werd begroet met applaus en toejuichingen van de overvolle publieke tribunes. Het blijkt dat 28 republikei nen en 17 democraten voor de benoe ming van Carswell hebben gestemd, 13 republikeinen en 38 democraten tegen. Senator Alan Cranston, democraat (Californië), een van Carswell's felste tegenstanders zei na de stemming, dat de stemming geen zaak was waar- men zich kon verheugen. Een teleurgestelde president Nixon heeft woensdag aangekondigd dat hij „te zijner tijd" een nieuwe rechter zal voordragen voor benoeming in het Hooggerechtshof maar dat dit niet noodzakelijkerwijs voor de verkiezin gen van november zal geschieden. Rechter G. Harrold Carswell heeft verklaard een gevoel van opluchting te hebben nu de strijd om zijn benoeming in het Amerikaanse hooggerechtshof voorbij is. maar teleurgesteld te zijn over de uitslag. ADVERTENTIE ADVERTENTIE f5,-7,50 10,-15,-20, 25,- KOPENHAGEN De lijfwacht van de Deense koning stond gisteren klaar om slag televeren met een groep jonge „rode kousen", de Deen se „dolle mina"-organisatie. De militante jonge dames zagen echter van hun plan af. de lijfwacht als „het symbool van de mannelijke gemeenschap" aan te vallen. De meisjes waren van plan ge weest het aflossen van de wacht voor het paleis te verstoren, maar de lijfwacht had iets van hun plannen opgevangen. Zij wilden zo graag in een gevecht gewikkeld raken, dat militairen die geen dienst hadden met de wacht meeliepen, opdat ook zij hun steentje zouden kunnen bij dragen tot het. verslaan van de vrou welijke vijand. Ook politieversterkingen werden ingezet, zodat de 12 „rode kousen" besloten niets te ondernemen tegen dit mannelijke^ overwicht. In plaats daarvan renden zij door de straten en schreeuwden om ge lijkheid. Zij spoorden aan tot vrou welijke rebellie tegen de domineren de mannen. Daarna trokken zij naar de brou werij van Tuborg waar zij de direc teur een eis om „gelijk loon voor ge+ lijk werk" overhandigden. Zij sloegen een aanbod van de di rectie af, zoveel bier te drinken als zij maar wilden. „Wij houden van iets sterkers", al dus één van de meisjes. Daarna verdwenen de eerste „rode kousen" van Denemarken. Zij be loofden spoedig met nieuwe heviger acties terug te zullen komen. LYON Maurice Sorini, de uit een psychiatrische kliniek ontsnapte over valler, die vorige week aan het hoofd van een vier man sterke bende misda digers in een hotel vier gijzelaars vast hield en ongedeerd wist te ontkomen, is vandaag na een vuurgevecht met de politie ernstig gewond gearresteerd. Een tweede man, Richard Israël Levy, die met Sorini uit de kliniek was ontsnapt en ook de belegering in het hotel te Villefranche-Sur-Mer had meegemaakt, werd door de politie met een kogel in het hoofd gevonden. Hij zou de hand aan zichzelf hebben gesla gen om aanhouding te voorkomen. Maandag had de politie in Lyon een derde bendelid, de 24-jarige Georges Navarro, aangehouden na een vuurge vecht. Sorini en Levy wisten toen te ontsnappen. Sorini en Levy werden als de twee gevaarlijkste leden van de bende be schouwd. Het vierde bendelid is nooit geïdentificeerd. LONDEN Een Engelsman van 40 jaar, die een complot van Arabische terroristen heeft verraden, is flink toe getakeld, aan handen en voeten gebon den en met een prop in zijn mond in een bos gevonden. Deze man, Ronald langs kroongetuige Hannan, was on- in het proces tegen ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak fB,- 7,SO ÏO,- 15,- SO,- SB,- Een gasontploffing bij een wegconstructie bij Osaka heeft 98 mensen het het leven gekost en verwondde nog eens .V00 personen. Op de foto dragen brandweermannen één van de gewonden uit het brandende gebied. OSAKA In hel centrum van Osaka zijn door een reeks gasontploffingen op een bouwplaats van de ondergrondse woensdag^98 personen gedood en 307 gewond. De politie die de laatste cijfers heeft bekendgemaakt noemt het onge luk de zwaarste ontploffing in een gas leiding die zich na de oorlog in Japan heeft voorgedaan. Een groot aantal gebouwen ié door de ontploffing verwoest. De schade in de buurt is ook belangrijk. De ontploffing werd gevormd door een serie van drie explosies die zeer kort na elkaar weer klonken. De ontploffing gebeurde toen een groot aantal personen op straat was tij dens het avondspitsuur. De Expo-1970 ligt ongeveer 16 km. ten noordwesten van de plaats- van de ontploffing. De politie hèeft bekendge maakt dat zich bij de slachtoffers geen buitenlanders bevinden. Meer dan de helft van de brand weerwagens en de ambulances van Osaka zijn bij do bestrijding van het vuur en het redden der slachtoffers betrokken geweest. De branden die ont stonden konden na vier uur worden be dwongen. De gastoevoer naar een aan tal wijken van de stad moest worden stopgezet. Een voorlopig onderzoek heeft aan getoond dat een dienstwagen van het stedelijk gasbedrijf bij de plaats van de ontploffing waar een lek in een hoofdleiding was geconstateerd, in brand is gevlogen, daarop volgden kor1 na elkaar drie hevige explosies. De brandende wagen had een groot aantal voorbijgangers doen stilstaan. De ramp door de politie beschre ven als de grootste en ergste gasont- ploffin na de oorlog deed zich voor op 10 meter onder de grond, op een plaats waar arbeiders bezig Waren met de bouw van een nieuw traject van de ondergrondse spoorweg. Redders zeiden: „Het ziet er daar be neden uit als een slachthuis. Overal lig gen ledematen, overal ziet men bloed O)) 18 maart 1965 zijn bij een ont ploffing in een gasleiding in Aomoro, Noord-Japan, elf personen omgekomen. Premier Eisakoe Sato heeft onmiddel lijk de minister van Internationale In dustrie en Handel Kitsji Miyazawa naar Osaka gezonden en een onderzoek ge last. Heden zal minister Ryoetaro Nemöto naar Osaka gaan. een vroegere majoor van hel Engelse leger die tien jaar heeft gekregen we gens bezit van ontplofbare stof. Samen hadden zij eind vorig jaar in Londen een Boeing-707 moeten opblazen van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. De springstof kregen de twee Britten in Amman, de hoofdstad van Jordanië, van El Fatah, de Arabische guerrilla organisatie. waarmee ze door bemidde ling van de Egyptische ambassade in Londen in contact waren gebracht. Terug in Engeland vertelde Hannan alles over het plan aan de politie. Hij werd eerst samen met de majoor gear resteerd maar toen hij kroongetuige werd, kwam hij vrij. Tijdens het proces werd hij zwaar bewaakt. Sindsdien zei hij dat hij voor zijn leven vreesde. Hannan vertelde dc politie gisteren dat hij dinsdagavond laat via een tele foontje naar een viswinkel in South ampton was gelokt. Hij woont in de buurt van deze stad. Daar werd hij in een grote auto ge duwd waar een op het oog nette En gelsman met halve brilleglazen inzat met vier anderen, die kennelijk uit het Midden-Oosten kwamen, aldus zijn re laas, dat wijst op een Arabische wraak oefening. Na een rit van een uur bracht men Hannan naar een huis waar hij hard handig werd ondervraagd. Hij kreeg er drie uur lang flink van langs. DEN HAAG De Tunesische minis ter van Buitenlandse Zaken. Habib Bourguiba jr., is „verschrikkelijk pessi mistisch" wat de toestand in het Mid den-Oosten betreft. Minister Bourguiba verklaarde op een persconferentie dat hij het, evenals mi nister Luns, niet mogelijk achtte opti mistisch te zijn. Men kan zelfs niet zeggen, dat sprake is van een dialoog tussen doven, eerder kan men constate ren dat doven zich aan een monoloog overgeven. Het werkelijke probleem, aldus mi nister Bourguiba. is dat twee nationa- lismen, het Israëlische cn het Palestijn se, om hetzelfde grondgebied strijden. Een dialoog tussen Israëliërs en Pales tij nen is niet mogelijk, zolang een par tij, gefrustreerd door nederlagen en ge brek aan middelen, tegenover een partij staat die, uit arrogantie welke een ge volg is van de overwinningen die zij heeft behaald, weigert begrip te tenen voor de Palestijnse ".aak. Minister Bourguiba verklaarde te ho pen. dat de gevechten tussen Polestij- r.en er. Israëliërs -tuDcn lelden tot liet minimum aan achting en begrip dm tot een dialoog kunnen leiden. Dit zal ech ter zeer veel tijd vergen, zo voegde hij hier aan toe. WASHINGTON Niet de vorig jaar overleden Zuidafrikaanse tandarts Phi lip Blaiberg, maar de Amerikaanse ne ger Louis Hussel is de man die het langsi met een nieuw menselijk hart geleefd heeft. Vandaag gaal de 44-jarige Russel de 593ste dag in met zijn nieuwe hart. dat hij op 24 augustus 1968 kreeg in Rich mond in de staat Virginia. ADVERTENTIE f 5,- 7,50 tO,-15,- 20,- 25,- (Vervolg voorpagina) TEL AVIV De Israëlische minister van Defensie. Mosje Da,jan. heeft ver klaard. dat Israëlische vliegtuigen slechts militaire doelen in Egypte heb ben gebombardeerd. Verder verklaarde hij dat de aantijging van Egypte dat een school is gebombardeerd, misschien betekent „dat de Egyptenaren een aan tal kinderen bij de militaire installatie" hadden. „Als dit het geval is, dan namen /.ij een zeer zware verantwoordelijkheid op zich door schoolkinderen in de buurt van militaire installaties te laten", al dus Dajan tijdens een vraaggesprek voor de Israëlische radio. „Wij kunnen toch niet weten dat er kinderen in de buurt zijn". Volgens Radio-Cairo hebben Israëli sche vliegtuigen een school in de ooste lijke Nijldelta gebombardeerd, waarbij 30 schoolkinderen om het leven kwa men en 36 werden gewond. Volgens de Israëlische legerleiding was het enige doel „een militaire installatie". Slechts militaire doelen zouden zijn getroffen in het gebied ten westen van de stad El Qantara. Dajan verklaarde dat Israëlische vliegtuigen films hebben gemaakt van de aanvalszone onmiddellijk na het bombardement, omdat hij verbaasd was over de Egyptische aantijging en daar om onmiddellijk de zaak liet onderzoe ken. „Wij zijn bereid de films te laten zien en om uit te leggen hoe wij wisten dat het een militaire installatie betrof", aldus de minister. „U kunt er militaire auto's in de buurt zien. De bunkers er om heen en alle andere militaire veilig heidsmaatregelen tonen duidelijk aan dat dit een militaire installatie is". De Israëlische dagbladen Maariv en Yediot Aharonot melden dat de rege ring in Jeruzalem een Russisch voorstel tot herstel van het bestand langs het Suez-kanaal van de hand heeft gewe zen. Volgens het doorgaans welingelich te dagblad Maariv. had Rusland voor gesteld een „actief bestand" langs het kanaal in te stellen, dat voor de Egyp tenaren geen formele verplichtingen zou meebrengen. De Israëli's zouden in hun afwijzing het voorstel een „list" hebben genoemd, waardoor „de Egyptenaren hun zwaar beschadigde verdedigingswerken langs het kanaal zouden kunnen herstellen en dan wanneer het hun uitkwam, een of fensief te beginnen". Twee moties van wantrouwen, door de oppositie in het Israëlische parle ment ingediend naar aanleiding van de kwestie-Goldmann. de president van het Joodse Wereldcongres, die de laat ste tijd in het nieuws is in verband met een vredesinitiatief, zijn woensdag met grote meerderheid door de Knesseth verworpen. De door de communisten in gediende motie kreeg slechts vier stem men. 61 afgevaardigden stemden legen. De VN-commissie die een onderzoek instelt naar beschuldigingen van in breuken op dc rechten van de mens door Israël in zijn bezette gebieden, heeft dit land voorgesteld het horen van Israëlische en Arabische getuigen over deze kwestie op neutraal terrein te doen plaatsvinden. De commissie denkt in dit verband aan Cyprus. Een Palestijnse Arabier heeft voor dc VN-commissie die in Beiroet een onder zoek instelt naar beweerde mishande ling van Arabische gevangenen door Is raëli's, verklaard, dat zijn oom. Kassim Al Saalim, uit een helikopter is gegooid toen hij weigerde op vragen van zijn Israëlische ondervragers te antwoorden. Ta lat Tarnini, die in julie 1968 Jeru zalem heeft verlaten, verklaarde dat gevangenen van egn gevangenis in He- bron zijn oom uit de helikopter hadden zien vallen. Hij zei niet op welke dag dit gebeurd zou zijn. Uet is een veel gehoord grapje uit oorlogstijd met een w are maar zeer wrange achtergrond. „Kent U het verschil tussen een dicta tuur en een democratie?" „Als er des morgens om zeven uur aan uw woning gebeld wordt, is het in een democratie de melkboer en In een dictatuur de geheime politie". Geheime politie, het is een van de ken merken van een regime, dat zich te gen de wil van de bevolking moet handhaven. En geheime politie is bovendien ook iets, wat de buitenlander of toerist niet zo gauw te zien krijgt. De niet verder dan de neus kijkende buiten lander merkt wel dat de treinen op tijd rijden en dat er zoveel mooie we gen worden gebouwd, diezelfde bui tenlander die doodsbang is voor de Russische geheime politic, maar deze in een ander land prijst, vanwega „Rust en orde". In Griekenland is het kolonelsbe wind bezig zulk een rust en orde te scheppen. Voor velen heeft de groep Palakos- Pa- padopoelos, nog lange tijd de „voor delen van de twijfel" genoten. Doch de laatste processen in Athene heb ben overduidelijk onthuld, dat men in Griekenland op weg is naar een re gelrechte fascistische dictatuur. Reeds vele malen had men uit getuige nissen gehoord, dat de Griekse gehei me politie martelingen toepast. Thans is bij een van de laatste processen door de rechtbank-president te ken nen gegeven, dat het maar uit moest zijn met deze voor de verdachten ont lastende getuigenissen en iemand die het toch waagde iets dergelijks te verkondigen, werd bij het verlaten van de ..rechtszaal" prompt gearres teerd. PAPADOPOELOS 's morgens bellen Tiet doet de verbaasde toeschouwer denken aan zinnen die hij reeds eerder heeft gehoord. De nazi-minister van „Justitie", de later wegens zijn onmetelijke misdaden in Polen - die hij zelf openlijk toegaf en achteraf betreurde - veroordeelde Hans Frank, heeft eens beweerd: „Ilccht isi wasz dem Deutschen Volke nützt" (recht is wat voor het Duitse volk nuttig is) waarbjj hij de nazi's dan maar gemakshalve met- het Duitse volk vereenzelvigde, dem Deuteschen Volke nützt" (recht is wat voor hel Duitse volk vereen zelvigde. Onthullend was in dit opzicht ook het proces tegen de directeur en redactie van het Atheense blad Eth- nos (Het Volk). Zij siundc> terecht, omdat een oud-mi nister in een artikel had geschreven, dat er in verband met de kwestie- Cyprus ren >terke regering van natio nale eenheid diende te worden ge vormd. Hij werd deswege tot vier en een half jaar gevangenis veroordeeld. De di recteur en de onderdirecteuren kre gen vier cn drie jaar en de hoofdre dacteur vijf jaar. Hoger beroep werd niet toegestaan. IJ el gaat er daarbij niet om. of nu de regeringen voorafgaande aan het kolonelsbewind ideaal waren. Verre van dat. Hel gaat er wel om, dat bij ai e onvol komenheden. de Griekse mens toch voorzien was van rechten, die hem in staat .stelden zich zonder vrees voor hel gerecht te vertonen en oen eerlijk pro af te wachten. Als er geen bepaalde getuigenissen mee r mogen worden gebracht en geen hoger beroep meer wordt toegestaan, is de burger rechteloos overgeleverd aan het bewind. Men kan het bewind ook niet goedpra ten met de angst voor het communis me. Het uitdrijven van de duivel door Beëlzebub is een oude proceduie die echter nog altijd tot de meest nuttelo ze bezigheden behoort. In het proces tegen de leden tan dc vereniging Democratische Verdedi ging in Athene, zei eer. van dc hoog leraren, de verdachte was: „de bom explosies zijn de uitlaatklep van een onderdrukt volk. Een volk dat vrij is in zijn uitingen, hoeft geen ge heime verbonden te stichten". Men hoeft nu niet direct wild te zijn op bomaanslagen om dit te beamen. Ln er wordt des morgens nog steeds ge beld in Athene. En niet door de melkboer alleen. ADVERTENTIE wmm tijdelijk elke fles van^voor

De Vallei | 1970 | | pagina 11