Hobby maakt van imitatie- Bonanza een moordenaar allebei natuur lijk! Eerste vrouwelijke vleeskeurmeester Weerklank van Anne Frank tot één mei 7.90 daarna kost het 16.50 Boek van de Maand Rijnmond kiest Moerdijk voor drieduizend ha industriegebied Maatschappelijk werkers nemen het niet langer UlatuNltu of een Bk? Waarom scheurde de dief alle blaadjes uit trouwboekje? Verpleegsters in Beverwijk willen geen extra lange vakantie Produktschap acht de nieuwe melkprijs nog te laag JONGE FRIES ONDERSCHATTE PISTOOL Ton voor Turkije DIRECTRICE PROTESTEERT TEGEN HAAR ONTSLAG Huisvestingsproblemen in Den Haag uitzichtloos nu m voor Kom rustig aanschuiven aan zo'n echte Achterhoekse boerentafel ruurlo Brandstichting in hotelkamer; 15 mnd. geëist Warenhuis door personeel grof bestolen De Marokkaanse kamermeisjes kregen geen paspoort Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit I Lekker I „ZWARTE HIT.LE" MET OVERTUIGD „FOLKLORE" Kinderen maakten gedichten, tekeningen en opstellen. John F. Kennedy schreef een brief. Eleanor Roosevelt een inleiding. Otto Frank registreerde zijn ervaringen. Beeldhouwers, schrijvers, fotografen en componisten werkten mee. Zó ontstond deze bijzonder fraaie uitgave. In deze wereldprimeur vertellen beroemde en naamloze mensen het verhaal van Anne Frank. Op hun eigen manier. Met impressies, artikelen en reprodukties. En met 120 afbeeldingen en foto's (in kleur!) waarvan de meeste nooit eerder zijn gepubliceerd. Weerklank van Anne Frank is het Boek van de Maand. Het eerste uit een serie boeken die iedereen moet - en kan - bezitten. Koop het voor 1 mei. En bespaar 8.60 De boekhandelaar verwacht il CATASTROFE (kun je doen als je met 124 bent). Dominesteeg 14 Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend.'s Zondag9 gesloten. Pagina 13 DONDERDAG 9 APRIL 1970 ADVERTENTIE DEN HAAG Op rampengiro 777 van het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis in Den Haag, speciaal opengesteld ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevings ramp in Turkije, is thans de eerste 100.000,- binnengekomen. LEEUWARDEN Louw D. (42), volgens zijn raadsman „een doorsnee man van het Friese platteland", was ongetrouwd. Deze op zichzelf niet strafbare omstandigheid leek er be langrijk aan mee te hebben geholpen, dat Louw gisteren voor de Leeuwarder rechtbank stond op beschuldiging van doodslag. De verveling hi zijn vrijgezellenbe staan verdreef hij door een flink glas bier nu en dan, door te gaan vissen en door het koesteren van vuurwapens. Hij las boeken over vuurwapens, hij ging ze bekijken in musea, hij schoot ermee (op een autowrak op het erf van het ouderlijk huis), hij repareerde ze thuis, ja, hij goot er zelfs eigenhandig loden kogels voor. Tweemaal was hij al veroordeeld voor overtreding van de Vuurwapenwet (daardoor had een schietvereniging hem geweigerd als lid), maar het had hem van zijn hobby niet afgebracht. De hobby had immers nog een be langrijke kant voor hem: als hij op zondag naar het café ging, kon hij met zijn vuurwapens kennissen van beider lei kunnen imponeren. Door de week had hij dat niet nodig, want als hard werkend metselaar genoot hij bij zijn collega's voldoende respect. Daarom kocht hij ook een kleine revolver, die hij makkelijk in de zak van zijn zon dagse pak kon meedragen en die daarin ook zijn vaste plaats kreeg. Met die revolver was het zondag 23 november gebeurd. In het café van Griet Beerstra in Veenklooster had Louw de 21-jarige monteur Hille Leeg- stra („Zwarte Hille" noemde hij zich zelf graag) uit Twijzelcrheide ontmoet. Volgens Louw had Hille hem al twee keer eerder ontmoet en zou Hille hem toen min of meer uitdagend hebben toegesproken. Louw vertelde gisteren dat Hille dat nu ook had gedaan. „Hij sloeg een borrel van me af. Ik wil van jou geen borrel, revolverman. zo zei hij". Later had Hille betwijfeld of Louw wel een echte revolver had. „Een oud alarmpistool," had h(j schamper veron dersteld. „Daar kan je wel mee op me schieten." Louw had verontwaardigd op de grond gericht en de trekker overge haald. De kogel verdween helemaal in de houten vloer, maar Hille had zich nog niet overtuigd getoond. Daarop had Louw, die een nog grote re hoeveelheid drank op had dan Hille, het zwartstalen wapen op Hille gericht. De revolver ketste echter, waarin Hille een nieuwe aanleiding voor schampere opmerkingen zag: „Daar heb je 't al, dat ding wil niet". En overmoedig had hij eraan toegevoegd: „Als je denkt, dat ik ongelijk heb, schiet je maar". „Ik zei: ik kan je wel doodmaken, ga er maar voor staan", vertelde Louw gisteren. „Hij ging er voor staan en toen heb ik de trekker weer overge haald, maar alleen om hem een schrammetje toe te brengen. Ik heb nooit de bedoeling gehad hem te do den". „Ja, maar u raakte hem precies in de hartstreek", merkte de president, mr. B. Dorhout, op. „In bepaalde sectoren van de televi siecultuur wordt het wapenbezit wel geromantiseerd, maar als zo'n jonge ke ren dan in een plas bloed op de grond ligt te sterven, is die romantiek er wel af", sprak de officier van justitie, mr. W. H. Kuipersbitter. Hij herinnerde eraan, dat nu voor de vierde keer in enkele maanden tijds de Leeuwarder rechtbank een zaak van het onbevoegd gebruik van een vuur wapen kreeg te behandelen. „Ik hoop van harte dat dit stukje Amerikaanse folklore niet al te inheems wordt". In dit geval wilde mr. Kuipers wel sterk de uitdagende houding van het slachtoffer laten meetellen. Daarom hield hij zijn eis beperkt tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek; wegens doodslag, want, de opzet tot doden was volgens de officier ten minste voorwaardelijk aanwezig ge weest. „Verdachte kende de werking van het wapen en hij speelde met de gedachte te doden. Volgens getuigen zei hij immers: Als je ervoor gaat staan, ben je dood, kleine man". Met die opzet was de raadsman, mr. H. Schootsma, het helemaal niet eens. „Hij had 1.95 promille alcohol in zijn bloed. Als hij daarmee zou hebben ge reden, zou zijn veroordeling erop wor den gebaseerd, dat hij allerlei vermo gens tot koel overleg en tot vaardig handelen miste. Nu hij in dezelfde si tuatie heeft geschoten, zegt de officier, dat hij moest hebben begrepen, dat het gevaar van het doden van Hille er in ieder geval in zat". Voor de zware mishandeling die het volgens mr. Schootstra wel was geweest, vroeg hij een milde straf. „Voor een man die zoals hij altijd buiten was, is de vrijheidsbeneming oneindig veel zwaarder dan voor ie mand, die het leven slijt in de achter kamer van het kadaster". ADVERTENTIE Woensdag heeft mej. Marlies Damen uit Oosterhout met suc ces examen gedaan als keur meester voor vee en vlees", zodat zij zich nu de eerste en enige ge diplomeerde keurmeesteres mag noemen. Zij kreeg haar opleiding aan het slachthuis van Breda, maar moest examen doen in Haar lem, waar zij tijdens de toch al zo spannende dag nog even tijd voor onze fotograaf vond. ROTTERDAM Het dagelijks be stuur van Rijnmond is unaniem tot de conclusie gekomen, dat een industriege bied van drieduizend hectare, dat vol gens z(jn berekeningen voor 1990 rond Rotterdam nodig is, gevonden moet worden bij de Moerdijk. Het geeft daaraan de voorkeur boven dc Hoekse Waard of een verdere vergroting van de Maasvlakte. Als plaats waar in de omgeving van Rotterdam een tweede vliegveld zou kunnen worden bevestigd, beveelt de Rijnmond bij het rijk het eiland Tien- gemeten aan. Voor woongebied denkt men in de eerste plaats aan uitbreiding van Hellevoetsluis langs het Haringvliet en een uitbouw van Rotterdam in oos telijke richting. Een Brabantse gedeputeerde schrok toen hij werd overvallen met de mede deling dat Rijnmond voor drieduizend hectare industriegrond onderdak bij Moerdijk zoekt. „Er zijn geen contacten met Rijnmond geweest, wij hebben zelf een streekplan in voorbereiding om Moerdijk tot maximaal achthonderd hectare te vergroten", zei hij. OENKERK De directrice van het bejaardentehuis Heemstrastate, de 52- jarige mevrouw E. Bijlsma, protesteert tegen het ontslag, dat haar door het be stuur is aangezegd. Een 21-jarige huis houdkundige is nu belast met de leiding van het tehuis waarin 26 bejaarden wo nen. De directrice heeft zich inmiddels tot haar bond gericht. Zolang het arbeids bureau geen uitspraak heeft gedaan, krijgt mevrouw Bijlsma haar salaris doorbetaald en mag zij blijven wonen in een ruimte binnen het tehuis. De bejaarde bewoners zijn inmiddels bezig met een handtekeningenactie voor het behoud van hun directrice. De rijkspolitie in Appingedam heeft de 40-jarige J. L., die ervan verdacht wordt ontucht te hebben gepleegd met zijn minderjarig dochtertje, aangehou den. Na verhoor heeft L. het hem ten laste gelegde feit bekend. DEN HAAG Vrijwel alle Haagse maatschappelijke werkers zjjn razend op het gemeentebestuur. Zij eisen op korte termijn een ombuiging van het woningbouw- en saneringsbeleid. An ders gooien zij het bijltje er bij neer. In een bittere brief aan B. en W. la ten zij zich scherp uit over de manier, waarop vandaag in het Haagse Con gresgebouw het Haagse saneringsbeleid wordt besproken. Deze bijeenkomst, waar alle Haagse maatschappelijk werkers zijn uitgenodigd, ls belegd door de Sociale Raad en het college van B. en W. De maatschappelijk werkers vinden het waanzin te praten over „begelei dingsproblemen" en „vroegtijdige in spraak van de bewoners". Waar het op aankomt is dat er zo snel mogelijk hui zen worden gebouwd. Dit is de sleutel voor alle moeilijkheden, aldus de maat schappelijk werkers. Zij zullen, koste wat het kost, de ver gadering vandaag met de neus op de feiten drukken. Een alternatieve verga deragenda is al klaargemaakt. De huisvestingssituatie in Den Haag is volgens de sociaal werkers, zo ern- BEVERWIJK Het plan van het Beverwijkse Rode Kruisziekenhuis om verpleegsters twee maanden extra va- kantic te geven gaat niet door. Ver pleegsters blijken niets te voelen voor lange vakanties. Drs. A. N. Versluys, de economisch directeur van het ziekenhuis, die het plan had bedacht, is daar nogal ver baasd over. „De verpleegsters vroegen zich vooral af wat ze met drie vrije maanden aan moeten", zei hij. Het idee schijnt het ziekenhuis niet temin een goede klank bij aspi rant-verpleegsters verschaft te hebben. Voor de nieuwe opleiding meldden zich zoveel gegadigden dat er voor het eerst sinds vele jaren voldoende leerlingen zullen zijn. stig, dat de stad aan de vooravond van een totale catastrofe staat op het ge bied van de lichamelijke en geestelijke gezondheid van een gedeelte van de be volking. „Wij maatschappelijk werkers wor den dag in dag uit gedwongen mensen te leren leven met een uitzichtloze woon- en leefsituatie, terwijl de ge meentelijke overheid hoegenaamd niets onderneemt, dat enig uitzicht op een oplossing biedt". Den Haag telt op dit ogenblik ze ker achtduizend krotten en een kleine 19.000 onherstelbaar slechte woningen. Ieder jaar komen daar duizend bij. Het gemeentebestuur heeft uitgerekend, dat Den Haag de komende tien jaar 69.000 woningen moet bouwen om uit de mi sère te komen. ADVERTENTIE BicCristaV zichtbaar inktniveau/ blauw, rood, zwart, groen ADVERTENTIE D ie Achterhoekse boerenmeubelen hebben wij nota bene speciaal voor U laten maken. Een mooie kans op een eerlijk en met liefde gemaakt meubel. Eetkamertafeis met opklapbaar blad, ronde en vierkante salontafels, 5-kaps stoelen, haardstoeltjes, kasten.ja, er is zoveel meer te zien in die gezellige meubelshowroom van DE G RAAFSCHAP in Ruurlo. En dat is alleen maar mogelijk omdat hier 124 woninginrichters samenwerken. Samen geven ze meer keus, meer service, meer verrassende prijzen (correct zwart op wit bij elk meubel,). RIJSWIJK In zijn vandaag gehou den vergadering, heeft het bestuur van het Produktschap voor Zuivel zjjn diepe teleurstelling uitgesproken over de be slissing van de minister van Economi sche Zaken, dat de prijs van consump- tiemelk m.i.v. 1 juni met slechts een cent per liter mag worden verhoogd. Het bestuur wijst elke verantwoorde lijkheid af voor de consequenties van deze volstrekt ontoereikende prijsstel ling. aldus een communiqué. Het produktschap voor Zuivel heeft berekend, dat met ingang van 12 april a.s. de prijs voor hert gehele pakket van consumptiemelk en consumptiemei k- produkten met gemiddeld circa vier cent per liter zou moeten worden ver hoogd. Bij deze calculatie is uitgegaan van een grondstofprijs, gebaseerd op de verwachte opbrengst van de indus- striemelk (met als minimum de richt prijs), van de integrale kosten van ver werking en transport, alsmede van de door de detailhandel gevraagde distri butiemarge. Omdat het bestuur er begrip voor heeft, dat een prijsverhoging van circa vier cent per liter niet in één keer kan worden verwezenlijkt, heeft het de mi nister van Economische Zaken voorge- AMSTERDAM Tegen de 43-jarige kok W. V. uit de hoofdstad, die, uit protest dat hij een bepaald huis van de woningdienst niet kreeg, in een kamer in een hotel aan de Marnixstraat op 4 februari brand had gesticht, heeft de officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. In de straf was tevens verdisconteerd het daarna gooien van straatstenen door ruiten van het gebouw van het kantongerecht aan het Kleine Gartman- plantsoen. Voorts vorderde de officier de tenuitvoerlegging van een in 1968 te gen V. uitgesproken voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De kok, die al elf keer veroordeeld is, zei dat zijn daad een protest was ge weest. Hij liep al zo lang met een ur gentieverklaring en hem was gebleken, dat deze „als koek werden uitgedeeld". V. was teleurgesteld geweest, ontzet tend nijdig geworden, had de drankfles gegrepen, zich volgeladen met alcohol, en was in die stemming op het dwaze idee gekomen een hotelkamer te huren en daar brand te stichten, zo schetste de officier de gang van zaken. Door de tijdige ontdekking van de brand door de hotelhouder, was de schade tot de kamer beperkt gebleven. De kok had lakens en dekens dicht bij een elektrische kachel gehangen. Volgens zijn raadsman, was het een ondeugdelijke poging geweest. V. had alleen door rook te veroorzaken en la waai te maken de aandacht willen trek ken. steld per 12 april de prijs van consump tiemelk met twee cent per liter te ver hogen en later in het jaar een tweede met het oog op de kostenontwikke lingen noodzakelijke prijsverhoging toe te staan. In afwijking van dit advies heeft de minister zoals bekend besloten sléchts toe te staan dat dé consumptie- melkprijs met een cent per liter kan worden verhoogd, niet per 12 april, doch m.i.v. 1 juni. DORDRECHT De Dordtse politie heeft tegen een tiental werknemers van Vroom en Dreesman te Dordrecht pro ces-verbaal opgemaakt wegens oplich ting of medeplichtigheid daaraan. Vier employees de 23-jarige P. F. A. M. van P. uit Roosendaal en de 19- jarige M. J. M. van der K„ de 21-jarige G. W. S. G. en de 19-jarige G. E. B. uit Gorkum worden beschouwd als de hoofdfiguren in een benadeling van het warenhuis, die in de duizenden gul dens loopt. De over het algemeen jonge werkne mers manipuleerden met kassabonnen, die zij de klanten onthielden en waar mee zij zich dan zelf goederen, zoals radiotoestellen, boormachines enz. toeëigenden. De zaak kwam bij controles aan het licht. Het grootste deel van de ont vreemde goederen kon worden achter haald. Bij een van de hoofddaders thuis werd voor 3.000,-,aan goederen aangetroffen. Het onderzoek duurt voort. DEN HAAG De 25 Marokkaanse vrouwelijke arbeidskrachten die voor Haagse hotelbedr(jven waren geworven om als kamermeisje in ons land te wer ken, hebben geen paspoort kunnen krij gen. De Marokkaanse autoriteiten von den. dat werk als kamermeisje in Ne derland niet in overeenstemming is met de status van Islamitische vrouw. Een tegengestelde mening waren an dere Marokkaanse autoriteiten toege daan. Nederland heeft in Marokko een wervingsmissie, die de hele kwestie in kannen en kruiken had met goedkeu ring van de betreffende Marokkaanse instanties en al. Dat de reis naar Ne derland op het laatste nippertje niet doorging, was een gevolg van het niet verstrekken van een paspoort, aldus de directeur van het gewestelijk arbeids bureau in Den Haag, de heer Van der Gijp. Uit de woning van het gezin Hulst in Zaandam is een polshorloge en een bedrag van 795 gulden verdwe nen. Bovendien scheurde de dief alle bladzijden uit het trouwboekje van het echtpaar Hulst. Mevrouw Hulst: „Je vraagt je af hoe iemand zoiets in zijn hoofd haalt. Ik ken niemand die jaloers op mijn man kan zijn. Ik heb vroeger in Vlaardingen verkering gehad met een jongen, maar die is overleden en toen heb ik mijn man leren kennen. De blaadjes uit het trouwboekje zijn allemaal weg, maar mijn paspoort, dat in het boekje lag, is er nog. Onbescha digd. Wie zoiets doet moet toch niet goed bij z'n hoofd zijn!"

De Vallei | 1970 | | pagina 13