Engelsen op bijna onbespeelbare veld beter uit de voeten ArsenaVs fysiek arsenaal groter dan dat van Ajax In driebanden Tini Wijnen door Muller verslagen Zweed Hans Alser veroverde Europese tafeltenn isti tel VOETBALPROGNOSE Vrijwel uitzichtloze positie voor Ajacieden in tweede duel Rinus Michels: Nederlaag is te groot uitgevallen Deelnemers inter toto W ielerkampioen- schappen in Brabant Winst voor Legia Warschau AFLOPEN SPORT IN 'T KORT Voetbal in 't kort MET WEERSTAAIS HUWELIJKSGESCHENK GEEN GOED GATEN DONDERDAG 9 APRIL 1970 A Dick van Dijk en Sjaak Staart staan tegenover een muur van Ar- senal-spelers. LONDEN De cijfers registreren koel. ArsenalAjax 30. Er is maar heel weinig op af te dingen. Arsenal is geen geweldige ploeg, maar wel een elftal, dat de macht heeft om 90 minuten, zoals elke Britse ploeg trouwens, door te gaan. In het laatste kwartier van de strijd bleek dat conditionele verschil beslis send. Op het moment dat Ajax de Londense storm van het eerste kwartier na rust had doorstaan en een even lange periode tenminste gelijkwaardig aan de Engelsen was geweest, had Arsenal nog de kracht om weer aan te zetten voor de „finale", die voor Ajax fataal werd. 12 minuten voor tijd vergat de verde diging Sammels te dekken, dat betekende 2—0. Vier minuten later velde Swart Graham. Tschenscher, veel fluitend en niet altijd even juist, gaf de strafschop, die zeker niet misplaatst was. Charly George, een 18-jarige. voor het eerste sei zoen in Arsenals topploeg spelend, vuurde hard en raak in de rechterhoek on danks de geweldige reactie van Bals. MURCIA „Ik had er niet op gerekend deze partij te verliezen", zei Tiny Wijnen teleurgesteld, toen hij op de vierde dag van de slopende biljartmara thon in Murcia in het driebanden door de Berlijner Dieter Müller was versla gen. De Nederlandse kampioen, die tevo ren in het 71/2 Aguilera had geklopt, was nog wel zo goed tegen Müller be gonnen. Tegenover vijf poedels van de Duitser had Wijnen vijf caramboles ge steld en dat moyenne van één kon hij tot de 25e beurt handhaven. Imiddels echter was Müller via een serie van 8 toch al op gelijke hoogte en bij de stand 25-25 kon men een spannend vervolg verwachten. Dat was ook zo tot en met de 55e beurt, toen Wijnen nog niet leid de: 41-40. Daarna liep de Berlijner, die In Duitse kampioenschappen routine in het driebanden heeft opgedaan met drie series van vier beslissend weg. Bij de stand 47-59 leek een grote nederlaag voor Wijnen onafwendbaar. De Bra bander kwam echter nog terug en gaf zjjn verlies met series van drie en vier een draaglijk aanzien: 54-60 in 74 beur ten. In de kaderpartij tegen Aguilera kwamen de feilen van de Andalusische organisatie, die door de charmante ont vangst niet weggewist kunnen worden, nog eens duidelijk naar voren. Al in zijn eerste serie van 41 merkte Wijnen dat de arbiter van het tellen in de an kers totaal geen idee had en het voort durend moeten corrigeren haalde Wij nen uit zijn spel. De organisatoren merkten wel wat er aan de hand was en probeerden de scheidsrechter ervan te overtuigen dat hij zich beter kon la ten vervangen. Het was tevergeefs. De man bleef hardnekkig op zijn post en pas na de helft stapte hij terzijde. Toen was het leed al geschied. Het laatste greintje zelfvertrouwen van de Ossenaar was verdwenen en alleen om dat Aguilera nog slechter speelde, kon. Wijnen met kleine series (achter elkaar 27. 39, 26 en 22) nog ruim winnen: 300- 205 in 18 beurten. Na de partij zei de Brabander: „Dit biljart loopt af. Het is niet gewoon DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie heeft woensdag besloten, dat de Nederlandse kampioen schappen voor dames, beroepsrenners en amateurs dit jaar worden gehouden op een parcours nabij de Brabantse plaats Helmond. Het bestuur is van me ning dat naast het Adsteeg-circuit in Beek (Limburg), waar de kampioen schappen de afgelopen tientallen jaren werden georganiseerd, voortaan ook an dere plaatsen in aanmerking moeten komen. WARSCHAU De Poolse voetbal kampioen Legia Warschau, die volgende week woensdag in Rotterdam tegen Feijenoord uitkomt in de tweede wed strijd halve finales Europa-Cup voor landskampioenen, heeft woensdag avond op eigen terrein met 2-0 gewon nen van GKS Katowice. De doelpunten werden in de 27e en 80e minuut ge maakt door Gadocha en Stachurski. Het was een verdiende zege voor het team uit de Poolse hoofdstad, hoewel het vertoonde spel zelden reden tot te vredenheid gaf. Aan Legia-zijde impo neerden naast Gadocha ook Brychczy en de oprukkende back Trzaskowski. De Nederlandse tennisspeelster Betty Stöve heeft woensdag in de acht ste finales dames-enkelspel van een in ternationaal toernooi in Nice met 3-6, 7-5, 6-2 gewonnen van de Amerikaanse meer". Zijn gelijk bleek bij het afteke nen van de verboden zone voor het li- bre. In een van de hoeken namelijk had de hardhouten driehoek bijna een cen timeter speling: „Nu begrijp ik ook waarom de acquitstoot op deze tafels zo moeilijk lukt" was de reactie van Ceulemans, die erbij had staan kijken. De Belg had overigens op dezelfde tafel tevoren weer een grandioze drie bandenpartij gespeeld tegen Aguilera. In 45 beurten had de Vlaming zijn klas se ook op dit moeilijke materiaal bewe zen. Het irriteerde de Belg alleen dat Aguilera hem zo goed partij gaf. „Het is niet te geloven, gisteren tegen Galvez stond hij met 0.400 te spelen, tegen mij maakt hij 0.800". Meer plezier had Ceu lemans gehad van zijn zege in het 71/2 op Galvez. Beslissend in deze partij was een serie van 194 in de tweede beurt. „Dat was net op het goede moment. Zo had hij mij in het 47/2 te pakken geno men", zei Ceulemans wraakzuchtig. Galvez namelijk is de enige, die hem nog van de titel zou kunnen afhouden. Maar de kansen van de Spanjaard, die in vier beurten in het libre van Aguile ra won, terwijl Ceulemans in twee beurten Müller versloeg, zijn puur theoretisch. Want na elf partijen heeft Ceulemans 19 punten. Galvez volgt dan met een achterstand van vijf punten, Wijnen is acht punten achter geraakt, Müller liefst elf, terwijl Aguilera met vier punten uit twaalf partijen al bijne zeker is van de laatste plaats. Ajax was duidelijk verslagen door een elftal dat weinig meèr kwaliteit had en in feite slechts op een punt be ter was. Arsenal kon op het bijna onbe speelbare veld de bal sneller verwer ken. Arsenal speelde directer en was daardoor niet alleen sneller maarook veel gevaarlijker ondanks zijn voor Ne derlandse begrippen ouderwetse speel- DEN HAAG België, Zweden, West-Duitsland en Tsjecho-Slowakije hebben de volgende voetbalclubs inge schreven voor de intertoto-competitie, die half mei een aanvang neemt: België: Anderlecht, Standaard Luik en Waregem. Zweden: IFK Göteborg, IFK Malmö, Djugarden, Oerebro en Atvitaberg. West-Duitsland: MSV Duitsburg, Bo- russia Dortmund, Hamburger SV en Bayern München. Tsjecho-Slowakije: Slovan Bratislava, Jednota Silina, Kosice en Teplice. De Nederlandse clubs ADO, Holland Sport, MW en FC Twente ontvangen uit de toto voor elke te spelen uitwed strijd een bedrag van 10.000 gulden. De voetbalelftallen van West- Duitsland en Roemenië, beiden ge plaatst voor de eindronden van het we reldkampioenschap in Mexico-stad, hebben woensdagavond in Stuttgart voor 65.000 toeschouwers gelijk ge speeld met 1-1. De Roemenen namen in de 18e minuut de leiding door Neagu. Overath scoorde een kwartier later de gelijkmaker. Ondanks een overwicht in de 2e helft kwamen de Westduitsers niet meer tot doelpunten. Het Engelse elftal bestaande uit spelers onder 23 jaar heeft woensdag Bulgarije in dezelfde leeftijdsgroep met 4-1 verslagen. Zuidslavië en Oostenrijk hebben woensdag gelijk gespeeld met 1-1. Bei de landen gaan niet naar Mexico. Oos tenrijk had bij de rust een voorsprong door een doelpunt van Redl, na rust maakte Bajevic voor Zuidslavië gelijk. In de halve finale-poule van de Italiaanse bekercompetitie werden woensdag de volgende wedstrijden ge speeld: Bologna - Juventus 1-0; Torino - Internazionale 3-2 en Varese - Fio- rentina 1-0. wijze. De Britten geloven nog in de steeds maar weer herhaalde hoge voor zet van de vleugels. Een tactiek, die Ajax na een moeilijke start geleidelijk minder problemen ging opleveren. Want Ajax heeft op Highbury, waar van het veld meer op bouwrijp ge maakt akkerland leek dan op een voet balterrein, een zeer moeilijke eerste helft gehad. Sjaak Swart speelde dui delijk defensief en dat middel om de verdediging te versterken bleek erger dan de kwaal: de gevreesde aanvals- kracht van Arsenal. Want al zwalkte Dick van Dijk tijdens de spaarzame aanvalsacties van Ajax bij vlagen naar de rechter buitenkant, gewoonlijk lag dat gedeelte van het veld, wat de Am sterdammers betrof, braak. George McNab, Arsenal's Mexicaan, maakte er een gretig gebruik van. De sublieme linksachter spoot voortdurend mee naar voren en legde daardoor een extra druk op de Amsterdamse achterhoede, die zich letterlijk en figuurlijk toch al moeilijk kon staande houden. Arsenal heeft, enkele speldeprikken van Cruyff en Keizer daargelaten, speldeprikken die overigens niet onge vaarlijk waren, Ajax in een tamelijk knellende omarming gehouden. In de slag op Highbury pittig, fel, soms hard, maar zelden onfatsoenlijk be heerste Arsenal gewoonlijk het lucht ruim. In zijn verdediging en vaak ook in zijn aanval. De kopkracht van John Radford drukte als een last op de Ajax-verdedigers, zeker nadat hij al in de eerste minuut uit een hoekschop van McNab de bal kogelhard langs het doel had gekopt. De verdediging van het centrale luchtruim werd niet zelden door drie man gedaan: Vasovic, Huls- hoff en Krol. Maar de drie kregen geen greep op Radford. Krol vooral was zeer ongelukkig met zijn kopwerk en uit een door hem weg gewerkte bal kon George keihard in de richting van het doel vuren. De vuisten van Bals redden. Maar in de 16e mi nuut gebeurde hetzelfde. Weer stond George op de plek waar de bal omlaag kwam. Dit keer vuurde hij laag naar de rechterhoek en de in zijn uitzicht be lemmerde Bals kon er niets tegen doen (1-0). Het doelpunt was het gevolg van een voortdurende druk in het eerste kwar tier. Een druk, die Ajax gewoon niet kon weerstaan. Arsenal was door Kelly, Graham en McNab ijzersterk op het middenveld en Hulshoff moest een paar keer flink aan de noodrem trek ken. Scheidsrechter Tschenscher noteerde de rijzige stopper in zijn boekje, nadat hij Radford een keer te duidelijk zicht baar met beide armen had vastgegre pen, nadat die hem voorbij dreigde te gaan. MOSKOU Hans Alser, de 28-jarige tafeltennis-„veteraan" uit Boras heeft woensdagavond in Moskou de Europese titel, die hü acht jaar geleden in z(jn be zit had, heroverd. Hü deed het op overtuigende wyze. Nadat hü in de halve fina les in drie games had afgerekend met z(jn zeventienjarige landgenoot Bengtsson, stond hü in de eindstrijd de Zuidslaviër Istvan Korpa eveneens slechts het mini male aantal games toe: 21-19, 21-18, 21-9. Zün superioriteit in de razendsnelle contra-attaque was zo drukkend, dat niemand aan de overwinning van de Zweed twüfelde, ook al liep diens voorsprong by enkele gelegenheden terug tot een enkel punt. Ook Korpa geloofde kennelijk niet in zijn kansen. De Zuidslavische atleet, die doorgaans zeer agressief te werk gaat, scoorde slechts weinig winnende fore- handsmashes. Hij maakte veel fouten en werd bij verschillende gelegenheden in de verdediging gedrongen. In de der de game kwam de Zuidslaviër er in het geheel niet meer aan te pas. Na zijn succes werd Alser, die het volgend jaar KNVB-BEKER, DERDE RONDE GAVVMVV2 0 AZ '67AJAX3 0 AGOVV—DWS1 0 GO AHEAD—FC TWENTE1 0 ADO—HAARLEM3 0 PSV—TELSTAR1 0 DE GRAAFSCHAP—ELINKWIJK1 EERSTE DIVISIE 0 HERACLES—FORTUNA VL1 0 VITESSE—VEENDAM 1 0 SC CAM BUUR—VOLENDAM2 TWEEDE DIVISIE 0 RODA JCLIMBURGIA3 0 SC DRENTE—HEERENVEEN2 0 WAGENINGEN—RBC1 0 NOADWV1 De wedstrijden met 0 ervoor komen voor op de toto van deze week. als trainer in dienst treedt van de West- duitse tafeltennisbond, door zijn team genoten, met wie hij eerder deze week de landenwedstrijden "Won, in de lucht gegooid. Het negenduizend koppige pu bliek was gul met zijn bijval. „Deze gouden medaille", zei Alser na afloop, „is het huwelijksgeschenk voor mijn bruid Gunilla Johansson. Ik hoop er overigens op mezelf net zo'n ge schenk te kunnen geven door met Jo hansson het herendubbel tegen Surbek en Stipancic te winnen". Zover kwam het echter niet. In de mooiste partij van de avond zegevier den de beide Zuidslavische spelers met 21-16, 17-21, 9-21, 21-19 en 21-13. De verdediging van de Zweden met de fo- rehandklappen van Kjell Johansson was vrijwel gelijkwaardig aan de pure aanvalskracht van hun tegenstanders. Vooral in de vierde game smashten Surbek en Stipancic zo hard als ze kon den en ze gingen er mee door, toen het eenmaal 19-19 was geworden en de risi co's bijna te groot waren geworden. Ook de vijfde game ging aanvankelijk volkomen gelijk op. Maar na het wisse len van tafelhelft bij 9-10, klapte de „ijzeren" Alser ineen. Hij beging fou ten, die hij anders nooit maakt. Zo doende konden de Zweden, die de we reldtitel in hun bezit hebben, de Euro pese titel niet aan hun trofeeën toevoe gen. Soya Roednova vormde zonder meer het middelpunt voor het enthousiasme van het Moskovische publiek. Ze ver overde niet minder dan drie titels. Na haar overwinning in het enkelspel ver dedigde zij samen met Stanislav Gomo- zkov de titel in het gemengd dubbelspel met succes en tenslotte won zij ook met Svetlana Grinberg ook nog de titel in het dames-dubbelspel. Pas nadat de eerste periode half vol tooid was, kwam Ajax tot zijn eerste schot, na een snelle combinatie van Keizer en Rijnders, waaruit Cruyff Wilson dwong gestrekt in de modder te gaan. Deze uitval stimuleerde het verzet van de Amsterdammers en de grote in dividuele kwaliteiten van hun aanval lers werd een bedreiging voor Arsenal. Van Dijk vuurde net over, Keizer bracht Cruyff met een beste pass voorbij de verdediging. De wendbare spits gleed ook langs doelman Wilson, maar moest te ver uitwijken, waardoor McLintock zijn schuiver uit een kleine hoek toch nog voor de lijn kon onder scheppen. Het vuur laaide even zo fel op, dat Tschenscher drie spelers tot orde moest roepen, die elkaar weinig goeds toedachten. De namen van Sto rey, McLintock en Cruyff kwamen on der die van Hulshoff in zijn boekje te staan. Na rust speelde Suurendonk voor Keizer bij Ajax. Maar dat deed de ploeg geen goed. Een kwartier lang kwam Ajax nauwelijks uit de modder van het eigen strafschopgebied, maar weer brak een snelle uitval, na bijna 20 miputen, de ban. Suurbier, Suurendonk en Cruyff hadden de hand in de kans die Van Dijk kreeg. Het schot van Van Dijk echter bedreigde Wilson niet. De bal ging ver naast. Toch was die aanval belangrijk. Ar senal voelde dat het niet ongestraft ver meer kon opdringen in zijn verlangen een veilige voorsprong op te bauwen en Ajax bleek te geschoold in topvoetbal om die aarzeling niet onmiddellijk uit te buiten. Via het eigen strafschopge bied werd de strijd verlegd naar het middenveld en bij vlagen zelfs ver over de middellijn. Arsenal weerstond die druk. Soms wat moeilijk, soms licht pa niekerig, maar het werd nooit werkelijk zo benauwd, dat de gelijkmaker voor het grijpen lag. Bertie Mee, die Armstrong het veld instuurde ter vervanging van Marinello, die op dit veld zijn faam niet kon waarmaken, zal zijn ploeg niet bewust hebben teruggehouden, maar Arsenal kreeg daardoor wel veel meer ruimte. Arsenal durfde, nadat bleek dat Ajax de gelijkmaker niet kon scoren, die ruimte ook te gebruiken, omdat allang duidelijk was geworden dat MclJintock en Kelly steeds een redelijke greep op Cruyff hielden en dat de verdere aan vallers van Ajax voor Arsenal te ver waarlozen waren. Uit de verdediging stormde Arsenal steeds even fel naar voren als in het eerste kwartier en voor dat geweld moet Ajax bukken. In het laatste kwar tier vielen de gaten, die toen niet meer alleen werden veroorzaakt door hoge voorzetten. Tegen langzaam gesloopte verdedigers durfden Graham, Sammels en George veel meer individuele acties te ondernemen en dat leverde in drie minuten twee doelpunten op. Het eerste ontstond door solowerk van George, ge volgd door een verrukkelijke pass naar de volkomen vrijstaande Sammels, die eerst vol de vuisten van Bals trof, maar de terugkerende bal zo mogelijk nog harder tegen het net joeg. Twee minuten later miste Sammels het doel maar net op een pass van Simpson. On middellijk daarna echter zagen de 46.269 toeschouwers toch het derde doelpunt. Graham ging Swart voorbij en werd prompt onderuit gehaald. Een nogal domme overtreding: Graham had geen enkele kans. Die overtreding werd toch, en terecht, gehonoreerd met een straf schop. Charlie George kende zijn taak. De laatste minuten waren niet be langrijk meer. Ook niet voor de spelers van Arsenal, die graag wilden aanto- Arsenal-verdediger Pete Storey houdt Cruyff in een speciale greep". nen, dat hun ploeg internationaal weer wat betekent. Zij zijn daarin geslaagd. Al schuilt hun herwonnen kracht nog in de eerste plaats in een onblusbare wil en een formidabele conditie. Twee eigenschappen overigens die ruim vol doende waren om Ajax in een vrijwel uitzichtloze positie te manoeuvreren voor de tweede wedstrijd. LONDEN —De klap van het laatste kwartier dreunde nog lang na in de kleedkamer der Ajacie den. Het verschil van drie doelpun ten werd groot gevonden, te groot gezien de verhouding in het veld, te groot vooral omdat Ajax toen het laatste kwartier begon, juist de stormvloed van Arsenal leek te hebben ingedamd. Rinus Michels: ,,Ik vind 3-0 erg veel, hoewel niemand zal kunnen zeggen dat Ajax is afgegaan. 2-0 zou aanvaardbaar zijn geweest. Arsenal blijkt altijd gevaarlijk. Ie der moment is het in staat tot het maken van typisch Engelse doel punten. Hun ploeg heeft me niet verrast. De uitslag wel. Onaange naam. Taktisch klopt er iets niet als je de kleinst mogelijke neder laag voor het grijpen hebt en je komt dan toch nog met 3-0 achter Michels heeft zijn ploeg echter in een taktisch keurslijf gedrongen dat op het moordend zware vele gemakkelijk te knellend zou kun nen worden. De Londense ploeg kon zijn gepantserde verdediging sparen tegen de lichte brigade van Ajax, die ook numeriek te zwak was, terwijl de achterhoede van de Amsterdammers voortdurend on der druk stond. Die druk is te veel geworden. Suurbier mocht, tot zijn spijt, niet mee naar voren. Swart werd vastgepind op een defensieve taak, waardoor op het middenveld te veel werk bleef liggen voor Muhren en Rijnders. Het was begrijpelijk, dat de te leurstelling leefde in de kleedka mers van Ajax. Ook al omdat de spelers niet hadden mogen voetbal len zoals ze wilden. Die teleurstel ling was het grootst bij Swart, die de strafschop op zijn geweten had. ,,Het was echt geen penalty. Het was veel te zwaar. Die man kon nooit meer bij de bal. Het was geen beste scheidsrechter. Die spe ler viel over mijn been". En hij vervolgde: ,,Nu zie ik het voor Amsterdam niet zo meer. Maar als we ons echt kwaad maken zo geweldig is Arsenal ook weer niet zit er misschien toch nog wat in. Muhren, Suurendonk, die de aan zijn knie geblesseerde Keizer ver ving en Suurbier hadden zelfs dat vleugje optimisme niet meer. Muhren: „Van 1-0 naar 3-0 na een periode, dat je er door lijkt te zijn, mag natuurlijk nooit gebeu ren. 3-0 is wel heel erg veel". Suu rendonk: „Wij hebben geen kan sen". Suurbier: „Als wij hier nog ioorheen komen, valt Arsenal me xeel erg tegen. Dan zou er iets ieel bijzonders moeten gebeuren". Dat wonder ligt voornamelijk in handen van Rinus Michels, die eer der al zijn ploeg heeft kunnen in spireren tot een terugkeer uit een even kansloze positie. De presta ties tegen Benfica en Carl Zeiss Jena kunnen nog niet vergeten zijn.

De Vallei | 1970 | | pagina 15