Veenendaals - dagblad Buiten Roolvink: Lonen nu al 1,2 pet méér gestegen dan SER plande Ten onrechte MEESTE FRANSEN WILLENDE GA ULLE NIET TERUG weer thuis Rassenoorlog dreigt in Oost-Londen Galgemaalmet auto betaald unipri hermocel de luxe Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei SCHOOL OF MILITAIR DOEL IN NOTA MOET FLINK HET MES WORDEN GEZET VVI) wil schaderegeling na manoeuvres buiten terreinen Hoge Veliiwe en N70 „Linkse krauten- concentratie" is nog niet van de baan VELEN DEDEN NIET ÉCHT MEE AAN DE LOTTO Dit jaar geen spaarloon Meisje onschuldig verklaard aan hasehisch-smokkel EIWITTEN l i l AARDGAS Weer aeveeliten in Cambodja Hartelijk Zuidzee- welkom voor Trix en Claus Man kreej» van grote hoogte buis op hoofd Indianen willen Alcatra; Lek in geheime pijpleiding KOUD WEER DEN HAAG - De Tweede kamer gaat het mes zetten in de regeringsplannen niet de militaire oefenterreinen: Oirschot, de Harskamp (plus Kuinderbos), Lauwerszee en „een vierde terrein". •wk. voor perfectie on administratie: Print Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Lowe nummer» f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m.. 1 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 9 APRIL I970 - 44# JAARGANG no. 83 Kamer kritiseert regeringsplan oefenterreinen Op geriiislu/e wijze droeg zij gisteren de kritiek aan. die minister Schut (Ruimtelijke Ordening) en staatssecre taris Haex (Landmacht) tot andere ge dachten moest brengen. De opmerkin gen van verschillende zijden, zelt's van regeringspartijen, zijn zo kritisch, dat de nota uitbreiding oefenterreinen op fundamentele punten zal worden gewijzigd of mogelijk zelfs zal worden teruggenomen. In feite zal de memorie van ant woord van de regering al een nieuwe nota zijn. De VVD (de partij van minis ter van Defensie Den Toom) kwam zelfs met een geheel nieuw oefenplan. De VVD wil grote oefeningen buiten de oefenterreinen. Een schadevergoe ding van zulke manoeuvres is minder duur dan terreinen huren. De meeste fracties geven toe, dat het leger uit de voeten moet kunnen, maar zij zijn het allerminst eens met de ma nier. waarop de regering haar wensen in de praktijk denkt waar te maken. Met name uitbreiding van de terrei nen bij Oirschot wordt vrijwel unaniem afgewezen. De Partij van de Arbeid gaat uit van W-n hoogste drie (in plaats van vier eoals de nota vermeldt) regionale oe fenterreinen: één in het buitenland (Frankrijk), twee in Nederland (Lau werszee of Ter Apel) en een ander dat zoals de nota zelf aangeeft wordt opgedeeld in driemaal duizend ha. met name in het zuiden. Men zie verder elders in dit num- Tndien we na het beëndigen van het le kwartaal een grove ba lans opmaken van de activiteiten die in het kader van de N70 Euro pees Natuurbeschermingsjaar 1970) zullen plaatsvindenzien we, dat er verheugend veel animo voor deelneming bestaat. Allerlei mani festaties verschijnen of zijn in voor bereiding, radio- en tv-program- ma's, congressen, boekuitgaven, paperbacks en symposia, tentoon stellingen, lesbrieven voor scholen, als ook vouw- en leerlingenbladen, ruim 7 miljoen prentbriefkaarten van vogels, ter beschikking gesteld door de Bondsspaarbanken, voorts wandplaten over bos en hei, een dito over de levensgemeenschap pen van de eik, een natuurboeken- week, films, informatiebrochures, een passend poststempel enz. Ge ziet uit mijn nog slechts onvol ledige lijstje dat men niet stil zit. Het Nat. Park ,,de Hoge Veluwe" doet met een fraai propaganda- werkje in kleur en zwart-wit een duit in 't zakje, geschreven door W. Alings jr. Hij bepaalt zich voor het overgrote gedeelte tot het Kröl- ler-Miiller Museum, dat echter minder dan de omringende 5400 ha aan de levende natuur van land schap, plant en dier appelleert. Het beknopte wïld-vademecum sluit er zich zij het zijdelings beter bij aan, evenals de zeer fraaie op namen van viervoeters en vogels, terwijl voor kruis-, wieier- wan deltrips de beide situatiekaarten van gemak zullen wezen. Helaas ontbreekt de vermaarde ..Claus" in woord en beeld. Dc directie heeft voor bezoekers ettelijke sug gesties, om de zoveelste Veluwse wildkansel (hier voor plm. 50 per sonen), een oude plaggenhut en een speelweide. De 150 soorten vogels, die er volgens Alings ,,in boom en heestervoorkomen heb ik helaas nooit gezien, misschien rekent hij er heideveld, stuifzand en water voor 't gemak bij, doch ook dan is dit getal veel te hoog. Liever houd ik het. op 100 a 125, doch daar ziten dan de grootste rariteiten (wouw, raaf, kwak, hop, scharre laar e.atussen, die de .gewone" wandelaar nooit ontmoet. Desniet temin is het een zeer presentabel werkje, dat bij mulo en mavo, dat plm. 6000 ex. ontving, doch ook bij vele anderen, zijn nut zal doen, als plezante bijdrage aan de roetige N70. Het is voorts aan de entrees ad f 2.— te koop. 9 april 1970 .4. B. Wigman AMSTERDAM De NV ..dc Arbei derspers". die onder meer het dagblad Het Vrije Volk uitgeeft, heeft na bet vertrek naar Rotterdam de fusiebe sprekingen met de NV Perscombinatie (Volkskrant en Het Parool) niet stopge zet. Directeur drs. H. Claus, die gisteren in Amsterdam was, verklaarde dat er nog steeds gesprekken gaande zijn. Geruchten dat deze besprekingen thans in een beslissend stadium geko men zouden zijn, wees hij van de hand. Een eventuele fusie tussen de drie kranten „een linkse concentratie" is al vaak door Het Vrije Volk bepleit. De NV Perscombinatie zou echter pas tot een eventueel samengaan van de kranten bereid zijn, als Het Vrije Volk geen verliesgevend bedrijf meer zou zijn. ARNHEM De Arnhemse politie verdenkt de Arnhemse bouwvakker W. ervan ongeveer duizend Nederlanders te hebben opgelicht, die in de Duitse lotto dachten te spelen. De man is ver dwenen. Hij zou een paar weken lang het geld, dat hij als tussenfiguur van spelers in de lotto ontving, in eigen zak hebben gestoken. Sinds Pasen is de man die zich het vuur uit de sloffen heeft gelopen om een uitgebreide klantenkring op te bou wen niet meer gezien. Volgens een vriend zou hij naar het zonnige Spanje vertrokken zijn; zijn alleen achterge bleven vrouw noemt Zweden als moge lijke verblijfplaats. De Arnhemmer is zo snel vertrokken, dat hij vergat een door hem bestelde nieuwe Porsche af te halen bij een au tobedrijf in Essen. In zijn postbus in Emmerik zijn honderden lottoformulie ren gearriveerd met de mededeling van de Duitse posterijen, dat de stukken on bestelbaar zijn. W. is al eerder met de politie in aan raking geweest. Toen hij als onderge schikte bij eer, lottobureau werkte, pleegde hij fraude door het adres van het bureau te vervangen door dat van hemzelf. DEN HAAG Minister Roolvink heelt woensdag in de Eerste Kamer mee gedeeld, dat de loonontwikkeling op dit ogenblik anders verloopt dan in het veertiende halfjaarlijkse S.E.R.-rapport is aangegeven. Het in dit rapport ge noemde stijgingspercentage van vijf is reeds overschreden en bedraagt nu 6,2. Volgens het Egyptische minis terie van Binnenlandse Zaken hebben Israëlische vliegtuigen pis mieren een school in Bahr El Bakar gebombardeerd waardoor 30 leer lingen werden gedood en 30 ge wond. Volgens Israël werden uit sluitend militaire doelen aangeval len Op de foto het verwoeste ge bouw. (Voor uitgebreid, nieuws hierover zie elders in dit blad). VANCOUVER Canadese geleerden hebben uit aardgas een nieuw eiwit we ten te vervaardigen, dat zou kunnen helpen de voedselproblemen in de hon- gergebieden van de wereld op te lossen. Het fijne witte poeder kan worden ge mengd met meel, rijst en andere eiwit- arme granen en is geschikt voor zowel menselijke als dierlijke consumptie. Het poeder, dat de Bkubass heeft gekregen, bestaat rarjzest.ig laj.'zeven- tig procent Vit pure eiv'iitten. De raad voor wetenschappelijk orir derzoek van Brits-C jlumbia. onder welks auspiciën het onderzoek is ver richt, gelooft dat Bic/mass het eiwit rijkste is van alle to't dusver bekende bijmengsels. Het wordlt net als gist. via een fermentatieproc.es vervaardigd, waarbij de belangrijkste bestanddelen lucht, bacteriën en hei in grote hoeveel heden in aardgas voorkomende me thaan zijn. Tijdens het fermentatiepro ces worden er kleine hoeveelheden wa terstof, fosfor, ijzer, kobalt en sulfaat aan toegevoegd, waa rbij het produkt onder een bepaalde temperatuur in tanks wordt gemengd. 'De in het meng sel aanwezige bacteriërt vormen proteï nen, die er tenslotte uifgehaald worden. Het geheim van het .proces is dat de onderzoekers erin zijn geslaagd bacte riën te kweken die zich ontwikkelen zonder hinder van andere soortgenoten, waardoor kostbare sterilisatieprocedu res niet meer nodig zijn. Voor de noordoostkust van Enge land is woensdag de 198 ton metende Groningse kustvaarder Buka gezonken. Een vissersboot uit de kustplaats Crator haalde vier opvarenden van een red- dingvlot. De kustvaarder kwam in moeilijkheden, toen het schip slagzij maakte. Het zonk binnen enkele minu ten. PHNOM PENH Cambodjaanse re geringstroepen hebben vannacht bij ge vechten tussen de plaatsen Svey. Rieng en Prasaut, 25 kilomyeter van de grens met Zuid-Vietnam. 300 tegenstanders gedood, zo zeggen officiële kringen in Phnom Penh. volgens wie het Viet- cong-strijders waren. De verliezen aan Cambodjaanse zijde worden licht ge noemd. Men meent, dat het om een grote een heid Vietcong-strijders ging, die verrast werd tijdens een speurtocht naar voed sel. De Cambodjaanse troepen trachten de Viet-Cong naar Zuid-Vietnam te ver drijven en de grenspost Bavet en het dorp Tsji Phoe op hen te heroveren. 20.000 man regeringstroepen en -onge regelde eenheden nemen met steun van de luchtmacht deel aan de actie. Uit het stijgende aantal nachtelijke acties op kleine schaal van de. tegenstander op dorpen en gehuchten maakt men op. dat hij gebrek aan levensmiddelen krijgt. Daarbij komen nog de arbeidstijdver korting en voor de ondernemers ook nog de gestegen sociale lasten. De mi nister, die zit zei bij de begrotingsbe handeling van sociale zaken en volks gezondheid in de Eerste Kamer, gaf dan ook te kennen dit jaar niets meer op het stuk van het spaarloon te kun nen doen, zoals hem was gevraagd door de KVP-senator Franssen. Want bij toepassing van de indexe ringsclausule het doorberekenen van de prijsstijging in de lonen zou de loonstijging zeker op 7 7,2 procent ko men te liggen, aldus minister Roolvink, die verder de hoop uitsprak, dat er in zake de totale inkomensverdeling nog vóór de Kamerverkiezingen van 1971 een stuk op tafel komt, omdat daarover in brede kring onbehagen heerst. Of de SER er in zal slagen een dergelijk rap port te produceren kon minister Rool vink nog niet meedelen. Hij zei voorts, dat wordt gewerkt aan een wetsont werp, dat voorziet in een volksverzeke ring voor arbeidsongeschiktheid, die verder strekt dan een verzekering voor zelfstandigen. „Zo'n verzekering zal be taald moeten worden", aldus de minis ter, die dacht wellicht wat soelaas in de totale premiedruk voor sociale verzeke ringen te kunnen krijgen door bevrie zing van de kinderbijslag op het huidi ge niveau, zoals ook door de socialisti sche senator Kloos was gesuggereerd. Vrolijk dragen prinses Beatrix en prins Claus de bloe menslingers, waar mee zij dinsdagmid dag werden getooid als traditionele wel komstgroet op een Zuidzee-eiland. Zij kwamen aan op het eiland Maui, 250 km. van Honoloeloe. Zij zullen een paar da gen op het eiland doorbrengen. PARIJS Een meerderheid van de Franse bevolking zou ongaarne zien. dat generaal Charles de Gaulle op het Franse politieke toneel terugkeerde. Bovendien is de bevolking van oordeel, dat sinds zijn vertrek in 1969 maar wei nig veranderd is. Dit is gebleken uit een opinie-onder zoek, dat is gepubliceerd door de dag bladen „Dépeche du Midi" te Toulouse. „Provencal" te Marseille, „Sud-Ouest" te Bordeaux en „Midi Libre" te Montpel- lier. Het opinie-onderzoek was gebaseerd op peilingen in alle delen van Frank rijk- Op de vraag/ „Zoudt u in geval van een zeer ernstige crisis willen dat gene raal De Gaulle weer aan de macht kwam?", antwoordde 66 procent „neen" en 34 procent „ja". Bij een soortgelijk opinie-onderzoek in november zei 61 procent „nee". Een andere vraag was: „Wanneer u de politiek van de tegenwoordige rege ring vergelijkt met die van generaal De Gaulle, krijgt u dan de indruk dat er wat veranderd is of dat alles groten deels hetzelfde is geblevèn?" In antwoorden: 68 procent „groten deels hetzelfde", 28 procent „wel wat veranderd" en 4 procent „geen mening". Op de vraag: „Betreurt li persoonlijk 'het vertrek van generaal De Gaulle?" antwoordde 14 procent „zeer", 27 pro cent „weinig", 12 procent „heel weinig" en 47 procent „in het geheel niet". KERK-AVEZAATII Teunie van Arkel, de secretaresse uit Kerk-Avc- zaath. die in een Franse gevangenis terechtkwam op verdenking van smok kel van verdovende middelen, is gister morgen in haar woonplaats terugge keerd. Ze werd na diverse verhoren on schuldig verklaard. Een bekende van. haar, die meereisde in de auto waarvan ook zij passagiere was, bleek wel verdovende middelen (bijna 4 gram hasjiesj) in bezit te heb ben. Teunie, die het in de gevangenis in Rijssel zwaar te verduren had, is ver ontwaardigd over de houding van het Nederlands consulaat, dat, zo zegt ze, hoegenaamd niets voor haar heeft ge daan. „Er kwam alleen een dame. die me een schouderklopje gaf en zei dat alles wel goed zou komen.." Ze is overigens nog we! wat onderste boven van het onverwachte avontuur. „Ze moet voorlopig maar rustig aan doen, want de gebeurtenissen hebben grote indruk op haar gemaakt", aldus haar moeder gisteren. Op de dag, dat Teunie aan de Frans- Belgische grens (bij Menen Halewijn) werd aangehouden, werden nog negen andere Nederlandse jongeren gearres teerd, bij wie in totaal bijna tien gram Turkse hasjiesj werd gevonden. MEPPEL Bij constructiewerk- zaamheden aan het in aanbouw zijnde rouwcenlrum bij het Meppeler Diako- nessenhuis, is woensdag de 34-jarige metselaar Johan Rolvez uit het Drentse Erica verongelukt. Men was op 28 meter hoogte bezig met het monteren van een glazenwas- serslift, toen plotseling een vier meter lange en dertig centimeter dikke stalen buis naar benden viel. De heer Rolvez. die een meter boven de begane grond aan het metselen was, kreeg de buis precies op zijn hoofd en was op slag dood. LONDEN In Oost-Londen bestaat het gevaar van het uitbreken van een rassenporlog, tussen Aziatische immi granten en „Skinheads", blanke en ge welddadige jongens die het haar zeer kort dragen, om vooral goed op te val len naast de langharigen. Zij regelen alles onder elkaar en met anderen door geweld, vooral door een trap van hun hoge sehoen met stalen neus. In de laatste weken hebben voortdu rend aanvallen van „skinheads" (kaal- \fier kelners van het res taurant Aviorama op Schiphol hebben zelf het di ner betaald, dat zij aan een Amerikaan hadden geser veerd. De ongeveer 30-jarige gast had Schiphol als eind punt gekozen voor zijn reis van 3 maanden door Euro pa en wilde, voor hij terug keerde naar zijn land, nog een goed diner gebruiken. Bij zijn aankomst in Euro pa had hij destijds een twee dehands Peugeot gekocht en daarin was hij door Europa gaan trekken. Hij achtte het niet de moeite en de kosten waard de wagen .nee te ne men naar Amerika. In het Avioramarestauranl bestelde hij een tournedos met aardappelen en groenten en deed hij zich voor de laatste keer te goed aan een Nederlandse maaltijd. Toen het tijdstip van afrekenen was genaderd, riep hij een ober en vroeg hem of hij dc maaltijd voor hem wilde be talen. samen met drie van zijn collega's die hem ook hadden bediend, in ruil voor de Peugeot, inclusief een Duits nummerbord, autopa pieren, sneeuwbanden en een autoradio. De vier verblufte kelners vroegen de Amerikaan eerst zijn rijbewijs te tonen en de overige papieren. Toen bleek dat alle gegevens klopten gingen ze grif op het aanbod in. SAN FRANCISCO De Amerikaan se indianen die het eiland Alcatraz be zet houden, hebben een aanbod van de regering afgeslagen, het voormalige ge vangenis tot nationaal park te maken. Zij verklaarden niet langer als „mu seumstukken, toeristische attracties en speelgoed voor politici" te zullen fun geren. KOPENHAGEN Een lek in een ge heime NAVO-pijpleiding waardoor brandstof voor vliegtuigen van Duits land naar Noord-Jutland vloeit, heeft het water in een landbouwgebied van Jutland wellieht voor twintig jaar ver ontreinigd. Dit heeft het Deense pers bureau „Ritzaus" bekendgemaakt. Volgens dit bericht, is de pijpleiding op 25 maart lek gesprongen, waardoor 20.000 liter brandstof over de akkers in de buurt wegstroomde. De directeur van de waterleiding, G. O. Ahdrup verklaarde, dat het drinkwater moge lijk voor een tijd van 20 jaar besmet is. Politie en leger hebben het gebied afgesloten, het lek gedicht en zoveel mogelijk brandstof weggepompt, aldus het Deense persbureau. Een NAVO-woordvoerder verklaarde, dat de pijpleiding als geheim wordt be schouwd, en wilde verder geen com mentaar geven. Volgens Vendsyssel Tidende is het lek in het pompstation van Frederiks- havn ontdekt. Leger en politie schijnen het mankement geheim hebben willen houden, maar een boer te Hörby ont dekte op een dag tot zijn verbazing dat een groot aantal bulldozers en zware machinerie op zijn land was getrok ken. Daar werkt men nu dag en nacht om het lek te dichten. koppen) op Aziaten, afkomstig uit In dia, Pakistan en Ceylon, plaats gehad. De toestand heeft nu een climax be reikt, door de dood van een 50-jarige Pakistani, die men dc keel had doorge sneden. De Aziaten, als regel rustige en vre delievende mensen, zijn begonnen in de dreigende buurten patrouilles te vor men om in te grijpen als er iets ge beurt. De politie is van oordeel dat zoiets niet kan worden toegestaan, en dat een dergelijk handhaven van de orde haar plicht is. De kaalkoppen vallen vooral de jonge kinderen der immigranten aan. en hun ouders willen nu dat deze de straat opgaan, voorzien van hun tra ditionele wapen, een dolk genaamd „de sjanpar". Daar heeft de politie ook be zwaar tegen. „Als er groepen de straat opgaan voorzien van aanvalswapens, dan zullen er arrestaties vallen". Wat de moord betreft is men het er- niet over eens of deze is gebeurd door kaalkoppen. Het moordwapen is nog niet gevonden. De kaalkoppen, jongens van 14 tot 20 jaar, trekken 's avonds en gedurende de weekeinden in bendes van tien man en meer de straat op. Hun „uniform" ziet er als volgt uit: spijkerbroek of groene legerbroek, met bretels, en T-shirts van Amerikaans model. De vermoorde Pa- kistanie werd op straat met het mes be werkt. Gillend en rochelend sleepte hij zich naar zijn woning toe en viel toen bij de buitendeur neer. Niet lang daarna gaf hij in een ziekenhuis de geest. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind uit west tot noord. Morgen over dag iets kouder dan vandaag. Morgen: zon op 05.56, onder 19.28 uur. Maan op: 07.21, onder: 00.30 uur. ADVERTENTIE n luxe motras voor redelijke prijs.

De Vallei | 1970 | | pagina 1