Opleving in de woningbouw' Goedkope woning nog onmogelijk Doorstromen is nog het parool Straks één jaar op wachtlijst Functie van SGP is belangrijker dan ooit tevoren Op zoek naar de vijand Veenendaler hielp in 45 Zutphen bevrijden Moed is geslaagde poging van de wil je angst te beheersen Onze SATÉ Penningmeester Boender: E. C. DIEPEVEEN:„GEEN FLATS NA Vrachtwagen ramde luxe auto Mevr. Bode presidente van UW Woningbouw en weofreeonstructie kosten vermogen Vrouwen ..Bij *1 ouder worden" JN V V -vrouwen v^aicii li ij een After you Geknuffel Mevr. Buddingh voert weer lijst aan van AAI) Kandidatenlijst SGP vastgesteld Beschoten )25 jaar geleden door Rik Valkenburg Ongedekt Rum Mad Meen traktatie" PETIT RESTAURANT Maison Kramer SOMBER GEEN FLATS DONDERDAG 9 APRIL 1970 VEENENDAAL „Er is een last van mijn schouders gevallen", bekent wet houder E. C. Diepeveen. „Een half jaar geleden zagen we er geen gat meer in, maar nu kan eindelijk weer worden gesproken van een opleving". Hij doelt op de woningbouwsituatie, die vooral sinds ongeveer anderhalf jaar Yeenendaals zorgenkind nummer één is geweest. Sinds oktober van het vorig jaar kon vrijwel geen woning worden opgeleverd, maar juist gisteren, mede na het raadsbesluit van dinsdag, kwam er een keerpunt. Er kan gebouwd worden. Op het programma Maan voor 1970 zo'n driehonderd woningén om te beginnen. Daarbij horen er vijftig thuis in de woningwetsector, waarvan de bouw waarschijnlijk in oktober kan beginnen. De serie bestaat in haar geheel uit ruim negentig huizen. Eerder al. in mei. wordt een begin ge maakt met de bouw van etagewoningen aan de Polderweg in Dragonder-Zuid. VEENENDAAL Een automobilist vit Doodewaard. de heer .1. M. werd gistermorgen gewond toen zijn auto het in stevigheid moest afleggen tegen een vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde op de kruising Nijverheidslaan Energielaan waar de vrachtautobestuurder A. van D. uit Bo degraven geen voorrang verleende aan de van rechts komende personenauto. De bestuurder van de personenauto werd voor onderzoek naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. Zijn vdertuig werd zwaar beschadigd. VEENENDAAL Mevrouw P. Bode- Klootwijk heeft zich bereid verklaard het presidentschap op zich te nemen van de afdeling van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers. Zij volgt als zodanig mevr. Harting op, die binnen afzienbare tijd gaat verhui- *en. De afdeling Veenendaal gaat op 24 •pril met gehandicapte dames naar de huishoudbeurs die in 4® ^AI te Am sterdam wordt gehouden. ADVERTENTIE Ook om mee te nemen. SCHERPENZEEL Het college van B. en W. stelt de raad voor verspreid over de gehele gemeente een aantal aankopen te doen in het belang van woningbouw en reconstructie van we gen. Zo wordt voorgesteld nog een aantal grondaankopen te doen om in het com plex Willaerlaan-Gaslaan in totaal 25 bejaardenwoningen te kunnen bouwen. Met de bouw van 19 woningen is in middels een begin gemaakt, maar om er zes bij te kunnen bouwen waren nog enkele grondstrookjes nodig. Hiervoor is overeenstemming bereikt met de Ned. Gas Mij. en met de heer D. den Harlog. Voor de in tol aal 226 vierkante meter moet vijf gulden per vierkante meter worden betaald. Tevens krijgt de raad een voorstel te behandelen het terrein waarop de bejaardenwoningen komen, de naam Wilgenhof te geven. Voor de reconstructie van de Nieuw- straat is het nodig, dat de gemeente de beschikking krijgt over een perceel grond van de heer Tichelaar. Met hem werd overeenstemming bereikt over een transactie tegen een vierkante meter- prijs van 5.50 voor in totaal 270 m2. Ten behoeve van het uitbreidingsplan tussen Dorpsstraat, Lindelaan. Gaslaan, Willaerlaan wordt voorgesteld in totaal ruim 6000 vierkante meter grond te ko pen van mevr. H. G. Reussink-van Leersum voor een totaalbedrag van 73.000,-. Ruim 1050 vierkante meter is bouwrijpe grond, die aan de Willaer laan is gelegen en waarvoor de ge meente 23,- per vierkante meter moet neertellen, de rest is gewaardeerd op 5.- per vierkante meter. Verder wordt de raad voorgesteld het pand Dorpsstraat 203 aan te kopen voor een bedrag van f 23.000 en de percelen Marktstraat 40, 42, 44. 46 en 48 voor een totaalsom van f 73.000.-. De vijf wonin gen verkeren nog in een te goede staat om ze te slopen, zodat ze zullen worden aangewend voor de bevordering van de doorstroming. SCHERPENZEEL Maandagavond 13 april houdt de afdeling Scherpenzeel van de Ned. Bond van Plattelands Vrouwen een vergadering in hotel De Dennen, om 7.45 uur. Na het huishoude lijke gedeelte zal mej. Hoekendijk spre ken over het onderwerp „Bij het ouder worden". ..Men kan het beschouwen als een bouwstroom. eigenlijk twee bouwstro- men als je de woningwetwoningen apart beschouwt", zegt de heer Diepe veen. Een opleving in de woningbouw. Die was hard nodig, want de achter stand is in 't afgelopen jaar groter ge worden, en niet kleiner. Toch enkele optimistische geluiden uit de huisves tingswethouder: „Als de huidige ont wikkeling zich voortzet krijgen we de situatie, dat men na een verzoek om woonruimte één jaar op de wachtlijst staat". Toch is het zorgenkindje nog niet he lemaal hersteld: „Het is nog steeds on mogelijk om goedkope huizen te bou wen. Die illusie moeten we beslist zien kwijt te raken", zegt de wethouder. „Die woningwetwoningen zijn uiteraard iets goedkoper dan bijvoorbeeld de pre miewoningen. maar veel kari dat niet uitmaken, tenzij die premie woningen die in wezen niet veel van de andere verschillen bijvoorbeeld van meer comfort of luxe snufjes worden voor zien. Aan de andere kosten kan het niet liggen, zeker niet wanneer men bedenkt dat het rentepercentage waarmee jn de premiesector moet worden gebouwd 8 1/2 is, en voor de woningwetwoningen 8 Geen goedkope nieuwe huizen voor Veenendaal, een somber perspectief op het eerste gezicht. De beroepsbevolking in de laagste inkomensklasse schreeuwt erom. Niets voor niets stelt het be drijfsleven sinds enige tijd pogingen in het werk om het zijne bij te dragen tot de oplossing van het probleem. Niet voor niets noemde wethouder Diepe veen de malaise in de woningbouwsi tuatie een half jaar geleden „niet al leen een sociale, maar ook een economi sche misstand, die te beschouwen is als ADVERTENTIE I Expressief Gesneden uit de veer krachtigste kamgarens van de Cheviot Hills: WILSON GLEN NY kostuums. Correct. Com - for tabel. Bo vcudien cx pies sief. -dessin^met karakter; - kleuren vol gloed; - blijvende coupe met de dynamiek van nu. suits that suit your personality exclusief bij herenkledingspecialisten Wethouder E. C. Diepeveen: last van m'n schouders. een boycot van de plaatselijke indus triële ontwikkeling". De reden is zonneklaar. De fabrieken hebben laten weten steeds meer perso neel nodig te hebben, en dat personeel moet ergens, en ook nog betaalbaar kunnen wonen. „Inderdaad geen goedkope nieuwe woningen", zegt de heer Diepeveen, „maar toch is wel enig soelaas te ver wachten door de nieuwbouw, en wel via de doorstroming. Als de nieuwe wo ningen worden bezet door mensen die op dit moment al een huis hebben, maar best een iets hogere huur kunnen gaat betalen, komen toch de goedkoop ste huizen vrij, voor degenen die nu geen onderdak hebben, en zich geen hoge huur kunnen permitteren". .Ik voel me werkelijk opgelucht', ver klaart de heer Diepeveen, „maar tevre den zijn we natuurlijk niet. Er moet nog heel veel gebeuren. We moeten de ko mende tien jaar minimaal vijfduizend huizen bouwen, en op dit moment zitten we met een hiaat van een jaar, waarin er niet één is opgeleverd. Ik geloof echter dat we nu een punt hebben be reikt dat gesteld kan worden, dat we verzekerd zijn van een continue bouw. Overigens is het wel zaak zoveel mo gelijk versnelde bouw toe te passen, om van dat hiaat af te komen. Wat de huurprijzen betreft is het wachten in feite op de indivuduele huurtoeslag, die in juli hopelijk z'n beslag krijgt. Tot dan bestaan 'er geen goedkopere hui zen". Doorstromen is hel parool, on in feite het enige alternatief op dit moment. Een bijzonder aspect daarvan ligt nog in de toekomst. De heer Diepeveen: „Na de realisering van Dragonder-Noord moeten we van de flatbouw af. en al leen nog eengezinswoningen neerzetten. Die zijn ny eenmaal voor de meeste mensen aantrekkelijker, waardoor men gemakkelijker zijn woning zal achterla ten. Bovendien waarborgen eengezins woningen een beter leefklimaat, een daarmee moeten we ook terdege reke ning houden". O VEENENDAAL „De functie van de S.G.P. is belangrijker dan ooit tevoren". Dit zei gisteravond de landelijk penningmeester de heer Boender op de goed bezochte vergadering van „Petrus Datheen" in de consistorie van de Gereformeer de Gemeenste aan de Fluitersstraat. Meer dan ooit is het nodig dat met alle kracht de verschuiving van de waarden, van de ontkerstening van ons volk wordt be streden, aldus de heer Boender, die nadrukkelijk stelde dat S.G.P.'ers ook be- stuursverantvvoordelijkheid willen en durven dragen. „We zien mei vertrouwen de komen de verkiezingen tegemoet", verklaarde de heer Boender, die nog eens de winst bij de verkiezingen voor provinciale staten van zijn partij memoieerde. Ook ae v eeiienudtuoc axuenng compuuieii* teerde hij met het verkiezingsresultaat. Hij stelde in dat verband de SGP- raadsiracue ais vooroeeld, want aan nei opueden daarvan was voigens hem de winst te danken. Um een antwoord ie geven op de vraag hoe de SGP ook landeiijK vrij goed uit ue ous heeii Kunnen ko men, analyseerde de heer Hoender not nuioige ponueke ge Deuren, „net is rond uit fen chaos in ue partijen stelde nij. „Tai van sironn»c>-n bevechten el- Kaar: de duidelijkheid is /.oek. Dat geidt ook vou. de piot. cnr. partijen. n;r is daar duidelijk een verwatering van de beginselen te zien. Hoofdstraat 90 - Veenendaal SCi'iiiiXVx'ut maailUt- lijKse verg&ucnlig van Ut v»uuv«euuuno van het NVV kon de presidente mevr. Scnoonhoven-ue Bree een groot aantal names welkom neten, onuer wie ue vertegenwoordigster van het hoofdbe stuur mevr. Venekoop. Deze gal een uiteenzetting over hel werk van de Vrouwenbond en de zaken die aan de orde komen op de ïanddag op 28 april in de expohai in Hilversum. Ze wekte de dairies op om voorai ueze landdag te bezoeken. Over de belang stelling hiervoor had men niet te klagen want er waren meer dan dertig dames die een toegangsbewijs hadden gekocht. Nadat ze een aantal vragen had beant woord, dankte de presidente haar voor haar aanwezigheid en na het bespreken van enkele huishoudelijke zaken sloot ze de vergadering. Toet» voor 25 jaar. precies tijden* de bevrijding, de verzetsstrijder „Dirk" op een zware motor Veenendaal binnenreed, gelijk met de Canadezen, ging al spoedig de mare door ons dorp dat hij de eerste was die Zutphen was binnen gerukt om te helpen bij de bevrijding van deze stad. Niemand wist er hel juiste van. Onze plaatsgenoot Dick werd een bekende verschijning na de oor log. in Veenendaal. Dan weer reed hq met zijn motor door onze woonplaats, later weer met zijn open legerwagen. Kortgeleden brachten we een bezoek aan „Dick". die bijna heel Holland heeft doorgezworven en de ene promotie na de andere mocht beleven. Momenteel woont hij in een riante bungalow: „Huize De Valkenhorst" aan de Veencn- daalseweg 224 A te Rhenen. De heer D. Valkenburg (46) is momenteel adjunct-directeur van de N.V. H. A. van Ameijdé (Den Haag) één der grootste expertisebureaus in ons land. Hij vertelde het een en ander uit de bezettingstijd. Het bleek dal hij in september 1944 met een roeibootje de Rijn overgestoken was en zich gemeld had bij de Geallieerden. Al spoedig mocht h\j hen helpen bij het bevrijden van Noord-Nederland. Dick: „Mijn basis was Njjmegen. Daar kwam ik steeds weer terecht, na elke gevechtsactie. Plotselirtg werd je dan vaak weer ingezet, om ergens een nieuw front te helpen vormen. Zo was ik waarschijnlijk de eerste, of één der eersten die op Zutphens grondgebied kwam Deze week juist 25 jaar geleden. Dick en Willy sluipen over een ten nisbaan en komen bezuiden een ro kend ziekenhuis. Soms geven zij zich even bloot, maar er is nog steeds geen vuur. Links staat een waterto ren en voor hen bevindt zich een beek, van enkele nieters breed. Ach ter hen ligt Warnsveld. waar zij on der eigen vuur gelegen hebben. Terwijl het tweetal de beek over steekt, om naar de zuidervleugel var: het ziekenhuis te koersen, ontdekken ze een emmer-ketting, gevormd door het personeel van het ziekenhuis. De mannen scheppen water en geven de volle emmers door, terwijl de dames de lege emmers weer beekwaarts la ten gaan. Over een omver geschoten boom konden Dick en Willy de beek over steken. Aan de overzijde worden ze nu spoedig opgemerkt door het blus sende personeel. een handgranaat af. Op dertig meter gooien waren ze wel getraind. Met een forse boog zeilden de pro jectielen naar de brug en enkele korte, scherpe knallen, bewezen da de apparatuur goed functioneerde. Het werd nu een spelletje van zich" ven bloot geven en weer in dekking ;aan. Beide Nederlanders beschikten over een sten-gun en dekten eikaars ■if tocht. Ze werden bij tijden zwaar onder vuur genomen, maar gaven •-iet minder van katoen terug. Er werd afgesproken dat Willy hier zou blijven in een goed verdek te hinderlaag en Dick terug zou gaan om rapport uit te brengen aan hel Canadese commando. „De verloving met de KVP is echter kennelijk niet aangeslagen constateer de hij, waarna hij nogmaals wees op het devaluerende gezag en de zedenver wildering. „De functie van de SGP is belangrij ker dan ooit te voren. Dit betekent dat we als partij blijven voortgaan met het' deelnemen aan de actieve politiek". Na het betoog van de penningmeester volg de. een levendige discussie. VEENENDAAL, De afdeling Vee nendaal van de VVD heeft voor de ko mende verkiezing van leden voor de ge meenteraad de navolgende kandidaten lijst opgesteld: 1. mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch; 2. H. J. de Ruiter; 3. dr. P. H .Flohil; 4. mevr. L. de Ruijter- Bakker; 5. mevr. J. W. van de Kuin- der-Hamer; 6. J. P. Havinga. AMERONGEN Door de kiesver eniging van de SGP zijn voor de a.s. raadsverkiezingen de volgende kandi daten gesteld: 1. A. v.d. Dikkenberg, Over berg; 2. W. Bouman, Amerongen; 3. A. v. Deelen, Overberg; 4. A. Hardeman, Overberg; 5. G. J. v. Dalen. Eist; 6. A. v.d. Berg. Amerongen; 7. A. Veldhuizen, Over berg; 8. M. de Man, Amerongen; 9. J. A. v.d. Boogert, Amerongen. Dick: „Wij waren door al het sluipen zo zwart als roet, maar dat mocht het personeel niet hinderen. Onge looflijk wat een enthousiasme zij plotseling aan de dag legden, toen ze ons zagen. Ze twijfelden er niet aan of Zutphen was nu bevrijd en wij waren de bevrijders. Als zodanig werden wij dan ook door hen begroet. Het was echt nog niet zo'n onprettige ervaring voor ons, als jongemannen van even in de twintig, door a-lle ver pleegstertjes omhelsd en bijzonder hartelijk gekust te worden. In een ommezien waren Willy en ik aan één kant (ze kusten al len op dezelfde wang) volkomen schoon en we moesten om elkaar lachen, ondanks het gevaar waar we nog degelijk in verkeerden. Dit gevaar temperde uiteraard wel het genot dat we mochten smaken door al dat geknuffel. We vroegen of hier nog Duitsers gezien waren, en ons werd meege deeld dat nog maar nauwelijks tien minuten geleden hier nog Duitsers rondliepen. We weerden onmiddel lijk elke liefkozing af en vervolg den onze tocht om onze opdracht te voldoen. We moesten nog steeds zien uit te vinden waar de Duitsers nu precies zaten..." Het personeel begon in te zien hoe de vork in de steel zat en liet het tweetal verder mei rust. Dick en Willy slopen verder langs het zie kenhuis, waar ze een dame ontmoet ten, die vanuit een schuilkelder hen tegemoet kwam. Ook voor haar be sef waren Dick en Willy bevrijders en zij wilde hetzelfde protocol vol gen als de verpleegstertjes. Met veel noeite gelukte het de twee jongens, 'naar op het gevaarlijke van de si tuatie te wijzen. Dat de twee Hol- andse vrijwilligers geen onzin ver telden. bleek spoedig. Ze waren nog maar even yan de dame verwijdert! of daar gebeurde waar zij reeds zo lang op gewacht hadden. Vanaf een brug werd nijdig op ïen geschoten. Nu was hun opdracht vervuld. Dit was het eerste vuur. Hierdoor gaf de vijand zich dnbe- lacht bloot. Willy en Dick gingen nmiddellijk in dekking en wisten "at hun te doen stond. De plek vanwaar gevuurd werd, •.vas ongeveer een meter of dertig van hen verwijderd. Achter een 'ruik schroefden zij elk de pin van Dick sluipt weer om het ziekenhui- heen en komt uit de vuurlinie. Bij de beek aangekomen ziet hij daar plotseling een Canadees op zich af komen. Het blijkt dat deze militair gestuurd is om te kijken waar do twee verkenners blijven. (Dick en Wil bleven namelijk nogal lang weg.) Dick legt de situatie uit en samen lopen ze dan naar de boom-brug. Daar aangekomen zegt de Canadec tot Dick„After you Dus gaat Dick eerst de brug over. wat hem achteraf zijn leven redde. Nog maar nauwelijks is Dick aan de overkant of daar begint het plots vanaf de watertoren te knetteren. Met een plons valt de Canadees in de beek en blijft daar roerloos lig- Dick: „Wat moest ik doen? Hem laten liggen, kon ik niet over m'n hart verkrijgen. Hem helpen hield een zwaar risico in. Het lukte mij de soldaat, ondanks het op ons gerichte vuur, uit de beek te vissen. Ik durfde me uiteraard niet op te richten en duwde het lichaam voor me uit. De man was bij kennis. Toen hij op de kant lag wees hij op zijn onderzij. Ik maakte zijn broek los en ontdekte een kleine wond aan de ene kant en' een verschrikkelijk gat aan de andere kant van zijn lichaam. Kennelijk was er dus gebruik ge maakt van een dum-dum kogel. Alle geallieerde militairen droegei een pakje noodverband op de helm Met de verbanden van ons beiden 'egde ik het noodverband en pro beerde de man over mijn hoofd, op mijn nek te schuiven. Het lukte. Op deze wijze schoof ik hem, nog steeds onder vuur, metertje na metertje verder, tot we aan een eigen rode kruispost kwamen. Daar kon ik d "ewonde afleveren. 8 APK1I, 1945 Twee jongens sluipen in de richting tan Zutphen. Het zijn Dick en iemand uit Limburg, een zekere Will). Ze hebben opdracht om uit te zoeken waar de Duitsers zitten. Door het steeds naar voren sluipen en overeind springen, zal op een bepaald moment hof vuur op hen geopend worden. Dan weet men gelijk de Duitse stellingen, en daar is het om begonnen. Of de jongens wel of niet geraakt worden is daarbij niet van het grootste belang. Als men maar weet waar de vijand zit. Lukt het dit tweetal niet. dan worden weer andere vrijwilligers hiervoor gevraagd. Dick in de uilmonstering zoals bezet Nederland de bevrijders zag binnenmarcheren Begrijpelijk dal je na zo'n kar wei nu niet direct in een vrolijk humeur kwam. Daarom gaven ze mij een forse mok klare rum. (Een vaste gewoonte bij een dergelijke situatie, anders kon je gewoon niet meer verder.) De C anadees, die het wel niet gehaald zal hebben, ver moed ik, keek me met een ontroe- réhde blik aan, toen ik afscheid nam en mompelde duidelijk: .Thank you. Netherland Hierna bracht Dick rapport uit van zijn bevindingen en een van de eerste reacties was die vermaledijde watertoren onder vuur te nemen. Nu, dat hebben die Duitsers gewe ten! Met enkele welgemikte schoten werd de top finaal van de toren ge schoten. Toen wilden de Duitsers wel weg wezen. Met groepjes kwamen ze naar buiten rennen, het weiland in. Daar was geen enkele dekking, dus werden ze een gemakkelijke prooi voor de geallieerden, die hen, als in een routine-gebaar, wegmaaiden mei hun machinegeweren. Dick beschikte over een Schmeis- ser die hij buitgemaakt had op een Duits soldaat, tijdens een gevecht op de Waalbrug te Nijmegen. Dit wa pen was beter dan die van de Cana dezen. De Canadezen rukten nu snel op. Onderweg werd ook Willy weer op gepikt en wëldra was Zutphen in geallieerde handen. Groot feest na tuurlijk. Maar toch bleef het dan voor elke geallieerde militair toch nog flink uitkijken vanwege de ..snipers". Als wij de heer Valkenburg vra gen hoe hij er in deze tijd tegenover stond, aarzelt hij even. Bedachtzaam antwoordt hij dan, „Je hebt je zelf als het ware afgeschreven, als je mee moet naar de frontlinie. Het kan dus alleen nog maar meevallen. Elk moment dat je nog in leven bleef, was meegenomen. Je bad in tens mee, als er bidstonden werden gehouden, in diverse kerken. Soms voelde je je geestelijk sterk. Vaak »ok won de angst het van je geloof. Over moed kan ik wel een defini tie geven. Volgens mij is moed een geslaagde poging van de wil om je •icr<?t tp behersen!" <10000000000000000

De Vallei | 1970 | | pagina 3