Ondercommandant Rhenense brandweer E. van Waveren 35 jaar paraat „Ik geef toe dat 't spuiten een heerlijke bezigheid is" Candia wil gaan optreden tegen de excessen Links voorgesorteerde fietsers moeten wel hun hand uitsteken Transparosa en nougat nieuw bij foundation Weinig nieuws in ,r Steeds meer batist in de lingerie Elegance showde lingerie en badkleding Meer mogelijkheden voor de volslanke vrouw Ik heb 't van vader meegekregen Werkloosheid in Gelderland weer gedaald Bekendmaking Dienstplicht Orakel moet Scherpenzelers wegwijs maken Blauwe Schuur gaat al open Expositie Vrije Expressie' V erkoo pm i d d a g in „Ridderhor' ALARM Trainer op non-actief In hoger beroep mildere straf geëist legen Apeldoornse Vóór Brede Roestbruin DONDERDAG 9 APRIL 1970 T> HENEN De voorgevel van de brandweercentrale aan de Kruis straat in Rhenen valt al vele jaren op door een borstbeeld boven de hoofd ingang. Het uit zandsteen vervaardig de reliëf stelt de beeltenis voor van wijlen de heer M. van Waveren, die niet minder dan vijftig jaar de Rhe nense brandweer heeft gediend, waar van vele jaren ais onder-commandant. Op 23 april komt opnieuw de naam Van Waveren in het nieuws. Op die dag zal de heer E. van Waveren. oud ste zoon van de vroegere onder-com mandant, zijn vijfendertigjarig jubi leum vieren in dienst van de Rhenen se vrijwillige brandweer. Sinds januari 1968 drukt de toekomstige jubilaris de voetsporen van wijlen zijn vader. De heer E. van Waveren is namelijk al weer ruim twee jaar onder-comman dant van het Rhenense korps. „Ik heb het van mijn vader meege kregen", zei gisteravond de heer. Van Waveren. „Die had ook een sterk ge meenschapsgevoel. Daarom heeft hij het waarschijnlijk een halve eeuw bij de vrijwillige brandweer uitgehouden. Ik ben lid geworden op 21-jarige leef tijd. Ik heb er nooit spijt van dat ik in 1935 tot de vrijwillige brandweer ben toegetreden." De heer E. van Waveren werd in 1913 in Rhenen geboren. Deze rasechte Greb- bestadbewoner, die een drukke lood gieterszaak en alles wat daarmee ver band houdt drijft, heeft praktisch alle rangen bij het brandweerkorps achter zich. Hij is bovendien nog vele jaren magazijnmeester geweest. In januari 1968 maakte Rhenen's bur gemeester tijdens een nieuwjaarsre ceptie bekend, dat de heer Van Wave ren door het gemeentebestuur was be noemd tot ondercommandant. Het zou beschouwd kunnen worden als een hommage aan wijlen zijn vader, maar dat was het beslist niet. Toen de heer A. Baars als zodanig' aftrad, werd de toekomstige jubilaris direct onder de commandant geplaatst. Want ook de heer Van Waveren Jr. is uit het goede brandweerhout gesneden. De heer Van Waveren heeft de hoog ste rang bereikt in brandweergelederen, want het is al vele jaren traditie dat de directeur van gemeentewerken tevens brandweercommandant in Rhenen, Eist en Achterberg is. Hij zal dus nimmer commandant kunnen worden, tenzij het gemeentebestuur van deze traditie zou afwijken en dat zal wel nooit gebeuren om organisatorische redenen. „Toen Rhenen in brand stond in de meidagen van 1940 was ik in militaire dienst. Ik diende bi j de motordienst, zo dat ik in die moeilijke dagen geen hulp VEENENDAAL Aan de jongeman nen, geboren in 1952, die op 1 februari 1970 in het persoonsregister van de ge meente Veenendaal waren opgenomen, is een kennisgeving van inschrijving voor de dienstplicht lichting 1972 toegezonden. Aan hen, die naar hun oordeel zulk een kennisgeving hadden behoren te ontvangen, doch deze niet kregen toege zonden. wordt verzocht zich vóór 22 april 1970 te melden bij de afdeling militaire zaken van de gemeentese cretarie in het raadhuis op werkdagen tussen 8.30 en 12.30 uur. Het niet gehoor geven aan deze uit nodiging,- waardoor mogelijk inschrij ving op een later tijdstip pla'atsheeft, kan uitermate nadelige gevolgen heb ben voor de betrokkenen. Met nadruk wordt gewezen op de mogelijkheden van vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige en de tijdstippen waarop die vrijstelling be hoort te worden aangevraagd. De moge lijkheden en tijdstippen zijn vermeld op de toegezonden kennisgeving van in schrijving. In het verleden is gebleken, dat het laten verstrijken van de gestelde ter mijnen afwijzing van de vrijstellings- aanvraag tot gevolg kan hebben. Wordt er aan getwijfeld of men voor vrijstelling in aanmerking komt of is men niet zeker van het juiste tijdstip, waarop een aanvraag moet worden in gediend, dan is het raadzaam zich te wenden tot de afdeling militaire zaken der gemeentesecretarie in het raadhuis. Veenendaal, 7 april 1970. De burgem. van Veenendaal. P. Bode. SCHERPENZEEL De gemeente gaan in samenwerking met de NV Gebr. Van Heugten een informatie boekje uitgeven en vraagt de raad daarvoor een krediet van 2500,-. Het boekje moet een informatiebron voor de nieuwe inwoners worden en voor de Scherpenzelers een soort orakel waarin men gegevens kan vinden over de sa menstelling van het gemeentebestuur, de spreekuren van B. en W., beziens waardigheden, spreekuren van artsen, kerkgenootschappen, scholen, vereni gingen, bankinstellingen, enz. Commandant J. Meijer jeliciteerl de nieuw benoemde ondercommandant E. van Waveren in tegenwoordig heid van de commandanten van de brandweerkorpsen van Eist en Ach terberg. kon verlenen. De oorlogsjaren was ik er wel en ik ben toen menigmaal uitgerukt voor gevallen vliegtuigen en ook voor branden. Ik herinner me nog als de dag van gisteren, dat er op de Grebbeweg enorm veel fosforbomen waren geval len in het nachtelijk uur. Toen er alarm werd gegeven stond ik onmiddellijk naast m'n bed en mijn vrouw maar doorslapen." Dat was niet onvriendelijk bedoeld, maar meer als een compliment aan het adres van zijn vrouw, die ondanks de moeilijkste omstandigheden het hoofd koel hield en juist daardoor haar man tot steun is geweest. „We hadden vroeger drie telefoons in huis." vertelde de jubilaris. „Eén ervan was aangesloten op de Cuneratoren, voor het geval die in brand mocht staan. Dat is nu wel eveh anders gere geld, hoewel ik steeds ga slapen op een eventuele brand die 's nachts zou kun nen uitbreken." Toen Rhenen in oktober 1944 voor de tweede maal moest evacueren bracht de heer Van Waveren persoonlijk één van de motorspuiten in veiligheid. Hij liet hem onderduiken in Amerongen en la ter in Doorn. Even daarna werd hij door de bezetters gearresteerd en op transport gesteld naar Arnhem, waar hij gevangene was tot eind 1944. Of hij spectaculaire branden heeft meegemaakt in de loop der jaren? „Ja, onder andere de noodkerk van de St. Cuneraparochie aan de Herenstraat, de vroegere Recticel aan de Radboudweg en de vroegere knopenfabriek. Ik denk dat ik een kleine tweehonderd branden heb meegemaakt in die vijfendertig jaar. De smerigste karweitjes zijn bos- en hooibergbrandea. Als je daarvan thuis komt dan moest je eigenlijk met kleren en al naar de stomerij gebracht worden. Een bosbrand is verraderlik en een hooibergbrand is eigenlijk geen echte brand. Je moet de inhoud als het ware helemaal uit èlkaar plukken. Dat is een enorm werk en een vies karweitje" De heer Van Waveren heeft vier burgemeesters meegemaakt. Dat zei hij niet maar zo, want een burgemeester heeft volgens de gemeentewet de lei ding bij een brand. Hij kreeg twee on derscheidingen, een bronzen en een zil veren. hem toegekend door de Konink lijke Nederlandse Brandweer Bond. De heer Vajn Waveren heeft er nog een van de organisatie Bescherming Bevol king, waarmee hij ook al weer vanaf 1952 eenwr ij willige verbintenis heeft.- „Nu u al weer twee jaar ondercom mandant bent zult u de straalpijp wel niet meer hanteren Gaat u dat niet aan het hart?" „Vroeger was het zo, dat degeen die het eerst de straalpijp bemachtigde ook mocht spuiten. Vandaag is dat heel ad ders geregeld omdat er een landelijk zogenaamd aflegsysteem is ingevoerd. Dat werkt met nummers. Wie een be paald nummer pakt weet precies welke taak hij heeft bij het uitleggen van het blusmaterieel. Maar ik moet toegeven, dat spuiten een „heerlijke" bezigheid is. Je voelt je RHENEN „Dal het eerste zondag- elftal momentcel niet draait zoals men zou wensen, is een opmerkelijk feit, vooral wanneer men nagaat dat hierin spelers zitten, die stuk voor stuk bewe zen hebben toch wel capaciteiten te be zitten". Tot die conclusie komt het be stuur van Candia'6(> in een aan de pers verstrekt communiqué. „Deze capaciteiten te benutten is niet iedeieen aangeboren. De heer Tc Kulve, die reeds enkele jaren het elftal tol ie ders tevredenheid traint, zag plotseling ook geen kans meer zijn jongens die in spiratie te geven, die zij nodig hadden, waardoor hij door het bestuur op non- actief is gesteld." Het communiqué rept verder niet over de trainer. In eerste instantie gingen de geruchten dat hij niet meer terug zou komen bij de Rhenense sport vereniging. Nu gesteld wordt, dat hij op non-actief is gesteld, zou men daaruit mogen afleiden, dat het tijdperk Te Kulve nog niet definitief is afgesloten. „Dat de tegenspoed bij Candia ook voor een groot gedeelte is toegeschre ven aan de wekelijkse arbitrage," aldus gaat het communiqué verder, „zal ech ter niemand ontkennen. Triester wordt de zaak echter nog, wanneer supporters menen eigen rechter te moeten gaan spelen en denken daardoor hun vereni ging een dienst te bewijzen. Beseft men wel eens welke conse quenties hieruit voort kunnen vloeien? Waarschijnlijk niet, anders zou men zich beslist onthouden van acties." Daarmee wordt kennelijk bedoeld de verhitte toestand van afgelopen zondag. „Het bestuur zal zich daarom beraden en tegen dergelijke figuren strenge maatregelen nemen. Dat ook een elftal, ondanks de tegenslag niet gebrand is op dergelijke acties blijkt wel uit de reac ties van enkele spelers, die verklaarden liever zonder publiek te spelen dan voor supporters met een foutieve men taliteit. Candia'66 heeft steeds een goede naam gehad in de sportwereld. Laten daarom zij, die hun vereniging ondanks tegenslag een goed hart toedragen, hun bestuur helpen om de boosdoeners te vinden, om daardoor te voorkomen dat men van excessen zoals van afgelopen zondag blijft gevrijwaard", aldus het communiqué van het Candia-bestuur. met zo'n spuit in de hand toch wel écht brandweerman. Maar als ondercom mandant heb ik ook een mooie functie, waarin ik me helemaal kan uitleven. Overigens gaat het me er alleen maar om de nodige burgerzin te kunnen to nen. Die heb ik van m'n vader meege kregen". De heer Van Waveren, die vaak pro jecten uitzet voor te houden brandweer oefeningen, is vaak op pad naar lezin gen en andere bijeenkomsten om op de hoogte te blijven van de nieuwste blus methoden. „Helaas zal ik er over drie jaar mee moeten stoppen", zei hij spij tig. „Het brandweerkader moet er te genwoordig namelijk op zestigjarige leeftijd mee ophouden. Dat is rijks voorschrift. Je moet tegenwoordig ook periodiek worden gekeurd. Dat was er tot voor kort ook niet bij, maar het is een verstandige maatregel, want on langs bleef er ergens in Nederland nog een chauffeur dood achter het stuur van een motorspuit zitten''. Op 23 april komt de vrijwillige brandweer in jaahlijkse algemene le denvergadering bijéén. Bij die gelegen heid zal de heer Van Waveren worden gehuldigd. ARNHEM Ondanks de sluiting van een aantal bedrijven in Gelderland, met name de Nijma, heeft dit op de ar beidsmarkt geen invloed gehad. De af gelopen maand is het aantal werkzoe kenden bij de Gelderse arbeidsbureaus met 1300 gedaald tot ruim 4950. Dit komt neer op een daling met 2 pet. Het landelijk percentage liep terug van 2,2 pet. naar 1,7 pet. van de mannelijke be roepsbevolking. De daling aan het eind van het winterseizoen is vooral te dan ken aan de bouwvak die weer op gang komt. In de horeca-sector is het aantal werkzoekenden met 80 afgenomen. Alle rayons, behalve Culemborg, delen in de daling. In absolute getallen traden de rayons Arnhem, Nijmegen, Harder wijk en Doetinchem op de voorgrond. Uitgedrukt in percentages van de af hankelijke mannelijke beroepsbevol king bleven alleen Nijmegen (2,5), Arn hem (2,1) en Doetinchem (1,9) boven het provinciaal gemiddelde (1,6). Apeldoorn (0,8). Harderwijk (0,6) en Heerde (0,9) bleven beduidend onder 1 gemiddelde. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg met 650 naar 7350. De stijging be trof vooral vacatures voor confectie- naaisters, kantoor en winkelpersoneel en huishoudelijk personeel. ARNHEM Moet een fietser rich ting aan blijven geven als hij links voorgesorteerd heeft gestaan en daarna wegrijdt om zijn manoeuvre te vol tooien? Is het feit dat hij voorgesor teerd staat niet voldoende om de overi ge weggebruikers er op attent te maken dat de fietser linksaf zal slaan? Dat was eigenlijk de kardinale vraag in de zaak tegen de 20-jarige Apeldoornse kantoorbediende Cornelia B.. gisteren voor het gerechtshof in Arnhem. Ze stond in hoger beroep terecht omdat ze. zonder haar hand uit te steken, linksaf van het Hofveld in Apeldoorn een zij straat in reed. Daarbij botste een jon gen op een bromfiets, die om haar heen wilde rijden, tegen haar op. Hij werd zwaar gewond doordat hij aan de over kant tegen een verkeerspaal reed. Cor nelia B. werd daarvoor door de politie rechter in Zutphen eerder veroordeeld tol honderd gulden boete en een jaar ontzegging. De procureur-generaal, mr. J. van IJ- sendoorn, meende dat de politierechter zich door een theoretisch misverstand tot een te zware straf liet leiden. Hij vond dat de overige weggebruikers er wel rekening mee hadden kunnen hou den dat juffrouw B. gezien het feit dat ze voorgesorteerd stond af zou kunnen slaan, maar achtte haar overigens toch schuldig. Een boete van 75 gulden leek hem voldoende. Raadsman mr. Knottenbelt bepleitte afwezigheid van schuld. Volgens hem had het voor iedereen duidelijk moeten zijn dat het meisje linksaf wilde slaan. De procureur bracht daar tegenin dat ze desondanks haar hand had moeten uilsteken. Uitspraak over veertien da gen. t yEENENDAAL Woensdag avond liet het corsetterie- en lingeriehuis Elegance voor de tweede maal ln zijn korte bestaan zijn col lectie zien door middel van een show. Dit gebeurde in hotel „De Ko renbeurs". De show was georgani seerd in samenwerking met Triumph. Alle getoonde modellen waren dan ook van de Triumph-fa- brieken afkomstig. De eigenares van Elegance, me vrouw Harleveld, verwelkomde ie dereen en gaf daarna de microfoon aan de lady-speaker, mejuffrouw Beukebooni. Allereerst kwam de foundation aan de beurt. De nieuwe modekleu ren daarin zijn nougat en transparo sa (een doorzichtig huidkleurig rose). Daarnaast blijven wit en zwart na tuurlijk zeer in trek bij de dames. Oranjerood en bleu komen een enke le keer voor. Hoewel sommige dames er op het ogenblik de voorkeur aan geven geen b.h. te dragen, gaan velen niet met deze mode mee. Het staat im mers ook maar zo weinig vrouwen. De fabrikanten helpen de vrouw om er ook in foundation zó mooi en voordelig mogelijkuit te zien, hetgeen belangrijk is voor de hele kleding. Men gebruikt voor b.h.'s veelal een elastisch materiaal, zoals jacquard elastiek, dat er bovendien nog erg mooi uit ziet. (Een soort kant mo tief), Lycra wordt verder veer ge bruikt. De lady-speaker vertelde dat men dit materiaal steeds moet was sen in hetzelfde wasmiddel, in een schraal sopje, en dat men het moet spoelen in warm water. Dat alles Het model Bongo, gemaakt van polyamide polyuréthane. zorgt er voor dat de kleur van de ly cra langer behouden blijft. De voorsluitende b.h. was er al ja ren, maar werd slechts schoorvoe tend gedragen. Nu ziet men hem veel meer. Ook de batisten modellen waren er al langer, maar schijnen nu pas in de mode te komen. De panty heeft zo langzamerhand de step-in vervangen. Zeer begrijpe lijk nu bijna iedere vrouw pantyny lons draagt. In de Triumph-collectie pas de panty bij de b.h. Dat wil zeg gen: een herhaling van materiaal, kleur en dessin. Vaak hoort er nog een derde stuk bij, de onderjurk. Elegante voorbeelden daarvan waren twee nougatkleurige setjes en een bleu-wit gebloemd geheel. De schouderbandjes van de onder jurk zijn wat breder geworden, zo dat de daaronder gedragen kleding stukken niet meer te zien zijn. Het materiaal is antistatisch. dat wil zeggen dat het niet meer aan de synthetische bovenkleding plakt of daaronder opkruipt. Zulk materiaal werd nodig, nu dc confectie steeds meer synthetische stoffen gaat ge bruiken, omdat die kreukvrij zijn en gemakkelijk te wassen. Een snoezig modelletje was het korte onderjurk- je in de transparentlook met een no- reuze-perlon bovenlijfje en een Iets wijd uitlopende perlon-charmeuse rokje. Voor de volslanke vrouw blijft wit vooral erg in. maar ook zijn er voor haar modellen in nougat. De b.h. met hel maagstuk. heeft nu een band aan de onderkant en sluit zo doende beter over de panty of de step-in heen. De laatste kledingstuk ken zijn dan van een extra band aan de bovenkant voorzien. De corselet-panty, die de mooie naam ..Jessa" kreeg, komt voor de volslanke vrouw in de plaats van het korset. Het is een veel soepeler en minder benauwende dracht dan het zo ingeburgerde korset. In de Golden-Line serie heeft Triumph mooie modellen gemaakt van triles- tic op satijnbasis. En een extra ver steviging op de moeilijke plaatsenr Na de foundation kwam de linge rie aan de beurt. Men ziet hierin steeds meer het materiaal batist. Kleuren zijn nog steeds effen of gebloemd bleu en rose. Maar ook bij de lingerie ziet mén nu de tint nou gat. Heel. charmant was vooral het eenvoudige nachtjaponnetje in wit van kant op een charmeuse nylon voerig met een rose bies langs de hals en een middenvoor, Doorge- stikte dusters worden nu gemaakt van diolen-loft: kleuren bleu en wit. In parel-charmeuse kon men een rose babydoll zien. met splitten aan de zijkant. De garnering was met ruches in dezelfde kleur en stof. Chiquer is natuurlijk het nacht hemd met het négligé, waarvan een paar mooie exemplaren op de show aanwezig waren. Na de pauze kwam de badkleding. Mevrouw Hardeveld heeft een grote collectie van de Triumph badpakken en bikini's. De hier gzebruikte} mate rialen zijn boucaroni, antrori jersey en lycra. Helanca ziet men nog wel, maar dit materiaal gaat er steeds meer uit. Roestbruin komt voor bad kleding erg in de mode. Daarnaast ziet men alle kleuren, die maar mooi en vrolijk zijn. Zwart is niet zozeer een vrolijke kleur, maar wel chic en af kledend. Er zijn leuke modellen voor aan het strand, maar veel verschil met voorgaande jaren is er niet bij te zien. Een enkel snufje om het geheel een iets andere aanblik te geven. Misschien moet de minikini als iets nieuws genoemd worden. Dat is een bikini, waarvan het voor- en achter pand van het slipje door middel van een gesp aan de zijkanten verbonden zijn. Voor de volslanke dames zijn er nu meer mogelijkheden in de bad kleding. Modellen met een blote rug met een band midden boven. Leuk waren in de grote maat de wit met marine en de turquoise jacquard badpakken. De show werd muzikaal begeleid door Tonny Spaan. AMERONGEN Als eerste onover dekte bad in wijde omgeving wordt op zaterdag 18 april het zwembad „De Blauwe Schuur" in Amerongen voor het publiek opengesteld. Hoewel de natuur op dit moment zich meer schijnt te lenen voor schaatsen rij niet bang te zjjn ijsschotse» in het Ame- den behoeven de zwenienthousiasten rong.se bad tegen te komen omdat het water wordt verwarmd. De openingstijden zullen zijn als volgt: op werkdagen van 8.00 uur tot een half uur voor zonsondergang, op de zaterdagen van 8.00 tot 18.00 uur, op de zondagen van 13.00 tot 18.00 uur. AMERONGEN Als onderdeel van de 5-meiviering te Amerongen zal een expositie vrije expressie worden gehou den van 30 april tot en met 9 mei. Jon ge mensen, die hun werk willen tonen kunnen contact op nemen met Betty Esveld, Overstraal 25, te Amerongen tel. 1480. Het zal voor een groot deel van de jeugd afhangen of deze ten toonstelling zal slagen. Op 22 april wordt er in het bejaarden tehuis „De Ridderhof" te Amerongen weer een verkoopmiddag gehouden van de handwerken, die door de bewoners zelf zijn vervaardigd. Van de opbrengst van deze verkoping wordt nieuw materiaal aangeschaft en zal de rest worden overgemaakt naar het Nederlandsche Roode Kruis. De verkoping zal worden gehouden in de recreatiezaal van „De Ridderhof" 's middags van 2.30 tot 4.30 uur. Ui «r 0

De Vallei | 1970 | | pagina 5