Shell stelt na geslaagde proef nieuwe methode voor „zeereiniging" aan de overheid ter beschikking Van pastoraal concilie naar duurzaam overleg Voor de categorale bonden toch liever geen enquêterecht OEFENTERREINEN Appel sap „Fotograferen in het weekend? Ikzounietwetenwat!" VIS MINDER SMAKELIJK IS DE VREES Minister erkent een onbillijk verschil tussen oude en nieuwe invaliden Ouders eisen beter school toezicht Onderhoud met drie bewindslieden over artsentarieven Kardinaal verdedigt „Noordwijkerhout" ,,Ik ga zelf rustig door met zwemmen in Scheveningen" DS '70 werft kandidaten per advertentie ONGESCHOOLD ONSCHULDIG ZUIGER VATICAN UM H MINISTER POLAK HOUDT VAST: ZEEF NET NIET KRITIEK Messteek bij ruzie V erkee r sspreekuu r bij Alphense politie B3 puur uitgeperst fruit nu voor een proefprijs MAATREGELEN AUTOBANDEN STAATSSECRETARIS KRUISIISGA Maak in't weekond géén foto's-. U mocht er eens piezier in krijgen DONDERDAG 9 APRIL 1970 OLIE TOT ZINKEN GEBRACHT HOEK VAN HOLLAND De Shell beschikt sinds gisteren over een vrijwel ideale methode voor de bestrijding van olie op zee. Deskundigen uit tien landen waren na afloop van een spectaculaire proef op de Noordzee enthousiast. Onge veer 95 procent van de olie, die opzettelijk door een tanker was geloosd, ver dween na te zijn besproeid met een mengsel van water, zand en een chemische stof. De reactie van de Shell: „De proef is geslaagd. De nieuwe methode staat ter beschikking van de overheid". „Wij hebben er zonder twijfel een wapen bij", meende een woordvoerder van DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) is het eens met de Eer ste Kamer, dat er langzamerhand onbil lijkheden ontstaan tussen „oude" en „nieuwe" invaliden. De minister zei gisteren bij de behan deling van zijn begroting te hopen, dat nog in deze kabinetsperiode een voor stel wordt ingediend om de wet op de arbeidsongeschiktheid (WAO) uit te breiden tot zelfstandigen. Op korte ter mijn komt de Stichting van de Arbeid met een rapport over de zaak. Het gaat om de uitkeringen krachtens de oude interimwet invaliditeitsrente- 1 rekkers en die op grond van de wet WAO. De eerste zijn gebaseerd op het loon van een ongeschoold arbeider, de tweede op het werkelijk verdiende loon voordat iemand invalide wordt. Onder de interimwet, die dus nadeliger is, val len zij die voor 1 juni 1967 invalide werden. HAARLEM Dc ouders van leerlin gen van de Albert Schweitzerschool hebben bij dc Haarlemse wethouder van Onderwijs, D. J. Geluk, een aantal eisen gedeponeerd, die vandaag gereali seerd moeten worden. De school, een dag-openluchtschool voor gehandicapte kinderen, kwam eer der in het nieuws omdat de kinderen er slecht zouden worden behandeld. De ouders willen nu zelf surveilleren tijdens de maaltijden op school. Ook moet een buitenstaander, aangewezen door het gemeentebestuur toezicht hou den in de pauzes. CAPELLE a.d. IJSSEL De afge scheiden stroming van de PvdA, DS'70, Is in Capelle aan den IJssel aan een ad vertentie-campagne begonnen om kan didaten en „verkiezingsmedewerkers" te krijgen voor de Rijnmond- en ge meenteraadsverkiezingen in juni. Rijkswaterstaat. „We zullen deze me thode zeker toepassen, vooral bij de be strijding van zeer grote hoeveelheden olie". In kringen van de visserij toont men zich nog gereserveerd over het nieuwe wapen van de Shell tegen de olie verontreiniging. Het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek meent, dat de me thode gevolgen kan hebben voor plant- taardig en dierlijk leven in de zeer, ze ker in visgebieden. Het instituut vreest niet zo zeer het chemische middel al? wel de olie, die op de zeebodem terecht komt. Hierover zei dr. Wardley Smith van het Britse ministerie van Technologie: „Er is geen bewijs, dat olie op zichzelf schadelijk is voor het leven in de zee. Olie kan wel funest zijn voor de broed plaatsen van de vissen, maar die be strijken slechts één procent van de Noordzeebodem". Volgens dr. Smith is bovendien geble ken, dat olie in zeewater na ongeveer een half jaar en dikwijls eerder op houdt olie te zijn. En de stof, die de Shell voor zijn methode gebruikt, is een van de onschuldigste chemicaliën". Evenals het Rijksinstituut, waar schuwde de Britse geleerde ervoor dat de olie wel smaakbedervend kan wer ken op de visvangst. Het instituut zal volgende week in ieder geval een on derzoek instellen in het proefgebied, 25 kilometer ten westen van Hoek van Holland. Het experiment van gisteren vormde het sluitstuk van een onderzoek dat de Shell twee jaar geleden begon. Bij de nu ontwikkelde methode wordt gebruik gemaakt van schoon zand dat zich met DEN HAAG De ministers Nelissen (Economische Zaken) en Roolvink (So ciale Zaken) en staatssecretaris Krui- singa (volksgezondheid) hebben gisteren met de Landelijke Huisartsenvere niging gepraat over de mogelijkheid om de honoraria van de huisartsen aan te passen aan de stijging van de inko mens en van de kosten. Als er inderdaad zon aanpassing zal volgen, moeten de huisartsen onthef fing krijgen van de voor hen geldende prijsstop. De LHV heeft de ministers en de staatssecretaris gezegd, dat ze binnen enkele weken nadere informaties zal geven over de wenselijkheid van zo'n aanpassing. Bij het gesprek, dat nog geen uur duurde, is niet gepraat over het pro bleem van de gedifferentieerde tarie ven. Het gaat daarbij om de vraag of de patiënt per consult méér moet beta len wanneer de dokter lang of moeilijk werk met hem heeft gehad. ADVERTENTIE - V *r Staatssecretaris mr. H. J. van de Poel van CRM heeft woensdag de eer ste boom geplant voor het toekomstige recreatiegebied Spaarnwoude, dat eenmaal klaar, maar dat zal nog wel vele jaren duren een gebied van 2750 ha tussen Amsterdam, Haarlem en Vel- sen zal bestaan. behulp van een amine-acetaat van talg aan de olie hecht. De olie wordt door het zand verzwaard en zinkt. Een sleephopperzuiger van Adriaan Volker de Geopotes VII is onlangs speciaal uitgerust om het mengsel op de olie te brengen. De zuiger werd voor zien van twee uitklapbare bomen, waaraan twintig spuitstukken zijn ge monteerd. Op deze manier kan per uur 2500 ton olie tot zinken worden ge bracht. De kosten worden geschat op 23 gulden per ton olie. Panorama van een opmerkelijk experiment: Volkers zuiger Geopotes VII in het offensief tegen een olieveld op de Noordzee. De hoge kosten betekenen mogelijk het grootste nadeel van deze methode. Er staat tegenover dat deze manier hoogst effectief is gebleken. Voor vele toeschouwers was de bereidheid van de industrie om zelf het probleem van de oliebestrijding aan te pakken wellicht het grootste winstpunt. Het project heeft de Shell twee miljoen gulden ge kost. Voorzitter prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp heeft gisteravond met een „tot ziens" de zesde en laatste zitting van het pastoraal concilie van de Neder landse rooms-katholieken gesloten. Een „tot ziens" want er komt een vervolg van dit concilie, dat in de hele wereld grote aandacht getrokken heeft. Kardi naal Alfrink deelde in zijn slotrede mee. dat het episcopaat een „onafhankelij ke structuurcommissie" heeft ingesteld die op korte termijn moet adviseren op welke manier aan het unieke en onmisbare beraad van bisschoppen, priesters en leken duurzaam gestalte kan worden gegeven. De leiding van deze commis sie is in de vertrouwde en energieke handen van prof. Steenkamp gelegd. Er waren gistermiddag slechts heel weinigen in de aula van Leeuwenhorst in Noordwükerhout, wie het niet speet, dat aan het pastoraal concilie een eind gekomen was; het was een evenement dat voor allen, die erbij betrokken wa ren, onvergetelijk is geworden. De kardinaal, die in zijn rede opval lend veel aandacht besteedde aan een verdediging van het pastoraal concilie tegen allen, die het met opzet en ver loop ervan niet eens zijn, vertelde dat, zodra het eerste spit- en graafwerk van de commissie-Steenkamp gedaan is en de bisschoppen aan het resultaat ervan hun fiat gegeven zullen hebben, een klein bestuur van deze commissie be noemd zal worden, dat contact zal op nemen met o.a. de diocesane pastorale raden. Daaraan zal de definitieve vorm van het beraad vastgelegd worden. Dc kardinaal noemde het pastoraal concilie een „natuurlijke consequentie en voortzetting van het tweede Vati- DEN HAAG Minister Polak (Justi tie) blijft bezwaar maken tegen het ge ven van het enquêterecht aan zogeheten bonafide categorale organisaties. De minister zei dat gisteren in dé Tweede Kamer opnieuw bij zijn verdediging van het wetsontwerp tot herziening van het enquêterecht. In dat ontwerp wordt de vakbeweging het recht geboden om bijvoorbeeld in geval van wanbeheer een enquête naar de gang van zaken in een bedrijf in te stellen. Prof. Polak nam met zijn standpunt afstand van zijn liberale partijgenoot mr. Rietkerk, die de categorale organi saties wel -in het enquêterecht wilde la ten delen en daartoe zelfs amendemen ten indiende. De minister bekende wel, dat hij de kwestie een probleem vond, waarover hij lang had nagedacht. Toch wilde hij do vakcentrales niet voorbijlopen. Die zijn meer in staat om afstand teriemen en zijn ook verplicht om in grotere ver banden te denken. Het ging minister Polak niet om het weren van de categorale organisaties omdat ze niet bij een centrale zijn aan gesloten'. Het ging hem wel om het plaatsen van een zeef (door de centra les als tussenschakel te zien), om het al te vlug en onberaden gebruikmaken van enquêtes te voorkomen. Mejuffrouw mr. Goudsmit van D'66 verzocht de regering in een motie een wettellijke regeling te scheppen, waarin het enquêterecht wordt uitgebreid tot andere ondernemingen dan naamloze vennootschappen en coöperaties. De motie vie bij minister Polak allerminst in goede aarde. „Dat wordt een soort onteigening" zei hij. De KVP'er drs. Peijnenburg, de libe raal mr. Rietkerk en de c.h. afgevaar digde Kikkert wilden via een amen dement van minister Polak toch nog de toezegging, dat hij kleine NV's met een beperkte of eenzijdige produk- tieopbouw zou ontheffen van de plicht om het jaarverslag openbaar te maken. De minister was bang dat zijn collega van Economische Zaken, die „toch al zo zwaar is belast", met een stroom ont- heffingsverzoeken zou worden opge scheept. Toch wilde hij het amende ment tenslotte niet ontraden. Hij liet de beslissing aan de Kamer over. Het ziet er naar uit dat het amendement het net niet haalt. Volgende week dinsdag wordt over wetsontwerp, moties en amendementen gestemd. caanse concilie en een realisering van het kerkbeeld, dat Vaticanum II ont wierp. „Het gaat om het dynamische beeld van Gods volk in zijn geheel, waarbinnen de hiërarchie een eigen le gitieme plaats inneemt met een eigen verantwoordelijkheid. Bisschoppen, priesters en kerkvolk, samen, niet te genover elkaar". Uitvoerig ging hij in op de vele kriti sche vragen, die in de kerk en daarbui ten ten aanzien van het concilie gesteld worden. „Hebben wij als bisschoppen te weinig leiding gegeven? Dit verwijt wil ik niet zonder meer naast mij neerleg gen; ik stel er prijs op te verklaren, dat wij leiding-geven bewust hebben willen verstaan als gezagsuitoefening-in-dia- loog; wij hebbeq willen vermijden, dat men ons een autoritair handelen zou verwijten, zoals dat vroeger in de ker kelijke praktijk vaak het geval geweest is". „Ik betreur het, dat veel katholieken zich afzijdig gehouden hebben; zij ver wijten ons alsmaar, dat hefc concilie niet representatief genoeg was samenge steld". „We hebben op dit verwijt al ver scheidene malen gereageerd maar ken nelijk, nog altijd niet voldoende, want men bleef doorgaan. Och. ook zélf heb ik wel mijn kritiek. Op tal van urgente geloofsvragen hebben wij bijv. geen greep gekregen, voor een deel uit ge brek aan ervaring met zulk soort be raad, voor een deel ook als gevolg van de zonzekerheden, waar,nop wij in deze tijd leven. Bedenk ook dat het concilie nu eenmaal niet uit Iheologen was sa mengesteld, maar in de eerste plaats uit gelovigen. Dit had soms 3>s gevolg, dat de aanpak onder de maat van een we tenschappelijk congres bleef. Maar dat wilden wij ook als plenaire vergadering niet zijn". „Toch moeten we ons de vraag stellen of ook de kwaliteit van de deelnemers aan het beraad in het vervolg niet nóg hoger gesteld moet worden. Het was jammer, dat we als concilie verscheide ne belangrijke zaker hebben mcetcn la ten liggen, o.a. de liturgie en het thema van de confessionaliteit in de maat schappelijke verbanden". Kardinaal Alfrink constateerde ook, dat buitenstaanders het concilie vaak ALMELO De 18-jarige in Almelo wonende Italiaanse gastarbeider A. S. bracht dinsdagavond de 21-jarige H. N. uit Wierden tijdens een vechtpartij een messteek toe. N. moest in het zieken huis worden opgenomen. De gastarbeider had een romance met het 14-jarig zusje van de Wierdenaar. De ouders van het meisje hadden daar bezwaar tegen. Haar broer ontmoette de Italiaan dinsdagavond op 't marktplein in Almelo en begon een twistgesprek. De Italiaan bleef echter voor zijn jonge liefde op de bres staan. Toen de Wier denaar daarop in woede ontstak en de gastarbeider schoppen en slagen toe diende, reageerde de Italiaan met een messteek. niet zagen ais discussiepodium maar als een kerkelijk orgaan, dat van tijd tot tijd allerlei bevreemdende en veront rustende uitspraken doet. Dit is nauwe lijks te vermijden; we moeten er wél voor zorgen, dat de onrust er niet door vergroot wordt. Laat ieder, die met vragen zit, zich tot ons als bisschoppen wenden, maar dan graag niet in anonie me brieven". De kardinaal besloot met Filippenzen 2:15; „Doet alles zonder morren of bedenkingen 'opdat, gij onberispelijk en onbesmet moogt zijn, onbesproken kinderen Gods te midden van een on taard en verkeerd geslacht, waaron der gij schijnt als lichtende sterren in de wereld". In de ochtendvergadering, waarin het rapport over de verhouding tussen Jo den en Christenen behandeld werd, veroordeelde het concilie iedere vorm van antisemitisme. (Vervolg van pagina 1) De PvdA wijst evenals de KVP uitbreiding van de bestaande terreinen bij Oirschot en Harskamp, als ook de aanleg van een 'schietterrein in het Kuinderbos, scherp af. De VVD vindt de keuze van Oirschot en Harskamp uit een oogpunt van ruimtelijke ordening onbegrijpelijk. De liberalen vragen zich af of de ba taljons en brigade-oefeningen nog wel in Nederland kunnen worden gehouden. Zelfs als Oirschot en Harskamp wor den uitgebreid, dan nog achten de libe ralen de gelegenheid om te oefenen on voldoende. Ze zijn daarom niet over tuigd van de vondst van de regering. De WD-fractie wil de regering een andere oplossing aan de hand doen: Over een diep en breed front opgezette oefeningen buiten de beperkte oefen terreinen, waarmee het hele legerappa- raat realistisch aan het werk kan wor den gezet. Ervaringen in het buitenland wezen uit, dat de onkosten, die voort vloeien uit schade tijdens grote ma noeuvres belangrijk minder waren dan het bedrag dat gewoonlijk aan terrein- huur van oéfenterreinen van weinig waarde werd betaald. Het terrein Hohne in West-Duitsland waar het Nederlandse leger regelmatig oefent, kost ongeveer driehonderddui zend gulden per week, Sennelager tweehonderdduizend gulden. Volgens de VVD hoeven de transport kosten van tanks en ander materieel geen extra lasten te zijn als de oefenin gen zullen worden gecombineerd met ALPHEN a.d. RIJN De gemeente politie van Alphen aan den Rijn wil de inwonders meer inspraak geven in het verkeersbeleid. Daarom zal voortaan elke zaterdag van elf tot twaalf uur een verkeersspreekuur worden gehou den. schietseries, die normaal in Duitsland worden gehouden. De VVD zou de regering willen vra gen af te stappen van de „ouderwetse vorm", waarbij Defensie de oefenter reinen in volledige eigendom voor zich zelf aankoopt en geheel in eigen beheer ten laste van haar begroting houdt. Dergelijke grote terreinen heren uit al gemene middelen te worden aangekocht en algemeen nationale bestemming te krijgen. Aan Defensie kunnen de mili taire oefenterreinen dan tegen vergoe ding in gebruik worden gegeven, zo re deneren de liberalen. De regering moet voortaan allerlei plannen eerst ter discussie stellen in plaats van die plannen panklaar aan te bieden, zo stelt de CHU. Zij wijst Oir schot af,. Harskamp niet en pleit verder voor Ter Apel (plan c.h.-Kamerlid Kik kert). De KVP heeft de indieners van de nota om een aantal aanvullingen ge vraagd. De partij is al bereid een extra bedrag op tafel te leggen voor oefenin gen in Frankrijk (La Courtine). %9, Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. DEN HAAG Producenten en han delaren die bewust of onbewust autobanden van slechte kwaliteit op de weg brengen, moeten worden vervolgd. Het Tweede-Kamerlid ir. H. van Ros- sum (SGP) dringt in schriftelijke vra gen hierop aan bij de ministers van Verkeer en Waterstaat en Justitie. Indien nog geen kwaliteitsnormen voor autobanden zijn vastgesteld, waar door vervolging onmogelijk is, zou daar volgens ir. Van Rossum alsnog iets aan moeten worden gedaan. C7 DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) heeft gisteren in de Eerste Kamer het Belgische consumentenonderzoek naar badplaatsen gekritiseerd. „De gedachte dat wjj aan onze kust bjj het zwemmen cholera en tyfus ojplopep, moet van de hand worden yewezen", zei de staatssecretaris b(j de bchardeiing van d» 'Vgrotlng va» tij» departement. Dr. KruxSirg? er «*p d» het rijksinstituut voor de zuivering van afval water regehaatig Keuringen voer de kust verricht. „Ik ga zelf in elk geval rustig zwemmen in Sche* enlngen /erzekerde hij de Senaat. Desondanx? s i.e Nederlandse Consumentenbond van plan het zeewater voor de Nederlandse kust ie onderzoeken. Het bestuur zal hierover begin volgende week een bcsfssing nemen. Eerder had de bond verklaard, geen geld te hebben voor een dergelijk onderzoek. ADVERTENTIE Bent u ook zo, meneer? Sloft u ook slaapwandelend door het weekend Oogjes dicht voor alle malle en mooie gebeur tenissen vlak voor uw neus? Wel nee - roept u zeer monter - ik ben totaal anders. Mij ontgaat zo goed als niets. Ik lach wat af in zo'n weekend. Of, en dat mag u gerust weten, soms kijk ik vertederd naar wat de kinderen nu weer bedacht hebben. Laatst nog zeg ik tegen m'n vrouw: Je zou er eigenlijk een foto van moeten maken Juist meneer, héél goed. Maar eh waarom maakte u dan geen foto? Tuurlijk, u maakt foto's in uw zomer vakantie. Trouw, ieder jaar weer. Albums vol. Waarom dan niet in uw mini-vakan- tietjes, de weekends? U zei 't net zelf al: die zitten toch ook boordevol kostelijke momenten. Tja, u moet natuurlijk zorgen dat uw fototoestel bij de hand is. En dat er een filmpje in zit. En-eventueel-dat de flits klaar is. En dan is 't verder een kwestie van knopje drukken. Simpel? Gelijk heeft u. En dan te bedenken dat uw fotoalbums voortaan wél een compleet beeld van uw leven geven. En niet alleen van uw zomervakanties. Haal dus een filmpje in huis. Zorg voor een geladen fototoestel. Want filmen is eigenlijk uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te nemen.

De Vallei | 1970 | | pagina 7