Getroffen school niet aan verslaggevers getoond rrico waarom? Gesprek Reeks overvallen in Brussel Ontvoerders Yon Spreti raakten in paniek Kidnappers lieten Carole na losprijs gaan helpt tegen pijn Hé Dolle Mina, waar blijf je nou? Over de grenzen Verdachten in Athene Super-Mirage in Israël Klachten hij de Veiligheidsraad Conservatieven in Londen houden meerderheid V.S. gezant weer in Zweden Denen herdenken Duitse inval Vliegtuig viel op huis mm BEATLES UIT ELKAAR; leve John, Paul, George en Ringo vind je dat nou zo gek dat ik klant bij de nmbben... ga met uw tijd mee ga naar de nmb! Nixon zal spreken over Vietnam WRAAKNEMING Granaten voor Debré Deze week in Eva: een open blad - - r--I" "jÉMfÉlBll VRIJDAG 10 APRIL 1970 CAIRO Egypte heeft de Veiligheidsraad van de V.N. in kennis gesteld van het Israëlische bombardement op een lagere school te Bahr El Bakr in de pro vincie Sjarkiah, zo meldt radio-Cairo. Volgens Israëlische functionarissen blijkt uit berichten uit Egypte, dat de Egyp tische autoriteiten de gebombardeerde school niet aan buitenlandse verslagge vers willen tonen. Dit gaf steun aan de veronderstelling dat de kinderen van wie er dertig zouden zijn omgekomen binnen een militaire installatie verble ven. De verslaggevers waren wel naar het ziekenhuis gebracht waar de slacht offers van het bombardement lagen. Officieel is in Tel Aviv meegedeeld dat uit de foto's van het aangevallen doel voor en na het bombardement blijkt, dat alleen militaire inrichtingen zijn ge raakt. Mohammed El Zayyat, de Egyptische afgevaardigde, uitte beschuldigingen tegen Israël in een brief aan de lidsta ten van de Veiligheidsraad en aan de algemene vergadering. Volgens El Zayyat werd de aanval gedaan op de school Bahr Al Bakr in het dorp Houssaneye in de provincie Sjaxkia, 80 km ten noorden van Cairo. De mogelijkheid van een Egyptische repressaille tegen Israël wegens het be weerde bombardement op een school waarbij 30 Egyptische kinderen zouden zijn gedood, is ter sprake gekomen in een hoofdartikel van het blad Al Ah- ram in Cairo. „Israël moet de prijs voor dergelijke barbaarse misdaden besef fen" aldus het blad. „De tijd is voorbij voor roekeloze aggressors die zonder rechtvaardige straf in hun misdaden ADVERTENTIE ittet i*rget*fi~ Meoeten J FRICO, KAAS MET EEN GROTE K kunnen volharden." Het blad repte echter niet openlijk van de mogelijkheid van een tegenaan val door Egypte. Hoewel een dergelijke Egyptische aanval niet zeer waarschijnlijk wordt geacht is er «iet direct aangedrongen op wraak maar volgens waarnemers is het mogelijk dat wraakzuchtige preken zul len worden gehouden in vele moskees in Egypte. Een Palestijnse commando-organisa tie heeft donderdag gewaarschuyd, dat zij burgerdoelen in Israël zal aanvallen als vergelding voor de luchtaanvallen op Arabische burgers. De in Syrië ge vestigde Sai'Qa-organisatie verzekerde telegrafisch, de Arabische Socialisti sche unie, de enige toegestane politieke partij in Egypte, dat haar mensen „de Zionistische vijand duur zullen laten betalen voor het bombardement op een school. In de hoofdstad van Gaza zijn van ochtend een kind gedood en twee men sen gewond, toen uit het publiek een handgranaat naar een Israëlische mili tair voertuig werd geworpen. De dader ontkwam. Volgens het gezaghebbende Egypti sche dagblad Al Ahram heeft Israël een plan voorbereid om de woning van president Nasser in Cairo en de omge ving te bombarderen bij een snelle, ge concentreerde aanval van laagvliegende toestellen. Dit stond in een artikel van de hoofdredacteur van het blad, Moham med Hassanein Heykal. Het artikel ver meldde voorts, dat Israëlische vliegtui gen enkele maanden geleden bij een aanval op Egyptisch gebied raketten hebben afgevuurd op een huis waar ongeveer 30 Sovjet-Russische deskundi gen woonden. „Gelukkig hadden de deskundigen het gebouw verlaten om deel te nemen aan een militaire oefe ning", aldus Heykal. ADVERTENTIE leder mens vangt geld, geeft geld uit, Komt soms geld tekort, kan soms geld overhou den. En geld - da's gewoon iets waar de bank het fijne van afweet. Hou je over, dan vertellen ze hoe je er het meest van kunt maken. Kom je tekort dan weten ze er vaak een mouw aan te passen. Stel dat je centrale verwarming wil laten installeren. Wie heeft daar het geld helemaal voor liggen? Nou, dan stap je bij de NMB binnen. En dan merk je wat w ze allemaal voor je kunnen doen. '■ïr Verleden jaar nog, met Ajax naar Madrid. De peseta's, de reisverzeke ring - gewoon, via de NMB in een zucht voor mekaar. En ben je eenmaal klant dan merk je pas hóe makkelijk het is: be taalcheques, persoonlijke leningen, reke ningen laten betalen. ...En vergeet het maar dat de bank er voor de upper- ten zou zijn. Da s iets van heel vroe ger. Werkelijk, met de NMB kan ik even goed opschieten als met mijn gereedschap. Heel vlot. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! rTV>en Bondskanselier, Brandt die d enkele dagen in Amerika te, vanmorgen zyn officiële entree maakte op het Witte Huis, mankeerde het niet aan problemen op de agenda. Al op deze eerste dag zal Brandt met Nixon spreken over de nadelen, die Amerika ondervindt van de EEG. en ook over die welke West-Europa moet verduren van het Amerikaan*# protectionisme. Aan Amerikaanse zij de spelen ook politieke bedenkingen mee tegen nauwere banden tussen de Europese Zes en landen zoals Span je. Israël en Egypte. Waarschijnlijk snijdt men pas later het centrale vraagstuk aan: de verhou ding tot communistisch Oost-Europa. Amerika Ls er attent op dat West- Duitsland als het te hard van sta pel zou lopen met zijn toenadering tot Oost-Europa de voorzichtig opge bouwde ontspanning en de ontwape ningsplannen wellicht zou kunnen verstoren. Omgekeerd wil Brandt zich laten in lichten over dë positie van de Weste lijke geallieerden in het gesprek met Rusland over West-Beriljn. BRUSSEL De Belgische hoofdstad, die langzamerhand berucht gaat wor den om de bankovervallen die er wor den gepleegd, heeft donderdag twee van zulke „hold-ups" op een dag te verwerken gekregen. Eerst overvielen twee in militair uni form geklede bandieten een bijkantoor van de Algemene Bankmaatschappij, waar ze aan de haal gingen met onge veer 14 duizend gulden en waar ze de beheerder, die zonder aarzelen werd neergeschoten, achterlieten met ernsti- be verwondingen aan maag en lever. Nauwelijks was het politieapparaat op de been of er kwam een nieuwe melding van een overval. Een gewapende bandiet had in een postkantoor een vrouwelijke bediende bedreigd en was daar verdwe nen met een kleine drieduizend gulden. Aan alle grote uitvalswegen in Brus- «el vond men dan ook korte tijd later met machinepistolen bewapende agen ten, die iedere automobilist aanhielden en zijn wagen doorzochten. De weg naar Zaventhem, het vliegveld, werd zelfs gebarricadeerd. In de nacht van woensdag op donder dag waren inbrekers in Antwerpen er al vandoor gegaan met een bedrag van 70.000,- aan juwelen, afkomstig uit een gekraakte juwelierswinkel. In Ba- den-Lommel, een klein plaatsje In Bel gisch-Limburg werd, om de zaak te completeren, dan nog de overval op de bode van een ziekenfonds gemeld. De twee overvallers in uniform dacht de politie laat in de middag in Charle roi te pakken te hebben. Ze arresteerde daar in de buurt van een filiaal van een spaarbank twee mannen die ze al enige tijd geschaduwd hadden en over wie ze ezn tip van een Brusselse taxi chauffeur hadden binnengekregen. Na verhoor kon dit tweetal echter niets an ders ten laste worden gelegd dan dat het in Brussel... door een rood ver keerslicht was gereden. LONDEN Het staat wel vast dat de conservatieven de meerderheid zullen behouden in de „Greater London Coun cil", de gemeenteraad van Groot-Lon- den. Nu de resultaten van de verkiezingen voor de raad in 22 van de 33 kiesdis tricten bekend zijn, kan Labour reke nen op 23 en de conservatieven op 40 zetels. De raad telt in totaal 100 zetels, een de conservatieven 70. De definitieve uitslag zal in de loop van heden bekend worden. Verwacht wordt dat Labour 30 zetels zal krijgen een de consercatieven 70. Bij de verkiezingen voor de graaf schapsraden in de rest van Engeland zijn de conservatieven erin geslaagd de winst, die zij in 1967 behaalden, te con solideren. In de 28 graafschappen waar de verkiezingsuitslagen bekend zijn, hebben de consercatieven 576 zetels veroverd en Labour 373. De conserva tieven wonnen er 40 en Labour 28. ADVERTENTIE Tegen drie sleutelfiguren van de Democratische Verdedigings Organisa tie heeft de aanklager in Athene van het kolonelsbewXind strenge straffen geëist. Op de foto v.l.n.r. DYONISIOS KARAGIORGAStegen wie levenslang ROgeëist werd, EMANUEL DELUCAS, waartegen 13 jaar geëist werd en CHRISTOS ROKOPHYLOS, tegen wie ook 13 jaar werd geëist. STOCKHOLM Na lange tijd heeft Zweden weer een Amerikaanse ambas sadeur. De laatste ambassadeur werd door de Verenigde Staten teruggeroepen als teken van afkeuring voor de hou ding die Zweden aannam tegenover de Amerikaanse Vietnam-politiek. De komst van de nieuwe ambassa deur ging niet zonder incidenten ge paard. Toen de ambassadeur Jerome Holland, die een neger is samen met vrouw en kinderen uit het vliegtuig stapte, riep een student: „Moordenaar" je bent hier niet welkom". De ambassa deur verliet het vliegtuig door een ach teruitgang omdat er zich ongeveer hon derd demonstranten met spandoeken voor het vliegtuig hadden opgesteld. WASHINGTON President Nixon zal donderdag a.s. via radio en televisie vanuit het Witte Huis het Amerikaanse volk een overzicht geven van de stand van zaken met betrekking tot Vietnam. HAMBURG Karl von Spreti, de Westduitse ambassadeur in Guatemala, werd vermoord doordat zijn ontvoer ders in paniek raakten Her was niet hun bedoeling hem van het leven te beroven. Zij waren bereid hun eis om vrijlating van 25 politieke gevangenen te laten vallen. Het losgeld, 2.1miljoen gulden, zou dan moeten wor den verhoogd. Hierover was al contact gelegd tussen de ontvoerders en de Guatemalteekse autoriteiten. De ontvoerders raakten echter in paniek, toen bleek, dat een onderhandelaar door de politie werd geschaduwd. Deze lezing van de moord op Von Spreti werd gisteren gepubliceerd in het Westduitse weekblad Die Welt, dat in Guatemala een vraaggesprek had met een lid van de guerrillabeweging F.A.R., die de moord pleegde. Aanvankelijk stond een Amerikaanse diplomaat op de nominatie om te wor den ontvoerd. Hij werd echter te zwaar bewaakt. Een volgende maal zou een minder belangrijke man kunnen wor den ontvoerd, aldus de zegsman van de FAR, „misschien iemand van de Chi leense ambassade". Rechtse extremisten in Guatemala hebben inmiddels uit wraak voor de moord op Von Spreti een bekend com munist, Cesar Montenegro (50) gedood. Een briefje op het lijk, waarschuwde, dat er nog meer moorden uit wraak zullen worden gepleegd. Het briefje was ondertekend door Mano (de hand). De Westduitse Bondspresident, Gus- tav Heinemann, heeft de vermoorde ambassadeur Von Spreti postuum on derscheiden met 't Grootkruis van ver dienste. De orde is naar Guatemala ge zonden. De regering van Guatemala on derscheidde de dode diplomaat met de Quetzal-orde, de hoogste die het land kent. De autoriteiten in Guatemala vrezen dat een linkse dichter en zijn vrouw zijn ontvoerd door rechtse extremisten die hebben gezworen wraak te zullen nemen voor de moord op de Westduitse ambassadeur Karl von Spreti. PARIJS Israël bouwt een supersonisch gevechtsvliegtuig dat de „Super- Mirage" wordt genoemd, aldus bericht het Franse zionistische tijdschrift TArche donderdag. Een prototype van het toestel zou reeds zijn voltooiing naderen en begin vol gend jaar zou het toestel zijn eerste vlucht kunnen maken. Binnen anderhalf twee jaar zou met de produktie kunnen worden begonnen. Het tweemotorige vliegtuig zou zijn ontworpen naar basis-ideeën van de Franse Mirages en een snelheid moeten krijgen van Mach 1,7. Verschillende landen, waaronder Roemenië, zouden reeds belangstelling hebben getoond. PARIJS Het zesjarig dochtertje Ca role van het in Parijs wonende echt paar Benainous is donderdagochtend ongedeerd bij haar ouders terugge keerd, nadat deze een losprijs van 30.000 franc (ongeveer 22.000 gulden) hadden betaald. Het kind werd ontvoerd, toen het zoals gewoonlijk per taxi werd opgehaald. De taxi wordt door de ouders van een aantal klasgenootjes van Carole ge huurd, om hun kinderen naar school te brengen. Het was mevrouw Benainous wel opge vallen dat de taxichauffeur ditmaal iemand anders was, maar op haar vraag of hij opdracht had de kinde ren naar school te brengen, ant woordde de man bevestigend, waarna zij Carole in de auto liet stappen. Toen het meisje niet uit school kwam, werd de politie gewaarschuwd, maar het duurde tot 's avonds voordat haar ouders een telefonische mededeling kregen, dat hun kind was ontvoerd en tegen een losprijs van 30.000 franc zou worden vrijgelaten. Overeenkomstig de opdracht van de ontvoerder men weet niet of hij helpers heeft gehad werd het geld langs een stille weg in Parijs gedepo neerd. Met het oog op de veiligheid van Carole, durfde men het niet aan een val te zetten. Aan de ongerustheid van het gezin Be nainous kwam donderdagochtend zes uur een eind, toen Carole per taxi werd thuisgebracht. De chauffeur van deze taxi bleek niets met de ont voering uitstaande te hebben. Iemand had het kind in zijn auto gezet en ge zegd dat de ouders hem de kosten van de rit zouden betalen. De politie hoopt dat de ontvoerder(s) toch tegen de lamp zal (zullen) lopen. Men heeft namelijk alle nummers van de bankbiljetten waarmee het losgeld is betaald genoteerd en deze over het gehele land verspreid. Naspeuringen van de politie hebben uitgewezen, dat bij de ontvoering drie mannen, twee Noordafrikanen en een Europeaan, betrokken zijn geweest. Zij hadden het kind in een zomer huisje buiten de stad verborgen ge houden. ADVERTENTIE OLIFANT DOET GEHEUGENTEST. Het is bekend, dat een olifant nooit iets vergeet. Jaren later kan hij zich een vriendelijk gebaar of een misselijk grapje nog herinneren. Omgekeerd is het ook waar. Als eenmaal een glas Olifant Vieux hebt geproefd, vergeet u dat nimmer. Zó zacht, zó edel, zó sympathiek! Test die Olifant zelf maar eens! KOPENHAGEN Gisteren om precies 12 uur kwam alles en iedereen in Kopenhagen tot stilstand, ter her denking van het feit, dat, op dezelfde dag 30 jaar geleden, de Duitse troepen het land binnenvielen. De mensen namen, het hoofd ont bloot, twee minuten eerbiedige stilte in acht en herdachten de duizenden hun ner medeburgers die het slachtoffer zijn geworden van de bezetting die vijf jaar heeft geduurd. Na de twee minuten werden alle vla gen, die daarvoor halfstok hadden ge hangen, gehesen. Op tal van andere plaatsen in het land is een dergelijke korte herdenking gehouden. Maar feest wordt het pas op 5 mei de 25ste verjaardag van het einde der bezetting, en de terugkeer der vrijheid WOLVERHAMPTON Bij een po ging op het vliegveld van de Engelse stad Wolverhampton te landen, is een twee-motorig zakenvliegtuigje op een huis neergestort en in brand gevlogen, Drie personen vonden de dood, onder wie een bewoonster van het huis was en de andere twee bemanningsle den van het toestel. De zoon en schoondochter van de vrouw konden door snel te Vluchten aan de dood ontsnappen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Volgens ooggetuigen vielen de motorert uit vlak voor de landing. ADVERTENTIE verpakking: 14 en 40 tabletten WILLY BRANDT kaarten open IVFauw samenhangend met dit alles n de vraag van de sterkte van de Amerikaanse troepen in de Bondsre publiek. President Nixon staat onder binnenlandse druk om zijn troepen macht in Duitsland te verminderen. In de Amerikaanse senaat spreke a critici smalend' van „ontwikkelings hulp aan het rijkste land ter we reld"... Zowel voor Bonn als voor Washington evenwel geldt, dat een drastische ver mindering van deze troepen de toena dering tot het Oosten tot een riskant avontuur zou maken. Waarschijnlijk zal West-Duitsland op den duur meer geld en meer eigen militaire inspanning moeten opbren gen om een krachtige Amerikaanse presentie te waarborgen. TVezc lijst van moeilijke gesprekslhe- ma's heeft wel eens de indruk gewekt dat d'e besprekingen tussen Brandt en Nixon een pijnlijke aange tegenheid zouden worden. Dat is op zijn minst sterk overdreven. Inderdaad verkeren beide landen in een moeilijke fase. Amerika moet de handen vrij maken om in eigen land orde op zaken te stellen. West-Duitsland probeert op het scherp van de snede een compro mis met het communistische Oosten te vinden. Beide landen zijn daarbij echter aangewezen op samenspel me» hun bondgenoten. Voorbij is weliswaar de simpele jaren lange verhouding waarin Amerika de rijke en sterke beschermer was. Nu zoeken twee landen naar een meer gelijkwaardige verhouding op basis van gemeenschappelijke belangen traditionele vriendschap. Dat is een gezond proces maar hel vergt tijd. TVJxon heeft alles gedaan om Brandt, die in Amerika hoog staat aan geschreven, met onderscheiding te ontvangen: een welkomstbrief, éen verblijf op het presidentiële landgoed Camp Davld, de start van de Apollo op Kaap Kennedy. Van zijn kant heeft Brandt de onder handelingen in Moskou en Warschau opgeschort tot na zy'n gesprek in Was hington, en hU Jbregnt twee ministers en drie staatssecretarissen mee ont Nixon uit dë eerste hand in te lichten over de contacten met Oost-Europa. Daarom zal het gesprek in het Witte Huis in een goede sfeer beginnen. De problematiek evenwel brengt mee dat het nu meer gaat om grondige weder zijdse raadpleding, dan om snelle concrete resultaten. En Europa is met de lange adem meer gediend dan met hijg-succesje. PARIJS Een pakje granaten, dat bestemd was voor de Franse minister van Defensie Michel Debré, is woens dagavond door de politie onderschept, zo meldt het Franse dagblad France Soir. Op het pakje stond het huisadres van Debré. ADVERTENTIE Wekenlang probeert Eva nu al wat Ondubbelzinnige Opinies te ontlokken aan Dolle Mina. Maar tot nog toe: Lauw Loene! Gelukkig zijn Remco en Debby Campert een stuk openhartiger in hun dubbelinterview. Andere interessante stuff: Televisiegeweld en uw kind. Exclusieve samenwerking tussen Eva en Stilpatronen. En alles en alles over douchen, baden, badkamers, badzeep, badjassen, badkruiden, badzouten, baddoeken en andere badinerie. Koop het deze week Carole Benainous

De Vallei | 1970 | | pagina 13