Veenendaals dagblad Buiten vlieg' ers Luchtmacht wil van haar 15 jaar profiteren oesjoe II imsmuseum NASA nog steeds in dubio HOND BAHHAARS MISHANDELD Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei STORM SMAKT SCHIP OP ROTSEN zL won dl Autoreparatie duurder Heerlijke Aardbeiengebakjes Agent van het peukje wordt niet vervolgd Radio-actieve neerslag op Z.-halfrond Klopjacht op ontvluchte Gedetineerde leverde nog niets op MAISON KRAMER MATS KREEG BRANDENDE GASOLINE OVER ZICH Mattingly of Swigert? Bij sproii«» over heggetje voor auto beland NACHTVORST TEISTERT VOGEL- EN WILDSTAND wonder batterijen doen hun naam eer aan. WEINIG WIND GENUA Een scheepsramp even buiten de haven van Genua heeft donderdag vermoedelijk tweeëntwintig men sen het leven gekost. De Britse vrachtboot „London Valour" van bijna 16.000 ton werd door een plotseling opgestoken storm tegen de rotsen van de pier gesmakt en zonk vrijwel on middellijk. Binnen enkele uren zag men alleen nog de masten en het bovenste van de schoorsteen, nadat *t voor stuk van het schip nog geruime tijd boven water uit had gestoken. OPTIMIST Otter 11 KAPITEIN 1 Tricot shirts vert met col. NIEUWE IDEEËN IN STUDIE PENSIOENEN BIJ Pion ingeademd war ««dAotto an administratie} Pvfna Bernhardlaan 28, Veenendaal, TaM. 06386-10550 (adm.), 10757 an 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1.03 P-W., 4.40 p.m.. 13.10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 10 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 84 Scheepsramp in haven van Genua: 22 doden Donderdagavond laat waren de lijken van acht opvarenden geborgen, waaron der die van twee vrouwen: de echtgenotes van de 58-jarige Schotse kapitein David Muir en van de marconist. De gezagvoerder ging met zijn schip tenonder. Van de twaalf vermisten bevon den de meeste, naar men aanneemt, zich nog aan boord toen de tussen schip en pier gespannen rcddingsljjn knapte. Vierendertig bemanningsleden zijn in ziekenhuizen opgenomen. Enkelen heb ben veel olie binnengekregen. Van de in totaal 58 opvarenden 20 Britten en 38 Indiërs zijn er slechs vier ongedeerd gebleven. Ook veertien redders zijn ge wond geraakt bij hun pogingen, de bemanning in de ruwe zee van boord te halen. Het schip, eigendom van London and Overseas Freighters Limited, was ver trokken uit Rio de Janeiro naar Savona en daarna naar de Russisch Zwarte Zee-haven Novorossisk gegaan om de lading ijzererts aan boord te nemen. Vandaar was men naar Genua gevaren. De London Valour lag voor anker voor de haven omdat er geen aanleg plaats beschikbaar was. Het is het enige schip dat door de zware storm is be schadigd. Alle werkzaamheden in de haven van Genua zijn stopgezet, terwijl helikop ters, sleepboten en aken bjj de red dingswerkzaamheden zijn ingezet. Het verkeer in de haven ligt stil, maar zal waarschijnlijk later vandaag normaal op gang komen. De eerste berichten over de ramp wa ren zeer optimistisch. De indruk werd gewekt alsof het een klein ongeluk be trof waarbij niemand was gewond. „Ie dereen is veilig", aldus een havenfunc tionaris om 16.00 uur. Langzamerhand stroomden echter de tragische berichten binnen. Een overlevende verklaarde: „Het schip zonk binnen een paar minu ten. Alles was zo verward dat ik het niet begreep". Met behulp van schijnwerpers zocht men vlak buiten de haven van Genua naar de slachtoffers van de grootste scheepsramp na de oorlog die zich in Genua heeft voorgedaan. Een plotseling opkomende zware storm veranderde het water van Genua in een kokende zee. Het 16.268 metende Britse vrachtschip sloeg tegen de uit- Sinds 1964, toen het dikke Rivon- rapport (samengesteld door A. v. Wijngaarden en J. v.d. Peppel) over „De otter in Nederland" ver scheen, hebben we eigenlijk weinig meer over deze viervoetige vissers man en zijn status quo vernomen. Vele jaren eerder (plm. 1940/42) had dr. G. A. Brouwer al een uit voerig onderzoek over verspreiding en ecologie ingesteld en gepubli ceerd. Het scheen toen. of de da gen van de otter in ons land geteld waren. Ik herinner mij na ruim een kwart eeuiv niet meer, of dit mede uit liefde tot het beareig- de dier geschreven pleidooi heeft geleid tot de wettelijke bescher ming van de otter, welke gelukkig in 1942 mocht starten. Ongetwijfeld 5 heeft deze ertoe bijgedragen dat hij uit onze plassen en moerassen nog niet verdween. Een manuscript van Ao. 1635 schrijft nogal bemoe digend: Onthouden sich in Hol- landt in de veenen ende riedtach- tige landen", ja er schijnen destijds zóveel van de seer schadelycke" visliefhebbers te hebben geleefd, dat ze werden gejaeght ende ge vangen met honden, die otterhon den genoemt syn; dese honden ko men uyt Noort Hollandt ende wer den op de otter jacht geleert" Hier te lande wordt de visotter hoofdzakelijk aangetroffen in het laagveengebied van het Sticht en Holland, doch ook nog in Friesland, de kop van Overijssel en langs de grote rivieren, maar al-met-al blijft hij een zeldzame figuur, die reeds om zijn formaat (60 a 90 cm) plus de zware afgeplatte staart van plm. 50 cm) de aandacht trekt van iedereen, die zo gelukkig is ermee te worden geconfronteerd. Het volksgeloof der veenboeren en vis sers schrijft de geboorte van een kalf met. abnormaal spitse snuit toe aan het schrikken van het moe- derdier voor een otter. Deze plat telanders spreken zelfs van een „otterkalf"wederom een aanwij zing voor het destijds niet ongewo ne voorkomen. 10 april 1970 A. B. Wigman stekende pier en begon onmiddellijk water te maken. Tonnen zwarte olie uit de -machineka mer en de roodachtige ijzerertspoeder, een gedeelte van de lading, stroomden in zee. Twaalf personen die in het zwaar vervuilde water sprongen of van boord werden gespoeld zijn zeker om gekomen. Volgens ooggetuigen stierf de kapi tein, de 58-jarige David Muir uit Edin- burg in Schotland, toen hij in het water sprong om zijn vrouw te redden. Ma rion Muir werd van het schip gehaald via een touwkabel met de pier. Zij ver loor haar evenwicht en viel met haar hoofd naar beneden, terwijl haar ene voet nog vastzat. De kapitein sprong in het water om haar te redden, maar zij was reeds te pletter gevallen tegen de rotsen, toen ook hij het slachtoffer werd. Er is weinig hoop dat de nog vermiste tien personen de ramp hebben over leefd. zodat het waarschijnlijke doden tal 22 bedraagt. Slechts vier van de 58 opvarenden bleven ongedeerd. Het zijn Indiase be manningsleden. Zij zullen vandaag hun dode collega's moeten identificeren. Vijftien Italianen die bij de red dingswerkzaamheden hebben geholpen zijn in het ziekenhuis opgenomen, sa men met de geredde officieren en be manningsleden van de London Valour. Het San Martino ziekenhuis in Genua heeft dringend om bloed verzocht voor de gewonden. De London Valour had al twee dagen voor de havenmond gelegen in afwach ting van het vrijkomen van een aanleg plaats. Vroeg in de middag was een storm opgestoken, die zo plotseling kwam dat de kapitein er niet meer in slaagde zijn schip naar open zee te brengen. Het anker werd losgerukt en het schip sloeg tegen de rotsen. ADVERTENTIE Veenendaal - Hoofdstraat 75 s Pull-polo's - Coltruien j DEN BOSCH De klopjacht op de 23-jarige Eindhovenaar J. L., die woensdag uit het Bossche paleis van justitie wist te ontsnappen, heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. De politie vermoedt dat de man, die als gevaarlijk bekend staat en al enkele veroordelingen achter de rug heeft, naar het buitenland is gevlucht. L. was in de strafgevangenis in Den Bosch opgesloten op verdenking van een overval op een hulppostkantoor in Eindhoven, vorig jaar. Woensdag gaf hij te kennen met de officier van justi tie te willen spreken. Hij werd naar het paleis van jusitie overgebracht en daar in een kelder opgesloten. Toen de parketwachter hem kwam halen, rukte de man zijn boeien kapot en sloeg de parketwachter met een handveeg buiten bewustzijn. Daarop opende hij de kelderdeur en verdween vermoedelijk via een achteruitgang. De parketwachter liep bloedige ver wondingen aan het hoofd op. Hij moet enkele dagen rust houden. Een groep mannen van de in de haven van Genua verongelukte London Valour, in een reddingboot. De mannen, met olie overdekt, behoren tot de overlevenden van de grote ramp. DEN HAAG Dc Koninklijke Luchtmacht heelt nieuwe ideeën in studie ge nomen om te bereiken, dat zij langer kan blijven beschikken over zoveel moge lijk ervaren vliegers. Dit gebeurt op initiatief van luitenant-generaal A. B. Wolff, bevelhebber der luchtstrijdkrachten, na een bezoek aan de Westduitse luchtmacht. Bij dc studie wordt het systeem in beschouwing genomen, dat sinds een jaar bij de Westduitse luchtmacht van kracht is. Dit houdt in, dat een vlieger tot zijn veertigste jaar blijft vliegen, dan met pensioen gaat en een goede re geling meekrijgt voor een loopbaan in de burgermaatschappij. Generaal A. B. Wolff heeft gecon stateerd dat dit systeem grote belang stelling ondervindt bij de vliegers. Volgens het Westduitse systeem is men ervan verzekerd dat de „veertig jarige vlieger" circa vijftien jaar ter beschikking is. In ons land is die periode in de prak tijk dikwijls korter, omdat de militaire vliegers, die een kort-verbandcontract hebben gesloten, al na acht jaar kunnen overstappen naar de burgerluchtvaart. vliegers zelf hebben aantrekkelijke voor- veertigste jaar effec- De Westduitse de garantie, dat waarden op hun tief worden. Die houden in dat zij 55 procent van hun laatst genoten salaris inclusief vliegtoelagen als pensioen krijgen. Ook bestaat de mogelijkheid dat dit pen sioen vijf jaar wordt uitgesteld als men die periode wil gebruiken voor een uni- DEN HAAG Het onderhoud en de reparaties van auto's worden duurder. De uurtarieven van dc gagrages worden verhoogd en de vaste tarieven voor re paraties, de zogenaamde karweiprijzen, met 4 1/2 procent. De ministers van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat hebben toe stemming voor deze prijsverhogingen gegeven, omdat dc reparaties zeer ar beidsintensief en i daardoor ook duur zijn voor de garagebedrijven, die de ge stegen loonkosten tot nu toe niet moch ten doorberekenen. versitaire studie op kosten van de staat. Een Nederlandse luchtmacht-majoor die op veertigjarige leeftijd het betref fende percentage van zijn inkomsten als pensioen zou ontvangen, kan reke nen op 1200 tot 1400 gulden per maand. Men zie verder elders in deze edi tie. ADVERTENTIE AMSTERDAM De Amsterdamse hoofdagent G. zal niet worden ver volgd wegens een poging tot brand stichting. Dit heeft de officier van jus titie in Amsterdam, mr. W. Tonckens, de agent gisteren persoonlijk medege deeld. Het onderzoek van de rijksrecherche heeft aangetoond dat er geen gronden zijn voor een strafvervolging. De VARA zond 1 aprdl enkele malen een t.v.-filmpje uit, waarop te zien zou zijn hoe de agent een peukje door de brievenbus wierp van een „bezet" leeg staand huis in de Sarphatistraat in Am sterdam. De agent heeft steeds ontkend. Het zou zijn vaste gewoonte zijn peukjes tussen zijn vingers uit te wrijven alvo rens ze weg te gooien. GRONINGEN Met zware brand wonden is donderdag de heer W. Oost, werknemer van het elektriciteitsbedrijf voor Groningen, en Drente, in Gronin gen naar het academisch ziekenhuis vervoerd, nadat hjj een bak met bran dende gasoline over zich heen had ge kregen. De toestand van de man laat zich ernstig aanzien. Hij was samen met een collega in een werkplaats bezig met het revideren van meters, toen de daarbij gebruikte gaso line vlam vatte. Bij een poging de bak te verplaatsen viel deze om. De brand, die daarbij ontstond, kon binnen een half uur worden geblust. Koning Mosjoesjoe II van Le sotho bracht gisteren een be zoek aan het Rijksmuseum in Am sterdam. De vorst werd bij zijn rondgang vergezeld door de di recteur van het museum, de heer A. van Schendel (rechts). Koning Mosjoesjoe toonde zich bijzonder geïnteresseerd in de schilderkunst van het land, dat hem een half jaar gastvrijheid verleent. KAAP KENNEDY Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart. NASA, heeft bekendgemaakt dat in de loop van de middag de beslissing zal vallen of de lancering van de Apol lo-13 morgen doorgaat of uitgesteld zal worden tot 9 of 10 mei. Reserve-astronaut Charles Duke heeft rode hond. Uit de definitieve la boratorium-proeven blijkt, dat alle le den van de bemanning en de reservebe- manning immuun zijn voor rode hond, behalve Thomas Mattingly. Nu dit is vastgesteld is er althans vanuit medisch oogpunt geen bezwaar tegen vervanging van Mattingly door reserve-astronaut John Swigert. Duke is het afgelopen weekend ziek geworden en vandaag is met zekerheid vastgesteld dat hij rode hond heeft. Mattingly, de enige die niet immuun is, heeft tot dusver geen symptonen van de ziekte vertoond, maar hij zou tijdens de elf dagen durende reis ziek kunnen worden. Swigert heeft donderdag een aantal onderdelen van het vluchtpro- gramma doorgenomen met de twee an dere astronauten Lovell en Haise in de simulator. Lovell, die commandant is van het ruimtevoertuig, zou er weinig voor voelen om op het laatste ogenblik de samenstelling van de bemanning te veranderen, omdat er nog slechts korte tijd rest om de nieuwe bemanning op elkaar ingewerkt te krijgen. Mattingly of zijn plaatsvervanger Swigert moet het ruimtevaartuig om de maan laten cirkelen, terwijl de twee anderen op de maan landen. Als wordt besloten Swigert mee te laten gaan, zal dat de eerste keer zijn dat een reser ve-astronaut wordt ingeschakeld. Een aantal voorzieningen in het ruimtevaar tuig zou dan aangepast moeten worden aan de nieuwe ruimtevaarder, zoals de vorm van het bed. Een andere factor, die tot uitstel van de vlucht kan leiden, is het weer. Het MOSKOU Een 12-jarige scha ker, Sergei Grigorjef, was zo intens verdiept in zijn spel en hij zat er zo met zijn neus bovenop en admede zo hard van de spanning, dat hij op een gegeven moment een pion inademde. Er waren drie chirurgen nodig om het ding te verwijderen. De patiënt is er goed aan toe. TIEL „Wie kan zo'n laaghartige laad op zijn geweten hebben?" Met deze vraag houdt de Tielse politie zich bezig, nadat gistermiddag op het Tielse station een herdershond werd aangetroffen, die bloedde uit een gapende wond boven het rechter oog. Naar het oordeel van dierenarts J. W. van Hemmen, is het dier met -•en bijl de schedel ingeslagen, waar bij het schedeldak werd gespleten, .naar de hersenen niet beschadigd werden. Daardoor kon de hond, die -nige tijd geleden bij het station was comen aanlopen en daar sindsdien verbleef, in leven blijven, hoewel het dier toch zal moeten worden af gemaakt. Allereerst omdat er geen eigenaar is om een geneeskundige behandeling te bekostigen. JOHN SWIGERT weerbericht voor morgen voorspelt be wolking met een kans op regen. Sinds de Apollo-12 na de lancering in ruw weer door de bliksem werd getroffen, heeft de NASA besloten dat voortaan geen lanceringen meer zullen plaats hebben onder stormachtige weersom standigheden. Als tot uitstel wordt be sloten, zal de Apollo-13 op 9 mei gelan ceerd worden. TOKIO Delen van de Grote Oceaan op het zuidelijk halfrond zijn veront reinigd door radio-actieve neerslag van een Amerikaanse militaire satel liet, die in april 1964 niet in zijn haan om de aarde is gekomen, aldus heeft Isao Sugimura van het staatsmeteoro- logische instituut te Tokio verklaard. Volgens Sugimura zou deze neerslag van invloed op de gezondheid van de mensen kunnen zijn indien een grote concentratie ontstaat. De lancering van de militaire satelliet, die een kerngenerator aan boord had, mislukte op 21 april 1964. Het was de 331ste lancering van een satelliet op de wereld. De generatorbrandstof, plutonium-238, stroomde vermoedelijk uit de satelliet toen deze na de mislukte lancering fel brandend in de dampkring terug keerde, aldus Sugimura. De theorie over de radio-actieve neer slag was gebaseerd op een onderzoek aan boord van het oceanologische re- searchschip „Hakuho Maru" dat zich van november 1968 tot maart 1969 in het Zuidpool-gebied heeft bevonden. In Japan geanalyseerde watermonsters toonden aan dat in 't zuidelijke half rond 2 tot 5 maal zoveel plutonium 238 als plutonium 239 in het water voorkwam. Normaal is, dat het plutonium 238 ge halte 3 tot 5 procent van het pluto nium 239 gehalte bedraagt. BUSSUM In het Majella-zieken- huis te Bussum is gisteren overleden de 24-jarige boekverkoper J. Haverman, die gisternacht op de ventweg langs dc Rijksweg in Bussum verongelukte. De heer Haverman had met zyn auto pech gekregen en was aan de overzijde, waar zijn a.s. schoonouders wonen, hulp gaan halen. Omstreeks half een ging hij even te rug naar de auto om daar een kaartje aan te hangen om de politie of de we- genwaoht op de pech te attenderen. Toen hij terugliep naar de ventweg, sprong hij over een heggetje en kwam daarbij pardoes vqor een passerende auto terecht. Hij werd overreden. Het ongeval gebeurde voor de ogen van zijn verloofde en zijn a.s. schoon vader, die hem stonden op te wachten. De tweejarige Caspar Nagel uit Bussum is woensdagnacht in het tuigje, waarmee hij in bed was vastgelegd ge stikt. Het jongetje had zich vastge- woeld. De zeventienjarige scholiere Aagje van der Schee uit Wierden is gister morgen in de mist met haar bromfiets tegen een stilstaande trekker met aan hangwagen gereden. Het meisje over leed op weg naar het ziekenhuis in Al melo. BOSLWARD De strenge nacht vorst van de afgelopen dagen is scha delijk geweest voor de vogel- en wild stand. Veel eieren van weidevogels zijn stuk gevroren. In Hichtum in Friesland werden drie pas geboren haasjes dood gevroren in het hazenleger aangetrof fen. DTNOB ADVERTENTIE Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond: half tot zwaar bewolkt met hier en daar een bui. In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Weinig verandering in temperatuur. Morgen, Zon op: 05.53; onder: 19.30. Maan op: 08.06; onder: 01.38.

De Vallei | 1970 | | pagina 1