Wat nuee/i flatgebouw voor mijn huis? Burger heeft zeer veel te zeggen over bestemmingsplannen Ze" stellen maar vast meent men Schoenen waarin uw voeten rusten Enige speciaalzaak ter plaatse Veenendaalse Remdienst Voor de Z loop even naar gem eentehuis n „Kattengat 5guldenreeks' van A.P. goed van start Hardrijd ers bekeurd „JOLANDA" MEISJES Belt maken bekend Restaurant 'Het Grote Dorp' 11079 Hengelsport Protest tegen „Kwiek"-brood Drieduizend gulden voor festiviteiten Ruim acht mille voor reumafonds „WIPLALA" MAATKLEDING ANNE VAN MANEN „Niet lang geleden heb ik een eengezins woning in een nieuwe wijk gekocht; de koopprijs had ik er graag voor over, niet alleen omdat het een heerlijk huis is maarj ook vanwege het fraaie vrije uitzicht. En wat gebeurt er nu? Een aannemingmaat schappij heeft tegenover mijn huis een keet geplaatst; men vertelde me dat de bouwer volgende week met de bouw van een groot flatcomplex gaat beginnen. Vreselijk, als ik dat geweten had zou ik hier niet zijn. gaan wonen." 10550 BEDREIGING BURGERLIJKE STAND RECHTEN NAAR G.S. NAAR DE KROON ROYALER MARKTEN GERARD VAN MANEN Johanna Achterberg-Hardeman VAMOR Autorijschool G. HARDEMAN Fa. FINKENFLÜGEL BETER KAN HET NIET EVERWEAR-VANTONA voor lichte atelierwerkzaamheden iiütf* VRIJDAG 10 APRIL 1970 (Van onze raa dsverslaggever) u de u.b. voor Veenendaal Van 17.30- 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwa Veenendaalseweg 159 Een verontwaardigde inwoner zei dit onlangs op de gemeentesecretarie van een middelgrote stad, ergens in Nederland het is een klacht die in elke ge meente en verschillende malen per jaar gehoord wordt. Weg uitzicht. De ambtenaar die hem te woord stond verdween even en kwam met een kaart terug. „Kijkt u eens, dit is de kaart die bij het bestemmingsplan voor uw wijk hoort; hier ligt uw huis en daar staat, tegenover uw huis, het flat gebouw aangegeven. U bent écht niet geconfronteerd met een gril van de ge meente of een bouwmaatschappij; het stond al in het plan en het spijt me dat u dit niet geweten hebt. Ieder die een huis koopt doet er goed aan even naar het gemeentehuis te lopen om te kijken of er een bestemmingsplan voor de des betreffende wijk is en zo ja hoe dit er uit ziet". Bestemmingsplan, een veel gehoord woord met een voor velen bijna magi- Kort voor deze Boekenweek heeft de uitgeverij „De Arbeiderspers", Katten gat 5 te Amsterdam, een nieuwe reeks geïntroduceerd: de „Kattengat 5 gul denreeks". Voor de prijs van twee rijksdaalders kan men een boek uit deze serie kopen goede lectuur in een simpele uitgave met pretentieloze om slag. De eerste vijf deeltjes, die ons werden toegezonden, maken een uitste kende indruk. In de eerste plaats is er een herdruk van Voltaire's uit 1759 daterende roman „Candide" een der klassieke satiri sche geschriften uit de literatuurge schiedenis. Dit verslag van allerlei gru welijke belevenissen, die de Westfaalse edelman Candide op een wereldreis mee maakt, was destijds een klap in het ge zicht van Voltaire's tijdgenoten, die zich zo behaaglijk koesterden in de zon van de vermeende vooruitgang. Een kostelijke bundel aforismen, merkwaardige uitspraken en opmerke lijke notities biedt „Een zeker tegengif" van de Franse literator Paul Léautaud uitingen van een bijzonder spitituele geest. Goede wij* behoeft geen krans en daarom heeft Simon Carmiggelt's „We leven nog" (een in de nieuwe serie ver schenen herdruk van in 1963 gebundel de „Kronkels") geen aanprijzend woord meer nodig. Voor de liefhebbers van typisch jiddische humor is het vierde deeltje, de bundel „Joods gelach" door Salcia Landmann, stellig een aanwinst. Picante lectuur biedt tenslotte „Lia en andere verhalen" door Casanova, een met zorg gekozen selectie uit de la ter in een andere AP-serie (Privé Do mein) uit te geven volledige mémoires van de legendarische achttiende-eeuwse meesterminnaar. Tevens vermelden wij hier nog twee andere nieuwe pocket-uitgaven van „De Arbeiderspers", die ons eveneens wer den toegezonden. De bekende grappen- bundelaar H. Hoving heeft weer eens gedenkwaardige uitspraken van kinde ren verzameld, ditmaal met de gods dienst als onderwerp. Het boekje heeft als titel „Job was heel oud en alle da gen zat" en de prijs is f4,50. Van Leo Riedé verscheen „Mannen onder elkaar" homofiele Nederlan ders over hun leven met zichzelf en anderen 9,50). Voor geestelijk vol wassen lezers kan dit boek een bijdrage zijn tot een wat meer genuanceerde opinievorming over deze groep mede mensen. Het zijn goed vertelde en be kwaam geschreven verhalen. Bij som migen van de mannen die aan het woord zijn, dwingt hun eerlijke open hartigheid respect af, maar er zijn er ook bij, wier ontboezemingen niet vrij zijn van een soort schaamteloze bra voure. Dit „verbale exhibitionisme" zal de journalistieke bandrecorder wel niet geshockeerd hebben, maar voor de lezer is het wel eens gênant. De Amsterdamse uitgeversmaat schappij L. J. Veen NV heeft het goed met de sportvissers voor. Zij liet voor deze categorie lezers dezer dagen niet minder dan zes boekjes tegelijk ver schijnen. De titels en prijzen zijn de volgende: „Karpervissen" door J. B. de Winter Cf 9,90); „Zeehengelen" door I. Garay en C. van Heugten 9,90); „Vissen met vaste hengel" door R. van Rutten (ƒ4,90); „Alles over wedstrijdvissen" door R. van Rutten 4,90); „Alles over vliegvissen" door P. L. Goedvolk 4,90) en „Die knettergekke sportvis sers" door S. de Bruin 4,50). Aan het begin van het vakantiesei zoen bracht deaelfde uitgever Veen een praktische handleiding op de markt, ge schreven door Kees Andriesse. De titel luidt: „Waarheen en hoe 1001 tips voor uw vankantie" en de prijs is 5,00 De Koninklijke Nederlandse Automo biel Club bracht het „KNAC-Handboek 1970" uit, het „toeristisch vademecum voor de automobilist", zoals de vereni ging het zelf omschrijft, geheel bijge werkt volgens de laatste gegevens. Le den krijgen het gratis toegezonden, voor niet-leden is de prijs 7,95. Ook Zomer en Keuning te Wagenin- gen heeft aan de sportvissers gedacht. Speciaal voor beginners en minder ge vorderden, die toch met een goede vangst willen thuiskomen, verscheen daar „Succesvol vissen" een prakti sche handleiding voor de hengelsport door A. van Onck. In de serie kook boekjes van Ben J. Kuyper verschenen als nieuwe deeltjes: „Vijftig grill-re cepten" en „Lekker eten op z'n Scandi navisch"; Zomer en Keuning stelde de prijs op 3,- per deeltje. Dezelfde uit geverij bracht het tiende Nederlandse boekje uit van de Amerikaanse tekena- res Joan Walsh Anglund. Het heet „Een boek van goede tijding" en bevat een aantal teksten uit de bijbel, die een kind gemakkelijk kan begrijpen. Met zijn vele vertederende plaatjes kost het 3,95. VEENENDAAL GEBOREN: Eva Petronella d.v. E. Schuchard en G. A. Veen; Jose Ramon z.v. J. M. Liria Gal- lardo en M. Gallardo Martos: Jan Cor- nelis z.v. D. de Rooi en E. van Nieuwa- merongen; Bernard Willem J. z.v. J. W, Schuurman en M. F. J„ van Soest; Adriaan Edwin z.v, W, W. Versteeg en H. D. van de Haar; Margarieta d. v. E. H. van Silhout en H. M. Hallers; Ro nald z.v. R. Rogh en P. H. Budding; Al- bertina d.v. J. C. Dijkstra en M. Ver woerd; Gerrit Jan z.v. C. J. Diepe veen en M. Oelderik; Melanie Elisabeth d.v. T, Robbertsen en C. van de Pol; Mark Anthonie C. z.v. A. C, de Wit en R. J. E. Senee; Edith Marina d.v. G. M. Wester- laken en G. B. Murraij; Geertruida Pie- tronella d.v. H. J. van Barneveld en J. C, van Egdom; Petronella d.v. J. Bos en P. N. Veenendaal; Arnoldus Anthonius H. z.v. W. J. Maarschalkerweerd en A. D. M. van Es; Alberdina d.v. H. F. Eb- bers en E. Geurtsen; Freek Jonathan z.v. L. F. Twilt en T. Klomp. ONDERTROUWD: J. T. H. Schorte- meijer en G. E. Robbertsen; F. J. Waaijenberg en M. Cimarosti; H. Quint en G. van Ginkel; J. Schutte en A. A. Turkesteen; W. Timmer en J. E. A. Slotboom; GETROUWD: J. C. Vink en C. G. van der Have (Renkum); H. J. N. Meuwsen (Utrecht) en H, C. van Spanje; G. M. Baars (Rhenen) en J. Y. B. van Baren; J. C. de Jong en E. J. P. van Manen; E. Steinmann (Scherpenzeel) en W. van Manen; M. Doeser (Zeist) en G. Rose- boom; F. A. J. van Dam (Harderwijk) en Y. van de Klift (Harderwijk). OVERLDEN: Gerrit van Beek 79 jaar; Jan Diepeveen 53 jaar echtg. van J. van Ginkel; Adrianus van Kooten 72 jaar echtg. van B. Heikamp. sche inhoud: „een plan dat „ze" vast stellen „en dan ben je er maar aan overgeleverd", aldus de mening van tal van Nederlanders. Wat is een bestemmingsplan? Is men er als burger aan overgeleverd waar door men bijv. geen huis kan bouwen waar men het graag wil neerzetten? Of waardoor men zomaar geplaatst wordt voor de mededeling van de gemeente dat het huis waarin je woont verdwij nen moet „omdat in het bestemmings plan staat dat daar een weg moet ko men?" Wat een bestemmingsplan is vertelt de in 1964 opnieuw vastgestelde Wet op de ruimtelijke ordening. De wet bevat een regeling van de planologische activiteiten van de over heid op het nationale, regionale en ge meentelijke vlak. Op nationaal niveau is in dit verband de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening van grote beteke nis, op provinciaal vlak het streekplan en op gemeentelijk niveau het bestem mingsplan. In zo'n bestemmingsplan moet de be stemming van de grond aangewezen worden en kunnen voorschriften gege ven worden voor het gebruik van grond en opstallen. Men treft er onder meer in aan hoe de gemeente een woongebied wil inrichten, waar industrieën geves tigd kunnen worden, welke ruimten be schikbaar zijn voor agrarische doelein den en recreatie etc. Voor de verlening van bouwvergunningen en vergunnin gen voor de aanleg van werken die niet onder het begrip bouwen vallen vormt het bestemmingsplan eveneens de grondslag. Op grond van zo'n plan kan ontei gend worden en kunnen allerlei andere zaken geregeld worden. Voor een ge meentelijk grondgebied dat (nog) niet tot de bebouwde kom behoort verplicht de wet de gemeente een bestemmings plan vast te stellen; voor de bebouwde kom kèn de gemeente zo'n plan vast stellen en de gemeenten gaan daar ook steeds meer toe over. Een belangrijke vraag die telkens weer gesteld wordt is hoe zo'n bestem mingsplan vastgesteld wordt. Heeft de burger daarin wel wat te zeggen? En wat gebeurt er als zo'n plan gewijzigd moet worden (wat volgens de wet min stens éénmaal per tien jaar moet ge beuren)? Hoe wéét de burger dat de ge meente met (de wijziging van) zo'n plan bezig is? Daarin heeft de wetgever uitdrukke lijk voorzien. De burger wordt recht streeks bij de op- en vaststelling van een bestemmingsplan betrokken en het hangt van het gemeentebestuur af of dit maximaal of minimaal geïnterpre teerd wordt. Nadat een bestemmingsplan in ont werp is opgesteld plaatst het gemeente bestuur een advertentie in een of meer lokale/regionale dagbladen. Daarin wordt meegedeeld dat het ontwerp-plan ter visie gelegd is op een aangegeven adres (in Apeldoorn bijv. ten kantore van Gemeentewerken aan de Molen straat) en men dit gedurende een maand kan gaan bekijken. In die maand kan de burger ook desge wenst bezwaarschriften tegen dit plan bij de gemeenteraad indienen. Na afloop van deze maand komen ontwerp-plan en eventuele bezwaar schriften bij B. en W. die mét hun des kundigen de bezwaarschriften bestude ren en deze van commentaar voorzien (in de vorm van een advies aan de ge meenteraad). Het geheel (plan, be zwaarschrift en advies van B. en W.) komt daarna in de gemeenteraad die wijst). Daarmee is de deur voor de burger die tegen het plan bezwaren heeft en ze ook na de vaststelling door de raad handhaaft niet dichtgeslagen. Ket plan wordt namelijk opnieuw gedurende één maand ter inzage gelegd (ook nu aange kondigd door een advertentie). Tegen het plan kunnen dan weer be zwaren worden ingediend, maar alleen door hen die ook bij de gemeenteraad een bezwaarschrift hebben ingediend; het bezwaarschrift moet nu gericht worden tot het College van Gedepu teerde Staten van de provincie waarin men woont. Ook kunnen bezwaren te gen het plan bij GS worden ingediend als iemand zich keert tegen eventuele wijzigingen die de gemeenteraad in het oorspronkelijke (ter visie gelegde) plan heeft aangebracht. GS bestuderen na afloop van deze maand het plan en de eventuele be zwaarschriften en keuren het plan daarna goed of wijzen het af. Zij moe ten die beslissing binnen zes (of twaalf) maanden nadat zij het plan ontvangen hebben geenomen hebben. Als ook GS het plan vastgesteld heb ben staat de bezwaarden nog een weg open; het plan wordt opnieuw een maand ter inzage gelegd (in het Huis der Provincie en het gemeentehuis), wéér kunnen bezwaarschriften inge diend worden, nu bij de Kroon, en wel door: 1. de gemeenteraad; 2. de inspecteur van Ruimtelijke Ordening; 3. iedereen die bezwaren tegen het plan had inge diend bij GS; 4. iedereen die bezwaren heeft tegen onthouding van goedkeu ring. Na afloop van de maand behandelt de Kroon plan en bezwaarschriften en neemt daarna de laatste beslissing. Als de gemeente een bestemmings plan wil wijzigen vindt dezelfde proce dure plaats. De burger is dus bepaald niet aan de willekeur van de overheid overgele verd; de wetgever heeft hem veel mo gelijkheden gegeven. De laatste jaren zijn tal van ge meentebesturen (gelukkig) bereid de wetsbepalingen veel royaler te hante ren. Niet alleen gaan steeds meer ge meentebesturen er toe over de ter- visielegging van (de wijziging van) een bestemmingsplan niet tot het plaatsen van een advertentie te beperken maar zij verstrekken ook de redacties van de lokale en regionale bladen een be stemmingsplan-kaart met toelichting waardoor de inhoud van het plan (of de wijziging ervan) ook in de redac tionele kolommen terecht komt en de burger er op deze wijze kennis van kan nemen, maar óók beleggen B. en W. in tal van gemeenten aan het be gin van de tervisielegging voorlich tingsbijeenkomsten waar een toelich ting verstrekt wordt en vragen beant woord kunnen worden. Wij hebben de indruk dat deze royale interpreta- Coöpveluwse Eierveiling Barneveld, aanvoer 1.490.465 stuks, stemming rede lijk, prijzen (in guldens per 100 stuks). Eieren van 52/53 gram 8.20-8.64; 56/57 gram 8.98-9.23; 60/61 gram 9.18-9.43; 64/65 gram 9.95-10.26. Eierveiling Barneveld aanvoer 651.312 stuks, stemming redelijk, prijzen (in guldens per 100 stuks). Eieren van 51/52 gram 8.32-8.58; 56/57 gram 9J6-9.51; 61/62 gram 9.49-9.63; 66/67 gram 9.96rl0.24. Eeiermarkt Barneveld. aanvoer 2.200.000 stuks, handel kalm, eieren van 50/58 gram 8.50-9.50 per 100 stuks, kg-prijs 1.70-1.64, eieren van 59/65 gram 9.65-10.75 per 100 stuks, kg-prijs 1.64-1.65, witte eieren 25 tot 50 cent per 100 stuks lager. Varkensmarkt Barneveld, aanvoer 40 stuks, handel redelijk, prijzen (in gul dens per stuk), biggen 110-120. Pluimveemarkt Barneveld 9/4 (prijzen in guldens per kg), aanvoer ca. 8000 stuks, handel matig slachtkippen licht 1.00-1.30 zware 1.40-1.70. ETTEN-LEUR De progressieve Be drijfsgroep Bakkersverenigingen heeft scherp geprotesteerd tegen de lancering van het nieuwe brood Kwiek. Zij vindt, dat de verkoop ervan nadelig zou kun nen werken voor de kleine bakkers. Volgens de reclame zou in Kwiek minder vet verwerkt zijn en zou het een uitstekend gezondheidsbrood zijn. De PBB vindt dat hiermee gesugge reerd wordt, dat het gewone brood hart infarcten in de hand zou werken, om dat er de dubbele portie vet in ver werkt is. Een aantal bakkers overweegt het brood zelf te gaan bakken en onder een andere naam op de markt te bren gen. Men overweegt de naam „eiwitrijk brood". Volgens de bepalingen, mag dit alles wel. Meel zou overigens geleverd worden door dezelfde Menebafabrie- ken, die ook leveren aan Sitos, dat „Kwiek" nu bij slechts enkele grote bakkerijen in ons land laat bakken. tie van de wet binnenkort in alle ge meenten gemeengoed zal worden. Ten slotte nog even naar de boze huis eigenaar van het begin van dit artikel. Hij had net als ieder ander kun nen weten wat er vóór zijn huis zou gaan gebeuren als hij even naar het ge meentehuis gegaan zou zijn. De ge meentesecretarie is er voor de burger, laat ieder dat weten. In de komende maanden hopen wij nader op deze belangrijke materie in te gaan; we hopen dan ook aandacht aan het streekplan te kunnen wijden. RENSWOUDE Als de raad dinsdag avond met het voorstel van B. en W. akkoord gaat, geeft de gemeente voor de festiviteiten rond 30 april en 5 mei subsidies en kredieten van in totaal 3190,-. Achthonderd gulden zou be stemd zijn voor de heer S. Laansma die op 4, 5 en 6 mei een oorlogsexpositie in gebouw Rehoboth houdt. Tweeduizend gulden gaat naar de Renswoudese Oranjevereniging voor de 5 mei-viering en veertig gulden naar de Vereniging Oranjedag te Veenendaal voor trakta ties op koninginnedag aan uit Renswou- de afkomstige schoolkinderen. Tenslotte moet er een krediet van 350,- komen voor het aanschaffen van boekjes voor de Renswoudese lagere school, waarin informatie wordt gegeven over de om standigheden in de Tweede Wereldoor log. VEENENDAAL De vorige week in Veenendaal gehouden huis-aan-huis- collecte ten bate van het Nationale Rheuma Fonds heeft bijna f 8.100,- op gebracht. Het plaatselijke comité is bij zonder verheugd met deze opbrengst, die circa f 400,- hoger ligt dan de col lecte van vorig jaar. ELST Gisteren heeft de Rijkspoli tie van Rhenen en Eist op de Rijks straatweg weer snelheidscontrole ge houden. Twintig automobilisten hebben een proces-verbaal gekregen, omdat zij zich niet aan de maximum-snelheid hebben gehouden. RHENEN De onlangs in gebruik genomen nieuw gebouwde openbare kleuterschool aan de Korenbloemstraat in de gemeente Rhenen heeft een naam gekregen. De school zal „Wiplala" he ten. Deze naam is vastgesteld aan de hand van door de ouders van de leer lingen ingeleverde ideeën. Zo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders FRANS v. d. PAVERT JANNETJE v. d. PAVERT-GAASBEEK op 19 april a.s. de dag te mogen herdenken dat zij voor 40 jaar in het huwelijk zijn getreden. Dat zij nog vele jaren gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Gelegenheid tot feliciteren op zaterdag 18 april a.s. na half acht in hotel „La Montagne". Veenendaal, Koninginnelaan 17 Na een kortstondige ziekte heeft de Heere van ons weggenomen onze lieve vader, behuwd- en grootvader op de leeftijd van 68 jaar. Veenendaal: J. DROST-van Manen, C. DROST, H. J. VAN MANEN, H. B. VAN MANEN-van den Berg. Apeldoorn: W. VAN GURP-van Manen, A. VAN GURP, en kleinkinderen. VEENENDAAL, 9 april 1970. Beatrixstraat 38. De teraardebestelling zal plaats hebben op maan dag 13 april a.s. om 2.30 uur op de Algemene Be graafplaats te Veenendaal. Daaraan vooraf zal om 1.30 uur een rouwdienst worden gehouden in de Aula van het Bejaarden centrum „De Engelenburgh" Kerkewijk 77 te Vee nendaal. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond van 7.30 tot 8.30 uur in de Aula (zij-ingang 't Hollegoed). Voor de vele blijken van medeleven en deelneming onder vonden tijdens de ziekte en overlijden van onze zorgzame moeder en oma betuigen wij u onze oprechte dank. In 't bijzonder de doktoren en verpleegsters van het Julianaziekenhuis en de Wijkverpleegsters van het Groe ne Kruis. F AM. A. DE KLEUVER FAM. F. J. ACHTERBERG Veenendaal, april 1970 Patrimoniumlaan 8 bis WIST U DAT 't eerste uur les GRATIS geeft. Ged. methodische rij-instructie Jac. van Ruysdaelstraat 7, Veenendaal, Telefoon MOOI. Burgemeester en wethouders van Veenendaal dat mevrouw W. van de Pol, Nieuweweg 256, Veenendaal bij hen een aanvraag heeft ingediend om vergunning tot het verbouwen en uitbreiden van het koffiehuis „De Afrit" aan de Nieuweweg op het perceel grond kadastraal bekend gemeente Veenendaal, sectie K, nr. 758. Dit bouwplan wijkt af van het ter plaatse geldende be stemmingsplan. De gevraagde vergunning kan evenwel met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet worden verleend. Belanghebbenden kunnen tot en met 24 april 1970 hun eventuele bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde vergunning schriftelijk en gemotiveerd b(j hun college indienen. De hiervoor bedoelde bouwaanvraag met de daarbij be horende stukken liggen tot laatstgenoemde datum ter Inzage ter gemeentesecretarie, kamer 1.7, raadhuis, al hier. Veenendaal, 10 april 1970. Burgemeester en wethouders voornoemd. MAAK HET U GEMAKKELIJK Ons grote succes. Om mee te nemen: HALVE KIP met boter gebraden 2,75 BAMI en NASI 2,75 SLAATJES vanaf 1,— Reklame: 5 heerlijke CROQUETTEN 1,50 Hoofdstraat 109 Telefoon 12258 De pasvorm maakt onze voetvorm-schoe- nen zo aangenaam en steungevend. Ook voor uw losse steunzolen. Vakkundig advies in voetgezonde modische kwaliteitsschoenen. Achterkerkstraat 32 Veenendaal. Telefoon 11190 draagt prettiger zit beter wordt naar wens gemaakt, maar dan vervaardigd door PR. BERNHARDLAAN 17 - TELEFOON 12074 VEENENDAAL 1 minuut vanaf de markt. VEENENDAAL ENSCHEDE Valleistraat 21a Telefoon 08385-12845 Levert U snel en voordelig alle voorkomende Remvoeringen en Bandvoering Schijfremblokjes Remschijven Remcups en cilinders Ruil drukgroepen en koppelingsplaten Waterpompen Slijpen van REMSCHIJVEN. Trommels uitdraaien tot diam. 600 mm. Veenendaal, vraagt Voor sollicitaties: tel. 19050 of schriftelijk aan de di rectie, Kerkewijk 10, Veenendaal.

De Vallei | 1970 | | pagina 4