Winkels dicht op 5 mei Handelaars in levend visvoer gedupeerd Gebiedsuitbreiding Deventer niet vóór 1971 in parlement „Niet alleen afgaan op aantal gevallen Starfighters caballero.de sigaret. Inzameling voor illegale bladen in Griekenland Industrieterrein Stedendriehoek aan de IJssel in bespreking h*0:WI MINISTERS KWAMEN ZICH ORIËNTEREN opschieten in t verkeer? even met de fiets! Vader en zoon samen op het slechte pad Ha fijn... een borrel van floryn! Schriftelijk eindexamen geschiedenis afgewezen Generaal Wolff: „De Westduitse luchtmacht is niet zo slecht" NEDERLANDS-BELGISCH INITIATIEF Streefbedrag: 100.000 BOMALARM BIJ JOODSE FIRMA EXTRA-KOOPA VOND RIJN EN WAAL DOOR ENDOSVLFAN VERGIFTIGD WONINGBOUW NOODTOESTAND HOGE PRIJZEN Hoe is die Italiano nou? 't is een babbelaar een sabbelaar een zuigertje een bijtertje een zoetertje een zoutertje een zachtertje een knappertje een suikertje een dropje Italiano is dus èlles? Ja, 't is een lekkertje! m kin® de candy drop TOT DE LIPPEN anders dan andere* MINISTER SCHUT VRIJ POSITIEF VERKLIKKERS SOCIALE TAAK VRIJDAG 10 APRIL 1970 DEN HAAG De organisaties van werkgevers en werknemers in de de tailhandel hebben hun leden geadvi seerd op 5 mei de winkels te sluiten en bij de gemeente vergunning te vragen voor een koopavond op 8 mei. Doordat de nationale feestdag en He melvaartsdag in één week vallen wordt de koopgelegenheid immers drastisch verminderd. De organisaties adviseren als gebrui kelijk de winkels op de middag van Koninginnedag te sluiten. LOBITH De handelaren in tubifex (levend voer voor aquariumvissen) heb ben de minister van Economische Zaken om schadevergoeding gevraagd, om dat hun bedrijven zijn lamgelegd door de endosulfanvergiftiging van de Rijn. Ze vragen de minister verder zodanige maatregelen te nemen, dat de tubifex weer kan leven in Rijn en Waal. Tot vorig najaar werkten in deze kleine be drijfstak ongeveer zestig mensen. (Van een onzer redacteuren) BATHMEN Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) verwacht niet, dat de Tweede Kamer een mogelijk wetsontwerp tot herziening van de frcnzen tussen de gemeenten Deventer, ►iepenveen en Bathmen nog dit jaar zal kunnen behandelen. „U weet, dat Diepenveen zich fel tegen mogelijke opheffing verzet en ik ben er zeker van, dat de Kamer mede daarom veel studie van zo'n wetsontwerp zal willen maken; de vaste commissie van Bin nenlandse Zaken komt hier beslist op bezoek en een en ander zal wel een ste vig voorlopig verslag opleveren met als gevolg, dat ook de memorie van ant woord (van regeringszijde) veel tijd zal eisen. Bovendien is de Kamer de laatste maanden van het jaar altijd zeer druk bezet met begrotingswerk. Nee, dat wordt wel volgend jaar". De minister zei dit gisteravond in het kleine dorp Bathmen (ruim 3.000 inwo ners) dat als regering en parlement met het voorstel van het provinciaal bestuur van Overijssel akkoord gaan een deel van de huidige gemeente Die penveen aan zijn gebied kan toevoegen; het andere deel zou naar het in hevige ruimtenood verkerende Deventer gaan. Minister Beernink was er niet alleen; ook zijn collega Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) nam deel aan het bezoek, dat de bewindslieden aan de gemeentebesturen van Deventer, Bathmen en Diepenveen brachten. Uiteraard wilden de ministers nog niets zeggen over de inhoud van een mogelijk wetsontwerp; „we hebben ons vandaag weer eens georiënteerd en men heeft ons wat nieuw materiaal gege ven. dat wij nu gaan bestuderen zei mr. Beernink, die eraan toevoegde: „Voor ons staat vast, dat Deventer ge holpen moet worden". Minister Schut uitte veel sympathie aan het adres van de stedebouwkundi- ge gedachten, die in .Omtrent Deventer' (van 't gemeentebestuur van deze stad) naar voren komen, maar ook h(j ging niet verder. Wél gaat h(j onderzoeken in hoeverre in de komende jaren extra woningbouwmogelijkheden aan enkele omliggende gemeenten gegeven kunnen worden om Deventer te helpen. Sterk zullen deze gemeenten (Voorst bijv.) hun woningbouw echter niet kunnen uitbreiden, omdat dan het landelijk ka rakter aangetast zou kunnen worden. Zowel de burgemeester van Deventer als zijn ambtgenoot van Diepenveen hadden het eigen standpunt krachtig verdedigd. In Diepenveen waren ook demonstranten actief met spandoeken met: „Beernink, zet Diepenveen niet voor Schut". Burgemeester Bolkestein van Deven ter had 's morgens betoogd, dat de bouw in de na grenswijziging bij zijn gemeente komende gebieden toch pas na een paar jaar op gang zou kunnen komen, qmdat de juridische procedure en het bouwrijp maken veel tijd beslag zullen nemen. „Dat doet bij ons een noodtoestand ontstaan; de stem ming hier zou verslechteren, ook bij het bedrijfsleven, dat geen woningen voor zijn werknemers meer zou kunnen krij gen; van doorstroming is binnenkort in Deventer geen sprake meer omdat er geen huizen meer zijn om „héén te stromen". De heer Bolkestein rekende nog min of meer op een behandeling door de Tweede Kamer vóór het zomer reces; minister Beerninks woorden over het tempo waarin de wet gerealiseerd zou kunnen worden waren voor Deven ter uiteraard een ijskoude douche. De ministers werden begeleid door een delegatie van Gedeputeerde Staten van Overijssel onder leiding van de commissaris der Koningin, baron Van Nispen tot Pannerden. De Diepenveense bevolking de monstreerde tijdens het werk bezoek van de ministers Beernink en Schut. V.l.n.r. mr. Beernink, ir. Schut en de Diepenveense burge meester, mr. S. Crommelin. In de Rijn en de Waal wemelde het tot voor kort van de kleine wormpjes. De handel was vrijwel een Nederlands monopolie. De diertjes werden voorna melijk geëxporteerd naar West-Duits- land en Scandinavië. Een van de grootste handelaren in Europa, de heer J. Vermeulen in Lo- bith, ving en verhandelde per week duizenden liters. Volgens hem liepen de vangsten sterk terug nadat vorige zo- Rijn terecht kwam. Na november is er mer een hoeveelheid endosulfan in de helemaal niets meer gevangen. De han delaren hebben hun personeel moeten ontslaan en zijn brodeloos geworden. Tubifex is op het ogenblik schaars. Het wordt in kleine hoeveelheden van uit West-Duitsland aangevoerd. De prijzen liggen bijzonder hoog. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen hebben de Nederlandse tubifex- handelaren besloten zich te verenigen in een bond. DEN HAAG De Vereniging van Geschiedenisleraren in Nederland (VGN) is het niet eens met staatssecre taris Grosheide (Onderwijs en Weten schappen). De VGN is verbaasd en verontwaar digd, dat in de toekomst het eindexa men geschiedenis en staatsinrichting bij het VWO, Havo en Mavo schriftelijk zal worden afgenomen. De staatssecretaris had nog geen half jaar geleden bij de begrotingsbehande ling gezegd, dat hij geschiedenis wilde uitzonderen van een centraal schrifte lijk examen. De VGN, die heeft meegewerkt aan experimenten met nieuwe examenvor- men, vindt het onaanvaardbaar zonder meer een schriftelijk eindexamen ge schiedenis en staatsinrichting in te voe ren. ADVERTENTIE én~ geen parkeerproblemen meer! U kunt ook een fonkelnieuwe fiets winnen. Hoe? Vraag dat uw fietsen-handelaar, of lees de advertentie in uw damesblad! (vervolg van pagina 1) Generaal Wolff acht het nuttig, dat het Westduitse systeem van de „veertig jaar vliegen" ook hier diepgaand bestu deerd wordt. Hij heeft daarom aan de ADVERTENTIE DORDRECHT Een 47-jarige cafe tariahouder uit Dordrecht en zijn acht tienjarige zoon zijn gisteren gearres teerd. Bij huiszoeking in hun zaak in Dor drecht en hun huis in Dubbeldam werd de buit van verschillende inbraken ge vonden met een waarde van tienduizen den guldens. Alleen al aan blikken krab vond men voor een waarde van zeven mille. Verder werden er scheerapparaten, radiotoestellen, stalen pannen, bandre corders, schalen, messen, koffie en si garetten gevonden. Er werd ook een partij teakhouten platen gevonden, die in mei 1968 was gestolen. De cafetariahouder had er zijn zaak mee opgeknapt. ifAfi*'EK£N opperofficier personeel van de Ko ninklijke Luchtmacht aandacht voor dit systeem gevraagd teneinde de mogelijk heden ervan in ons land na te gaan. Generaal Wolff: „Deze benadering van de vraagstukken is geheel nieuw. Ook wij zouden er lering uit kunnen trekken. Het is namelijk ook bij ons een probleem, dat wij eigenlijk voor een te korte periode kunnen profiteren van het vakmanschap en de ervaring van de vliegers, die een zogenaamd kort-verbandcontract hebben gesloten. Op deze manier kunnen zij ten hoogste veertien jaar vlieger zijn bij de lucht macht, maar velen blijven niet zo lang. Daarbij moet ook worden overwogen, zegt hij, dat dit systeem in West-Duits- land is aanvaard als een oplossing voor een toestand „waarbij het water tot de lippen is gestegen". Hiermee bedoelde hij het nog steeds bestaande rumoer rondom de ongeluk ken met de Starfighters. Generaal Wolff keert zich tegen de opvatting dat dit toestel slechte kwaliteiten zou hebben. „Het is oneerlijk om steeds maar te blijven doortellen zonder de ongelukken in verhouding te brengen tot de vlieguren en het aantal Starfigh ters, waarmee de Luftwaffe is uitge rust, namelijk zeven keer zoveel als in Nederland." Hij zegt er verder van: „In de begin periode zijn zware verliezen geleden, vooral door gebrek aan ervaring, maar in de laatste drie, vier jaar is hierin grote verbetering gekomen. Procentsge- wijs slaat de Westduitse luchtmacht ook geen slecht figuur in vergelijking met de gemiddelde ongelukkencijfers van andere Navolanden." Generaal Wolff was ook sterk onder de indruk gekomen van het pakket maatregelen, dat men in West-Duits land heeft ingevoerd om zowel de on gelukken met Starfighters te beperken als de personeelssituatie bij de vliegers te verbeteren. Daarbij viel hem de aanpak en bij zonder hoge kwaliteit op van de techni sche opleidingen, zowel voor lager- als hoger personeel. Ook de medische begeleiding heeft daar een indrukwekkende standaard bereikt. De proeven die in dit verband met vliegers worden genomen, gaan in de richting van de medische onderzoe kingen met astronauten. Generaal Wolff concludeert daarom, dat bij de Westduitse luchtmacht een duidelijk opgaande lijn en verbeterin gen zijn te constateren, die in tegenstel ling staan tot de indruk, die men krijgt als men alleen afgaat op het aantal verloren gegane Starfighters. ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel. Ed. LAURENS AMSTERDAM/UTRECHT Het Ne derlandse comité Hulp aan Griekenland en dë Nederlandse en Belgische Grie kenland-werkgroepen zijn een actie be gonnen om geld in te zamelen voor de illegale pers in Griekenland. Gestreefd wordt naar een bedrag van honderddui zend gulden. De actiegroepen willen het geld bij eenbrengen door verkoop van Grieken landbulletins, het organiseren van cul turele avonden en het houden van le zingen. Op 21 april, de derde verjaardag van het Griekse kolonelsregime, wordt in de Amsterdamse Westerkerk een bij eenkomst belegd, waarop onder meer BATHMEN De provinciale planolo gische diensten van Overijssel en Gel derland en de sociografische bureaus van de Stedendriehoek Apeldoorn-De- venter-Zutphen onderzoeken de moge lijkheid van de aanleg van één groot regionaal industrieterrein voor de héle regio aan de westelijke oever van de IJssel, in de nabijheid van de nieuwe brug in de E 8. Het provinciaal bestuur van Overijssel heeft al verklaard, dat dit terrein „gewenst, zo niet noodzake lijk" is. Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening), liet gisteravond, na het bezoek dat hij met minister Beernink aan Deventer, Diepenveen en Bathmen gebracht had, tot uiting ko men, dat hij niet onsympathiek tegen over de aanleg van een „nat industrie terrein" op die plaats staat. Zo'n aanleg is bepaald niet in strijd met zijn oppo sitie tegen de Deventer Dubbelstad idee, omdat hij het niet waarschijnlijk acht, dat bij zo'n nat industrieterrein ook woningbouw op wat grotere schaal plaats zal vinden. Wethouder J. Wieten van Apeldoorn deelde ons mee, dat ook Apeldoorn bij de besprekingen over de aanleg van een industrieterrein van de Stedendriehoek actief betrokken is. een broer van Melina Mercouri zal spreken. Het grootste deel van het geld is be stemd voor Griekse bladen; een klein deel gaat naar verzetsbladen, die in West-Europa verschijnen. Een probleem vormt in de Westerse landen de verspreiding van illegale lec tuur onder de buitenlandse arbeiders. Verscheidene regimes werken met ver klikkers die melden wie van hun land genoten bladen lezen, die hun regering onwelgevallig zijn. „Dat is een buitengewoon moeilijk probleem," zei gisteren de heer C. Breg- man, directeur van de landelijke stich ting Hulp aan buitenlandse werkne mers. „Wij hanteren uiteraard het prin cipe dat buitenlanders mogen lezen wat zij willen, maar in de ontmoetingscen tra, de casa, leidt dat herhaaldelijk tot moeilijkheden." „Het is bekend dat vooral Griekse verklikkers actief zijn, zowel in West- Duitsland als hier. Zij zullen bijvoor beeld' altijd bij demonstraties te vinden zijn." „Buitenlandse werknemers, die aan demonstraties deelnemen of illegale lectuur lezen, lopen het gevaar, dat zij hun paspoort kwijtraken en moeten te rugkeren naar hun land. Onze stichting heeft echter geen inzicht in de mate, waarin dat gebeurt. Buitenlanders, die gedwongen terugkeren, zullen ons niet gauw de ware reden zeggen." De plaatselijke afdelingen van de stichting komen, volgens de heer Breg- man, soms voor het probleem te staan, dat voor- en tegenstanders van een re gime niet van hetzelfde ontmoetings centrum gebruik willen maken. „Onze stichting heeft", aldus de heer Bregman, „in de eerste plaats een so ciale taak. We doen wel aan vorming, maar meer in de zin van algemene vor ming." „Niettemin worden we van tijd tot tijd met politieke tegenstellingen geconfronteerd. Daarbij huldigen we dan de opvattingen dat we weliswaar gemakkelijk kunnen zeggen dat we in een democratie leven en dat de buiten landers dus moeten kunnen lezen wat zij willen, maar dat we aan de andere kant onze taak niet in gevaar moeten brengen." ADVERTENTIE Terwijl in 1969 de exploitatielengte van het Amsterdamse buslijnennet met twintig procent en het buspark met tien procent groeide, daalde het aantal pas sagiers van het Gemeentevervoerbe drijf met bijna twee procent. Dit blijkt uit cijfers in het jongste nummer van „Nieuws van het GVB". AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisteren twee uur naar een bom gezocht in het pand van de joodse handelsfirma Van Adelsberg en De Vries in Amsterdam-Osdorp. Er werd niets gevonden. Om half twaalf kreeg het bedrijf een anoniem telefoontje waarin werd aangekondigd, dat er binnen een half uur een bom zou ontploffen. De politie liet het pand in allerijl on- ruimen en hield het publiek op afstand. Het bleek overbodig. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 7