Jongste kiezers lieten het nog het meest afweten EVINRUDE Aangepast onderwijs is lang niet gemakkelijk ÊffiË BRAAT! Felle kritiek op V.S.-plan tot vermindering troepensterkte in Europa Even afreageren in de ring Gedrag nachtdieven wordt bij Burgersomgekeerd Vijfhonderd gulden boete loodsenaffaire geëist in Kies.. uwtapijt thuis 9 Statige9 festiviteiten Geringe animo voor stemhus bestudeerd Gouden noot en Perspluim KEUKENS? pïKBlp» ililllllSlI Bokspartijtje vervangt gekrakeel aan de bar VIT ONDERZOEK TE MAASTRICHT BLIJKT: VNU begint met Ned. „Jasmin" Moeizaam te realiseren iPSSBBi j Behang is x opwindend nieuw. Behang is anders. In de staalboeken'70 van R&D. i i! WfflfiÊÊmÈËmmBm- li- 'ouis de poortere Eerste baby op De Lauwersoog JONGER DAN 32 HOOGBEJAARDEN Speciaal voorde zeiler: 4 pk Minitwin VIER JAAR:LEREN! GEMEENSCHAP Samenwerking w. DOSSIER GELAAKT WRAAKNEMING VRIJDAG 10 APRIL 1970 MAASTRICHT De geringe op komst bi] de Statenverkiezingen op 18 maart in Maastricht is voornamelijk veroorzaakt door jonge kiezers. Dit blijkt uit een onderzoek dat de ge meente Maastricht onder haar kiesge rechtigde inwoners heeft ingesteld. In Maastricht kwam 43,75 procent van de kiezers niet naar de stembus. In de leeftijdsgroep van 25 en jonger bedroeg dit percentage echter 61,5. Van de kiezers, die op 3 februari 21 jaar waren, liet zelfs 66,2 procent ver stek gaan. Dit is een cijfer, dat slechts wordt overtroffen door de groep hoog bejaarde inwoners van Maastricht, ou der dan 89 jaar. De Maastrichtse cijfers leren dat de daadwerkelijke belangstelling voor de Statenverkiezingen steeg met de leef tijd van de kiezers. Het woonmilieu was geen factor van betekenis. Van degenen die jonger waren dan 32 Jaar kwam minder dan de helft naar de stembus. Ook in de leeftijdsgroep van 32 tot 40 jaar lag de opkomst nog bene den het algemeen gemiddelde voor Maastricht. Van deze groep toog dus minder dan 56,25 procent naar de stem bus. De Maastrichtenaren boven de 40 jaar toonden een meer dan gemiddelde belangstelling voor de verkiezingen. Het percentage uitgebrachte stemmen stijgt in deze groep langzaam van .61,6 (voor 41-jarigen) tot 68,7 (voor 64-jari- gen). Bij de 65-jarigen valt een opval lende animo te zien: 71,1 procent maak te de gang naar het stembureau. Dit verhoudingsgewijs grote aantal uitge brachte stemmen kon tot en met de leeftijdsgroep van 72 jaar worden ge noteerd. Boven die leeftijd taande de belang stelling snel, al moet gezegd worden dat ook de hoogbejaarden een uitstekend figuur sloegen. Zo bracht de groep 82- jarigen zo veel stemmen op de been, dat zjj boven het Maastrichtse opkomstper centage bleef. ADVERTENTIE AMSTERDAM De Verenigde Ne derlandse Uitgevers Bedrijven in Haar lem bereiden de uitgave voor van een gezins-maandblad volgens de gematigde seksformule van het Duitse Jasmin, dat in de hele Randstad gratis zal worden verspreid. De eerste oplage van het blad, dat in het najaar moet verschij nen, zal een miljoen bedragen. Als er voldoende belangstelling blijkt te bestaan, zal het blad om de veertien dagen gaan verschijnen. Het blad zal volgens hetzelfde kleu- renprocedé worden gemaakt als de an dere bladen die de VNU uitgeeft, als Avenue, Panorama en Libelle. In Utrecht had donderdag de prijsuitreiking plaats van de zevende nationale ,,gouden noot"- verpakkingswedstrijd van het Nederlands Verpakkingscentrum. De bedoeling hiervan is het kwaliteitsniveau van de Nederlandse verpakkingen te verhogen. Een van de .gouden noten" viel ten deel aan HANS KRAMERS voor zijn ontwerp van verpakking voor drogisterij-artikelen. Hij verdiende tevens de ..Perspluim". DEN HAAG Aangepast onderwijs, dat bevattelijk is voor zoveel mogelijk kinderen uit alle lagen van de bevol king, zal slechts langzaam en moeizaam tot stand zijn te brengen. Dit is de con clusie van het gesprek, dat de onder wijscommissie van de Tweede Kamer gisteren met minister Veringa en staatsseretaris Grosheide voerde over de democratisering van het onderwijs. Daarbij is aandacht besteed aan de mo gelijkheden die televisie en radio kun nen bieden. De D'66-er drs. Dijkstra bracht dit te berde en hij kreeg er nogal wat bijval mee. De minister zag blijkbaar wel iets in een eigen kanaal voor onderwijsdoel einden. In andere landen is dit al het geval en is televisie zelfs in gebruik bij het wetenschappelijk onderwijs. De socialist Laban was voor verlaging van de leerplichtige leeftijd tot vier jaar, als middel om de kinderen uit de zogenaamde lagere milieus, die ten ge volge van een te geringe woordenschat moeite hebben met voortgezet onder wijs meer „schoolgeschikt" te ma ken. Drs. Grosheide wees erop, dat van de vierjarige kleuters nu al tachtig procent naar de kleuterschool gaat en van de vijfjarigen zelfs 95 procent. Er zal op den duur een aanpassing moeten komen van kleuteronderwijs aan de ba sisschool. De onderwijzersopleiding zal ook moeten veranderen. In een driejari ge ongedeelde opleiding zal men bij voorbeeld met tentamens moeten gaan werken. Daarvoor komt binnenkort een wetsvoorstel. De doorstroming van de kinderen uit het basisonderwijs naar het voortgezet onderwijs zal volgens de staatssecreta ris het beste gaan in een scholenge meenschap. De ch-woordvoerder dr. Schuring stelde vast dat er een schrikbarend ge brek aan gegevens bestaat. De cijfers van de democratiseringsnota zijn te oud en niet te gebruiken. Hij pleitte voor ■as. Tï» r-v/ Ontdek het nieuwe gezicht van be hang. In andere kleuren, opwindende dessins en duurzame materialen. 1001 Mogelijkheden om uw kamer een verrassend nieuw gezicht te geven.Vraag ernaar bij uw leverancier. De opwindende staalboeken '70 van Rath Doodeheefver. R&D - vooruitgang in behang. ADVERTENTIE een nationale raad voor het onderwijs beleid, als tegenspeler van het departe ment. De staatssecretaris zei dat deze 'raad, zowel als de toekomstige functie van de scholengemeenschap, dingen zijn ora diep over na te denken. De enige concrete toezegging die uit dit debat te voorschijn kwam. betrof de hogere subsidiëring van de internaten voor schipperskinderen, welke staatsse cretaris Grosheide beloofde in de be groting voor 1971 op te nemen. De Amsterdamse economische poli tierechter heeft op verzoek van de raadsman van twee Hilversumse artsen, die vandaag terecht zouden staan we gens overtreding van de prijzenbe- schikking goederen en diensten 1969, hun zaken aangehouden. De raadsman had niet voldoende tijd gehad om zijn pleidooi te kunnen voorbereiden. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR DEN HAAG De oud-staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, thans lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, mr. M. van der Stoel, is bezorgd over de Amerikaanse plannen om de troepen sterkte in Europa (die nu ruim driehon derdduizend man bedraagt) te vermin deren. Door een dergelijke verzwakking be staat het gevaar dat het Westen om zich te verdedigen eerder dan nu naar het atoomwapen zal grijpen. Geen en kele land van de NAVO in West-Euro pa staat namelijk te trappelen om zijn conventionale strijdkrachten uit te breiden, aldus de heer Van der Stoel. Daarom zal volgens hem de Neder landse regering (liever nog: Europa) moeten proberen: 1. Er bij de Amerikaanse regering op aan te dringen de vermindering zo klein mogelijk te doen zijn; 2. Het accent meer te leggen op de beweeglijkheid van de strijdkrachten van de NAVO in Europa, en 3. Veel meer dan tot nu toe te streven naar rationalisatie van de Europese de fensie. Volgens mr. Van der Stoel zouden wij veel meer profijt kunnen trekken van de miljarden, die wij in de defensie stoppen als er bij de wapenproduktie veel meer samenwerking was. Als Eu ropa de vermindering van de Ameri kaanse troepen maar gelaten over zich heen laat gaan, groeit de kans, dat som mige landen (Engeland en West-Duits- land) een Europese kernmacht gaan op bouwen. Tegen een dergelijke macht neemt mr. Van der Stoel nadrukkelijk stelling. Dinsdag zal het Tweede-Kamerlid Imkamp (D'66) de minister van Defen sie over dat onderwerp vragen stellen in de vorm van een interpellatie. M Hfc - 'V' i - - wm. S dancing ,,De Starclub" in Stolwijk (bij Schoonhoven) vecht men ruzies uit in de boksring. Het biljart heeft daarvoor moeten wijken. Ruziema- kende jongelui, die tot voor kort elkaar half dood sloegen of eikaars kleren 4 scheurden, kunnen nu een einde maken aan hun geschil tijdens een ronde 3 van twee minuten. Bokshandschoenen zijn voorhanden. Het emmertje 4 water met de weldadige spons staat klaar. Zelfs de helpers zijn er met de 1 handdoek. De wedstrijd wordt verslagen dbor de microfoon van de disco- 4 bar. Commentator is Cor Verbeek (39), eigenaar van de Starclub (links op de foto) en tweede dan judo en karate. Zijn broer Herman (34) jarenlange bokservaring leidt de boksmatch. De winnaar tvordt ge- interviewd. Cor Verbeek: „Je voorkomt er ongelukken mee. Ja, er loopt er wel eens eentje een blauw oog op". Tot voor kort knapten de twee potige broers moeilijkheden in de bar- dancing zelf op. Cor: „We hebben er misschien wel eens iemand uitge gooid, maar meestal kwam het zover niet. De meeste jongeren wisten wat zij aan Herman en mij hadden. Maar de laatste weken was er wat vaker ruzie. Het biljart stond toch in de weg en we besloten een boksring neer te zetten. Je kunt ze ook buiten zetten, maar dat is de makkelijkste manier. Als er nu twee ruzie hebben pakken we de touwen op en duwen we ze in de ring. De winnaar geeft een pilsje aan de verliezer: Na afloop zitten ze vaak gezellig te kletsen. Ach, ze reageren gewoon even af". Burgers' Dierenpark te Arnhem heeft sinds gisteren een speciaal nachtdie renverblijf, waarin voor de bezoekers van de dag een nacht gemaakt wordt zo dat zij de dieren, die alleen 's nachts actief zijn, niet meer in slapende toe stand hoeven te bekijken. Half in de grond is een verblijf gemaakt, waar middels een aantal technische foefjes de nacht 's morgens om half tien be gint, halfapen als Lori's galaga's en potto's, vleermuizen, luiaarden, gordel- dieren, aardvarkens, uilen en rolstaart- beren worden daardoor er toe verleid hun dutterig bestaan om te zetten in activiteit, en de bezoekers krijgen daar door gelegenheid overdag te bekijken wat onder normale omstandigheden al leen in nachtelijke uren te zien is. De consequentie van het voor de die ren omgekeerde dag- en nachtritme is, dat de bezoekers vrijwel in het pikke donker naar de dieren moeten kijken. Er is daarom een extra lange „nacht- sluis" om aan het duister te wennen. Tegen de tijd dat de laatste bezoekers verdwijnen worden in dit verblijf felle lampen ontstoken en krijgen de nacht dieren gelegenheid voor „dagrust". Directeur Anton van Hooff hield deze aanwinst ten doop, en kon tegelij kertijd aankondigen, dat tegen juli een huilerasiel gereed zal komen. Dit ge bouw, dat dicht bij de ingang komt te liggen, zal als onderkomen gaan dienen voor ruim tien zeehondjes huilers die door hun moeders zijn verlaten. De 20-jarige Arnhemmer Harry Willemsen, die destijds door de dood van de zee hond Bolletje geïnspireerd werd om hiervoor een actie te beginnen, over handigde ruim 1200 als resultaat van zijn activiteit. Zijn actie sloeg vooral aan bij kinderen, maar niet minder bij volwassenen. Een melkfabriek heeft HAARLEM „Het is verschikkeiyk treurig, dat u als rijksambtenaar geld aan nam", gaf de president, mr. N. Reeling Brouwer, gisteren als z(jn voorlopige me ning over de zeeloodsen, die van een sleepbootrederij geld hadden geaccepteerd. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, sprak van „een zwarte bladzij in de geschiedenis van het loodswezen". Hij wilde die bladzij graag afgesloten zien met een veroordeling tot vijhonderd gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd. Deze eis, gisteren uitgesproken tegen de eerste drie van 62 IJmui- dense loodsen, die terecht moeten staan, zal voor elke loods dezelfde z\jn. „We hebben de belhamels er niet kunnen uithalen", gaf mr. Van der Valk Bouman toe. Laten de kwaden nu maar met de goeden meeprofiteren." Hem was verzekerd, dat de loodsen bij een voorwaardelijke gevangenisstraf niet zouden worden ontslagen. De raadsman van het drietal, mr. W. H. Vermeer uit Amsterdam, was het er mee eens, dat de loodsen giften hadden aangenomen en dus strafbaar waren. Anders dan de officier meende hij dat de loodsen niet „in strijd met hun plicht" een tegenprestatie voor de gif ten hadden geleverd: het advies aan ge zagvoerders van binnenkomende sche pen om meer sleepboten in te schakelen dan zij eigenlijk nodig hadden. De drie loodsen hadden op het poli tiebureau wel bekend dat te hebben ge daan, maar gisteren krabbelden ze daarvan terug. De president laakte dat fel: „Ik heb zelden een dossier met zoveel treurigs gezien als dit. Deze houding is toch niet overeenkomstig de standing van uw functie." „Ik heb nooit meer sleepboten aange raden dan nodig waren", hield de eer ste, De 57-jarige (al gepensioneerde) Dirk S. uit IJmuiden vol. „In 1966 stond al precies in de krant hoe 't met die giften ging. Heeft uw chef u ooit gevraagd of dat waar was", wil de mr. Reeling Brouwer van de laatste verdachte weten. „Neen." „Ja, ik weet wel dat er van hogerhand slap is gereageerd" kriti seerde de president ook de chefs. Onder duidelijke instemming van de loodsen, die de zaal tot de laatste plaats bezetten (maar het proces door het ont breken van een geluidsinstallatie moei lijk konden volgen) tekende mr. Ver meer de verhouding loodsen-chefs. „Hun chefs zijn de commissarissen voor het loodswezen, die evenals de di recteur, uit de marine afkomstig zijn. De loodsen komen uit de koopvardij en tussen marine en handelsvaart bestaat van oudsher geen goede verhouding. Toch zou, volgens raadsman mr. Ver meer de leiding van het loodswezen wel hebben geweten wat de praktijk bij de loodsen was. De officier ging daar niet op in, maar was het wel met de raads man eens, dat het gebruik van de gif ten al heel oud was. Daar hield hij rekening mee bij zijn eis evenals met de omstandigheid dat de fiscus nog belasting gaat heffen op de giften (Elke loods kreeg destijds 130 gulden in de maand, via een gemeen schappelijke pot). Bovendien liet mr. Van der Valk Bouman meetellen, dat aan de giften al in 1966 een einde was gekomen. Dat was niet gebeurd op initiatief van de loodsen; het bureau Wijsmuller, de IJmuidense sleepbootrederij, had de kraan dichtgedraaid. Samen met de re derij Goedkoop, die in Amsterdam de sleepboten leverde had Wijsmuller, vol gens het onderzoek, toen al zo'n 1,4 mil joen gulden aan giften uitgekeerd. Er was sprake van dat Wijsmuller een tientje betaalde voor elke sleepboot, die werd besteld. Een bewijs daarvoor zag de officier gisteren in de scherpe da ling na 1966 van het aantal sleepboten, dat voor binnenkomende schepen werd gevraagd: tot minder dan veertig pro cent teruggelopen. Mr. Van der Valk Bouman geloofde, dat de loodsen als een soort wraakne ming toen juist te weinig sleepboten lieten bestellen. „Zelfs in die mate dat de Rijkshavenmeester ervoor waar schuwde, dat tankers met ontplofbare stoffen gevaar voor aanvaring gingen lopen". Volgens de officier hadden de loodsen ook daarmee hun beroepseer geschonden. een grote lading babyvoedsel voor het nieuwe asiel geschonken, een Arnhemse bioscoop gaf een benefiet-voorstelling. In de winterperiode zal het huilerasiel kunnen dienen voor de vele in nood geraakte vogels, waarvan er soms meer dan duizend bij Burgers worden ge bracht. ADVERTENTIE NIEUW! Haal bij uw woninginrichter de 2 boe ken met tapijt-stalen van Louis de Poortere en kies thuis uw tapijt Keuze uit 18 kwaliteiten (wol en synthetisch) in 84 kleuren. De mooiste tapijt-col lectie van heel Europa ligt voor u klaar. Ga 'm halen. de grootste tapijtfabrikant van het Europese vasteland 3600 gram wegende Willem Visser zal de geschiedenis in gaan als de eerste baby op Lau- wersoog, het sluiseïland in de af sluitdijk van de Lauwerszee. Lau- wersoog is officieel nog niet inge deeld en dus zal de jonggeborene worden ingeschreven in de ge meente Oostdongeradeel. Het knaapje is aangegeven in Dokkum, waar het in een zieken huis ter wereld kwam. ADVERTENTIE DEN HAAG Een feestcommissie onder leiding van de Zuidhollandse geam puteerde H. van Driel werkt hard aan een plechtige herdenking van de eerste Vrjje vergadering van de Staten van Holland in 1572. Het comité denkt aan een historische tentoonstelling, een klank en lichtspel en een gecombineerde vergade ring van de Staten van Noord- en Zuid-Holland in 1972. De feestelijkheden zullen zich in Dordrecht concentreren (de eerste Staten vergadering werd daar gehouden). Om de provincie Noord-Holland by de plech tigheden te betrekken, zal een tweede tentoonstelling in Haarlem worden inge richt. De commissie heeft berekend dat voor de voorbereiding van de festiviteiten zeker dertig mille nodig zal zyn: twintigduizend gulden voor het secretariaat, vijf duizend voor reis- en verbiyfskosten, vijfhonderd voor schrijf- en bureau behoeften, vijfhonderd voor porti- en vrachtkosten, duizend voor de telefoon, tweeduizend voor drukwerk en duizend gulden voor vergaderingen enz. De kosten zullen geiykelqk worden verdeeld over de twee provincies.

De Vallei | 1970 | | pagina 9