Kantongerecht Wageningen „VINDT U HET PRETTIG DE WET TE NEGEREN?" Verdachte zei ja, en bedoelde nee Verstoring van zondagsrust in het geding VORDERINGEN VOOR SPORT WAAR 933n we heen? Dienstensector steeg sinds 1960 sterk in Ede VAN DEN BOSCH Min i-vo Iks tel li ng Weer wat anders In 1969 meer bleekneusjes niet vakantie Twintig namen op CHU-lijst enkele „part-time VERKOOPSTERS Televisie defect ij komen direct! M.T.S TELEF. 08370-2838 Firet-expositie Belagers van leider wonnen Dief maakte f90,- buit Reactie op verzoek ker misbedrijven BOS DRUKKER MANIAK GESNEDEN Schaken ;i- t) 'V 't-V MARKTEN ZATERDAG II APRIL 1970 WAGENINGEN In de Wageningse kantongerechtszaal ontstond vrijdag morgen enige hilariteit. Kantonrechter mr. A. C. van de Brand stelde tegen over de 19-jarige fabrieksarbeider G. K. uit Oosterbeek, die de daar toegestane bromfietssnelheid met 20 km had overschreden: „U hebt al eens meer de snel heid overtreden. U maakt daar een gewoonte van. Nu weer met een opgevoerde bromfiets. Vindt u het prettig om de wet te overtreden?" De jongen beant woordde de vraag met een volmondig „Ja". Waarop de griffier opmerkte: „Ver dachte zegt wel ja, maar bedoelt nee". Mr. Van den Brand: „In ieder geval bent u tenminste eerlijk". Hoe het ook zij, de eis van de offi cier was er niet minder om. Voor het opvoeren eiste hij 100,- boete en inbe slagneming van het opvoeringsonder deel, en voor de snelheidsovertreding een boete van 60,-. Ondanks verdach- te's eerlijkheid ging de kantonrechter nog iets verder dan de eis van de offi cier: i.p.v. 60,- werd het f 100,- voor de snelheidsovertreding, voor het op voeren vonniste hij conform de eis van de officier. Een identiek geval was de zaak tegen H. J. uit Bennekom. Diens bromfiets bleek bij controle niet alleen opgevoerd, ook aan de uitlaat mankeerde nogal het een en ander. Na de eis van de officier, 100,- voor het opvoeren, 20,- voor de uitlaat en inbeslagneming, wilde hij VEENENDAAL De Nederlandse Vereniging tot bevordering van de zon dagsrust en de zondagsheiliging heeft in een schrijven aan alle gemeentebe sturen gereageerd op het verzoek van de Bond van Kermisbedrijfhouders, die heeft verzocht het verbod tot het hou den van kermis op zondag op te hef fen. De vereniging schrijft letterlijk: Ten- fevolge van onderscheidene factoren rèigt'de zondag bij een groot deel van ons volk in diskrediet te geraken. In toenemende mate wordt deze dag inge schakeld voor allerlei evenementen, welke strijdig zijn met zijn bijzonder karakter. Met klimmende bezorgdheid wordt deze ontwikkeling door velen ga degeslagen, met name ook door het be stuur van onze vereniging. In dit verband namen wij dan ook met leedwezen kennis van ons toege zonden berichten uit de pers van recen te datum, welke onze aandacht vestig den op een schrijven, verzonden door de Bond van Kermisbedrijfhouders (BOVAK), teneinde uw college te bewe gen het verbod tot het houden van ker mis op zondag op te heffen. Het worde ons niet euvel geduid, wanneer wij onze principiële bezwaren tegen het houden van dergelijke evenementen op de dag des Heeren onder uw welwillende aan dacht brengen. Het uitgangspunt voor een verant woorde zondagsviering is duidelijk om schreven in de Heilige Schrift. Nadruk kelijk wordt in het vierde gebod van de universele Zedewet gesteld, dat deze dag tot Gods eer en dienst moet worden geheiligd en dat alle niet-noodzakelijke ■rbeid achterwege dient te worden ge laten. Dit gebod is in de schepping ver ankerd en met zijn indeling van zes da gen arbeid en een dag rust volkomen in overeenstemming met de behoeften van de menselijke natuur. De christelijke eredienst krijgt daarom alle nadruk, terwijl de beleving van het gezinsver band niet uit het oog mag worden ver loren. Bovendien is hier nog een factor van niet te onderschatten belang in het ge ding. Bij de inschakeling van de rust dag in het arbeidsproces of de recreatie wordt menigeen genoodzaakt tot dienst betoon, waarvoor de voor de lichamelij ke conditie zo noodzakelijke rust in hoge mate denkbeeldig wordt. Alleen door naleving van de rustdag-ordinan tie kan de voortwoekerende devaluatie van de zondagsviering worden beteu geld en de vermaterialisering van de samenleving een halt worden toegeroe pen. Mede met het oog op de veldwinnen de ontkerstening is het meer dan ooit noodzakelijk de in de Bijbel gefundeer de geestelijke waarden te honoreren. De organisatie van kermissen op zondag doet o.i. geen recht wedervaren aan het bijzonder karakter van de rustdag, waardoor Gods gebod terzijde wordt gesteld. Het respecteren van de dag des Hee ren moge ook door uw college niet uit het oog worden verloren, temeer niet, daar het, als Gods dienaresse, uw taak is te regeren overeenkomstig Gods Woord. Wij doen dan ook, op grond van vorenstaande, een dringend beroep op u de in het geding zijnde zaak te behan delen naar uitwijzen van Gods geboden. Eventuele inwilliging van ons verzoek zou het bestuur onzer Vereniging ten zeerste tot voldoening strekken. Inmiddels verblijven wij met ver gehuldigde hoogachting, Namens het bestuur der Ned.Ver. tot bevordering van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging, G. van Lier VEENENDAAL In hotel „De Ko renbeurs" zal Firet N.V. op 16, 17 en 18 april een expositie inrichten over Firet en haar produkten. De bedoeling van deze expositie is de eigen personeelsle den met hun gezinnen en bepaalde groepen uit de plaatselijke bevolking de gelegenheid te geven kennis te maken met „Firet" en vooral met de „Firet"- produkten. gelijk al betalen. De kantonrechter: „Hoe kan dat nu, u bent nog geen eens veroordeeld en nu wilt u al meteen be talen". Uitspraak 100,- en 25,-. De 24-jarige T. J. uit Ede wilde in een bocht van de Harderwijkerweg te Otterlo over de doorgetrokken streep linksaf het bos in. Het laatste achtte mr. H. C. Pieters nogal bezwarend, want door de onoverzichtelijke situatie kon er elk ogenblik een tegenligger aankomen, met alle nare gevolgen van dien. Dat dit niet gebeurd was deed aan het strafbare feit niets af. „Grove on achtzaamheid". concludeerde hij en eis te dan ook 75,- boete. Verdachte verweerde zich door te zeggen: „Het was winter en dan zijn de beukebomen die in de bocht staan kaal. Ik kon elke tegenligger zien aanko men". Het hielp allemaal niets. De kan tonrechter vonniste overeenkomstig de eis van de officier. Verdachte, die ken nelijk door de bomen het bos nog wel kon zien, gaat in hoger beroep. De 43-jarige NCRV-medewerker A. C. E. uit De Klomp ging eveneens over de doorgetrokken streep. In Renswoude had hij in de bocht van de plaatselijke weg nog een vrachtauto ingehaald. Het was trouwens niet de eerste keer dat hij voor de rechtbankbalie stond en al lemaal voor verkeersovertredingen. Mr. Van de Brand noemde hem een „ver- keersdoordrukker". De officier eiste een boete van 110,-. Verdachte, die het met de tenlastelegging volkomen eens was, vond dit wel wat te bar. De kantonrechter kwam hem in dezen enigszins tegemoet, want zijn vonnis kwam op een tientje minder uit. De 35-jarige Haagse beroepsaanne mer A. van D. had in Ede terwijl hij een file aan het inhalen was de maxi mumsnelheid met 16,7 km overtreden. „Ze waren daar met vrachtauto's aan het manoeuvreren en toen moest ik wel langs de file", zei hij. De kantonrechter vond dit geen reden om harder te gaan rijden. Hij noemde verdachte een „snel heidsmaniak", want het was nu al de VEENENDAAL De Vereniging voor christelijke gezondheids- en va kantiekoloniën in Nederland afdeling Veenendaal heeft in 1969 aanzienlijk meer kinderen kunnen uitzenden dan in 1968. In dat jaar genoten 18 kinderen 1218 verpleegdagen, welk aantal in 1969 dank zij een verbeterde coördinatie tus sen ziekenfonds, gemeente, tehuizen en de Vereniging voor prot. chr. kinderte huizen kon oplopen tot 33 kinderen met 2739 verpleegdagen. De afdeling Veenendaal schrijft dit in het dezer dagen verschenen jaarver slag waarin de naam van de heer A. H. van Pijpen wordt genoemd als de man die de betere coördinatie tot stand heeft gebracht. „We hebben het echt paar Van Pijpen dan ook node zien ver trekken", aldus de samenstellers van het verslag. Ook de vooruitzichten voor dit jaar zijn gunstig. De organisatie van de uit zending is goed geregeld en ook de mo gelijkheid van uitzending geniet meer bekendheid bij bijvoorbeeld de medici. In het verslag van de financiële situa tie van de plaatselijke afdeling wordt verder met dank gewag gemaakt van de medewerking van de gemeentelijke dienst van sociale zaken zoals die in 1969 werd ervaren. De taak van. mevr. Van Pijpen, die de zorg over de praktische uitzending steeds op zich heeft genomen, werd overgenomen door mevr. Schouten- Wagensveld. In de sluitende begroting voor 1970 wordt uitgegaan van de uit zending in totaal 34 kinderen met ruim 3000 verpleegdagen. VEENENDAAL Ook de kiesvereni ging van de Chr. Historische Unie heeft deze week de kandidatenlijst vastge steld voor de op 3 juni te houden ge- meenteraadsverkiezingen. Hierop ko men niet minder dan twintig kandida ten voor. Het zijn: l.M. Bastmeijer; 2. C. van Genderen; 3. A. Visser; 4. D. van der Scheur; 5. J. de Ruiter Azn.; 6. B. van Hal; 7. dr. M. J. D. van Dam; .8 H. G. Veldhuizen; 9. Mej. J. v. d. Lustgraaf; 10. J. van Dijk; 11. D. J. Minderhoud; 12. W. v. d. Pol; 13. E. van Hasselaar; 14. T. Robbertsen; 15. P. N. van Galen; 16. N. L. v. d. Berg; 17. J. van Reemst; 18. A. Tijsseling; 19. J. H. van Schup- pen; 20. mej. A. de Vries. Zoals bekend hebben drie van de zes thans in de gemeenteraad zitting heb bende gemeenteraadsleden de heren Ant. de Ruiter, H. van Wagensveld en P. G. van Ojik te kennen gegeven niet meer voor herverkiezing in aanmerking te willen komen. vierde keer in één jaar dat deze wegens te hard rijden terecht stond. Bovendien was hem in 1964 al eens de rijbevoegd heid ontzegd. Verdachte was het hier niet helemaal mee eens. „Als je 80.000 km per jaar rijdt, zijn vier overtredin gen in één jaar niet veel", zo zei hij. Gezien de bijzondere omstandigheden de aannemer kan beroépsbehalve zijn auto niet missen eiste de officier een geldboete van 100,- en drie maanden voorwaardelijke ontzegging met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter maakte er 150,- en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van. De 26-jarige timmerman P. G. v. S. had op een kruising van gelijkwaardige wegen te Ede de voorgesorteerd staande mevr. v. H.-v. d. V. willen inhalen. Mevr. v. H. keek niet in haar achteruit kijkspiegel, sloeg linksaf, en botste te gen v. S. aan. Nu stonden ze dan voor de kantonrechter, die gezien het schone strafblad van beiden conform de eis van de officier, voor ieder f 50,- boete vonniste. De 37-jarige vrachtwagenchauffeur S. uit Rhenen werd op Rijksweg 12 on der Ede, nabij het Streekziekenhuis, ge sneden door een grijze of blauwe per sonenwagen. Bij hem in de auto zat de heer W. uit Dodewaard. Samen namen zij het nummer van de snijdende auto op. Deze bleek toe te behoren aan de 32-jarige M. N. v. R. uit IJsselstein. Ter zitting bleek, dat aan het snijden ook nog eens rechts inhalen was voor afgegaan. Voor dit laatste feit eiste mr. Pieters een geldboete van 250,- en voor het snijden 50,-, alsmede een voorwaardelijke ontzegging van 4 maanden met een proeftijd van twee jaar. Mr. Van der Brand vond dat er verzachtende omstandigheden waren. Zo was het niet helemaal zeker dat ver dachte in de bewuste wagen had gere den. Het was nogal schemerig en de vrachtautochauffeur en zijn getuige waren niet helemaal zeker van hun zaak. Beiden konden zich de kleur van de wagen niet herinneren. Was het nu grijs of blauw geweest? Ook konden zij niet zeggen of de bestuurder een man of een vrouw was geweest. In ieder ge val behoorde de wagen wel aan v. R. toe. Mr. Van der Brand vond voorwaar delijke ontzegging deze keer niet op zijn plaats en deed de zaak met 150.- voor het rechts inhalen en 50,- voor het snijden af. RENSWOUDE Inde onderlinge schaakcompetitie wisten de achtervol gers in het persoonlijk klassement de race vol te houden. H. Stoer deed het uitstekend en klopten nieuwkomer D. Tienstra. Ds. L. v. d. Peut en M. v. Rooy gaven J. Schuit en H. Altink geen kans. Terwijl J. Vermeulen genoegen moest nemen met een puntendeling tegen G. ten Cate. Spanning genoeg in de kop groep. H. Stoer D. Tienstra 1-0; J. Schuit Ds. L. v. d. Peut 0-1; A. v. d. Peut G. C. de Rooy 1-0; J. Vermeulen G. J. H. ten Cate 1/2-1/2; M. v. Raay H. Altink l-0i >tand: A. v. d. Peut 15-10; H. Stoer 10-9 en 1 afgebr.; M. v. Raaij 11-8 1/2 en 1 af- gebr.; Ds. L. v. d. Peut 11-7; G. J. H. ten Cate 12-6 1/2; H. Altink 10-5 1/2; G. C. de Rooy 10-5; J. Vermeulen 6-4 1/2 en 1 afgebr.; H. Wels 7-2 1/2; J. E. de Vries 8-2 1/2; D. Tienstra 3-2; T. H. Koot 8-2; J. Schuit 15-2; K. Wijnberger 5-0; H. Smit 1-0. t i i v -v,: VEENENDAAL Het allure-pro ject van Veenendaal groeit al aardig ïaar zijn uiteindelijke gestalte toe. Bij het bestaande Valleibad-complex is al enige vorm te ontdekken aan sporthal en buitenbad. Het zwemge- Aeelte is in elk geval al diep genoeg en de basis voor vochtig plezier ligt tr al. Wat de sporthal betreft: de onder grond voor de speelvloer is klaar en jekroont de fundamenten. Verwacht 'vordt dat komende week het stalen staketsel voor de bovenbouw wordt aangebracht. Links op de vloer stond gisteren de heer E. van Asselt, directeur der gemeentelijke sportacommodaties. Nauwgezet volgt hij de vorderingen. ADVERTENTIE Wij hebben plaats voor rr ca. 10 uur per week. Werktijden in overleg te regelen. Leeftijd speelt geen rol, wél vroeger opgedane er varing als verkoopster of op andere wijze omgang met beter publiek. Hoogstr. 9-15, tel. 12292 VEENENDAAL EDERVEEN 10 april 1970. EIER MARKT. Aanvoer ca. 600.000 st. Prij zen kippeëieren 10,50 11,25; henneëieren 9.00 10.50 alles per 100 stuks. Handel redelijk,. VEENENDAAL Inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag hun slag proberen te slaan in het kan toortje van de firma H. op 't Stations emplacement. Nadat men een raam had geforceerd werd een brandvrije kast opengebroken waarin zich een bedrag van negentig gulden bevond. Behalve dit geldsbedrag werd niets vermist. De récherche stelt een onderzoek in. Ver der werd uit een bouwkeet van de fir ma Van Spanje in het Jan Roeckplant- soen een kist sigaren gestolen. VEENENDAAL Bioscoop Luxor Theater: geeu voorstellingen. RENSWOUDE Zat. Ons Genoegen: muziekuitvoe ring in Rehoboth, met toneelspel. AMERONGEN Zat. 19.30 uur: gytnnastiekuitvoe ring in Dorpshuis. RHENEN Bioscoop. Bio: zaterdag 8 uur en zondag 2.30 uur: Elvis live a, little, Elvis love a little"; zondag 8 uur: „Ik, 'n killer..." ARNHEM Stadsschouwburg zaterdag 11 april 20 uur: Toneel groep Theater met „De Kaukasi- sche Krijtkring" van Bertold Brecht. Regie: Elise Homans. In de hoofdrollen Christine Ewert. Carol Linssen en Bernhard Droog. Dinsdag 14 april 20 uur: Toneel groep Studio met „Hunka, hunka '69" van Donald Driver, Hal Hester en Danny Apolinar, pop-musical naar „Driekoningenavond" van Shakespeare. Regie: Johan Greter, met Edda Barends, Hein Boele, Hidde Maas, Hugo Metsers, Coby Stunnenberg e.a. Donderdag 16 april 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Theodoor. een total loss" van Eric Schneider. Regie: Eric Schneider, m.m.v. Lies Franken, Josephine van Gasteren. Enny Meunier en Liesbeth Strup- pert. Vrijdag 17 april 20 uur: Toneel groep Centrum met ..Amphitryon" van Peter Hacks. Regie: Hagen Miller-Stahl, met Els van Rooden, Allard van der Scheer, Piet Romer. Jules Hamel en Helmert Wouden berg Theater aan de Rijn (Rijnstraat 42) zondag 12 april 20.30 uur: speciaal programma „Speel mee" met Lise- lot Beekmeijer en Carol Linssen. Kunstcentrum De Korenbeurs Vrijdag 17 april: „Hiphiphiphoe- rah", lustrumprogramma van Ka mercabaret „De Foekepot" o.l.v. Kris van de Velden. Muziek: Ton Wijkamp, met Lenny van der Meu- len, Babette Mulder. Paul Bakker en Kris van de Velden, lusis Sacrum Dinsdag 14 april 20 uur: Het Gel ders Orkest. Dirigent Leo Driehuys. Solisten: Daniel Otten, viool en Wim Ket, hobo. Werken van Bach (vioolconcert in a-mineur), Cima- rosa's hoboconcert, Sinfonia in d- majeur opus 18 no. 4 van J. Chr. Bach, Tartini's vioolconcert in d- mineur en Haydn's symfonie no. 78. Vrijdag 17 april 20 uur: Arnhems Stedelijk Koor o.l.v. Toon Vermeu len: „Die Schöpfung" van Joseph Haydn, met Annette de la Bije, sopraan, Arjan Blanken, tenor, Henk Smit, bas en Jos Besselink, clavecimbel. Begeleiding: Het Gel ders Orkest. Filmkring Arnhem Maandag 13 april (De Korenbeurs) 20 uur: De Russische film „Bal lade' van een soldaat" van Grigori Tschuchral. Rembrandt, Velperplein. Aanvangs. tijden 2.30, 6.45 en 9 uur: Vriezen we dood, dan vriezen we dood. Louis de Funès, Matine Kelly. Re gie Edouard Molinaro. Palace, Bakkerstraat. Aanvangs tijden 2.30, 6.45 en 9 uur. Donder dag t.m. vrijdag 99 vrouwen. Zondag t.m. woensdag: Tarzan's grootste gevecht. Luxor, Willemsplein. Aanvangs tijden 2.30, 6.45 en 9 uur. Techniek der liefdeskunst. Zaterdag 23.30 uur: Bandeloos. Saskia, Looierstraat. Aanvangstij den 2.30, 6.45 en 9 uur: Topaz. Frederick Stafford, Dany Robin, regie: Alfred Hitchcock. Studio A, Langewal. Aanvangstij den 6.45 en 9 uur: De Smeris. Zaterdag, zondag en woensdag 2.30 uur: Charly Chaplin op avontuur! TRECHT Stadsschouwburg zondag 12 april 20 uur: Toneelgroep Theater met „De Koukasische krijtkring" van Bertolt Brecht m.m.v. Trees van der Donk, Jan Apon e.v.a. Maandag 13 april 20 uur: Zuidelijk Toneel Globe met „Play Strind- berg" m.m.v. Ton Lutz e.v.a. Dinsdag 14 april 20 uur: De Ne derlandse Comedie met „Watzlaf" van Slawomir Mrozek m.m.v. Ellen Vogel, Jan Retel e.v.a. Woensdag 15 april 20 uur: De Haagse Comedie met „Het Verjaar, dagsfeest" van Harold Pinter m.m.v. Ida Wasserman, Guus Ver- straete e.v.a. Donderdag 16 april 20 uur: Zuide lijk Toneel Globe met „De Spaanse Hoer" m.m.v. Ank van der Moer, Kit tie Janssen e.v.a. Muzeval cabaret Zaterdag 11 april 20.30 uur: „Dag boek van twee gekken" m.m.v. An- nemarie Konincks, Hennie Oiiemul- ler, Herman Berkien en John de Groot, piano. Tivoli (Lepelenburg) woensdag 15 april 20.15 uur: U.S.O. o.l.v. Ro berto Benzi, soliste: Dubravka Tomsic. Werken van Haydn, Schu mann en Debussy. BIOSCOPEN Camera, Oudegracht 156, dag. 14.30, 18.45 en 21.00 uur, zo. 14.15, 16.30, 18.45 en 21.00 uur: geprolon geerd 4e week: Asterix en Cleo patra. City, Voorstraat 89, dag. 14.30, 18.45 en 21.00 uur, zo. 14.15, 16.30. 18.45 en 21.00 uur: Le clan des Si- ciliens. Filmac, Vredenburg 29, za. en zo al leen 14.30 en 16.30 uur: De clown van circus Krone. Olympia, Amsterdamsestraatweg 350, dag. 18.45 en 21 uur, wo. te vens 14.30; zo. 14.15, 16.30, 18.45 en 21.00 uur: do./zo. Goliath tegen de reuzen; ma./wo.: Zoek 'n plaats om te sterven. Palace, Vredenburg 28, dag. 12.30, 14.30, 16.30, 18.45 en 21.00 uur (van 12.30 tot 18.30 uur doorl.); za. en zo. alleen 18.45 en 21.00 uur: Spel der hartstocht. Rembrandt, Oudegracht 73, dag. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur: Jim Killian, de doder. Scala, Potterstraat 16, dag. en zo. 14.15 en 20.00 uur: 4e week: Hello Dolly. Studio, Oudegracht 154, dag. 14.45. 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur: 6e en laatste week: If Vreeburg, Vredenburg 8a, dag. en zo. 14.30 en 20.00 uur: 3e week The wild Bunch, ïchtvoorstellingen Camera, Oudegracht 156, vr. en za 23.15 uur: Het uur van de wolf. Palace, Vredenburg 29, vr. en za. 23.30 uur: Western cyclus: Geen genade voor bandieten. Studio, Oudegracht 154, vr. 23.45 uur: Crime-serie: Lady in cement. Vreeburg, Vredenburg 8a, vr. en za. 23.15 uur: Viva Maria. EDE De landbouw heeft in de gemeente Ede aan belangrijkheid inge boet, de industrie is op een zelfde niveau gebleven en de dienstensector is sterk gestegen. Dit zijn de belangrijkste conclusies van de gehouden uitgebreide con trole van het bevolkingsregister van de gemeente Ede. /WWMVWVWSAAAriririAA»WVS#VWWVWS*VWVSriAriZWVWWVWVVV In een uitgebreid rapport van het so ciografisch bureau van de gemeente Ede zijn vele gegevens van de mini- volkstelling gegroepeerd met de bedoe ling deze te gebruiken als basis voor gemeentelijke beslissingen over o.a. wo ningbouw, vraagstukken van verkeers technische aard, scholenbouw etc. Om dat de eerstvolgende volkstelling pas volgend jaar plaats vindt terwijl de uit komsten ervan niet eerder verwacht kunnen worden dan in '73 heeft de ge meente Ede het wenselijk geacht tus sentijds de gemeente te „ontleden". Het onderzoek is overigens in samenwer king met de agglomeratie Nijmegen en Arnhem verricht, zodat in totaal in 27 gemeenten een dergelijke uitgebreide controle op het bevolkingsregister uit gevoerd werd. De resultaten zijn ener zijds belangrijk om te kunnen zien hoe de gemeente Ede zich heeft ontwikkeld in vergelijking met andere gemeenten terwijl anderzijds kan worden nage gaan hoe binnen de gemeente de ver schillen in o.a. beroepsklasse, gods dienst etc. liggen. Uit de gegevens blijkt dat de be roepsbevolking van de gem. Ede in de periode 1960-1969 is toegenomen met 3616 (19 pet.) .Deze toename is iets ach tergebleven bij de groei van de totale bevolking. Oorzaken hiervan zijn: een langere opleidingsduur, een relatief da lend aantal werkende vrouwen en een geringe deelname aan het arbeidsproces van de 65-jarigen en ouder. De groei van de diensten- en adminis tratiesector in de periode 1960-'69 is procentueel 2 1/2 maal zo groot geweest als de groei van de totale beroepsbevol king. De nijverheidssector heeft zich gestabiliseerd op een niveau van rond 7500 personen hetgeen een relatieve achteruitgang betekent van 37,6 naar 32,2 pet. In de organische sector vond in 1960 nog een zesde deel van de be roepsbevolking werk, thans is dit min der dan 1/10 deel. Opvallend is de groei van de hoger gekwalificeerde beroepen van ruim 20 naar bijna 30 procent. Van de beroeps bevolking van de gemeente Ede werk ten in 1960 4174 personen of 21,5 pet buiten de gemeentegrenzen. In 1969 was dit aantal woonforensen tot 6237 (27,1 pet.). Hiermee is een situatie ontstaan dat thans van elke vier Edese beroeps beoefenaars er een buiten de gemeente werkt. 640 Edenaren werken in Veenen daal. Reparatie aan huis Opgave s.v.p. voor 12.00 uur "IfEENENDAAL Communicatie is het trefwoord van het ogen blik, en niet voor niets. Men hoort en leest 't een en ander over bijna alles wat maar denkbaar is. Men consumeert tv-uitzendingen, radio praatjes en krantekolommen, men praat met vrienden en kennissen, argumenteert, delibereert, luistert eindeloos naar wat anderen hebben mee te delen, in de hoop er iets van mee te nemen, of niet. Kortom, men communiceert, en dat is een levens behoefte. lytaar hoeveel mensen zijn er niet, die nu eindelijk wel eens willen zeggen hoe het nu precies allemaal in elkaar zit, of hoe het óók zou kunnen? Meer dan we denken. Veel meer. Een klein percentage presen teert zich via ingezonden stukken in kranten en andere periodieken. De meerderheid komt er niet toe, en blijft tobben, of misschien wel la chen in het vuistje. "l^anaf volgende week zaterdag scheppen we nu eens een an dere mogelijkheid. Iedereen die zijn mening, over welk onderwerp dan ook, wil uitdragen, als bijdrage tot de opinievorming, of gewoon om 't nu eens duidelijk te stellen kan we kelijks in deze Vallei-kolom terecht. Er is ruimte voor stellingen, voor kritiek, voor suggesties, voor nieuwe ideeën, en in principe hoeven die niets te maken te hebben met zaken die alleen in de eigen regio van be lang zijn. Het wordt communidatie-spel, dat tegelijk als serieus en ludiek kan worden opgevat. Er zijn natuurlijk spelregels, al zijn die alleen maar van technische aard. Hier zijn ze: T")e bijdragen moeten uiterlijk op donderdagavond in ons bezit zijn. Het adres: Redactie De Vallei, Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Wat de omvang van de artikelen be treft: maak er geen roman van, maar gebruik maximaal 1200 woor den. Dat komt ongeveer overeen met twee voigetypte velletjes papier van kwarto-formaat, met dubbele inter linie. Vermeld verder naam, adres en eventueel telefoonnummer. Dat vergemakkelijkt het contact tussen auteur en redactie, mocht vooraf overleg nog nodig zijn. Als u wilt kunt u ook een portretfotootje op sturen, zodat de lezers van uw ver haal weten hoe u er uitziet. U kunt schrijven wat u wilt, als het maar geen ongeorganiseerde scheldkanonnade wordt. Bent u ook zo'n krantelezer? Tot ziens dan in deze kolom, vozende wreb

De Vallei | 1970 | | pagina 3