i m Israël bouwt vliegtuig Hele E.E.G. moet bestedingen en prijsstijgingen in toom houden Eis 2 jaar voor bankoverval en twintigtal inbraken Paul McCartney breekt nu toch met de Beatles 1 Arts in België moet weduwe f 160.000 betalen Nieuwbouw provinciehuis 3,7 min meer clan geraamd Radio Nordsee zendt weer EUROPEES PARLEMENT: wolfhezë wm Yehudi Menuhin kreeg Indiase onderscheiding de beste hekken komen uit Besf Landbouwschap vindt verhoging melkprijs onvoldoende Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65* kaart EUROPESE RICHTLIJNEN VOOR MOTOR VOERTUIGEN Langs E-wegen geen betonnen borden meer Sipke Faber beeft proef verlof VOORSCHRIFTEN B G levert gegarandeerd rdestvrije hekwerkendoor geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. Prijs van f 20.000 voor C. v. d. Burgt Spoed gevraagd met voorstel individuele huursubsidies WOUDENBERGER DOOR SCHULDEN OP DIEVENPAD Bekijk het eens door een andere bril ..LATEN ZIEN" voordelig uit met NS Burgemeester van Utrecht neemt achttien maal afscheid ZATERDAG II APRIL 1970 Bankovervallers belanden meestal in de gevangenis DEN HAAG Volgens de bij het departement van justitie bijgebonden re gistratie hebben in de periode van 1 januari 1965 tot 1 maart van dit jaar in totaal 109 overvallen op banken en geldtransporten plaats gehad. In dertig van deze 109 gevallen bleef het bij een poging tot het misdrijf. Aluds mr. C. H. F. Polak, minister van justitie, in een mededeling aan de Tweede Kamer. De aantallen overvallen, zo blijkt uit de opsomming, varieer den van vier in 1965 tot 48 in het afgelopen jaar. Voor de overige jaren waren de cijfers als volgt: 1966 tien overvallen. 1967 acht overvallen. 1968 drieëndertig overvallen en gedurende de eerste maanden van dit jaar zes overvallen. eniging het van allergrootst belang acht, dat alle bij haar aangesloten leden binnen redelijke termijn een aantal ef ficiënte veiligheidsmaatregelen tref fen, te weten: a) Bij kantoren met een bezetting van minder dan vijf man een pantserglas afsluiting tussen personeel en publiek- ruimte. b) Bij grotere kantoren een rondom met pantserglas beveiligde kassiersloge of beveilig kasgeibed en c) Een stil-alarm overval-signale- ringsapparatuur in alle kantoren. Van deze 109 gepleegde overvallen op onder meer banken, postkantoren, geld transporten, stationskantoren en de Soc. Verzekeringsbank, werden er door de politie zeventig opgelost. Dit betekent, aldus de minister van justitie, een op lossingspercentage van 64. „aanmer kelijk hoger dan het algemene oplos singspercentage van alle gepleegde mis drijven." Naar de mening van minister Polak getuigt dit resultaat van grote be kwaamheid. toewijding en volharding van de politie bij de bestrijding van dit soort criminaliteit. Bij deze overvallen werd een em ployé gedood en werden totaal vijf em ployés en drie daders gewond. Boven dien werd een voorbijganger gewond. Minister Polak wijst in zijn antwoord op het grote belang, dat moet worden gehecht aan het treffen van adequate beveiligingsmaatregelen door die in richtingen, waar veel baar geld aanwe zig is. Indien zou komen vast te staan, dat deze inrichtingen niet eigener beweging binnen redelijke termijn zodanige maatregelen treffen, zal de vraag of van overheidswege op dit stuk wettelij ke voorschriften moeten worden vast gesteld, in ernstige overweging moeten worden genomen, aldus minister Polak. Hij heeft de Tweede Kamer meege deeld, dat de Nederlandse Bankiersver- ADVERTENTIE I HEKWERK' k Industrieweg 71-75j ^Tel. 04998-2710^ BEST BRUSSEL De rechtbank in Gent heeft de Gentse arts M. M. vrijdag ver oordeeld tot het betalen van alles bij een bijna 160.000 gulden schadevergoe ding aan de weduwe van één van zijn voormalige patiënten. Verder werd de onmiddellijke gevangenneming van de arts, een homoeopaat, bevolen. Dokter M. heeft in '68 een patiënt behandeld en hem een dieetkuur voor geschreven die de man fataal geworden is. Toen hij op een gegeven moment in comateuze toestand een ziekenhuis werd binnengebracht en na twee dagen overleed, waarbij bleek dat de man nog maar nauwelijks 37 kilo woog, kwam men er achter dat de kuur wel wat streng was geweest. De rechtbank achtte dit achteloze handelen van de arts vrijdag bewezen en veroordeelde hem. Voor het gebouw van de rechtbank bevond zich een aan tal medestanders van de arts die met spandoeken ten gunste van hem betoog den. ARNHEM De uitbreiding van het Huis der Provincie gaat aanzienlijk meer kosten dan geraamd was. In 1968 werd een krediet verleend van 10,16 miljoen maar intussen is het bestek, zij het met vertraging, gereedgekomen en geeft de nieuwe kostenopstelling een totaalbedrag aan van 13,8 miljoen, wat een belangrijke overschrijding is die o.m. veroorzaakt is door de stijging van lonen en materiaalprijzen en de in voering van de BTW. GS vragen Provinciale Staten door begrotingswijziging deze hogere uitgave mogelijk te maken. In de nieuwbouw moeten o.a. enkele provinciale diensten gehuisvest worden. NIEUW DELHI De violist Yehu di Menuhin heeft vrijdag de Jawa- harhal Nehroe-prijs voor internatio nale verstandhouding gekregen. De jury zei dat zij de 54-jarige Menuhin had aangewezen, ómdat hij „niet al leen een groot musicus is maar ook omdat hij bewezen heeft een groot humanist te zijn" De onderscheiding, waaraan een geldprijs van bijna 48.000 gulden is verbonden, wordt jaarlijks verleend ter nagedachtenis van de Indiase premier Nehroe. DEN HAAG Het Landbouwschap wil per 1 juni een verhoging van de maximumprijs van consumptiemelk met twee cent per liter. Het heeft hier op met klem aangedrongen In brieven aan de ministers van Economische Za ken en van Landbouw en Visserij. Een verdere aanpassing zal volgens het Landbouwschap nodig zijn indien zou blijken dat de noodzakelijke kosten van grondstofaanvoer, verwerking en distributie de realisering van de richt prijs voor de boer niet meer mogelijk maken. Zoals bekend heeft de minister van Economische Zaken besloten de maxi mum-melkprijs per 1 juni met één cent te verhogen. Deze beslissing vindt het dagelijks bestuur van het Landbouw schap hoogst onbevredigend. Zij voldoét niet aan hetgeen het Landbouwschap uitdrukkelijk heeft gesteld: zolang niet wordt besloten tot de door het schap bepleite vrije prijsvorming dient in de con sumptiem eiksector tenminste de richtprijs te kunnen worden gereali seerd. Met de verhoging van een cent is dit niet mogelijk. LONDEN De piratenzender „Radio Nordsee International" heeft zijn uit zendingen vrijdag hervat. Het station, gelegen voor de oostkust van Engeland, werd onlangs op last van de Britse overheid door machtige radiozenders voor de scheepvaart weggedrukt, omdat het op een door reddingboten gebruikte golflengte zat. Radio Nordsee heeft nu overgescha keld op een andere golflengte, waarop ook twee Italiaanse, een Portugese en een Noors radiostation uitzenden. Eén van de omroepers van Radio Nordsee zei, dat de andere zenders niet door het piratenstation worden gehinderd. Niet temin streeft de Britse regering nog steeds naar de verdwijning van Radio Nordsee. Zij heeft het Engelse be drijfsleven verboden via deze zender reclame te maken. TEL AVIV In Tel Aviv is het eerste geheel in Israël gebouwde vliegtuig getoond. De „Arava". een tweemotorig turbopropvliegtuig kan voor diverse doeleinden gebruikt worden en heeft voor starten landing slechts een zeer korte baan nodig. Het toestel kan 20 passagiers of twee ton vracht vervoeren. LUXEMBURG Het Europese Par lement heeft vrijdag te Luxemburg met algemene stemmen een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd dat alle lidstaten van de Europese Econo mische Gemeenschap voor de dringende taak staan de toeneming van de beste dingen en de stijging van de prijzen in DEN HAAG De „Koninklijke/Shell prijs" van 20.000.- is gistermiddag in Den Haag uitgereikt aan de research physicist C. M. van der Burgt uit Eind hoven. Hij heeft naar het oordeel van de adviserende commissie gaven ge toond zowel op scheikundig en natuur kundig als op elektrotechnisch gebied. Hij heeft op deze drie gebieden een combinatie van ervaringen verworven, die men moeilijk bij een tweede onder zoeker zal aantreffen. Dit is temeer opmerkelijk, daar de heer Van der Burgt geen universitaire opleiding heeft. Hij werkte zich vanuit HTS-niveau op tot een deskundige met internationale faam, wiens werk in de buitenlandse wetenschappelijke en technische literatuur regelmatig wordt geciteerd. De adviescommissie voor de prijs werd gevormd door prof. dr. O. Botte- ma uit Delft, prof. dr. D. J. Doeglas uit Wageningen en prof. dr. E. C. Kooij- man uit Leiden. De prijs werd toege kend door het bestuur van de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen, voor het wetenschappelijk werk, dat de heer Van der Burgt verricht heeft op het gebied van de magnetica. Van de prijs hebben de heer en mevr. Van der Burgt in overleg met de oudste kinderen bepaald, dat een zeer behoor lijk percentage naar diverse instanties voor ontwikkelingshulp toegaat. Daar rekent de heer Van der Burgt dan ook het werk onder van zijn broer, die mis sionaris en hoofd van een scholencom plex in Indonesië is. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid drs. Nypels (D'66) heeft de minister van volkshuisvesting en r.o. gevraagd bin nen een week de voorstellen t.a.v. het toekennen van individuele huursubsi dies bij de Tweede Kamer in te dienen. Dit is z.i. noodzakelijk om een serieu ze behandeling van de regeling van in dividuele subsidies, die op 1 juli in wer king moet treden, mogelijk te maken. UTRECHT De 24-jarige instrumentmaker H. G. J. A. uit Woudenberg, die van november tot januari byna £0 inbraken pleegde en deze reeks misdreven be sloot met een bankoverval in Leersum. hoorde gistermiddag voor de rechtbank in Utrecht een gevangenisstraf van twee en een half jaar tegen zich eisen. Er waren slechts twee inbraken en de bankoverval ten laste gelegd, doch tijdens de behandeling van de zaak bleek dat de jongeman aan de lopende band inbraken heeft gepleegd. Het betrof geslaagde en mislukte inbraken in Doorn, Eist, Hilver sum, Hamers veld, Amersfoort, Soesterberg, Ede, Maant, Barneveld en Oosterbeek. Een voorwaardelijke gevangenisstraf van bijvoorbeeld acht maanden zou misschien goed voor de jongeman zijn, maar we zitten hier niet alleen te ADVERTENTIE DeWolfheze-opleiding is geknipt voor j« a, ]e ie hart graag laat spreken! Ziekemenser helpen is een dankbare taak. Vooral wanneer dit plaats vindt temidden van andere enthou siaste jongeren die graag wonen en werken in de prachtige omgeving van Arnhem. Bel ot schrijf san de af del ing Personeelszaken VMM-rne Cnr,«w d—vn- WoKheze (bij Arnhem) Tel. 08308 241 reclasseren, maar ook recht te doen," zo adstrueerde de officier van justitie, rnr. J. C. van den Berg, zijn forse eis. De Woudenberger was op het dieven pad gekomen nadat hij in geldzorgen was geraakt. Na een avontuurlijk leven vol mislukkingen ging hij voor een koppelbaas in Duitsland werken. Hij werd daar ontslagen en slaagde er niet meteen in een nieuwe baan te vinden. Dat betekende dat het jonge gezin met twee kinderen, dat door een reeks ver huizingen en dure aankopen dik in de schulden zat, zonder inkomsten kwam, want werknemers van koppelbazen kunnen niet rekenen op de bestaande werkloosheiduitkeringen. De instrumentmaker koos de weg van de minste weerstand en ging geld en sieraden halen bij anderen. Dat bleek een lucratief „bedrijfje" te zijn, zodat de instrumentmaker werd aangemoedigd tot ..groter" werk. In december ont stond het plan voor een bankoverval. De Amro-bank in Leersum werd als doelwit gekozen. De jongeman parkeer de zijn auto in een bos vlak bij de Amro-bank, reed op een vouwfiets naar de bank en stormde het bankgebouwtje binnen met een alarmpistool in de hand. een sjaal voor de mond en een zwarte tas in de andere hand. „Overval, geld", snauwde de instrumentmaker de bankbediende toe. De geschrokken ban- bankbediende toe. De geschrokken bankemployé stopte een bedrag van ƒ2910 in de tas, waarna de overvaller hem dwong in een zijkamertje op de grond te blijven liggen tot hij was ver trokken. Voor de rechtbank ontstond enig heen en weer gepraat over de vraag of de jongeman de bankbediende nu met het alarmpistool heeft bedreigd of niet. „Ik heb hem het pistool alleen maar laten zien, maar hield mijn hand ervoor", zei de verdachte. Vast stond in ieder geval dat de bankbediende zich bedreigd heeft ge voeld. „En u weet hoe het bij de ban ken tegenwoordig toegaat: men geeft het geld maar om ongelukken, die men senlevens kunnen kosten, te voorko men", zei de officier van justitie. De raadsman, mr. Slagmaat, haakte daarop in. „De misdadigers weten dat ook en die houding is weinig afschrikwekkend, want ze kunnen op die manier snel geld verzamelen". Mr. Van den Berg verheugde zich er evenwel over, dat steeds meer banken overgaan tot het installeren van doel matige alarmeringssystemen. Uit de behandeling van de zaak bleek nog, dat de Woudenberger de gestolen gelden heeft gebruikt voor het afbeta len van zijn schulden, het kopen van foto-apparatuur en een auto. De rest vergokte hij met roulette en andere spelletjes in Amsterdam. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. ADVERTENTIE Wanneer? Kies uit 12 dagen in mol 2, 5, 9.12,13,20, 21, 23, 26, 27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. LONDEN Paul McCartney heeft gisteren meegedeeld dat hij gebroken heeft met de drie ande re Beatles in verband met per soonlijke, zakelijke en muzikale verschillen. Hij zei niet te kun nen zeggen of de breuk van tij delijke aard of voorgoed is. McCartney zei vooral besloten te hebben tot de breuk „omdat het mij bij mijn gezin beter be valt". De 28-jarige Paul McCartney is getrouwd met de Amerikaanse Linda. Zij hebben een dochter, Mari, die anderhalf jaar oud is. Linda heeft een dochter van 7 jaar uit een vorig huwelijk. Nadat, donderdag de „Daily Mirror" melding maakte van de breuk, sprak de apple-organisatie ten stelligste tegen dat McCart ney de groep zou hebben verla ten. Het laatste produkt van Beatle-groep is de plaat „Abbey Road", die zij vorig jaar maakten. Alle vier hebben belangen bui ten de groep opgebouwd. John Lennon heeft de plastic Ono-band en zijn vredescampagne. Ringo Starr is in de filmwereld terecht gekomen en George Harrison is platen-producent geworden. Gis teren verscheen een plaat met Paul McCartney alleen, als speler van 14 verschillende muziekin strumenten. „Ik mag John (Lennon) graag en ik respecteer wat hij doet, maar het schenkt mij geen vol doening", aldus Paul. In Londen wordt druk gespecu leerd over de mogelijkheden van een proces in verband met een contract voor de tijd van 10 jaar dat de Beatles sedert 1967 aan de Apple-organisatie bindt. BRUSSEL Opnieuw heelt de Eu ropese ministerraad een drietal richtlij nen aangenomen voor de automobiel sector. Het gaat hier om verplichte maatregelen tegen luchtverontreiniging door uitlaatgassen, de plaats en monta ge -van kentekenplaten en een richtlijn betreffende brandstofreservoirs en be schermende inrichtingen aan de achter zijde van auto's Deze drie zijn een aanvulling op al eerdere getroffen richtlijnen betref fende de goedkeuring, het toegestane geluidsniveau en de uitlaten van motor voertuigen. De commissie heeft aange kondigd binnenkort met nog een aantal richtlijnen bij de raad te zullen komen. Als ook die zijn geaccepteerd (ze han delen over stuurinrichtingen, geluidssig naalinrichtingen, ingangen en uitgan gen, richtingaanwijzers en reminrich- tingen) verwacht de commissie dat er weldra van een volledige EEG-goed- keuring ven voertuigen sprake kan zijn. Met de richtlijn over de luchtveront reiniging heeft de commissie voorko men dat verschillende regelingen die in de lid-staten in voorbereiding zijn een te grote verscheidenheid gaan vertonen want ze zijn nu verplicht die aan de richtlijn aan te passen. De richtlijn schrijft drie soorten proeven voor: de controle van veront reinigde gassen die in doorsnee in de bebouwde kom na een koude start in de atmosfeer gebracht worden, controle op de afgifte van koolmonoxyde bij sta tionair draaien en controle op de afgif te van cartergassen. ADVERTENTIE oor «lechts enkele centen mée'r .er glas geniet U van een jonge jenever Van wereldklasse DE KUYPER EXPORTJENEVER te dammen met het oog op de nog steeds bestaande inflatietendenties. Nog in de loop van dit jaar kunnen snel werkende maatregelen ten aanzien van de uitgaven zowel in de overheids- als de particuliere sector onvermijdelijk blijken, aldus de resolutie, die was op genomen in een door de Nederlands» socialist dr. ir. A. Oele ingediend rap port van de economische commissie over de economische toestand in de ge meenschap in 1969 en de vooruitzichten voor 1970. In de resolutie wordt gezegd, dat bij de toepassing van die maatregelen vol daan moet zijn aan onder meer de vol gende voorwaarden: de voor de struc turele aanpassingen noodzakelijke in- esteringen mogen niet worden aange tast en de last mag niet eenzijdig op overheidsuitgaven worden gelegd. In zijn rapport zei de heer Oele dat in de afgelopen maanden overduidelijk gebleken is dat de Europese Economi sche Gemeenschap alles in het werk zal moeten stellen om een zeer nauwe eco nomische en monetaire samenwerking tot stand te brengen. Een monetaire unie houdt echter een zeer verregaande solidariteit tussen de lidstaten in. Het i« duidelijk, aldus de heer Oele, dat die solidariteit thans nog niet zo ver ont wikkeld is dat al op korte termijn van een dergelijke unie sprake zal kunnen zijn. UTRECHT Op 1 mei gaat burge meester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz van Utrecht met pensioen. Voor zijn af scheid is al lange tijd een comité aan het werk dat gisteren bekend heeft ge maakt dat er achttien afzonderlijke af- scheidsmanifestaties zullen worden ge houden. Het begon gistermiddag met het af scheid van de heer De Ranitz van kring- raad en personeel van de Utrechtse BB en eindigt 30 april met de opening van de bevrijdingstentoonstelling in de Buurkerk, de laatste officiële daad van de burgemeester. Alleen zal in oktober de dan oud-burgemeester met zijn echt genote nog naar Nepal vliegen om daar het cadeau, een melkfabriek, aan te bieden. De Utrechtse bevolking heeft voor dit ontwikkelingsproject al ruim tachtigduizend gulden bijeengebracht en het comité verwacht dat er nog wel iets bij zal komen. De regering verme nigvuldigt de opbrengst met vier en geeft het dan ontbrekende bedrag uit de ontwikkelingspot. Van de opbrengst van de collecte gaat ongeveer zesdui zend gulden af voor de reis- en ver blijfkosten van het echtpaar De Ranitz. Het USO geeft op 27 april in Tivoli een concert. De burgemeester mag kie zen uit een aantal werken die de pianist Wayenberg hem zal voorleggen. Op die avond wordt ook het Nepalgeschenk aangeboden. Na 1 mei gaan de heer en mevrouw De Ranitz in Driebergen wonen en gaat Utrecht zich voorbereiden op de intocht van de nieuwe burgemeester, baron H. G. I. van Tuyll van Serooskerken, nu nog burgemeester van Zoetermeer, die op 21 mei officieel wordt geïnstalleerd. DEN HAAG De betonnen ..af standsborden" waarop nummers van E-wegen en plaatsnamen zijn vermeld zijn als gevolg van de huidige verkeers intensiteit en -snelheid niet langer zin vol en zullen worden verwijderd, aldus heeft de minister van verkeer en wa terstaat. drs. J. A. Bakker, in antwoord op vragen van het Tweedekamerlid Van den Bergh (PvdA) meegedeeld. De aanduidingen zullen binnen af zienbare tijd nog slechts op de wegwij zers van de ANWB voorkomen. Autobe stuurders kunnen, voor zij op reis gaan, op kaarten waarop de nummers even eens zijn aangegeven nagaan welke routes van het internationale hoofdver- keersnet zij kunnen volgen. HEERENVEEN Het iykt erop. dat de bewoners van het Frle>e dorp Tjal- leberd hun zin krijgen. De 59-jarige hoefsmid uit het dorp werd tot twee maal tegen hun zin naar een psychiatri sche inriehting ovtryebracht. Sipke Fa ber is nu weer in hei Jorp terugge haald: de sociaal psychiatrische dienst heeft hem een proefverlof van tien dagen gegeven. Sipke is ondergebracht bij de familie K. Veldman. Er zal na zijn „gewen ningsperiode" worden beslist of hij daar kan blijven. Het dorp zal actie blijven voeren tot het zover is. De eerste keer verdween Sipke naar de psychiatrische inrichting in Frane- ker. De dorpsbewoners namen dit niet en in de auto van de burgemeester werd de hoefsmid naar Tjalleberd te ruggereden. De sociaal-psychiatrische dienst in Leeuwarden legde de zaak voor aan de hoofdinspectie van de geestelijke volksgezondheid. De dienst vond dat de burgemeester weliswaar met goede bedoelingen, maar toch onbezonnen te werk was gegaan. Enige tijd later verdween Sipke voor de tweede keer uit het dorp, nu naar de verpleeginrichting Beileroord in Beilen. Een delegatie van het actiecomité heeft hem nu daaruit kunnen halen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5