Turnen in cijfers Merckx ongenaakbaar in Parijs-Roubaix Tino Tabak triomfator Ronde van Noord-Holland Titels voor Joke van Beusekom en Ruud van Ginniken Rudie Boom winnaar in Wintelre Rodriquez winnaar op Brand 's Hatch Regazzoni eerste op Hockenheim Voetbal over de grens 5x GOLD STERKE PLOEG ACHTERVOLGING Zwemploeg voor zeslandenwedstrijd NIET VOLDOENDE KORFBAL Jeugdrecord speerwerpen DUITSLAND ITALIË PORTUGAL BELGIË FRANKRIJK SP4N.IE MEER GELD CONDITIE MAANDAG 13 APRiL i,/u VAN GER WEN TURN KA MP 10ENE AMSTERDAM Ans van Gerwen, vorige week na de halve finales in Heems kerk al vrijwel zeker van de nationale titel, heeft er zondag tijdens de eindstrijd in Amsterdam geen twijfel over laten bestaan dat zy momenteel Nederlands beste turnster is. Aanvankelijk had de zwartharige Elndhovense het nogal te kwaad met haar zenuwen maar toen zij in haar tweede paardsprong tot 9,20 punten was ge komen en ook haar brugoefening redelijk slaagde, viel alle nervositeit van haar af. De 19-jarige Brabantse ging onbevan gen te werk op de laatste onderdelen, de evenwichtsbalk en de vrije oefening. Zowel voor haar presentatie op de evenwichtsbalk, waarin zij een hand stand bijzonder fraai uitdrukte als de kür op muziek uit Anatevka, kreeg Ans /van Gerwen van de jury de hoogste waardering, die zondag gegeven werd: 0.50 punten. Ans van Gerwen veroverde in de goed bezette Apollohal liefst vijf gou den medailles. Voor de eerste maal in de gesschiedenis van het Nederlandse dames turnen, had het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond, dat hiermee de internationale gewoonte volgde, ook voor de vier onderdelen een kampioensmedaille ter beschikking ge steld. Naast de individuele titel ver overde Ans van Gerwen ook de eerste plaatsen op de vier afzonderlijke on derdelen. Hèt KNGV kan zich gelukkig prijzen dat het momenteel over bijzon der veel jeugdig talent beschikt. Dat bleek niet alleen in de dames-finale waarin Ans Moen-Heerschop, de kam pioene van het vorig jaar, zich als enige van de deelneemster uit 1969 had ge plaatst, maar ook in de titelstrijd bij de meisjes. Bij de-jeugd ging de titel naar Wily de Groote van TIOS uit Erika. Deze zestienjarige Drentse turnde in de middaguren evenals de nummers twee (Ikina Morsch) en drie (Ineke Willem- sen) van de jeugdwedstrijd, mee bij de dames. Willy de Cj-rpote scoorde een to taal van 36,85 punten, waarmee zij naast Ans van Gerwen, Ans Moen en Stientje de Goede, op alle onderdelen ruim boven de negen kwam. Voor Ikina Morsch (13) en Ineke Wil- lemsen (12) was de strijd bij de dames nog te zwaar, maar gezien hun jeugdige leeftijd kan men van dit tweetal in de toekomst nog heel wat verwachten. Cajus Jianu, de nieuwe Roemeense bondscoach van het KNGV, zal uit het materiaal dat bij de dames voorhanden is met Joop Wickel ongetwijfeld een sterke ploeg kunnen formeren voor de wereldkampioenschappen welke in het najaar in Ljubljana worden gehouden. De finale leverde voor Marian van Zet ten een bittere geleurstelling op. De turnster uit Zoetermeer, na de halve eindstrijd op de derde plaats, moest na het paardspringen en de brug de strijd staken omdat zij bij de brugoefening haar knie verdraaide. Gezien haar tota len op deze onderdelen, resp. 9.35 en 9.25, had zij die derde plaats waar schijnlijk kunnen vasthouden. Het brons ging nu naar Ans Moen, die haar kansen op prolongatie van de titel in Heemskerk al verspeeld had door mis sers op de balk en de brug. De Hilver- sumse turnde in Amsterdam een voor treffelijke wedstrijd. Ook op de twee onderdelen die haar een week geleden De gedetailleerde eindstand is: (na V« fin. paard, brug, balk, vrij, totaal): 1. en kampioene van Nederland: Ans van Gerwen (P.S.V. 65.90 9.20 9.05 2. Cora Stins (Hercules Hygiea-Noord Scharwoude) 64.50 8.95 8.65 3. Ans Moen (Turnlust-Huizen) 60.80 9.45 9.40 4. Stientje de Goede (Quick-Huizum) 60.10 9.10 9.25 5. Marian Kafferata (Kralingen-R'dam) 59.45 8.75 8.65 6. Marian van Beuger (Donar-Den Haag) 57.80 8.75 8.65 7. Tera Bouman (H.B.S.-Wageningen) 58.05 8.70 8.50 Marian van Zetten (Pro Patria-Zoetermeer) 63.15 9.35 sure opgegeven. -Eindhoven) 9.50 9.50 103.15 9.30 9.40 9.10 9.05 8.90 8.30 9.40 9.45 9.30 9.00 8.90 8.15 100.80 98.50 96.85 94.90 94.00 81.70 9.25 wegens bles- de das hadden omgedaan. Met haar to taal van 37.70 punten kwam zij zelfs een half punt hoger uit dan de nieuwe kampioene Ans v. Gerwen, maar die was bij het paardspringen en de brug door wedstrijdzenuwen ook duidelijk onder haar maximale kunnen gebleven. On danks haar voortreffelijke totaal kon Ans Moen Cora Stins. de jeugdkam pioene van 1969, toch niet van de twee de plaats verdringen.Daarvoor was Gora Stins in de halve eindstrijd ook te ver van haar weggelopen. De kleine Friezin Stientje de Goede, sinds ruim twee jaar een vast lid van de keur- ploeg, toonde met een vierde plaats aan dat zij opnieuw vooruit is gegaan. Over de toekomst behoeft het KNGV zich dan ook bepaald geen zorgen te maken, daarvoor staat het niveau van de titel strijd borg. APELDOORN Rudi Boom heeft gisteren de eerste kampioenscross in de 250 cc-seniorenklasse, die in Wintelre werd verreden, op zijn naam gebracht. De veteraan uit Amsterdam won de eerste manche en finishte in de tweede serie als tweede, achter Jan Roessink uit Diepenheim, die op het bijzonder zware circuit goed uit de voeten kwam, maar in de eerste manche wegens ma chinepech werd uitgeschakeld. De Harskamper Bertus van den Brink, bezette in de eerste manche de 13e plaats en finishte in de tweede manche als 28e. In de eindrangschik king werd hij 15e. Zijn broer Wim, die dit seizoen al menige malen de eerste plaats voor zich opeiste, stevende gisteren tijdens een motocross in Wijchen in de 500 cc-ju niorenklasse rechtstreeks op de over winning af. In de finale versloeg hij Jannes Homan uit Bakkeveen met straatlengtes. Derde werd A. Veenhui- zen uit Terborg, vierde Eddy Jansingh Uit Westerlee en vijfde de Eerbekenaar Theo Streppel. De 500 cc-seniorenklasse leverde een overwinning op voor Henk Knuiman uit Wychen, die respectievelijk in de manches eerste, tweede en derde werd. Wiebe Plötz, die in de eerste manche door pech al was uitgeschakeld voor de eindzege, bracht de tweede en de derde serie op zijn naam. In het eindklasse- mant bezette J. Hoefman uit Doetin- chem de tweede plaats, J. J. van Beek uit Zelhem werd derde. A Een beeld van de training voor de I Romeo van Stommelen en Zeccoli da- het 13.469 km lange traject af in 3 24-uursrit van Le Mans: de Alfa vert over het circuit. De wagen legde uur, 36 minuten en 5 seconde. ROUBAIX Eddy Merckx. die Pa rijs-Roubaix heeft gewonnen met een nog nimmer vertoonde overmacht, heeft tc kampen gehad met vier lekke ban den. De race begon eigenlijk pas nadat Merckx zijn eerste band had plat gere den. Op dat moment bevond hij zich met Leman, Janssen, Karstens, Die- rickx, Roger en Eric de Vlaeminck in de eerste groep. Toen Merckx zijn hand opstak om hulp sprongen Janssen, Le man en Roger de Vlaeminck onmiddel lijk weg. Janssen echter kwam niet ver. Ook hij kreeg een lekke band en moest van zijn fiets. Janssen heeft zich echter in deze koers zo weinig laten intimide ren door pech, dat de jury hem de „fair play"-prijs toekende. Gerben Karstens nam de leiding over en vormde samen met Dierickx en Eric de Vlaemink een kopgroepje. Merckx had inmiddels de achtervolging ingezet met een groep, waarin zich de winnaar van vorig jaar Godefroot, Verbeek. Dancelli, Sercu, Seis, Monsere, Poulidor en Rosiers bevonden. De snelheid, die deze groep ontwikkelde, was echter zo groot dat al spoedig Dancelli en Sercu, die ook lek reed, moesten afhaken. De DEN HAAG De Nederlandse zwemploeg voor de zeslanden-Eurovi- sie-zwemwedstrijd op 18 en 19 april a.s. in Bussum, is als volgt samengesteld: 100 m vrije slag heren: Ale van der Veen (HFC); 400 m wisselslag heren: Ton van Klooster (Naarden); 200 m rugslag heren: Bob Schöutsen (De Dol fijn; 400 m vrije slag dames: Anke Rijnders (AZPC;) 200 m vlinderslag he ren: Elt Drenth (Zwemlust; )200 m schoolslag dames: Alie te Riet (Zwem lust); 4 x 100 m wisselslag dames: Mia Planting^. (ZAR), Marie Jose Janzen (Mosa), Alie te Riet en Cora Schouten (VZC); 4 x 100 m vrije s'lag heren: Elt Drenth, Henk Mulder (Zian), Dick Lan- gerhorst (HZPC) en Rob Vonk (Zian). Schoonspringen dames Harriët Dommers (Joop Stotijn); he ren Hans Feis (Joop Stotijn) 400 m wisselsag dames: Gerda Las- sooy (HDZ); 100 m vrije slag dames: Cora Schouten; 200 m schoolslag heren: Addy Nijhuis (ZCE); 100 m rugslag da mes: Mia Plantinga; 400 m vrije slag heren: Ton van Klooster; 100 m vlin derslag dames: Marie Jose Janzen; 4 x 1Ü0 m wisselslag heren: Bob Schouten, Arnold Rood (IJ), Addy Nijhuis en Elt Drenth; 4 x 100 m vrije slag dames: Cora Schouten, Cora v. d. Veer (VZC), Frasquita Smits (Zwemlust en Yvonne van Kuilenburg (HPC). ZAANDAM Tino Tabak verdiende de bloemen in Zaandam als winnaar van de 25ste Ronde van Noord-Holland. Hy was met Hennie Kuper, die tweede werd, en Piet van Straalen (vierde) de man, di« deze tainelyk vlakke zilveren Noord hollandse voorjaarsklassieker zijn gezicht gaf. de traditie wil dat de Ronde van Noord-Holland geteisterd wordt door barre weersomstandigheden en gegeseld door ijzige wind. Maar de jubileumron de werd verreden onder een koesterend zonnetje, de regen kwam pas en dan nog schuchter in de laatste kilome ters en de wind was niet meer dan een vriendelijk voorjaarsbriesje. De scheiding tussen „machthebbers" en „onmaohtigen" kwam zaterdag tot stand door een opvallend groot aantal valpartijen en een genadeloos hoog tempo van gemiddeld 45 kilometer per uur. Die valpartijen verbraken de een heid in het peloton en schakelden tege lijkertijd een handvol sterken uit. Het kleinste oponthoud brak de zwakkeren, de sterken bleken, zelfs in de Ronde van Noord-Holland, waar een keer ge lost gewoonlijk altijd verloren betekent, herhaaldelijk in staat terug te komen. Dat geluk had niet iedereen, Thijs de Koning en Ben Janbroers werden kans loos door materiaalpech. Vierde plaats voor Wijnen in vijfkamp MURCIA Het toernooi om de Europese titel penthatlon is uiteraard, nadat Raymond Ceulemans al vrijdag middag zeker was van het kampioen schap, uitgegaan als een nachtkaars. Niet voor de Spanjaarden overigens' want die hechten veel waarde aan een tweede plaats en het daaraan door hen \erbonden predikaat „Sub-Campeon". De vreugde in het Spaanse kamp was dan ook bijzonder groot toen hun fa voriete „Pepe" Galvez er inderdaad in slaagde in de allerlaatste partij in het kader 71/2 tegen Muller dat wapenfeit te bewerkstelligen. Dat Galvez tweede werd met een achterstand van maar liefst 17 matchpunten op het fenomeen Ceulemans werd in de feestvreugde maar even over het hoofd gezien. Het verschil tusfcen Galvez en zijn achtervolgers was uiterst gering: Müller, die bij winst in de slotpartij de Span jaard naar het brons verwezen zou hebben, eindigde twee punten achter Galvez, de Nederlandse kampioen Tini Wijnen werd vierde met slechts één punt minder dan de Duitser. Wijnen had overigens gehoopt zijn laatste partij in het «71/2 tegen Ceule mans te winnen en daardoor nog derde te worden. Maar de Belg bleef tot het einde van de door de feilen van het materiaal zo onbevredigende toernooi onverbiddelijk. Hij zette Wijnen in 6 beurten op een te grote achterstand (25321) om de toch zeer verdienstelijke reeks van 130 van de Ossenaar in het verdere verloop van de partij nog tot zijn recht te doen komen. Ceulemans won namelijk met 300184 in beurten. Wijnen, die bij de prijsuitreiking een extra trofee kreeg voor zijn door de Spanjaarden hoog gewaardeerde spor tieve houding in de librepartij tegen Aguilera, heeft in Muccia ondanks zijn vrij matige resultaten in zijn favorie te spelsoorten (eindmoyennes van 30.42 in het 47/2 en van 16.01 in het 71/2), toch de smaak van het biljarten weer te pakken gekregen. De Brabander, die de laatste twee dagen ook helemaal over zijn fysieke inzinking van donderdag heen was, kondigde tenminste aan vol gend seizoen weer voor de nationale kaderkampioensschappen te zullen in tekenen. Eindstand: 1. Ceulemans 37 pnt.; 2. Galvez 20 pnt.; 3. Müller 18 pnt.; 4. Wijnen 17 pnt.; 5. Aguilera 8 pnt. Peter van der Donk, Hans Egberts, Louis Westrus, Wicher Vlot, Nanno Bakker, Gert leferink, Trijno Buur- meijer, Piet Legierse, Piet van der Kruijs en Wim Wanders vielen letter lijk en figuurlijk uit de trein, waarin dit keer niet alleen voor de krachtmen sen, maar ook voor de rouleurs een plaats in de eerste klasse was. Het was geen toeval dat Tino Tabak, Klaas Balk en Frans van de Ruit in deze ronde een vooraanstaande rol konden spelen. In de Beemster al viel de eerste groep uit het peloton, de beslissende duikelin gen kwamen rond de zestigste kilome ter tussen Schagen en Kolhorm waar kort achter elkaar twee groepen tegen het asfalt gingen. Uit het verbrokke lende peloton bleef een groep van een dertig man voorin over, die kort voor Andijk (96 kilometer) dubbel zo groot werd doordat nog twee wagens vol aan haakten aan de trein die even iets lang zamer ging. Maar de verlengde rij, niet zelden aangevoerd door de blauwen van Ketting en de coloradokevers van Aci- fit-Trico Noble ontspoorde weer bij Andijk. Pronk, Groot, Legierse en Wan ders moesten naar het ziekenhuis van Enkhuizen worden gebracht voor on derzoek. Kort daarna vielen twee sterke scha kels van Ketting aan, Hennie Kuiper volgde Tino Tabak, de 23-jarige dienst plichtige, die het shirt van de militaire ploeg droeg. Het tweetal werd versterkt door Adri Duiker en Frans van de Ruit en nam een winst die uitgroeide tot omstreeks een halve minuut. Het bleek niet voldoende doordat de volggroepen, zich konden richten op de weglopers door de talrijke auto's die de betrekke lijk kleine gaten vulden. Op het moeilijke stuk tussen Purme- rend en Zaandam met zijn talrijke klei ne waterlandse bruggetjes probeerden Kuiper en Tabak het nog eens nadat een solistische poging van Van de Ruit was verijdeld. Hun ploegmakkers voor in, de equipe van Ketting was sterk vertegenwoordigd, gaven hen de kans een behoorlijk gat te slaan. De tegen aanval van Jan Aling, Adri Duiker, Piet van Straalen, Jan Aldershof en Popke Oosterhof, bracht het verschil terug tot honderd meter. Acht secon den, die net genoeg waren om de betere sprinter Tabak zijn eerste overwinning in een echte klassieker te brengen. Hennie Kuiper, ook vorige week sterk in de omloop van de Baronie, wist zich al lang voor de finish, toen hij niet in staat was gebleken om Tabak van het wiel te rijden, verslagen. Uitslag 1. Tino Tabak (Egmond aan Zee) 170 km in 3.46.55; 2. Henny Kuiper (Dene-' kamp) z.t.; 3. Jan Aling (Bunne) op 8 sec.; 4. Peter v. Straalen (Heerhugo Waard); 5. Klaas Balk (Badhoevedorp); 6. Jan Aldershof (Haarlem); 7. Popke Oosterhof (Eelde); 8. Adrie Duiker (Be verwijk); 9. Rink Cornelisse (Amster dam); 10. Ted Blom (Haarlem); 11. Frits Schuer (Hoogezand); 12. Frans v. d. Ruit (Amsterdam); 13. Wim Bravenboer (Rotterdam) op 15 sec.; 14. Jans Vlot (Wannepertfeen); 15. Theo v. d. Loo (Weert). A Tino Tabak gaat hier juichend over de finish. Hoofklasse ArchipelHKV 9-5; Het Zuiden- Blauw Wit 7-10; Ons Eibernest—Stan- fries 7-7; RohdaDie Haghe 8-5; Dee- tosWesterkwartier 3-2. Oost Eerste klasse RigtersbleekNaas II 9-7; HKCOns Arnhem 1-7! Wit BlauwSOS 6-8; AchillesRapiditas II 4-3; ONIEKCA 2-3. Tweede klasse Rigtersbleek II—HKC II 10-6; DOS II Hellas 9-2; t OverschotjeGroen Zwart afg.; BKCNaas III 9-4; Steeds HoogerAmicitia 3-3; SOS IIOlym pus 7-5; Rapiditas IIIVada 3-1; Blauw ZwartOnder Ons 4-7. overgeblevenen hadden weinig tijd no dig om de leiders in te halen en dat was het moment voor Eddy Merckx om te laten zien dat er slechts een renner is van zijn klasse. Hij ging naar voren met Roger de Vlaeminck en Leman aan zijn wiel. Op 37 km voor de finish moest Leman buigen voor de macht van Merckx de anderen uit de kopgroep waren toen reeds op een onoverbrugba- LONDEN De Mexicaan Pedro Ro driguez heeft zondag op het circuit van Brand's Hatch bij Londen met de Fin Leo Kinnunen als co-equipier in een Porsche 917 de BOAC 1000 kilometerra ce voor sportrenwagens gewonnen, tel lend voor de wereldkampioenschappen constructeurs. Rodriquez beheerste de race, die bij stromende regen werd gereden, volko men. Het wa® trouwens helemaal een goede dag voor Porsche, dat halverwege de race van de eerste zes plaatsen in de rangschikking er vijf in handen had. Ook in de tweede vijfhonderd km. was Porsche oppermachtig. Rodriquez' zege kwam geen moment in gevaar. Zijn voorsprong op de Nieuwzeelander Den nis Hulme en de Brit Vic Elford, even eens met fabrieks Porsche, bedroeg vijf ronden. De Brit Dick Atwood en de Westduitser Hans Hermann brachten het Duitse merk ook de derde plaats Gijs van Lennep werd met de Fin Lai- ne in een Porsche 908 vierde. De Nieuwzeelander Chris Amon en de Ita liaan Marzario bezetten met een Ferrari de vijfde plaats. UITSLAG: 1. Rodriquez-Kinnunen (GB/Finl) met Porsche-917 de 1000 km in -6u45 min 29,6 sec (gem. 148,29 km/u. Op vijf ron den: 2. Elford-Hulme (GB/NZ) met Porsche 917. Op acht ronden: 3. Herr- mann-Attwood (W Dld/GB) met Por sche 917; 4. Van Lennep-Laine (Ned/Finl) met Porsche 908. Op tien ronden: 5. Amon-Merzanto (NZ/It) met Ferrari; 6. Koch-Larrousse (W Dld/Fr) met Porsche 908. re afstand gereden en Roger de Vlae minck „knapte" af 34 kilometer voor de finish. Het feit dat Merckx in de laatste tien kilometer nog tweemaal van fiets moest verwisselen, ten gevolge van lek ke banden, kon hem toch niet verhinde ren om nog een voorsprong van vijf minuten op te bouwen. Modderig en doornat reed Merckx tenslotte de wie lerbaan op, waar de ongenaakbare meester zijn dertiende overwinning van dit nog korte seizoen tot een feit maak te. De Nederlanders eindigden als volgt: 7. Jan Janssen 6.30.22; 9. Karstens 6.31.20; 17. Vianen 6.35.55; 20. Dolman 6.36.57; 26. Zoetemelk 6.41.04; 28. Van der Vleuten 6.41.55. UDEN - Tijdens atletiekwedstrijden in Uden- heeft Lidia Kuys van DEM uit Beverwijk zondag het Nederlands record speerwerpen voor meisjes verbeterd en gebracht op 44.90 meter. Het oude record stond sinds 25 mei 1969 op naam van Hanneke Jansen Caesar'Beekmet 44.04 meter. Lidia Kuys werd vorig jaar in Groningen Ne derlands kampioene. HOCKENHEIM De Zwitser Clay Regazzoni heeft zondag voor ruim 100.000 toeschouwers op het circuit van Hockenheim de tweede wedstrijd voor de competitie om de Europese beker voor formule-II-renwagen8 gewonnen. De Oostenrijker Jochen Rindt. sterk favo riet en winnaar van de eerste wedstrijd in deze competitie, werd na een botsing kansloos. Z(jn Lotus-Ford raakte in de eerste manche de wagen van een tegen stander en werd zodanig beschadigd dat Rindt de race niet kon uitrijden. De eindstand van de wedstrijd om de Jim Clark-herinneringstrofee, die in twee manches werd gereden, was 1. Regazzoni (Zwi.) met Tecno 82 min. 1.3 sec.; 2. Ikuzawa (Jap.) met Lotus 82.01.6; 3. Bell (GBr.) met Brabham 82.13.1; 4. Hahne (WD1.) met BMW 82.16.2. HAMBURG De laatste twijfels om trent de nieuwe kampioen in de Bun- desliga zijn zaterdagmiddag weggeno men. Leider Borrussia Mönchcnglad- bach versloeg op de eigen Böckelberg voor 32.000 toeschouwers concurrent FC Köln met 2-0 en heeft daardoor nu ze ven punten voorsprong opgebouwd. Een verschil, dat de twee gevaarlijkste bela gers, Bayern München en FC Köln, die beide op veertig punten staan, in vijf wedstrijden vrijwel niet meer kunnen wegwerken. Bayern München, de kam pioen van 1969, was tegen Hannover '96 bijzonder op schot. De Beierse ploeg ze gevierde met 7-2 en veroverde daarmee de tweede plaats op de ranglijst. Onderaan blijft het een dramatisch gevecht om de degradatie. Alemannia Aachen, dat volgend jaar vrijwel zeker in de Regionalliga moet uitkomen, ver loor in Dortmund van Borussia met 1-3 en kwam daardoor in nog groter moei lijkheden. Werder Bremen werd door het doelpuntloze gelijk spel tegen MSV Duisburg een kostbaar punt rijker, maar ook de andere degradatie-kandi daten speelden gelijk. Eintracht Braunschweig en München 1860 speel den 2-2 en de clubs Rot Weiss, resp. uit Oberhausen en Essen deelden met een 1-1 score de punten. Ruim 123.000 toeschouwers volgden zaterdag een voor het eerst sinds vele weken compleet Bundesliga-program- ma. Uniek was het feit dat in de negen wedstrijden liefst 25 wisselspelers wer den ingezet. Borussia Mönchenglad- bach bleef in de elfde achtereenvol gende wedstrijd ongeslagen. Bor. Mönchengladbach - FC Köln 2-0; Eintracht Braunschweig - Mönchen 1860 2-2; Werder Bremen - MSV Duits burg 0-0; Bayern München - Hanno ver '96 7-2; Rot-Weiss Oberhausen - Rot-Weiss Essen 1-1; Schalke '04 - Hamburger SV 1-1; Bor. Dortmund - Alemannia Aachen 3-1; FC Kaiserslau- tern - Herfcha BSC 1-0; Eintracht Frankfurt - VFB Stuttgart 4-0. Cagliari is zondag Italiaans voetbal kampioen geworden door een 2-0 zege op Bari. Met nog twee wedstrijden te spelen heeft Cagliari eer. voorsprong van vijf punten op zijn voornaamste concurrenten. Brescia - Lanerossi 1-1; Cagliari - Bari 2-0; Fiorentina - AC Milan 4-2; Internazionale - Napoli.1-0; Lazio - Ju- ventus - 2-0; Sampdoria - Verona 2-1; Torino - Bologna 1-1. Stand na 28 wedstrijden: 1. Cagliari 42; 2. Juventus en Inter 37; 4. Fiorenti na 35 ptn. Varzim - Leixoes 0-0; Barreirense - Guimaraes 1-1; Benfica - FC Porto 2-1; Tornar - Belenenses 2-1; Setubai - Aca demica 5-1; CUF - Braga 1-0; Sporting - Boavista 3-0. Stand na 25 wedstrijden: 1. Sporting 44; 2. Benfica 36 en 3. Setubai 34 ptn. Standard Luik heeft zondag zijn titel van Belgisch voetbalkampioen gepro longeerd door e«i 2-1 zege op St. Gillis, Oostende - Anderlecht 1-3; St. Gilles - Standard 1-2; Waregem - Brugge 3-4; FC Luik - Beeringen 3-0; St. Truiden - Charleroi 2-0; Crossing - Lierse SK 4-1. Stand na 28 wedstrijden: 1. Standard 47 pnt; 2. Brugge 42; 3. Gantoise 35. Franse beker, kwartfinales: Metz - St. Etienne 1-1; Limoges - Rennes 1-3; Angers - Nantes 2-2; Paris - Neuilly - Valenciennes 2-1. Zaragoza - Elche 3-2; Mallorca - Co- runa 0-1; Valencia - Atletico Bilbao 1- 0; Sevilla - Sabadell 2-0; Barcelona - Las Palmas 0-0; Atletico Madrid - Real Sociedad 4-0; Grenada - Real Madrid 0-0; Celta Vigo - Pontevedra 1-0. Stand na 29 wedstrijden: 1. Atletico Madrid 40 pnt; 2. Atletico Bilbao 39; 3. Barcelona en Sevilla 35; 5. Real Madrid 34. BADMINTON-TOP BIJZONDER SMAL ROTTERDAM „We hadden de halve finales van te voren kunnen invullen op het toernooischema", zei Bert de Graaf, voorzitter van de bondstrainingscommis- sie van de Nederlandse Badminton Bond (N.B.B.), zondag tydens het toernooi om de Nederlandse kampioenschappen in de sporthal de Enk in Rotterdam. „Opnieuw is de doorbraak van jong talent niet gekomen, weer is gebleken, dat de top in Ne derland byzonder smal is". Dat de NBB zich zorgen maakt over de ontwikkeling in de Nederlandse bad- mintonwereld blijkt uit de plannen, die De Graaf ontvouwde. „We willen zo spoedig mogelijk een full-time trainer- coach aantrekken. Daarvoor moeten we naar het buitenland. Om te beginnen gaan we volgend jaar twee keer een zes weken durende training houden in augustus en na afloop van de competi tie vlak voor de grote toernooien voor de talentvolle a- en b- klassers, die tegen de top aanleunen. Deze trai ningen worden gedecentraliseerd ge houden, zodat zoveel mogelijk bad mintonners ervan kunnen profiteren. „Het is toch merkwaardig", vervolgt De Graaf, „dat een van de snelstgroeiende bonden de NBB telde in 1960 ruim 3000 leden en tien jaar later 17.600 ér niet in kan slagen zijn.top op een redelijk niveau te brengen". In het verleden waren financiële moeilijkheden er de oorzaak van dat ambitieuze trainers hun plannen zagen gedwarsboomd. „We hebben nu meer geld uitgetrokken voor opleiding van talent. Niet alleen een deskundige trai ning, bij voorkeur door een buitenlan der mei :v:'f ervaring, is noodzakelijk, er moet ook meer inter nationaal contact komen" Dit laatste wordt ook vurig betoogd door Leo For- tunati, die indertijd Imre Rietveld groot maakte en wiens nieuwe pupil Marian Luesken zondag drie eindstrijden be reikte. „Geloof in eigen kunnen is het belangrijkste. Je moet niet tegen grote namen aankijken, maar van eigen kwa liteiten uitgaan". De oud-bondstrainer, die tegenwoordig nog slechts uit lief hebberij jongelui traint in wie hij wat ziet, meent, evenals De Graaf, dat naast internationaal contact ook een goede conditie vereist is. Slechts in wedstrijden met buitenlanders kun je de benodigde routine opdoen, de vereis te hardheid leren, maar, voegt Fortuna- ti er beperkend aan toe, „de jeugd moet zich ook opofferingen willen getroos ten. Ook zelf aan de conditie werken, anders bereik je het doel nooit". Op conditie heeft Ruud van Ginniken (21) zijn twee jaar oudere broer Huub in de eindstrijd heren-enkelspel versla gen. Ruud van Ginniken, die in de hal ve finales verrassend titelhouder Her man Leidelmeijer had uitgeschakeld, vocht in de eerste game na een achter stand van 4-11 terug tot 9-11.. maar moest de game toch afstaan (11-15). Duidelijk bleek hierna, dat de conditie van de finalisten veel te wensen over laat. Met lange .slagenwisselingen put ten de broers elkaar uit. In deze slijta geslag bleef Ruud het best overeind: 15-9 en 15-2. In de halve finale dames-enkelspel tussen Agnes van der Meulen en Joke van Beusekom deed zich nog een klein incident voor. Beide speelsters raakten geirriteerd bij een scheidsrechterlijke beslissing over het al of niet „in zijn" van een shuttle. Toen de arbiter alle moeilijkheden oploste en een „let" gaf, waarmee Agnes overigens niet gedu peerd werd, bleek zij uit haar concer- tratie gehaald. Zij verloor de derde game met 7-11. In de eindstrijd had Joke van Beusekom weinig moeite met Marian Luesken, die de finale had be reikt door een overwinning op Felice de Nooyer. Ad Verhoof en Rudy Hartog behaal den na verrassende winst op de broers Van Ginniken, de heren-dubbelspeltitel door eèn zege in de finale op de „vete ranen" Henk Weijs en Vic Leunissen. Verhoof en Hartog verdienden met hun optreden en plaats in het Nederlandse team voor het toernooi om de Helvetia Cup, dat op 25 en 26 april in Neuss (WDL) wordt gehouden. Met Marja Ridder veroverde Marian Luesken de dames-dubbelspeltitel. De Duinwijckcombinatie versloeg in de eindstrijd Joke van Beusekomen Felice de Nooyer. Ruud van Ginniker behaal de met Felice de Nooyer zijn tweede ti tel, die in het gemengd duibbelspel. Ma rian Luesken en Boudewijn Ridder vormden geen bedreiging voor het gr routineerde duo.

De Vallei | 1970 | | pagina 10