Veenendaals dagblad Sivigert vergat zijn belastingbiljet Buiten Keukengeiser kan uiterst gevaarlijk zijn Woedende menigte brak muur af Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vermoedelijk aangestoken brand eist mensenleven Ook Utrecht Kabouterstad ENSCHEDESE INTERNIST ONDERZOCHT 388 HUIZEN Scheepsramp in Brits Kanaal Apollo-schema Climax in geschil tussen slager en dorpshorloger Kleurling: dan half pensioen GELEIDELIJK BETER WEER HOUSTON, KAAP KENNEDY, MOSKOU - Met drie he melbestormende paarden als symbool, vliegt de Apollo-13 sinds zaterdagavond de maan tegemoet, waar de drie ruim tevaarders Jim Lovell, Fred Haise en John Swigert een uit gebreid programma van wetenschappelijk onderzoek gaan verrichten. De bemanning van de Apollo-13 heeft vanmorgen om 02.54 uur een geslaagde koerscorrectie uitgevoerd die het ruimteschip uit de vrije-terugkeerbaan naar de aarde heeft gebracht. Daarvoor werd de hoofdmotor 2,2 seconden lang ontstoken. De Apollo zal nu weer minstens een koerscorrectie moeten oudergaan om weer naar de aarde te kunnen terugkeren. Na de correctie ligt het ruimteschip nu in een baan die op een afstand kleiner dan 108 kilometer van het maanop pervlak loopt. Verder is alles wel aan boord. Ekster en roek I FEILLOOS BEKENTENIS BELASTING SLECHT KONINGIN VIEL TIJDENS UITVAART PRINS FELIX GEVAREN VOORBEELDEN MAATREGELEN VENTILEREN Bur. voor redactie en administratie: Wee Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tetef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1 1,03 p.w.. 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 13 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 86 Koerscorrectie Apollo verliep uitstekend De lancering van het ruimteschip verliep zaterdag onder veel gunstiger weersomstandigheden dan aanvanke lijk was verwacht, maar er deden zich enige minder ernstige technische moei lijkheden voor. De middelste van de vijf motoren van de tweede trap van de raket viel enige seconden eerder stil dan de bedoeling was, zodat de buiten motoren iets langer moesten werken. Dat moest ook met de motoren van de derde en laatste trap van de Saturnus-5. Invloed op het verdere verloop van de reis zal het niet hebben, ondanks het verbruiken van reserve-brandstof, om dat daar toch voldoende van aan boord ie. Voor de eerste maal in de geschiede nis van de bemande ruimtevaart heeft een Apollo-vaartuig een invaller aan boord. In plaats van de mogelijke be smette Mattingly, was 24 uur voor de lancering John Swigert aangewezen om de besturing van de Odysseus op zich te nemen. Het vertrek van de drie mannen werd op Kaap Kennedy gadegeslagen door honderdduizend belangstellenden, onder wie de Duitse Bondskanselier Willy Brandt en de Amerikaanse vice-presi dent Spiro Agnew. Brandt ontmoette daar ook Wernher von Braun, de ont werper van de Saturnus-raketten. Bij de lancering waren de twee nieu welingen rustiger dan ruimteveteraan Lovell. Terwijl Lovell's hartslag 116 slagen per minuut bereikte, kwam die het door de schrale lente zo lang duurt vóór het eerste blad aan boom en struik verschijnt, ko men de eksternesten meer in 't ge zicht, dan in een normaal voorjaar. Als zwarte klompen zitten ze in de toppen en ik weet er zo verschei dene in de buurt. Echter lang niet zoveel, als Guido Gezelle in 't Vlaamse land, die dichtte: in 't westen in 't noorden, 't zuiden, 't oosten alom vol eksternesten zie 'k In 't algemeen zijn de eksters er vroeg bij; de bouw van het horst begint al in maart/begin april, doch ik heb hen er ook al in de tweede helft van februari mee be zig gezien. Eieren kunnen tegen eind april tot midden mei worden verwacht. Indien elk van deze ves tigingen jongen zou voortbrengen, zouden er veel en veel meer van deze roofzuchtige kraaivogels in ons land voorkomen, dan thans reeds het geval is. Echter zijn er vele z.g. ,,fop"nesten of speel"- nesten bij, die doorgaans onvol tooid (zonder dak) blijven en uit bouwwoede ontstaan. Winterkonink jes doen dit ookin Engeland noemt men dat cocksnestsen in Duitsland „Schlafraumnester" Nooit zijn ze zo degelijk afgewerkt als een homedat eieren of klein tjes bevat. Van de ekster is dit verstevigd met leem, dierenharen en gedoomde twijgen, zodat er nief zo gemakkelijk een schot hagel van de wildschut doorheen zal gaan. Overigens gedragen de oude vogels zich zeer heimelijk en voorzichtig bij het horst en vertonen zich b.v. zelden te zamen. Het wijfje broedt alleen. Beide ouders zijn zoals alle kraaiachtigen schadelijk voor boer, tuinder en jachtveld. Al veroberen ze in hoofdzaak insek- ten, slakken, wormen en muizen, toch zijn vogeleieren en -jongen, onbeholpen wildjeugd enz. even goed van hun gading, vooral in de lente en daardoor maakt de ekster zich gehaat. 13-4 1970 A. B. Wigman. van Haise en Swigert niet boven de 102, Lovell, die al 572 uur en 10 minuten verblijf in de Kosmos achter de rug had, meldde zich met de woorden; „Het is fijn om hier weer boven te zijn". Tweeëneenhalf uur na de lancering stootte de derde trap de Apollo uit de parkeerbaan in de riehting van de maan. Vervolgens ontkoppelden de astronauten hun Odysseus, het moeder schip, van de rakettrap, draaiden haar, maakten vast aan de maanlander Aquarius en trokken die uit de raket. Swigert „aan het stuur" verrichte deze operaties feilloos. Nadat de aan elkaar gekoppelde stuurcabine en maanlander zich op vei lig afstand van de rakettrap hadden gebracht, werd deze door een nieuwe ontsteking eveneens naar de maan ge stuurd, waar hij in de nacht van dinsdag op woensdag te pletter moet slaan. Men hoopt dat de seismograaf die de man nen van de Apollo-12 op de maan had den achtergelaten, deze klap zal regis treren, zodat men weer wat meer te weten kan komen over de diepere lagen van de maan. Tot dusver werd na het loskoppelen de derde trap van de Sa turnus-raketten in een baan om de zon gebracht. Enige ttfd later kwam Swigert rond uit voor een tekortkoming uit. Hq zou, als vervanger van Thomas Mattingly, ingewikkeld en veeleisend fotografeer- werk moeten doen. Swigert meldde doodleuk dat hij daar geen kans toe zag, omdat hij er zich op aarde niet op had kunnen voorbereiden. Swigert kwam toen ook met een an dere bekentenis. Hij meldde dat hij op aarde een kaart had vergeten waarop allerlei opdrachten staan opgesomd die hij in de Odysseus moet uitvoeren in een baan om de maan, wanneer Lovell en Haise op de maan zijn. Men tilde daar in Houston niet zwaar aan. Swigert kreeg te horen dat hij de gegevens later wel per radio zou door krijgen uit Houston. Bij nog iets anders dat Swigert had vergeten riep hij de hulp van zijn mak kers in Houston in. Htf vroeg hun ervoor te zorgen dat hij uitstel kreeg voor de inlevering van zijn belastingaangifte. Hij had in zijn opwinding vergeten het formulier in te vullen. Het zou eigen lijk voor de 15e van deze maand ingele verd moeten worden. Swigert kreeg te horen dat het in orde zou komen. De ruimtevaarders hebben in de eer ste uren van hun vlucht al enkele tele visie-uitzendingen verzorgd, tijdens hun omloopbaan en daarna tijdens de kop peling met de maanlander. De kwaliteit der beelden was echter tamelijk slecht. In de Sovjet-Unie, waar zondag de „dag der kosmonauten" werd gevierd, schonk de pers nauwelijks aandacht aan de Amerikaanse maanvlucht. De Pravda meldde de lancering zonder commentaar in een kop over twee ko lommen op een binnenpagina. Een ruimtevaartgeleerde schreef in het blad Sovjetskaya Rossija dat de Sovjet-Unie de weg naar de maan had geopend met de eerste zachte landing van een auto matisch ruimtevaartuig in 1966. In dit artikel stonden ook lovende woorden over het Apollo-programma. DEN HAAG Koningin Juliana is zaterdag in de kathedraal van Luxem burg tijdens de uitvaart van prins Felix gevallen. De koningin en de andere dames die de dienst bijwoonden zaten op een ver hoging. Toen de koningin via een trapje de verhoging af kwam, struikelde zij. Zij heeft zich nauwelijks bezeerd. Hetzelfde trapje is wel ex-keizerin Zita van Oostenrijk noodlottig gewor den. Ook zij struikelde er over en brak een pols. Na de uitvaartdienst reisde de konin gin terug naar Mégève (Frankrijk) waar zij met de prinsessen Margriet en Irene, hun echtgenoten en kinderen op wintersportvakantie is. Vanmiddag ko men de koningin en het gezin van prin ses Margriet naar huis. VANDAAG 09.13 uur De drie astronauten beginnen aan een rustperiode van tien uren. 19.13 uur Ontbijt aan boord. DINSDAG 00.13 uur Maaltijd. 03.38 uur Koerscorrectie indien gewenst. 06.13 uur Fred Haise kruipt door tun neltje van Odysseus, de cock pit van de Apollo-13, naar de Aquarius, de maanlander. James Lovell volgt hem tien minuten later. 07.43 uur Haise keert naar Odyssus terug. Lovell volgt hem vijf minuten later. 09.13 uur Rustperiode van negen uren begint. WOENSDAG 09.59 uur Baan rond de maan. 20.54 uur Haise in Aquarius. 21.28 uur Lovell in Aquarius. 23.30 uur Begin maanlanding. DONDERDAG 03.55 uur Lovell en Haise landen in de Aquarius op de maan. HAARLEM De 85-jarige mevrouw Stallinga-Hoekstra is gisteravond in Haarlem bij een brand door verstikking omgekomen. De 79-jarige mevrouw Verhagen-Wynbrandts is in levensge vaarlijke toestand opgenomen. De brand, die vermoedelijk werd aangestoken, ontstond in een schoon heidssalon op de parterre van het huis. De vlammen sloegen door het plafond over naar het woongédeelte waar een van de bewoonsters een bezoekster had. De andere bewoners waren niet thuis. Twee brandweerlieden zijn met rook vergiftiging in het ziekenhuis opgeno men. Vermoedt wordt dat een pyromaan aan het werk is geweest, omdat twee weken geleden in hetzelfde pand brand werd gesticht. Toen werden lappen met benzine gevonden. Bewoners van de buurt beveiligen al enkele weken hun huizen met extra sloten uit vrees voor brandstichting. Het is de vierde brand binnen enkele weken. LEIDEN Keukengeisers kunnen levensgevaarlijk zijn. Dat is komen vast te staan uit een onderzoek door de 55-jarige Enschedese internist dr. J. R. Borst. In één jaar zijn in Enschede 28 mensen getroffen door acute of chronische koolmonoxydevergiftiging ten gevolge van brandende geisertjes. Een aantal patiënten werd bewusteloos aangetroffen en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. OLDEBROEK Met een korte, hevige uitbarsting van geweld is zaterdagavond in het centrum van Oldebroek de climax bereikt in een al maandenlang lopend conflict tussen twee in het hele dorp en ver daarbuiten bekende middenstanders. Onderwerp van de discussie die bijna met de vuist zou worden beslecht als niet vele honderden mensen zich letterlijk en figuurlijk in de strijd hadden geworpen was een muur, die een der partijen had doen aanbrengen in de scheidingsgang tussen de percelen van de winkeliers die met elkaar in onmin verkeerden. Die muur werd zaterdagavond laat door een grote groep jongelui, waarvan sommige zich extra moed hadden ingedronken met een stevig glas bier en andere zich verheugden op een mals stuk worst, omvergehaald. Daar konden noch de ijlings gewaarschuwde wethouder Brink, noch de rijkspolitie die uit omliggende plaatsen versterking had gekregen, iets aan doen. De uitgevallen astronaut Mattingly moet zich tevreden stellen met. kij ken. Het is nog niet bekend, of de rode hond over zijn schouder mee kijkt. Dr. Borst verrichte zijn onderzoek in een groep van 388 Enschedese huizen, waarin zich 306 keukengei sers van diverse merken bevonden. De geisers zijn, in samenwerking met het gemeentelijk gasbedrijf, eerst gecontroleerd met Drager-appara ten. Daarna werden metingen ver richt ter bepaling van de concentra ties koolmonoxyde in de huizen. Geen vertrek werd overgeslagen. Dit zijn enkele van de verbijsterende resultaten. Van de 306 geisers waren er 54 ge vaarlijk. Anders gezegd: 17,65 pro cent vertoonde afwijkingen. Van de 237 geisers zonder luchtafvoer wa ren er vijftig gevaarlijk. Ondanks de luchtafvoer Nop de 69 andere, wa ren er daarvan toch nog vier 5,8 procent) gevaarlijk. Hoe langer een geiser brandt, des te hoger wordt de concentratie van koolmonoxyde. De grootste gevaren schuilen in de woon- en eetkeukens en in keukens, waarin of waaraan een douche is gebouwd. Dr. Borst werkt al 29 jaar „in de kool- monoxyde-vergiftiging". Sinds 1951 heeft hij zich speciaal bezig gehou den met de gevaren in dit opzicht door auto's en in huizen (kachels, schoorstenen, gasgeisers). Hij noemt de kooimonoxyde-vergifti- ging een weekendziekte, als er veel wordt gedouched. Soms is er ook sprake van een wasdagziekte. Voor de vuist weg noemt hij een paar afschrikwekkende voorbeel den. In een huis waar de kamer in open verbinding met de keuken staat,was de baby al acht keer in de box bewusteloos geraakt. Niemand dacht aan de geiser (ver weg in de keuken) als de boosdoener. Totdat op een zondag de hele familie, ver spreid door het huis, bewusteloos werd gevonden. Op een zaterdagavond had een heel gezin op één na zich gezellig in de woonkeuken genesteld. Het geisertje brandde lang achter elkaar, want het ontbrekende gezinslid was bo- De muur, het twistpunt, eigenlijk al een hele dag lang, was samengesteld uit betonnen elementen en moest de scheiding gaan vormen tussen het grondgebied van slager K. Dijkhuizen en dat vijftien jaar geleden van de uit Er- melo gekomen horloger L. Laproi. Deze beide zakenmensen maakten naar be hoefte gebruik van het tussen beide panden gelegen pad waarvan een deel tot het bezit van de slager behoort, een ander deel, overigens niet duidelijk om schreven, tot dat van de horloger. Een jaren geleden aan de muur van de sla gerij gebouwde motorkast voor een koelinrichting vormde weliswaar een zeker obstakel, maar niemand had daar eigenlijk last van, totdat de muur er kwam. Slager Dijkhuizen, die binnenkort door dominee De Bruin wel zal worden be naderd voor een compromisvoorstel van de horloger, zit eigenlijk al sinds men senheugenis in zijn zaak, vlak bij café Herkert en schuin tegenover de kerk, in het centrum van de grote dorpsstraat die een onderdeel vormt van de oude Zui derzeestraatweg tussen Zwolle en Amersfoort. De rust wordt'daar door gaans alleen door het snelverkeer ver stoord. „We praten momenteel niet met el kaar". zegt slager Dijkhuizen die echter evenals hologer Laproi via een bemid delende instantie tot een vergelijk wil komen. Want, en dat is de mening van heel Oldebroek, zo'n ruzie is toch eigen lijk maar een nare zaak. Overigens, het geschil tussen beide zakenmensen dateert niet van vandaag of gisteren. Er zijn allerlei „randver schijnselen" zoals woorden over de aan leg van een riolering in het pand, het al of niet doen knippen van een heg tussen beide percelen en de uitrit van een tot garage omgebouwd oud slacht huis. ,Ik ben er ziek van", zegt mevrouw Dijkhuizen. En de vrouw van de horlo ger is er niet veel anders aan toe. De horloger verdedigt het doen bouwen van de muur met het argument, dat in de afgelopen jaren al zeven horlogers en juweliers in het dorp en omgeving last hebben gehad van ongewenst be zoek. „Nu wil ik mijn pand, dat vlak naast een café ligt, wel eens afdoende beschermen". Hij heeft dus een paar maanden geleden de slager van zijn voornemen schriftelijk op de hoogte ge steld, later ook mondeling, maar daar nooit een commentaar op gehad. En nu is dan, op zaterdag, de bom gebar sten. Vele buitenstaanders hebben er zich mee bemoeid en de zaak is finaal uit de handen gelopen. Op relletjes be luste jongeren hebben het vuurtje, dat tussen de beide zakenlieden smeulde, wat aangewakkerd. En met het afbre ken van de muur was men kennelijk niet tevreden, ook verschillende ruiten van de woning van de horloger, die on danks vijftien jaar zakendoen in het dorp voor sommigen nog steeds als een vreemde en een nieuwkomer wordt be schouwd hebben het moeten ontgelden. „De slager had naar de rechter moe ten stappen" meent de horloger. Mis schien heeft hij ergens gelijk. Nu zullen de dominee en de wethouder de zaak verder, hopenlijk tot genoegen van bei de partijen, af gaan wikkelen. „Wij wil len wel wal doen en zullen met een redelijk voorstel komen," aldus horlo ger Laproi, nog wit van de zenuwen, die meent dat de standpunten van de strijdende partijen echt niet zo ver uit elkaar liggen. ven aan het douchen. Resultaat: ie dereen in de woonkeuken bewuste loos. Een echtpaar dat op zaterdagavond placht te douchen, lag het hele ver dere weekend steevast voor pampus in de stoelen. De gemeente Enschede is zo van de resultaten geschrokken, dat zij als eerste in het land maatregelen heeft genomen. Er mag geen huis meer worden gebouwd zonder dat de keukengeiser een afvoer krijgt. Architecten en installateurs hebben er bericht van gehad. Bestaande huizen zullen geleidelijk aan zo'n afvoer krijgen. In Nederland hangen meer dan twee miljoen van die geisers aan de mu ren. Er zou een veelvoud van dat getal aan guldens nodig zijn om die geisers ongevaarlijk te maken. „Daarbij komt dat heel veel chroni sche vergiftigingen niet worden herkend", weet dr. Borst. „Er is in Nederland gewoon veel te weinig aan onderzoek gedaan. De koolmo noxyde-vergiftiging was een ver waarloosd terrein". „Architecten", zegt hij, „zouden in het vervolg rekening moeten houden met hetgeen nu is ontdekt. Want wat blijft er over van it "od die een hartinfarct heeft gehatf*er. vrl.i constant aan koolmonoxyde bloot staat?" Voor alle Nederlanders geeft hij dit advies: Als het geisertje brandt, goed ventileren. Dat betekent: raam of buitendeur wijd open, de keu kendeur naar de gang of kamer pot dicht. En bedenk dat een luchtaf voer niet altijd voldoende is. Dr. Borst heeft zijn onderzoek zater dag bekend gemaakt in een bijeen komst te Leiden van de Medisch- biologische verenigingen en de Ver enigingen ter bevordering van het klinisch-wetenschappelijk onder zoek. DEAL (Engeland) In een dichte mist zijn zondagavond in het Engelse Kanaal twee schepen met elkaar in bot sing gekomen. Een man werd gedood en drie andere worden vermist en zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Bij de botsing waren betrokken de Spaanse kustvaarder Sierra Bravo (398 ton) en de Liberiaanse ertscarrier Ruhr Ore van 8200 ton. Het Spaanse schip zonk vrijwel on middellijk. De bemanning van het Libe riaanse schip slaagde er in 10 man van de Sierra Bravo te redden. Een van de mannen was dood toen hij met een red dingsboot aan land kwam. EAST LONDON, (Zuid-Afrika) Sam Donkin, een 75-jarige oorlogsve teraan uit het reservaat Transkei, krijgt voortaan slechts een half pensioen, om dat de autoriteiten zijn ras officieel van blank in kleurling veranderd hebben. Donkin, die in beide wereldoorlogen heeft gevochten en tweemaal gewond werd, werkte in de bouw, totdat hij twee jaar geleden zijn werk wegens ziekte moest opgeven. UTRECHT Utrecht is zaterdag opgenomen in de keten van „kabouter- steden' door de proclamatie van Oranje Vrijstaat. Dat gebeurde op de brug voor het stadhuis, waar op het wegdek met oranje en groene verf een boom werd 'geschilderd. En passant kreeg het toegangshek van het stadhuis ook nog een flinke lik verf mee. Van onze weerkundige medewerker) Een depressie uit Engeland trekt met regen over ons land naar Duitsland. Aan de achterzijde er van gaat de wind uit noordooste lijke tot noordelijke richting waaien' en wordt aanvankelijk vrij koude acht aangevoerd. Morgen verwach- 'en we echter geleidelijk beter weer mder invloed van een rug van ho- ie druk uit het westen. Er zullen rich dan opklaringen voordoen. Woensdag en donderdag mag zachter weer verwacht worden on der invloed van een uitgebreid la gedrukgebied ten westen van de Britse eilanden. Hoewel de kans op regen dan niet geheel verdwenen is, zullen er in ieder geval flinke droge perioden zijn, met maxi mumtemperaturen tussen ll en 14 graden Celsius. Zondagmiddag is het in het hele land al 11 a 12 gra den geworden.

De Vallei | 1970 | | pagina 1