KANKER PAVILJOEN nanciele notities Winst stond in 1969 onder druk UNILEVER HAD EEN ZEER MOEILIJK JAAR Ongekende fusie activiteit verwacht AMERIKAANSE SPEELHOLEN IN DE WEST Waterhoogten KOSTENINFLATIE NADELIG Beter resultaat Porceleyne Fles Proeffabriek pluimvee in Wezep HEYCOP EN ESHEM SAMEN In Europa liggen aanzienlijke mogelijkheden Samenwerking over de grenzen Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Hogere omzet bij Mosa N.V. ,Het Platteland' had een zeer gunstig jaar Schuppen koopt Deens bedrijf Heropstelling in Bloembollen LIJEMPF EN VAKBONDEN ZIJN 'T EENS Nettowinst van Bredero is 20% hoger WINST HYA 25% LAGER Philips lening al voltekend PILOOT STORM TEKKO TAKS BEVREDIGEND Gevolgen voor personeel DIVIDEND HEYBROEK UITZONDERINGEN Toename van ledental De sociale gevolgen Pagina 2 MAANDAG 13 APRIL 1970 II® '«.v «iT* [-- sfS'T* 1«7 •-1 si -trasfisiB! 146 Shulubin keerde zich naar Oleg toe. Er ging een trilling door zijn borsteli ge wenkbrauwen. Hij zag er volkomen verfomfaaid uit. Opeens wist Oleg wie hij was de Gekke Molenaar uit „De Zeemeermin"(4). „Ik, een mole naar? Ik ben geen molenaar, ik ben een raaf!" (4) Vaak opgevoerde, klassieke Russi sche opera van Dargomyzhsky. (Noot van de vertaler). „Ik weet het niet meer, misschien heb ik die kinderen maar gedroomd, misschien hebben ze wel nooit be staan... Luister eens, geloof jij, dat je als een blok hout zou kunnen worden? Een blok hout kan het niet schelen of het alleen of tussen andere blokken ligt. Zoals ik leef, kan ik bewusteloos raken, neervallen en doodgaan en da genlang zal geen mens me vinden, zelfs m'n buren niet. Maar luister goed! Luister!" Hij greep Oleg hard handig bij een schouder, alsof hij bang was, dat de ander hem niet zou horen. „Ik ben nor steeds op mijn hoede, net als vroeger, ik kijk aldoor acherom. Ja, ik weet het wel, in de zaal heb ik me uitgesproken, maar in Kokand, of waar ik werk, had ik zul ke dingen nooit durven zeggen. En wat ik jou nu allemaal vertel, doe ik alleen, omdat ze me binnenkort op de brancard naar m'n operatie zullen rij den. Zelfs nu zou ik niets hebben ge zegd, als er een derde bij was geweest. Nee nooit! Zo is het nu eenmaal! Dat is de muur, waar ze me heen gedre ven hebben. Ik studeerle af aan de landbouwhogeschool en volgde daarna colleges in historisch en dialectisch materialisme. Ik was lector in ver schillende vakken, in Moskou zelfs. Maar toen begonnen de bomen te val len! Muratov van de landbouwhoge school werd weggestuurd. Professoren werden bij dozijnen gearresteerd. We moesten onze „dwalingen" erkennen! Ik erkende ze! Ze afzweren? Ik zwoer ze af! Een zeker percentage zag kans het te overleven, weet je nog? Juist, bij dat percentage hoorde ik ook. Ik trok me terug in de studie van de bio logie, vond mezelf een rustige haven. Maar toen begon ook daar de zuive ring. De leerstoelen van de biologische faculteit werden grondig schoongebe- zemd. We mochten geen colleges meer geven! Best, dan geen colleges. Ik trok me nog verder terug, nam een assis tentschap aan. Ik ging ermee akkoord, een klein mannetje te worden!" In de zaal was hij altijd zo stil en nu sprak hij met opvallend gemak. De woorden vloeiden uit hem alsof spre ken in het openbaar zijn dagelijks werk was. „Ze verscheurden de werken van beroemde geleerden, wijzigden de uni- versiteitsroosters. Goed ook dóarin stemde ik toe; we zouden uit de nieu we boeken doceren! Ze suggereerden ons, de anatomie, microbiologie en neuropathologie te herzien en in over eenstemming te brengen met de doc trines van een onontwikkelde agro noom en een expert in de horticultuur (5). Bravo! Ik was het ermee eens! Ik stemde vóór! „Nee, daarmee bent u er niet. Wilt u maar zo goed zijn, ook nog uw assistentschap op te geven?" „Goed ik wil niet tegenstribbelen. Ik zal een paar methodes voor het biolo- gie-onderwijs op de scholen uitden ken". Maar nee, m'n offer werd niet geaccepteerd, ook daar kreeg ik ont slag. „Alweer best, u hebt gelijk, dan word ik bibliothecaris in het afgele gen Kokand". Het was een lange, lan ge weg terug. Maar ik leefde nog en mijn kinderen hadden een universitai re graad. Bibliothecarissen krijgen echter geheime instructies van de au toriteiten: de boeken van deze* of gene schrijver moeten worden vernietigd. Ach, voor ons was dat niets nieuws. Had ik een kwart eeuw tevoren, van achter mijn dialectistisch-materialis- tische lessenaar,niet staan beweren, dat de relativiteitstheorie contrarevo lutionair obscurantisme was? Ik stel dus een document op, de secretaris van mijn Partijgroep en 'n speciaal af gevaardigde tekenen het en we stop pen de boeken in de kachel. Weg met al die genetica, links-georiënteerde es thetiek, ethiek, cybernetica, aritmeti- ca... in de kachel ermee...!" (5) Met die „onontwikkelde agronoom" bedoelt hij Trofim Lysenko, de ge leerde die tot Chroesjevs val ir\ 1964 de Sovjetbiologie beheerste en talloze tegenstanders vernietigde door hen aan te geven bij de veiligheidspolitie. De „expert in de horticultuur" is Ivan Michurin, een specialist in het kweken van nieuwe variëteiten fruitbomen. Zijn naam werd door Lysenko mis bruikt. (Noot van de vertaler). Hij kon nog altijd lachen, die gekke raaf! Waarom zou je je vuurtjes in de straten stoken? Overbodig theatraal gedoe! Beter er een stil hoekje voor op te zoeken en de boeken in de ka chel te smijten, de kachel zal ons warm houden! Die kachel, daar heb ben ze me tegenaan geduwd ik ben teruggedrukt tot tegen een kachel... En toch zag ik kans, een gezin te stichten en nu geeft mijn dochter een provinciaal blad uit. Ze heeft een ly risch gedichtje op haar naam staan: Nee, ik trek me niet terug! Niets voor mij, om vergeving vra- ge?u w* JE Ik vecht liever, koppig en stuk! En mijn vader durft toch niets te wagen De slippen van zijn kamerjas hin gen neer als machteloze vleugels. „J-a-a-a-", was al wat Kostoglotov wist te eeggen. „Ik geef toe, dat jouw leven niet makkelijker is geweest dan het mijne". „Precies", zei Shuluöin, met stok kende adem. Hij nam een wat meer ontspannen houding aan en vervolgde kalmer: „Ik vraag me af, wat toch t raadsel is van die wisselende periodes in de geschiedenis. In minder dan tien jaar verliest een heel volk zijn maat schappelijke fut en moedige impul sen, of liever: die impulsie verzet het sein van plus naar min, van moed naar lafheid. Weet je, ik ben al sinds 1917 bolsjewiek. Ik herinner me nog, hoe we stormenderhand de plaatselij ke raad van Sociaal-Revolutionairen en Menshevieken in Tambov uiteen- joegen, met als enige wapens een paar vingers om in onze mond te steken en te fluiten. Ik heb in de burgeroorlog gevochten. We deden niets om ons le ven te beschermen, we hadden het graag voor de wereldrevolutie gege ven. Wat er met ons gebeurde? Hoe we ten slotte toegaven? Wat ons eron der kreeg? Angst? De marktpleinido len? De theateridolen? Goed, ik was een klein mannetje, maar Nadyezdha Konstantinovna Krupskaya(6) dan? Begreep zij niet, besefte ze niet, wat er aan de hand was? Waarom verhief zij haar stem niet? Wat zou één enke le verklaring van haar niet voor ons allemaal betekend hebben, zelfs al had ie haar het leven gekost! Wie weet, misschien waren we erdoor ver anderd, hadden ons schrap gezet en gezorgd, dat het niet verder ging. En Ordzhonokidze?(7) Wat dat soms geen adelaar van een man? Opsluiting in de Schliesselburg en dwangarbeid in Siberië konden hem niet breken. Wat hield hem ervan terug, een keer, één enkele keer maar tegen Stalin te ge tuigen? Maar nee, ze stierven liever onder geheimzinnige omstandigheden, of pleegden zelfmoord. Is dat moed? Wil jij me dat eens vertellen, alsje blieft?" (6) Lenins weduwe. (7) Oud-Bolsjewiek, die in de dertiger jaren aan het hoofd stond van de in dustrialisatie. Pleegde zelfmoord m 1937. (Noot van de vertaler). „Hoe kan ik je dat nou vertellen, Aleksei Filippovich? Dat gaat toch niet? Leg het mij maar uit". Shulubin zuchtte en probeerde een andere houding te vinden. Maar het deed pijn, hoe hij ook zat. „Er is nog iets, dat me interesseert. Jij, je bent na de Revolutie geboren, maar ze zetten je toch in de gevange nis. Heb je daardoor je geloof in het socialisme verloren, of niet?" Kostoglotov glimlachte vaag. „Dat weet ik niet. We hadden het daarginder zo te kwaad, dat je van pure woede soms verder ging dan je wou". (wordt vervolgd) 4398 In de fractie van een seconde veerde Grepan weer overeind van de grond, ontweek opnieuw een moordda dige slag en kwam toen weer tot enige tegenstoten. Het leed geen twijfel, of beide kemphanen hadden hun mannetje gevonden. Keer op keer sloegen de wapens kletterend op elkaar en werden de strijders in een blauw licht gehuld. Dit duel kon nog lang duren, maar dan zouden zij het toch wel elders moeten voortzetten, want boven hun hoofden werd de fraaie stad systema tisch vernield door Grepans onweerstaanbare destruc- tie-robots. Het ganse eiland leek op zijn grondvesten te trillen en was slechts een kwestie van tijd, aleer het plafond van deze onderaardse gang bezweek onder het enorme gewicht van staal en beton. 64. Terwijl Tekko zich afvroeg hoe hij zijn gevangen genomen vriend zou kunnen helpen, zag hij hoe het motorbootje zich ploffend in beweging zette. „Ha", ging het door hem heen. „Die man komt zeker helpen. Al is het dan een dief, het is in ieder geval geen kanni baal". Tekko vierde snel de schoot van het grootzeil en draaide bij. De eigenaar van het motorjacht stoorde zich in het minst niet aan de wilden, noch aan de arme Terry, voer midden tussen de kano's der kannibalen door en kwam snel de richting van het kottertje uit. Plotseling klonk een geweerschot over het water en een kogel vloog Tekko rakelings om de oren. En toen drong een akelige waarheid tot hem door. Die kogel was voor hem bedoeld. Deze man deed samen met de kannibalen en was tot alles in staat. Terry en hij sche nen ten koste van alles te moeten verdwijnen. Terry in de magen der kannibalen en hij, nu hij daaraan ont snapt was, door middel van de kogel. Hoe zou hij daaraan kunnen ontkomen? GARDEN CITY De Amerikaanse onderneming Time Off, die gespeciali seerd is in het organiseren van reizen, verwacht in de naaste toekomst vier cassino te verwerven in Suriname en op de Ned. Antillen. Dit heeft de presi dent-directeur, Stanley Bernstein, op een aandeelhoudersvergadering te Gar den City in de staat New Jersey ver klaard. Het zou gaan om een casino in Suriname en drie op de Ned. Antillen. Bernstein noemde Curacao en St. Maar ten. De Amerikaanse maatschappij heette tot voor kort „Marie Pigalle". De aan deelhouders besloten tot de naamswijzi ging om beter de aard van de activiteit van de onderneming weer te geven, al dus Bernstein. Konatanz 315 onv.; Rheinfelden 281 17; Straatsburg 302 onv.: Plitters- dorf 455 6; Maxau 520 5; Plochin- gen 198 -f 4; Mannheim 389 17; Steinbach 250 7; Mainz 393 7; Bln- gen 296 5; Kaub 340 6: Trier 429 -f 17; Koblenz 372 onv.; Keulen 391 -f 2; Ruhrort 592 7; Lobith 1220 10; Nijmegen 1005 10; Arnhem 976 9; Eefde IJssel 590 10; Deven ter 470 10; Monsin 5480 onv.; Borg haren 4123 2: Belfeld 1279 -f 2; Gra ve beneden de sluis 554 5. ROTTERDAM Dat het jaar 1969 voor het Unileverconcern een moeilik jaar is geweest bleek reeds uit de op 24 februari gepubliceerde winstcijfer». In het thans verschenen jaarverslag van het concern wordt er op gewezen dat ondanks de be vredigende toeneming van de totale verkopen de winst het gehele jaar onder druk stond als gevolg van stijgingen van loon-, transport- en andere kosten, die in de meeste belangrijke landen waar het bedrijf wordt uitgeoefend, gepaard gingen met van overheidswege opgelegde prjjsbeheersing. De totale winst van levensmiddelen was vrijwel onveranderd. Als gevolg van de hoge kosten in verband met het introduceren van nieuwe wasmiddelen van andere factoren waren de win sten van wasmiddelen en toiletartikelen lager: ook die van veevoeder waren ge- ringer.De winsten op papier, kunststof fen en verpakkingsmateriaal, chemi sche produkten en andere belangen en die van de United Africa-groep en DELFT Commissarissen en direc tie van „De Porceleyne Fles" in Delft hebben meegedeeld, dat het resultaat over het boekjaar 1969 een duidelijke verbetering ten opzichte van dat over het boekjaar 1968 laat zien, waardoor 1969 met een positief saldo wordt afge sloten. Het ligt nog niet in het voorne men aan de te zijner tijd te houden vergadering van aandeelhouders een voorstel tot uitkering van dividend te doen. WEZEP De pluimveeslachterij Wezep N.V. gaat bij haar bedrijf in Wezep een proeffabriek bouwen, die nog dit jaar in gebruik zal worden genomen. Zij krijgt 'n totale vloeroppervlakte van ongeveer 800 m2; een proefkeuken, een chemisch la boratorium en een bacteriologisch laboratorium zullen er een belangrijke plaats innemen. In deze proeffabriek zal worden gedaan aan produktontwikkeling en aan prod uk tie op kleine schaal van nieuwe produkten. Kippevlees, kuikenvlees en kalkoenvlees zullen de basis van deze nieuwe produkten vormen. Zoals reeds bekend zal de pluimveeslachterij Wezep, die werkt met de merk naam Fri-ki, in Oosterwol de een nieuw bedrijf vestigen. De opbouw daarvan ge schiedt in drie fasen. In de eerste fase zal er werk zijn voor ruim honderd, in de tweede voor 200 a 250, in de derde voor 400 a 500 personen. In de eerste fase werkt men in een van de gemeente Ooststellingwerf gehuurd gebouw. De produktie kan daar reeds over drie maanden beginnen. In de eerste twee fasen zal het bedrijf geheed gespecialiseerd zijn op produkten, al dan niet diepgevroren, die verkregen zijn door verdere verwerking van pluimvee vlees. Als de opbouw van dit bedrijf en de afzet van de produkten zich in de ko mende jaren bevredigend ontwikkelen, wil men het bedrijf geleidelijk verder uit breiden, onder meer met een slachterij, tot een totale investering van ongeveer f 15 min. De beide aandeelhouders van pluimveeslachterij Wezep N.V. zijn de topcoöperatie Cebeco in Rotterdam en de handelsraad van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuin- dersbond (A.B.T.B.) te Arnhem. plantages namen toe. In totaal genomen was de bedrijfswinst ad 1443 miljoen ongeveer 3 pet. en de winst toekomend aan de houders van het gewone kapi taal ad 691 miljoen ongeveer 5 pet. lager dan in 1968. Omtrent de resultaten over de eerste twee maanden van 1970 kan worden ge meld, dat de verkopen van het concern in deze twee maanden vergeleken met de overeenkomstige periode van 1969 een bevredigende stijging laten zien. De winsten over de genoemde periode be wogen zich op een iets lager niveau. De marges worden sinds het midden van 1969 voortdurend kleiner. Dit wordt veroorzaakt door de kosteninflatie in alle belangrijke landen waar het be drijf wordt uitgeoefend. Het blijkt moeilijk de gestegen kosten van lonen DEN HAAG De directies van NV Metaalindustrie „Heycop" in Utrecht en NV Eerste Stichtsche Kopergieterij en Machinefabriek Eskem in Groenekan hebben tot een samenvoeging van de bedrijven besloten. De overeenstem ming houdt in, dat de orderportefeuille van NV Eskem naar NV Heycop zal overgaan en dat het personeel van NV Eskem de gelegenheid kr^gt by NV Heycop in dienst te treden. Als gevolg van de te nemen maatre gelen zal een 5-tal employés in de beambtensector van NV Eskem moeten worden gevraagd naar een andere werkkring uit te zien. Alvorens de beslissing is genomen, heeft overleg plaatsgevonden met de vakverenigingen, de ondernemingsraden en het personeel van de beide onderne mingen. De vertegenwoordigers van de vak verenigingen hebben zich met de af vloeiingsregeling voor degenen die voor ontslag moeten worden voorgedragen, kunnen verenigen. NV Heycop heeft 155 werknemers, NV Eskem 45. De activiteiten van de binnen NV Eskem werkende waterme- terfabriek Holland zullen normaal worden voortgezet. AMSTERDAM By fusies en overnemingen wordt in de VS In veel ruimere mate gebruik gemaakt van geavanceerde financieringstechnieken dan in Europa. Wat dit betreft liggen in Europa nog aanzieniyke mogelijkheden. De vraag of er een „financie gap" tussen Amerika en Europa bestaat, lykt bevestigend te kun nen worden beantwoord, zo schryft drs. R. Nagtzaam, werkzaam op het terrein van financiële en beleggingsresearch by de Bank Mees en Hope te Amsterdam, in de jongste aflevering van economisch-statistische berichten (ESB). De fusieproblematiek staat meer dan ooit in het brandpunt van de belang stelling. Vooral voor die ondernemingen die krachtig expanderen maar waarvan de aandelen een relatief lage beurs- waardering ondervinden, is het van be lang het financieringsbeleid dienstbaar te maken aan een betere koersvorming van de aandelen. In dit opzicht lijken veel Europese ondernemingen een ach terstand te hebben tegenover Amerika. Naar algemeen wordt aangenomen AMSTERDAM Het bestuur van Heybroek en Co's Handelmaatschappij NV deelt mee dat aan de op 27 mei te houden jaarlijkse algemene aandeel houdersvergadering zal worden voor gesteld over het boekjaar 1969 een divi dend uit te keren van 15 pet. (v.j. 12 pet.). 182 Toen het misdadige tweetal zo ongeveer een half uurtje gelopen had, zei de professor: „Ik denk dat we nu bijna daar zijn, waar we wezen moeten. Kijk maar, zie je dat ankertje?", „Natuurlijk zie ik dat", zei Asmar. „Er loopt een kabel van naar bo ven.» „Juist", hernam Nosco. „Dat is natuurlijk het ankertje, waarmee onze argeloze vriend Verho len zijn drijvende boei heeft vastgelegd. Je weet wel, die boei, waar ze naartoe zijn geroeid." „Ik snap het, baas," zei Asmar. „Hier in de buurt zijn de drie gelukzoekers dys naar beneden gesprongen. Maar dan blijft nog steeds de vraag staan: waar zijn ze heengegaan?" „Om dat uit te vinden moe ten we maar eens om die rotswand heenlopen", be toogde de professor die natuurlijk niet kon weten dat dit toevalligerwijze juist de rotswand was, waarin de smid en Kareltje de toegangsdeur tot dc woning van Neef Teunis R. S. A. hadden ontdekt... Het kon dan ook niet uitblijven of op een gege ven moment moesten die twee schurken de toe gangsdeur óók tegenkomen. De kleine Asmar was de eerste, die hem zag. „Hé baas!" riep hij opge wonden. „Zie je dat? Een deur onder water! Zoi dit stuk zee vroeger droog boven water gelegei hebben? „Daar geloof ik niks van", antwoordd Nosco na enig denken. Een grimmige en vastbera den trek overtoog zijn gelaat en hij vervolgde: „Le op mijn woorden Asmar! Door deze deur is dii mooie smid naar binnen gegaan. En daarom ga ik e ook naar binnen." „Ik zou anders uitkijken baas. griezelde Asmar. „Stel je voor dat daar di< inktvis woont. Je weet wel, die griezelige inktvis..." zal het jaar 1970 niet alleen in Neder land maar in heel Europa een ongeken de fusie-activiteit te zien geven. Gelei delijk wordt het accent verschoven in de richting van vormen van samenwer king over de grenzen heen. Deze beogen vooral de positie te versterken van die bedrijven, die zich moeten meten met niet-EEG concurrenten zoals Ameri kaanse, Britse en Japanse. Inmiddels gaat ook de binnenlandse concentratie onverminderd voort, terwijl daarnaast zich een Europese beweging van sa mengaan ontwikkelt. Werkelijk internationale fusies beho ren nog tot de uitzonderingen. Een voorbeeld was de fusie tussen Fokker en de Duitse VFW in 1969. Internatio nale concentraties met het karakter van overnemingen zijn talrijker, zoals de volledige toetreding van Glanzstoff tot de AKU-groep. De vorming van een Europese NV, die thans in studie is, kan in de nog vrij ver verwijderde toekomst de totstand koming van internationale paritaire fu sies belangrijk bevorderen. De expansie van de onderneming via fusie met of overneming van andere ondernemingen schept bepaalde financieringsvraag stukken. Tot dusver is weinig aandacht besteed aan de vraag, of ook in zake de know-how op het gebied van onderne mingsfinanciering in Europa een ach terstand bestaat tegenover de VS. Drs. Nagtzaam komt tot een bevestigend antwoord, echter met deze kantteke ning, dat toepassing van de Amerikaan se financteringstechnieken aan bepaal de grenzen is gebonden en niet onder alle omstandigheden bruikbaar is. MAASTRICHT In de gehouden al gemene vergadering van aandeelhou ders van de Mosa Porselein- en Tegel fabrieken NV is meegedeeld, dat de omzet over de eerste drie maanden ho ger lag dan ln de overeenkomstige pe riode 1969 ondanks ongunstige weers omstandigheden. Voor het lopende boekjaar wordt een verdere omzet- en winststijging verwacht. Uit het jaarverslag van de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij „Het Platteland", gevestigd te Voorst en kan- toorhoudende te Twello, blijkt, dat het boekjaar 1969 zeer gunstig kon worden afgesloten. Hiewel de brandschaden lan delijk zijn opgelopen tot een onrustba rend cijfer zijn deze bij „Het Platte land" binnen redelijke grenzen geble ven. Het totale schade-bedrag lag bedui dend lager dan in het jaar 1968. De groei van het verzekerde kapitaal heeft zich onverminderd voortgezet en het premie-inkomen was weer belangrijk hoger. Ook het ledental gaf een flinke stijging te zien. Sedert 1961 is een por tefeuille van behoorlijke omvang opge bouwd inzake bemiddeling in alle soor ten verzekeringen die niet bij de maat schappij kunnen worden ondergebracht. Ook de rente-inkomsten uit vermogen aijn, door gunstige belegging en stijging van de rentevoet, weer beduidend hoger dan in het vorige verslagjaar. Het aan tal leden per 31 december 1969 bedroeg 10.492. De toename verzekerd kapitaal voor brandverzekeringen bedroeg in 1969 52.364.786,- tot een totaal verze kerd kapitaal van 737.689.600,-. VEENENDAAL Binnen het kader van het streven naar internationalise ring heeft de NV Koninklijke Veenen daalsche Sajet- en vyfschachtfabriek v/h Wed. D. S. van Schuppen Zoon (Scheepjeswol) een bedrijf in Denemar ken overgenomen. Dit bedrijf in Vej-le (Jutland) ver vaardigt met behulp van een modern machinepark katoenen handbreigarens welke onder de merknaam Mayflower worden verkocht. In 1969 had dit be drijf een omzet van D. Kr. 3.800.000. Er zijn 30 personen werkzaam. Met de overname en het verschaffen van be drijfskapitaal is ca. 1.000.000 gemoeid hetgeen uit de lopende middelen werd voldaan. De gunstige liquiditeitspositie van Scheepjeswol is hierdoor ongewij zigd. Op grond van de huidige winstca pariteit van het Deense bedrijf wordt verwachtdat de investering in onge veer 5 jaar zal zijn terugverdiend. en grondstoffen af te wenden op 4e verbruiker als men te maken heeft met prijsbeheersing of scherpe concurren tie. of met beide. Wat enkele voor het concern belang rijke grondstoffen betreft, steeg bij voorbeeld de prijs voor soja-olie van 1 april 1969 tot 1 april 1970 van 171 tot 273 dollar, voor palmolie van 170 tot 266 dollar en voor visolie van 123 tot 225 dollar per ton. HAARLEM Op de hedenmorgen gehouden vergadering van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft de voorzitter drs. A. L. J. Coenen uit Haarlemmermeer nadere meededelingen gedaan over dt herstructurering in het bloembollenvak. Hij vertelde, dat twee der belangrijkste partners, de bond van bloembollenhan delaren en zijn vereniging, elkaar op zeer vele punten hebben gevonden en dat binnenkort de resterende in bespre king zullen komen. Drs. Coenen ver volgde dat hij elders een indiscretie had begaan door argeloos te stellen dat hij in het najaar als full time voorzit ter zal optreden. Hij verklaarde nu dat deze wens mede ingegeven werd door het inzicht dat dit de enige mogelijk heid is om de herstructurering tijdig rond te krijgen en later uit te bouwen. In dita jarzal valnp-ey—kfh HETA In dit jaar zal op papier uitgewerkt zijn en in 1971 zou dan de verwezenlij king in de praktijk moeten volgen. Drs. Coenen besprak de bouw van de nieuwe beurs in Hillegom die ondank» de stagnatie in de wintermaanden vor dert. UTRECHT Uit een gesprek tussen de president-commissaris en de directie van de Lijempf zuivelfabrieken ia Leeuwarden en een delegatie van de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond (ANAB) is overeenstemming voortgekomen over de sociale gevolgen van de reorganisatie van dit bedrijf voor het personeel in de vestiging In Leeuwarden. Zoals bekend heeft de NV Lijempf onlangs een aantal fabrieken verkocht aan Domo-Bedum te Bellen. Om de sociale gevolgen op te vangen zullen een aantal ook financiële maat regelen worden genomen die, aldus een gezamenlijk communiqué, in overleg met alle vakbonden gedurende de maand mei nader zullen worden uitge werkt. Het resultaat van dit overleg wordt op de jaarlijkse aandeelhouders vergadering van de NV in juni door de president-commissaris bekendgemaakt. In het gesprek tussen Lijempf en de ANAB zijn volgens het communiqué in een ongedwongen doch niettemin zake lijk gesprek begripsverwarring uit de weg geruimd die zouden kunnen ont staan uit mededelingen beiderzijds. UTRECHT Voor Bredero Verenig de Bedrijven NV was 1969 opnieuw een gunstig jaar. De omzet steeg met 18 pet., de nettowinst met 20 pet. De huidi ge orderportefeuille verzekert een ruime bezetting tot ver in 1971. De or ders belopen verscheidene honderden miljoenen. De netto-opbrengst, inclusief deelne mingen over 1969 bedraagt f 15 min. (v.j. f 12,4 min). Na afschrijvingen, be lastingen en reserveringen resteert een nettowinst van f 5,2 min. (v.j. f 4,5 min). Zoals bekend wordt voorgesteld een dividend uit te keren van 24 pet. (v.j. 22 pet.). AMSTERDAM De nettowinst van de HVA over 1969 is met 25 procent ge daald. Op grond hiervan zal het divi dend worden verlaagd van 8 tot 5 pro cent. De directie verwacht voor dit jaar een ongeveer gelijk resultaat als over 1969. Het bedrijfsresultaat steeg van f 9,26 tot 9,67 miljoen, maar de belasting op de winst steeg van 2,83 tot 4,40 mil joen door het verstrijken van de perio de van belastingvrijdom van de suiker fabriek Shoa. In deze resultaten zijn niet meer begrepen die van de Schie- damsche Melkzuurfabriek die naar de Chemie Combinatie Amsterdam is ge gaan, een gezamenlijke onderneming van de HVA en de Centrale Suiker Mij. In het eerste kwartaal van 1970 heeft HVA-Nederland, waarin de produkten- zaken zijn ondergebracht, bevredigende resultaten geboekt.. Voor 1971 en vol gende jaren zullen bij een normale ont wikkeling HVA Metahara en de Chemie Combinatie in toenemende mate tot de winstvorming gaan bijdragen. AMSTERDAM De uitgifte van „notes" N.V. Philips' gloeilampen fa brieken is op woensdag 8 april 1970 de dag van de openstelling reeds voltekend voor het volle bedrag van 100 min. De inschrijving is daarop ge sloten, aldus wordt meegedeeld. De uitgifte betrof, zoals bekend, eer lening van 4-jarige notes, per 1 mei 1974, welke door een syndicaat be staande uit Amsterdam-Rotterdam Bank NV, Piersón, Heldring „Pierson. NM Rothschild" Sons, Algemene Bank Nederland NV en Bank Mees Hope NV in het buitenland werden aangeboden tegen een uitgiftekoers van 93 3/4 pet. Op de lening kon niet worden inge schreven door ingezetenen van Neder land en de USA.

De Vallei | 1970 | | pagina 2