CHL-fractieleider J. T. Mellema: PRINS BERNHARD TERUGGEKEERD VAN REIS NAAR INDONESIË EN JAPAN „De interessantste tijd van mijn leven r>r> Zware vonnissen in Athene HERDENKING BERGEN-BELSEN Suriname en Guyana sluiten akkoord BRANDT EN NIXON EENS OVER NAVO Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! f595, PSP wil nog niet in een landelijk PAK Kruidendokter bedenkt zich Bewc* lier mlieer van comité voor herstel Rapport Luns Eban aan Trein reed op bus in Australië Protest Kikkert I „Mensenrechten geschonden" tegen Vara- ombudsman Britse hulp bij Grieks verzet Duitser uil cel in ruilen ingegooid Joop Geesink bouwt pretpark bij Hoofddorp DWANGPOSITIE ORDE EN GEZAG Praktica super TL Lets verzet Kussen tegen Strauss herkozen als C.S.lI.-voorzitter vragen Zeeuw en om bemiddeling kwestie omstreden grensgebied HOGER BEROEP INGETROKKEN MAANDAG 13 APRIL 1970 „Oppositie vertraagt werk in Kamer" SOESTERBERG „Ik heb een >an de mooiste rei/en van mijn leven j gemaakt", vertelde prins Bernliard za- i terdagavond omstreeks kwart voor zes j op de vliegbasis Soesterberg. Even te voren was hij teruggekeerd van een trip i van zeven weken door onder meer In- I donesië. Japan. Ethiopië, Thailand, In- i dia en Pakistan. „Het was de meest interessante tijd van mijn leven. Zó interessant dat nie- mand vermoeid raakte, hoewel we in al die wekerf één vrije dag hadden. Iedere dag was een hoogtepunt. UTRECHT Volgens de christelijk-historische fractieleider in de Tweede Kamer, de heer .1. T. Mellema, is het optreden van de oppositie er de oorzaak van dat belangrijke wetsvoorstellen niet eerder worden behandeld. Op een vergadering van de C.H.-Unieraad, zaterdag in Utrecht, verweet de uOlTObOOClOCl* heer Mellema de oppositie in de Tweede Kamer een „vertragingstactiek" toe te j passen Hij doelde op interpellaties en mon delinge vragen, waardoor nieuwe on derwerpen aan de Kameragenda wor den toegevoegd. De heer Mellema beklaagde zich er voorts over dat politici door de omroe pen vaak worden gedwongen deel te nemen aan debatten voor radio en tele visie. Het tv-debat tussen de srie confes sionele fractievoorzitters en oppositie leider Den Uyl, aan de vooravond van de Statenverkiezingen, was da^r vol gens hem een voorbeeld van. „Wij politici verkeren vaak in een dwangpositie,",aldus de c.h.-fractielei der. ,,Als we niet meedoen wordt het uitgelegd als een zwakte, al of niet te recht". Verschillende unieraadsleden meenden dat de heer Mellema mede werking had moeten weigeren. Het feit dat de CHU zich* bij de ver kiezingen redelijk heeft kunnen hand haven, was voor het merendeel van de Unieraad geen reden om de vlag uit te steken. CNU-secretaris L. C. van Dalen: „Het heeft mij diep verontrust dat wij geen appel hebben kunnen doen op de grote groep nieuwe kiezers. Het is een stukje zelfgenoegzaamheid als we te vreden zijn over de stabiliteit van onze aanhang." Fractieleider Mellema gaf toe dat de CHU in de grote steden gedegradeerd is van middelgrote tot kleine partij. Op een vraag van Jac. Huysen. voorzitter van de c.h. jongeren, zei hij dat de zit tende Kamerfractie zich niet meer ge bonden acht aan het nieuwe partijpro gram, dat in mei wordt voltooid. ARNHEM De PSP zal loyaal mee werken aan plaatselijke progressieve akkoorden, maar wil zich (nog) niet binden aan landelijke samenwerking met PvdA en PPR. Op een besloten vergadering in Arnhem werd zaterdag gesteld dat voor een landelijk PAK een politiek werkprogramma in elk geval veel belangrijker is dan kleine me ningsverschillen over beginselen. De komende maanden gaat de PSP zich o.a. richten op acties tegert de aan gekondigde huurverhoging van zes procent per 1 juli. Daartoe zullen plaat selijke comité's in het leven worden ge roepen. Op 23 mei houdt de partij in Amsterdam een demonstratief congres over actuele politiek. Partijvoorzitter P. A. Burggraaf ver klaarde zaterdag na afloop desge vraagd, dat de PSP de morele klap van de verkiezingsnederlaag al weer te bo ven is. „De bijeenkomst had een strijd baar karakter", zei hij. PARIJS Minister Luns heeft na afloop van zijn bezoek van een dag aan Parijs, waar hij onder meer gesproken heefl met zijn Spaanse ambtgenoot, Lopez Bravo gezegd, dat hij morgen een rapport zal opzenden naar zijn Israëli sche ambtgenoot, Abba Eban. waarin hij zijn indrukken heeft neergelegd, die hij onlangs opgedaan heeft tijdens zijn gesprekken met de leiders van drie Arabische landen. Minister Luns legde er de nadruk op, dat het rapport slechts zijn „persoonlij ke indrukken" bevat. De minister heeft voorts de hoop uit gesproken, dat de onderhandelingen met Engeland over toetreding tot de EEG in juli kunnen beginnen. Nederland staat positief tegenover een Westeuropese initiatief, dat zou kunnen bijdragen tot een oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten. Spanje is bereid dit initiatief ten volle te steunen. Het zal echter niet de missie van de Zweedse diplomaat Jaring, speciaal af gezant (van secretaris-generaal Oe Thant voor het Midden-Oosten, mogen doorkruisen, doch er een aanvulling op moeten zijn. ADELAIDE .Zondag is op-een over weg 45 km ten noorden van Adelaide een trein op een overweg ingereden op een autobus. Het staat al vast, dat bij dit ongeluk 16 personen om het leven zijn gekomen. Van vele van de 23 ge wonden, die in de ziekenhuizen bij de plaats van het ongeluk moesten worden opgenomen, is de toestand echter kri tiek. De overige 23 inzittenden van de bus konden na in het. ziekenhuis behandeld te zijn naar huis gaan. De doden, stervenden en gewonden lagen na het ongeluk her en der ver spreid. De bus was van het dubbeldeks- type. De bus keerde met 6U leden van een club terug van een picnic. Het Eerste-Kamerlid S. R. Knottne- rus nam scherp stelling tegen buiten parlementaire acties en demonstraties. Hij veroordeelde de, wat hij noemde „boekenroof" van de schrijvers, die bij minister Klompé (cultuur) voor hogere honoraria gepleit hebben. De minister was hierbij zelf niet vrijuit gegaan, vond hij. Het pleidooi voor handhaving van orde en gezag van de heer Knottnerus schoot verschillende Unieraadsleden in het verkeerde keelgat. Gewezen op de motieven waarmee acties vaak worden gevoerd, trok de senator ten slotte een deel van zijn beschuldiging in. Volgens het Tweede-Kamerlid H. Kikkert is de motie van de socialist Wierenga over de siciaal-economischc positie van Oost-Groningen onvolledig. De heer Kikkert meende dat de motie te zeer is toegespitst op de situatie in de strokartonindustrie en bepleitte een af gerond pakket van maatregelen. Het afscheid was zeker zo hartelijk als de ontvangst. Iedereen had tranen in de ogen toen we weggingen. Ik ben bijzonder dankbaar dat ik deze reis heb mogen maken" Hoe vindt u de politieke en economi sche toestand in Indonesië? „In politiek opzicht is de toestand stabiel. En wat de economie betreft: men is heel hard bezig aan de opbouw, ondanks de enorme schulden van het vorige bewind. Er wordt zeer serieus en intensief gewerkt. Indonesië is op de goede weg". Op welk terrein ziet u samenwerking tussen Nederland en Indonesië? „Die samenwerking zie ik op ver schillende terreinen maar allereerst op het gebied van het toerisme. Daar zit ten grote mogelijkheden in". U hebt aangekondigd in Nederland geld te willen inzamelen voor de res tauratie van de beroemde Boroboe- doer-tempel bij Djokjakarta. Hoe denkt u dat te gaan doen? „Ik heb het beschermheerschap op ic Prins Bern- hard is za terdagmiddag op Soesterberg aan gekomen na een reis van z.even we ken naar o.a. In donesië en Japan. Op het vliegveld werd hij verwel komd door enkele diplomaten van deze landen. me genomen van een comité tot herstel van de tempel. Dat comité zal geld gaan inzamelen. Hoe dat gaat gebeuren is nog niet bekend." Is uw reis nog van belang geweest voor het World Wildlife Fund? (De Prins is daarvan internationaal voorzit ter) „Ja, in Pakistan is zelfs een niéuwe afdeling opgericht. In Indonesië en In dia is de belangstelling voor ons werk (zeldzame diersoorten behoeden voor uitsterven) gestegen. In Ethiopië draait de afdeling van het World Wildlife Fund al goed". Wanneer komt president Suharto naar Nederland? „Dat is nog niet bekend. Daarover wordt nog gepraat. Hij zal een bezoek aan Nederland waarschijnlijk inpassen in een Europese reis". Dat wordt dus-.oktober, als de presi dent onder meer naar Genève gaat?" „Laten we daar maar op mikken". Met aus Jena T 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelau. Onvo FotoN.V. Postbus 127 - Hilversum 11 DEN IIAAG Het Tweede-Kamerlid Kikkert (CHU) heefl bij de VARA schriftelijk geprotesteerd tegen de uit zending van het tv-programma „Velen met my" van vorige week maandag. Volgens de heer Kikkert heeft om budsman Marcel van Dam verzuimd te vertellen welk standpunt de CHU-frac- lie indertijd heeft genomen bij de be handeling van de invaliditeitsuitkerin- gen. „Het programma is ontaard. De heer Van Dam is hiermee zuiver in de bui tenparlementaire oppositie terechtgeko men", zei het Kamerlid zaterdag in Utrecht. De heer Kikkert rekent erop, dat Marcel van Dam zijn beweringen zal rectificeren. Volgens de ombudsman heeft het Kamerlid aan een kiezer ge schreven voor verhoging van de uitke ringen te zijn, terwijl de heer Kikkert in de Kamer tegen een desbetreffende motie stemde. ATHENE In het proces tegen 34 Grieken die van staatsondermjjnende activi teiten werden beticht, zijn gisteren de vonnissen uitgesproken. Het bijzondere militair tribunaal sprak zeven personen vrij en veroordeelde de overige 27 tot straffen van een jaar tot levenslang. Het enige levenslange vonnis werd uitgesproken tegen prof. Dionysios Karageorgas, tegen wie de doodstraf was geëist. De op een na hoogste straf was 18 jaar. De Atheense professor George Mangakis was een van de drie personen die 18 jaar kreeg. Generaal b.d. Jordanides, tegen wie acht jaar was geëist, kreeg ook acht jaar. Daarmee was hij de enige van de beklaagden die niet een lagere straf kreeg dan geëist was. Alle drie de vrouwelijke beklaagden kregen voorwaardelijke straffen. In het voormalig concentratiekamp Bergen-Belsen is gisteren herdacht dal het kamp 25 jaar geleden door Britse militairen van de Nazi's werd bevrijd. In het kamp zijn naar schatting 50.000 mensen om het leven gekomen. Een van de slachtoffers was de Ne derlandse dagboekschrijfster Anne Frank, die niet ouder dan 15 jaar is geworden. Toen de Britse troepen het kamp op 15 april 1945 bereikten, troffen zij daar 60.000 gevangenen aan. Na hun bevrijding stierven nog 14.000 ex-ge vangenen aan allerlei ziekten en de gevolgen van ondervoeding President Gustav Heinemann heeft in een boodschap tot de herdenkers verklaard dat Duitsland de verant woordelijkheid draagt voor de concen tratiekampen die onder Hitier werden opgericht. ,,De onmenselijkheid, de misdaden en de moorden die in deze kampen zijn begaan dragen voor eeuwig een uniek stempel. Zij kunnen door niets verzacht worden of in de vergetelheid gepraat worden. Zij kunnen en mogen niet vergeten worden. Op de foto, vlaggedragers centrale gedenkteken. bij het MOSKOU Twee jonge mensen uit Riga. de hoofdstad van Letland, zijn in Moskou tot respectievelijk anderhalf jaar en een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. wegens „schending van de vlag", aldus het dagblad „Sovjet-Let land". Verscheidene studenten, die het ta fereel hadden gadegeslagen zonder te protesteren, zijn uitgesloten van de uni versiteit. Een jongen had op de verjaardag van de oktoberrevolutie rn 1969, in staat van dronkenschap in gezelschap van een meisje, de Sovjet-vlag van de vlag- gemast gerukt, aldus „Sovjet-Letland. MÜNCHEN Franz-Josef Strauss is zaterdag herkozen tot voorzitter van de CSU, de Beierse tak van de christen-de mocratische partij. Van de 511 uitge-. brachte stemmen kreeg hij er 47. elf afgevaardigden stemden blanco, twin tig spraken zich tegen uit en drie kozen een andere kandidaat. LONDEN De BBC'-televisie Joont vanavond een opmerkelijk programma over een groep Engelse en andere koe riers, die van West-Europe uit hulp biedt aan Griekse verzetstrijders. Op de terugweg uit Griekenland neemt men dikwijls politieke vluchtelingen mee. Een ploeg van de actualiteitenrubriek „24 Hours" ging mee op een der tochten naar Griekenland. Die leidde via Dover en Parijs per auto naar Athene. In Parijs bleek dat de koeriers in hun speciaal ingerichte auto behalve druk inkt en papier, springstof bij zich hadden in spuitbussen. Die springstof is niet zozeer bedoeld voor werkelijke aanslagen, maar meer om luide knallen te veroorzaken. Voor de radio vertelde een Engelse meisjesstudent, die zich Diana noemt, hoe ze in Engeland paspoorten, vervalst voor de Grieken die haar groep helpt vluchten. Ze krijgt daarvoor Engelse. Franse en Amerikaanse passen De Engelse zijn het makkelijkste te vervalsen, vertelde Diana gisteren. Een tegenstander van het militair be wind noemde de straffen „lichtelijk gematigd", gezien de oproep van pre mier George Papadopoalos van vrijdag tot de rechter, om zich bij het bepalen van de vonnissen niet te laten leiden door „sentimentele overwegingen". Het; proces was op 27 maart begon nen. Alle personen die terécht stonden waren beschuldigd van overtreding van noodwet no. 509, die in 1947, tijdens de communistische opstand, was aangeno men. Ook werden allen beschuldigd van „onwettig bezit van wapens en explo sieven en het tot ontploffing brengen van bommen, met het doel de regering met geweld omver te werpen. De beklaagden en hun verdedigers hebben steeds betoogd dat zij geen communisten waren, zoals was be weerd. en dat de verboden organisatie „Democratische Verdediging" waartoe zij behoorden, dat evenmin was. De be klaagde, aldus de advocaten, waren slechts patriotten, die het sociaal stelsel van voor de militaire staatsgreep wil den instellen. Alle verdachten hadden verklaard onschuldig te zijn aan het hun ten laste gelegde. Wel gaven zij toe gekant te zijn tegen het kolonelsbewind. Wat de verklaringen van enige verdachten over mishandelingen betreft, verklaarden prof. Manghakis vorige week, dat de vijf maanden vooronderzoek voor hem een „menselijke tragedie" en een „nachtmerrie" was geweest. De Westduitse regering is „ontzet" door de vonnissen die in het grote pro ces van Athene zijn uitgesproken. Zij zal trachten, de Griekse autoriteiten er toe te bewegen, de vonnissen tegen de 27 schuldig bevonden personen te her zien. Dit heeft regeringswoordvoerder Conrad Ahlers vandaag verklaard. De regeringen van Noorwegen, Zwe den en Denemarken hebben bij de Eu ropese Commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg opnieuw een stap tegen de Griekse regering onder nomen. Zij maken in verband met het huidige proces tegen 34 beklaagden in Athene melding van twee schendingen van de Europese conventie van de rech ten van de mens, namelijk van de be palingen betreffende het verbod op folteringen en het recht op een recht vaardig proces door een onafhankelijke en onpartijdige rechtbank. VLISSINGEN Ongeveer twintig Zeeuwse organisaties en partijbesturen hebben minister Luns in een telegram gevraagd te bemiddelen om gratie te krijgen voor 27 Grieken die gisteren zijn veroordeeld. Leden van de gezamenlijke Grieken land-werkgroepen en Griekse arbeiders demonstreerden gistermiddag voor de Griekse ambassade in Den Haag. DEN HAAG De 27-jarig* Duitser P. S. heeft gistermorgen in Den Haag bij de Amerikaanse ambassade zes rui ten ingegooid. Niet uit politieke motie ven, maar omdat hij de gevangenis in- wilde. Deze verklaring gaf hij althans aan de politie, die bij hel patrouilleren langs de ambassade kwam en de man aanhield. De Duitser, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, zou enkele dagen geleden wegens gebrek aan middelen van bestaan, ons land zijn uitgezet. t GEORGETOWN Suriname «t Guyana hebben in principe besloten het omstreden grensgebied tussen da beide landen le demilitariseren. Dit staat in een communiqué dat za terdag is gepubliceerd na besprekingen die de premiers van beide landen in Port of Spain, de hoofdstad van Trini dad, hebben gevoerd. Overeengekomen is werkcommissie» te vormen die voorstellen voor het on derhouden van vreedzame betrekkingen en het bevorderen van economische en culturele samenwerking moeten bestu deren. Premier Sedney en premier Burnham zullen plannen voorleggen aan de rege ringen van resp. Suriname en Gyuana en een nieuwe ontmoeting voorberei den. Dan eerst zullen besluiten over de uitvoering worden genomen. Het overleg over het grensgeschil is tot stand gekomen dank zij bemiddeling van Eric Williams, premier van Trini dad en Tobago. Het omstreden gebied heeft een op pervlakte van vijftienduizend vierkan te kilometer en ligt tussen de rivieren de Corantijn en de Nieuwe Rivier. AMSTERDAM Joop Geesinks Hol land Promenade komt ten zuidoosten van Hoofddorp in de Haarlemmermeer polder. Na jaren van plannen maken, protesten en geruchten over vestigingen in Amsterdam, Purmerend en Muiden is de zaak nu rond. zodat binnen enkele maanden de bouw kan beginnen van dit monster-pretpark naar het idee van Disneyland in Ameri ka. In de 32 hectaren in de Haarlemmer meerpolder zal veertig miljoen gulden worden geïnvesteerd, zodat een recrea tiegebied ontstaat in de vorm van Ne derland met bezienswaardigheden en paviljoens van bedrijven op de juiste plaatsen. Zeven jaar geleden lanceerde Joop Geesink zijn plan voor een Holland Promenade, dat een van de belangrijk ste toeristische attracties moest worden. Men mikt op een klein miljoen bezoe kers per jaar. De parkeerterreinen wor den zo groot dat er per dag 25.000 men sen kunnen worden ontvangen. Met de gemeente Haarlemmermeer moet nog worden onderhandeld over de vraag of het terrein in erfpacht zal worden gegeven of zal worden ver kocht aan Geesink. Wat de bestemming betreft nam de Raad geruime tijd gele den reeds een beslissing ten gunst* van Holland Promenade. 1 CASTEREN De kruidenhandelaar W. van Moosdijk uit Casteren zal van daag niet in hoger beroep voor de rechtbank in Den Bosch verschijnen wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Hij heeft het beroep tegen de veroordelingen door de Eind- hovense kantonrechter op het laatste ogenblik ingetrokken. ..Ik ben al genoeg in de publiciteit geweest", zei hij gisteravond. Aanvan kelijk had hij gedacht dat hij tot twee maal tienduizend gulden boete was ver oordeeld, maar bij nader inzien was het totaal van de boetes maar tien mille ge weest. De „kruidendokter" ontkende dat de plannen van een groot aantal ontevre den Belgische klanten om met bussen naar de zitting van de rechtbank te ko men invloed op zijn beslissing hadden gehad. „Ik zou zelf toch niet naar de zitting zijn gegaan; mijn advocaat zou er alleen zijn gekomen". Admiraal Storelli is benoemd tot nieuwe staf-chef van de Franse mari ne. Dit besluit werd in Parijs door de Franse ministerraad genomen. Storelli is de opvolger van admiraal Patou ADVERTENTIE BONN „Het Atlantische Bondge nootschap is de waarborg voor onze veiligheid. De NAVO mag in geen geval worden verzwakt. Daarover zijn presi dent Nixon en ik het volkomen eens". Dit zei bondskanselier Willy Brandt gisteren op het vliegveld van Bonn. waar hij terugkeerde van besprekingen met de Amerikaanse regering. De besprekingen dienden meer ter wederzijdse informatie dan om concre te resultaten te bereiken. Brandt heeft Nixon ervan overtuigd dat de Bondsre publiek bij haar pogingen tot toenade ring met> Oost-Europa Oost-Duits- land inbegrepen steeds in nauw overleg met Amerika zal optreden. Ook zijn de beide regeringschefs het erover eens. dat een beperking van de bewape ning niet eenzijdig, maar tegelijk in West én Oost moet worden doorge voerd. De vraag of de Amerikaanse troepen in Duitsland op zijn vroegst volgend jaar zomer zullen worden ingekrom pen, heeft men niet te zeer aangeroerd. Voorlopig is het wachten op de verga dering van de NAVO-ministerraad, die in mei in Rome plaats heefl. Brandt heeft er echter duidelijk op gewezen dat de Amerikaanse troepen allereerst in West-Duitsland zijn voor de Amerikaanse belangen. Minister Schmidt (Defensie) zei het wat. scher per. „Amerika kan kiezen of het zich wil verdedigen aan de Elbe of aan zijn eigen oostkust". Willy Brandt heeft zondag gezegd dat een eenzijdige terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa ook een „politiek en psychologisch" pro bleem zou scheppen, omdat veel Euro peanen dit zouden zien als een ..stap in de richting van de Russische hegemo nie" op het Europese vasteland. Bovendien, zo zei hij in een interview dat de Amerikaanse tv-maatschappij NBC op de band had opgenomen, is de Amerikaanse aanwezigheid in Europa „een van de voorwaarden bij bespre kingen met het Sovjet-blok over we derzijdse troepenvermindering. In Bonn wordt de Amerikaanse reis van Brandt als een succes beschouwd. De sfeer van de ontmoetingen op het Witte Huis was zeer hartelijk en Brandt schijnt geslaagd in zijn opiet om tussen beide landen een verhouding te scheppen die zeer vriendschappelijk r., maar tegelijk nuchterder en as keiijker is dan in vroeger jaren.

De Vallei | 1970 | | pagina 5