Over de grenzen Vis houdt fit Breznjef: Russen moeten harder gaan werken BEKENDSTE VAN GRIEKSE GEVANGENEN verroest..! Tweede ronde In vliegtuig van Servan-Schreiber Mooie vondst in Egypte Bittere smaak 0111 gevangen vrienden Wheeler tegen vermindering VS-troepen in Europa TUNESISCHE DIPLOMAAT IN ROME GEARRESTEERD Man schiet 5 mensen dood Xè Kind 19 uur in koelkast Ford in Moskou Hoofd van hasjiesjsmohhel Verdedigers Rav vragen revisie Nieuwe plaat Theodorakis Staatsiebezoek aan Luxemburg uitgesteld Partijcongres aangekondigd Schoolstakingen in Frankrijk ecprerg MERCOURI ISOLEMENT STARAKIS HEERLIJK... GEBAKKEN VIS! E3 O L-.DOOT" DINSDAG 14 APRIL 1970 THEODORAKIS VRIJ IN PARIJS AANGEKOMEN ATHENE-PARIJS De zwaar zieke Griekse componist en voormalig linkse afgevaardigde in het Griekse parlement, Mikis Theodorakis, die ja renlang door de Griekse militaire jun ta als „staatsvijand" werd geïnterneerd, is gisteren onverwacht vrijgelaten en per vliegtuig in Parijs aangekomen. Hij reisde m het privé-toestel van de secretaris-generaal van de Franse ra dicale partij, .lean-Jacques Servan- Schreiber. Deze had in Athene gespro ken met de Griekse premier George Papadopoelos over Theodorakis en de veroordeelden in het „proces van de 34" onder wie professor karageorgas, die levenslang kreeg. Met een stralende glimlach op zijn vale gezicht stapte de zieke Theodora kis gisteren uit het vliegtuig, dat Ser- van-Schreiber uit eigen middelen had gecharterd. Hij viel bijna in de armen van de Griekse actrice en vrijheidsstrijdster, Melina Mercouri. Een aantal Griekse studenten scandeerde: „Vrijheid voor Griekenland" Theodorakis heeft drie jaar gevangen gezeten wegens verzet tegen het Griek se kolonelsbewind. Hij werd gistermid dag in een ambulance geschoven, die meteen wegreed naar een sanatorium, waarvan de naam voorlopig geheim wordt gehouden. Daar zal hij worden behandeld voor een longtuberculose, waaraan hij ai jarenlang lijdt en die de laaste tijd dermate was verergerd, dat hij moest worden opgenomen in een ziekenhuis in Athene. Theodorakis had Servan-Schreiber gevraagd namens hem een verklaring te willen voorlezen. „Nog altijd kan ik mij niet realiseren dat ik vrij ben. Enkele uren geleden bevond ik mij nog in een volledig isolement. Na drie tragische ja ren ben ik nu vrij. Maar deze vrijheid heeft voor mij een bittere smaak, om dat ik mijn vrouw en kinderen in Athe ne heb moeten achterlaten, evenals tal rijke vrienden die met mij gevangen zaten", aldus Theodorakis in zijn ver klaring. Servan-Schreiber zal eind deze week naar Athene terugvliegen om ook de Franse journalist van Griekse afkomst, Jean Starakis, op te halen, wiens vrijla ting hij eveneens heeft bewerkstelligd. Starakis was zondag aan het einde van het massaproces tegen 34 beklaagden veroordeeld tot achttien jaar gevange nisstraf. Theodorakis, als componist wereldbe roemd geworden met zijn muziek voor talrijke films waaronder „Zorba de Griek", geldt als idool van de Griekse jeugd in het verzet tegen het kolonels bewind. een idool welks populariteit de regering zozeer vreesde dat zij zijn mu ziek verbood en zijn gramofoonplaten liet vernietigen. Servan-Schreiber zal woensdag voor de Raad van Europa in Staatsburg over Griekenland spreken. Hij beloofde dan uitvoeriger te zullen zijn. „Ik herhaal dat het de zware druk .van Europa is die telt", zei hij nog. Hij weigerde eclfter iets anders over los te laten, dan dat hij zijn stap had ondernomen op verzoek van de bond van Griekse studenten in Frankrijk. Enkele studenten van deze Bond wa ren hem zaterdag komen smeken om bij de Griekse regering te intervenieren voor de beschuldigden in het massapro ces in Athene, waarvan de uitspraken zondag werden verwacht. Hij huurde daarop een vliegtuig en vertrok naar Griekenland. Jean-Jacques zei dat hij zelf erg was verrast toen op zijn vraag of hij Theodorakis mee mocht nemen naar Parijs bevestigend was geant woord. Er werd slechts als voorwaarde gesteld dat Theodorakis in Frankrijk geen politieke actie zou bedrijven. ADVERTENTIE Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabeljauw, spiering, tong... gebakken: verrukkelijk! Koop uw gebakken visje bij uw vishandelaar, of bak ze zelf. Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op een ver giet goed uitlekken. Gebruik een flinke koekepan met een stevige bodem. Wentel desge wenst de vis door de bloem en schud ze goed uit. Bak^ de vis in hete boter, margarine of olie mooi bruin. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het P.-oduktschap voor-Via en Visprodukten, Wassenaarseweg 20 Den Haag. De 54-jarige A. Bogaert uit Terneu- zen is gisteren op de rijksweg Terneu- zen-Sluiskil verongelukt. Hij kwam met zijn auto frontaal in botsing met een 1 ankauto. Mikis Theodorakis, de onder ge weldige druk van de Europese pu blieke opinie vrijgelaten Griekse com ponist is (ziek) vrij. Hier arriveert hij op het vliegveld van Parijs. WASHINGTON De stafchef van de Amerikaanse strijdkrachten, gene raal Wheeler is sterk gekant tegen te rugtrekking van aanzienlijke Ameri kaanse str|jdmachtonderdelen uit Euro pa, ook na halverwege 1971. In een vraaggesprek met het week blad „US News ans World Report" ver klaarde hij dat een troepenterugtrek king op grote schaal zou leiden tot ver nietiging van dé Noordatlantische Ver dragsorganisatie. „Ik geloof dat aanzienlijke verminde ring van het aantal Amerikaanse troe pen bijna overmijdelijk zal leiden tot vermindering van de Europese NAVO- strijdkrachten, omdat zij de houding zullen aannemen van: wel, wat goed genoeg is voor de Verenigde Staten, is zeker goed genoeg voor ons. Het resul taat daarvan zou zijn dat de NAVO een ongeschikt instrument voor een vredes politiek zou worden." Wheeler zei ook dat de terugtrekking van de Britse militaire macht „ten oos ten van Suez" ongerustheid in de lan den rond de Indische Oceaan had ver oorzaakt, maar dat deze alleen maar zou toenemen als de Amerikanen dat vacuüm zouden opvullen. „Eerlijk gezegd, hebben wij daar niet de strijdkrachten voor." GLASGOW De vierjarige Steve Bain heeft een verblijf van 19 uur in een oude koelkast overleefd. Hij was 's ochtends vroeg in de kast ge kropen. die op een open veld bij Kil- birnie in Schotland lag. Toen het kind werd vermist, gingen 70 politiemannen hem zoeken. Een bo- renknecht vond hem ten slotte. Steve heeft het leven te danken aan het feit, dat de deur van de koelkast, die hij van binnenuit niet open kon krij gen, niet goed sloot, waardoor er wat frisse lucht In de kast kwam. MOSKOU De president-directeur van de Ford-automobielfabrieken, Henri Ford, zal in Moskou met functio narissen van Russische automobielfa brieken spreken over een mogeijke sa menwerking, aldus het Russische pers bureau Tass. Ford, die zondag in Moskou aan kwam, heeft al gesproken met Vladimir Kirillin. voorzitter van het staatscomité voor wetenschap en technologie. ROME De politie te Rome heeft de Pakistaanse ambassadeur in Tunesië, prins Haroen Al Rasjied Abbasi, gear resteerd op verdenking de leidende fi guur in hasjiesjsmokkel in Italië te zijn. Met de 46-jarige ambassadeur werden de 27-jarige Duitse actrice Roswitha Scherenberg en haar vriend, de 28-jari ge Italiaanse kantoorbediende Adriano Rodini, aangehouden. Volgens de politie was de arrestatie van de diplomaat puur toeval, het ge- MEMPHIS De ^advocaten van Ja mes Earl Ray, die veroordeeld is tot 99 jaar gevangenisstraf wegens de in 1968 gepleegde moord op dr. Martin Luther King, hebben bij een rechtbank in Memphis een verzoek om revisie van de zaak van hun cliënt ingediend. Naar hun mening is Ray door vorige verdedi gers tot een bekentenis geprest. In het verzoek beschuldigt Ray de officieren van justitie Hanes en Fore man ervan, belang bij zijn veroordeling te hebben gehad omdat zij winstdeling- contracten hadden gesloten met de au teur van een nog te verschijnen boek waarin zijn zaak wordt beschreven. Hij zegt verder, dat zijn verdedigers druk op hem hadden uitgeoefend, een be kentenis af te leggen. Een eerder revi- sieverzoek van Ray is door het hoogge rechtshof verworpen. ^AAAAAWAA^SAAAA/VAAA^VWV^iA^AAA/VSAAAA. PARIJS De nieuwste en, in zijn eigen oordeel, belangrijkste plaat van Mikis Theodorakis zal deze week in Parijs uitkomen. Het is de muziek bij „staat van beleg", een dramatisch gedicht dat deel van een oratorium zal uitma ken. Theodorakis heeft de muziek geschreven terwijl hij in Grieken land in de gevangenis zat. Daar kreeg hij het gedicht, dat ge schreven was door een vrouwelijke gevangene, toegespeeld en hij was er zo van onder de indruk, dat hij met een begon aan het componeren. Hij deed dit zonder over enig mu ziekinstrument te beschikken. Het enige waaruit hij geluid had weten te krijgen waren de tralies van zijn cel. De muziek werd na voltooiing de gevangenis uitgesmokkeld en kwam in Frankrijk terecht. Theodorakis liet weten dat hij hoopte dat er snel een plaat van kon worden gemaakt door twee Griekse artiesten die in Groot-Brittannië wonen, Maria Fa- rantoeri en Antonis Kaloyannis. beurde bij het schaduwen van mej. Scherenberg. Prins Abbasi beriep zich bij zijn aanhouding op zijn diplomatieke on schendbaarheid, maar volgens de politie geldt die alleen maar in zijn vaderland en het land waar hij geaccrediteerd is. Hij is opgesloten in de Regina Coeli-ge- vangenis van Rome. De arrestatie van prins Abbasi is wel de meest sensationele ontwikkeling in een politieonderzoek, dat begon met de inval in een botenhuis aan de oevers van de Tiber, waar een groot aantal tieners werd aangetroffen, die hasjiesj of stimulerende middelen gebruikten. Enige dagen later volgde de aanhou ding van de 24-jarige Westduitse acteur Peter Chatel, die beschuldigd werd van het in bez.it hebben van verdovende middelen. Na verhoor van Chatel, hield de poli tie de 31-jarige Westduitse actrice Milly Pl'aff aan, in wiens woning 6 kilo ha sjiesj werd aangetroffen. Zij zou de po litie verteld hebben dat zij de „stuff" van de Pakistaanse ambassadeur had gekregen. De politie begon toen naar mej. Sche renberg te zoeken, die samen met Milly Pfaff woonde. Zij werd met haar vriend op de Via Veneto, een van Ro me's drukste winkelstraten, ontdekt. Bij het volgen van het tweetal zag de politie dat zij voor een hotel de prins ontmoetten, waarna alle drie werden aangehouden. Deskundigen zeggen dat in de afgelo pen twee jaar zich een ware explosie van „drug"-gebruik in Italië heeft voorgedaan. In de afgelopen drie maanden heeft de politie aan de grensposten in totaal 47 kilo narcotica in beslag genomen. DEN HAAG Het staatsiebezoek van koningin Juliana en prins Bern- hard aan luxemburg is uitgesteld. Het Luxemburgse hof is in rouw wegens het overlijden van prins Felix, de man van groothertogin-moeder Charlotte. Prins Felix is zaterdag begraven. De koningin en prins Bernhard zou den hun staatsiebezoek brengen van 13 tot en met 15 mei. Koningin Juliana is gisteren terugge keerd van haar wintersportvakantie in het Franse Mégève. Ook prinses Mar griet en haar twee zoontjes zijn weer thuis. Mr. Pieter van Vollenhoven is van Mégève naar Turkije gereisd waar hij voor de Nederlandse Heidemaatschappij besprekingen zal voeren over de ont wikkelingen op het gebied van het toe risme. Hij komt vrijdag naar huis. MOSKOU De Russische partijleider Leonid Breznjef heeft in de Russische stad Charkof aangekondigd, dat nog dit jaar het 24ste congres van de Russische com munistische part|j zal worden gehouden. Hoewel Breznjef geen reden voor dit plotselinge besluit gaf, staat het voor waar nemers wel vast, dat het congres geheel gewjjd zal zijn aan de huidige moeilijk heden die zich met name op economisch gebied in Rusland voordoen. De Russische partijleider gaf zelf trouwens voldoende voedsel aan deze stelling, door vervolgens in een bjjna 50 minuten durende rede uitgebreid en naar veler mening ook openhartig in te gaan op de economische problemen van het land, die ten dele het gevolg zijn van dronkenschap en onverantwoordelijkheid. „Er wordt niet genoeg gewerkt, de opbrengst per arbeider ligt te laag", zei de partiichef. PARIJS Honderdduizenden Franse kinderen zijn van school weggebleven op last van hun ouders. Een van de grootste ouderorganisaties, de Cornet-, organiseerde de eendaagse actie uit protest tegen de wij-ze waarop het on langs verhoogde overblijfgeld wordt besteed. In Parijs was de omvang van de „sta king" betrekkelijk gering, maar in Mar seille bleef 05 procent van de leerlin gen van technische scholen en 73 pro cent van de lagere-schoolkinderen thuis. Vooral in het zuiden en oosten van het land namen velen aan de actie deel. CAIRO De Britse hoogleraar Wal ter Emery heeft. In Sakkara (Egypte) een kleitablet opgegraven dat zou kun nen leiden tot de ontdekking van de graftombe van de farao Imhotep, die als geneesheer in het hele land als een godheid werd vereerd en die geleefd heeft omstreeks 2980 voor chr. Archeologen zijn van mening dat dit de belangrijkste opgraving zou zijn sinds 1922, toen het graf van de farao Toet-Ankh-Amon gevonden werd. Emery, professor in de Egyptologie aan de universiteit van Londen, doet al 40 jaar opgravingen in Egypte. ADVERTENTIE Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. \Jikis Theodorakis (45), de Griekse componist en politicus, is de personificatie geworden van het verzet tegen het bewind van de ko lonels in Athene. Hij was de be roemdste gevangene van het kolo nels regime, als zodanig ook de las tigste. Theodorakis was al op jeugdige leeftijd een bekend musicus. Toen al was hij ook op politiek gebied geen onbekende en maakte hij geen geheim van zijn communistische sympathieën. Als zestienjarige jongen maakte hij tijdens de tweede Wereldoorlog deel uit van een verzetsorganisatie, die de Duitse bezetters flinke verlie zen toebracht. Na de oorlog werd hij slachtoffer van de anti-communistische vloed golf, die over Griekenland spoelde. Hij werd in 1947 gearresteerd en verbleef jarenlang in een interne ringskamp. Daar liep hij ook de longziekte op, die hem, naar ver luidde, de laatste maanden aan de rand van het graf heeft gebracht. Theodorakis heeft in Athene en Parijs muziek gestudeerd en kreeg al snel internationale bekendheid. Zijn werk als componist omvat niet alleen symfonische muziek, ballet muziek. filmmuziek en kamermu ziek, maar ook tientallen folkloristi sche liederen en zelfs „top-hits". Wereldberoemd is de muziek die hij schreef voor de film „Zorba de Griek". In 1957 verwierf hij een gouden medaille op het Moskouse muziekfestival voor zijn Eerste Sui te voor piano en orkest. De poli tiek zeer geëngageerde en links in gestelde Theodorakis hij noemde koning Constantijn „Mijnheer Glücksburg" (naar het huis Slees- wijk-Holstein Sonderburg Glücksburg, waaruit de Griekse dy nastie stamt), leidde in 1961 een door de rechterzijde zeer gevreesde reeks betogingen van aanhangers van Lambrakis. Lambrakis was parle mentslid van de linkse partij EDA. Hij werd vermoord, maar zijn moor denaars gingen, vrijuit. Theodorakis organiseerde daarop protestbetogin gen. In 1964 kwam Theodorakis zelf in het parlement als afgevaardigde van de EDA. Twee dagen na de militaire staatsgreep van de kolonels op 21 april 1967 liet Theodorakis een door hem geschreven proclamatie ver spreiden, waarin hij het Griekse volk opriep tegen de dictatuur te vechten en „Griekenland voor de schande van de tyrannie te behoe den". Op 21 augustus werd Theodorakis opgespoord en gearresteerd. Hij zou als priester vermomd zijn geweest. In september toonde de regering hem aan enkele buitenlandse pers bureaus om berichten te logenstraf fen als zou Theodorakis zijn mis handeld. In november 1967 verscheen Theo dorakis „om gezondheidsredenen" niét op het proces dat tegen hem en een aantal van zijn volgelingen was aangespannen. Sindsdien deden voortdurend ge ruchten de ronde over de ernstige ziekten tuberculose en suikerziek te waaraan de componisrt zou lij den. Zijn vrijlating bewijst dat de Griekse kolonels gevoelig zijn voor de westerse kritiek. Anderzijds wil len zij de aandacht van het beruchte proces in Athene afleiden. LEONID BREZNJEF aanpakken Breznjef, die sprak in een fabriek van tractoren in de in het zuiden gele gen stad Charkof, zei, dat in verschil lende fabrieken verzuim en traagheid „niet zeldzaam" zijn. „Maar ik wil eer lijk zijn. Zij hebben vaak iets uitstaan de met dronkenschap". Hij greep voornamelijk terug naar de besluiten van de plenaire zitting van het centrale comité van de partij die vorig jaar december werd gehouden Deze besluiten kwamen er in het kort op neer dat er in het land een strak- georganiseerde en gedisciplineerde campagne moest worden opgezet, om de arbeidsproduktiviteit zowel in de indus trie als in de landbouw te verhogen. Breznjef hield zelf op die plenaire zit ting een lange rede en hoewel deze nooit is gepubliceerd, is de strekking van die rede sindsdien toch duidelijk tot uiting gebracht in officiële richtlij nen en in persartikelen en -commenta ren. Breznjef oevestigde nu dat het cen trale comité in december zich had be ziggehouden met de vitale economische problemen en dat het daarbij beslist de moeilijkheden en foute#; had vastge legd. De huidige moeilijkheden waren voor een groot deel, althans wat de laat ste twee jaar betreft, een gevolg van het slechte weer, zei hij, maar er waren ook diverse arbeiders en hogere autori teiten die niet aan het verwijt konden ontkomen dat ze grove fouten hadden gemaakt en dat er hier en daar sprake was van „bureaucratie en onverschillig heid". De situatie van nu toonde daarom volgens hem duidelijk aan dat er een grote behoefte bestaat aan nieuwe ar bei dsmeth oden „Laten we eerlijk zijn", aldus Brez njef. „De verantwoordelijkheid en de discipline van veel directeuren en ge wone werklieden moeten beter wor den". MEMPHIS (Tennessee VS) In de Amerikaanse stad Memphis heeft een man vijf personen met een pistool doodgeschoten, onder wie drie kinderen. Een zesde persoon werd zeer ernstig gewond. De moordenaar schoot volgens de politie vervolgens zichzelf in het hoofd. Hij werd niet gedood, maar is met kritieke hoofdwonden in het zie kenhuis opgenomen. De man is geiden tificeerd als de 25-jarige Richard Cha vis uit Elkhart (Indiana). Zijn slachtoffers zijn mevr. Thelma Chavis, hun kinderen Matonica (3) en Daphne (4)* de twee jaar oude Eugene Bohlen en de 33-jarige mevr. Eugene Bohlen. Naar mededeling van dé politie was Chavis per autobus in Memphis aange komen om zijn vrouw op te zoeken, van wie hij twee maanden gescheiden leef de. Volgens getuigen zou hij haar be dreigd hebben. Behalve Chavis is ook de twee jaar oude George Bohlen in kritieke toe stand in het ziekenhuis opgenomen. ADVERTENTIE Een rachtterrn* /oor een smerige en heel lelijke situatie, vant uw auto is aan het roesten. Het enige middel om dit te >orkomen isTECTYLén de originele .veedse ML-methode (er gaat nu een iaal niets boven origineel).* Waar andere middelen tdch, Isnóg of op de lange duur falen, zit u joed met TECTYL (van Vafvoline: altijd goed). Valvoline Oil Nederland N.V. Poetb.11 Dordrecht Tel. (01850) 4401 *(trouw»n») Renault, Frankrijk» groout» automark. gaaft alla modellen van fabriekawega aan complet» TECTYL ML PROTECTIE. Tke Verenigde Staten en de Sov- jet-Unie beginnen donderdag aanstaande in de Oostenrijkse hoofd stad Wenen aan de tweede beslissen de ronde van de besprekingen ter be perking van de biljoenen dollars ver- slind'ende kernwapenproduktie. In de eerste ronde van deze besprekin gen kortweg SALT (Strategie Arms Limitation Talks) geheten, is vorig jaar in de Finse hoofdstad Helsinki bevredigend verlopen. Het betrof toen echter slechts een inleiding en het zal daarom van de komende on derhandelingen afhangen of de be sprekingen inderdaad' kunnen en zul len leiden tot een overeenkomst tus sen de supermachten zodat de pro- duktie van kernwapens, die vanaf het allereerste begin van het atoom tijdperk in een wedloop is ontaard, wordt ingetoomd. Helsinki heeft in ieder geval wel het positieve resultaat opgeleverd, dat beide onderhandelingsdelegaties met enig optimisme rond de tafel gaan zitten. President Nixon heeft de besprekingen „gewichtig" genoemd, terwijl verkla ringen van Russische zijde eveneens erop wijzen dat men hoopt bij de ko mende onderhandelingen voortgang te boeken. Aangezien de SALT-besprekingen met name ook van doen hebben met vitale aspecten van de nationale veiligheid in Amerika en Rusland, zullen ze onder algehele geheimhou ding plaatshebben. Verantwoordelijke autoriteiten hebben daarom reeds ge zegd dat men niet moet verwachten spoedig gedetailleerde inlichtingen te zullen krijgen. De plaats van bespreking wordt beurte lings gevormd door de ambassades van Amerika en Rusland in Wenen, die ongeveer drie kilometer uit elkaar liggen. De formele opening die door allerlei Oostenrijkse autoriteiten zal worden bijgewoond, heeft plaats In de historische marmeren zaal van het paleis Belvedère in het oostelijk stads deel van Wenen. In deze zaal werd in 1955 het verdrag getekend dat leidde tot de aftocht van de Russische, Ame rikaanse, Britse en Franse troepen. De ondertekening geschiedde zoals be kend door de ministers van Buiten landse Zaken van deze vier bezetten de landen. 4 W/aarnemers verwachten dat de SALT-besprekingen in Wenen ongeveer drie maanden gaan duren en dat ze in de helft van juli gevolgd gaan worden door weer een pauze. Daarna zullen ze opnieuw worden hervat in september in Helsinki, ver moedelijk ook dan weer voor drie maanden. De onderhandelingsdelegatie van de Verenigde Staten zal evenals in Hel sinki worden geleid door Gerard Smith, hoofd van het Amerikaanse ontwapeningsbureau, die door presi dent Nixon volledig is gevolmachtigd. De delegatie omval ongeveer 50 man onder wie '•een generaal van de lucht macht, hoge diplomaten en vooraan staande wetenschapsmensen en des kundigen in Russische zaken Vladi mir Semjonot'. De hele delegatie om vat waarschijnlijk 60 personen. W/at zullen nu de twee supermachten in Wenen gaan doen. In de eerste plaats menen waarnemers te kunnen stellen, dat Rusland bij de besprekingen zal wijzen op het voor stel tot het houden van een Europese veiligheidsconferentie die de bestaande allianties van NAVO en Warschau pact kan vervangen door veiligheids regelingen waarvoor de grootste kernmachten verantwoordelijk zijn. Zoals bekend hebben de Oostbloklan den in het begin sterk aangedrongen op het houden van een dergelijke conferentie in 1970 in Helsinki. Meer recente uitlatingen wijzen er echter op, dat zij nu ook bereid zijn een der gelijke conferentie tot 1971 uit te stellen. Een ander belangrijk probleem dat de onderhandelingsdelegaties zal bezig houden is de houding van China en In het bijzonder de vraag hoe snel Pe king in kernwapen-opzicht de gelijke van Amerika en Rusland zal zijn. Ondanks het bestaan van een verdrag tegen niet-verspreiding van kernwa pens dat door zo'n 50 landen is onder tekend, heerst er ook nog grote onze kerheid over het kernwapenbeleld van de zogeheten potentiële kernmo- gendheden. In Washington valt ten aanzien van de SALT-besprekingen te vernemen, dat men in Wenen geen snelle en specta culaire overeenkomst verwacht die onmiddellijk een halt toeroept aan de bewapeningswedloop. Maar in de we tenschap dat men zich van een tijd perk van confrontatie naar een tijdperk van onderhandelen met Mos kou begeeft, hoopt Washington dat Wenen op de een of andere manier een verdrag zal opleveren dat de wa- penproduktie van de twee super machten beperkt. Het Amerikaanse standpunt is dat over alles kan worden onderhandeld en dat het dus van de Russen afhangt hoe verreikend een overeenkomst kan worden. President Nixon zei onlangs nog, op een persconferentie: „Ons doel is zonder meer de produktie van zowel aan- vals- als verdedigingswapens te be perken en als de Sovjet-Unie die me ning deelt, komen wij tot een over eenkomst". Waarnemers wijzen erop dat Nixon de laatste tijd echter veel kritiek heeft gekregen ook vanuit eigen kring door nieuwe wapensystemen door te voe ren, terwijl de besprekingen met Moskou worden voorbereid.

De Vallei | 1970 | | pagina 11