Veenendaals dagblad Kernduikboot vanRussenzou zijn vergaan Buiten Giftige dampen zaaiden paniek in W aterweggebied HONDERD MAN OP STRAAT Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Direct gevaar geweken Energiesysteem viel uit MET ZAKLANTAARN IN DE ODYSSEUS deflate W BEMANNING IN MAANLANDER i.... Luns bracht verslag uit Brand in kunstmestfabrieh Rotterdam wil part-time onderwi jzers Temperatuur l wordt hoger HOUSTON De tocht van de Apollo-13 naar de maan is mislukt. Tengevolge van een lek in een zuurstoftank ontstond ernstige storing in de energievoorziening. Een aantal systemen van het ruimtevaartuig viel uit in de hoofd cabine Odysseus. Hoewel direct levensgevaar voor «le ruimtevaarders nu niet meer aanwezig wordt geacht, blijft de toestand ernstig. Officieel is medegedeeld, dat de opdracht aan de Apollo-13 voor de landing op de maan is afgelast en dat de astronauten moeten terugkeren. Ekster en roek II KNAL GENOEG ,,N"-KLASSE vlotte vrijetijdskleding Schoenfabriek sluit Hogere in iddagtem peraturen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 14 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 87 LOVELL HAISE SWIGERT VOORTIJDIGE TERUGKEER APOLLO -13 DOOR DEFECT WASHINGTON Ongeveer 400 mijl van de Spaanse kust op de Atlantische Oceaan, is in het afgelopen weekeinde mogelijk een Sovjet-kernonderzecboot. die averij had, vergaan, zo meldt het Amerikaanse ministerie van Defensie. De onderzeeboot werd vrijdag door een Amerikaans patrouillevliegtuig gesigna leerd en scheen in nood te verkeren, aldus het Pentagon. Later zagen Amerikaan se vliegtuigen bemanningsleden aan dek en twee Russische koopvaardijschepen die de onderzeeboot trachtten te slepen. Vanwege de hoge zee, scheen dat niet te lukken. Zondag zagen de bemanningen van de patrouillevliegtuigen de oorlogsbodem niet meer, maar wel werden twee olievlekken waargenomen. Twee van de drie brandstofcellen zijn uitgeschakeld op last van de vluchtlei- ding. De bemanning is geadviseerd zeer /uinig te zijn met de elektriciteit. Het ruimteschip kan op één brandstofcel terugkeren. Hij zal dit evenwel moeten doen via een halve baan om de maan. De verwachting is, dat de Apollo-13 in de Atlantische Oceaan zal landen op vrijdagmorgen te kwart over negen of in de Stille Oceaan te 18.13 uur. Lovell en Haise bevinden zich in de maansloep, die zo nodig als reddingsvaar tuig zal kunnen worden gebruikt. Swigert bestuurt het moederschip. Er is reserve-zuurstof voorraad in de maanlander. De mededeling van de dreigende toestand aan boord van de Apollo kwam vanmorgen om zes uur als een donderslag bij heldere hemel. Het laatste nieuws was te half vier gekomen. Lovell en Haise meldden toen, dat zij het maanlandingsvaartuig hadden geïnspecteerd en dat alles in orde was. De inspectietocht was op verzoek van het grondstation drie uur ver vroegd en Lovell had daar nog eens een uur bijgevoegd, omdat de beman ning zich volgens hem „verveelde". De Odysseus was toen 320.000 km van de aarde en had tweederde van de tocht naar de maan afgelegd. Het was commandant James Lovell, die na terugkeer uit de maanlander, waar een inspectie door hem en Fred Haise uitwees, dat alles daar in orde was, onbewogen meedeelde, dat hij gas uit een van de batterijen in de ruimte zag ontsnappen. De brandstofcellen bevinden zich in de dienstcabine. Bij de vluchtleiding in Houston ont stond een zenuwachtige spanning. Een lid van de staf verklaarde: „Als ze nog maar een brandstofcel over houden moeten ze terugkeren". Intussen werden in grote haast gege vens tussen ruimtevaarders en vlucht leiding uitgewisseld om te trachten de oorzaak van het euvel op te sporen en /"km de ekster is veel volksgeloof geweven; bezweringen en be sprekingen, gedaanteverwisselin gen en vele andere banden hechten ons vanouds aan allerlei vogels. Reeds ten tijde van Tacitus lette men om de toekomst te kunnen ontsluieren op het hinniken der paarden, op het geluid in de lucht r>an het gevogelte. Men geloofde nog lang, dat de dieren konden spreken; zelfs Willem Bilderdijk heeft het over „een beroemde, ou we tijd. toen nog de dieren spra kenWie zou niet denken aan de ezelin van Beliam en de beroemd geworden os van Dominicus tijdens de Punische oorlog? Schapen en runderen discussiëren naar oer-oud gelooi in de Kerstnacht. De specht en de koekoek waren van oor sprong zelfs mensen.... De ekster nu is een echte hek- sefiguur en ongeluksvogel. Krijsend en snaterend zette hij zich schim pend boven het hoofd van Christus op Golgotha en werd voor eeuwig vervloekt. Wie in een boom, die het korst bevat, een kruis snijdt, zal zien, dat het ouderpaar zijn woonplaats meteen verlaat. Veel van deze kraaivogels voorspellen hongersnood en ziet men er negen bijeen, dan is een van het gezel schap een ekster. Een zeer oud ge loof bericht over het koken van dit dier tot soep; door deze te nutti gen, genas men de vallende ziekte en ook helpt het afkooksel tegen jicht, zoals de as van de vogel het doet tegen de koude koorts. Dit zijn nog maar enkele voorbeelden van het nut, dal onze voorzaten van een dode ekster wisten te trekken. Door het ophangen van een kadaver in de pa arde stal verdreef men de vliegen. Echter was de vogel ook weerprofeet vliegt hij alleen, dan komt er slecht weer, doch ziet men het paar tezamen, dan wordt het mooi. De Britse hengelaar slaat er terdege acht op: ,,2 may al- toays be regarded as a favourabel omen!" Dit schreef Swainson in volle ernst Ao 1886. 14-4-70 A. B. Wigman zo mogelijk te verhelpen. Men ge looft dat een hoofdverdeler, die de toevoer van brandstof voor de batte rijen regelt, de schuldige is. Nader is vernomen, dat volgens me dedelingen van Lovell, het uitvallen van „hoofdverdeler-b" met een tame lijk harde knal gepaard ging. Koorts achtig probeerde Houston in samen werking met de astronauten de fout op te sporen, door het verdelerssys teem te testen. Daarbij viel op een bepaald moment dit hele systeem uit. Door de nervositeit had men de luid spreker in de perskamer laten aan staan, waardoor de weinige verslag gevers die zich daar bevonden, de ge prikkelde opmerking hoorden „nu heb je het systeem helemaal ver knoeid" en na een ogenblik stilte zei iemand „dood". De crisis aan boord is de gevaarlijkste geweest die zich ooit tijdens een Amerikaanse ruimtevaart heeft voor gedaan. De ruimtevaarders hebben moeite ge had door de ramen sterren of ster renbeelden te onderscheiden doordat het zonlicht schitterde in de raketmo toren en door „de hoeveelheid puin, dat ontstond toen het mis ging en dat nog bij ons is". Ook het puin blikkerde in het zonlicht en maakte waarne ming van de sterren moeilijk. Deze waarneming is nodig voor de vlucht leiding op aarde bij berekeningen die verband houden met de terugkeer van de Apollo naar de aarde. James McDivitt, leider van het Apol- lo-program, is van mening, dat er ge noeg lucht en energie zal zijn voor de terugkeer. De astronauten in de maansloep zullen naar het moeder schip terugkeren als de Apollo in de buurt van de aarde is. 't Moederschip is volgens McDivitt intact gebleven. Over de mogelijke oorzaak van het „on geluk" op de Apollo zei McDivitt, dat wat het ook geweest moge zijn, het „kennelijk iets hevigs" geweest moet zijn. Op de vraag of een meteoriet de oorzaak van het „misgaan" geweest kan zijn, zei McDivitt, dat een meteo riet zeker een hevige klap zou kun nen hebben veroorzaakt. Maar ook een aantal andere „gebeurtenissen" zouden dat hebben kunnen veroorza ken. aldus McDivitt. Functionarissen van de NASA hebben gezegd, dat zij zullen proberen de Apollo vrijdag op aarde terug te krij gen. Het ruimtevaartuig heeft vol gens dr. Christopher Kraft, de leider van het Apolloproject, genoeg energie en lucht om de drie astronauten vei lig terug te laten keren. Dr. Kraft geeft de voorkeur aan een landing van de Apollo in de buurt van sche pen. Mocht de Apollo op de Atlantische Oceaan landen dan zal dat vrijdag ochtend te 9.13 uur gebeuren. Landt de Apollo evenwel op de Stille .Oceaan dan zal dat te 18.13 uur ge schieden. Volgens dr. Kraft is de si tuatie thans „onder controle" en is er op het ogenblik geen gevaar. De bemanning van de Apollo-13 heeft te tien*uur de stuwraket van de maansloep ontstoken om het ruimte schip in een baan te brengen, die het rond de maan en terug naar de aarde zal voeren. Het is de motor die de lan ding op de maan had moeten regelen die nu ontstoken is. A Na het uitvallen van het elektrisch systeem van de Apollo-13 en de beslissing het ruimteschip naar de aarde te doen terugkeren, heerste er grote spanning achter de controletafels van het ruimtevaartcentrum in het Amerikaanse Houston. Op de foto kijken een aantal technici gespannen naar een van de controlepanelen. Staand links ruimtevaarder Thomas Mattingly die door een rodehond-infectie op het laatste moment vervangen moest wor den. «IIIIIIIIIIIIIIJIIIHI iiitaiitilittHHitf' DEN HAAG Mr. Th. J. A. M. van Lier, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, heeft minister Roolvink ge vraagd te trachten de uitbetaling van de aow-vakantiebijslag van drie pro cent, vobrzien in september van dit jaar, met enige maanden te vervroegen. HOUSTON De nerveuze span- ning op het vluchtcentrum Houston is iets geweken. Vluchtleider dr. Christopher Kraft, hoewel onder grote psychische druk, nu een groot l deel van dc verantwoordelijkheid voor de vlucht geheel op zijn schou- ders is terecht gekomen, haalde wat verlicht adem. Kraft verklaarde dat het ongeluk fataal zou zijn geweest wanneer er geen maansloep was geweest om op- terug te vallen. Hij hoopte nu maar dat de maanlander naar behoren zou blijven werken. Mc.Divitt merkte op, dat twee van de astronauten zonodig hun maan- pakken zouden kunnen gebruiken. I Deskundgien hielden zich nog be- zig met het probleem, hoe de be- j manning de temperatuur in het i ruimtevaartuig op peil zou kunnen houden. jj Swigert in het moederschip Odys- seus zal waarschijnlijk zijn zaklan- taarn moeten gebruiken om stroom te besparen. De vrouwen van Lovell en Haise j zijn telefonisch op de hoogte gesteld j van de moeilijkheden. Swigert is als j bekend vrijgezel. «immitfilHlMMiittiiimtHiitiiiiiiMMimmmiimMiMinfftltllltttll Zij hadden vlak tevoren in Hous- f ton de televisie-uitzending over de inspectie van de maansloep gadege- slagen en waren naar huis gegaan in de veronderstelling dat alles goed verliep. Mevrouw Lovell heeft gezelschap gekregen van Apollo-12-astronaut Pete Conrad en een predikant, ter- wijl de astronaut Alan Bean me- vrouw Haise opzocht, die zeven maanden zwanger is. Het enige dat mij interesseert is, dat zij veilig en wel terugkeren, zei mevrouw Lovell. -.miiiiHiiHiiiiiiiimiMitnii lllf IMIIIfMIIIIIIIfVIIIIIIIIIII De koopvaardijschepen waren nog wel in het gebied en schenen te zoeken. „Het is mogeljjk dat de Russische kern- onderzeeboot is gezonken. Het lot van de bemanning is niet bekend", aldus de verklaring van het Pentagon. Woordvoerder Friedman verklaarde dat ten tijde van het mogelijke ongeluk zich geen enkele Amerikaans oorlogs bodem in het betreffende gebied be vond. De twee Russische schepen bij de on derzeeër,- die nog vergeefs getracht hadden om in hoge zee vast te maken aan het in nood verkerende schip, wer den geïdentificeerd als het inlichtingen schip „Agi Laptef" en het koopvaardij schip „Litvy". Het Pentagon identificeerde de on derzeeboot als behorende tot de „N- klasse". waarvan er tot 1965 vijftien zijn gebouwd. De N-boten hebben een watcrverplaatsing van 3500 ton boven water varend en 4000 ton onder water Zij zijn ongeveer 120 meter lang en hebben een bemanning van 88 marine mannen. De hoofdmotoren zijn kern reactoren die stoomturbines aandrijven die het schip een snelheid van 25 kno pen geven. De N-klasse-boten zijn be stemd voor de jacht op vijandelijke onderzeeboten. In Londen heeft een defensiewoord voerder verklaard, dat Britse verken ningsvliegtuigen zondag in het gebied van dc Atlantische Oceaan waar de on derzeeër zou zijr. gezonken, reddingsbo ten hebben waargenomen. Dezelfde vliegtuigen hadden vrijdag de onder zeeër gezien, op 550 mijl ten zuidwesten van Land's End, in gezelschap van twee andere Russische vaartuigen. Deze wer den zondag op dezelfde plaats gesigna leerd. Zij hadden reddingsboten op het dek, terwijl men ook reddingsboten had ge streken. Er was geen spoor van de on derzeeboot, maar wel werden twee olie vlekken gezien. In de lucht heerste aan zienlijke activiteit van Russische vlieg tuigen. ADVERTENTIE Veenendaal Hoofdstraat 75 voor -f# Minister Luns (bui tenlandse zaken) heeft gistermiddag op zijn ministerie enkele ambassa deurs van landen in het Midden-Oos ten ontvangen. Hij bracht hun verslag uit van de reis die hij enkele weken geleden door het gebied heeft ge maakt. Links naast mi nister Luns de am bassadeur van Li banon, Kesrouan Labaki, rechts van hem de Egyptische ambassadeur Os man Hoessein Faw- zy en de Jordaan se ambassadeur Zoehavr Moefti. ROTTERDAM De bevolking ten zuiden van de Nieuwe Waterweg is gis teravond omstreeks tien uur gealarmeerd voor vergiftige dampen door brand in de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek (E.N.C.K.) in Vlaardingen. Bij deze brand deskundigen noemden het een ontledingsproces door broei in een bulkvoorraad van 1000 ton kunstmest kwam een chloorhoudende, ni- treuze damp vrij die evenwel door de noordelijke wind naar de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg werd gedreven. De burgerlijke rampenorga nisaties waren in staat van paraatheid gebracht, maar tegen middernacht had men de brand onder controle. Het terrein van de brand was herme tisch afgesloten. De scheepvaart op de Nieuwe Waterweg werd enkele uren stilgelegd: ook het goederenver keer per trein en het wegverkeer langs de zuidelijke oever ondervon den nogal wat hinder van dè over trekkende dampen. Enige tijd na het uitbreken van de brand was de bevolking van de Rot terdamse stadswijk Hoogvliet en van Rhoon, Poortugaal, Brielle, Rozenburg en Spijkenisse gewaarschuwd ramen en deuren gesloten te houden en zich niet op straat te begeven. Overigens zijn er geen meldingen geweest van mensen, die door de prikkelende damp bedwelmingsverschijnselen hebben gekregen, behoudens een em ployé van de kunstmestfabriek, die een mengsel van bluswater en kunst mest over zich heen kreeg en enige tijd voor control^ in een ziekenhuis werd opgenomen. De uiteindelijke materiële schade blijkt slechts 15.000 te belopen Tot vroeg in de ochtend is men bezig geweest met de nablussingswerk- zaamheden. Intensieve luchtmetingen toonden aan dat de damp in de lucht in korte tijd zozeer verdund was, dat die geen ge vaar voor de directe omgeving kon opleveren. Kort nadat de positieve resultaten van de luchtmetingen bekend waren, re den in de bedreigde gemeenten op nieuw de geluidswagens rond: dit maal met de geruststellende medede ling, dat alle gevaar was geweken. SLUIS Bijna honderd werknemer» in Zeeuws-Vlaanderen staan binnenkort op straat. De schoenfabriek „Modelina" in Sluis ziet zich gedwongen dc produk- tie te beëindigen wegens gebrek aan nieuwe arbeidskrachten. Voor de vijftig personeelsleden is een afvloeiingsregeling getroffen. In Sas van Gent heeft de broekenfabriek „Fa- tex" voor de helft van de ongeveer honderd werknemers ontslag aange vraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Overleg met de vakbonden heeft nog niet plaatsgehad. De katholieke kleding- en textielbond „Sint Lambertus" in Tilburg is ont stemd over de weigering van de Fa- tex-directie om te praten over de ge volgen van de ontslagmaatregel. ROTTERDAM Rotterdam gaat door middel van een advertentiecam pagne part-time onderwijskrachten werven voor de gemeentelijke lagere scholen. Men denkt vooral aan gehuwde onderwijzeressen er zijn er ruim honderd in Rotterdam die één of twee dagen in de week een klas overne men van de hoofdonderwijzer. Het hoofd van de school kan dan meer aandacht besteden aan zijn admi nistratieve bezigheden en aan het bege leiden van jonge onderwijskrachten. Drs. J. G. van der Ploeg, wethouder van onderwijs, vertelde ons: „De moei lijkheid hierbij is echter dat je het de leerlingen niet aan kunt doen om bij voorbeeld het vak rekenen door twee verschillende onderwijskrachten te la ten geven. Die part-time krachten zul len dan ook bepaalde vakken moeten overnemen". De Rotterdamse wethouder bespreekt tevens met het ministerie de mogelijk heid om kleuterleidsters in de eerste of tweede klas van de lagere school les te laten geven. Per 1 augustus zijn er naar schatting vijftig vacatures bij het onderwijs in Rotterdam. Dan houdt men nog geen rekening met de mogelijkheid dat zestig onderwijzers in juli onder de wapenen moeten. Op een verzoek tot afstel heeft de minister van defensie echter in be ginsel positief gereageerd. (Van onze weerkundige S medewerker) Voor het eerst sinds maanden is j de luchtdrukverdeling nu gunstig g voor temperaturen boven 12 gra- g den Celsius. Het is te danken aan een hogedrukzone, die zich van Spanje tot over de Noordzee heeft opgebouwd en nu snel in oostelijke g richting verder trekt. Tussen dit g systeem en een depressie-uitloper van IJsland tot Ierland zal een in 1 kracht toenemende zuidelijke tot g zuidwestelijke stroming morgen en g overmorgen zachtere lucht naar g onze contreien voeren. In Gelder- land mogen tijdens zonnige perio- den maxima van 12 tot 15 graden g worden verwacht. Helemaal vrij van regenkansen is het weertype g nog niet: een uitgebreid neerslag- g gebied trekt in de richting van de 2 Noordzee, maar we geloven dat in onze omgeving de droge perioden in de rest van de week zullen over- t heersen. I Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond, opge maakt te 11.15 uur Droog weer met weinig wind. Plaatse lijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen zonnige perioden en hogere middagtemperaturen dan vandaag. Zon op: 04.45 onder: 19.37 Maan op: 12.40 onder: 03.55

De Vallei | 1970 | | pagina 1