Boze Belgen belegeren Casterense kruiden dokter Oud-burgemeester van Alkmaar voor rijden onder invloed veroordeeld „Oude" Staten voor laatste maal bijeen Laat uw gasgeiser regelmatig nakijken Henk Groot gaat „in de politiek99 Kamer gelooft aan goede trouw Luns Billy Grahams Euro '70 trok ruim 800.000 bezoekers Curatorium „School voor journalistiek*' treedt af TUINDERS STOPPEN MET OLIESTOOK B. en W. vroegen ambtenaren zich „politiek le maturen Tweede bejaarde na Haarlemse brand overleden Directeur Gasiiistituut invention maakt 1 u het koffiezetten gemakkelijk! 1ESmm. J VREES „ROOLVINK" ENIGE REACTIE Antwerpenaren voelen zich bedrogen en eisen hun geld terug „THEODORAKIS IS IN GOEDE GEZONDHEID" Benoeming nieuwe griffier ONDERHOUD ZUURSTOF Hilversum: 35.000 Pastoor hekelt in preek politici H or moon be h andel ing kalveren in het buitenland DINSDAG 14 APRIL 1970 Fel protest van wijkverpleegsters tegen armoedige pensioenregeling DEN BOSCH Ruini duizend wijkverpleegsters en andere verpleegkundigen bi de maatschappelijke gezondheidszorg hebben gistermiddag in Den Bosch een demonstratieve bijeenkomst gehouden om te protesteren tegen hun pen- tioenregeling. „Wij willen een hoger pensioen kom op met de poen" stond er op één van de spandoeken in de Brahanthallen. Het huidige opbouwpensioen in de maatschappelijke gezondheidszorg is niet waardevast, het bereikt het sociaal minimumloon lang niet en bovendien gaat het al op zestigjarige leeftijd in zodat de gepensioneerden nog vijf jaar lang a.o.w.-, ziekenfonds- en andere sociale premies moeten betalen. Op de demonstratieve vergadering, die was georganiseerd door de gebun delde sectie maatschappelijke gezond heidszorg van de federatie van vereni gingen die de verpleging en andere on derdelen van de gezondheidszorg bevor deren, noemde mej. C. F. A. Maquiné, bestuurslid van sectie, de pensioenen karig, armoedig en onleefbaar. De ver pleegkundigen in dienst van de kruisor ganisaties. zo zei ze, moeten hard wer ken en een hoge pensioenpremie beta len met als uiteindelijk resultaat dat ze moeten aankloppen bij de Algemene Bijstandswet en het ..Erefonds voor oud-verpleegsters". De maatschappelijke gezondheidszorg voelt zich sterk gediscrimineerd verge leken bij andere sectoren van de ge zondheidszorg. Verpleegkundigen in overheidsdienst vallen onder de Alge mene Burgerlijke Pensioenwet (waar devast pensioen volgens eindloonsys teem) terwijl voor verpleegkundigen in dienst van particuliere verplegingsin- richtingen per 1 januari 1970 de rege ling van het pensioenfonds voor de ge zondheid, geestelijke en maatschappe lijke belangen, die vrijwel met die van hel ABP overeenkomt, verplicht is ge steld. De werkers in de maatschappelijke gezondheidszorg zijn verplicht verze kerd via het „Pensioenfonds volksge zondheid en maatschappelijk werk" (PVM). In overleg tussen de kruisorga nisaties en de PVM is een ontwerp van een nieuwe pensioenregeling opgesteld, die de overheidsregeling benaderd. Met de daarin voorziene verbetering van de pensioenrechten zou een bedrag van 1,5 miljoen gulden zijn gemoeid. De nieuwe regeling is door de drie kruisorganisaties en de organisaties van ROTTERDAM Dertien tuinders in Waddinxveen zullen nog dit najaar van zware stookolie overgaan op aardgas. Zij zijn bereid om in de overgangspe riode lichte olie te gebruiken. Dit be loofden zij gisteren tijdens een kort ge ding dat door de landbouwers J. en C. Uithol uit Waddinxveen tegen hen was aangespannen. De kwaliteit van hun appels en peren was sterk achteruit gegaan, vonden de beide boeren, sinds de tuinders zich in 1962 tegenover hun hoeve hadden ge vestigd. Door het roet en de rookgassen van de zware stookolie-installatie van de kassen, zou het fruit ruwe schillen en zwarte vlekken hebben gekregen. Dit was ook de conclusie van een rap port van het Instituut Plantenkundig Onderzoek dat in april 1969 in opdracht van de gemeente Waddinxveen werd uitgebracht. „Dit stel ik zeer op prijs. Dit vind ik een mooi gebaar. Iedereen die daar de lucht inademt kan er blij mee zijn", prees gisteren de president van de rechtbank mr. J. G. L. Reuder. Hij had de tuinders, toen het geding in eerste instantie diende, een maand gelegen heid gegeven om de mogelijkheden van overschakeling op aardgas na te gaan De president raadde aan om maar niet meer te gaan procederen over een schadevergoeding de gebroeders Uit hol schatten de schade van de afgelo pen acht jaar op ruim een ton en het verleden maar te vergeten. Maar de raadsman van de tuinders, mr. W. C. van den Brink zei eventueel nog wel te willen onderhandelen over een schade vergoeding over de periode vanaf april 1969, het moment dat het rapport van het IPO werd uitgebracht. IIS TLBBERGES ADVERTENTIE verpleegkundigen aanvaard, maar de meerkosten ad 3 procent (premie) die via subsidie moeten worden verkregen zijn tot nu toe door minister Roolvink afgewezen. Wijkverpleegsters nire'.cn na de ge wone verpleegstersopleiding nog een speciale opleiding van twee jaar volgen. De sectie maatschappelijke gezond heidszorg van de federatie vreest dat de belangstelling voor dit beroep snel zal teruglopen als de speciale voorzie ningen zover achter blijven bij die in andere sectoren van de gezondheids zorg. Als voorbeeld van de noodsituatie waarin gepensioneerde wijkverpleeg sters terecht komen, noemde zuster Ma quiné nog een in 1910 geboren ver pleegster die op 1 september 1970 met pensioen gaat. Ze verdient nu ruim 15.000 per jaar, neemt sinds 1950 ver plicht deel in het PVM, en krijgt in september een pensioen van 3122 plus een „overbrugging" van 800. De jaar premie bedraagt ruim 3000. Mej. M. Lught, verpleegster in alge mene dienst van het Groene Kruis, schatte het totaal aantal verpleegkundi gen in dienst van de maatschappelijke gezondheidszorg op 8000. Voor de ver betering van hun pensioenrechten zou een extra subsidie van twee miljoen gulden nodig zijn. Zij schetste uitvoerig wat er zou ge beuren als de maatschappelijke ge zondheidszorg door gebrek aan perso neel zou moeten verdwijnen. Op haar retorische vraag wie dan bijvoorbeeld de jonge moeders moeJ helpen, thuis in het kraambed of op de consultatiebu reaus voor baby's en kleuters, riep de vergadering massaal „Roolvink". Zuster Lught verklaarde, dat er al leen al voor wijkverpleegsters 375 vacatures zijn (meer dan tien procent). De zorg voor de mens thuis gaat ons zeer ter harte, zei ze. Wij doen het werk wel met liefde, maar het is geen liefde werk. Minister Roolvink heeft in november tijdens een gesprek op zijn departement toegegeven, dat het onjuist is voor één beroepsgroep (verpleegkundigen) sterk afwijkende sociale voorzieningen te treffen die alleen afhangen van de sector waarin men toevallig werkt. Hij beloofde toen alles in het werk te stellen om op korte termijn tot een op lossing te komen, maar op de begroting 1970 is weer geen bedrag voor de pen sioenverbetering opgenomen. Minister Roolvink en staatssecretaris Kruisinga waren voor de protestverga dering uitgenodigd. Hun enige reactie was een spoedinvitatic aan zuster Schreurs, voorzitster van de federatie voor een onderhoud op het departement vorige week met de directeur-ge neraal van de volksgezondheid. Het heeft ons verontrust, aldus mej. Schreurs. dat de overheid, die toch een zware verantwoordelijkheid draagt voor de totale gezondheidszorg, terwille van het re4atief lage bedrag van 2 a 3 miljoen gulden, dc voortgang van een belangrijk deel van deze gezondheids zorg in de waagschaal durft te stellen. Zij uitte ook kritiek op de bonden van overheidspersoneel die volgens haar niets hebben gedaan om deze gevaarlij ke situatie uit de wereld te helpen en die daarmee naar haar oordeel de zin en de noodzaak van een categorale or ganisatie die alle aandacht aan de eigen beroepsgroep kan geven, duidelijk heb ben onderstreept. Bij de discussies werd op actie aange drongen desnoods een staking van een dag maar op advies van zuster Schreurs („Wij zijn zelf ook verant woordelijk voor de gezondheidszorg") zag men daarvan af. ADVERTENTIE 99 ALMELO De socialistische Kamer- j leden Masman en Wieldraaijer hebben minister Beernink (Binnenlandse Za ken) erop gewezen dat B. cn W. van het Overijsselse Tuhhergen ambtenaren en onderwijzers hebben gevraagd zich in politieke activiteiten te matigen. Het schoolhoofd M Jacobs van de openbare lagere schoot in het grensge- hucht Manderveen ontving vorige week een brief waarin hem werd verzocht zich wat te matigen terwille van de handhaving en bevordering van de goe de verhoudingen. Dit was het antwoord van B. en W. op een verzoek van de heer Jacobs als secretaris van de politieke groepering Gemeentebelangen om deze partij in het kiesregister op te nemen Op de gemeentesecretarie bleek dat ledereen mondeling was gevraagd in politiek opzicht niet te veel activiteiten te ontwikkelen. „Het betrof geen ver bod, maar een verzoek naar aanleiding van ervaringen in het verleden", aldus burgemeester L. P, H. Schepers. ZAANDIJK Henk Groot, tot voor enige tijd speler in het eerste elftal van Ajax. hoopt binnenkort zijn spelletje mee te spelen in de gemeentepolitiek van zijn woonplaats Zaandijk. Hij is op een verkiesbare plaats gezet van de nieuwe partij Gemeentebelan gen, die zondag besloot aan de verkie zingen mee te doen. Er staan meer namen van sportieve Zaandijkers op de kandidatenlijst, zoals die van Arno Siekerman, voorzitter van voetbalvereniging Zaandijk en de heer A. Deijle, voorzitter van voetbalvereni ging KEC. Ook een directeur gemeentewerken staat op de lijst. De partij is opgericht na een ruzie binnen de Partij van de Arbeid. De nieuwe partij zal zich overigens zo weinig mogelijk met politiek inlaten. BRUSSEL De 32-jarige Nederlan der Herman T„ die in Luik woont, is door de Belgische politie gearresteerd. Zijn 34-jarige vrouw had een aanklacht ingediend nadat de man haar eerst twee weken geleden met een mes had be dreigd en haar eergisteren had gepro beerd te wurgen. ALKMAAR Alkmaars oud-burgemeestei. mr. H. J. W. is gistermiddag door de Alkmaarse politierechter, mr. D. Resig wegens rijden onder invloed veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, een geldboete van f 2.000,— en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid met aftrek. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, had een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken met een proeftijd van drie jaar. een geldboete van f 2.000.en arhttien maanden ontzegging met aftrek geëist. Zowel de officier van justitie als verdachte hebben hoger beroep van dit vonnis in beraad gehouden. Voor mr. W. is deze affaire aanlei ding geweest om het burgemeesters ambt neer te leggen en vervroegd met pensioen te gaan. Het bewezen geacht „rijden onder In vloed" speelde zich in Alkmaar in de nacht van 7 op 8 februari af. Aan in specteur D. Koops van de rijksrecher che had. zo bleek tijdens de zitting, mr. W. verklaard, dat hij zich na een ver moeiende autorit naar en van Bellen omstreeks 7 uur naar het Alkmaarse hotel Victory begaf om daar een diesviering van Leidse oudstudenten uit Alkmaar en omgeving bij te wonen. Tijdens het borreluurtje dronk hij drie glazen jenever, tijdens en na het diner gebruikte hij 5 glazen wijn. Om streeks half twee gaf mr. W. te kennen dat hij het feestje wilde verlaten. Te gen politierechter mr. R. Resig zei hij: „Het was mijn vast, voornemen om niet zelf te rijden. Dat ik het toch heb ge daan, i.s voor mij een volslagen 'raadsel. Ik had een blackout"* Eenmaal in zijn auto reed mr. W. zo slingerend, dat hij de aandacht trok van een dienstplichtig soldaat en zijn verloofde, die achter hem reden. Deze mensen volgden hem, zagen nog dat de Alkmaarse oud-burgemeester verschil lende malen de parkeerstrook opreed en rakelings langs een lifter schoot en hielden hem, bij zijn huis aangekomen, aan. W. ging op verzoek van deze militair mee naar het bureau van de rijkspoli tie, waar één van de agenten consta teerde, dat de burgemeester „in kenne lijke staat van dronkenschap verkeer de". Hetzelfde gebeurde op het bureau van de Alkmaarse gemeentepolitie. In zijn requisitoir merkte mr. Wiarda op: „Dit is een ernstig geval", waarbij hij op een promilage van twee wees. „Gezien de functie van de verdachte is dit bij zonder onverantwoordelijk. Als burge meester behoor je een voorbeeld te ge ven in woord en in daad. Ik vind het onbegrijpelijk, dat dit is gebeurd". Alvorens zijn vonnis uit te spreken zei de politierechter: „Het is bijzonder schrijnend dat iemand struikelt na zo'n eervolle loopbaan". DEN HAAG Dc Tweede Kamer Is er in het algemeen van overtuigd, dat minister Luns (Buitenlandse Za ken) geheel te goeder trouw was toen hij zei dat de Griekse componist en verzetsleider Mikis Theodorakis wel- iswaar gevangen zat, maar in goede gezondheid verkeerde. Minister Luns verklaarde dat twee maal in antwoord op schriftelijke vra gen van het Kamerlid Van der Spek (psp). De Kamer heeft er in meerder heid geen behoefte aan mr. Luns daar over nader aan de tand te voelen. De minister van Buitenlandse Zaken was in de kwestie Theodorakis niet af gegaan op officiële bronnen. Hij heeft nooit gezegd van wie hij de informaties kreeg, omdat hij zijn informanten niet in moeilijkheden wilde brengen. De in lichtingen bereikten de minister wel alle via de Nederlandse ambassade in Athene. Minister Luns die gisteren juist te rugkeerde uit Parijs, had nog geen reactie op het gebeurde. Zijn woord voerder verklaarde, dat hij nog slechts uit persberichten kennis had genomen van de overkomst van Theodorakis naar Parijs. De Casterense kruidendokter Willem van de Moosdijk is gister- I middag belegerd door zo'n twintig Antwerpenaren die zich bedrogen voelden. Ze waren met een autobus naar Den Bosch gegaan, waar de zaak te- gen Van de Moosdijk in hoger be- roep zou dienen. Zij wisten toen nog niet dat de kruidendokter het ho- f ger beroep had ingetrokken. Toen I er geen rechtszitting bleek te zijn, l togen de Antwerpenaren naar Cas- teren, om Van de Moosdijk in zijn eigen huis eens ongezouten de waar- heid te zeggen. De rijkspolitie hoef- de niet in te grijpen. I De Belgen vergastten de kruiden- 1 dokter die zich niet buiten waagf de op een reeks spandoeken met leuzen als: Grootste oplichter aller tijden" en „Van de Moosdijk, Hol- 1 lands kruidenschandaal"De Bel- 1 gen wilden hun geld in totaal f zo'n zestienduizend gulden te- rugbetaald zien. I HAARLEM De brand die zondag avond heeft gewoed in een woning aan de Haarlemse Bos en Vaartstraat heeft een tweede dode geëist. Het is de 79-ja- rige mevrouw K. Verhave-Wijn brands die gisteren door rookvergiftiging is overleden. De politie heeft reden om aan te ne men dat de brand het werk is van een pyromaan. PRINSENBEEK De 29-jarige me vrouw A. Muysenberg-Woudwijk uit Prinsenbeek is gistermiddag op een met knipperlichten beveiligde overweg met haar auto tegen een passerende trein gereden. Ze was op slag dood. Gelderland behandelen in hun vergade ring van woensdag 22 april een lange en belangrijke agenda. Aan het eind van deze vergadering wordt afscheid genomen van de Statenleden van wie vaststaat, dat zU in juni niet terugkeren (ongeveer 3,5 van de 67) en van mr. N. H. Muller, griffier der Staten die de provinciale dienst in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal verlaten. De Staten gaan ook een nieuwe grif fier benoemen: zij hebben de keuze uit drie. door Gedeputeerde Staten voorge dragen. kandidaten: mr. P. J. de Loor (hoofdadministrateur A op de provin ciale griffie in Arnhem), mr. J. H. Pee man. gemeentesecretaris van Zwolle, en dr. J. M. Roosenschoon. hoofd van de afdeling onderwijs van de gemeente Leiden. In het oog springende agendapunten zijn verder het meerjarenprogramma in vesteringen van Gelderland en de be stuurlijke organisatie van de bestrij ding van de waterverontreiniging in de provincie. Vooral dit laatste punt heeft al heel wat beroering in allerlei kringen met name de gemeente- en water schapsbesturen en het bedrijfsleven gebracht. In Gelderland komen voor de bestrijding van de waterverontreiniging drie zuiveringsschappen waarin zowel de gemeente als de waterschappen en de Kamers van Koophandel vertegen woordigd zullen worden. Ook komen enkele belangrijke wegen ter sprake: de aanleg van de westelijke Veluwe-route (ged. weg S-l). de omleg ging om Ugchelen van de weg Ede- Apeldoorn en de weg Laren-Overijssel se grens. De Staten spreken ook over de ar beidsmarktsituatie en behandelen een groot aantal punten op het gebied van volksontwikkeling en -opvoeding. Ten slotte noemen we een voorstel om ak koord te gaan met een initiatiefvoorstel van G. S. van Utrecht tot wijziging van de provinciale grens waardoor Scher- penzeel naar de provincie Utrecht zal overgaan. 99 RIJSWIJK „Er zijn naar schatting zo'n twee miljoen gasgeisers in ons land in gebruik. Dat betekent niet dat er in al die huizen een gasbom in de keuken hangt. Alleen in extreme gevallen kan een geiser gevaar opleveren", aldus ir. A. de Groot, directeur van het Gasinsti- tuut in Rijswijk. Er is enige onrust onstaan naar aan leiding van de toespraak van de En- schedese internist dr. Borst. Een onder zoek van hem in Enschede had uitge wezen. dat van de 306 bekeken geisers er 54 ondeugelijk waren. „Allereerst", zegt ir. De Groot, „heeft dr. Borst in Leiden gewezen op de mo gelijke bronnen van koolmonoxydever- giftiging. Tot nu toe heeft men in dat verband niet of nauwelijks aan gasgei sers gedacht." „Het is jammer", zegt hij, „dat het onderzoek zich niet tot in de details uit strekte tot de mankementen aan de gei sers. Daardoor kunnen we hier alleen in grote lijnen zeggen hoe het komt, dat dr. Borst een aantal mankementen heeft gevonden." Bij het Gasinstituut worden alle gas- apparaten naar type gekeurd. Ook de gasgeisers die in ons land op de markt komen. De controle op de produktie is in de fabrieken, maar ook de instal lateur heeft tot taak de werking van een geiser die hij plaatste na te gaan Ir. De Groot wil ervoor instaan dat alle typen geisers die in Nederland worden verkocht goed zijn. „Maar net als een auto of een wasmachine moet een geiser goed worden onderhouden. Daarvoor zijn in haast alle grotere plaatsen service-organisaties van de gasbedrijven." „Het is heel triest", zegt ir. De Groot, maar het lukt vaak pas om de mensen van de noodzaak van regelmatig onder houd te overtuigen als zij een ongeluk hebben meegemaakt. Een geiser mag geen koolmonoxyde geven. Maar als het apparaat vervuild is en daarvan hebben wij hier heel wat voorbeelden gebeurt dat". Ook komt het bij controles menig maal voor. dat aan de afstelling van de geiser is geknoeid. „De geisers die wij afleveren zijn met een loodje verze geld," zegt de heer H. Weebers, direc teur van de ASW-apparatenfabriek in Nijmegen, de veruit grootste Neder landse producent van gasgeisers (merk Fasto). „Als men aan de afstelling wil ADVERTENTIE 1 Deze koffiefilter is het I hélemaal! Vol-automatisch 1 één, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht héérlijke koppen! f 105, z. knoeien moet dat loodje worden ver broken. Men weet dat zo'n loodje er niet voor niets zit." De belangrijkste voorwaarde voor een goed functioneren van een geiser vind ik", aldus de heer Weebers, „dat er voldoende zuurstof voor de verbran ding beschikbaar is. Als in een keuken een geiser, een gasfornuis en een cv- ketel of keukenverwarmer worden ge bruikt is er heel wat zuurstof nodig. Daarmee wil ik maar zeggen, dat de aanvoer van zuurstof nog belangrijker is, dat den de afvoer van af ge werkt gas. Dat bevat geen schadelijk koolmonoxy de als het door voldoende zuurstof vol ledig kan verbranden". „In ons laboratorium analyseren wij de verbrande lucht van geisers", zegt de heer Weebers. „Daar constateren we nooit afwijkingen bij de geisers die de deur uitgaan. Maar we hebben daar voldoende lucht. En dat mankeert er nog weieens aan in de oudere woningen waar ze mogelijk moderne apparaten in een kleine keuken hebben". Zoals ir. De Groot ons meedeelde, zijn er ook voorschriften gesteld. „Met een afvoerkanaal voor de verbrande gassen ben je er niet. Een keuken heeft een goed ventilatiekanaal nodig. En als dat er is, is het onjuist om ook nog een ventilator te plaatsen, want dan zuig je vaak juist de zo nodige zuurstof weg. Eensgezind zeggen de heren De Groot en Weebers, dat het heel sterk aanbe veling verdient om een gasgeiser regel matig goed te laten nakijken. Men kan zich daar op abonneren bij de meeste plaatselijke gasbedrijven. DOORN De organisatoren van de zondagavond afgesloten campagne van de Amerikaanse evangelist Billy Gra ham, „Euro 70", zijn tevreden over het resultaat ervan: via het gesloten televi siecircuit luisterden in 36 zalen in Eu ropa ruim 800.000 mensen naar Gra hams toespraken in de Westfalenhalle in Dortmund. Van hen gingen ca. 15.000 mensen in op zijn uitnodiging een „be slissing voor Jezus te nemen" De acht bijeenkomsten in de Expo- hal te Hilversum werden door in totaal 35.000 mensen bijgewoond, van wie er ongeveer 1.100 naai voren kwamen. Naar gelang de week verstreek werd de belangstelling groter; kwam het aantal aanwezigen op de eerste dagen niet ho ger dan 3.500 a 4.000, zaterdagavond waren er bijna 7.000 mensen in de Ex- po-hal en zondagavond rond 6JXHX iimiiitiiiimiitHimiiifiitiiitiitiiiiftmiimmiitiiiniiitiiiiiiiiiiiiii UTRECHT Alle leden van het cura torium van dc School voor de Journa listiek in Utrecht hebben hun functie» ter beschikking gesteld. De directeur van de school, dr. M. Schneider, is op eigen verzoek ziekteverlof verleend. Zoals gemeld besloot het curatorium onlangs dit jaar geen nieuwe studeren den tot de school toe te laten, omdat het er niet op vertrouwde dat er tijdig een leerplan gereed zou zijn. De besprekin gen daarover waren nog in volle gang in een werkgroep, waarvan behalve cu ratoren ook studerenden en docenten van de school deel uitmaakten. Curatoren zijn nu tot de conclusie ge komen dat hun besluit heeft geleid tot een vertrouwenscrisis tussen hen en de meerderheid van de schoolgemeenschap (studerenden en docenten). Zij kunnen en willen met deze schoolgemeenschap niet tot vruchtbare samenwerking ko men, zo geven zij te kennen. Zij base ren zich daarbij ook op ervaringen bij het voorgaande overleg over de be stuursstructuur van de school en over het nieuwe leerplan. Curatoren blijven bij hun standpunt, dat dit jaar geen nieuwe studerenden moeten worden toegelaten. Zij zullen de lopende zaken blijven behandelen tot hun opvolgers zijn aangewezen, doch uiterlijk tot 1 oktober. De schoolgemeenschap is de afgelo pen dagen doende geweest eenzijdig een nieuw leerplan op te stellen. Zij heeft daarover vandaag een gesprek met staatssecretaris Grosheide (Onderwijs). i'imlIIIHIIItHlIHfVIIIIIIIIMtltlllHIIHIIIIIfMItlllllllllIHMIIIH i ENSCHEDE Pastoor T. J. M. Holter- man uit Enschede heeft zondag een, volgens velen, opruiende preek ge houden waarin vooral politici het moesten ontgelden. Hij zei onder meer begrip t.e hebben voor het onbehagen van de kiezers over het optreden van politici, hekel de de houding van de politieke partij en in het woningnoodprobleem en de „miljoenen verslindende Technische Hogeschool Twenthe". Ook had de pastoor hel over de „chantage" die Verolme volgens hem op de Neder landse regering heeft gepleegd. Een van dé parochianen nam het niet langer, stond op en onderbrak de pas toor. Daarna ontstond een discussie waarna een verbolgen kerkganger tij delijk de kerk verliet. Na de preek kwam de man terug. Een van de toehoorders was het katho lieke raadslid A. H Wiebier. „Dit soort demagogie hoort in de kerk niet thuis", zei hij na afloop. Hij wil een van de volgende zondagen een weder woord houden. De pastoor heeft daarop nog niet gereageerd. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid ir. H. Vredeling (PvdA) heeft als lid van het Europese parlement de Europe se commissie gevraagd of tn Italië, Bel gië, Duitsland en Frankrijk kalveren nog met hormonen worden behandeld. Hij wil weten of hier niet van con currentievervalsing kan worden gespro ken en of de commissie uniforme voor schriften met een doeltreffende con trole kan en wil uitvaardigen. In Nederland worden kalveren niet meer met hormonen behandeld.

De Vallei | 1970 | | pagina 7