Begroting Renswoude biedt genoeg armslag Vrijspraak voor Scherpenzeler Boete van f 100,- voor klappen in café Bep Smit (68) veelzijdig man met onafscheidelijke sigaar: Tekenen mijn hobby en Rhenen mijn stad B. en W. optimistisch voor 1970: Verlanglijst vol projecten V eenendaals comité SYSTEEM Burgemeester Bode wordt lid bestuur CHU Waslijst van beroepen en lief hebberi jen Crèche in Amerongen Schaaknieuws Fries toneel in Wageninffen Lentestemmiiig hij k.V.G. P.U.E.M.-show in ,SportIusF Causerie over gehandicapt kind Heikamp blijft hij Musketiers Sehietnieuws Gave Lange Ijst Bij elkaar SUBSIDIES BORDEN Geen bewijzen voor opzettelijk doorrijden Vervolg van pag. 3 WORKSHOP GOUD DENK OVERAL. EN ALTIJD WEER, AAN HET KIND IN 'T VERKEEK Vagina 5 WOENSDAG 15 APRIL 1970 RENSWOUDE V oor Renswoude waait de w ind relatief nog uit de gunsti ge financiële hoek. Daarvan getuigt een ruim sluitende begroting, die de ge meenteraad gisteren kreeg aangeboden. De raming voor onvoorziene uitgaven bedraagt bijna een ton. Dat is o.a. noodzakelijk voor de kosten van kapitaals- werken die in 1970 zullen worden uitgevoerd. Renswoude dankt de ruime slui ting van zijn begroting o.a. aan een grotere uitkering uit het gemeentefonds van bijna f 75.000.en aan het ontbreken van de noodzaak om zoals in 1969 f 15.000,te storten in de reservepot voor de nieuwbouw van een gemeente huis. In 1970 zal de gemeente het beschik bare geld besteden volgens het door burgemeester en wethouders opgestelde urgentieschema. Dat voorziet in aan- en verkoop van gronden in het plan- Noord, in de bouw van een muziekrepe- titiegebouw. de aanleg van twee voet balvelden, de bouw van kleedlokalen voor de voetbalvereniging, de inrichting van een kinderspeelplaats naast de kleuterschool, en de verbreding van de Kerkstraat. Ook voor de na 1970 volgende jaren, tot en met J975 is alvast een prioritei tenlijstje aangelegd. Daarop staat de doortrekking van de Duyst van Voor- houtweg, en de bouw van woningwet woningen daar. de ontsluiting van gronden in plan-Noord, de verbetering van de Molenstraat, en van de aanslui ting van de Barneveldsestraat op de Dorpsstraat, verbetering van de Oude Holleweg, uitbreiding van de rioolwa terzuiveringsinstallatie, de bouw van bejaardenwoningen, verbetering van de weg naar De Lucht, een zwem- of in- structiebad, de aanleg van tennisbanen, en de bouw van een aula bij de be graafplaats. B. en W. voegen aan deze opsomming toe dat maar een beperkte waarde aan de volgorde kan worden toegekend. Het schema is gebaseerd op de huidige si tuatie in de gemeente. Aanpassing blijft mogelijk zodra zich omstandighe den voordoen die wijziging noodzake lijk maken. In dit verband wordt niet gerept van de gevolgen die een even tuele samenvoeging met Woudenberg en Scherpenzeel op de geplande inves teringen zullen kunnen hebben. Burgemeester en wethouders kondi gen in hun nota van aanbieding aan dat de gemeenteraad een afzonderlijke nota tegemoet mag zien als resultaat van het beraad dat 't college gaat hou den over het subsidiebeleid. De begroting biedt voldoende ruimte om de gewenste voorzieningen tot stand te kuhnen brengen, schrijven B. en W., wat op zichzelf al een opmerkelijke stelling is in een tijd dat vele gemeen ten steen en been klagen over gebrek aan financiële armslag. De uitvoering van de voorzieningen zal geheel afhangen van de medewer king van derden. Daarbij wordt gedacht aan grondeigenaren en verenigingsbe sturen, en de mogelijkheid om over vol doende financieringsmiddelen te be schikken. Ook wat dat betreft is het. Renswoudse college van burgemeester en wethouders optimistisch ge stemd. Deze begroting voor het dienst jaar 1970 is enigszins aan de late kant, nu april al weer voor de helft voorbij is. Renswoude kon de zaak echter niet eerder voor elkaar krijgen doordat de secretarie tegen twee vacaturen aan kijkt. De verwachting is echter dat de begroting voor 1971 voor het begin van het dienstjaar kan worden aange boden. Op de eerstvolgende raadsvergade ring komen de financiële perikelen aan de orde. Tot dan wordt de begroting op zijn merites beoordeeld door de com missie van onderzoek, waarin de henen Van Eriks, Zweers. v.d. Huigenbosfch, Stoer en v.d. Brandhof zitting hebben. nare situatie bij de Kerkstraat uit de wereld kunnen worden geholpen. P.v.d.A.-raadslid E. Zweers vroeg het college of dit bereid is een bord in de gemeente te plaatsen waarop de politie ke partijen met het oog op de aanstaan de verkiezingen hun propaganda-affi- ches kunnen aanbrengen. Burgemeester Hosang was niet zo erg enthousiast. „De politieke partijen zijn primair de instanties om dat zelf ie verzorgen", vond hij. „Bovendien, als je dan twaalf van die affiches op een rij hangt, zie je alleen de kleurschakeringen, en begrijp je er nog minder van". Hij wees er verder op dat inmiddels in andere gemeenten al moeilijkheden zijn ontstaan, als die de „advertentie ruimte" aan de partijen verhuurden en er forse prijzen voor vroegen. Een andere mededeling van de burge meester: De maandag gestarte bouw van het gymnastieklokaal in Renswou de zal naar verwachting in augustus of september voltooid zijn. Renswoude is de eerste Utrechtse gemeente die zo'n lokaal krijgt in een bouwstroom van de Ned. Bouw. Mij., legde hij uit in zijn antwoord aan de heer Stoer, die infcr- Burg. ,f. A. HOSANG moeilijkheden meerde waarom was begonnen. nu pas met de bouw De agenda zelf bood gisteravond nauwelijks gesprekstof. De rondvraag leverde nog wel iets op: een voorstel van de heer H. Soter (CHU) om het verkeer o.a. op de Taets van Ameron- genweg waar éénrichtingsverkeer geldt, de andere kant op te laten rijden (d.w.z. te beginnen vanaf gebouw Rehoboth), evenals op de Van Arkelweg. Zo zal een SCHERPENZEEL Een opgelucht man kon dinsdag de zittingszaal van de Utrechtse politierechter verlaten, want hij was door mr. Donker vrijgesproken van het hem ten laste gelegde misdrijf: doorrijden na een aanrijding. Het ging om de 42-jarige veehouder H. B. uit Scherpenzeel, die in Renswoude op een parkeerplaats vorig jaar 2 april een klein aanrijdinkje /ou hebben gehad en RENSWOUDE De raadsverga dering in Renswoude was gister avond nauwelijks begonnen, of bur gemeester J. A. Hosang kondigde een schorsing aan. „Een kwartier tje", was zijn prognose, maar het werd meer dan drie kwartier dat de schuifdeuren tussen de „publieke tribune" en de raadskamer gesloten bleven. In die tijd liet de raad zich voor lichten door een vertegenwoordiger van de Ned. Heide Mij. in verband met een aantal grondtransacties. Het is ongetwijfeld een systeem waarmee te werken valt, althans voor de gemeenteraad, die zo een extra bijeenkomst uitspaart en de opgedane kennis onmiddellijk kan gebruiken bij z'n besluitvorming. Minder prettig is het voor de toch al schaarse burgers die een raads vergadering in Renswoude bijwonen. Gisteravond zaten zij, inclusief de pers. in feite vijftig minuten als volslagen nutteloze figuranten dui men te draaien. Dat een gemeenteraad degelijk geïnformeerd wordt voor er een be sluit wordt genomen is alleen maar goed. Het lijkt echter wel de moeite waard zich af te vragen of die voorlichting dan onaangekondigd op de avond van de vergadering zelf moet worden genoten. Het is toch al niet eenvoudig om bestuurders en bestuurden dichter bij elkaar te brengen. Als een bestuurde dan al de moeite neemt naar de bestuurders toe te komen is 't niet erg stimule rend als hij meer dan drie kwartier ■aar gesloten deuren moet staren. Daarmee is meteen een belangrijk aspect van de Tamboer aangesneden: de televisie is er dol op. Alle faciliteiten zijn dan ook voorhanden. Bij de bouw is al rekening gehouden met gemakke lijke elektrische aansluitingen, en er is een eigen krachtstroom apparatuur. We verlaten nu de schouwburgzaal en belanden in de foyer. Die naam is eigenlijk ook weer te beperkt om de be tekenis en de mogelijkheden van die ruimte aan te geven. Hij kan dienst doen als foyer, met aan beide zijden de in totaal vier verkooppunten voor koffie in de pauzes van voorstellingen. Min stens zo belangrijk zijn de andere functies ervan. De hele ruimte kan naar believen worden gescheiden van de rest van het complex door middel van rolluiken rondom. 250 mensen kun nen er een plaats vinden bij vergade ringen, lezingen, dia-avonden, middagen voor bejaarden, recepties, volksdans avonden, kerkelijke bijeenkomsten en feestavonden. Een verplaatsbaar po dium, een eigen licht- en geluidsinstal latie waarborgen weergaloze toepas singsmogelijkheden. De zaal wordt ook verhuurd voor bij voorbeeld meubel- en auto-exposities en andere commerciële zaken. Bovendien kunnen er diners worden geserveerd tot een maximum van zeshonderd couverts. Personeelsverenigingen gebruiken de zaal voor gezellig napraten en dansen na afloop van een voorstelling in de schouwburg. Niet minder belangrijk is deze „klei ne zaal met grote mogelijkheden" voor jongelui uit de wijde omgeving. Regel matig ,worden er dansavonden gegeven. Verder wordt er geëxperimenteerd met groepen die eigentijds theater brengen, en er zijn ook workshops. Daaronder kan een ..instuif" worden verstaan waarop vrijwel alles mogelijk is: musiceren, schilderen, in groepsver band een beeld maken, toneel enz. Een deputatie jongeren vormt met Tam boer-personeel een werkgroep, waar binnen ook de werkende jeugd een plaats vindt. Met speciale jeugdcurssu- sen en jeugdateliers wordt nog geëxpe rimenteerd. Resten nog in het Tamboer-complex de druk gebruikte expositieruimten, de welvoorziene keuken, de door artiesten inmiddels hooggeroemde voorzieningen rondom de bühne, de praktisch inge richte garderobe, drie aparte vergader zaaltjes en een parkeerplaats voor dui zend auto's, en de binnentuin. Nog altijd gaat op zondagen in Hoo- geveen een trommelslager rond de Her vormde kerk om de inwoners naar de dienst te roepen. Het is een traditie die dateert uit de Gouden Eeuw. Die trom melslager leverde, via een enquête on der de bevolking de naam voor het cultureel-creatief centrum. „De Tam boer" is echter helemaal van deze tijd. Een gebouw dat veel geld heeft gekost, en nog kost, maar voor Hoogeveen ook een gebouw dat zijn gewicht in goud wel eens waard zou kunnen blijken te zijn. toen niet zou zijn gestopt om zich be kend te maken. De zaak was al eens voor geweest, maar toen kwamen niet alle getuigen aan bod. Destijds moest mr. Donker de zaak schorsen omdat het onderzoek niet volledig kon zijn en ook in verband met de pertinente verklaring van verdachte, dat hij niets zou hebben gemerkt van etn aanrijding. Het zou gebeurd zijn op een parkeer plaats in Renswoude. Daar had de vee houder inderdaad gestaan met zijn wa gen en hij was even achteruit gereden om te kunnen wegrijden. En bij die manoeuvre zou hij dan even een andere geparkeerde auto hebben geraakt. „Niets gevoeld, niets gemerkt, niets gehoord", zei hij en zijn bewering kreeg een vrij grote s:hijn van waarheid toen een getuige kwam verklaren, dat er sprake was ge veest van een „heel klein klapje" en dat de auto's elkaar „heel even" hadden geraakt. Er verscheen ook een wachtmeester als getuige, maar die was toen niet ter plaatse geweest. Pas naderhand had hij proces-verbaal kunnen opmaken. Oog- en oorgetuige was hij dus niet geweest en van zijn kant kon dus weinig wor den bijgedragen voor een bewijsvoe ring. Een ander facet, dat vorige keer ook al terloops ter sprake was gekomen, gold het eventuele drankge(mis)bruik van verdachte. Hij zou namelijk voor die tijd twee cafés hebben bezocht en daar een en ander hebben gebruikt, op het gebied van alcoholica. Maar op dat punt ontbraken de be wijzen. „Trouwens", sprak de officier van justitie, mr. F. G. Wüstenberg, „dat is verdachte niet te nlaste gelegd Op dat punt mag hij dan misschien de schijn wat tegen hebben, er is geen sprake van enige wettig of overtuigend bewijs. De hele invloedkwestie is hier trouwens ook niet aan de orde. Het gaat om het doorrijden, Ik acht niet bewe zen, dat verdachte zich opzettelijk uit de voeten heeft gemaakt; hij heeft waarschijnlijk van de aanrijding niets gemerkt. Ik moet dus tot vrijspraak concluderen". Ook de politierechter zag het zo; hij kon geheel akkoord gaan met hetgeen de officier van justitie had opgemerkt in zijn requisitoir en sprak derhalve de veehouder vrij van het hem tenlastege- legde. VEENENDAAL Burgemeester P. Bode wordt, als de op 23 mei te houden algemene vergadering van de Ghriste- lijk-HistorisChe Unie ermee akkoord gaat, hoofdbestuurslid van de CHU. Hij is kandidaat gesteld voor de vervulling van de vacature dr. H. A. Schuring. De heer Bode is, zoals bekend, ver scheidene jaren lid van CHU-fractie in de Tweede Kamer geweest. Na zijn be noeming in Veenendaal bedankte hij voor het Kamerlidmaatschap. VEENENDAAL De uitslagen van de 23e ronden in de onderlinge competi tie van de Veenendaalse schaaksvereni ging luidden als volgt: C. v. Geenhui- zen-G. v. Veen 01.J. N. Elenbaas-E. Zinklaan 10; J. C. v. d. Pol-M de Kleuver V*J/i; C. Baars-C. Beijer 01; M. P. van Wettem-C. ter Hogt 01: J.C. van Wettem-C. A. de Gooyer 01; J. W. Balens-L. H. Mounee. afgebr. H. Hei kamp-F. Luihomger 01; J. C. v. d. Pol-G. R. Kets 1—0. ELST/VEENENDAAL Op vrijdag avond 17 april, zal in restaurant „d'A- vondwake" aan de Prof van Uvenweg te Wageningen een Friese toneelavond gehouden worden. Door leden van de gecombineerde to neelgroep Veenendaal'Wageningen on der leiding van de regisseur Joh. Post- ma worden twee eenakters opgevoerd Voor de pauze wordt voor het voet licht gebracht een modern probleem- stuk van de Amerikaanse schrijver W. Saroyan en in het Fries overgezet door Joh. Spijksma. De titel luidt „Hé, is dér ien". Na de pauze volgt van de Russi sche schrijver A. P. Tsjechov. via de Nederlandse bewerking van Godfried Bomans en in het P'riesc overgezet door Tsj. Wijngaarden het stuk ..de Lom- pert". Aan het eind zal er gelegenheid zijn om te dansen met muzikale begeleiding van „De Jounpizelers". VEENENDAAL Het Katholiek Vrouwen Gilde verzorgt op 16 april in het NVV-gebouw een uiterlijke opfris- ser via een schoonheidsspecialiste uit Scherpenzeel, mevrouw de Smidt- Hoogstraten. Niet alleen het gezicht, zal behandeld worden maar ook pruikjes komen eraan te pas. ELST Op donderdagavond 16 april gaat de PUEM een show verzorgen om café Sportlust aan de Veenendaalse- straatweg. Er zullen onder meer demonstraties worden gegeven op het gebied van bak ken, koken en grilleren. Iedere bezoek ster krijgt verder een receptenboekje aangeboden. ELST Voor de maandelijkse verga dering van de afdeling Eist van de NCVB die op dinsdagavond 21 april in gebouw Pniel zal worden gehouden is als spreker uitgenodigd de heer Zouten dijk. onderwijzer op „Heimerstein". Hij zal een causerie houden over het gehan dicapte kind. ELST Trainer Heikanip blijft voorlopig nog een jaar bij de Elster voetbalvereniging „Musketiers". Tijeens een gisteravond gehouden be spreking tussen een deputatie van het Musketiers-bestuur en de trainer is be sloten dat het contract met een jaar zal worden verlengd. VEENENDAAL De schietuitslagen bij S.V. Prins Hendrik, luidden gister avond: 1. W. Kroesbergen sr. 91 pnt; 2. H. v. d. Brandhof 88 pnt; 3. J. J. Roks 86 pnt; 4. R. v. Leeuwen 86 pnt; 5. G. v. Beek 83 pnt; 6. G. Rebel 82 pnt; 7. C. den Braber 79 pnt; 8. Blom 79 pnt; 9. A. L\ Koenders 78 pnt 10. W. Kroesbergen jr. 76 pnt. BARNEVELD Een chauffeur uit Woudenberg, de 21-jarige P. J. van O. kreeg op de avond van 31 oktober m een café te Barneveld ruzie met W. E. Looyer. Het werd uiteindelijk een zaak voor de Utrechtse politierechter, mr. J. F. J. de Kort, die het allemaal een beet je merkwaardig vond, omdat er blijk baar voor de Woudenberger zo weinig aanleiding was geweest om een klap uit te delen. Want men zou verwachten, dat er bij een café-ruzie toch minstens sprake is van door drank verhitte ge moederen, die stimulerend werken voor de vechtlust. Maar daar was in dit ge val helemaal geen sprake van. Ver dachte was volkomen nuchter geweest. Er was alleen wat onenigheid geweest over een bepaalde plaat, die via een ju kebox ten gehore werd gebracht. Op een of andere manier „zinde" dat de Woudenberger niet; hij meende zijn woede te moeten koelen op Looyer, die hij een paar stompen en klappen toe diende. En het slachtoffer had geen enkele aanleiding gegeven om de chauffeur zo kwaad te maken. Uit de getuigenver klaringen bleek dat duidelijk. De getui gen hadden trouwens de klappen en stompen van nabij gezien, zodat de of ficier van justitie, mr. F. G. Wüsten berg. met de bewijsvoering geen enkele moeite had. Verdachte gaf de mishan deling trouwens ook wel toe; waarom hij zo raar was opgetreden... hij had er zelf geen enkele redelijke verklaring voor. Hij kon het gewoon niet zeggen. Het enige, dat hij nog wist, was. dat hij een beetje kwaad was geworden. „En dan meteen maar er op los slaan, het is gewoon een minderwaardige streek", meende de politierechter. De officier wilde de mishandeling gestraft zien met een geldboete van 100,- subs, tien dagen. Met dat de- drag kon mr. De Kort zich wel vereni gingen; hij veroordeelde de Wouden- bergse chauffeur tot de gevraagde honderd gulden en voegde er aan toe, dat de volgende keer de cel wel eens een tijdelijk onderdak zou kunnen wor den voor de Woudenberger, als hij zich weer zo zou misdragen. RHENEN „Toen ik in het ziekenhuis lag kwam de zuster bij me met een grote fruitmand van de burgemeester en zijn vrouw. Op het kaartje stond: van harte spoedige beterschap toegewenst. Ik heb me afgevraagd waar ik dat aan te dan ken had. Later heb ik het de bur gemeester gevraagd, toen ik hem ging bedanken voor die attentie. Ik weet wel. heb ik toen gezegd, u bent onze burgervader, maar u hebt zoveel kinderen in de Rhencn- se gemeenschap, dat ik me heb af gevraagd waarom ik nu uitgerekend zo'n fruitmand moest hebben,\ Dat zei gisteravond de heer Gijsbertus Jan Hendrik Smit, 12 juli 1901 in Rhenen geboren, bij de echte Uhe- nenaren beter hekend onder zijn roepnaam „Bep'\ Wat de burge meester heeft geantwoord op de vraag van de heer Smit wilde hij niet zeggen. Het kan alleen maar verondersteld worden: de heer Smit is één van die oude bekende Rhe- nensc figuren, die een grote bekend heid heeft gekregen omdat je ze op allerlei vlakken van de samenleving ontmoet vanwege vele kwaliteiten. Dat geldt wel héél in het bijzonder voor Bep Smit. Het is de moeite waard deze geboren en getogen Rhe- nenaar eens naar voren te brengen. „Zet u vooral in de krant", aldus de heer Smit, onderwijl door zijn grijze „manen" strijkend, „dat ik aan de Herenstraat in Rhenen werd gebo ren, aan welke straat ik 64 jaar heb gewoond". Dat is beslist geen vorm van chau vinisme van deze Grebbestad bewo ner. Uit het hele gesprek blijkt, dat hij er trots op is Rhenenaar te zijn en dat hij veel van zijn gemeente houdt. Dat komt ook tot uiting wan neer hij zegt: „Ik hoop dat er nooit industrie bij komt in Rhenen. Je weet namelijk nooit wat voor lucht jes een bedrijf meebrengt. Gelukkig hebben we hier nog geen last van luchtverontreiniging zoals dat voor komt in de industriecentra. Laat Rhenen een heerlijke woongemeente blijven". Smit is een veelzijdig man. Hij nam in 1927 de zaak van zijn vader over. Die had toen een timmerbe drijf. was correspondent van een brandverzekeringsmaatschappij en dreef een ijzerhandel. Vader Smit stierf op 53-jarige leeftijd. Zijn zoon G. J. H. was toen vijfentwintig. Hij had ai een opleiding van zijn va der achter de rug en kende het klap pen van de zweep toen hij alleen voor d'e zaak kwam te staan. Intussen had hij de nijverheids school bezocht, was geslaagd voor het diploma opzichter-bouwkundige PBNA en werd beëdigd voor make laar in onroerende goederen door de rechtbank in Arnhem. Vijf jaar na dat hij vader's zaak overnam richtte hij samen met de heer F. van Her- nen de begrafenisonderneming op en om het rijtje vol te maken werd hij ook taxateur. ik in 1932 gesticht op aandringen van vele vooraanstaande Rhenena- ren. Ik denk dat ik een kleine drie duizend mensen heb begeleid naar hun laatste rustplaats. Dat is een derde van het aantal zielen van Rhenen-stad". Waar je de heer Smit ontmoet, hij heeft altijd een sigaar in zijn mond. Zijn onderlip staat gewoon naar de peug. „Ik ben er een verwoed lief hebber van", zegt hij spontaan, en wanneer de fotograaf een plaat van hem maakt achter de tekentafel is die sigaar er bij. Het is een hele lijst: timmerbe drijf. verzekeringsman, ijzerhan del, bouwkundige, makelaar, taxa teur, begrafenisondernemer. En dan kon hij ook nog dertig jaar lang de vrijwillige brandweer die nen, vele jaren als bestuurslid penningmeester en was hij ook nog mede-oprichter van de afde ling Rhenen van het Nederlandsche Roode Kruis, waarvan eveneens vele jaren penningmeester. „Die begrafenisonderneming heb „Tekenen is mijn hobby. Ik ben na het behalen van mijn diploma be gonnen als assistent bij een Rhenen's architect. Maar dat is al vele jaren geleden. Ik mag het graag doen. En dat weet de hele gemeenschap, want ik heb zoveel opdrachten, dat het. vaak te gek wordt. Dan moeten de mensen maar even wachten, want ik kan onmogelijk alles tegelijk. Ooit heb ik eens kritiek op mijn tekenwerk gekregen van een ar chitect met een titel voor zijn naam. Die zei minder mooie din gen over en misschien wat minder goed uitgevallen tekening. Ik heb hem toen vanuit het raam van het gemeentehuis gewezen op de Cu- neratoren en de Cunerakerk. En ik vroeg hem: vindt u dat bouwwerk mooi? Ik kreeg zonder meer een bevesti gend antwoord. Kijk, heb ik toen gezegd, die mensen, die dat ge bouwd hebben, konden lezen noch schrijven en hadden nog minder een titel voor hun naam. Waarmee ik maar wil zeggen dat tekenen een gave is en niet geleerd kan worden. Overigens is de titel van architect nog steeds niet be schermd. Dat spreekt boekdelen". De veelzijdige heer Smit heeft na de verwoestingen van Rhenen in de meidagen van 1940 honderden scha deformulieren ingevuld. Daar bracht hij nooit wat voor in rekening. Hij verrichtte honderden taxaties en doet dat nog veel, ook buiten de ge meente. Zijn vrouw was de kurk waarop de ijzerwinkel dreef. Nu is dat anders. Zijn zoon Johan is in dat bedrijf aan de Herenstraat geko men. Was het vroeger een winkeltje, nu is het een bloeiende zaak geworden met een uitgebreide collectie artike len. Zijn schoonzoon heeft het tim merbedrijf overgenomen, heeft er een aannemersbedrijf bij gemaakt en alle andere zaken van weleer drijft vader Smit zelf nog. Met uit zondering van de begrafenisonder neming. „Mijn zoon regelt dat tegen woordig samen met mij. Hij doet voornamelijk het „buitenwerk". Bij dat „vak" van begrafenison dernemer staat de heer Smit langer stil dan bij de rest. „Ik moet wel za kelijk zijn in zulke gevallen", zegt hij, „want het is begrijpelijk dat Ie dereen van de kook is. Ik moet me bedwingen niet emotioneel of senti menteel te worden, maar de griezels lopen me vaak over de rug. Vooral wanneer er kinderen zijn gestorven of nog zeer jonge mensen. Dan moet ik me echt beheersen. Toen ik er pas mee begon en ik het eerste lijk moest kisten, ben ik er van weg ge lopen. Het duurde twee volle jaren voordat ik er weer aan begon". De dood houdt geen rekening met de tijd. „Ik heb wel eens op één zon dag drie sterfgevallen gehad. Ik moet weliswaar het hoofd erbij houden om alles te kunnen regelen, mbar ik leef beslist wel met de na bestaanden mee. En ik geloof wel dat we er ook zijn als hulp voor de genen die zijn achter gebleven". De heer Smit heeft het eerste vliegtuig over de Grebbeberg zien komen. Hij zag de eerste auto, hij weet nog als de dag van gisteren dat de stoomtram werd vervangen door de elektrische, kortom deze doorknede Rhenenaar kan uren lang verhalen over het verleden. Uit zijn brandweerpraktijk herin nert hij zich nog, dat er eens brand was uitgebroken toen een politieman hem vroeg: „Smit, merk je niets?" „Toen liepen de kinderen met het zondagse pak aan", zegt de heer Smit veelbetekenend, maar vader ging wegens brandstichting wel de „bak" in. Sprekende over het oude en het nieuwe Rhenen lanceert de heer Smit als zijn persoonlijke mening, dat het centrum bewaard moet wor den, dat wil zeggen dat kerk, post kantoor, gemeentehuis en markt bij een moeten worden gehouden. „Maar", vult hij snel aan, „eigenlijk ligt het centrum van de gemeente door de aanzienlijke uitbreiding ho ger dan nu het geval is. Wanneer men daar een nieuw centrum wil maken, dan kan ik er veel voor voe len. Zo'n brandweercentrale bijvoor beeld is nu wel heel ongelukkig ko men te liggen. En die „puisten" aan het oude ge meentehuis, wat in feite een afge dankte school is, vind ik even onge lukkig. Dat kost veel geld. Waarom niet al lang een nieuw gebouwd, zoals in de omliggende gemeenten. Toch wil ik er tegenover stellen dat we een gemeentebestuur hebben dat beslist niet stil zit. Dan behoeft u alleen maar om u heen te kijken". Intussen is het half tien in de avond geworden. De acht enzestigja- rige heer Smit neemt afscheid en duikt meteen weer achter zijn te kentafel, zijn grootste hobby.... Twee jongens (19) op matje bij Officier die zij bedreigden VEENENDAAL „We gaan ee* revolver kopen en schieten hem overhoop". Woorden van die strekking uitten dezer dagen S. P. J. uit Ede en H. F. B. uit Veenendaal, beiden 19 jaar, aan het adres van de officier van justitie in Arnhem. Oorzaak van hun moordplannen was de weigering van de officier om er aan mee te werken, dat het tweetal nieuwe paspoorten zou krijgen, nadat zjj tegenover de Kon. Marechaussee hadden verklaard hun legitimatiepapieren te hebben verloren. De Marechaussee hield de jongens aan toen zij per trein op weg waren naar Duitsland om, zoals zij tegenover de politie verklaarden, daar werk te gaan zoeken. Toen zij geen paspoorten konden tonen werden zij in Arnhem uit de trein gezet. De officier van justitie wilde zijn handtekening niet zetten onder een ver klaring van geen bezwaar tegen de af gifte van nieuwe paspoorten omdat de justitie nog een appeltje met hen te schillen had. J. en B. werden aangehouden en op grond van bedreiging met openlijke ge weldpleging voorgeleid voor de offi cier van justitie. AMERONGEN Moeders wfan jonge kinderen in Amerongen kunnen mo menteel op dinsdagochtenden een paar uur hun handen vrijhebben, zonder voortdurend zelf op hun kroost te moe ten letten, sinds op initiatief van de plaatselijke afdeling van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen een crèche van de grond is gekomen in gebouw De Postduif aan de Kon. Julianalaan. De crèche is bestemd voor peuters van anderhalf tot vier jaar, en dinsdags open van kwart voor negen tot kwart voor twaalf. De kinderen zijn dan on der de hoede van een kleuterleidster en een helpster. De kinderen zijn tijdens hun verblijf daar collectief verzekerd. Er is veel speelgoed voorhanden. Prijzen per ochtend: voor leden 1,75.- en voor niet-leden 2,50. Nade re inlichtingen geeft mevr. P. v. Eg- dom-Vogelzang, Boslaan 45, tel. 1932

De Vallei | 1970 | | pagina 11