Chloorgas uit lekke cilinder bedwelmde 51 mannen Jong „vliegtalent Wellicht uitbreiding van enquêterecht Rijkspostspaarbank rente tot 7% Bankbediende greep uit kas en zette later overval in scene Spaarbank in Amstelveen overvallen rlvella: een kwestie van "etiquette 9? DRIE MOTIES D'66 OVER GEBRUIK VAN KERNWAPENS Kloos wil wel met werkgevers over lonen praten Rients Gratama naar Amerika PvdA-LEDEN IN HILVERSUM KOMEN MET EIGEN LIJSTEN de beste hekken komen uit Best1 Koningin gal jeugdige bewonderaars handtekening EIS ÉEN JAAR BERISPING STUNTELIG EIS Wervelstorm treft Pakistan „PRIVACY" altnd RIVELLA thuis, op Uw gezondheid! B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. NIET UITGESLOTEN ONAANVAARDBAAR AANTREKKELIJKER WOENSDAG 15 APRIL 1970 LEIDEN Doordat bij het Ge meentelijke Energiebedrijf in Lei den gisterochtend een cilinder met chloor was gaan lekken, moesten 51 door chloorgas bedwelmde men sen met spoed naar een ziekenhuis worden gebracht. Vijfenveertig van hen konden in de loop van de dag naar huis wor den gebracht. De zes anderen zullen waarschijnlijk vandaag naar huis mogen. Het lek ontstond 's morgens om negen uur in een zevenhonderd liter chloor gevulde cilinder, die in de machinekamer stond van de Stede lijke Lichtfabrieken. Arbeiders had den juist een lege cilinder vervanger door een nieuwe. Toen een van de monteurs zag dat uit een aansluitnippel chloor drup pelde, probeerde hij dit lek te ver helpen door het steviger aandraaien van de moer. Het gevolg was dat de nippel afbrak en het chloor met kracht de machinekamer inspoot. Personeel van het bedrijf, dat een vuile groene damp uit de machine kamer zag komen, schoot te hulp, maar raakte bijna onmiddellijk be dwelmd. Datzelfde overkwam ge waarschuwde politie- en brandweer mannen. Ziekenwagens reden af en aan om alle slachtoffers naar het beademingscentrum van het Acade misch Ziekenhuis te brengen. Om ongeveer half elf waren alle slacht offers in veiligheid gebracht. Nog enkele uren daarna hadden ook omwonende last van door de gifwolk veroorzaakte keelpijn en brandend® ogen. Het giftige chloor kon tenslotte worden geloosd in de riolen, waarop volgens de politie het gevaar was bezworen. DEN HAAG Bij de Algemene Bank Nederland, waar hij zeven jaar had gewerkt, was komen vast te staan: Fred H. V. (26) was een goed bruikbare kantoorbediende, maar hij zou nooit een zelfstandige functie mogen krijgen. De Boerenleenbank in Voorschoten, waar hij 1 januari 1968 in dienst kwam, maakte hem na enkele maanden al kas sier-beheerder van het bijkantoor Lei derdorp. Wat dat voor een misgreep was ge weest, bleek gisteren voor de Haagse rechtbank. I)e volgens de psychiater kinderlijke Fred was vrij snel be gonnen grepen uit de kas te doen; de daardoor ontstane tekorten had hij la ter proberen te verklaren door een overval te verzinnen. Zijn raadsman, mr. W. D. van der Kuil, rekende voor: „Hij verdiende 810 gulden netto per maand. Daarvan dat wist de bank moest hij 260 gul den huur betalen. De bank wist ook dat hij bij de Gemeentelijke Kredietbank in Den Haag al een lening van zesduizend gulden had lopen, die hij met tweehon derd gulden per maand moest aflossen. Hij moest dus met zijn gezin met twee kinderen rondkomen van 350 gulden per maand. Dus had de bank kunnen vermoeden dat er ongelukken konden gebeuren". De bank had evenmin een goede con trole uitgeoefend. Dat bleek wel uit het dossier: Toen Fred voor een paar cliën ten een persoonlijke lening had ver zorgd. was de directie het daarmee niet eens. Daarop vroeg hij een lening aan voor een niet-bestaande cliënt, met ver zonnen personalia. Die aanvraag willig de de directie direct in. Met dat geld stopte de beheerder wat van de gaten die hij in zijn bank kas en zijn gezinskas had. De gaten in de bankkas waren niet alleen ontstaan doordat Fred er zelf geld uitnam, was zijn verklaring. Hij had ook de 22-jari- ge eigenaar van een schoonmaakbedrijf op eigen initiatief kredieten verstrekt. Deze door hem zelf aangeworven cliënt had grote indruk op hem ge maakt door verhalen over paardrijden en vlieglessen. Toen de kredieten waren opgelopen tot zevenduizend gulden, kwam de directie erachter en kreeg hij een berisping. Daarna verdwenen er toch nog tien duizenden guldens uit de kas. Fred ver telde. dat hij die als krediet aan de man van het schoonmaakbedrijf had ver strekt, maar deze zegt nergens van te weten. Er waren wel kwitanties van, maar van de belangrijkste voor 22.000 gulden gaf Fred toe dat hij haar zelf had tetekend. „Hij was er die dag niet, dus heb ik hem zelf maar gete kend", lichtte hij dat zwakjes toe. Hij had ook nog wat met de tegoeden van bankboekjes geknoeid, maar tenslotte was hij zo in het drijzand terechtgeko men dat hij bij de politie aangifte ging doen van een overval waarbij het door de manipulaties verdwenen bedrag zou zijn gestolen. „Dat was ook zo stuntelig gedaan, dat u spoedig door de mand viel", sprak de president, prof. mr. W. F. C. van Hat- tum, scherp. De officier, mr. C. van Steenderen, geloofde dat het hele bedrag van 32800 gulden dat in de dagvaarding stond, wel bij Fred was terechtgekomen. ..De verdachte heeft in het onderzoek getoond niet gauw geneigd te zijn de waarheid te vertellen. Daarom geloof ik ook zijn verhaal over de kredieten aan de eigenaar van het schoonmaakbe drijf niet". De raadsman stelde daartegenover dat helemaal niet was onderzocht, of het schoonmaakbedrijf •niet bijvoorbeeld plotseling twintigduizend gulden aan achterstallige sociale lasten had be taald. Volgens mr. Van der Kuil had Fred niet meer dan tienduizend gulden in eigen zak gestoken. Mr. van Steenderen hield er rekening mee dat de Boerenleenbank „iemand die zo volslagen ongeschikt is" een kan toor had laten beheren. Zo kwam hij tot een eis van twaalf maanden gevan genisstraf waarvan twee voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. De auto die Fred met drie mille uit de kas van de bank had gekocht en waarvoor hij ondanks zijn lage inko men direct een garage had gehuurd zou volgens cje offïciei aan de bank moeten worden toegewezen. Fred ver telde zenuwachtig slikkend daarmee al akkoord te zijn gegaan. DACCA In Oost-Pakistan zijn maandag meer dan 40 mensen omge komen als gevolg van een wervelstorm. Er zijn verscheidene honderden gewon den. Veel woningen zijn met de grond gelijk gemaakt, hele dorpen zijn ver woest. OPNAME IN INRICHTING ALLEEN VIA ZENUWARTS DEN HAAG In afwachting van een algehele herziening van de krank zinnigenwet heeft de Tweede Kamer gisteren een aantal waarborgen voor grotere rechtszekerheid bij het in be waring stellen van geestelijk gestoor den genomen. Daarmee zal in de toekomst opname slechts kunnen gebeuren als er een ze nuwarts aan te pas is gekomen. De bur gemeester beveelt opsluiting als ern stig vermoeden bestaat dat iemand een onmiddellijk dreigend gevaar oplevert voor zichzelf, voor anderen of voor de openbare orde. Mej. mr. Goudsmit (D'66) vond dit laatste een gevaarlijke term. Iemand die een beetje anders dan anderen op treedt zou gevaar lopen Ie worden op gepakt als krankzinnige. Haar voorstel om die woorden te schrappen, werd echter verworpen. Ook minister mr. Po lak (Justitie) meende dat het zo'n vaart niet zou lopen. Behalve op bevel van de burgemees ter kan opsluiting geschieden op mach tiging van de familie of van de offi cier van justitie. Het wordt de hoogste tijd te onder zoeken, hoe de gemiddelde Nederlander over het begrip „privacy-bescherming" denkt. Dat vindt een groot deel van de speciale Tweede-Kamercommissie die het wetsontwerp behandelt waarin het telefoongeheim, het gebruik van af- luisterapparaten en fototoestellen wordt geregeld. AMSTERDAM Gisteravond om streeks half negen is een gewapende overval gepleegd op het bijkantoor van de Spaarbank van de Stad Amsterdam in Amstelveen. De buit bedraagt onge veer tienduizend gulden. De overval werd gepleegd door een ongeveer dertigjarige man die een pi stool bij zich had en met een zwarte sjaal gemaskerd was. „Geef me geld in duizendjes. Snel. Maak me niet zenuwachtig" bitste hij de 43-jarige kassier A. G. Engel en de 44-jarige loketbediende C. J. Ruhe toe. Ze waren net de kas aan het opmaken. Intussen wierp hij hun een bruine boodschappentas toe waarin het ge vraagde geld werd gestopt. Het bijkan toor was niet beveiligd. Tot usver heeft de politie niet kun nen vaststellen op welke wijze de over valler is weggekomen. Gezien de kle ding wordt het mogelijk geacht dat hij van een motor of een bromfiets ge bruik heeft gemaakt. ADVERTENTIE 99 Is het bij U thuis el een zaak van etiquette" om een frisdrank te drinken die wérkelijk fris. puur-natuurlijk en kristalzuiver is? Die frisdrank heet Rivella en er zijn twéé soorten: Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die ..de slanke lijn" eerbiedigt. Een deel van de commissie vindt dat het wetsontwerp de bescherming van de persoonlijke levensfeer nog niet ge heel waarborgt. Vooral het briefgeheim moet beter worden geregeld. ADVERTENTIE ROTTERDAM Mieke Lam, een Rotterdamse gymnasiaste van zestien jaar, heeft gisteren haar eerste solovlucht met een sportvliegtuig gemaakt. Hoewel men pas op zeventienjarige leeftijd kan leren vliegen, kreeg zij van de directeur-generaal ontheffing van deze bepaling wegens haar opmerkelijk vliegtalent. DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat een kleine meerderheid uit de Tweede Kamer vandaag zal besluiten om ook aan categorale organisaties het enguêterecht toe te kennen. De socialist drs. Ncderhorst deelde gisteren mee dat zijn fractie zich zou scharen achter het amendement van de VVd'er mr. Riet kerk die dat recht bepleitte. Omdat mr. Rietkerk ook in andere fracties (PPR, AR, D'66) op steun kan rekenen ziet het ernaar uit dat minister Polak (Justitie) op dit punt aan het kortste eind zal trekken. De minister heeft zich steeds tegen het toekennen van het enquêterecht aan categorale bonden verzet, maar gisteren deelde hij mee van de hele affaire geen halszaak te maken, „na alles wat er over in de Kamer was gezegd". Hij bleef zich tijdens de voorgezette behandeling van de herziening van het enquêterecht keren tegen de motie van mej. mr. Goudsmit (D'66). Daarin werd de regering gevraagd een wettelijke re geling te scheppen waarin het enquête recht wordt uitgebreid tot andere on dernemingen dan N.V.'s en coöperaties. Wel was hij bereid om nog eens te be kijken of het wel juridisch kan wat mej. Goudsmit wilde. Dat op verzoek van de radicaal drs. Jansen. De Tweede Kamer aanvaardde met 59 tegen 56 stemmen een amendement van de KVP'er drs. Peijnenburg om kleine ondernemingen met een beperkte of eenzijdige produktie-opbouw onthef fing te verlenen van de plicht om de jaargegevens openbaar te maken. Die ontheffing wordt dan alleen ver leend als het afzonderlijk vermelden van de gegevens bedrijven in hun me dedinging zou schaden. De oppositie stemde tegen, evenals de anti-revolu tionairen Biesheuvel, Veerman, Zijlstra, Boertien, Kieft, Geelkerken, Goud zwaard en Van Bennekom, voor de a.r. leden Walburg en De Mooy. Een amendement van de socialist mr. Van der Bergh om te verplichten dat het directieverslag schriftelijk wordt uitgebracht werd met 81 tegen 56 stem men verworpen Behalve de oppositie stemden ook de anti-revolutionairen voor het amendement. DEN HAAG Een aanval met kern wapens op primaire doelen in Neder land kan. indien geen voorafgaand alarm is gegeven en de kernwapens in de lucht ontploffen. 0,9 miljoen slachtoffers maken, aldus heeft de minister van defensie, W. den Toom, gisteravond in de Tweede Kamer ver klaard. Minister Den Toom antwoordde op vra gen van mr. M. J. J. A. Imkamp (D'06), volgens wie de atoomdrempel is verlaagd, d.w.z. in geval van oorlog eerder gebruik zal worden gemaakt van kernwapens. Bij grondexplosies op primaire doelen in Nederland wordt gerekend op 270.000 slachtoffers bij voorafgaand alarm, en op 450.000 zonder vooraf gaand alarm. Hierboven komt dan nog een aantal slachtoffers van ra dio-actieve neerslag. Bij luchtexplo- sies vallen weliswaar geen fallout- slachtoffers, maar kan het aantal di recte slachtoffers ongeveer het dub bele bedragen van dat van een grond- explosie, aldus de minister. Minister Den Toom herhaalde dat de strategie van het flexible response (aangepaste antwoord) zowel een po litieke conceptie omvat oorlog on mogelijk te maken door afschrikwek kende werking als een militaire de verdedigingsstrategie en de daar mee samenhangende opbouw van de strijdkrachten. Evenmin als ten tijde van de eerste in- terpellatie-Imkamp over het flexible response toonde hij zich bereid zijn gedachten in een nota aan de Tweede Kamer uiteen te zetten, omdat de af gelopen tijd geen ingrijpende wijzi gingen zijn opgetreden. Mr. Imkamp concludeerde uit het antwoord van de minister dat de NAVO als eerste, en reeds in de eer- s(e fasen van een conventioneel con flict, tactische atoomwapens zal ge bruiken, en dat niet duidelijk was ge worden wie aan de touwtjes trekt. Hij diende daarom drie moties in, mede-ondertekend door afgevaardig den van D'66. Volgens dé eerste motie dient, als een conventioneel conflict is uitgebroken, de NAVO-strategie er op te berusten dat onder alle omstandigheden de kernwapens slechts in laatste instan tie, d.w.z. bij een duidelijk falen van de conventionele afweer, kunnen worden ingezet. De tweede motie vraagt de regering in de NAVO stappen te ondernemen om geleidelijk tot een vermindering van de in Nederland opgeslagen atoom wapens te komen. Bij escalatie van een kernoorlog wordt door opslag van atoomwapens de kans vergroot dat Nederland bij tegenaanvallen geheel wordt vernietigd. De derde motie ten slotte vraagt de re gering bij besluitvorming over vraag stukken van oorlog en vrede de pole- mologische instituten in te schakelen. Minister Den Toom noemde alle drie moties onaanvaardbaar. Aanneming van de eerste motie zou be tekenen dat het element van onzeker heid over het tijdstip, d< plaats en de wijze waarop atoomwapens worden ingezet wordt weggenomen. Dit ele ment is echter van essentieel belang voor de afschrikwekkende werking, aldus de minister. Ten aanzien van de tweede motie merkte hij op dat zolang Nederland deelneemt aan een gemeenschappelij ke strategie, het zich niet aan afspra ken kan onttrekken en andere bond genoten kan belasten.Permanente in schakeling van polemologische insti tuten bij besluitvorming is in eerste instantie onmogelijk omdat deze be sluiten zijn gebaseerd op tal van ge heime gegevens, en zou bovendien niet in overeenstemming zijn met de ambtelijke verantwoordelijkheid. De minister toonde zich echter wel be reid incidenteel contact op te nemen met deze instituten. Over de moties zal donderdagmiddag worden gesteurd. Vakcentrales ontwerpen „Plan voor het Noorden" UTRECHT Vestiging van een hogere technische school in Drente en een ver snelde uitbreiding van de Rijksuniversiteit in Groningen alsmede zo mogelijk verplaatsing van universitaire instituten naar en vestiging van nieuwe instituten in het noorden. Dit zijn enkele punten uit een „Plan voor het Noorden" dat het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft opgesteld. De nota is vanmorgen op het ministerie van Economische Zaken in Den Haag door een delegatie onder leiding van de voorzitter van het overlegorgaan, de heer A. H. Kloos, overhan digd aan minister-president De Jong. De delegatie bestond uit bestuurders van de drie vakcentrales en districtsbestuurders en kaderleden uit de drie noordelijke provincies. NVV, NKV en CNV menen dat op zeer korte termijn een beleid moet wor den uitgevoerd dat is gericht op een snellere sociale en economische ontwik keling van het noorden. Ze zeggen in hun nota, dat ten behoeve van het noorden een groter beslag op de alge mene middelen moet worden gelegd' en dat de opbrengsten van aardgas- en toekomstige kallum-magnesiumwinnin- gen in ruime mate ten gunste van het noorden moeten worden gebruikt. Aan het bevorderen van het culturele leven en aan verruiming van onder wijs- en vormingsmogelijkheden zal volgens het overlegorgaan evenveel aandacht moeten worden besteed als aan industrialisatie. NKV en CNV me nen dat de uitvoering van het plan-Kik kert (divisieproject Ter Apel) een be langrijke stimulans voor Oost-Gronin- gen zou betekenen. Het NVV moet zich hierover nog een oordeel vormen. De drie vakcentrales achten verbete ring van de infrastructuur nodig, door verbetering van de wegverbindingen met het westen, Twente en West-Duits- land, door verbetering van het openba re streekvervoer, door een krachtig re gionaal havenbeleid (Eemshaven, Har- lingen) en door vergroting van de wo- ningbouwcontingenten ten behoeve van krot opruiming, stadssanering en huis vesting van werknemers in nieuwe be drijven. De bestaande stimuleringsmaatrege len zullen volgens het overlegorgaan aantrekkelijker moeten worden ge maakt. Provincies en gemeenten zullen samen de aanleg van Industrieterreinen en de werving van ondernemingen moeten aanpakken. Verder dringen NVV, NKV en CNV aan op de spoedige vorming van een „Raad voor de arbeidsmarkt" voor het noorden en de ontwikkeling van de ge westelijke arbeidsbureaus tot centrale inform at ie-instanties voor het arbeids voorzieningenbei eid. Ze dringen verder aan op een ver snelde uitvoering van de bestaande re creatieplannen. De gebieden met een zeer grote werkloosheid, het Fries-Groningse grensgebied, Ooet-Groningen en Zuid- Drenthe, moeten als herstructureringsge bied worden aangewezen, zodat daar bijzondere maatregelen kunnen worden genomen om aan de acute problemen tegemoet te komen. DEN HAAG De heer A. H. Kloos, 'voorzitter van het NVV, heeft in een televisie-uitzending gezegd dat hij in principe wel met de werkgevers op cen traal niveau over de lonen wil praten. Wanneer zulk een gesprek echter zou leiden tot een machtiging aan de over heid om in te grijpen in het loonbeleid, geeft de heer Kloos niet thuis. De heer W. Bruijnzeel, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen, zei wel te vertrouwen dat er te zijner tijd weer een centraal loonover- leg mogelijk zal worden. ADVERTENTIE AMSTERDAM De cabaretier Rients Gratama treedt 29 mei op in het Holly wood Palladium in Los Angeles. De voorstelling is georganiseerd door de California Holland Club en wordt opge nomen door een cameraploeg van de TROS-televisie. In hetzelfde programma treedt de Nederlandse popgroep Unit Gloria op. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Koningin Juliana heeft giste ren handtekeningen uitgedeeld aan jeugdige bewonderaars. Ze deed dat in het Overijsselse Ber- kum, waar voor zeshonderd kin deren een bevrijdingsfeest werd gegeven. De benodigdheden daarvoor waren: een lege vei linghal, een sloopauto, twintig oude fietsen, een hoop schroot, hout en houtafval, verf, gaas, textiel, leem, plastic en ander sloopmateriaal. De kinderen mochten ermee doen ivat ze wilden. De Konin gin begaf zich onmiddellijk in het .feestgewoel" en was en thousiast over dit experiment. Zoiets zou elke week. moeten gebeuren", meende ze. De Koningin bezoekt ook nog Friesland, Drente en Groningen. De vier noordelijke provincies vieren deze dagen de 25ste ver jaardag van de bevrijding. HILVERSUM Tegen de wens van het hoofdbestuur in zullen verschil lende leden van de Partij van de Ar beid in Hilversum met eigen lijsten aan de komende gemeenteraadsver kiezingen gaan deelnemen. Het be treft hier een aantal PvdA-leden (VARA-voorzitter J. B. Broeksz, Va- ra-radio- en televisiesecretaris Jan de Troye, de gedeputeerde mr. J. Koelse, de oud-directeur van de Arbeiders pers, de heer Van Kuilenburg en wet houder Becker), die het niet eens zijn met de kandidaatstelling van de Par tij van de Arbeid voor „Progressief Hilversum", waarin PvdA, D'66, PSP en PPR samenwerken. Omdat de registratietermijn reeds is verstreken, kunnen de ontevreden le den niet meer met een zelfstandige PvdA-lijst uitkomen. Bovendien zou het hoofdbestuur van de partij hier weinig voor voelen omdat de Hilver- sumse PvdA zich tijdens de algeme ne ledenvergadering officieel heeft uitgesproken voor „Progressief Hil versum". De opposanten hebben zich daarom genoodzaakt gezien om met eigen lijsten uit te komen om straks in de gemeenteraad eventueel toch weer gezamenlijk een PvdA-fractie te vormen. Ook hiervoor voelt het hoofdbestuur weinig, maar de groep heeft al verschillende malen duide lijk laten blijken, fcijn zin te zullen doorzetten. Zo wordt komende vrij dag in de Vara-studio door de groep een vergadering gehouden, waarop besloten moet worden om zich te dis tantiëren van „Progressief Hilver sum' 'en deel te nemen aan de ge meenteraadsverkiezingen.

De Vallei | 1970 | | pagina 13