Veenendaals dagblad Snellere thuisreis na boog om maan Buiten Krekel invasie in Nijmegen lekker lui Treffer zsr BRITSE BEGROTING BETER DAN OOIT Eerste exemplaar voor prins DRQSTE J Deel bijzondere Kamercommissie: WET ONDERNEMINGSRADEN GAAT NIET VER GENOEG Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Feyenoord- Legia geheel op t.v. T- Massamoord op gevangen Vietnamezen in Cambodja -I W.K. voetbal op televisie Twintigtal plofkrakers nu achter de tralies Twee doden door explosie Iets warmer SOVJET-VLOOT Drie StarfioJiters vielen GEVAAR DREIGDE VAN KOOLZUURGAS thuis of op reis.zorg dat u altijd 'n doosje bij de hand hebt Labour vaster in het zadel ivioei)!] kneden mei zuurstoftanks Landingsplaats Stilte Oceaan Ekster en roek III J HOUSTON - „De zaken gaan nu niet meer zo slecht. U be hoeft u niet af te beulen. Wij waken over u'\ Dit heeft vanmorgen het hoofd van de Amerikaanse astronauten- ploeg, Deke Slayton, tot de bemanning van de Apollo-13 gezegd. Hij heeft hun de raad gegeven, goed uit te rusten om in goede conditie te zijn voor het verrichten van de hande lingen bij het binnengaan van de aardse dampkring. STORM KORTSLUITING bij kleine ongemakken weldadig en verzachtend voor de huid. grote doos 1.20 - familiedoos 1.80 W) BONBONS „Politie-victorie begon in Apeldoorn IN 2 JAAR 2 TON BUIT EN 2 TON SCHADE Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 26, Veenendaal, Teief. 06385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 15 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 88 A In het controle- centrum in Houston Christopher Kraft (links), de direc teur van het cen trum. Naast hem zitten astronaut James McDivitt en Sigurd Sjöberg, (rechts) directeur van de vluchtoperaties. HILVERSUM FeijenoordLegia APOLLO-BEMANNING MAGGAAN T* SLAPEN A De stippellijn op deze tekening geeft de ,,noodbaan" aan die de Apollo-13 om de maan heen en naar de aarde terug zal beschrijven. NEAK LEUNG Vanochtend werd bericht, dat honderden lijken van geëxecuteerde Vietnamezen in de rivier de Mekong drijven. Waarnemers ver klaarden, dat van vele slachtoffers de handen op de rug waren gebonden. Het liet zich aanzien, dat dit de groot ste slachting is, die tot nu toe in Cambodja heeft plaatsgehad. MOSKOU De bevelhebber van de Russische vloot strijdkrachten admiraal Sergei Gorsjkof heeft in Moskou be kendgemaakt, dat in april en mei groot scheepse Russische oefeningen zullen worden gehouden in de Middel landse Zee. de Zwarte Zee, de Oostzee, de Atlantische en de Stille Oceaan. In een eerder deze dag gedane bekendma king afkomstig van het Russische le- gerblad Rode Ster, werd alleen gespro ken over de beide oceanen. Al ettelijke jaren ken ik in het parkachtige beukenbos bij een buitenverblijf op de westelijke zoom van de Necler-Veiuwe een kleine nederzetting van roeken zij om- vat niet meer dan plm. een dozijn J nesten en een dorp van zo beschei- t t den omvang doet geen kwaad. De t vogels vliegen uit over de akkers en weiden van de nabije Geld. Val- lei. Evenals bij de kauwtjes, be- J staat er bij deze kraaiachtige een J opmerkelijke huwelijkstrouw. De jongen zijn in het 3e kalenderjaar t (d.w.z. aan het eind van hun 2e levensjaargeslachtsrijp en is er eenmaal een partner gevondendan Het vordert veel veldonderzoek, zich in februari de winterse zwer- J men hebben opgelost, keren de roe- J ken geleidelijk naar de kolonie te- t rug en beginnen spoedig de horsten t op te kalefaterenieder paartje be- trekt blijkbaar het oude huis, doch S nieuwbouw komt evengoed voor. en nauwkeurig J om dit zuiver aan J de weet te komen, evenzeer als het aandeel van man en vrouw bij het t werk. De meeste legsels zijn in de loop der tweede helft van april vol- tallig. Niet iedereen rekent de roeken tot zijn vrienden. Ontkiemende graankorrels en erwten halen uit de grond, maar ook wanneer S het gewas in de aren schiet spe- - ciaal als de korrels z.g. melkrijp zijn heeft dit veel van neerknik- ken der halmen en vraat te lijden. Erwten moeten het evenzeer ont gelden. Anderzijds is het op de ak ker veeltijds om insekten en regen wormen te doen. De schadelijke ritnaalden, emelien, engerlingen en j veldslakken worden ijverig gezocht t en dit ziet de boer met voldoening. Voorts eten de roeken gaarne veld- muizen, maar wanneer ze in het najaar, tegen 't eind van een mui- zenplaag, op de dan veelal zieke of J stervende knagers jagen, heeft het t niettemin weinig effect. Groter nut j brengen de zwartrokken gedurende t winter en voorjaar, wanneer het aantal muizen nog gering is. Men dient vóór en tegen in de natuur J steeds zorgvuldig af te wegen, dat J zien we gedurig. 15 april 1970 A. B. Wigman James Lovelï, Fred Haise en Jack Swigert hebben vanmorgen de snelheid van hun defecte ruimteschip verhoogd, door de ontsteking van de raketmotor. Door bespoediging van de thuisreis hopen zij verder op hun krappe reserves aan wa ter, zuurstof en elektriciteit te besparen. Het was de hoofdmotor van de maanlander die gebruikt werd om de astronau ten 10 uur eerder dan oorspronkelijk gepland was naar de aarde terug te voe ren. Iets meer dan een half uur voor het in werking stellen van deze krachtbron, wa ren zij om de maan geslingerd, en kregen zy de enige kans op hun reis om de maan van dichtbij te zien. Tijdens de omwenteling om de maan waren zjj bijna 40 minuten van radiocontact met de aarde verstoken. Vannacht heeft zich aan boord van de Apollo-13 een koolzuur-gasalarm voorgedaan. De apparaten die de hoe veelheid van dit gas meten, dat in de atmosfeer van de cabines voorkomt en in het bijzonder in die van de maan- sloep, hadden een verhoging van het percentage koolzuurgas boven de 4 pro cent aangegeven. Toen de bemanning van de Apollo dit aan de controledienst op aarde meedeelde, lieten de contro leurs weten, dat er „niets ernstigs" aan de hand was. Zij gaven wel de raad. meer tabletten te gebruiken die het koolzuurgas moeten absorberen en zo doende de zuurstof zuiveren, die de astronauten moeten inademen. De ophoping van koolzuurgas in de maansloep wordt verklaard door het feit, dat de astronauten er 24 uur onaf gebroken in vertoefd hebben. De grondcontrole heeft de bemanning van de Apollo meegedeeld, dat het ge halte aan koolzuurgas mag oplopen tot 2 procent en zelfs 3 procent. Toen de Apollo om 01.46 uur weer aan deze zijde van de maan opdook, was de terugreis begonnen. De astronauten hopen vrijdag om streeks 18.18 uur in de Grote Oceaan te landen, ongeveer 480 kilometer ten zuid-zuidwesten van Samoa. Zelfs een besparing van 10 uur is een voordeel voor de vermoeide astronau ten, die hun overalls niet meer uittrek ken. Het scheelt 10 uur water, 10 uur zuurstof, 10 uur stroom. Zij zijn nog bijna 400.000 kilometer van de ver trouwde aarde verwijderd, en houden zich in leven met de voorraden van de kleine maanlander „Aquarius", wiens oorspronkelijke taak was, de eerste lan ding in het hoogland van de maan uit te voeren. Dit doel ging dinsdagmorgen in rook op, toen de Apollo een deel van zijn zuurstof verloor, en het elektrische sys teem onklaar raakte. Het commentaar daarop van een der astronauten luidde: „Ik vrees dat dit voor lange tijd de laatste maanmissie zal zijn". De NASA-functionarissen in Houston zijn daar niet zo zeker van. Hoewel zij Aiiet weten wat er schortte aan de zuur stoftanks, en dit vermoedelijk nooit met zekerheid zullen kunnen zeggen, waagden zij zich toch niet aan voor spellingen over vertragingen in het Apollo-program. Vanochtend om 6 uur was er nog 100 liter water aan boord, voldoende voor 61 uur, en 20 kg. zuurstof, genoeg voor 120 uur. Volgens berekening zou de lan ding geschieden over 60 uur en 31 mi nuten Als de motor niet had gewerkt, had de landing niet in de Stille, maar in de Indische Oceaan moeten gebeuren. En alsof dit niet genoeg problemen zouden zijn, wordt nog voorspeld dat de astronauten vrijdag bij de landing in de Grote Oceaan een grote kans op stor- De NOS-televisie zal ruime aandacht besteden aan het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal 1970, dat van 31 mei tot en met 21 juni in Mexico wordt gehouden. Elf wedstrijden zullen rechtstreeks worden uitgezonden, vier wedstrijden niet rechtstreeks, maar wel volledig en van 17 wedstrijden worden samenvattingen gegeven. In totaal be steedt de NOS-televisie bijna 32 uur zendtijd aan dit evenement. machtig weer maken. Waar nu nog goed weer heerst, word', in de komende dagen steeds meer invloed verwacht van een tropische storm met de code naam „Helen". Zonder de preciese oorzaak te ken nen, zijn deskundigen op de grond steeds meer geneigd om te geloven dat het plotselinge verlies van zuurstof van dinsdagmorgen, gevolgd door het uit vallen van de elektriciteit en de water producerende brandstofcellen veroor zaakt was door een kortsluiting in de zuurstof-hoofdtank. Hierdoor kon de druk eerst oplopen, waarna de tank sprong, aldus de deskundigen. Dit zou tevens een uitleg verschaffen voor de explosie die de astronauten hoorden, en die het begin vormde van al hun pro blemen. Volgens de NASA is de enige weten schappelijke proef van de expeditie, het te pletter laten slaan van de derde trap van de Saturnus op de maan, ge slaagd. De inslag van de 15 ton wegende ra- kettrap werd geregistreerd door de seismometer die door de Apollo 12 op de maan was achtergelaten. De seismo- grafische gegevens zijn in het controle centrum opgevangen. NIJMEGEN Een groot deel van de Nijmeegse wijk Aldenhof wordt ge plaagd door een krekelinvasie. Vooral 's avonds komen de dieren bij grote hoeveelheden tevoorschijn in de woningen. Ze kruipen in etenswa ren en tussen het eetgerei. Ontsmetting kost ongeveer zestig gul den per woning. Men is het er nog niet over eens wie dit moet betalen. Volgens NASA-medewerkers was de schok, gelijk aan de ontploffing van 11 ton tnt, niet hevig, maar zij hield wel meer dan een uur aan. De voetbalwedstrijd Warschau die van avond in Rotterdam wordt gespeeld, zal geheel door de televisie worden uitge zonden. Van de wedstrijd Ajax-Arsena! zal de NOS in kleur een deel recht streeks en van het resterende deel een samenvatting uitzenden, dat alles via Nederland 1. Van acht uur tot half negen wordt eerst het eerste half uur van Ajax-Ar- senal rechtstreeks uitgezonden. Daarna schakelt men over naar Rotterdam voor een rechtstreakse reportage van de eer ste helft van FeijenoordLegia War schau. In de pauze van deze wedstrijd wordt een samenvatting gegeven van het laatste kwartier van de eerste en het eerste kwartier van de tweede helft van Ajax-Arsenal. waarna men weer kan kijken naar de tweede helft van Feijenoord-Legia Warschau. Na afloop van deze wedstrijd (om 22.15 uur) volgt nog een samenvatting van een kwartier van de tweede helft van Ajax-Arsenal. c LANDAU In een tijdsbestek van enkele uren zijn dinsdag in West-Duits- land drie vliegtuigen van het type „Star- fighter" verongelukt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE LONDEN De Britse minister van Financiën, Roy Jenkins, heeft triomfantelijk aangekondigd, dat zjjn land, na een sterke crisis te hebben overwonnen, thans een van de landen ter wereld is met de sterkste positie op het gebied der buiten landse betalingen. Het overschot van het juist geëindigde fiscale jaar, is belang rijk groter dan lijj had gehoopt. De taak die thans moet worden aangepakt is „het handhaven van de verkregen kracht en het leiden van de economie tot een groei die steeds sterker wordt". De nieuwe begroting is van belang in verband met de uitslag van de algeme ne verkiezingen die tegen mei 1971 moeten worden gehouden, en waarbij de socialisten, nu het land financieel voor de wind gaat, een zeer goede kans maken om te-worden herkozen. Minister Jenkins deelde verder mee, dat het disconto van de Bank of Eng land, met ingang van heden, zal worden verlaagd van 7,5 tot 7 percent. Het betreft hier de tweede verlaging van het bankdisconto in ruim een maand tijds. Op 5 maart was het ver laagd van 8 tot 7,5 percent. De bedoeling was toen, nieuw leven te blazen in de Britse huizenbouw door de hypotheken iets goedkoper te maken. Voordat minister Jenkins het woord ging voeren, was reeds door de regering bekendgemaakt dat er in het land in de afgelopen 12 maanden meer dan 6.000 bouwbedrijven failliet waren gegaan. Het import-deposito, aldus Jenkins, zal met ingang van 1 mei worden ver laagd van 40 tot 30 percent. De minister deelde mee dat de in komstenbelasting iets gunstiger wordt. De belastingtarieven worden niet ver laagd maar er komen betere aftrekmo gelijkheden. Het voornaamste resultaat daarvan zal zijn dat ongeveer twee mil joen loontrekkenden in de lagere inko mensgroepen helemaal geen inkomsten- SOESTDIJK Een delegatie van hoogleraren van de Rijksuniversiteit van Utrecht heeft prins Berjihard op paleis Soestdijk gisteren een eerste exemplaar van het boek ,,Het ver stoorde evenwicht" aangeboden. Dit boek bevat een aantal teksten van colleges aan de universiteit gegeven met de verontreiniging van het milieu als onderwerp. De delegatie uit Utrecht bestond uit de rector magnificus, prof. mr. J. J. M. van der Ven en de hoog leraren dr. J. Lanjouw, dr. M. F. Mörzer Bruijns en dr. J. C. van de Kamer. ADVERTENTIE Nieuwe gebloemde dozen vól met de bloem van de echte Nederlandse bonbon-kunst. keuze uit drie cadeau-verpakkingen 5,85 DEN HAAG „Er is heel veel mis inzake het nemen van beleidsbeslis singen door ondernemers, waarbij de belangen van de onderneming en de daarin hun werk vindende perso nen zijn betrokken. In vrijwel alle gevallen blijkt, dat het onderne mersbelang bij fusiebesprekingen prevaleert en de werknemers ten hoogste als een soort sluitpost in dergelijke besprekingen worden op genomen". Aldus enkele leden van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die een voorlopig verslag heeft uit gebracht over het ontwerp van wet ou de ondernemingsraden. Daarin wordt enerzijds „warme instem ming" met dit wetsontwerp betuigd en wordt anderzijds gesteld dat het ontwerp van wet niet ver genoeg gaat. In het voorlopig verslag wordt ge steld, dat daarin „in geen enkel op zicht wordt tegemoet gekomen aan de wens tot werkelijke medezeggen schap, waarbij de absolute macht van de ondernemers wordt terugge drongen en waardoor een reële in vloed op de bedrijfsorganisatie van de zijde van de werknemers tot stand kan komen". Van deze zijde wordt in het verslag de suggestie geopperd om over te gaan tot de instelling van bedrijfsraden in plaats van ondernemingsraden. Deze bedrijfsraden zouden volstrekt onafhankelijk van de ondernemer moeten functioneren en zij zouden moeten beschikken over de moge lijkheid om overeenkomsten inzake loon en andere arbeidsvoorwaarden af te sluiten en bevoegdheden moe ten hebben om in te kunnen grijpen bij handelingen van de zijde van de ondernemer, die zich richten tegen de belangen wan de werknemers. In het verslag wordt onder meer op gemerkt, dat het ontwerp niet ver "gaat en dat de ondernemingsraad een orgaan blijft van advies, in spraak en overleg. Vanuit de com missie werd dit „teleurstellend" ge noemd en werd opgemerkt dat in de Kamer wellicht een meerderheid gevonden zal kunnen worden, die zodanige wijzigingen in het ontwerp zal willen aanbrengen, zodanig, „dat het meebeslissen van de werkne mers op tal van punten werkelijk heid wordt". In het voorlopig verslag wordt hel ..bepaald gewenst" genoemd, dat bij de parlementaire behandeling van dit wetsontwerp een nader inzicht is rege- of wordt verschaft over de ringsvoomemens ten aanzien van de herziening van het vennootschaps recht. Ook wordt gevraagd, of in het wetsontwerp alsnog zou kunnen worden geïntroduceerd de figuur van de ondernemingsvergadering, zoals werd omschreven in het rap port van de „Groep van achttien" (het overlegorgaan tussen KVP, ARP en CHU) inzake de herziening van de ondernemingsstructuur. Zoals bekend, wordt daarin onder meer voorgesteld de ondernemings raden een zeker medebeslissings recht toe te kennen in die situatie, waarin vitale werknemersbelangen op het spel staan, zoals bij dreigend collectief ontslag, overplaatsing van een bedrijf en bij de invoering van een geheel nieuwe produktiemetho- de. belasting meer zullen hoeven te betalen. De gemiddelde kostwinner zal er zo'n 30 pond sterling per jaar op vooruit gaan. Een en ander gaat de schatkist ongeveer 220 miljoen pond sterling kos ten. De inkomstenbelasting, groot 41 1/4 percent, blijft gehandhaafd maar er zullen bepaalde maatregelen worden getroffen ten bate van de belastingbe talers van 65 jaar en ouder. APELDOORN Twintig inbre kers, die gedurende twee jaar bij 45 inbraken in een reeks plaatsen twee ton hebben buitgemaakt en voor een zelfde bedrag aan schade aanrichtten, zitten nu achter slot en grendel, dank zij intensief speurwerk van recher cheurs uit Apeldoorn en uit een aan tal andere plaatsen. Bij die 45 inbra ken waren zestien „plof-kraken'", waarbij dus explosieven werden ge bruikt om brandkasten te openen. Op dertien december kreeg de Apel- doornse politie enkele plofkrakers te pakken en sindsdien zjjn tien recher cheurs van het Apeldoornse en collega's van andere gemeentelijke politiekorpsen onafgebroken met deze zaak in touw geweest. De Apeldoornse politie trad daarbij als coördinator op. Na de aanhouding van de eerste da ders van de plofkraken volgde nog de aanhouding van elf andere daders en bovendien werden nog negen andere verdachten gehoord, die bij 29 andere inbraken betrokken zouden zijn ge weest, waarvan zes in Apeldoorn. Het onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de in verband met deze mis drijven aangehouden lieden, die in ver schillende combinaties op stap gingen, plofkraken hebben gepleegd in Delde- nerbroek, Lettele (Ov.), Moerdijk, Twel- lo, Apeldoorn, Ouderamstel, Terheijden, Zevenbergen, Bodegraven, Dieren, Zut- phen, Klarenbeek (gem. Apel doorn), Geertruidenberg, Colmsgate, Raalte en Zelhem. De overige inbraken werden gepleegd in Markelo, Doorn spijk, Ede, Doesburg. Dieren, Eefde, Amsterdam, Harderwijk, Laren (Gld.), Hall (gem. Brummen), Lelystad, Roer mond, Hengelo (Gld.), Rotterdam, Hen gelo (Ov.) en Klundert. De Apeldoornse politie was op 5 sep tember 1969 al begonnen met een ge richt onderzoek naar de daders van d« plofkraken en kon dit deze week in sa menwerking met rechercheurs van an dere politiekorpsen beëindigen. Van dt totaal bijna 200.000,- aan buit, waar bij 75.000,- aan goederen, is zo goed als niets meer over. De daders hebben er allen heel goed van geleefd en som migen hebben hun familieleden rijke lijk van de buit laten meeprofiteren. Eén van hen was bij 35 inbraken be trokken, een ander bij 30, een derde bij 24 en de rest bij een minder groot aan tal inbraken. ROTTERDAM Bij het lossen van een met gasflessen geladen vrachtwa gen kwamen gistermiddag in Rotterdam twee mannen om het leven. Het ongeluk gebeurde, toen de 31-ja- rige chauffeur A. de Man uit 's-Gra- vendeel samen mét zijn collega A. Stam uit Ridderkerk op een industrieterrein aan de Welplaatkade in Rotterdam de gasflessen van de vrachtwagen doorga ven. Op het ogenblik dat chauffeur De Man zijn collega een gasfles wilde aan reiken, barstte de fles door onbekende oorzaak open en werden beide mannen weggeslingerd. Bij aankomst in het zie kenhuis waren zij overleden. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: In het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Morgen: zon op: 05.42 onder: 19.39 maan opt 19.58 onder 04.09

De Vallei | 1970 | | pagina 1