KOM MIJ OPHALEN Leven in de Apollo is thans een lastige zaak Grieks bewind aan de kaak gesteld Groeiend onbehagen tegen Servan-Schreiber Houston zorgt voor vele klusjes voor astronauten helpt tegen pijn :gratisj Mensenrechten geschonden Italianen boos op Agnew Politiek asiel voor Ota Sik Israël blijft bij beweringen Recordvondst aan narcotica Spionnen gepakt in W.-Duitsland Hierbij nodigen wij u uit tot het bijwonen van onze op 21 en 22 april a.s., s avonds om 730 uur in onze zaak Toegang gratis PRETVOGEL NO. 4 Strafvermindering voor Griek die liedj es van Tlieodorakis zong wie jam koopt ZWAARDEMAKER Arrestaties in Portugal WEIGERING TEVERGEEFS tijdelijk elke fles van-?6*voor NIET ZUIVER STABILITEIT UOHDcIV/ .«£7 I U i. l\,L t J ADVERTENTIE De drie astronauten van de Apol- lo-13, moe en bang en meer dan 160.000 kilometer van huis, leiden een .behoorlijk ongemakkelijk" le ven aan boord van hun ruimte schip, dat 95 miljoen dollar heeft gekost. Zij leven in een van de meest ge compliceerde voertuigen ooit door de mens gebouwd, maar de ont ploffing van maandag heeft alle comfort weggenomen. De tweede verdieping is voor Ja mes Lovell, Fred Haise en John Swigert het moederschip. Om er te komen vanuit de maanlander Aquarius moeten zij door een tun nel zweven. Als zij in het moederschip aanko men, moeten zij alles op de tast doen, omdat de lichten zijn uitge schakeld om elektriciteit uit te sparen. Meestal gebruiken zij zak lantaarns om iets te kunnen zien en soms schijnt de zon door een van de ramen. Het moederschip Odysseus is niet langer de kern van de derde poging van de mens op de maan te landen. Het fungeert nu slechts als slaapkamer. De astronauten kun nen er rusten en nemen af en toe foto's door de ramen. Het belangrijkste onderdeel van Apollo is de maanlander geworden. Daar brandt het licht, bewegen de instrumenten en wordt het contact met de aarde onderhouden Aquarius is ontworpen om twee personen te vervoeren. Er is geen plaats om te liggen of te slapen. De drie astronauten kwamen daar dinsdag samen om voor de tweede maal de motor van de maanlander te ontsteken. „Ik ben waarschijnlijk de enige piloot van het moederschip die ooit de motor van de maanlander heeft zien branden vanuit de maanlan der zelf', aldus Swigert. De lucht in het ruimteschip is al lang niet vers meer, maar er kan weinig aan gedaan worden. De zuurstofvoorraad is klein en de astronauten kunnen niet zo vaak de zuurstof vervangen zoals voor het ongeluk met de ontplofte tank. In plaats daarvan proberen zij met behulp van chemische buizen de lucht sdh'óÓn te „vegen". Als een buis op is, dan moet deze wor den vervangen. Spoedig zullen meerdere buizen moeten worden gebruikt om de lucht schoon ge noeg te houden om te kunnen ade men. „Hoe zou je het vinden om een week op een vliegdekschip te zitten om naar huis te gaan", vroeg de vluchtleiding over de plannen voor na de landing. „Als ik maar een vliegdekschip haal, dan kan het mij niets schelen hoelang ik erop moet zitten", aldus Haise. Zij moeten voorzichtig zijn met het water, dat het schaarst is van alle levensbelangrijke middelen. Lovell heeft voorgesteld: „Mis schien kunnen jullie beginnen ons te rantsoeneren. Ik bedoel,alleen om er zeker van te zijn dat wij ge noeg hebben. Ik zou niet graag op de laatste düg geen water meer hebben". Hij denkt ineens aan het voedsel in Apollo, dat met water moet wor den vermengd: „We kunnen het beste nu snoep en broodbeleg eten. Het gedroogde spul zal een beetje moeilijk gaan". Nu de elektriciteit niet meer functioneert in het moederschip, is het er koud, waardoor het slapen nog meer wordt bemoeilijkt. En voor alles hebben de astro nauten nog altijd in hun achter hoofd het feit, dat hun ruimtereis is mislukt en hun maanlanding is afgelast. STRAATSBURG Het ininistersconiité van de Raad van Europa heeft het Griekse kolonelsbewind woensdag aan de kaak gesteld, wegens schending van de mensenrechten. Maatregelen die de Griekse regering in de laatste tijd heeft genomen, gaan niet ver genoeg, aldus het comité. Het comité dat te Straatsburg bijeen is, heeft besloten het verslag van de Euro pese commissie voor de mensenrechten over schendingen van de Europese con ventie van de mensenrechten door het regime te Athene dat in november bij het comité werd ingediend, te publiceren. In totaal zijn op tien artikelen in breuk gemaakt, aldus de ministers. De Griekse junta heeft grote diploma tieke activiteiten ontplooid om te voor komen dat zij door de Raad van Europa zou worden veroordeeld op het stuk van de mensenrechten. •De veroordeling werd verlangd door de Scandinavische landen en Neder land. In december van het afgelopen jaar is Griekenland uit de Raad van Europa gegaan teneinde te voorkomen dat het daaruit gezet zou worden. Griekenland heeft de conventie van de rechten van ROME In Italië groeit de ongerust heid en verontwaardiging over de kri tiek die vice-president Spiro T. Agnew heeft geuit op de Italiaanse universitei ten. De communistische partij noemde de vice-president een „racist" en ver oordeelde zijn toespraak in Des Moines maandag als „hinderlijke bemoeizucht". De rector-magnificus van de univer siteit van Rome verklaarde verbaasd te zijn over de verklaring van Agnew. De vice-president had verklaard, dat de universiteit van Michigan te veel heeft toegegeven aan de eisen van militante negers, die in 1973 tien procent van de plaatsen aan de universiteit zullen krij gen. Agnew vergeleek dit met de her vormingen op de Italiaanse universi teiten, die hebben plaatsgehad na een aantal studentenongeregeldheden. Hij zei dat de diploma's van de uni versiteit van Rome met wantrouwen worden bekeken, „evenals de diploma's van Michigan bekeken zullen worden". Hij doelde kennelijk op het feit dat on der de nieuwe hervormingen de studen ten betrekkelijk veel vrijheid hebben bij het kiezen van een studierichting. De rector-magnificus noemde zijn op merking over de diploma's van Rome „onaardig". ATHENE In de Noordgriekse stad Saloniki heeft een gerechtshof in hoger beroep de gevangenisstraf van een jaar, welke in 1968 aan een Griekse student was opgelegd, verminderd tot drie maanden voorwaardelijk. De student, die overigens de oorspronkelijke straf al heeft uitgezeten, was destijds veroor deeld, omdat hij als militair een lied van de linkse componist Mikis Theodo- rakis had gezongen. Zoals bekend mogen de composities van Theodorakis in Griekenland niet ten gehore worden gebracht. De uitspraak in hoger beroep tegen de student Konstantijn Brettos werd ge daan, kort nadat Theodorakis toestem ming had gekregen het land te verlaten. BERN De Zwitserse regering heeft aan professor Ota Sik, die vice-premier was in de Tsjechoslowaakse regering van Dubcek, politiek asiel verleend. Sik was de economische hervormer van zijn land in de dagen van het com munistische liberalisme onder Alexan der Dubcek. De huidige machthebbers in Tsjechoslowakije hebben Sik van zijn nationaliteit vervallen verklaard. ADVERTENTIE NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel LISSABON In Lissabon zijn 16 personen aangehouden op beschuldiging van ondermijnende activiteiten, zo is door de politie meegedeeld. Onder de verdachten zijn zes studen ten, een katholieke priester en twee vrouwen. De zes studenten zouden lid zijn van de verboden communistische partij, de overigen van de eveneens verboden volksbeweging voor de bevrijding van Angola. PARIJS De Franse regering heeft zich gedistantieerd van de radicale lei- derJ ean-Jacques Servan Schreibe,r wiens luidruchtige terugkeer uit Athene in gezelschap van Theodorakis en voor al zijn aanval op de Amerikaanse ge heime dienst indirecte verdediging van het Griekse bewind in Frankrijk veel kwaad bloed hebben gezet. Een van de eerste gevolgen was dat oud-minister Edgar Fauré, die Servan Schreiber had benoemd tot zijn politie ke adviseur inzake Griekse aangelegen heden, zich ijlings van hem distantieerde en hem zijn mandaat teruggaf. Kort daarna beschuldigden de Griekse stu denten in Parijs de radicale leider in een verklaring ervan te trachten de Griekse militaire junta van alle smetten te zuiveren. Het waren juist deze stu denten geweest die een beroep op hem hadden gedaan in de hoop dat hij iets bij de Griekse regering zou kunnen doen voor de politieke gevangenen. Gisteren heeft het ministerscomité van de Raad van Europa in Straatsburg geweigerd Servan- Schreiber te ont vangen. In een persconferentie die hij kort daarna te Straatsburg hield, onthulde Servan Schreiber dat hij aan de Raad van Europa geheime documenten ter hand had gesteld. Daarna slikte hij een groot deel van de gewraakte uitlatingen van de vorige dag in. Hij zei, dat de resolutie van de Raad van Europa tegen de Griekse re gering „uitstekend en belangrijk" was en dat hij zelf tegen het huidige Griek se bewind was, maar schoof via vage en diplomatieke formuleringen toch een deel van de schuld hiervan op Amerika. JERUZALEM Israël heeft aan se cretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naries een serie foto's ter hand gesteld waaruit zou blijken dat de Egyptische school die Israëlische vlieg tuigen volgens Cairo verleden week hebben gebombardeerd in feite een mi litaire installatie was. Ambassadeur Joseph Tekoah heeft Oe Thant vier foto's overhandigd, aldus hebben Israëlische zegslieden in Jeru zalem bekendgemaakt. De Israëli stellen dat de foto's, die verleden week en dinsdag zijn genomen, laten zien dat de Egyptenaren met bull dozers alle sporen hebben trachten te doen verdwijnen die aantonen dat zich op de plaats van het bombardement een militaire installatie bevond. Op de foto's zou jnen kunnen zien hoe mangaten en loopgraven met zand zijn gevuld. Egypte heeft bekendgemaakt dat bij het bombardement een 30-tal schoolkin deren zijn gedood. Het wil thans wel persvertegenwoordigers een bezoek toe staan, doch enkele dagen geleden nog niet. de mens toen opgezegd. Maar de conventie blijft wettelijk binden tot zes maanden na opzegging, en dus kon de commissie terecht Grie kenland veroordelen wegens schending. De commissie heeft verklaard, dat het Griekse regime niet schuldig is aan overtreding van artikel 7 van de con ventie en artikel 1 van het eerste proto col. Deze artikelen handelen respectie velijk over de procesvoering in straf rechtzaken en de eigensomsrechten. In de resolutie wordt er bij de Griek se regering op aangedrongen zonder verwijl de mensenrechten en de funda mentele vrijheden weer in te voeren. Met name dient de regering te Athene een einde te maken aan de foltering en andere slechte behandeling van gevan genen, en degenen die zonder vorm van proces worden gevangen gehouden, vrij te laten. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Pipinedis, heeft te Athene een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de Raad van Europa zijn tijd in Straatsburg verspilt „door tever geefs moeite te doen om het Griekse volk te dwingen terug te keren tot de politieke chaos van voor de revolutie van april 1967". De verklaring werd ge- pupliceerd enkele uren nadat het minis terscomité van de Raad van Europa te Straatsburg de resolutie had aangeno men waarin het Griekse bewind wordt beschuldigd van schending van de Eu ropese conventie van de rechten van de mens. MK MMI ADVERTENTI HOUSTON In het controlecentrum waar men de in nood verkerende astro nauten Lovell, Haise en Swigert naar de aarde moeten loodsen, was gisteren een technicus druk bezig met plakband en luchtslangen Hij voerde een „doe-het-zelf"-kar- weitje uit dat voor Lovell, Haise en Swigert redding uit de hoogste adem nood zou kunnen betekenen. De nood oplossing die was uitgedacht, bleek bruikbaar te zijn en toen werden de ge gevens over die noodoplossing doorge geven naar de drie astronauten. Die noodoplossing was uitgedacht, omdat de lucht die Lovell, Haise en Swigert inademden er niet beter op be gon te worden. Zuurstof was er in ruim voldoende hoeveelheden aan boord, maar de luchtverversingsapparatuur kon niet langer op volle kracht werken omdat de grootste zuinigheid met elek trische energie noodzakelijk was ge worden. De oorzaak van die ellende was gele gen in de cöindrisnhe voortstuwings eenheid van het ruimteschip, waar eer der de brandstofcellen het hadden be geven. Dat deel van het ruimteschip werd gisteren door de experts in het controlecentrum bij Houston geheel af geschreven. Juist dat deel was bij alle voorgaande tochten van bemande Apollo's door de wereldruimte onvervangbaar geacht. Immers: het moest vlak voor de terug keer van astronauten door de damp kring naar de aarde zorgen voor een sterke vermindering van de snelheid. „Wij zouden de voortstuwingseenheid desnoods nu al kunnen afstoten", zei een zegsman van NASA, de Ameri kaanse dienst voor lucht- en ruimte vaart. „Wij doen het alleen niet omdat wij de stabiliteit van het ruimteschip zo groot mogelijk willen houden". Er werd nog bij verteld dat niemand met zekerheid kon zeggen of de voort stuwingseenheid bezig was uiteen te vallen. „Zelfs indien dat gebeurt is er nog niets aan de hand". Pas op het laatste ogenblik, kort voor de terugkeer in de dampkring, zal de voortstuwingseenheid worden afgesto ten. Het zal dan de raketmotor van de Aquarius, de maanlander, moeten zijn, die de vaart van het resterende deel van de Apollo-13 afremt. - Zo zal een deel van het ruimteschip dat eigenlijk alleen diensten bij en op de maan had moeten doen de levens van Lovell, Haise en Swigert moeten redden. NEW YORK De politie van New York heeft bij de inval in een woning, voor ongeveer 100 miljoen dollar aan heroïne en cocaïne in beslag genomen. Het is volgens de politie de grootste partij waar zij ooit in een keer de hand op heeft gelegd. Vier personen die in de woning aan wezig waren, zijn in hechtenis genomen. ADVERTENTIE verpakking: 14 en 40 tabletten KARLSRUHE De Westduitse poli tie heeft de Oostduitser dr. Gottfried Sommer uit Dresden, die in de Bonds republiek voor een opinie-instituut werkte, op verdenking van spionage ge arresteerd. De man is op 9 april in Aken aangéhouden. Hij was in hët bezit van vervalste identiteitspapieren. Het bureau van de openbare aankla ger in Karlsruhe heeft verder meege deeld, dat een vertegenwoordiger van het Poolse bureau voor de binnen scheepvaart in West-Dutsland en de Benelux, een zekere Wladyslaf Peter was, is gearresteerd op verdenking van spionage voor de Poolse geheime dienst. J i Uitnodiging MODE SHOW Enkele mannequins tonen u de nieuwste voorjaars- en vrijetijdsmode, en een dress-man de herenmode voor de man van nu winkels onder één dak Dicpcifcut Hoofdstraat 59 Veenendaal Vrijdags tot 9 uur 's avonds/'s woensdags tot 1 uur geopend

De Vallei | 1970 | | pagina 12