a Bolletje Grieks bewind aan de kaak gesteld Ambassade-Y.S. in Jordanië aangevallen Jaar Oefening voor morgen Over de grenzen 1 Israël blijft bij beweringen Spionnen gepakt in W.-Duitsland Politiek asiel voor Ota Sik Ss; I$É| tspplllï Mensenrechten geschonden TEVERGEEFS H De regenmode voor mannen laat zich dit jaar van de beste kant zien. En dat is de buitenkant (de binnenkant blijft over de hele linie droog). Er is veel keus in modellen en kleuren. Het soepele jasje dat u losjes over de arm draagt of achter in de auto mikt en de hyper moderne T rench-coat. C&A heeft voor alle zekerheid ook alle andere typen en modellen ingekocht, zodat 't voor elke smaak raak is. Een paar modieuze voorbeelden: (van links naar rechts) Een goed voorbeeld van de regenmode 1970 is de lange slanke Pull-coat(Trench-type). In marine en zwart. Ook erg goed als 't droog is. En dat voor 79,- De Trench-coat zet door. Vorig jaar nog pas aarzelend gesignaleerd, nu volledig in de mode. Een stoere, mannelijke jas. In donker- of lichtbeige. 98,- Er zijn mannen die ook als 't regent er gekleed uit willen zien. Zo'n (regen)jas is er ook. Ingezette mouwen, verdekte sluiting, schuine steekzakken, moderne sierstiksels, kortom een buitengewoon fraaie jas, die ook nog tegen regen kan. In beige. 110,- rv O Nd DONDERAG 16 APRIL 1*70 ADVERTENTIE l-:r; *0^6 >ete e\e^®aC^ >pii tKoefijepmuM/ STRAATSBURG Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft het Griekse kolonelsbewind woensdag aan de kaak gesteld, wegens schending van de mensenrechten. Maatregelen die de Griekse regering in de laatste tijd heeft genomen, gaan niet ver genoeg, aldus het comité. Het comité dat te Straatsburg bijeen is, heeft besloten het verslag van de Euro pese commissie voor de mensenrechten over schendingen van de Europese con ventie van de mensenrechten door het regime te Athene dat in november bij het comité werd ingediend, te publiceren. In totaal zijn op tien artikelen in breuk gemaakt, aldus de ministers. De Griekse junta heeft grote diploma tieke activiteiten ontplooid om te voor komen dat zij door de Raad van Europa zou worden veroordeeld op het stuk van de mensenrechten. De veroordeling werd verlangd door de Scandinavische landen en Neder land. In december van het afgelopen jaar is Griekenland uit de Raad van Europa gegaan teneinde te voorkomen dat het daaruit gezet zou worden. Griekenland heeft de conventie van de rechten van de mens toen opgezegd. Maar de conventie blijft wettelijk binden tot zes maanden na opzegging, en dus kon de commissie terecht Grie kenland veroordelen wegens schending. De commissie heeft verklaard, dat het Griekse regime niet schuldig is aan overtreding van artikel 7 van de con ventie en artikel 1 van het eerste proto col. Deze artikelen handelen respectie velijk over de procesvoering in straf rechtzaken en de eigensomsrechten. In de resolutie wordt er bij de Griek se regering op aangedrongen zonder verwijl de mensenrechten en de funda mentele vrijheden weer in te voeren. Met name dient de regering te Athene een einde te maken aan de foltering en andere slechte behandeling van gevan genen, en degenen die zonder vorm van proces worden gevangen gehouden, vrij te laten. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Pipinelis, heeft te Athene een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de Raad van Europa zijn tijd in Straatsburg verspilt „door tever geefs moeite te doen om het Griekse volk te dwingen terug te keren tot de politieke chaos van voor de revolutie van april 1967". De verklaring werd ge- pupliceerd enkele uren nadat het minis terscomité van de Raad van Europa te Straatsburg de resolutie had aangeno men waarin het Griekse bewind wordt beschuldigd van schending van de Eu ropese conventie van de rechten van de mens. JERUZALEM Israël heeft aan se cretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naries een serie foto's ter hand gesteld waaruit zou blijken dat de Egyptische school die Israëlische vlieg tuigen volgens Cairo verleden week hebben gebombardeerd in feite een mi litaire installatie was. Ambassadeur Joseph Tekoah heeft Oe Thant vier foto's overhandigd, aldus hebben Israëlische zegslieden in Jeru zalem bekendgemaakt. De Israëli stellen dat de foto's, die verleden weck en dinsdag zijn genomen, laten zien dat de Egyptenaren met bull dozers alle sporen hebben trachten te doen verdwijnen die aantonen dat zich op de plaats van het bombardement een militaire installatie bevond. Op de foto's zou men kunnen zien hoe mangaten en loopgraven met zand zijn gevuld. KARLSRUHE De Westduitse poli tie heeft de Oostduitser dr. Gottfried Sommer uit Dresden, die in de Bonds republiek voor een opinie-instituut werkte, op verdenking van spionage ge arresteerd. De man is op 9 april in Aken aangehouden. Hij was in het bezit van vervalste identiteitspapieren. A Het Amerikaanse vliegdekschip ,,Iwo Jima", dat als bergingsvaartuig is mangewezen, tijdens een oefening met een model van de Apollo-13. AMMAN Arabische demonstranten hebben woensdag de Amerikaanse am bassade in Amman bestormd. In het culturele centrum bij de ambassade werd' een bom naar binnen geworpen. Werkkamers in het ambassadege bouw werden overhoop gehaald en ge plunderd. Drie auto's van ambassade personeel zijn vernield. Dinsdag en woensdag heben op nieuw in Amman betogingen plaats ge had tegen het bezoek van de Ameri kaanse staatssecretaris van Buitenland se Zaken Joseph Sisco. Sisco, die op het State Department is belast met de zaken het Midden-Oosten betreffende, wordt vrijdag in Jordanië verwacht. Hij zal uit Israël, waar hij momenteel besprekingen voert, via de Allenby brug naar Jordanië komen. De Jordaanse demonstranten eisen dat het bezoek van Sisco wordt afge last. Het Jordaanse kabinet is in spoedzit ting bijeen gekomen ter bespreking van de onrustige situatie in Amman. Bij de tienduizend betogers die op de been waren, bevonden zich mannen met vuurwapens. De politie heeft in de lucht moeten schieten om de demon stranten te verspreiden. Er zijn drie mensen gewond. De aanval volgde op een oproep van El Fatah „de missie van Sisco te beant woorden met revolutionair geweld". Deze oproep werd uitgezonden door het radiostation van de Fatah te Cairo. Het verenigde commando der guerril lastrijders. waarbij alle organisaties zijn aangesloten, heeft opgeroepen tot een algemene staking van twee uur als protest tegen het bezoek van Sisco. Hierdoor wil men bereiken dat al het internationale verkeer naar en uit Jor danië, te land en in de lucht, tot stil stand koml. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Joseph Sisco, heeft woensdag in Jeruzalem bespre kingen gevoerd met de Israëlische mi nister van Defensie, generaal Mosje Da jan, en de minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban. Over het verloop van deze gesprekken is officieel niets meegedeeld, maar goedingelichte krin gen in Jeruzalem weten mee te delen, dat Israël wederom om meer vliegtui gen en economische hulp heeft ge vraagd. Sisco is dindsdag uit Cairo, waar hij onder meer met president Nasser heeft gesproken, in Israël aangekomen. Zijn besprekingen met de Israëlische leiders zijn de eerste sinds president Nixon vo rige maand besloot niet in te gaan op een Israëlisch verzoek in zake de leve ring van WTV Phantom- en 110 Sky- hawk- jachtbommenwerpers. De minis ters Eban en Da jan vinden de levering van meer vliegtuigen noodzakelijk voor de veiligheid van hun land, aldus deze kringen. Vooral generaal Dajan heeft de noodzaak gelegd op deze vliegtuigen om het hoofd te kunnen bieden aan de toe genomen Russische hulp aan Egypte, welke hulp onder meer bestaat uit door Russische experts bediende geleide pro jectielen van het type Sam-3. Minister Eban wil vooral meer economische hulp, die voor de komende vijf jaar 1500 miljoen dollar zou moeten bedra gen. lUforgen op 17 april is het een jaar geleden dat Gustav Husak zijn Slowaakse „landgenoot" Alexander Dubcek, eens het idool van de „Praagse lente", als partijleider van de Tsjechoslowaakse communisten afloste. Een balans van deze eenjarige ambts termijn valt volgens deskundigen, ondanks veel negatieve punten toch positief uit. Want de 57-jarige „poli ticus van de werkelijkheid", zoals hij vaak genoemd wordt, is er volgens velen in geslaagd het land, dat voor heen van de ene crisis in de andere viel, iets van de nodige rust en veilig heid te verschaffen. De vroegere advocaat is voorzichtig en doelbewust begonnen zijn politiek van consolidering door te voeren. Laverend en door van tijd tot tijd wa ter bij de wijn te doen, heeft hij alle krachten uit het partij- en staatsap paraat verwijderd, die de liberale BERN De Zwitserse regering heeft aan professor Ota Sik, die vice-premier was in de Tsjechoslowaakse regering van Dubcek, politiek asiel verleend. Sik was de economische hervormer van zijn land in de dagen van het com munistische liberalisme onder Alexan der Dubcek. De huidige machthebbers in Tsjechoslowakije hebben Sik van zijn nationaliteit vervallen verklaard. koers van zijn ambtsvoorganger had den gesteund. Dat hij daarbij het gebruik van drasti sche maatregelen heeft weten te ver mijden tot nu toe zijn de hervor mers van politieke processen ver schoond gebleven moet volgens waarnemers wel als een persoonlijke verdienste van hem worden be schouwd. usak die met name als Slowaak niet de onverdeelde sympathie van de bevolking geniet, heeft, on danks alle stappen die hij sinds zijn ambtsaanvaarding heeft gezet, iets meer begrip en steun ondervonden. Al waren vele maatregelen inderdaad on sympathiek, dan kan de objectieve waarnemer toch vaststellen, dat de situatie in het land met name op eco nomisch gebied iets in sommige sec toren is verbeterd. De partijleider is er volgens insiders de voorbije twaalf maanden in geslaagd zijn positie te verstevigen. Een groot gevaar heeft hem wel altijd bedreigd, namelijk de aandrang die door een kleine maar toch invloedrij ke groep dogmatische autoriteiten voortdurend op hem is uitgeoefend om zogenaamde hardere en drasti scher maatregelen te nemen, met name ten aanzien van de vroegere hervormingsgezinden. Hij is er echter altijd onderuit gekomen en zijn posi tie is nu steviger dan ooit, temeer daar hij volledig vertrouwen schijn te genieten van de partijleiders van de andere Warschau Pact-landen. Sinds april van het vorig jaar heeft hij ieder van hen een „vriendschapsbe zoek" gebracht De betrekkingen tussen Praag en Mos kou in het bijzonder zijn sinds die tijd voortdurend verbeterd, een ont wikkeling waaraan volgens waarne mers het feit dat Husak bereid is ge weest de inval van de Warschau Pact-troepen te rechtvaardigen, niet vreemd is geweest. Begin mei wordt zelfs weer de plechtige ondertekening van een nieuw vriendschaps- en bij standsverdrag tussen beide landen verwacht. Tlusak heeft herhaaldelijk verklaard dat hij de „positieve aspecten" van de in januari 1968 ingevoerde li beralisering ondersteunt. Al is er dan niet veel meer van die li- GUSTAV HUSAK laveren beralisering (reisvrijheid, persvrij heid. democratisering in staats- en partijapparaat en vele andere onder werpen) overgebleven, toch zal Husak er wel voor waken dat Tsjecho-Slo- wakije terugkeert naar de tijd van voor januari 1968 of naar de periode van de stalinistische onderdrukking. Men neemt aan dat de komende maanden zullen tonen of Gustav Hu sak op de weg van de „humane con solidering", die hij een jaar geleden is ingeslagen, zal voortgaan. Tets anders is, of de bevolking die apathisch geworden is na de Prager lente, ook werkelijk bezield zal kunnen worden iets van haar kant te doen. De Tsjechoslowaken hebben het dan verloren. Men leeft weer als voor Dubeck, alleen uit op veiligheid en ontspanning, zonder be zieling. Men werkt mechanisch zon der doel. Mocht Husak de Russische troepen, dia zozeer gehaat zijn, uit Tsjecho-Slo- wakije kunnen werken, dan pas zal de lijdzame houding wellicht weer omslaan in medewerking. Praag is dood sinds de lente van Du beck. Husak moge de veilige koers varen op de Sovjet-bajonetten, de wind van de geestdrift alleen kan het land verder voeren. En geestdrift kan men niet in de gees ten slaan. Die moet door daden, dia perspectief bieden, komen. A42 Hoe veelzijdig is de regenmode dit jaar r-lgt Vv l mm r'>. V -.V V/W///////J

De Vallei | 1970 | | pagina 13