Dat is handig! DOUWE Britten hielden hoofd koer Arsenal bleef stoer overeind Celtic via zege op Leeds in finale tegen Feijenoord Anderlecht te sterk voor Inter Ajax liep zichzelf voorbij ZILVERMERK GEMALEN KOFFIE VACUÜM VERPAKT Europese zwemrecords Rinus Michels BERGHOLTZ HAD BEVLIEGING SPORT IN 'T KORT Naast Douwe Egberts bonenkoffie i is er nu Zilverberk. J Vacuumverse, gemalen koffie, 5 ideaal voor uw snelfilter. Extra gemakkelijk voor j een weekend met veel aanloop of een andere onverwachte situatie. Douwe Egberts vacuumverse koffie in het zilveren pakje. JkJ+JjL Nu ook verkrijgbaar in standaard-maling! ...lekkere koffie! GEEN RISICO Honderden fans van Ajax bleven bij de televisie BESTE KANSEN Ronde van Eibar DONDERAG 16 APRIL 1970 jVDEJ \&cuumverse, klaar voor uw snelfilter* van Douwe In de gehele tweede helft heeft Ajax niet een serieuze kans gehad zijn voor sprong te vergroten. Arsenal wel, maar Charlie George, de „killer" van Londen, liet de mogelijkheid ongebruikt om de intocht van het degelijke Arsenal in de finale nog glorieuzer te maken. Van de aftrap heeft Ajax zijn dure plicht gedaan: aanvallen. Onophoude lijk werd geduwd tegen de muur, die Arsenal in het eigen strafschopgebied optrok, want de Engelsen namen geen enkel risico. Bij vrije trappen en scheidsrechter Schiller deelde er heel wat uit tegen Arsenal kwamen zelfs de drie aanvallers Radford, Armstrong en George terug tot in de laatste linie. Het hielp. De verdediging klaarde het tegen Ajax, dat zo'n vaste greep op het middenveld had, dat ook Mühren voort durend in de spits kon werken. Het was dringen in het Londense strafschopgebied. Zo sterk zelfs, dat de kopkrachtige Engelse verdediging zich hoog in de lucht slechts met een uiter- ■te inspanning overeind kon houden. Het offensief van Ajax leverde aan vankelijk niets op tegen de duidelijk op zekerheid spelende Britten. Pas in de 12e minuut, bij een schietkans van Cruyff, leek het moeilijk te worden bij Arsenal, maar Simpson blokkeerde de kogel van de aanvalsleider. Ajax zette door, drong echter pas in de 17e minuut tot aan doelman Wilson. Een keiharde schuiver van Keizer glipte onder de doelman door en Mühren was aanwezig om de bal tegen het net te jagen. Hoewel Keizer te individualistisch AMSTERDAM Er waren bij Ajax— Arsenal minder toeschouwers op de tri bunes dan er kaartjes waren verkocht. Kennelijk had een deel van het Ajax- legioen er na het teleurstellende resul taat van Londen de voorkeur aan gege ven op de televisie de wedstrijd Feijen- oord—Legia te aanschouwen en liet men de kaartjes verlopen. In de loop van woensdag hadden nog wel enkele tien tallen geprobeerd hun kaartjes weer aan het stadion over te doen, maar dat was uiteraard tevergeefs. Onder hen was een reisbureaudirecteur, die nog 150 kaartjes in zijn bezit had. Naar een schatting van bedrijfsleider Koper wa ren er voor deze wedstrijd ongeveer 50.000 kaarten verkocht. en Swart te zenuwachtig iets minder bijdroegen tot de kracht van Ajax, hield het overwicht onvermin derd aan. Drie minuten later liet Wilson weer een bal glippen, maar dit keer was er geen attente voet om gebruik le maken van de lichte staat van paniek in de Londense verdediging. Doordat Ajax door bleef gaan, groei de de onrust in de achterhoede van Ar senal en de chaos bereikte na een half uur zijn hoogtepunt onder de voortdu rende druk. Zes hoekschoppen in enkele minuten waren het resultaat. Het twee de doelpunt, dat Ajax zo dringend no dig had, bleef echter uit. Dat tweede doelpunt kwam ook in de tweede helft niet. Arsenal, dat het rustsignaal als besluit van een even spannende als inspannende periode op gelucht verwelkomde, groeide in de tweede helft onder de pressie van Ajax. De enorme hoeveelheid werk, die de sublieme Mühren samen met Rijn- ders verzette, bleef zonder resultaat en de aanval kon opening noch vuist ma ken. Johan Cruyff kwam niet los van Maclintock, Keizer haalde zijn normale vorm niet, Swart werd duidelijk over troefd door McNab en Van Dijk liep kansloos naar de steeds weer neerda lende hoge voorzetten. Vasovic ging na een kwartier herhaaldelijk mee naar voren. Hulshoff kwam in het laatste kwartier van de strijd niet meer uit de spits weg, maar het offensief verzand de in een moedeloos pogen. Ajax liep zichzelf voorbij. Geen weg gewerkte voorzet kon meteen opnieuw ingebracht worden. Ajax dreunde door zonder overleg. Steeds als Maclintock, Kelly, Storey en Simpson de bal hadden weggekopt, stonden Graham, Arm strong of Sammels klaar om de oprui ming te voltooien. De strijd van Ajax werd hopeloos. De spelers werden moe deloos. De stemming af en toe geprik keld, want Arsenal wilde desnoods een klein beetje meegeven, maar vierde ook even vaak gemakkelijke terug. Een charge van Cruyff tegen Wilson ver oorzaakte een paar gebalde vuisttn en een actie van George tegenover Huls- hoff idem. In het laatste Londense kwartier had Arsenal dank zij zijn grote flexibiliteit nog fel kunnen uithalen. Ajax miste die mogelijkheid. Arsenal kreeg in de laatste fase van de strijd zelfs de beste kansen. De enige eigenlijk uit de twee de helft, maar dat kwam grotendeels doordat Bals zijn Alkmaarse depressie nog niet teboven was. Een kwartier voor tijd Arsenal durfde toen weer dartel uit zijn verdedigende stelling te komen kon hij de bal uit een schot van Kelly niet voldoende verwerken. George vuurde, langs de op de grond liggende doelman, naast en vijf minu ten later moest Ajax' aanvoerder ge strekt naar de rechter hoek om een schot van Radford te overmeesteren. Twee kansen in vijf minuten voor Ar senal, zoals een desperaat Ajax er in de hele wedstrijd maar één had gekregen. Een duidelijker bewijs voor de onmacht van Ajax, die de onmiskenbaar goede wil voortdurend begeleidde, is eriniet MUNQUIA De Fransman Berland heeft de eerste etappe van de Ronde van Eibar gewonnen. Hij versloeg de Spanjaard Lopez Carril in de sprint. Klassement: 1. Berland (Fra) 5 uur 50 min.; 2. Lopez Carril (Sp.) zelfde tijd.; 3. Perurena (Spa.), Echeverria (Spa.) Santamarina (Spa.), Janssen (Ned.) 5.50.18. NOWOSIBIRSK Tijdens de drie daagse zwemwedstrijd tussen de lan denploegen van Rusland en Oost-Duits- land, zijn twee Europese records verbe terd. De Oostduitse dames wisselslag- ploeg, bestaande uit Barbara Hofmeis- ter, Hannelore Putz, Helga Lindner en Gabriële Wetzko verbeterde het reeds op naam van Oost-Duitsland staande record met niet minder dan 4,6 secon den. Nieuw record: 4.30.2. Het oude re cord, dat van vorig jaar dateerde en dat werd gevestigd door vrijwel dezelfde ploeg (in plaats van Hannelore Putz zwom toen Eva Wittke) stond op 4.34.8. Ter vergelijking: Nederland was jaren lang in het bezit van dit record met 4.35.5. Verder vestigde de Rus Vladimir Kravtsjenko met 2 min. 13.0 seconden een nieuw Europees record op de 208 meter wisselslag. Het oude record was met 2.13.5 in handen van de Oostduit sers Frank Wiegand (sinds 1967) en Ro land Matthes (sinds vorig jaar). De Oostduitse rugslagzwemmer Ro land Matthes evenaarde als startman van de 4 x 100 meter wisselslagploeg zijn eigen wereldrecord op de 100 meter rugslag, 57.8 sec. Deze negende wedstrijd tussen beide landen eindigde voor het eerst met een overwinning voor Oost-Duitsland: 181 —163. In Engeland werden de volgende wedstrijden gespeeld: Bumley-Chelsea 31; Manchester Uni ted-Sheffield Wednesday 22; Sou thampton-Derby County 11; Stoke City-West Bromwich Albion 32; Sun derland-Liverpool 01, AMSTERDAM „We hadden er nog een paar moeten maken", zei trainer Rinus Michels cynisch na afloop van het voor Ajax zo teleur stellend verlopen duel tegen Arse nal. „Je blijft natuurlijk hopen op een wonder, maar dat zat er dit maal niet in. Zelfs na die 3-0 ne derlaag op Highbury hadden wij de moed niet verloren". De geblokte Amsterdammer, die in tegenstel ling tot vorige week nu geen ver wijten aan zijn garde kon maken inzake de inzet, sprak zijn bewon dering uit voor de Londenaren. „Die jongens stonden goed te ver dedigen. Er was bij hen geen pa niek. Het was juist hun grote kracht, dat ze koel bleven onder het Ajax-offensief". Over de gevolgde tactiek zei hij grijnzend: ,,Ik geef mijn mening voor een betere. Laat die man maar naar voren stappen". Zijn tegenstrever bij Arsenal, de spichtige Bertie Mee, zei verrast te zijn geweest door de tactiek van Ajax. „Door de bal steeds zo hoog door de lucht te spelen speelde Ajax in onze kaart, want dat is nu juist ons sterke punt". Over de Gunners was Mee tevreden. Al leen in het eerste half uur speelden ze als katten op hete stenen (cats on hot bricks). Daarna waren we de situatie wel meester". Wat die hoge ballen betreft had Dick van Dijk een andere mening dan de Brit. „Die Engelsen zijn in de lucht wel goed, maar toch heb ik vooral in de eerste helft veel duels van ze gewonnen". Hij on dersteunde Michels in diens aan vankelijk optimisme. „We waren inderdaad het veld ingegaan om 3-0 te maken. Iedereen geloofde er nog in. Als we met de rust maar met 2-0 hadden voor gestaan en dat was mogelijk geweest dan hadden we het beslist gered". Vice-voorzitter Kraan van Ajax, die bij deze ontmoeting namens de dinsdag voor vakantie afgereisde Jaap van Praag de honneurs waar nam, was tenslotte realistischer: „Het is natuurlijk jammer, dat we het niet gehaald hebben.'Maar als je op beide wedstrijden terugziet, zijn wij verdiend uitgeschakeld". GLASGOW Celtic, dat in 1967 de eerste Britse club werd, die de Europe se beker voor landskampioenen won, heeft de kans op het succes van drie jaar geleden te herhalen. De Schotten waren in feite ook in de tweede wed strijd tegen het oververmoeide Leeds United oppermachtig en een ruimere marge dan één doelpunt zou zeker niet misstaan hebben. Voor maar liefst 133.000 toeschou wers sloegen de Engelsen in het Hampr ton Park echter het eerst toe. Aanvoer der Bremer, die tegen zijn landgenoten speelde, loste in de 14e minuut een kei hard schot van zeker 25 meter, waarbij de bal direct in het doel verdween. Daarna namen de Schotten volledig het initiatief over. Hoewel de verdediging van Leeds bij de rust haast was dolge draaid door de wervelende acties van de Celtic-aanvallers, liet de gelijkmaker nog op zich wachten. De spelers van Leeds, de laatste tijd toch al met voetbal overvoerd, hadden de uitputtende Wembley slag van afge lopen zaterdag, toen de finale van de Football Association Cup tegen Chelsea in 2-2 (na verlenging) eindigde, nog in de benen. Wankelend bleven de Engel sen tot de pauze overeind, waarbij het doel slechts met de grootste moeite schoon bleef. Vrij spoedig na de thee verschrom pelde de laatste hoop van Leeds United. John Hughes zorgde in de 47e minuut meedogenloos voor de gelijkmaker. Hij kopte uit een hoekschop van Bertie Auld in. Twee minuten later werd Leeds wederom zwaar getroffen. De blonde doelman Gerry Sprake moest na een botsing met Hughes geblesseerd op een brancard het verld verlaten. In de 52e minuut was de vernietiging van Leeds een feit. Bobby Murdoch velde het vonnis: 2-L Celtic was verder nog diverse malen dichtbij een verhoging van de voor sprong, maar met veel veine kon Leeds United, dat op 29 april de finale voor de FA Cup „overspeelt" tegen Chelsea, erger onheil voorkomen. In de voorronde van het UEFA- jeugdtoemooi heeft het Turkse elfta met 1-0 gewonnen van Griekenland er zich gekwalificeerd voor de eindronde De wedstrijd werd gespeeld in de Turk se plaats Burda. De internationale beroepswielren- nersfederatie (FICP) heeft woensdag in Brussel bepaald, dat de zesdaagsr van Groningen volgend jaar van 3 tot 9 maart wordt gehouden. Over het al of niet doorgaan van de zesdaagse in Rot terdam wordt door de Europese Unie van winterbaandirecties beslist. Verder besloot de FICP de Ronde van Italië van 18 mei tot 7 juni te laten rijden. MILAAN De kalende „Pummy" Bergholtz heeft woensdagavond in Mi laan met Anderlecht tegen Internazio- nale als invaller de wedstrijd van zijn leven gespeeld. Met twee gave doelpun ten bracht hij zijn club, die na de thuisnederlaag (0-1) algemeen als afge schreven werd beschouwd, alsnog in de eindstrijd van het toernooi om de Run ners Up Cup, op 29 april te Wenen te gen Arsenal. Anderlecht speelde zonder Jan Mulder, die in verband met een sterfgeval zijn vader overleed dins dag plotseling naar Winschoten was afgereisd. Bergholtz verving zijn land genoot echter met brille. Slechts 15000 mensen woonden de wedstrijd bij, zeker als men was van de triomf van Inter. In de tweede minuut sloeg Anderlecht echter al toe. Berg holtz slaagde erin om een „afzwaaier" van Bertini te bemachtigen en rende vervolgens op het door Vieri verdedigde doel af. Met een fraai schot trof Berg holtz het net: 0-1. Internazionale, dat zonder Fachette speelde, antwoordde met een groot overwicht. De pogingen van Mazzola en Corso werden echter droog geweerd door de Belgische verdedigers met Hey- lens aan het hoofd. Aangetekend zij, dat de Kongolees Kialunda na een bles sureperiode pas dinsdag weer wat ge traind had en meteen opgesteld werd in deze zware wedstrijd. In de laatste minuut van de eerste helft kreeg Pummy Bergholtz opnieuw een „bevlieging". Inter's verdediger Be- din werd na een overtreding met een vrije trap bestraft en Puis plaatste de bal laag voor het Italiaanse doel. Met een duik kopte Bergholtz de bal vervol gens fraai tussen de op de doellijn staande Italiaanse verdedigers door: 0- 2. In de tweede helft kwam bij Inter de Braziliaan Da Costa Jair Bertini na tien minuten opvolgen. De Italianen faalden echter bij hun acties en konden de Bel gische massale defensie niet open bre ken. In de slotfase verslapte het tempo en was de wedstrijd nauwelijks het aankijken meer waard. Het moment, waarop Gerrie Müh ren McLintock omspeelde en de eerste en enige treffer voor Ajax scoorde. AMSTERDAM Het Runners Up Cup-toernooi is voorbij voor Ajax. De in eenstorting van de laatste tien Londense minuten heeft Ajax de kop gekost, want Arsenal bleef onder het onvergelijkbaar krachtige spel in Amsterdam ten gunste van Ajax overeind en stapte jubelend met de kleinst mogelijke nederlaag van het veld. Een beloning voor een complete ploeg, want waar Ajax bezweek onder de druk bleef Arsenal, na een moeilijk laatste kwartier ia de eerste helft, stoer overeind tegen een even ontstuimig als onoverwogen aanvallend Ajax.

De Vallei | 1970 | | pagina 17