Veenendaals dagblad NA CORRECTIE VANMORGEN: Buiten Lawine verwoest Frans sanatorium union hermocel de luxe AGENT SCHIET TWEE MANNEN NEER Eén op vijf leden van Tros betaalt geen kijkgeld Fabrieksdirecteur laat receptie gasten lopen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vreugde bij Feijenoord Tuchtregels BB verzwaard 56 vermisten bijna zeker omgekomen Prins Maurits morgen jarig wat een makkelijke verf Controle op L.P.G.-auto's Prof. K. Wiersma rechterhand van minister Polak HOUSTON Functionarissen van de NASA hebben mee gedeeld, dat het er naar uitziet, dat de koers van de Apollo goed is en dat een verdere correctie waarschijnlijk niet nodig is. Maar mocht deze toch nodig zijn, dan zou zij aangebracht worden. Uilen bemoeilijkt I ROOD LAMPJE GEEN STORM Twee miljoen girorekeningen LICHTGEW. KOSTUUMS Staatssecretaris van justitie Niet meer zendtijd LANDRÉ Weinig verandering «oor Motto M admtatolrtttoi i Bomhardlaaii 28, Veenendaal» 08365-10550 (adm 10757 en (red Qiro 1321600. tioaae nummers 0,25: Abonnement 1/» P-W., 4.40 p.m, 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Conoern n v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 16 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 89 Apollo thans wel (nog wiebelend) in goede koers Terwijl de waarnemingsstations over de gehele aarde inlichtingen doorgeven over de baan van de Apollo-13 aan het controlecentrum in Houston, waar uit gemaakt wordt of de koers van de Apollo definitief is na het ontbranden van de motor, vanmorgen om 05.31 uur, waardoor de snelheid van het ruimteschip werd afgeremd, troffen Haise en Swigert voorbereidingen om in de cabine van de Odvsseus te gaan slapen. Want rust is zeer belangrijk, willen de astronauten de taken kunnen volvoeren, die hun morgen te wachten staan. Lovell heeft weliswaar het ruimte schip gestabiliseerd, nadat de raketmo tor had gewerkt, maar het ruimtevaar tuig wiebelt nog sterk. Na de ontbranding van de motor is de watervoorraad van de Apollo aan zienlijk geslonken. Maar Houston beeft gezegd, dat de voorraden ener gie, water, zuurstof en lithium-oxyde, oor de zuivering van de in te ademen lucht, voldoende zijn. Als de reis van de Apollo-13 geheel volgens plan verloopt dan zal men, als het verbruik van dit ogenblik gehand haafd blijft, landen met een voorraad van 500 ampère-uren stroom, 17 uur watervoorraad en 86 uur zuurstofvoor- raad. Hetgeen meer dan genoeg is om de tocht normaal te kunnen voltooien. De koerscorrectie werd verricht met de motor van het landingsgestel van de jnaansloep. Zij bestond uit het afrem men van de snelheid met ongeveer 2 ■neter per seconde. Het blijkt dat de manoeuvre 11 minuten eerder is onder nomen dan men eerst/ van plan was, maar volgens ruimtevaartfunctionaris sen had men wel een half uur speling ADVERTENTIE flëXa t i* T?en tiental jaren geleden maakte de tuinman van een kleine bui- t tenplaats op de Veluive ons deelge- j t noot van zijn vondst, betreffende bet nest van een kerk-uil. Hij j had dit aangetroffen in een duiven- j *4 til, staande in de bosrand bij een i schapenweitje en gebouwd van 'n t oude ton op palen. De oorspronke- 5 lijke bewoners trokken zich niets van de nachtvogels aan en deelden j met hen vredig de beschikbare 5 broedruimte. Het trof mij, dat de J J uil hier volkomen van zijn nestge- J J woonte afweek en zeker had de t J eigenares van ,,Woldhul" er 4 i nooit aan gedacht zo'n merkwaar- g dig paartje in het duivenslag te krijgen. Doorgaans vinden wij de kerkuil in oude, vervallen schuren, J torens, ruines en kerken, met ruim J open jachtgebied rondom. Hier t evenwel niets van dit alles, maar t wèl eindeloze bossen en heidevel- den, met dorpse cultuur en één t door hun fijne gehoor opmerkzaam t f werden gemaakt op het drukke pie- t pen en hoge sjilpen der spitsmuis- jes. In het hout hoog of laag S zoeken zij hun fortuin echter niet en daarom was de bosbiotoop in onze ogen weinig geschikt voor hun levenswijze. Slechte muizenjaren 5 brengen nood onder de uilen, zodat J t ze zich dan wel aan vogels vergrij- t pen, doch merkwaardigerwijs nooit t f of bij uitzondering de duiven ach- J tervolgen, bij welke zij zich in- kwartierden. Misschien mogen we J in die afwijkende vestiging een ze- J J here aanpassing zien voor ontbre- j kende nestgelegenheden. Deze no- J pen de kerkuil nu en dan ook tot t 4 het betrekken van een holle knot- t 4 wilg of de verlaten broedholte van i de zwarte specht. Dat er onmisken- j J baar gebrek aan woonruimte J heerst, zien we morgen. LI6 april 1970 A. B. Wigman J met het tijdstip van ontbranding. De ontsteking van de raketten was nodig, omdat de Apollo-13 zodanig uit de koers geraakt was, dat hij de aarde op een hoogte van 167 km zou passeren indien geen koerscorrectie was toege past. De vrijkomende energie had een remmend effect op de Apollo-13. Het doel was de hoek op de aarde scherper te maken. Op dat ogenblik bevond de Apollo-13 zich nog 281.000 km van de aarde verwijderd. De NASA heeft officieel meege deeld, dat de landing van de Apollo-13 morgen zes minuten eerder zal zijn, dus te 19.07 uur in plaats van 19.13 uur, Enige uren voordat de kritieke raket ontbranding voor een koerscorrectie moest plaatshebben, werd het contro lestation meegedeeld, dat een alarm lampje voor de batterijen in het ruim teschip aan en uit ging. Later verklaar de het grondstation, dat het waar- schuwingslicht van de verdachte batte rij was gaan branden, door het onjuist functioneren van een gevoelige con tactdraad. Hoewel het waarschuwings lichtje blijft branden, is de batterij weer ingeschakeld. Volgens het controlecentrum kunnen de astronauten nu niet langer zien of er iets verkeerd gaat met de batterijen. Het controlecentrum houdt de zaak echter vanaf de grond in de gaten. Koerscorrecties halverwege de reis zijn bij vorige ruimtereizen steeds rou tinekwesties geweest, maar werden dan uitgevoerd met de grote raketmotor van het ruimteschip, terwijl men over meer dan voldoende energie beschikte. De raketmotor van de maanlander, de belangrijkste krachtbron op de terug reis, is al tweemaal eerder ontstoken kort na het ongeluk in het ruimte schip op dinsdagmorgen en nog een maal woensdagmorgen, toen de motor 4 minuten en 24 seconden werkte voor een vrij ingrijpende koerscorrectie. Een storm in het landingsgebied die eerder op de dag voor nieuwe moeilijk heden scheen te kunnen zorgen, is na genoeg gaan liggen. Lovell, Swigert en Haise, die na de geheimzinnige explosie van dinsdagoch tend vroeg geen moment hadden gesla pen, hebben dat gisteren bij toerbeurt wel gedaan. Lovell en Swigert kropen in de donkere koude (de verwarming is uit om energie te sparen) Odysseus om hun rust te nemen en Haise sliep in de maanlander. Lovell ontwaakte na vier uur door de koude die in de capsule heerst, maar zijn collega Swigert had daar blijkbaar minder last van en sliep zeveneneenhalf uur. Haise rustte meer dan zes uur. Na zijn ontwaken liet Lovell een bandje muziek afdraaien, hetgeen hem van de aarde de opmerking bezorgde: „Hé, hebben jullie daar een vrouw". Een van de bemanningsleden antwoord de: „Daar kan ik geen antwoord op ge ven". Het was een bandje van „The age of Aquarius" uit de musical Hair (Aquarius is ook de naam die de maan lander heeft gekregen). Mission Control in Houston heeft de plannen voor een snelle overbrenging van de astronauten van de Apollo-13 naar Houston, nadat zij in de oceaan zijn neergekomen, tot in details gere geld. De makers van de beide Rotter damse doelpunten Hasil (l.) en Van Hanegem klinken op hun succes. DEN HAAG De Tweede Kamer is. gisteren akkoord gegaan met het vast leggen van straf- en tuchtregels in de wet op de noodwachten van de BB. De PvdA, die onoverkomelijke bezwaren had tegen de zwaardere tuchtregels, PSP en CPN stemden tegen. De dienst motorrijtuigen belastingen heeft geconstateerd, dat in een groot aantal gevallen verzuimd wordt, om na ombouw van een automotor van ben zine op LPG (gas) nituwe belastingaan gifte te doen met als gevolg, dat getn verhoogde wegenbelasting wordt be taald. De fiscale recherche zal daarom een grootscheepse controle houden bij alle bedrijven, die zich bezighouden met de import, verkoop, of LPG-apparatuur. In het belang van de klanten heeft men kunnen bereiken, dat er in de des betreffende gevallen geen verder on derzoek in het verleden te weinig be taalde wegenbelasting zal worden inge steld, mits nu onmiddellijk en dan ook verder in de toekomst een correcte aan gifte zal worden gedaan. SALLANCHES (Frankrijk)Een 180 ui brede en 18 ni hoge sneeuwniuur heelt zich vannacht op het Plateau d'Assy uitgestort over het Kocfiz-sanato- rium, waarin 60 tuberculeuze en astmatische kinderen en hun verpleegsters ge huisvest waren in een vier verdiepingen hoog gebouw. I)e politie verklaarde, dat 56 personen, onder wie 44 kinderen, worden vermist. De kans, dat zij nog in leven zijn, wordt gering geacht. Zeven personen zijn met lichte verwondingen gered. De politie zei, dat er volgens de jongste gegevens 56 kinderen en dertien vol wassenen in drie gebouwen waren. Definitief is deze opgave echter niet. De kinderen zijn vier tot vijftien jaar oud. Er zijn ongeveer 500 mensen bezig met de reddingswerkzaamheden. Het sanatorium werd bedolven terwijl alle kinderen lagen te slapen. Het gebouw heeft bedden voor 200 kinderen. Het wordt geleidt door de klooster-orde van de eerwaarde zusters van de Allerheiligste Verlosser. Op het Plateau d'Assy zijn enkele andere sana toria gelegen, maar die zijn niet getrof fen. ADVERTENTIE 4 n luxe matras voor redelijke prijs. AMSTERDAM De 29-jarige Amsterdamse hoofdagent van politie, Van D„ heeft vannacht omstreeks kwart voor één bij een opstootje op de Oudezijds Achterburgwal in de hoofd stad kort na elkaar twee schoten met zijn dienstpistool gelost. De 28-jarige P. H. A. R. uit Den Haag werd in de buik getroffen, de 35-jarige G. H. S. uit Amsterdam in de maagstreek. Bei den zijn ernstig gewond in het Binnen gasthuis opgenomen. De politieman was met een collega van het bijstandsdetachement op voet surveillance op de Zeedijk en omgeving. Uit het onderzoek is gebleken, dat de hoofdagent toen hij met zijn collega een groep mannen passeerde door één van hen het Haagse slachtoffer R. was gemolesteerd. Hij zou een klap tegen de schouder hebben gekregen en voorts zou zijn pet bijna zijn afgesla gen. Naar aanleiding daarvan werd R. gesommeerd mee te gaan naar het bu reau waarop deze gereageerd zou heb ben met: „Bij ons in Den Haag slaan we de agenten in elkaar en gooien we ze in de gracht". Toen de agent zijn pistool trok zou de Hagenaar hebben gezegd, dat hij dat ook kon en een beweging hebben ge maakt die de indruk wekte dat hij over een vuurwapen beschikte. De zich be dreigd voelende politieman loste daarop een schot, dat de Hagenaar in de buik trof. Op de knal kwamen mensen toelopen onder wie zich ook het tweede slacht offer bevond. Wat zich toen precies heeft afgespeeld is nog niet duidelijk. Vast staat in ieder geval dat de hoofd agent nogmaals schoot en S. in de maagstreek trof. DEN HAAG De Postcheque- en Girodienst heeft gisteren zijn tweemil joenste rekeninghouder ingeschreven. Het is de heer P. van Dijk in Made (Noord-Brabant) Via een 20 overwinning op Legia Warschau heeft een sterk spelend Feijenoord zich gisteren geplaatst voor de finale van de Europa Cup voor landenteams. De Rotterdamse formatie evenaarde daarmee in elk geval de prestatie die Ajax vorig jaar leverde. Dat zelfde Ajax won gisteravond in Amsterdam weliswaar met 10 van Arsenal, maar dat was niet voldoende om een plaats in de finale van de strijd om de Runners Up Cup te ver overen. Arsenal zegevierde vorige week in Londen namelijk met 30 en zal nu in de finale uitkomen tegen Anderlecht, dat dank zij twee doel punten van de Nederlander Pummy Bergholtz een verrassende overwin ning op Internazionale behaalde. De tegenstander van Feijenoord in de Europa Cup voor landenteams is het Schotse Celtic, dat gisteren Leeds United met 21 versloeg en in de eerste omtmoeting al een 10 over winning had behaald. Feijenoord-Cel- tic wordt op 6 mei in Milaan in het San Siro-stadion gespeeld. De finale voor de Runners Up Cup wordt beslist in een uit- en een thuis wedstrijd. De ramp is ca. 65 km van Val d'Isère gebeurd, waar onlangs door een lawine 39 skiërs werden gedood en 31 gewond toen zij zaten te ontbijten. Door een al gemeen milde winter zijn dit jaar in Europa vele mensen het slachtoffer van lawines geworden. Volgens de politie is de lawine te recht gekomen op het sanatorium en twee chalets, waarin de verpleegzusters gehuisvest waren. Een belendend ge bouw, dat diende als sanatorium voor volwassenen, werd niet getroffen. De sneeuw stortte zich om 01 uur 10 over het gebouw uit. Onmiddellijk vormden zich reddingsploegen, waaraan politiemannen werden toegevoegd met honden, die zijn opgeleid in het vinden van lawineslachtoffers. Plaatselijke aannemers zonden grondverzetmachines om de verwoeste gebouwen bloot te leggen. Het hoofdgebouw met de kinderen is het zwaarst getroffen. De chalets ont kwamen aan het ergste lawinegeweld. Uit een van de chalets konden zes per sonen geborgen worden. Drie van die mensen zullen zeker in leven blijven. ADVERTENTIE Hoofdstraat 75 Veenendaal. v.a. 110.— DEN HAAG Vandaag wordt de be noeming verwacht van prof. mr. K. Wiersma (54) uit Leiden tot staatssecre taris van Justitie. De minister van Justitie, prof. mr. Polak moet het op medisch advies kal mer aan doen. Het is zelfs mogelijk dat hij zijn functie zal moeten opgeven als zijn gezondheid niet beter wordt. In dat geval zal prof. Wiersma voor de nog resterende maanden de ministersporte feuille moeten beheren. Prof. Wiersma (lid van de VVD) is hoogleraar aan de Leidse universiteit waar hij notarieel recht doceert. Prof. Wiersma is op 28 februari 1916 in Hengelo geboren. HILVERSUM De Tros krijgt voorlopig niet meer zendtijd. Ze heeft weliswaar 250.000 leden nodig om B-omroep te worden maar ongeveer twintig procent van hen (50.000 leden) zijn niet bij de dienst luister- en kijkgelden van de PTT in geschreven. Een onderzoek door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft dat aangetoond. WAGENINGEN Directeur M. Burggraaff (47) van ijzerhandel De Vries en Co's NV schenkt geen sherry bij de opening van de nieuwe vesti ging van de onderneming in Hoofd dorp. Nee, hij laat zijn gasten lopen, onder het motto „Lopen voor je le ven!" De in Wageningen wonende fa brieksdirecteur wil namelijk een lan delijke actie ontketenen ter bestrij ding van de luchtverontreiniging, en van hart- en vaatziekten en als start daarvan zullen de genodigden en be langstellenden bij de opening van het uit Amsterdam verhuisde bedrijf moeten aantreden in een wit tenue om, begeleid door een aantal muziek korpsen een lange wandeling te ma ken. Dat witte tenue is voorgeschre ven om na afloop de „aanslag" duide lijk zichtbaar te doen zijn. Henk van Stipriaan heeft al mede werking toegezegd via zijn radiopro gramma van de maandagmorgen „Spitsuur Amsterdam" en ook de tv toont belangstelling voor de stunt, die 23 mei zal plaatshebben. De heer Burggraaff hoopt dat zijn nitiatief elders in het land navolging zal vinden. „Tegen de luchtverontreiniging moet men niet protesteren bij de overheid, maar de mensen moeten zich manifesteren, moeten zich de in spraak die men ook in deze aangele genheid heeft eigen maken. Laat ze met ideeën komen. Een deskundige jury van TNO-functionarissen zal de inzendingen beoordelen en misschien kunnen we op deze manier de weten schapsmensen die doorgaans jaren nodig hebben om met de oplossing te komen een handje helpen", vindt de heer Burggraaff, Prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven viert morgen zijn tweede verjaardag. Volgens mr. M. Bajetto, hoofd radio, televisie en pers van" het ministerie van CRM zijn zij gfön echte TROS-leden. In de Omroepwet is bepaald, dat de le den van een omroep, die meetellen voor het aantal dat de C-, B_ of A-status van die omroep bepaalt, in het bezit moeten zijn van een omroepkaart. Het onderzoek dat wettelijk noodza kelijk is en dat werd verricht door ambtenaren van het ministerie en door de PTT is gehouden door middel van een steekproef. De TROS is door het ministerie van de uitslag van het onderzoek en van de gevolgen die het meebrengt op de hoog te gesteld. Mr. J. Landré, directeur van de TROS, zei gisteravond: „Officieel ben ik niet ingelicht. Maar bij iedere om roep zijn zwartkijkers. Ik heb zelf ook een steekproef genomen en daaruit is gebleken, dat een groot aantal mensen wel luister- en kijkgeld betaalt op een bepaalde naam en via een abonnement op Tros-kompas met een andere naam, lid van ons is. Als bijvoorbeeld mijn heer R. Jansen wel kijkgeld betaalt, kan hij bij ons onder de naam S. Jan sen staan, omdat zijn vrouw, die zich als lid bij ons heeft opgegeven, S. heet. Het zou best kunnen zijn, dat we ons daarop verkeken hebben en dat we dus nog zo'n 25.000 leden nodig hebben. Het kan ook best zijn dat we daarom per 1 oktober nog geen B-omroep zullen wor den, maar per 1 april volgènd jaar. Maar als dat zo is, dan heb ik er nog wel wat over te zeggen". Weersverwachting van het K.N.M.I. van donderdagavond tot vrijdagavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: /on op: 05.40: onder: 19.40; Maan op: 15.05; onder: 04.21.

De Vallei | 1970 | | pagina 1