WILLIBRORDUSSCHOOL WACHT AL EEN JAAR OP VEENSE JONGEREN Commisie houdt nu toch maar hearing met jeugd M. G. H. Hendriks„We hebben ons gewoon belachehjk gemaakt" „Belegen-Panters" op jubileumvisite Ruilbeurs in N V V -gebouw Vlammenwerp ers bij Otterlo doofden verzet van Duitsers en S.S. Onzekerheid in Veenendaal Belt u dan «ven a.u.b. 25 jaar geleden door Rik Valkenburg Niet welkom Beken dm a king Toneelavond van N.V.V.H. Schorsing voor LSC-voetballer VEENENDAAL - Op 28 april wordt de jeugd van Veenen- daal 'ft avonds verwacht in de brandweerkazerne aan de ïndufttrielaan om nu einde lijk zelf haar mening te ge ven over de beste bestem ming van de al een jaar leeg staande St.-Willibrordus- school aan de Nieuweweg. Het wordt een hearing, die eigenlijk uit nood geboren is. Een raadscommissie heeft nu een jaar lang gelegen heid gehad om burgemees ter en wethouders een advies uit te brengen, maar ze is er niet uitgekomen. „We heb ben ons gewoon belachelijk gemaakt", vindt K.V.P.'er M. G. H. Hendriks, die van de commissie deel uitmaakt, samen met vertegenwoordi gers van alle gemeenteraads fracties. NIET DESKUNDIG GEEN POLITIEK Gevecht DONDERAG 16 APRIL 1970 mimmmï üm Tegen de hearing stemden mevrouw Buddingh (VVD), en de heren De Kie- vid (Binding Rechts) en v. d. Berg (SGP). Een en ander is nu voor de heer Hendriks aanleiding om te stellen: „Het is gebleken dat de mensen die, ook in de raadsvergaderingen, het meest de mond vol hebben van „inspraak", daar ln werkelijkheid niets voor voelen. Naar mijn smaak is dat voor de jeugd in feite een brevet van onvermogen. Men verwacht er gewoon niets goeds van..." Het hearing-idee dat nu dan toch maar worfltf uitgevoerd is bijna even oud als de commissie. Er was eerst ech ter geen meerderheid voor te vinden, en men wilde eerst wel eens praten met vertegenwoordigers van verenigingen. Ook is er een bespreking geweest met De Instuif, terwijl ook van andere zijde voor Veenendaal ,7,0 T:l 10550 v".n"; 11079 Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3320 Nw« Veenendaalseweg I59 deskundige voorlichting werd ingewon nen. „D$ commissie, is nu eenmaal niet bij uitstek deskundig op dit gebied", ver klaart de heer Van Wagens veld. „En we wilden met een goed gemotiveerd,ad vies bij B. en W. kunnen aankomen. Op tal van manieren hebben we ons geo riënteerd. Wij hebben bijvoorbeeld een jeugdsociëteit bezocht, en er zijn con tacten geweest met iemand die ons een voorstel zou doen over de wijze van ex ploitatie van het schoolgebouw". Na een jaar is de commissie, zij het met bloed, zweet en tranen, tot de con clusie gekomen dat de jeugd zelf maar ideeën moet leveren. Een enquête onder de plaatselijke verenigingen, waarbij werd geïnformeerd naar de behoefte aan zaalruimte, leverde ook al weinig aanknopingspunten op, en, aldus de heer Van Wagensveld, de verschillen van mening bleven binnen de commis sie bestaan. „We waren het er bepaald niet over eens of het gebouw nu voor de zogenaamde actieve, of de passieve recreatie bestemd zou moeten zijn", verklaart hij. Een van de weinige din gen waar men het wèl zo ongeveer over eens was, is dat het schoolgebouw geen verlengstuk moet worden van De In stuif. Het is allemaal erg moeilijk geweest voor de commissie, maar voorzitter Van Wagensveld tilt er niet zo zwaar aan: „Het is niets bijzonders dat er verschil van mening bestaat. Dat zie je in de ge meenteraad ook. Het punt is dat we ons advies aan B. en W. behoorlijk gemoti veerd willen geven. Toch kan ik me wel voorstellen dat men vindt dat het alle maal wel wat lang duurt..." Intussen staat het schoolgebouw aan de Nieuweweg vol gebroken ruiten te wachten op een nieuw leven. Heeft de politiek een rol gespeeld in de vertra ging van de besluitvorming, vooral met het oog op de komende gemeenteraads verkiezingen? „Welnee, daar is geen sprake van", stelt Van Wagensveld na mens de commissie, in aanwezigheid van de heer Van Hal die het beaamt. „De politiek staat er helemaal buiten. We hebben juist, in november van het vorige jaar mevrouw Buddingh van de VVD en de heer De Kievid van Binding Rechts in de commissie gehaald, om elke schijn van politieke aspecten te vermijden. De hele raad is in onze com missie vertegenwoordigd". De jeugd komt nu aan het woord, en haar stem kan een doorslaggevend ef fect hebben. De hearing op de 28ste in de brandweerkazerne zal, zo hoopt de commissie, bruikbare suggesties opleve ren, op grond waarvan een advies aan het dagelijks bestuur van de gemeente moet worden gegeven, waarna mogelijk een voorstel aan de raad wordt gedaan. Verder gaat de verantwoordelijkheid van de commissie niet. Volgens commissielid Hendriks is het hearing-idee niet nieuw. „Al in een van de eerste vergaderingen hebben de heer Van Hal en ik het voorgesteld, maar toen bleek het niet haalbaar. Eigenlek had ik toen al zin om ermee op te hou den, omdat het zo lang ging duren. Dinsdagavond, op de laatste vergade ring van de commissie hebben we ge zegd: nu willen we haring of kuit, of we stappen eruit..." De bedoeling is, dat de hearing geleid wordt door een „neutraal buitenstaan der", ook alweer om de politiek er zo veel mogelijk buiten te houden. „We zijn niet van plan om veel te zeggen", legt de heer Van Wagensveld uit, „we gaan om te luisteren. In de zaal komen microfoons te staan, en iedereen die wat te zeggen heeft kan dat doen. Als er voorstellen worden gedaan kan daar- De St. Willibrordusschool, al 'n jaar lang een nutteloos object, dat al even lang voorbestemd is onder dak te bieden aan de Veenendaalse jeugd in haar vrije tijd. Een raads commissie heeft het niet kunnen klaar spelen om binnen die periode een be stemming te bedenken waarmee iedereen het eens is. De jeugd mag het nu zelf zeggen. over worden gestemd. Als voor 't een of ander een meerderheid bestaat, zal dat ongetwijfeld in ons advies aan B. en W. tot uitdrukking komen". De heer Van Wagenveld acht het niet raadzaam veel uit de doeken te doen over de ideeën die inmiddels binnen de commissie omtrent de Willibrordus school tot uiting zijn gebracht. „We willen niet de situatie krijgen dat de jeugd denkt dat zonder haar over haar al is beslist". Min of meer vers in het geheugen van Veenendaal liggen nog de ervarin gen met het inmiddels afgebroken jeugdhonk ,,'t Dingetje" op de hoek van de Hoogstraat en de Nieuweweg. Ge steld dat de hearing de mening oplevert dat een vergelijkbaar onderkomen in de Willibrordusschool moet worden ge creëerd? „Als de jeugd dat wil, dan komt dat ook in ons advies", zegt Van Wagensveld. De heer Van Hal vult aan: „We zijn niet bang voor een nieuw „Dingetje" ik weet trouwens niet wat er waar is van de wilde geruchten die daarover indertijd de ronde deden maar als het zo iets moet worden, dan moet er een niet merkbare, maar strak georganiseerde leiding zijn". Het heeft een jaar moeten duren, maar de jeugd van Veenendaal heeft kans op het laatste woord. De hearing begint op dinsdagavond 28 april om acht uur. Of dan nog voor de verkie zingen een definitief voorstel aan de raad kan worden gedaan, zodat het schoolgebouw een functie in het Veense gemeenschapsleven krijgt die wel nodig is, maar kennelijk moeilijk te omschrij ven, of dat het nóg een jaar moet du ren voordat de jeugd een eigen accom modatie krijgt, blijft een vraag. VEENENDAAL Uit Veenendaal en wijde omtrek tot uit Den Haag en Leiden toe waren gistermiddag circa zestig gepensioneerde Panter-werk- nemers naar het bedrijf aan de Ker- kewijk gekomen om het 50-jarig jubi leum mee te vieren. Panter-directeur, de heer J. J. van Schuppen, vertelde waarom men een speciale middag voor de gepensio neerden had gearrangeerd. ..Mede dank zij uw werkzaamheden zijn we nu in staat ons vijftigjarig bestaan te vieren en daarom hoort u er ook nu nog bij". Directeur D. Ybema wees er in zijn toespraak tot de bejaarde genodigden op dat het Panter-bedrijf in wezen een grote familie is. ..Daar bent u de >pa's van", aldus de heer Ybema, die e gepensioneerden er vast op voor- reidde dat er sinds hun vertrek uit ■t bedrijf vooral op het gebied van mechanisatie wel het een en ander veranderd. De ere-gasten zagen dat later met gen ogen toen ze in groepen van 10 oor het gehele bedrijf werden rond- eleid. Daarna werd onder het genot 1an een borreltje nog wat nagepraat en werden oude herinneringen opge haald. Verblijd met de hernieuwde kennismaking en een feestsigaar tus sen de lippen werden de ond-gedien- den daarna weer thuis afgeleverd. VEENENDAAL ln het NVV-ge- bouw aan de Tuinstraat organiseert de wUkvereniging „Molenbrug" maandag 11 mei een ruilbeurs voor verzamelaars. Tussen half zeven en tien uur kan iedereen er met zijn collecties terecht, of die nu bestaat uit postzegels, siga- rebandjes, bierviltjes of andere za ken. De wijkvereniging beschouwt de ruilbeurs als een experiment. Als het op 11 mei slaagt zal voortaan elk kwar taal een ontmoeting van verzamelaars worden gehouden. De bevrijding naderde, de Betuwe was vrijwel van Duitsers gezuiverd. De opmars door de Achterhoek van Gelderland en Overijssel vorderde. Bij Almen lag een bruggehoofd over het Twente-Rijnkanaal, Lo- chem was vrij. De Canadezen ver overden Westervoort en zaten al spoedig in Arnhem. Zutphen werd bevrijd en we zagen in onze vorige aflevering, dat de Veenendaler „Dick" daar een rol in speelde. Elk uur schoven de tankcolonnes verder naar het noorden. Oostelijk daarvan, over Duits grondgebied trokken de geallieerden eveneens noordwaarts. Na nog enkele dagen /.ou heel Nederland afgesneden zijn van Duitsland. Een afsnijding die allerminst betreurd werd, overigens. Verder had het tot voordeel, dat daardoor de Hollandse S.S. en de S.D. met hun handlangers de enige aftochtweg zagen afgegrendeld. Het was belangrijk dat deze mensen zouden gegrepen worden, om als getuigen tegen zichzelf te fungeren, om aan te wijzen waar moedige Nederlanders werden afgeslacht. Hengelo werd bevrijd ,de Canade se patrouilles staken de IJssel en de Rijn over. Van de vier grote militai re operaties, die uiteindelijk tot de bevrijding van Midden- en West- Nederland leidden, was operatie Cleanser voor de Veluwe en onze omgeving van het grootste belang. De vrijheid werd ons namelijk ge bracht door de 49ste Engelse infan terie divisie, die bij het Canadese le ger was ingedeeld en door het eerste en tweede Canadese legercorps, waarbij vooral de 5de Canadese tankdivisie zich onderscheidde. was wel eens riskant, maar dat was zoveel in oorlogstijd. „Op zondag, 15 april, was ik weer hü m(jn meisje op bezoek en bleef er overnachten, maar 's maandags wilde ik per se weer terug naar m'n ouders. Dus pakte ik m'n fiets en reed' naar Ede. In het bos „De Hoe- Een Duitse colonne vluchtte in de richting Ede. In de ochtend van de 17e april stootte deze bij Otterlo op het stafkwartier van de genoemde 5de tankdivisie. Een moorddadig ge vecht ontstond. Een wilde strijd van stafofficieren, schrijvers, chauf feurs, koks, messbedienden en ver bindingspersoneel. Een gevecht op leven en dood, dat door de Duitsers gewonnen zou zijn, als niet het snel ontboden Irish Regiment of Canada toegesneld was, dat met vlammen werpers de vijand te lijf ging en honderden Duitse 'krijgsgevangenen maakte. Onze oud-plaatsgenoot wijlen de heer D. Philips schreef er over: „Ie der kent de slag bij Nieuwpoort in 1600, maar weinigen kennen deze slag bij Otterlo, het laatste grote treffen op het front in onze omge ving".... Bij die weinigen hoort de Veenen daler, de heer B. van Roekei (48) aan de Mulderslaan. Hij woonde toen tenminste wel die richting uit, n.l. op de boerderij „De Zaaier" bij de „Driesprong" aan de Otterloseweg. Op zekere dag moesten zij echter „De Zaaier" verlaten en werden on dergebracht bij Ploeg (zwager van Van Roekei) aan de Dilweg. Aan de overkant dus. Ze maakten daar heel wat mee, de laatste maanden van de oorlog. Soms moest Van Roekei gesneuvelde Duit sers begraven, dan weer werd hij geconfronteerd met gewonde of ge dode Engelse piloten, die uit bran dende vliegtuigen naar beneden kwamen. Toch ging Bram van Roekei steeds op pad (per fiets) naar zijn verloof de in Veenendaal, die op de Mul derslaan woonde (mej. Roor). Het ve" hield een gecamoufleerde S.S.er me aan en vorderde mijn fiets. Toen moest ik lopend verder. Enfin, ik was allang blij dat de soldaat me niet verder lastig viel. Ze schoten je in die tijd soms om niets al dood. Ik was blij dat ik m'n ouders weer ont moette. Er hing iets in de lucht, dat was overal aan merkbaar. Op één van die dagen, ik meen op dinsdag, werden we door de Duitsers gegrepen en gevangen genomen. Ze beschuldigden ons, dat we partisa- nen waren. We zouden worden ge- fusileerd. Afschuwelijke momenten! Op het nippertje ging het niet door, hoewel ze reeds klaar stonden om te schieten. Inmiddels naderden van alle kanten de bevrijders, maar de S.S. vocht verbeten terug. Over en weer vlogen de kogels en granaten. We werden gedwongen munitie aan te sjouwen voor de Duitsers. Bij een zware aanval moesten we een kelder in, onder een café. Men sen, wat ging het buiten te keer. De explosies waren niet van de lucht, 't Werd beslist angstig. Een vrouw kwam ons waarschuwen om te vluchten, want zij had de Duitsers horen mompelen dat zij de gevange nen in de kelder (dat waren wij) met handgranaten zouden afmaken. Aan de kant waar de kelder niet bewaakt werd, vluchtten wij er uit en doken onder in een andere schuilkelder. Ondertussen ging het nog steeds verschrikkelijk te keer. Ongeveer na drie kwartier werd het stil. We waagden het er op om naar buiten te gaan en... wisten De boeren uit Achterberg moesten met hun hele hebben en houden evacueren. De Nederlandse kinderen in de randstad leken in het voorjaar van 1945 op de Biafraantjes van nu. niet wat we zagen. Daar stonden geallieerde tanks. We kregen siga retten en chocola. We waren vrij! Ongelooflijk! Van onze eigen boerderij „De Zaaier was inmid dels geen steen meer op de ander gelaten (was al eerder beschadigd). De Canadese vlammenwerpers hadden er nu in huis gehouden. De Tommies waarschuwden ons nog dat de S.S. wel weer terug zou kunnen komen, maar dat bleek ge lukkig niet het geval. Ze vluchtten weg en trokken zich terug in Vee nendaal... In Veenendaal waren zij geen wel kome gasten. Men had' hier liever de geallieerden begroet. Maar Veenen daal wist niet dat de Canadezen doelbewust niet doorzetten. Het punt naderde weliswaar de Gelderse Vallei, maar om Veenen daal, Renswoude, ScherpenzpeJ, Woudenberg, in één woord, geheel Oost-Utrecht te bevrijden, zou de Grebbelinie, die stevig in Dujtsc handen was do'br de Canadezen ge forceerd moeten worden. Om de uit gehongerde bevolking van Utrecht en West-Nederland de ondergang te besparen, is dat niet gebeurd. De Cleanser-operatie begon op 16 april en reeds 's avonds bereikte de 147ste brigade een punt halverwege Arnhem-Ede. Toen de pantsers Ede naderden, stootten zij op taaie ver dediging van verdacht opgestelde scherpschutters (snipers), maar na een hevig artillerie-bombardement sloegen do Calgarytanks grote gaten in de huismuren, waarachter de „snipers" zich verscholen hadden. Vlammenwerpers en wasps veegden de huizen schoon. Even na twaalf uur 's middags was Ede in Canadese handen. De be volking ging de volgende dagen aan het feesten. Jaloers zagen de Vee- nendalers 's avonds de lichtkogels in feërieke kleuren, rood, paars en oranje de hemel boven Ede verlich ten. Aan het eind van deze 17e april, was zowel Wageningen als Benne- kom en Ede bevrijd. Overal wapper de er de driekleur. Maar voor Vee nendaal brak de zwaarste tijd van de oorlog aan. Een dagboek: Woensdag 18 april 1945: „We worden in Veenendaal herhaaldelijk opgeschrikt uit onze slaap door explosies. Zeker het op blazen van bruggen en dergelijke. De Duitsers liggen hier in de stellin gen. We mogen niet naar buiten deze voormiddag. Van 11-12 uur fel mi- trailleurvuur, uit richting De Klomp, Duitse kanonnen schieten vanaf de Berg ook in de richting van Eder- veen. 's Middags zien we een zware brand aan De Klomp. Men zegt dat daar twee tanks in brand zijn ge schoten". We vragen nog even aan Van Roe kei hoe hij, in het bevrijde gebied rond Ede dacht over de kansen van Veenendaal. „Daar was ik natuurlijk hevig bij geïnteresseerd vanwege mijn verloofde. Erg moedgevend leek de situatie niet. Als U wist wat een onafzienbare rij zwaar geschut bij ons stond opgesteld, werkelijk ongelooflijk. Je kon het bijna niet afkijken. En de lopen van deze ka nonnen waren allemaal gericht op... Veenendaal. Op donderdag 19 april begonnen er een paar te daveren (het kostte verschillende doden in 't Veen). Als ik aan mijn verloofde dacht, hield ik mijn hart vast"... VEENENDAAL De gemeenteraad van Veenendaal heeft op 7 april 1970 een aantal besluiten inzake straatnaam- geving genomen. 1. Voor het complex ..Dragonder- Zuid" werden vastgesteld de namen: Poolster, Morgenster. Kleine Beer, Cas tor, Orion, Pollux. Sirius, Boogschutter, Grote Beer, Noorderkroon en Zuider kruis. 2. Voor het winkelcentrum de namen: Suikervat, Passage en Helling. 3. Opnieuw werden vastgesteld in verband met de gewijzigde loop/ligging van die wegen, enz.: Brouwersstraat (lopend van de Brouwersbrug tot het Verlaat), Schrijverspark (lopend van de Brouwersstraat tot de Gilbert van Schoonbekestraat), J. G. Sandbrink- straat (lopend van de Kerkewijk tot de Raadhuisstraat), Tuinstraat (voor het verlengde van de Tuinstraat van J. G. Sandbrinkstraat tot Raadhuisstraat) en Raadhuisplein (voor het aan de westzij de van het raadhuis gelegen plein). Ten slotte werden vervallen ver klaard de namen Weversstraat (wordt niet aangelegd) en Helling (in verband met de doortrekking van de Brouwers straat tot het Verlaat; de naam Helling is opnieuw gebruikt voor het Winkel centrum). Burgem. en weth. van Veenendaal VEENENDAAL - De jaarlijkse to neelavond van de Ned. Ver. van Huis vrouwen afdeling Veenendaal wordt dit jaar gegeven op dinsdag 21 april in het Trefpunt. Opgevoerd wordt het blijspel „Het Levenselixer" van Jo van Leur door leden van de afd. Arnhem van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Op deze avond zijn ook echtgenoten en introdu- cees welkom. LIENDEN De Lienden-speler C. Manders is door de KNVB voor vijf wedstrijden geschorst. Manders liep deze straf op wegens herhaaldelijk ge vaarlijk spel tijdens de voetbalwed strijd Lienden Avios, die op zondag 22 maart werd gespeeld. TIEL Mevrouw Jos van Maanen- Pieters uit Ede, schrijfster van onder meer de populaire Tuinfluiter-serie, komt vanavond naar Tiel om in Ons Huis aan de Gasthuisstraat over haar werk te vertellen. Ze doetdi t op uit nodiging van de Tielse afdeling van d« NCVB.

De Vallei | 1970 | | pagina 3