K69c Amsterdam bouwt hartkliniek PTT beantwoordt 400.000 klachten „Fotograferen in het weekend? Kom kom, ik heb wel andere hobbies." Vragen over samenvoeging N.R.C. en Handelsblad Nieuw hoofd Nederlandse VN-delegatie OPVOEREN PRESTATIE IN DE SPORT: Onderzoek naar het verschijnsel vermoeidheid Ook categorale bonden krijgen enquêterecht W oningkr akers ook actief in Den Haag PUBLIEK TE SLORDIG VOOR SECURE COMPUTER VAN DIENST OMROEPBIJDRAGEN Overvaller bank snel gepakt Kunstenaar met hezit van vriend verdwenen MINISTER VAN DEFENSIE TIKT ONDER- WIJZER OP DE VINGERS Twee wetenschapsmensen onderzochten het verschijnsel vermoeidheid en ontdekten, dat doping de sportprestaties niet oppept. De vorige week vertelden zij in Leiden daarover in de ver gadering van de federaties van medisch-biologische vereni gingen en van verenigingen ter bevordering van het klinisch- wetenschappelijk onderzoek. PRESTATIE WAAKZAAMHEID B3 puur uitgeperst fruit nu voor een proefprijs Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken VROLIJK APOLLO KAMER BESLUIT Gesprek over suggesties journalistenschool CHAOS NIEUWE STIJL VERSTERKING Maak M weekend géén foto's. U mocht er eens plezier in krijgen. Negatieve voorlichting" Amsterdam richt leegstaand pand in als woning Veel politieke kleuren in nieuwe partij te Rijssen DONDERAG 16 APRIL 1970 DOPING BAAT NIET TERDAM In het Coronel- lab .atorium voor Arbeidshygiëne van de Amsterdamse universiteit zwerven voetbalbroekjes, gymschoenen en een hometrainer tussen ingewikkelde ap paraten. In deze ruimte hebben tientallen mannen, vrouwen en meisjes zich al dan niet met pepmiddelen ingespannen tot een hoge graad van uitputting. Zij werden daarbij via meters en schrijfstiften gecontroleerd door de he ren dr. J. D. Hueting en A. J. Poulus, die het verschijnsel vermoeidheid we tenschappelijk wilden ontrafelen. De heer Poulus is arts en weten schappelijk medewerker aan het labo ratorium. Dr. Hueting, die in 1968 in het nieuws kwam door zijn verklaring over oorlogsmisdaden in Indonesië, werd op 1 oktober 1969 benoemd tot hoogleraar in de experimentele psychologie aan de Brusselse universiteit; hij staat op het punt het Amsterdamse laboratorium te verlaten. Heeft doping bij sport volgens uw onderzoek een lichamelijk effect? „Dat is niet juist. Er heerst ook in medische kring veel begripsverwarring op dit gebied. Men moet drie zaken on derscheiden: 1. De prestatie: dat wat men binnen een bepaalde tijd doet; wij hebben ver schil in prestatie gevonden bij sportlie den die wel en die niet met Amfetamine waren ingespoten. 2. De lichamelijke verandering, die zowel door de bezigheid (het sporten) als door amfetamine-gebruik wordt veroorzaakt; bij amfetaminegebruik ging vooral in het begin het hart sneller kloppen, de bloeddruk nam krachtiger toe en er was een verhoogde afschei ding van afvalstoffen bij de spieren die werden ingespannen. 3. De gevoelens van vermoeidheid, die weliswaar een persoonlijk oordeel van de betrokkenen uitdrukken, maar die meetbaar zijn te maken. Bij amfe taminegebruik was er in het begin een geringere toename van vermoeidheids- gevoelens merkbaar, maar later werd de vermoeidheidstoename sterker, zodat sporters met en zonder amfetamine op hetzelfde punt uitkwamen". U hebt ook de geestelijke ervaring van de vermoeidheid gemeten? „Het uitgangspunt van ons onderzoek was juist de vermoeidheid; dit ver schijnsel is wetenschappelijk nog wei nig onderzocht. We weten dat ver moeidheid uit een grote groep verschil lende bestanddelen bestaat. Naast bio chemische, dus lichamelijke verschijn selen, is vermoeidheid ook een vermin derende waakzaamheid, een vermoeid mens reageert vager op zijn buitenwe reld". Wordt deze waakzaamheid door amfetamine beïnvloed? „Voor zover we kunnen nagaan is er inderdaad een kans dat amfetamine de vermindering van waakzaamheid min der snel laat gaan". Dan kan amfetamine dus toch be tere resultaten geven? „Neen, de prestatie blijft gelijk, al leen blijft de amfetaminegebruiker zich meer bewust van zijn omgeving". Dat kan bij wedstrijdsport toch tot hogere prestaties leiden, als men bij voorbeeld in een spurt dreigt te wor den ingehaald? „Dat is wel mogelijk. We zullen ons ADVERTENTIE Appel sap Dr. J. E. Hueting (links) en de heer A. Poulus rechtsbij de home-trainer en de vele apparaten die de prestaties van sportieve inspan ningen hebben ge meten. onderzoek ook nog moeten voortzetten en daarbij meer dan tot nu toe de wer kelijkheid van de sport moeten gaan benaderen. Tot nu toe hebben vooral wij-zelf en andere stafleden aan de proeven meegedaan". Wat was uw persoonlijke ervaring na amfetaminegebruik? Men wordt bij een kleine dosis erg vrolijk en men denkt de meest briljante ideeën te hebben, wat erg tegenvalt als men die ideeën later nog eens beluis tert. Na verloop van tijd wordt men echter ook bij een kleine dosis zwaarmoedig en prikkelbaar. Dat kan, afhankelijk van het persoonlijk karakter vrij lang duren. Er ware mensen die een week lang min of meer uit hun geestelijk evenwicht waren". „Merkwaardig is ook de gedachten- vlucht. Je komt soms na dagen nog tot de ontdekking dat je met je gedachten niet bent bij wat je doet. Mensen die dagelijks door het verkeer fietsen, maakten kleine verkeersongelukken omdat ze in gedachten op het laborato rium waren. Het was telkens die schok, zoals automobilisten die kennen wan neer ze bijna achter het stuur in slaap zijn gesukkeld". Tijdens de vlucht van de Apollo 8 werden de ruimtevaarders Gordon en Bean plotseling erg vrolijk. Men ver moedde toen dat zij drugs hadden ge bruikt. „Zij hebben een amfetamine-prepa raat aan boord: dexedrine, een anti slaapmiddel. De dosis amfetamine is daar zo gering dat die vrolijkheid wel het enige bijverschijnsel zal zijn ge weest". Acht u amfetamine gevaarlijk? „Men staat in deze tijd over drug- verbruik veel te snel klaar met een oordeel. Als we nagaan hoe verdraag zaam deze samenleving is met betrek king tot alcohol, nicotine, teer en lood- verontreiniging in de lucht dan doet het fanatisme tegen druggebruik wat huichelachtig aan. Men argumenteert dan zo gemakkelijk met het gevaar van grote hoeveelheden drugs. Maar wat is niet gevaarlijk als men er te grote hoe veelheden van neemt? Dan zijn zelfs water en aardappelen levensgevaar lijk". „Het onderzoek naar de waardering van drug-gebruik zal zuiver weten schappelijk moeten geschieden, zonder een zedelijk oordeel vooraf". DEN HAAG Drie Tweede-Kamer leden hebben minister Nelissen (Econo mische Zaken) naar aanleiding van be richten over een samenvoeging van Nieuwe Rotterdamsche Courant en Al gemeen Handelsblad gevraagd of hij de verzekering kan geven, dat de vakbon den van typografen, journalisten en administratief personeel bij de bespre kingen over de samenvoeging volledig zijn of tijdig zullen worden betrokken. Dr. H. Roethof, drs. B. M. Nederhorst en mevrouw G. Brautigem (allen PvdA) willen van minister Roolvink (Sociale Zaken) weten of de samenvoeging tot ontslagen zal leiden en of bij de af- vloe tings- of overplaatsingsregelingen zal worden voldaan aan de eisen die volgens de momenteel in het bedrijfsle ven geldende normen aan dergelijke re- DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met 58 tegen vijftig stemmen besloten categorale werkne mersorganisaties ook zonder tussen komst van de algemene en erkende vakcentrales het recht een enquête te geven. Voor het amendement van de liberaal mr. Rietkerk waarin dat recht werd verlangd stemden de WD, D'66, PvdA, PPR, CPN, Binding Rechts, GPV en de heer Kronenburg. De KVP, ARP, CHU en SGP stemden tegen. De KVP-er Hermsen liet echter dui delijk uitkomen dat hij niet zonder meer de deur voor de categorole bonden dichthoudt. Zijn fractie was tegen om dat zij de coördinerende rol van de vakcentrales een groot goed vindt. Maar zij zou haar standpunt zeker nog eens kritisch bezien indien zou blijken dat de categorale bonden in hun ont plooiing worden belemmerd. De anti-revolutionair Boertien, die voordien een slag om de arm had ge houden, zei vlak voor de stemming dat de ARP zich „na lang aarzelen en zorg vuldig afwegen", toch maar aansloot bij het advies van de Sociaal-Economi sche Raad en dus bij het wetsontwerp van minister Polak (Justitie). Een motie van mejuffrouw mr. Goudsmit (D'66) waarin de regering werd gevraagd het enquêterecht ook uit te breiden tot andere ondernemingen dan nv's en coöperaties, werd verwor pen. De motie kreeg alleen de steun van D'66, PvdA, PSP, PPR en CPN. De Tweede Kamer gaf gisteren ook de communistische afgevaardigde Bakker toestemming om minister Nelissen (Economische Zaken) vragen te stellen in de vorm van een interpellatie over de overneming door Philips van de Ne derlandse Kabelf abrieken in Delf t. gelingen kunnen worden gesteld. Tenslotte vragen zij minister Klompé (Cultuur) wanneer de nota over de dag bladpers die zij reeds geruime tijd gele den heeft toegezegd, kan worden tege moet gezien. DEN HAAG Staatssecretaris Gros heide (Onderwijs) zal de demissionaire curatoren van de School voor de Jour nalistiek vragen om de suggesties die docenten en studerenden hebben ge daan in een door hen aangeboden leer programma, met hem te bespreken. Dat zou moeten gebeuren in het ka der van de commissie-Weusten DEN HAAG De heer R. Fack is met ingang van 1 mei benoemd tot hoofd van de Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. De heer Fack (53) heeft de laatste tijd met de rang van ambassadeur de Nederlandse delegatie geleid voor het overleg met West-Duitsland en Dene marken over de verdeling van het con tinentale plat in de Noordzee. AMSTERDAM In Amsterdam is be gonnen met de bouw van 'n voor Ne derland unieke cardiologische kliniek. Onder leiding van prof. dr. Durrer zullen daar mensen met hartverlam mingen worden opgevangen. Over vijf jaar zullen er ook harttransplan taties worden verricht. Eind 1971 moet de kliniek op het terrein van het Wilhelmina Gasthuis (kosten tien miljoen) klaar zijn. Een snel transport (met cardiolances) en een snelle specialistische behande ling zullen volgens prof. Durrer het leven van honderden hartpatiënten kunnen redden. „Over vijf jaar of iets langer zullen harttransplantaties veilig kunnen worden uitgevoerd", zegt prof. Dur rer. „Dat is echter maar een klein deel van de winst die we hier kunnen boeken. Als er nu honderd mensen een hartaanval krijgen, zijn er over een paar uur 25 tot dertig dood. Een deel van hen kan niet worden gered, omdat het hart versleten is, maar een ander deel kan zeker worden gered als we er in slagen ze snel over deze hartstruikeling heen te helpen. Dat gaan we in deze kliniek doen". Prof. Durrer zal geen harttransplanta tie uitvoeren, zolang de immunologen het probleem van de afstoting van ingebrachte lichaamsdelen niet onder controle hebben. Volgens prof. Durrer gaat het betref fende onderzoek van prof. dr. J. J. van Loghem de goede richting uit. „Het gaat erom op steeds verfijnder wijze de typering van de weefsels aan te geven, zodat de keuze van het hart zo nauwkeurig mogelijk kan ge beuren. Om die keuze te kunnen ma ken is ook een hartbank nodig", aldus prof. Durrer. Veel grotere winst ziet hij in het zoeken naar algemeen toepasbare middelen om hartinfarcten te bestrijden. Hij acht het mogelijk dat op langere ter mijn een pil of injectie wordt geïn troduceerd tegen (dreigende) hartin farcten. DEN HAAG Den Haag heeft zün eerste woningkrakers. Vier jonge gezin nen hebben gisteren vier van de elf leegstaande huizen aan de Honthorst- straat bezet. De woningen staan al maanden leeg. Een gezin dat nog maar nauwelijks zijn kleine behuizing van één kamer had verwisseld, werd door de eigenaar na een uur al weer op straat gezet. Direct nadat de gezinnen, waarvan enkele van zeven personen, bezt hadden genomen van de huizen betaalden zij de huur. Er werden nieuwe sloten op de geforceerde deuren gezet. De politie, die door een eigenaar in de arm was genomen, behoefde niet op te treden. DEN HAAG Waarom antwoordt de dienst omroepbijdragen van de P.T.T. niet op klachten van mensen, die menen te veel te hebben betaald? Er zijn gevallen bekend van briefschrijvers, die begin dit jaar schreven en nog wachten. Dit signaleert het socialistische Tweede-Kamerlid mevrouw Brautigam in schriftelijke vragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarbij zij er vriendelijk, maar dringend op aandringt de dienst tot terugschrijven te porren. Wij zijn bijna door de stapel heen, heeft die dienst inmiddels bekend ge maakt. Het waren ongeveer 400.000 brieven, meldt de PTT losjes, dus het kon wel even duren. Het nieuwe systeem van innen, waarbij luisteren en kijken in één keer moet worden betaald waarbij het bezit van een radio alleen 24,- en dat van een tv met of zonder radio 75,- kost, bracht de stroom klachten op gang. De nauwkeurigheid van de compu ter en de slordigheid van het publiek zorgden al gauw voor een chaotische situatie. Ruim twee miljoen tv-kijkers en drie miljoen radio-luisteraars scho ven de computer in. Er kwamen tot verbazing van de PTT-ers veel te veel radiobezitters zonder tv uit. Het feilloze breid had zijn best ge daan, maar was gestruikeld over de onachtzaamheid van het publiek. Zo spuwde de machine de heer Jansen uit, die zijn aangifte voor de luister bijdragen onder de naam H. A. Jansen deed en de kijkgelden voldeed onder alleen maar H. Jansen. Dat is niet de zelfde man, concludeerde de compu ter. Een juffrouw, die trouwde, dat niet doorgaf of wel, maar dan op naam van haar man, kwam eveneens als probleem tevoorschijn. Begin januari vorig jaar gingen de eerste nota's nieuwe stijl de deur uit. Daarbij werd nauwkeurig vermeld dat reeds in 1968 voldane rekeningen zou den worden verrekend. Sommigen za gen dat bijgaande briefje niet en de eerste aanzet tot de berg post was ge boren. De tweede en grootste stoot kwam toen de radiobezitters van wie er te veel wardn, moesten worden aange schreven. Al even correct gaf men bij deze betalers te kennen dat de aan maning als niet verzonden moest wor den beschouwd, wanneer er al in de vorm van de tv-bijdrage was betaald. Alleen een kaartje voor de admini stratie diende men dan in te vullen. Velen zagen het kaartje niet en klommen verontwaardigd in de pen. Anderen zagen het wel, maar reageer den niet, waarop zij voor de tweede keer ten onrechte dubbel werden aan geslagen. Weer anderen betaalden toch, terwijl zij dat niet hoefden, waarna zij hun geld terug eisten. De brievenbus stond bol. Behalve de 400.000 brieven in het afgelopen jaar, kwamen daar nog eens 60.000 tele foontjes bij. De 120 mensen van de ei gen dienst kregen versterking van 175 man van buiten. Met deze hulp en ten koste van veel vrije avonduren en za terdagen kreeg men de stapel er on der. Er moeten nog 120.000 brieven door de molen. Dagelijks komen er duizend bij, maar die zijn van mensen die vra gen, waar hun antwoord blijft. Wij kunnen nu de zaak aan, zegt de PTT tevreden. ROTTERDAM De 29-jarige zand- straler M. M. uit Rotterdan probeerde gisteren een bijkantoor van de Raiffei- senbank aan de Rotterdamse Nieuwe Binnenweg te overvallen. Terwijl hij een hand in zijn jaszak hield alsof hij er een pistool in verborg, vroeg hij de bankbedienden om geld. Een van de bankemployés ontkende geld in de kas te hebben, waarna de Rotterdammer vluchtte. Enkele straten verder werd hij gegrepen. Hij had geen wapen bij zich. AMSTERDAM De 22-jarige kun stenaar A. M. A. uit Iran, die samen met zijn vriend, een 22-jarige kunste naar uit India, in Amsterdam verbleef, is sinds enkele dagen spoorloos. Hij is verdwenen met zijn auto, waarin zich voor een grote waarde aan goederen van zijn vriend bevond. De Indiër heeft bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan van de vermissing. In de auto lagen 120 batikschilderijen, die hij zelf schat op een waarde van ruim een ton. Verder mist hij een wit kleed met parels (zevenduizend gulden) ADVERTENTIE 99 Bent u óók zo, meneer? Gaat u ook breiend het weekend door? Wel nee - roept u zeer mannelijk - ik roei. Of: ik mag graag klaverjassen, ik wijd me aan mijn gezin, ik ben kleiduif schieter. Mogelijkheden zat. Fotograferen? Nee, dat doe ik alleen in de vakantie. Kijk maar! En u toont ons al uw vakantie kiekjes van de afgelopen jaren. Keurig ineenalbumgeplakt.Voorzien van typerende onderschriften. Geweldig! Alleen, waarom kiekt u alleen in uw gróte vakanties? Waarom vergeet u die 50 mini-vakanties, de weekends? Want ook die zitten tjokvol kostelijke gebeurtenissen. Tja, u zult natuurlijk even op 't knopje moeten drukken op die momenten dat u nu alleen nog vertederd, verbaasd of schaterend toekijkt. Toegegeven, u zult wat vaker naar uw fotohandelaar moeten lopen. Ook een hele tippel. Maar daar staat veel tegenover. Een onbetaalbaar overzicht van alle koddige en ontroerende wederwaardigheden van uw hele gezin. Voor eeuwig vastgelegd. Haal 'n filmpje in huis. Zorg voor 'n geladen fototoestel. Want filmen is eigen lijk uw enige excuus om in't weekend geen foto's te nemen. i 0 -'7'/") I VENRAIJ Charles van de Berg (25), onderwijzer aan de Petrus Ban den-school in Venraij, is door minis ter Den Toom (Defensie) op de vin gers getikt. Hij heeft volgens de mi nister zijn leerlingen lessen voorge schoteld, die zij niet aankonden. De onderwijzer had zijn leerlingen (derde klas basisonderwijs) lessen ge geven over ontwikkelingshulp. HIJ was daarbij uitgegaan van de brief „Ban de oorlog" van de Nederlandse bisschoppen. Zijn klas vroeg toen of zij een brief naar de minister mocht ituren. En zo kreeg minister Den Toom kreten op zijn bureau als „Stop de oorlog", „Maak aan die ellende een einde" en „Stuur al het oorlogstuig naar de maan". De heer Van de Berg had bij de brieven geen enkele toelichting gegeven. Prompt kreeg het hoofd van de school een brief van het ministerie van Defensie, waarin onder meer stond dat uit de brieven van de kin deren bleek, dat zij erg negatief wer den voorgelicht. De brief was gericht aan het school hoofd en droeg als opschrift „strikt persoonlijk". „Maar omdat wij op school nogal van inspraak houden, heeft hij mij die brief toch laten le zen", aldus de heer Van de Berg. AMSTERDAM In Amsterdam wordt binnenkort b egonnen met een experiment voor de groep jonge wo ningzoekenden. Een leegstaand pand op het Singel wordt geschikt gemaakt voor tijdelijke bewoning. Dat maakte burgemeester Samkaldcn gistermiddag bekend tijdens een vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad. In het pand een voormalige druk kerij zal voor ongeveer tienduizend gulden worden verbouwd. B. en* W. denken aan een instelling of organisa tie om de zo ontstane wooneenheden te verdelen. De vereniging Hulp voor On- behuisden is bereid deze taak op zich te nemen. Aanleiding tot de verklaring van bur gemeester Samkalden waren de gebeur tenissen rondom het „kraken" van leeg staande panden door de Aktiegroep '70. Uit de verklaring bleek, dat op 1 ok tober 1969 in Amsterdam 4928 woningen van particulieren onbewoond waren. Het aantal gemeentewoningen dat leegstond was toen 389. RIJSSEN De, volgens de initiatief nemers, unieke politieke party Democra tische Samenwerking Rijssen, is giste ren in Ryssen opgericht. De partij zal deelnemen aan de ko mende gemeenteraadsverkiezingen met een lijst met twintig kandidaten van wie de landelijke politieke sympathie uit eenloopt van WD tot PvdA, van KVP tot PPR en van AR en CHU. Als lijst trekker fungeert een lid van de AR, de tweede plaats wordt ingenomen door een lid van de PPR en de derde plaats wordt ingenomen door een aanhanger van D'66. Men is gekomen tot een conceptpro gramma waarin vooral de inspraak van de bevolking in het gemeentebeleid een vooraanstaande plaats heeft.

De Vallei | 1970 | | pagina 7