Milaan kan rekenen op invasie voor Cup-duel Feijenoord-Celtic Maar oog is eerst op competitie gericht allebei natuur lijk! Problemen rond Rensenbrink en Houwaart Popke Oosterhof in Nederlandse ploeg voor Belgische Ronde NATIONAAL KAMPIOENSCHAP 71/2 Vultink na twee ronden aan leiding NU AL PANIEK BIJ REISBUREAUS Feijenoord nam al maatregelen wat neemt u? Eddv Merckx favoriet in Luik- Bastenaken-Luik Wedstrijden op Teuge Aalt Toer sen start toch op Jamathi Trainer van EDO aan kant Lo Bello leidt in Milaan $3888888 VOORZORGEN PROFESSIONEEL KAMERS SPORT IN 'T KORT DE MVISCK Arsenal eerst naar Andelecht FIGURANT BITTERE PIL Ronde van Eibar VRIJDAG 17 APRIL 1970 •XvXvX'X' MILAAN. „Dit is het beste, maar tevens het meest terroriserende nieuws dat ik de laatste maanden gehoord heb". Dit zei Ripa di Meana, volledig in paniek, nadat wij hem hadden ver teld, dat naar schatting ongeveer vijf tigduizend buitenlanders zich opmaak ten om de Europese bekerfinale tus sen Feijenoord en Celtic in Milaan bij te wonen. Hij is de verantwoordelijke man voor het vreemdelingenverkeer in Milaan. „Ik kan niet anders zeggen, dan dat wij met dit massale bezoek uiterst te vreden en zeer gelukkig zijn. Eindelijk komt daarmee Milaan, ongetwijfeld de belangrijkste sportstad in Italië, aan zijn trekken." Even verzonk hij in gepeins en daar na opverend klonk onmiskenbaar pa niek in zijn stem door toen hij zei: „Wat zegt u? Vijftigduizend buiten landers? Maar die kunnen wij helemaal ROTTERDAM. „We denken nu eerst aan het kampioenschap". Guus Brox. Feijenoords manager, stelt het duidelijk. „De jongens zijn er echt op gebrand. Ik geloof ook, dat in deze fase van de Europa Cup de zaken te combineren zijn. Wij hebben de moeilijkste karweien achter de rug. Voor de Cup gaat het nog maar om één wedstrijd, we kunnen ons dus voorlopig hele maal op de landstitel concentreren". Guus Brox ziet de achterstand van vier punten, die Feijenoord op Ajax heeft, helemaal niet als een bezwaar. „Er kunnen in de eindfase van de competitie altijd gekke dingen gebeu ren. Twee jaar geleden stond Feijen oord met vijf punten voor. Toch wer den we geen kampioen en ik meen, dat we in het seizoen 1958-'59, met vijf wedstrijden te spelen, zeven punten achter stonden. Toen werden we wèl kampioen". Brox stipt aan, dat een elftal van slag kan raken. Zo'n periode kan het onbe schadigd doorkomen, maar de pech kan ook toeslaan. „Het gaat ten 'slotte maar om twee punten als we Ajax in Amsterdam kun nen verslaan. Voor ons wordt daarom 26 april, wanneer wij tegen Ajax moe ten spelen, de beslissende dag. En juist omdat deze wedstrijd vóór de finale ADVERTENTIE Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! wordt gespeeld geloof ik, dat voor Feij enoord de kans nog volop aanwezig is". En de kans op de Europa Cup? „We starten met een redelijke kans. Ik zou zeggen vijftig procent. Het is natuurlijk een bijzondere gelukkige omstandigheid, dat we Celtic niet in Schotland moeten bestrijden. Als het dan om de knikkers gaat, ben je niet gelukkig. In Milaan is het spel van de Schotten misschien te ontregelen. Ik ge loof ook, dat we steun van de Milane- zen krijgen, omdat wij AC Milan heb ben uitgeschakeld. Dat is toch heel be langrijk. Met ons legioen achter de hand kan de vonk op het elftal over slaan". Guus Brox, die er gisteren nog enigs zins vermoeid uitzag, heeft de eerste voorbereidingen op Milaan al achter de rug. „Begin vorige week hebben wij onder voorbehoud al een hotel in Como voor de spelers gereserveerd. Het hoort bij de voorzorgen, met zo goed als de voor bereidingen op een belangrijke wed strijd. Wij gaan dan in retraite". Nog belangrijker acht Brox de na zorg, die in het verleden nog wel eens moeilijkheden gaf. „Je kan een overwinning vieren en „vieren". Je moet dat niet doen met si garetten en bier, want met een over winning is het doel nog niet bereikt. De volgende maal moet je wéér winnen. De jongens moeten herstellen van de ver moeienissen. Gaan ze uitbundig feesten, dan geeft dat een zodanige energiever spilling, dat die moeilijk te herstellen is. Je zou het kunnen vergelijken met een auto, die over zijn toeren draait". „Soms ben je dan wel de gebeten hond. als je na afloop van een wedstrijd alle spelers naar het hotel stuurt. Het lijkt een harde lijn maar het is toch de juiste weg. Daarbij kan tóch wel plezier worden gemaakt. We moeten hier zó professioneel worden, dat de spelers zich realiseren, dat alleen op deze wijze successen bereikt kunnen worden. Indi vidueel en incidenteel kan het wel eens anders gaan, maar willen we aan de Europese top mee blijven draaien, dan zullen we toch naar het fullprofessio- nalisme van de Engelsen toe moeten, In onze huidige voetbalconstellatie is dat nog niet mogelijk, omdat men niet bereid is te saneren. Er zijn nog te veel clubs, er moeten nog te veel spelers worden betaald. Alleen door te werken kunnen we de duidelijke achterstand, die wij nog hebben, inlopen". niet herbergen. Milaan beschikt over slechts twintigduizend slaapplaatsen als wij er de kleine hotelletjes bij tellen. En juist in die dagen zijn er enkele godsdienstige manifestaties in Milaan, die al op een deel van die hotelruimte beslag hebben gelegd. Ik zal onmiddellijk contact gaan op nemen met de hotelindustrie en een op roep richten aan de bevolking van Mi laan om kamers ter beschikking te stel len voor onze buitenlandse gasten." „Kunt u ze ook allemaal voeden? Want rondom de feestdagen nemen de restaurants meestal minder in huis met het oog op de uittocht van de stedelin- Wm gen. „Ook de restaurants krijgen van mij een duidelijke waarschuwing. Boven dien zal ik proberen van de plaatselijke overheid gedaan te krijgen, dat de le vensmiddelenzaken, kleinere cafés en restaurants die dag langer open mogen blijven dan gewoonlijk. Op die manier kan een maximaal aantal mensen wor den gevoed. Degenen, die te laat ko men, kunnen dan zelf in een levens middelenzaak nog wat kopen." „Wat raadt u de Nederlanders aan die naar Milaan willen komen?" Laten zij in de eerste plaats zo spoe dig mogelijk hun reis bespreken, want ik vrees, dat het aantal vliegtuigen en treinen juist in die dagen beperkt zal zijn. Laten zij daarom zo spoedig moge lijk rechtstreeks contact opnemen met de hotels in Milaan of anders via de Ente Provinziale di Turismo in Milaan. Dit laatste is een staatsbedrijf, dat slechts als coördinator optreedt, maar dat zelf geen reserveringen maakt. Degenen, die in Milaan geen plaats vinden, kunnen nog altijd uitwijken naar de steden Varese, Como, Monza, Pavia en desnoods naar Turijn, dat via de autosnelweg op slechts 120 kilometer van Milaan ligt. Van al deze plaatsen bestaan er uitstekende treinverbindin gen met Milaan." „Hoe groot is het San Siro-stadion, waar de wedstrijd wordt gespeeld?" „Dat heeft tachtigduizend plaatsen en het kan jammer genoeg niet worden uitgebreid. Aan de hand van de cijfers die u genoemd heeft, ben ik daarom bang, dat er maar weinig Italianen deze eindstrijd zullen kunnen bijwonen. En dat vind ik bijzonder jammer voor de mensen uit Milaan, omdat favoriet, AC Milaan, juist door een van de finalis ten, Feijenoord, gewipt is. Bovendien is de imago van de Neder landse voetballer Faas Wilkes, nog niet helemaal verdwenen." BRUGGE Rond de beide Nederlan ders Rob Rensenbrink en Henk Hou waart, die in België voetballen voor FC Brugge, rijzen problemen. Houwaart en Rensenbrink trokken aan het begin van dit seizoen naar Brugge, waar zij een contract voor drie jaar zouden tekenen. Dat contract is er nog steeds niet. Jong Columbia heeft woensdag avond beslag gelegd op het voetbal kampioenschap van Curagao. De ploeg versloeg Sithoc met 20, beide treffers werden na rust gemaakt. Jong Colum bia heeft nu een puntentotaal (22), dat door geen van andere clubs meer kan worden bereikt. „We wachten al meer dan acht maan den op ons contract", aldus Houwaart, „maar het enige dat we krijgen zijn mooi beloften. Er wordt steeds gezegd, dat er iets is met de verzekering". De beide Nederlanders hebben nu be sloten in staking te gaan als er vóór 3 mei geen oplossing is gevonden. Op die datum moet FC Brugge in actie komen in de finale van het toernooi om de Belgische voetbalbeker. Naast de moeilijkheden met de con tracten zouden er spanningen zijn ont staan tussen Houwaart, Rensebrink en de eveneens Nederlandse trainer van Brugge, Frans de Munck, die een duide lijke voorkeur zou tonen voor de Zweedse aanvaller Tom Turesson, waardoor óf Houwaart óf Rensenbrink met grote regelmaat buiten het elftal wordt geplaatst. A In het Milanese San Sirostadion kunnen ruim tachtigduizend men sen. Een gereserveerde zitplaats kost 46,50 gulden. Andere zitplaatsen kos ten 17,50 gulden. Er zijn staanplaat sen van S, 75 en 5,80 gulden. „Hoe zijn de verbindingen tussen de stad en het stadion?*' Degenen, die naar San Siro willen, raad ik ten sterkste aan de metro te ne men. Verder zijn er de gewone auto buslijnen en voor bijzondere wedstrij den worden altijd extra autobussen in gelegd. Ik raad echter iedereen af er met zijn eigen auto heen te gaan, tenzij men uit Tuijn moet komen." Het was duidelijk, dat Ripa di Meana kennelijk niet gerekend had op een dergelijke belangstelling voor deze wedstrijd. Deze finale betekende voor hem tot op dat ogenblik zo weinig, dat hij er niet eens de datum van wist, noch de namen van de clubs die zouden spelen. De reisbureaus hebben bij de Neder landse luchtvaartmaatschappijen KLM, Martin Air en Transavia de beschikba re toestellen gecharterd. Zelfs probeert men bij buitenlandse maatschappijen vliegtuigen te krijgen. De Nederlandse Spoorwegen zetten voorlopig drie treinen in om de suppor ters naar Milaan te brengen. Het me rendeel zal echter met bussen en eigen auto's de reis naar Milaan maken. AMSTERDAM De donderdag in Amsterdam gehouden loting voor de eindwedstrijd van het toernooi om de Runners Up Cup, die in twee wedstrij den plaats vindt, heeft Arsenal het recht van de eerste uitwedstrijd gege ven. Op 22 april wordt de eerste finale wedstrijd in Brussel gespeeld tegen An- derlecht, op 28 april volgt de tweede ontmoeting tussen Arsenal en Ander- lecht in Londen. Zou eventueel een der de wedstrijd noodzakelijk zijn, dan wordt die op 5 mei ook in Londen ge speeld. Boor de eerste wedstrijd is de heer Scheurer (Zwi) aangewezen als scheidsrechter, de tweede ontmoeting wordt geleid door de heer Mannig (OD1.). Zou een beslissingswedstrijd noodzakeijk zijn dan zal daarvoor een Westduitse arbiter worden aangesteld. DEN HAAG De sportcommissie van de KNWU heeft het zestal aange wezen, dat, onder leiding van bonds coach Joop Middelink, zal deelnemen aan de Ronde van België. In deze wed strijd, die van 26 april tot 3 mei wordt gehouden, starten Popke Oosterhof (Eelde), Jan Aling (Bunnerveen), Frits Schür (Hoogezand), Thijs de Koning (cherpenzeel). Hennie Kuiper (Dene kamp) en Adrie Duker (Beverwijk) In het circuit des Minés (Fra), dat op dezelfde dag begint, maar twee dagen eerder is afgelopen, rijdt onder leiding van Herman Krott een Amstelploeg met Arend Hassink (Neede), Fedor den Her tog (Eremlo), Jans en Wichert Blot (Wanneperveen), Piet van Katwijk (Oploo) en Nanno Bakker (Wieringer- werf). HOENS BROEK. „Na het Europees kampioenschap 47/1 is er geschreven dat ik op mijn retour zou zijn. Alleen al om het tegendeel te bewijzen heb ik besloten mijn inschrijving voor Hoensbroek gestand te doen". Hans Vultink keek nog grimmig bij de gedachte, dat men hem had afgeschreven. Niemand had het overigens Vultink kwalijk kunnen nemen wanneer hij niet voor het Nederlands kampioenschap anker kader 71/2 in het voormalige koetshuis van het kasteel van Hoensbroek, waar de dichter Bertus Aafjes zich in een der riante torens heeft teruggetrokken, was verschenen. Want nadat zijn echt genote begin april de derde dochter van huize Vultink ter wereld had gebracht, moest zij woensdag jongstleden terug naar het ziekenhuis voor een acute blin dedarmoperatie. Vultink had er echter zijn zinnen op gezet om zichzelf in Hoensbroek te ko men bewijzen en liet meteen op de eer ste dag zien dat het hem bittere ernst is. Zonder de laatste weken getraind te hebben (het is duidelijk dat daarvoor met al die drukte thuis geen tijd was) nam de groothandelaar in horeca-arti- kelen uit Groenlo zo resoluut de lei ding in het toernooi, dat de concurrentie de moed wel in de schoenen moet zijn gezonken. De meeste indruk maakte het spel van Vultink, die overigens na januari 1967 alleen vorig seizoen in het nationa le kampioenschap vijfkamp drie partij en 7 1/2 had gespeeld, in een serie van 248, waarmee hij in zijn openingspartij na twee poedels de tot het toernooiveld teruggekeerde Flip Beekman kansloos maakte: 300-151 in 9 beurten. Daarna was ook de 43-jarige debute rende Bep van der Wal, een werktuig kundige uit Hattem, een figurant tegen Vultink, die met razendsnel afgewerkte series van 114, 86, 21, 57 en 29 binnen een uur het karwei had geklaard: 300- 39 in 7 beurten. Vultink, die de eerste dag met een al gemeen gemiddelde van 37,50 afsloot, concludeerde: „Als ik een beetje inge speeld ben moet het me met dit schitte rende materiaal lukken om ook in dit kaderspel een paar records te vero ren". Die records zijn nu in handen van Scholte (serie 276) en Wijnen (partij gemiddelde 100.00 en algemeen gemid delde 40.38). De voornaamste concurrent van Vul tink voor deze vrijwillig door Scholte prijsgegeven titel lijkt de Brabander Lambert van Leur te worden. Ook hij bleef ongeslagen tegen Sundquest en Beekman en had na die partijen een gemiddelde van precies dertig. „Bij wij ze van uitzondering heb ik vijf weken lang iedere dag staan trainen. Wel dui zenden caramboles. Een dat komt er nu uit", zo zei de slager uit Oss voldaan. Zijn vorm had zich overigens al aange kondigd in de voorwedstrijden, waaruit hij zich met een moyenne van 30.50 ruimschoots had geklasseerd. Gevaarlijke tegenstanders voor dit tweetal blijven ook de Zuidlimburgse favoriet Jean Bessems en de boomlange Brabander Lambert van Nijnatten. Het toeval wilde, dat deze twee donderdag avond al tegen elkaar moesten spelen, nadat Bessems van Van der Wal had gewonnen en Van Nijnatten verrassend door de Westlander Louis Rijvers was verslagen. Het was een bittere pil voor de organisatoren toen Bessems er niet in slaagde zich in dit duel op gelijke hoogte met Vultink en Van Leur te handhaven. Van Nijnatten won: 260-300 in 17 beurten. „Het is me nog nooit ge lukt om tegen Van Nijnatten een goede partij te spelen", klaagde Bessems. Van Nijnatten dacht er anders over: „Ik laat me toch niet twee keer op een dag slachten". Uitslagen eerde ronde: Hans Vultink (Groenlo) 300 caram- boles 9 beurten 248 hoogste serie 33.33 moyenne. F. Beekman (A'dam) 151 9 29 16.77 L. Rijvers ('s Gr.z.) 300 33 38 9.09 B. v. Nijnatten (St.b.) 222 33 49 6.72 J. Bessems (K. en K.) 300 10 139 30.00 B. van der Wal (Hatt.) 24 10 8 2.40 L. v. Leur (Oss) 300 12 130 25.00 H. Sundquest (Sch.d.) 134 12 37 11.16 Tweede ronde: Van Leur 300 8 160 37.50 Beekman 129 8 49 16.12 Sundguest 300 18 107 16.66 Rijvers 189 18 47 10.50 Van Nijnatten 300 17 78 17.64 Bessems 260 17 95 15.29 Vultink 300 7 114 42.85 v.d. Wal 39 7 15 5.57 Stand na de eerste dag: 1. Vultink 4 punten 248 hoogste serie 37.50 moyenne. 2. Van Leer 4 160 30.00 3. Bessems 2 139 20.74 4. Sundquest 2 107 14.46 5. Van Nijnatten 2 78 10.44 6. Rijvers 2 47 9.58 7. Beekman 0 49 16.47 8. Van der Wal 0 15 3.70 Land sport mach Q ROTTERDAM Aalt Toersen zal tijdens de internationale wegraces op 26 april in Hilvarenbeek toch starten op een Jamathi. De Rotterdamse advocaat voor sportzaken mr. J. L. Jansen van Raay heeft namens de werkgever van Toersen, de heer Viscaal, een minnelij ke schikking kunnen treffen met de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV). Deze had Toersen aanvankelijk een startvergunning geweigerd uit vrees aansprakelijk te worden gesteld voor het eventueel plegen van contractbreuk door Toersen. De heer Viscaal had daarom tegen de KNMV een kort ge ding aangespannen, dat vandaag in Den Haag zou dienen. Dit gaat nu niet door. Een woordvoerder van Van Veen's Import, de vroegere werkgever van Toersen, verklaarde, dat men eerst de races van Hilvarenbeek zal afwachten, alvorens juridische stappen tegen Toer sen te ondernemen. J LUIK Slechts vijf dagen na zijn sprekende overwinning in Parijs-Rou- baix wordt Eddy Merckx weer ge confronteerd met de internationale wie- Ierwereld in Luik Bastenaken Luik, de oudste van de wieler klassiekers, die 1892 voor het eerst werd verreden. Het enige, dat vergelijk baar is in de twee klassiekers is de macht van Eddy Merckx, want ook in Luik Bastenaken Luik heeft de sterkste wielrenner van de huidige ge neratie een meesterlijke overwinning behaald. Vorig jaar, na een vlucht van 100 km met zijn ploegmakker Vic van Schil, reed hij zijn naaste concurrenten, onder wie Hoban, Leman, Schepers, Gi- mondi en Van Springel op een achter stand van meer dan acht minuten. Merckx gaat ook in Luik vandaag als favoriet van start op een parcours, dat gemaakt is om een grote winnaar te krijgen. Vooral in het tweede gedeelte, na het „keerpunt" van Bastenaken, leidt het parcours voortdurend over hellingen, die soms lang en hinderlijk zijn en soms stijl en kort, maar even slopend. Alle renners krijgen twee dagen la ter, in de jongste van de klassiekers, de Waalse Pijl, een nieuwe kans. Een bete re waarschijnlijk, want Eddie Merckx overweegt in die wedstrijd niet te star ten. Pas na Luik Bastenaken Luik zal hij beslissen of hij deelneemt aan de Waalse Pijl. Naast het kwantitief en kwalita tief sterke veld Belgen komt Frankrijk met onder meer zijn drie sterkste ren ners van dit moment, Poulidor, Pingeon en Aimar. Luis Ocana (Spa) start, als ook de Italianen Balmanion en Zandegu en de Nederlanders Zoetemelk, Pijnen en Dolman. Aan de tour de Loir-et-Cher, die van 16 tot 19 april plaats vindt neemt de volgende ploeg deel: Wim Prinsen (Hank), Cees Koeken (Achtmaal), Jo van Pol (Montfoort), Wim Keileners (Born), Jan Spetgens (Soomeren) en Gerrie Bruinsma (Westerbork). Sjef Jansen is ploegleider. Een militair team rijdt op 19 april in Düren (WD1) met de volgende renners: Cor de Smit, Theo van der Loo, Jan Aling, Thijs de Ko ning, Henk van der Laar en Klaas Koot. HAARLEM De tweede-divisieclub EDO zal het contract met trainer Siem Kistemaker niet verlengen. Na een dienstverband van slechts één jaar, is Kistemaker met ingang van 1 juli aan de kant gezet. Kistemaker isbij EDO ontslagen omdat de Haarlemmers, die onderaan staan in de tweede divisie, dit voetbal seizoen geen goede prestaties hebben geleverd. „Wij zijn niet afgegaan op de capaciteiten van de heer Kistemaker als traner. Wij hebben alleen maar naar de prestaties gekeken'', aldus EDO- voorzitter Laan. ZüRICH De Europese Voetbal Unie heeft de scheidsrechters aangewezen voor de finales van de Europese beker toernooien. De Italiaan Lo Bello leidt op 6 mei in Milaan de eindstrijd der landskampioenen tussen Celtic en Feij enoord. De finale van de Europa Cup II, tus sen Manchester City en de winnaar van de beslissingswedstrijd Gornik Zabre- AS Roma, wordt gefloten door Paul Schiller, de Oostenrijker, die Ajax-Ar- senal leidde. VITORIA De Spanjaard Jilia is winnaar geworden van de tweede etap- pe-Bilbao-Vitoria (190 km) van de Ronde van Eibar (Ronde van het Baskenland). Hij is nu tevens drager van de leiderstrui. Uitslag van de tweede etappe: 1. Julia (Sp.) 5 uur 30.45; 2. Tanames (Sp.) 5 uur 31.24; 3. Perurena (Sp.) z.t.; 4. Berland (Fr.) z.t.; 5. Santamarina (Sp.) z.t. Algemeen klassement: 1. Julia (Sp) 10 uur 43.27; 2. Berland (Fr.) 10 uur 43.42; 3. Perurena (Sp.) 10 uur 44.32; 4. Santamarina (Sp.) zelfde tijd; 5. Ventura Diaz (Sp.) z.t. TEUGE Morgen zullen op het vliegveld Teuge vijfentwintig zweef- kisten het luchtruim kiezen voor een eendaagse-wedstrijd. De massale start is om elf uur en tot de deelnemers, die uit geheel Nederland komen, behoort ook het team, dat naar de wereldkam pioenschappen in Texas wordt afge vaardigd, te weten Jaap van Steinvoor- de, de Nederlandse kampioen Van Bree, Dekker en Réparon. Bij ongunstig weer worden de wed strijden naar zondag verschoven. Dank zij subsidie van het Rijk kan de Nederlandse jeugd zich op voordelige wijze bekwamen in de zweefvliegsport. Teuge is een van de centra, die zich met de opleiding bezighoudt. De kosten bedragen slechts 100 gulden en men moet tenminste 15 en niet ouder dan 18 jaar zijn. Verder moet men over het di ploma MULO B of HBS A of B be schikken, of daarvoor studerend zijn. Inlichtingen over de cursus bij de heer Jolink, Vliegclub Teuge.

De Vallei | 1970 | | pagina 17