Protest tegen uitlevering aan Portugal Niemand wilde laatste speciaalzaak voor herenhoeden overnemen Leidse hoogleraar deed in Israël ontdekking: Prof. Groen ontwikkelde „gezondheidsbrood" Parade tapijt? Persoonlijk ben ikanti- militaristisch,dusook anti-parade. Zodoende. ■MmDriWLiLics Parade tapijt heeftalles mee... behalve z'n naam. DE BRIL AAN DE KETTING 2 pompbediendes MEDEWERKSTER Schoolgaande jeugd koopt een hos J. Brouwer hi j KNVB benoemd als trainer VALLEI? Belt EEN JONGEMAN Opvangen Tien procent Eieren 10550 y;;.3oi°; 11079 Ziekenfonds „NEDER-VELUWE" Podgorny hersteld Esso Servicenter AANK. AUTOSPUITER VAN HERK en Zn. ZATERDAG 18 APRIL 1970 BROOD BETER VOOR 'T HART if We hebben allemaal cholesterol in ons bloed en dat is een vetachtige substantie die voor zeer veel zaken in ons lichaam van groot nut is. Soms hebben we teveel vqn dat cholesterol en dat werkt mede hartziekten in de hand. PROF. DR. J. J. GROEN, hoogleraar aan de Leidse universiteit, weet hoe we dat kunnen verlagen. Door veel meer brood te eten bijvoorbeeld. DEN HAAG 1De leerlingen van de 18.000 scholen voor basis- en voortgezet onderwijs in ons land zouden met el kaar een „punt voor de natuurbescher ming kunnen scoren", zo is de gedachte van het onderwijzend personeel van de Jacob Woltingschool in Westerbork. Op initiatief van de 25-jarige onderwijzer J. Waninge, hebben zij een actie op Uraw gezet om een dubbeltje per scho lier in te zamelen om in het Europese Natuurbeschermingsjaar 1970 een bos op de Veluwe aan te kopen en zo veilig te «tellen. 911e 16.000 scholen krijgen eind deze week of na het weekeinde een brief van de initiatiefnemers. Als alle leerlingen mee zouden doen kan er vol gens ir. A. Coops, inspecteur van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland een bos gekocht worden van rond 25 hectare. Deze ver eniging zal het beschikbare geld krijgen voor de aankoop van een bos. Aangezien de rijksoverheid bij derge lijke aankopen gewoonlijk voor 50 pro cent in de kosten bijdraagt, kan het „bos van de schooljeugd" alles bij el kaar mogelijk 50 hectare gaan beslaan. Het Nederlandse paviljoen op de Expo '70 te Osaka, dat dagelijks onge veer 30.000 mense trekt de maximale capaciteit heeft deze week twee prinsen op bezoek gehad: prins Charles van Engeland en prins Albert van Bel gië. Beide prinselijke bezoekers spraken bewonderend over de filmische presen tatie van ons land. AMSTERDAM Het Angola-comité heeft een telegram gestuurd aan de mi nister van justitie met de volgende in houd: „Stop terreur vreemdelingenpoli tie in Rotterdam tegen vluchtelingen uit de Kaap Verdische Eilanden. Uitleve ring aan de dictatuur in Portugal on aanvaardbaar". In Rotterdam, zo licht het comité dit telegram nader toe, bevindt zich een groot aantal mensen, die de Portugese kolonie de Kaap Verdische Eilanden il legaal zijn ontvlucht. Later kregen zij in Dakar een Portugees paspoort en thans varen zij op schepen. Deze mensen worden in Rotterdam bij razzia's opgepakt en schijnbaar zon der overleg met het ministerie van Jus titie uitgeleverd aan Portugal, en dit terwijl minister Polak de Kamer heeft toegezegd, dat personen met een Portu gees paspoort na tussenkomst van het ministerie van Justitie uit ons land ge zet kunnen worden. Maandag zijn twee Kaap-Verdianen per vliegtuig naar Portugal gestuurd, dinsdag drie per trein, donderdag een per vliegtuig vrijdag zou weer een Kaap-Verdiaan uitgeleverd worden. Deze personen zouden in Portugal worden vervolgd wegens het illegaal verlaten van het land en mogelijk ook wegens desertie en op politieke motie ven. Zij zijn zo bang voor hun familie op de Kaap-Verdische Eilanden dat zij ook tegenover de Nederlandse politie niet openlijk over eventuele politieke motieven van hun vlucht durven spre ken. Eet u verstandig? Dan hoort u bij die kleine groep van onze natie die om de persoonlijke gezondheid denkt. Dat is slechts 25 procent. De rest, om met prof. dr. J. J. Groen te spreken, maakt zich meer zorgen over mensen die in verre landen doodgaan aan ondervoeding dan over de sterfte aan overvoeding in eigen land. Ook de laatste sterftecijfers liegen er niet om. Volgens prof. dr. Groen, hoogleraar in het psycho-biologisch onderzoek in Leiden, sterven er hier vijftig mensen per dag aan hartziekten en zoals iedereen langzamerhand weet, heeft een verkeerde (te vette en te overmatige) voeding daar ook van alles mee te maken. Maar prof. Groen zou prof. Groen niet zijn wanneer hij niet voor dat brood in de bres zou springen en zo heeft hij bij voorbeeld meegewerkt aan het maken van een nieuw soort brood voor Neder land: een gezondsheidsbrood, een tar webrood dat veel meer eiwitten en minder zetmeel dan normaal heeft. Nu krijg je zo langzamerhand tevens het gevoel dat er niets meer goed is, hoe je ook eet, omdat er altijd wel iets slecht is voor het cholesterolgehalte in het bloed, voor je hart, voor je nieren of wat dan ook. Een overdreven bewe ring? „Neen", zegt prof. Groen, „het is ook een vreemde tijd, want de mens heeft nog nooit een cultuur beleefd waarin hij maar in de lift hoeft te stappen om naar beneden te gaan, in zijn auto om bij zijn kantoor te komen, kortom, nog nooit heeft de mens zijn lichaam zo weinig hoeven te bewegen als tegenwoordig. Dat zijn voeding aan die biologisch onnatuurlijke situatie moet worden aangepast, begint nu pas tot de mens door te dringen." Hij heeft zelfs voorbeelden dat het soms totaal nog niet tot ons doordringt: brood bijvoorbeeld, dat vroeger een zeer belangrijk deel vormde van ons eten, is nu nog maar tien procent van het voedsel dat we dagelijks binnen krijgen. Is dat erg? Ja, dat blijkt als je de Leidse hoogleraar hoort praten over on dagelijks brood, waar hij trouwens erg veel proeven mee heeft genomen. Proeven bijvoorbeeld in Israël, waar hij enige jaren doceerde aan de univer siteit van Jeruzalem. „Heel opvallend", zegt hij, „maar er waren in mijn tijd in Israël twee groe pen Joden die wel veel ziekten kenden, maar niet de ziekten die wij in het westen zo vaak zien. Vetzucht, galste nen en vooral hartziekten. Die twee groepen waren Joden uit Jemen en de Bedoeïenen. We zijn de zaak gaan on derzoeken en wat bleek? Die mensen aten heel veel brood, dat vormde veer tig tot zestig procent van hun voeding". Prof. Groen en zijn medewerkers in Jeruzalem zijn toen weken lang gaan eten zoals deze Jemenieten en Bedoeïe nen en omgekeerd hebben zij die groe pen mensen laten eten volgens Westerse gewoonten, met roomijs, slagroom, vet en veel eieren. Na de proef was 't cho lesterolgehalte (dat veel te maken heeft met het onstaan van hartziekten) ge daald in het bloed van prof. Groen en zijn medewerkers, maar gestegen in het bloed van de andere proefmensen. Tussen haakjes: eierdooers zijn ge weldige leveranciers van cholesterol, zodat prof. Groen niet voor het veel eten van eieren is. Verdere onderzoekingen hebben hem geleerd dat brood doodgewoon een zeer gezond en in onze Westerse maatschap pij een te veel miskend voedsel is. Niet belegd met dik boter en stapels vlees, slaatjes, mayonaise of verder vette za ken maar gewoon. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Kats en Wilhelminadorp: Mej. kandidate A. M. Attema te Al melo. Bedankt: voor Austerlitz (toez.): H. Faas te Hemelum; voor Nijkerk: Th. Lekkerkerker te Oosterwolde (Gld.). VEENENDAAL Bioscoop: Luxors theater geen voor stellingen. RHENEN Bioscoop: Bio, zaterdagavond geen voorstelling. Zondag 2.30 u. „10.000 Dollar bloedgeld", 8 u. „Liefdes- techniek", UTRECHT Stadsschouwburg: za. 18 april: 20 u. Toneelgroep Centrum met „Een dag uit de dood van verdomde Loewietje" van Peter Nichols, mmv Els van Rooden, Sara Hey- blom e.a. ma. 20 april: 20 u. Koninklijke Vlaamse Schouwburg met „La Mamma" van André Roussin, mmv Ann Petersen, Janine Bis- schops. do. 23 april: 20 u. Wiener Tournee Theater met „Donna Diana" van Agustin Moreto, mmv Franz Wal deck e.a. vr. 24 april: 20 u. Toneelgroep Thea ter met „Buit" van Joe Orton, met Sjoukje Hooymaayer e.a. Cabaret Muzevalcabaret (Nieuwe Kamp), /,a. 18 april 20.30 u. „Dagboek van twee gekken", met Annemarie Konincks, Hennie Oliemuller, Her man Berkien en John de Groot, piano. Pockettheater (Bolsbeek- straat), za. 18 april 20.30 u. sati risch cabaret „Het Loeder", mmv Matthijs Kamphoff en Ben Wes terman. Muziek za. 18 april: Jaarbeurs Congreszaal: 20 u. De operette „Maske in Blau" van Fred Raymond, mmv Het groot Grinzing koor ep orkest. ma. 20 april: Tivoli (Lepelenburg): 20.15 u. USO olv. Roberto Benzi. Solist: Misha Dichter. Werken van Weber, Tsjaikowsky, Ravel en Roussel. Camera. Oudegracht: dag. en zo. 14.30, 18.45 en 21.15 uur: „Le clan des siciliëns" City, Voorstraatdagelijks 14.30, 18.45 en 21.00 uur, zo. 14.15, 16.30, 18.45 en 21.00 uur: „De burcfyt in de Ardennen". Filmac, Vredenburg: za. en zo. alleen 14.30 en 16.30 uur. „De gouden pijl". Olympia, Amsterdamsestr.w. dag. 18.45 en 21 uur; wo. tevens 14.30 uur; zo. 14.15, 16.30, 18.45 en 21.00 uur: do./zo.: De zuidster, ma./wo.: Doodverklaard door vriend en vij and. Palace, Vredenburg 29, dag. 12.30, 14.30, 16.30, 18.45 en 21.00 uur za. en zo. alleen 18.45 en 21.00 uur: (van 12.30 tot 18.30 uur doorlo pend) Prooi der erotiek. Rembrandt. Oudegracht: dagelijks 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur: De brug bij Remagen. Scala. Potterstraat, dag., ook zo. 14.30, 18.45 en 21.15 uur: Star. Studio, Oudegracht, (Lenin-week): dag. 14.45, 19.00 en 21.18 uur; za. 18: Lenin in oktober, zo. 19: Okto ber. ma. 20: Man met geweer, di. 21: Lenin in 1918. wo. 23: Verhalen over Lenin. Vreeburg, Vredenburg, dag. 14.30, 18.45 en 21.00 uur; zo. 14.15, 16.30, 18.45, en 21.00 uur: De heksenja ger. Nachtvoorstellingen: Camera, De tuin der lusten. Palace, za. 23.30 uur: 100 geweren. Studio, za. 23.45 uur: No way to treat lady. Vreeburg, 23.15 uur: Viva Maria. ARNHEM Stadsschouwburg zo. 19 april 20 u. Amsterdams Volkstoneel met „De Jantjes", van Herman Bouber. Regie: Beppie Nooy. Met Bep Nooy, Ramses Shaffy, Yoka Be- retty, Carry Tefsen e.a. di. 21 april 20 u. Koninklijke Vlaamse Schouwburg met „La Mamma" van André Roussin, mm.v. Janine Bisschops, Hubert Damen, Ann Petersen, P. E. van Royen, Jan Reussens, e.a. do. 23 april 20 u. Gezelschap Johan Kaart met Potasch en Perlemoer „in textiel" met Johan Kaart en Johan Bos kamp, vr. 24 april 20 u. Het Nationale Ballet van Ceylon o.l.v. Chitrasena. Singhale se dansen en muz. uit het bergland en de kustgebieden van Ceylon. Theater aan de Rijn zo. 19 april 20.30 u. Tsjechov progr. met Lise- lot Beekmeijer, Margreet Blanken, Eric van der Donk, Wik Jongsma en Varol Linssen. Musis Sacrum do. 23 april 20 u. Het Gelders Orkest. Dirigent Carl von Caraguly. Soliste: Guila Bustabo. Werken van Massenet, Lalo en Brahms. BIOSCOPEN Rembrandt, Velperplein: aanvangs tijden 2.30, 6.45 en 9 u.: „Vriezen we dood, dan vriezen we dood"! Luxor, Willemsplein: aanvangstijden 2.30, 6.45 en 9 u.: „Commando's"; za. 23.30 u.: „Zonder zeden en mo raal". Saskia, Looierstr.aanvangstijden 2.30, 6.45 en 9.15 u.: „Topaz". Palace. Bakkerstr.: aanvangstijden 2.30, 6.45 en 9 u. „De grote afre kening".; zo. t/m wo.: „Dood in het veritaarde bed". Studio A, Langewal: aanvangstijden 6.45 en 9 u.: „The rain people" (Liefde zonder einde). „Maar wij eten hier zo weinig brood, dat het eigenlijk niet eens meer belang rijk is of een mens nu wit of bruin brood eet", stelt de hoogleraar triest. En waarom dat brood, ontwikkeld door het concern van King Corn bakke rijen in Nederland, dan zo gezond is, in ieder geval speciaal is? Men valt er een beetje van af, omdat het „verzadigingspunt" sneller bereikt is bij dit dan bij ander brood, mits men andere dingen niet in grote hoeveelhe den gaat eten. En men ontdekte, dat mensen met een slechte stoelgang daar door een betere krijgen. Kortom: een hoogleraar in Leiden heeft u het brood (in het algemeen) toegeworpen. Aan u om het op te van gen. AMSTERDAM Brillenontwerper Jean d'Or heeft in Amsterdam z'n nieuwe collectie getoond. Links het model ,,Reate": in plaats van brille- veren een wit metalen ketting met een grote ring als gewicht om het ge heel in evenwicht te houden. Rechts het strandensemble ,,Iwin-Ring" Opvallend zijn de twee grote metalen ringen, waaraan kettingen bevestigd zijn. De bril heeft een rond witmetalen montuur. De sieraden op beide foto's zijn ontworpen door Dick Spronk. ADVERTENTIE Toegegeven. Als we in uw schoenen stonden, zouden we bij een naam als Parade ook niet denken aan de kreatiefste tapijtmaker van Nederland. 't Grappige is: we zijn 't wel. Voorbeeldje? U bent modern. Maar wist u dat de modernste langpolige tapijtsoorten door Parade ontwikkeld zijn? Ander voorbeeld. U bent gek op sprekende kleuren. Maar wist u dat juist Parade steeds weer komt met nieuwe gedurfde dessins? (In wol, Acrilan, nylon en Diolen). En dat andere tapijtfabrikanten die vlijtig copiëren? Nog een voorbeeld. U vindt kamerbreed de gewoonste zaak van de wereld. Maar wist u dat Parade de eerste was met breed tapijt? Ja, daar staat u wel even van te kijken natuurlijk. 't Verandert overigens niets aan onze naam. Die blijft gewoon Parade. P.S. Parade brengt nu ook als eerste een handige pocket uit waar alles over tapijt in staat. 50 cent aan postzegels in een envelop geadresseerd aan Arie Veen, Postbus 85, Soest en die Parade tapijtpocket komt bij u in de bus. DEN HAAG Het bestuur van de KNVB heeft de trainer van Fortuna (Vlaardingen), de 29-jarige J. P. J. Brouwer, benoemd tot bondsoefen- meester, speciaal belast met de werk zaamheden verbonden aai. de techni sche uitvoering van het Jeugdplan Ne derland (de groepen der 14- en 15-jari- gen en de 16- en 17-jarigen) en voorts het assisteren in het cursuswerk van de bond. Brouwer treedt op 1 juli a.s. in diens Met Fortuna heeft de KNVB overleg gepleegd. Trainer Brouwer^is van 1 juli 1964 tot 1 juli 1966 oefenmeester geweest van De Hollandiaan, waarna hij als hulp trainer fungeerde bij twee verenigin gen, Olympia Gouda en Fortuna Vlaar dingen. Op 1 juli 1967 trad hij in volle dige dienst als trainer bij het Vlaar- dingse Fortuna. De nieuwe bondsoefenmeester is op 24 mei 1940 te Vlaardingen geboren, heeft een ClOS-opleiding met speciali satie voetbal en is in het bezit van het A-diploma oefenmeester. voor Vaonondaal Tot 17.30 uur Zotord. v. 16.30-17.30 u. Voor Rfcofiofi 3328 Nwo Voonondaalsowog 159 AMSTERDAM De Amsterdammer Jan Pul (73) is een bedroefd man. De zer dagen schreef hij één van de zwar te bladzijden van zijn levensverhaal. Triest onderwerp is de sluiting van zijn speciaalzaak in herenhoeden, de laatste in ons land. „Voor mezelf heb ik het gevoel alsof er een ramp is gebeurd. Ik vind het vreselijk, maar er zat werkelijk niets anders op. Ik had geen opvolger en zelf moest ik er om gezondheidsredenen een punt achter zetten." Jan Pul is vooral bedroefd, omdat hij begaan is met het lot van zijn duizen den klanten. „Ze kwamen uit het hele land. Bij mij vonden ze altijd wat ze zochten. Hoeden met kleine, grote, slappe en harde randen; Jan Pul had ze. Nu moe ten die klanten hun heil bij niet-gespe- cialiseerde zaken zoeken. Daarom heb ik zo'n medelijden met ze". Ook in het buitenland genoot de spe ciaalzaak van Jan Pul grote bekend heid. In Italiaanse, Engelse en Franse tijdschriften verschenen reportages over „de Nederlandse hoedenexpert". Bekende hoedenfabrikanten in binnen- en buitenland vroegen Jan Pul om ad vies bij het samenstellen van hun nieu we collecties. Ruim 48 jaar heeft de Amsterdamse zakenman zijn winkel aan de voet van de Amsterdamse Munttoren samen met zijn vrouw geleid. „Het was voor ons een goudmijntje. Wij hebben er altijd hard voor gewerkt, maar een jaarlijkse nettowinst van veertigduizend gulden was niet abnormaal. Daarom begrijp ik niet waarom niemand mijn zaak heeft Nettowinst van veertig mille per jaar niet abnormaal" willen overnemen. Ik heb het een aan tal jonge zakenmensen gevraagd, maar diie vonden het bezwaarlijk, dat ze pok op zaterdag moesten werken..." Dat de herenhoed uit de mode zou zijn, bestrijdt Jan Pul met vurigheid. „De hoed is altijd 'in' geweest. Alleen de jonge mannen hebben er niet zo'n belangstelling meer voor. Maar dat gaat veranderen. Nog kortgeleden heb ik een aantal hoedenfabrikanten geadviseerd hoeden in felle kleuren te gaan produ ceren voor de jeugd. In het najaar zijn de eerste te koop". In de winkel op het Muntplein is het rommelig. De opheffingsuitverkoop is in volle gang. Sommige mannen gaan met negen hoeden tegelijk de deur uit. Jan Pul wordt pverladen met cadeaus: taarten, overhemden, dassen en boeken. Allemaal dankbare klanten, die het be treuren, dat de nog zo vitale hoeden- verkoper zijn zaak voor altijd gaat slui ten. Binnenkort is er bij ons Zieken fonds plaats voor Bij voorkeur niet jonger dan 18 jr. Bij gebleken geschiktheid zal hij bereid moeten zijn een opleiding te volgen voor „operateur" voor rekening van het Ziekenfonds. Sollicitaties binnen 8 dagen schrif telijk te richten aan de Directie, Postbus 39 te Wageningen. MOSKOU President Nikolai Pod- gorny is helemaal over zijn verkoud heid, welke het onmogelijk maakte een voorgenomen bezoek aan Japan te bren gen, heen. Hij is thans, genezen en wel, een be zoek aan het zuidelijke gedeelte van de Oeral aan het brengen. Geref. Kerken Beroepen te Eernewoude J. J. Dik te Wierum. Gevraagd Sollicitaties aan Boompjesgoed 217, Veenendaal. Telefoon 10060. Bij het Instituut voor de Verede ling van Tuinbouwgewassen te Wa geningen kan worden geplaatst een jonge met belangstelling voor praktische en fundamentele veredelingsproble- men bij siergewassen. Gedacht wordt aan iemand met een opleiding voor botanisch analist (of studerende hiervoor) of een over eenkomstige opleiding. Sollicitaties te richten aan: Insti tuut voor de Veredeling van Tuin bouwgewassen, Dr. S. L. Mans- holtlaan 15, WAGENINGEN. Tele foon 08370-3141. GEVRAAflD Autoplaat- cm moffelinriehting Dorpsstraat 85-89, Renswoude. Telefoon 08387-502.

De Vallei | 1970 | | pagina 10