Stein: „Ik ben meer bezig met Celtic dan met mijn gezin Alleen V en Van Leur - zonder verlies Gebr. De Vlaeminck versloegen Merckx Einde tijdperk Real Madrid Willem Stephan: gek van de zeilsport SPORT IN '7 WEEKEND OP RADIO EN TV 7 x 13 goed Feijenoord zond reeds spionnen Italiaanse selectie voor Mexico NATIONALE TITELSTRIJD 71/2 Luik-Bastenaken-Luik GEBREK AAS ROUTINE IMPONEREN BANG OFFENSIEF Straffen leden Njord '59 moeten worden opgeschorst Remises in schaak vier ka in p Extra machines gecharterd voor Milaan Gosens naar Heracles SPEKTAKEL STERREN EERSTE BOOT NA4R BEULAKER HOOFDPRIJS DRUK SEIZOEN ZATERDAG 18 APRIL 1970 HOENSBROEK Flip Beekman griste zijn krijtje van de rand van het biljart en liep nijdig terug naar zijn stoel. De Amsterdamse caféhouder be heerste zich, maar van zijn gezicht kon ment zo ongeveer aflezen, hoe hij zich graag had willen uitdrukken. Limburg intussen herademde. Het gevaar voor troetelkind Jean Bessems was voorlopig bezworen. Het had er even somber uitgezien voor de Limburgse favoriet toen Beek man, wiens laatste optreden in de hoog ste kaderklasse van 1966 dateert, met secuur spel een grote serie had opgezet. Toen de Amsterdammer echter een be trekkelijk gemakkelijke piqué miste („Ik schaamde me dood") en met 91 te vreden moest zijn viel de schade nog mee. Beekman leidde weliswaa, maar zijn voorsprong was te gering (159/122) om het thuisfront te verontrusten. Toch moesten de toeschouwers nog vijf beurten wachten eer Bessems de finitief toesloeg. De Limburger speelde zonder inspiratie. „Het interesseert me ook weinig", zei hij wanhopig na een nieuwe misser. Maar toen, in de der tiende beurt, kwam de interesse weer terug en in één klap stootte Bessems met een serie van 100 door naar de vol le winst: 231-300. De andere kandidaten voor de titel lieten minder twijfel bestaan omtrent hun aspiraties. Vultink, die tegen Rij vers wel een serie van 173 maakte, maar toch nog niet overtuigend vast speelde, won in elf beurten (74/300) en bleef leider met een algemeen gemid delde van 33,33. „Toch kan ik goed merken, dat ik door de omstandigheden thuis niet heb kunnen trainen. Het gaat nog te stroef. Desondanks hoop ik ten slotte boven de 40 uit tekomen". aldus Vultink. Hij werd na de derde ronde op zeer korte afstand gevolgd door Lambert van Leur, die via series van 82, 100 en 56 gemakkelijk in acht beurten Van der Wal klopte en in totaal slechts één beurt op Vultink achterstond: algemeen gemiddelde van Van Leur 32,14. HILVERSUM -- In hel sportpro gramma van de NOS-televisie, „Studio Sport", dat morgen van 19.30 tot 20.15 uur en van 21.05 tot 21.30 uur via Ne derland 2 wordt uitgezonden, wordt aandacht besteed aan de volgende on derwerpen: autoraces op Zandvoort: de wielerklassieker de „Waalse Pijl" in België; Nederlands kampioenschap biljar ten ankerkader 71/2 in Hoensbroek; grasbaanraces te Fries (motor sport); mini-autoraces in Enschede. Het programma „Langs de Lijn" dat ee NOS-radio morgen van 14.30 tot 17.00 uur en van 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum 1 uitzendt, bevat behalve flitsen van voetbalwedstrijden de vol gende onderwerpen Eurovisie Zwemtoernooi in Bus- sum; hockey-interland België-Nederland in Brussel; schaakvierkamp in Leiden; Nationaal kampioen biljarten 71/2 in Hoensbroek; waterpolo-overzicht; uitslagen en overzichten handbal en korfbal. Bij het leidende kwartet bleef ook Bert van Nijnatten, die tegen Sund- qüest pas in de tweede helft van de partij op dreef kwam en zijn zege be werkstelligde met een goede serie van 125 300-194 in dertien beurten. De uitslagen van de partijen van de derde ronde zijn: Van Nijnatten 300 13 125 23,07 Sundquest 194 13 49 14,92 Beekman 231 13 91 17,76 Bessems 300 13 100 23,07 Rijvers 74 11 22 6,72 Vultink 300 11 173 27.27 Van der Wal 93 8 42 11,62 Van Leur 300 8 100 37,50 Stand na drie ronden (achtereenvol gens matchpunten, hoogste serie en al gemeen gemiddelde): 1. Vultink 6 248 33,33 2. Van Leur 6 160 32,14 3. Bessems 4 139 21,50 4. Van Nijnatte» 4 125 13,04 5. Sundquest 2 107 14,60 6. Rijvers 2 47 9,08 7. Beekman 0 91 17,03 8. Van der Wal 0 42 6,44 De gemoedelijke Jock .Stein (47) is de vierde manager, die het katholieke Celtic sinds zijn oprichting in 1888 in loondienst heeft. En hij is de eerste protestant die deze verantwoordelijke functie vervult. Want in tegenstelling tot het behoudende Rangers, dal nu al weer een paar jaar in de versukkeling zit. is de oecumenische gedachte niet helemaal aan Celtic voorbijgegaan en in maart '65 durfde men het best met Stein aan. Van de historische beslissing heeft Celtic nooit spijt gehad. Jock Stein, die vroeger zelf deel had uitgemaakt van Celtics defensie en die als manager al opmerkelijke resultaten had geboekt met Dunfermline en Hibernians, slaagde er binnen de kortste keren in Celtic onder het juk van aartsvijand Rangers uit te krijgen en hij voerde Feijenoords toekomstige tegenstander naar een serie ver bijsterende successen. Binnen vijf jaar schonk hij Celtic vijf landskampioenschappen, drie Schotse bekers en tot Eerste vraag aan Celtiemanager Jock Stein: U heeft gezegd, dat u niet zoveel van Feijenoord weet. Bent u van plan om een paar keer te gaan kijken? Stein: „Alleen de wedstrijd Ajax- Feijenoord wil ik wel zien. Verder ge loof ik het wel. Het heeft weinig zin om je geweldig in het spel van je te genstander te gaan verdiepen. Celtic zal in Milaan net zo proberen te spelen als altijd. Voor mij is het niet belangrijk hoe Feijenoord speelt maar hoe wij spe len". Slaat u het Nederlandse voetbal hoog aan? Stein: Ik weet er eerlijk gezegd niet zoveel van. Nederland heeft eigenlijk pas een beetje de aandacht getrokken door de schitterende prestaties van Ajax. Daaraan kan ik de kracht van het Nederlandse voetbal wel zo ongeveer afmeten. Alleen in die finale in Madrid is Ajax me erg tegengevallen. Het liep erbij alsof het zelf stomverbaasd was dat het zover was gekomen. Ajax had die wedstrijd al bij voorbaat verloren. Een gebrek aan routine denk ik". Over welke eigenschappen moet een coach beschikken? Stein: „Hij moet zijn spelers kunnen imponeren. Ze moeten hem blindelings durven vertrouwen. Daarom moet je ook nooit het onmogelijke van ze eisen. Van mij moet een speler geven wat hij heeft. Maar meer ook niet. Je moet geen dingen van hem verlangen, die bo ven zijn macht gaan of die hij niet kan begrijpen. En dat hoeft ook niet, want voetbal is maar een eenvoudig spel". Wat beschouwt u als de grootste kracht van Celtic? Stein: „In de eerste plaats de loyali teit van de spelers ten opzichte van de club. De meesten zijn hier al op zeer jeugdige leeftijd gekomen en zouden voor geen goud meer weg willen. Die groen-witte kleuren betekenen iets voor JOCK STEIN onze spelers. Daarom vechten ze ook harder en is hun inzet zo geweldig. En door de band die ze met de club hebben ontstaat er ook een grote saamhorig heid. De Kernploeg, waar ik vijf jaar gele den mee begon, is voor het grootste deel intact gebleven en daarom kan de sa menwerking tussen de spelers in het veld ook voortreffelijk zijn". Toch zijn er in Europa veel trai ners, die beweren, dat Celtic niet zo in telligent speelt. Stein: „Maar waarom zijn ze dan allemaal bang voor ons? Celtic speelt voor de meeste ploegen op het conti nent juist verschrikkelijk ingewikkeld. Gewoon omdat niemand kan voorspel len wat wij in de volgende seconde zullen gaan doen". „Drie jaar geleden speelde Celtic mis schien wat eenzijdig, maar die tijd is uitzinnige vreugde van het ganse Britse gemenebest de Europa Cup. Jock Stein is erin geslaagd een bloeiende verstandhou ding met zijn spelers op te bouwen en vooral daardoor kan hij ze op onnavolgbare wijze irepireren tot grote da den. Aanvoerder Billy McNeill over „de baas": „Hij is één van ons, maar je voelt toch altijd aan dat hij wèl de baas is". En Stein zelf, die er moeiteloos in slaagt zelfs de grilligste vedetten te temmen: „Ik ben meer bezig met Celtic dan met mijn gezin". In het onderstaande interview praat Jock Stem. die zo duidelijk zijn stempel op Celtic heeft gedrukt dat men zijn pupillen soms kwalificeert als „Steinagers", over de club, die hij groot heeft gemaakt. Over de Schotse voetbal kampioen Celtic, woensdag 6 mei in de finale van het toernooi om de Europa Cup te Milaan tegenstander van Feijenoord uit Rotterdam. voorbij. In ieder geval geloven wij dat onze manier de beete manier is en wan neer ik zo eens naar de resultaten kijk lijkt het me nog niet zo gek". Wat vindt u van ons systeem? Stein: „Ze zijn meestal negatief en dat vind ik een bezwaar. Bovendien maak je het gauw te ingewikkeld voor de spelers. Ik vind niet, dat je het voet bal moeilijker moet maken dan het in werkelijkheid is". U heeft een hekel aan defensief voetbal. Stein: „Omdat het spel erdoor wordt verwoest. Aanvallend voetbal is de enig juiste manier. Ik wil niet zeggen dat het ook altijd de effectiefste manier is. Maar ook al win je met destructief voetbal alle trofeeën ter wereld, dan wil dat nog niet zeggenZ, dat je als trai ner gelijk hebt". „De enige graadmeter is het publiek. Dat geeft antwoord op de vraag of je het goed doet. De trainer is niet belang rijk en de spelers zijn niet belangrijk, maar de toeschouwers zijn belangrijk". LUIK De samenwerking tussen de gebroeders Roger en Eric de Vlaeminck heeft Eddy Merckx vrijdag afgehouden van alweer een overwinning, nu in Luik-Bastenaken-* uïk. d° kin- die al sinds 1892 op het wielerprogram- ma staal. Zes renners ...uvcii 250 kilometer op de kleine weg, die naar de baan van Rocourt b\j Luik leidt, gretig op de verlossende eindstreep af: Eddy Merckx, het duo De Vlaeminck, Frans Verbeeck, Herman van Springel en Pintens. Geen enkele buitenlandse renner had het Belgische geweld kun nen weerstaan. Roger de Vlaeminck, die achteraan reed, waagde echter ineens een verras sende ontsnappingspoging. Voorbeeldig geholpen door broer Eric, die een gat liet vallen, slaagde Roger De Vlae- was. Aan de finish had Roger De Vlae- flinke bres te slaan, die zelfs voor Eddy Merckx niet meer te overbruggen Merckx en Eric de Vlaeminck. Ray- minck een voorsprong van 12 seconden op de overige vijf, van wie melkboer Frans Verbeeck de sprint won voor Merckx en Eric De Vlaeminck. Ray mond Poulidor volgde als eerste niet- Belg pas op de achtste plaats met meer dan vier minuten achterstand. Dit rit werd beheerst door een vroege vlucht van de Spanjaard Ocana, de Fransman Delisle en de Zwitser Le- blanc. Na 21 km had dit trio reeds een winst van 1 minuut en dertig seconden. Enkele tientallen kilometers verder kon Leblanc het niet meer volhouden en Ocana en Delisle bleven tot ver na het keerpunt in Bastenaken „vogelvrij" met een schommelende voorsprong van 3 a 5 minuten. Na ruim 150 km waren de eerste ge volgen van een massale tegenaanval merkbaar. Op de Grande Levee werden de renners ingelopen door een achter- AMSTERDAM De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft de K.N.Z.B. verboden uitvoering te geven aan de straffen die door de commissie van beroep van de bond zijn opgelegd aan drie bestuurs leden van de Haarlemse zwemvereniging Njord '59, drie leden en de hulptrainer G. A. H. J. Sieverding, totdat de gewone rechter over de oplegging der straffen zal hebben geoordeeld. De president deed hiermee uitspraak in het kort geding, dat de Haarlemmers tegen de' bond hadden aangespannen om schorsing van de tenuitvoerlegging der straffen te krijgen volgingsgroep van tien man, met onder meer Merckx, de gebroeders De Vlae- mink, Poulidor en Verbeeck. In het zich daarna ontspinnende gevecht konden alleen de allersterksten overeind blij ven. Merckx ondernam diverse pogin gen om te demarreren, maar het was vooral Roger de Vlaeminck, die een voortijdige ontsnapping van de wieier- grootheid wist te voorkomen. Enkele honderden meters voor het einde glipte Roger de Vlaeminck zelf weg en dank zij broederlijke hulp kon hij een gerin ge voorsprong tot de eindstreep behou den. De beste Nederlander was Jan Krekels, die met een achterstand van bijna acht minuten als elfde binnen kwam Arie den Hartog volgde op 8 mi nuten en 15 seconden als twaalfde. OEGSTGEEST Wereldkampioen schaken Boris Spasski (Rusland) heeft vrijdagavond in Oegstgeest met zwart de eerste partij voor de eerste ronde van de LSG-jubileumvierkamp, waar aan ook oud-wereldkampioen Michael Botwinnik en de Nederlander Jan Hein Donner deelnemen, tegen de Deen Bent Larsen remise gespeeld. De partij nam 34 zetten in beslag. Ook de partij tussen Michael Botwin nik (wit) en Jan Hein Donner (zwart) eindigde in remise. DEN HAAG De belangstelling voor de finale om de Europa Cup I tussen Feijenoord en Celtic Glasgow op 6 mei in Milaan is zo overweldigend, dat de reisbureaus zich genoodzaakt zagen ook een beroep te doen op de Scandinavian Airlines System (SAS), die drie machi nes van Schiphol naar Milaan zal laten vertokken (twee keer een DC-8-63 met elke keer 184 passagiers) en eenmaal 'n DC-8-33 (met 166 passagiers) en drie vliegtuigen zal inzetten tussen Zestien- hoven en Milaan, drie keer een Boeing-727 telkenmale met 126 passa giers. Drie van deze zes SAS-vliegtui- gen vertrekken op 5 mei, de andere drie op de dag van de wedstrijd /.elf. De zes charters keren na middernacht, na af loop van de wedstrijd, uit Milaan naar Zestienhoven en Schiphol terug. MADRID Voor de eerste maal in de geschiedenis kan Real Madrid dit seizoen géén Spaans kampioen niet deelnemen a!an het Europese voetbal toernooi voor landskampioenen. En dat betekent het definitieve einde van een tijdperk. Een beroemde club is heen. Sinds 1955 heeft Real Madrid steeds gespeeld in de Europa Cup. Of als ver dediger van de Europese titel of als Spaans kampioen. Real won de Cup zes keer en speelde daarbij nog tweemaal in de finale. Volgens de supporters en journalisten is de afgang alleen te wijten aan het ontbreken van klasse onder de tegen woordige spelers. Er wordt beweerd, dat de teruggang van Real begon, toen vijf spelers, onder wie Pirri, Velazques en Zocco, trouw den. Gento is thans de enige vrijgezel in de ploeg. ROTTERDAM Rinus Gosens gaat de Schiedamse eredivisie-club SW als oefenmeester verlaten. Per 1 juli treedt hij als trainer in dienst van het Alme lose Heracles, dat uitkomt in de eerste divisie. Rinus Gosens, die momenteel aan zijn zesde voetbalseizoen als trainer van SW bezig is, speelde vijftien jaar in het eerste team van de Schiedamse club, in welke periode SVV ook een maal landskampioen werd. Over zijn opvolging bij SVV is nog niets bekend. DEN HAAG De cijfers van de sporttoto vqn de afgelopen week lui den: Aantal deelnemers 756.405; bruto in leg f 1.639.254; prijzenbedrag f 727.664,30. De le prijs, beschikbaar 221.299,29. Zeven meldingen van dertien goed. Per persoon bruto f 31.614,—. Tweede prijs: beschikbaar f 147.532,86. Aantal meldingen van twaalf goed: 96. Per kolom bruto f 1536,—. Derde prijs: beschikbaar f 221.299,29. Aantal meldingen met 11 goed: 1031. Per kolom f 214,--. Extra prijs: beschikbaar f 147.532.86. Aantal meldingen met de eerste acht goed: 334. Per kolom f 441.70. „Het gaat erom dat je de mensen kunt amuseren. Voetbal is op het ogen blik aan het verworden tot een soort tactische oefening tussen twee coaches en 22 spelers en met de mensen, die ons ten slotte betalen, wordt rustig geen re kening gehouden. Op den duur kan dat fataal worden. De mensen willen een spektakel zien, die willen wat beleven. En of je 4-2-4 speelt of 4-3-3 kan ze geen donder schelen". Celtic Is waarschijnlijk de agres siefste ploeg ter wereld. Hoe komt dat? Stein: „Door de mentaliteit van de Schotten denk ik. Wij hebben altijd in de schaduw van de Engelsen geleefd. Wat die doen is altijd geweldig, maar wat zou het Engelse voetbal zijn zonder Schotten? Daarom wensen wij erkend te worden. Schotten hebben, wat de En gelse missen: een hart. Ze kunnen door zetten, vechten. Wij geven nooit op". Er wordt wel eens gezegd dat u niet zo'n liefhebber bent van stervoetbal lers. Stein: „Dat is onzin. Sommige spelers hebben nu eenmaal meer fantasie dan een ander en dat zijn precies de spelers, van wie je het moet hebben. Zulke voetballers mogen van mij in het veld hun eigen instinct volgen. !k kan een jongen als Jimmy Johnstone toch niet gaan uitleggen hoe hij een man moet passeren?" „Wanneer je Cruyff van Ajax gaat vertellen, dat hij zus moet doen en zo moet doen dan degradeer je hem tot een doodgewone voetballer. Spelers van zijn niveau voelen zich artiest en die moet je een beetje vrijheid gunnen". Feijenoord had reeds voor de wed strijd tegen Legia rekening gehouden met de mogelijkheid dat het tot de fi nale zou doordringen. Ben Peters, trainer van de jeugd en de heer Blankemeijer. voorzitter van de juniorencommissie, bezochten beide wedstrijden tussen Leeds en Celtic. Zij zullen trainer Happel, die Celtic ook enkele malen zal gaan bekijken, uitvoe rig informeren over de speelwijze van de Schotten. ROME De Italiaanse voetbalbond heeft de volgende selectie bekendge maakt voor het toernooi om het wereld kampioenschap in Mexico: Doelverdedigers: Albertosi (Cagliari), Cudicini (AC Milan), Superchi (Fioren- tina), Vieri (Inter) en Zoff (Napoli). Verdedigers: Burgnich en Fachetti (Inter), Poletti (Torino), Roversi (Bolog na), Sabadini (Sampdoria), Morini (Ju- ventus), Niccolai (Cagliari) Puia (Tori no), Rosato (AC Milan), Ferrante (Fio- rentina) en Salvadore (Juventus). Middenveldspelers: Bertini (Inter), Bianchi (Napoli), Cera (Cagliari), Espo- sito (Fiorentina), Furino (Juventus) en Lodetti (AC Milan). Aanvallers: Chiarugi, De Disti, Merlo (allen Fiorentina), Domenghini Brugne- ra, Riva en Gori (Cagliari), Prati, Rive ra (AC Milan), Bulgarelli (Bologna), Ca- pello (AS Roma), Corso, Mazzola en Bo- ninsega (Inter), Chinaglia (Lazio), Julia- no (Napoli), Anastasi (Juventus) en APELDOORN Het is een en al boot wat de klok slaat. Z'n kamer hanfft er vol van. Levensgrote joto's van zeilschepen in actie. FD's, Flying Juniors, Draken, Sharpies en de Vrijheid, zijn eigen boot, geflankeerd door vaantjes, medailles en bekers. Eigenaar is de Apeldoorner Willem Stephan, 22 jaar, tweedejaars student in de rechten. En sinds zijn negen de jaar wat men noemt helemaal gek van de zelsport. NAC Sport Willem Stephan „Och", zegt Willem temidden van stapels zeildocumentatie, ,,'t is ge woon komen overwaaien. Mijn vader heeft ook veel gezeild. Van hem heb ik het geleerd. Een fantastische sport". „Maar", zo voegt hij er dringend aan toe. „het punt in Nederland is, dat je niet toujours de sport kunt beoefenen. Water is er volop, maar het weer is er vaak Tiiet naar om volledig aan je trekken te komen. Het ideale zeilweer nou, 'wind kracht vijf en een lekker zonnetje". De Vrijheid van Willem Stephan is een tweemansboot. Enkele maten: lengte 5 meter; breedte 1.65; diep gang 75 cm; gewicht 280 kg en het zeiloppervlak bedraagt 12 m2. De boot heeft een vaste kiel, hetgeen inhoudt dat je 'm niet elke dag in en uit het water haalt, 't Is nogal een karwei. Maar als de „Dansende Ka ter", zo heet het schip, naar wed strijdwater moet, lukt dat best. Want Willem heeft er een mooie trailer bij. Toen ik tien jaar was kreeg ik mijn eerste boot. Een Vrijheid. In Elburg rolde hij van de helling. Wat een feest. Eigenlijk was ik wel een beetje bang, want uitgerekend die dag stond er nogal wat wind. Het was tenslotte de eerste keer, dat ik met een eigen boot aan de elementen werd overgelaten. Mijn vader heeft me er mooi doorheen geholpen. En er is ook nooit een school aan te pas gekomen. Wel ben ik zeilinstructeur in Sneek geweest. Uit de praktijk geleerd. Na drie jaar was Willem Stephan wel z'n beetje op het Veluwe Meer uitgekeken. „Het is daar erg ondiep", vervolgt hij, „Eigenlijk is er alleen maar een vaargeul, waarin je je kunt uitleven. Er is te weinig ruim te". Nog successen behaald? „Ja, ik werd uitgeroepen tot de beste sei zoen-zeiler van het Veluwe Meer. Ik was toen twaalf jaar. Het stelde niet zo bar veel voor". Willem verhuisde met z'n hele hebben en houden naar de Beulaker. Het grote werk kon beginnen. „Ik ging actief deelnemen aan de wed strijden, die door de zeilvereniging Hollands Venetië werden georgani seerd. Daar voeren ook meer Vrij- heidsjes. In Elburg was ik zowat de enige. Veel interessanter dus". Wil lem haalt een stapel medailles te voorschijn. Medailles, die hij tijdens zijn eerste grote wedstrijden ver overde. „Het is maar een stuk ;,blik", zegt hij, „maar aan iedere plak kleeft een brok herinnering". Wil lem bergt ze weer op. Aan stuur boord v.an zijn Vrijheid, die een ere- plaatsje op zijn kamer heeft gekre gen. In 1965 deed ik voor het eerste aan de Sneekweek mee. Het debuut was niet zo best. Maar ik heb er wel veel geleerd. We (mijn fokkenist en ik) waren nog niet zo best op elkaar in gespeeld. Het loopt nu lekker. Aan Hans Hoekstra uit Leeuwarden heb ik een hele goeie. We vormen een goed team. Een jaar later ging het in de Sneekweek een stuk beter. We vielen nog wel niet in de prijzen, maar bij de eerste tien zaten we al wel. In de Lemmer-week, datzelfde jaar, gingen we ook goed, maar vlak voor de finish brak de mast. Weg eerste prijs. Het jaar daarop veroverden we in Lemmer het brons. Een mooie stunt was dat. Vlak voor de aankomstlijn sloeg de boot namelijk om. Dat bete kende hozen, wel een uur lang. En dan nog de derde prijs. Nou hadden we wel de voorgaande dagen goed gezeild. Anders kan zoiets natuurlijk nooit. Met de prijsuitreiking moesten ze op ons wachten, 'k Kan er nu nog om lachen". Afgelopen Pasen kwam voor Wil lem en zijn maat het grote succes: de hoofdprijs van de nationale zeil wedstrijden in Sneek. Een mooie wisselbeker. „Voor de Vrijheidjes was het een jubileumwedstrijd. De boot bestaat namelijk dit seizoen 25 jaar. Het ging erg goed daar. 's Mor gens werden we tweede en 's mid dags gingen we als eersten door de finish. Als we het hele seizoen zo zeilen, dan mogen we niet mopperen. De boot is goed getrimd (trimmen is te vergelijken met het opvoeren van een auto), hetgeen inhoudt, dat de stand van de mast en de zeilen en de plaats van de bemanning precies goed is. En dat komt alleen de snel heid maar .ten goede. Het is overi gens wel een kwestie van uitdokte ren". Uiteraard was Willem Stephan blij met zijn eerste prijs. „Maar", zo voegt hij er direct aan toe: „Een plaats in de middenmoot kan net zo veel voldoening geven. Ook in de achterste linies wordt fel gevochten. Als je er van de tien boten zeven achter je laat, dan is dat toch ook een mooie prestatie. Bij zeilen komt veel tactiek om de hoek kijken. En voordat je dat onder de knie hebt zijn er heel wat jaartjes verstreken''. De vaste ligplaats van Willems's boot is de Beulaker. Ieder weekend is hij er te vinden. Hij moet er vele kilometertjes voor rijden. Hij heeft het ervoor over. Verdere plannen voor dit jaar? „Met de Pinksteren gaan we naar Grouw, nou en dan komt de Kaagweek weer, Nieuw Loosdrecht, de Brasemer, de Sneek week etc. Ze zijn alle even belang rijk. Een druk seizoen dus voor de Apeldoornse zeiler. Hij zou niet an ders \yillen. Het is zijn lust en zijn leven. Ook zijn vakantie brengt hij op het water door. „Ik ben gek op water, je zit er letterlijk middenin. Het gevecht met de elementen vind ik fantastisch. Geen moment kun je je aandacht laten verslappen. En dan die snelheid. Voor mij is het Dé sport. Ik hoop het zeilen nog lang te kunnen beoefenen. Heel lang, graag". De Dansende Kater" van Willem Stephan.

De Vallei | 1970 | | pagina 11