Sauna wordt douchecel Middenstander moet niet in een hoekje kruipen FINSE BADEN rijzen nu als paddestoelen uit de grond m X M, iH n li Hf i fff P fff fH Hf P a Ni w w M w JH Bodewes van Miwaco: SCHAKEN door H Kramer ii A BRIDGE door G J R. Förch - DAMMEN CRYPTOGRAM TPhuis willen de Nederlanders nog wel eens een bad ne men. Zij herinneren zich de wel dadige warmte, de primitieve sfeer in het badhuisje en het be tere humeur na afloop. De weg naar een van de honderdvijftig openbare sauna's in Nederland ligt open. De zeven tot dertien gulden per bezoek zijn voor velen geen bezwaar meer. Drie jaar geleeen waren er nog maar twintig sauna-inrichtingen. De honderdvijftig instituten heb ben intussen hun eigen klanten kring gekregen. Een enkeling laat in zijn huis een sauna voor 2000 tot 5000 gulden bouwen. Kortom, het aantal saunagangers groeit. de sauna verboden, evenals alco holgebruik. Na de sauna raadt hij hen aan een uurtje te rusten. „Hoe vaker de mensen een saunabad nemen, hoe meer profijt zij er van heb ben. „Zij zijn minder vaak ziek, hebben een betere stofwisseling en zijn minder neerslachtig", al dus dr. Schuurmann. T¥e Nederlandse Sauna Vereni ging wil zodanige eisen aan een sauna-exploitant stellen dat de klanten zicher veilig weten. „Wij stellen aan een sauna twee eisen: Is het personeel be kwaam en is de sauna goed inge richt. Wij hebben een eigen oplei dingscursus voor exploitanten Dus dit kunnen wij makkelijk nagaan". Wat de tweede eis be treft, de eerste twintig sauna's, die in Nederland werden ge bouwd, voldoen beslist niet aan de eisen. Het zijn zweetkasten", vindt de heer Vermeulen. Tn elke sauna-inrichting hangt een sauna-reglement. Eroti sche spelletjes zijn bijvoorbeeld verboden, evenals onaanvaardba re massagegrepen. De heer Ver meulen is erg blij dat de openba re sauna's niet gemengd zijn, „Anders zouden de mensen den- Voor het gezin betekent de wekelijkse sauna behalve een ontspan nende bezigheid ook de uitgebreide wasbeurt. ken dat er oneerbare dingen ge beuren." In Finland is het traditionele bad een ritueel, dat aan strenge regels gebonden is. Het Finse ge zin is meestal aan het begin van het weekeinde in de badruimte te vinden. Vader, moeder en de kin deren laten de weldadige werking van de wisselluchtbaden op hun lichamen inwerken. Tn het openbare Finse sauna is op de damesafdeling ook een kapster te vinden. De meeste vrouwen laten daar na afloop hun kapsel in orde brengen. In Nederland zijn nog niet veel sau na-inrichtingen waar een kapster in dienst is. Misschien dat dit ook de reden is dat er in Nederland veel meer mannen van de suana gebruik maken dan vrouwen. Een dan te weten dat een Fins spreekwoord zegt: de vrouw is op haar mooist, een uur na het saunabad... - De Deense grootmeester Bengt Larsen beschouwt zichzelf, naar mijn mening terecht, als de sterkste toernooispeler ter wereld. Hij had het volste recht om het eerste bord op te eisen in de wedstrijd van de Sow jet-Unie tegen de rest van de wereld, gezien zijn resultaten in de laatste 2 jaren. Toen hij de eerste partij tegen wereldkampioen Spas- skv verloor, werd de Deen verweten dat hij verregaand verwaand was om tegen de wereldkampioen met b2-b3 te openen. Volkomen ten on rechte, want Larsen heeft tegen spe lers van allerlei sterkte in de laatste jaren herhaaldelijk b2-b3 gespeeld Hieronder een verbluffend staaltje uit het grootmeestertoernooi te Lu gano. waarin Larsen mfct groot machtsvertoon de eerste plaats be zette. Wit: Larsen. Zwart: Kavalek (Lu gano 1970). Flank-opening. 1. b2-b3, c7-c5 (Voor de liefheb bers hier het sensationele verloop van de partij Larsen-Spassky, Bel grado 1970: 1e5 2. Lb2, Pc6 3. c4, Pf6 4. Pf3, e4 5. Pd4, Lc5 6. Pxc6, dxc6 7. e3, Lf5 8. Le2, De7 9. Dc2, 0-0-0 10. f4. Pg4! 11. g3, h5! 12. h3, h4ü 13. hxg4. hxg3 14. Tgl. Thlü 15 Txhl. g2 16. Tfl, Dh4+ 17. Kdl. gxfl(D)fen wit gaf het op). 2. Lcl-b2, Pb8-c6 3. c2-c4, e7-e5 4 g2-g3, d7-d6 5. Lfl-g2, Pg8-e7 6. v.2-e3, g7-g6 7. Pgl-e2, Lf8-g7 8. Pbl-c3, 0-0 9. d2-d3, Lc8-e6 10. Pc3-d5, Dd8-d7 11. h2-h4 (Larsen kiest gewoonlijk een originele opzet die de tegenstander dwingt zelf standig na te denken). 11f7-f5 12. Ddl-d2, Ta8-e6 13. h4-h5, b7-b5 14. h5xg6. h7xg6 15 Pe2-c3, b5xc4 16. d3xc4, e5-e4 17 0-0-0, Pc6-e5 18. Pd5-f4 (Verhin dert Pd3+ en valt d6 aan). 18Te8-d8 19. Kcl-bl, Le6-f7 20. g3-g4!? (Een pionoffer dat dient om de dame de weg naar de h-lijn vrij te maken). 20Pe5 x g4 21. f2-f3, e4xf3 22. Lg2 x f3, Pg4-e5 23. Dd2-h2. Lf7xc4 (Op deze verdediging heeft de zwartspelér vertrouwd). 24. b3xc4, Pe5xf3 25. Dh2-h7t, Kg8-f7 26 Pc3-d5!, Tf8-g8 27 Pd5xe7 (Lijkt zonder meer beslis send omdat 27Dxe7 28. Dxg6t, Kf8 29. Pe6t de dame kost. Maar de zwartspeler vindt nog een verras sende verdediging) 27 Td8-b8! 28 Kbl-al! (De Deen beschikt over stalen zenuwen Op 28T x b2 wint 29. D x g8t). 2 8Dd7xe7 29. Dh7xg6t. Kf7-f8 30. Pf4-e6t, De7xe6 (Heeft de witspeler zich verrekend? Zwarts combinatie luidt: 31. Dxe6, Lxb2t 32. Kbl, Ld4t 33. Kc2, Tg2+ 34 Kd3. Pe5t en wint!). 31. Lb2 x g7tKf8-e7 (Het lijkt nog altijd dat de zwartspeler de partij heeft gered, want na dame- ruil heeft hij weinig meer te vre zen). KAVALEK. m zm LARSEN De opgave: hoe beslist de witspe ler de partij vanuit de diagramstel ling? OPLOSSING Wit: (Marcus) Kgl, Te5, Lc4, pion nen a2, b 3. d4, e3, g3, h2. Zwart (Van Baarle): Kg7, Db4, pionnen a6, b6. e6. f5. f3. g5 en h6. Op 39. Kf2 volgt. 39Dd2f (Winnend is ook 39g4). 40. Kxf3, g4f 41. Kf4, Df2 mat. De witspeler maakt de juiste opmerking, dat zwarts val in deze partij 21Kh7, die van een uitroepteken werd voor zien, in werkelijkheid een vraagte ken verdient. Wit had de zet met het verrassende 22. Dh5! kunnen af straffen. TTe heer R G Vermeulen in Harderwijk •vindt dit de ge woonste zaak van de wereld. Hij voorziet zelfs dat „de sauna de badkamer van de Nederlanders in de toekomst wordt". Een douche of een badkuip is niet meer vol doende over tien of twintig jaar. Zich de saunaman noemende is hij een van de oprichters en een van de bestuursleden van de Ne derlandse Sauna Vereniging, een organisatie waar 65 procent van het totale aantal exploitanten van openbare sauna's in- is vertegen woordigd. Hij is hoofdredacteur van het blad De Saunaport en verkoopt sauna's aan instellingen en parti culieren. Om zich te bekwamen in de kunst van het traditionele Finse bad, haalde hij in Duitsland het diploma saunabadmeester. „De sauna een Keltische kreet, die bakken en verwarmen betekent past prima in het le venspatroon van de Nederlanders. De meeste mensen eten verkeerd, leiden een zittend leven en doen te weinig aan hun lichaamscondi tie. Zij hebben bovendien meer vrije tijd en dus tijd genoeg om een saunabad met een ochtend-, middag- of avondvullend pro gramma te nemen". „De afwisselend hete en koude baden maken je lichamelijk fit ter, beter bestand tegen bijvoor beeld een verkoudheid en je kan het leven geestelijk weer beter aan", zo heeft hij elke week op xijn Fins badend ondervonden. Dr. J. G. Schuurmann, direc teur van de fysiotherapeutische kliniek De Limiten in Huizen, Noord-Holland, heeft de positieve en negatieve kanten van de sauna ondervonden. „De sauna kan wel dadig voor een mens zijn. Hij kan er ook schade van ondervinden". 7%/T ensen vooral boven de veertig raadt hij aan voordat zij een sauna bezoeken advies aan hun huisarts te vra gen. „Als zij het doen, laten zij het dan goed doen. Eerst een warme douche gebruiken, zich goed afdrogen en dan het kamer tje binnengaan". Beginnelingen kunnen het beste op het onderste bankje gaan zitten of liggen, waar zij de minste last hebben van de warmte (90 tot 100 gra den). „Blijf er vijf tot acht minuten ln. Beslist niet langer als het de eerste keer is. Vooral slanke, blonde mensen met vaak koude voeten en handen moeten voor zichtig zijn. De grote stevig ge bouwde of atletische typen kun nen meer hebben. Dan gaan zij naar buiten om af te koelen en het lichaam van 38 of meer gra- denterug te brengen tot het nor male, dat rond 37 graden schom melt. Dan begint de cyclus op- nieuw." T~)r. Schuurman laar patiënten, die herstellen van een hart infarct vaak een saunabad ne men. Hij ervaart al vijftien jaar dat een hoge bloeddruk in de suana daalt en een lage stijgt. „Negen tot twaalf maanden na een lichte hartinfarct laat ik de mensen meestal de eerste sauna nemen. Twintig kniebuigingen zijn voor hen vermoeiender dan een saunabad." Hij waarschuwt de beginnelin gen op zijn minst anderhalf uur voor een sauna te reserveren. „Als het vlug, vlug moet, laat het dan." In zijn kliniek is koffie drinken of een sigaret roken in W/ie niet ineer gelooft in zijn eigen voortbestaan, hóéft er ook niet meer in te geloven. Hij gaat eraan. Toch ziet de heer J. H. Bodewes, directeur van de Mi waco (Middenstands Warenhuizen Coöperatie) in Apeldoorn deze stemming bij steeds meer mid denstanders, die hij overigens lie ver ondernemers noemt. („Dat zijn ze toch, noem ze dan ook zo"). Hij vindt dat een kwalijke zaak. Niet alleen voor de midden standers zelf, maar ook voor hun kinderen, die in het eigen vak weinig inspiratie meer meekrij gen van thuis en snel een goed heenkomen zoeken, zodra de ge legenheid er is. Vooral niet bij vader in de zaak, heet het dan. Willen ze tóch in hét distributievak blijven, dan gaan ze bijvoorbeeld naar het grootwinkelbedrijf. Is dét dan een pilaats voor de middenstan der? Hij ergert zich eraan en die er gernis stoelt op harde feiten. Doordat veel middenstanders het zelf niet meer zien, zakt hun aanzien ook in de publieke opinie. Het wordt al moeilijker voor een middenstandsondememer, een plaats te krijgen in nieuwe win kelcentra naast het grootwinkel bedrijf. Moeilijker om kapitaal te krijgen. Moeilijker om het res pect te behouden, dat men altijd heeft getoond voor de hardwer kende middenstandsondernemer, die met kennis van zaken altijd een belangrijke plaats heeft ge had in het distributie-apparaat. „Als de middenstand werkelijk grotendeels zou verdwijnen, gaan we een belangrijk areaal aan on- dememingslust en vakmanschap verliezen", zegt de heer Bodewes; „alles gaat dan op in een collec tief systeem. En het hoeft niet. Als we zelf maar blijven mee doen". „W/e", zegt hij. Voelt hij zich volop middenstandsondet- mer ook in de Miwaco? Ja, zo voelt hij zich, evenals de twee bijbehorende heren G. J. Sonnen- berg uit Putten en D. J. Zwart uit Epe, directeuren van zusterorga nisaties. Ze hebben alle drie mid denstandszaken gehad en hebben die nóg, al staan ze er zelf niet meer zo vaak in. Vijf jaar gele den vonden ze elkaar definitief in de toen door hen opgerichte Miwaco. In grote lijnen komt hel principe hierop neer: een aantal warenhuizen tegen de dertig nu voorziet zichzelf via een centraal orgaan van een selectie uit het distributiepakket, uitslui tend met veel gevraagde artike len. Die selectie wordt zódanig gepresenteerd, dat het kiezen ge makkelijk wordt: niet alleen door zelfbediening, maar ook door een uitgekiende inrichting van de winkel. Specialiteiten worden overgelaten aan de speciaalzaken. Miwaco zoekt alleen naar een as sortiment van goede kwaliteit, dat laag in prijs kan blijven door de grote omzetsnelheid en het coöperatief inkopen in heel Eu ropa. Is een bepaalde fabriek naar het oordeel van Miwaco te duur met haar spullen, dan zet zij er zelf een gelijkwaardig artikel naast voor lagere prijzen. De te genprestatie, die deelnemende middenstanders leveren, zijn een contributie en vooral de bereid heid, een stuk zelfstandigheid op te geven. Het gedeelte van hun assorti ment bij sommigen bijna 100 pet. dat zij onder de vlag van Miwaco presenteren, kopen zij niet meer zelf in. Een groot stuk van hun administratie wordt overgenomen. Het komt niet zel den voor, dat de middenstander zelfs zijn eigen naam van z'n zaak af haalt. „Dat zijn offers, maar in wezen komt zo'n man er alleen maar sterker door op de markt van zijn woonplaats te staan", aldus de heer Bodewes. „Bovendien krijgt hij de handen vrij om andere dingen te gaan doen in zijn zaak, waar hij eerst niet aan toekwam. Iedereen die ooit zelf in een zaak heeft ge staan weet wel, aan hoeveel din gen je niet toekomt als je alles zelf moet doen". l^en bundeling van onderne- merschap, zó noemen de Mi- waco-mensen hun organisatie, die hen \ot aanzienlijke bedrijfsre sultaten heeft gebracht. Voortdu rend hebben zij contact met hun directie, met elkaar en met de in kopers, die heel Europa afreizen In de flexibele administratie, op gebouwd in het centrale bureau aan de Vlijtseweg in Apeldoorn, staan hun bedrijfsresultaten ook van dag tot dag beschreven. Alles kan la minute worden nagesla gen. Op basis van die gegevens kunnen ook adviezen worden verstrekt over nieuwbouw, ver bouwing en allerlei andere activi teiten. Sanering, het veel gehoorde woord in middenstandskringen, is hier een welhaast lasterlijk woord. Saneren doe je immers met onrendabele zaken en Miwa- cozaken worden rendabel ge maakt. Het is niet zo, dat een zaak die op het kantje wiebelt, zich nog gauw in Miwaco kan nestelen, maar wie erin komt zal het woord sanering uit zijn hoofd kunnen zetten. Uitbreiding en nieuwbouw zijn begrippen, die hier meer vertrouwd zijn. Het is eigenlijk een soort pepcentrum, maar dan wel op basis van harde zakelijke gegevens en mogelijk heden. „We hebben bewezen dat middenstandszaken tot continue ring zijn te brengen inplaats van tot sanering", zegt de heer Bode wes, „al moet je natuurlijk nooit vergeten dat aan het hoofd van een goede zaak een goede onder nemer dient te staan. Het ideale ist dat het hem niet te goed en niet te slecht gaat. Wie daar tus senin zit, is er vaak het best aan toe. Maar voor alles zijn we er maal met elkaar er een voorbeeld trots op dat we in Miwaco alle- van geven, dat de middenstander zich zelf niet te laag moet aan slaan. Hij moet niet in een hoekje bedrijf of votpr welk ander bedrijf kruipen vóór het grootwinkel- ook. Als hij een goeie ondernemer is, dan zal er altijd plaats voor hem blijven". TTe heer P. A. Koning in Loe- nen stuurde ons deze foto, die hem actueel genoeg leek voor plaatsing. Inderdaad! Door het wel bijzonder slechte weer van de laatste weken, zo schrijft de heer Koning, zullen betrekkelijk weinig waarnemingen van deze grote komeet gemaakt zijn. ..Zoals u al reeds hebt bericht zijn in Nederland op 26 maart de eerste waarnemingen ge daan. Tot op heden waren slechts vijf nachten min of meer geschikt om meestal tij dens een korte opklaring de ko meet te kunnen zien. Foto's zul len er dan ook voor zover mij thans bekend weinig gemaakt zijn". Deze foto heeft de heer Ko ning gemaakt toen de komeet, die we tot de grootste mogen re kenen van de na-oorlogse jaren, ongeveer op het toppunt van zijn helderheid was. De kop is zeker van de .eerste grootte (helderheidsklasse) en de staart minstens zeven booggraden lang. De foto is gemaakt met een normale kleinbeeldcamera F 1,9 echter gemonteerd naast een sterrenkijker en met deze sterrenkijker is de komeet met de hand gevolgd. Belichtingstijd circa 2 minuten. Het tijdstip 2 april in de na-nacht om twintig minuten over vier onze tijd. Sterrenbeeld Pegasus. De komeet, vertelde de heer Koning, kan men nu vinden in het gebied ongeveer op de grens van de sterrenbeelden Andro meda en Lacerta. Op 17 april komt de komeet in het sterren beeld Cassiopeia en wordt dan geleidelijk zwakker. In het probleem van vorige week had u als zuid in handen: SCH .9 7 6, HA A H 9 4. RU 8 2, KL A V B 8. Al len waren kwetsbaar en het bied- verloop was: noord oost zuid west - pas 1 HA doublet redoublet 2 KL De vraag was wat u nu zou doen. Welnu, met dit spel moet u een doublet geven dat klinkt als een klok. Uiteraard hangt uw beslissing af van de betekenis, die u en uw partner hechten aan het redoublet, maar als we van de gangbare nor men uitgaan, dan is doublet het eni ge bod dat voor u openstaat. Het redoublet geeft in deze situa tie namelijk een spel aan met meer dan 8 punten, maar dat is in prin cipe niet de enige boodschap die partner met dit bod wil overbren gen. Meestal duidt het redoublet er ook nog op dat partner wel zin heeft in tegenspelen, en als hij die heeft, hebt u het-met dit spel nog meer. In het licht van het feit dat partner u verteld heeft, dat hij wel iets in te genspel ziet, moet dit 2 KI contract voor de tegenpartij wel een rampza lige aangelegenheid worden. Misschien schrikken ze er zelf van en gaan ze op zoek naar iets anders, maar als ze weglopen naar 2 Ru of 2 Sch, dan zal partner ze vermoede lijk wel de les kunnen lezen en mocht hij het weglopertje niet kun nen doubleren, dan is het altijd nog vroeg genoeg om nieuwe plannen te maken. U begint met doubleren en wacht daarna af wat de toekomst zal bren gen en vermoedelijk houdt de toe komst grote dingen voor u in. Zoals bijna met elk probleem op het bied- terrein, komt ook hier weer de kwestie kijken dat de één aan een bepaald bod een andere betekenis wil verbinden dan de ander. Mis schien is in uw biedopvatting het redoublet een bod dat niet' in de richting van tegenspelen wijst, maar dat nu juist aangeeft dat er goede steun in de openingskleur aanwezig is. Mocht dat het geval zijn, dan kan het natuurlijk voorkomen dat de eigen manche lucratiever zal blij ken te zijn dan het tegenspel. In de gebruikelijke opvatting geeft het redoublet echter een neiging tot te genspelen weer en zelfs met een partner waarmee ik geen enkele af spraak op dit gebied gemaakt heb, zou ik met dit spel altijd doubleren. Aan zo'n doublet kun je je nooit een buil vallen, want het is buiten gewoon onwaarschijnlijk dat dit 2 KI contract gemaakt gaat worden, terwijl het misschien wel schatten op kan leveren. Zoals het spel in de praktijk lag, kreeg'dê doubleerder inderdlaad de hoofdprijs, want de hele verdeling zag er als volgt uit: Sch H B 8 5 3 Ha B 7 Ru A 9 7 5 KI 7 3 Sch A V 104 Ha 10 5 Ru H V B 10 3 KI 6 2 Sch 9 7 6 Ha AH 94 Ru 8 2 KI A VB8 West had na zuids doublet op 2 KI al SDilt als haren op zijn hoofd van rijn informatiedoublet en hij zocht zijn heil in 2 Ru, een contract dat door noord afgestraft werd. Noord kwam met troef aas uit en speelde een kleine troef door, zodat toen de kruitdampen opgetrokken waren, er 800 punten voor N-Z op het scorepa piertje prijkten. Als u het spel nog even verder wilt bekijken, zult u tot de ontdekking komen dat het enige manchecontract voor N-Z dat enige kans van slagen heeft 4 Sch is, maar ook die onderneming kon wel eens- op de nodige moeilijkheden stuiten. Slemcontracten komen niet vaak voor, maar als ze voorkomen staan er altijd heel wat punten op het spel en moeten ze dus zorgvuldig behan deld worden. Het probleem van deze week betreft een slemcontract. Zon der dat de tegenpartij zich heeft la ten horen, bent u als zuid in 6 Sch verzeild geraakt met de volgende spellen: Sch H 7 3 Ha A 5 Ru H 6 4 KI A V 7 51 Sch A B 9 5 4 Ha B 7 Ru A V 8 2 K1B 10 West vindt net de uitkomst die u tegenstaat, harten 10. U besluit di rect maar het aas te nemen. Ho» speelt u dit slemcontract nu verder? d.oor jM Bom Het zal de trainer van de natio nale damselectie evenzo te moede zijn als zijn collega Happel van Feijenoord: vlak voor een beslis sende ontmoeting blijken zijn pupil len hopeloos uit vorm, de produkti- viteit ontb reekt, de juiste mentale instelling is zoek en er is geen uit wijkmogelijkheid, omdat geen b ete- re vervangers beschikbaar zijn en b ovendien de tijd ontb reekt om naar nieuwe kandidaten te zoeken. Evenals Happel heeft ook drs. rg geleei wogen het falen van zijn kandida- Roozenburg geleerd uiterlijk onbe- ten over zich heen te laten gaan en zelfs glimlachend de pers te vertel len, dat eind april de definitieve sa menstelling van het team, dat eind juni tegen het geduchte Rusland in het krijt zal treden, b ekend zal wor den gemaakt.... Onderstaande partij uit de natio nale titelstrijd zal Roozenb urg met zorg vervuld heb b en, omdat de wit speler zeker op zijn lijst van de uit verkorenen moet staan: Wit: D. de Jong; Zwart: H. Wiers- ma. 1. 32-28 17-21; 2. 31-26 12-17; 3. 37-32 7-12; 4. 41-37 Beter is beslist 36-31. Nu komt zwart gunstig tot een openingsinitiatief. 419-23; 5. 28x19 14 x 23 6. 34-29. Nu de voorpostaanval (21-27) zeker volgt, is 37-31 b eter, omdat na (21 -27) 32 x 21 (16 x 27) 31 x 22 (18 x 27) zwart niet zo makkelijk tot een cen- trumb eheersing komt. 623X34; 7. 40 x 29 21-27 8. 32x21 16X27; 9. 44 -40 1-7; 10. 50-44 10-14; 11. 37-31. De geijkte tegen actie 35-30 is onmogelijk door (27-31) en (18-22) 1114-19; 12. 31X22 17x28; 13. 33x22 18x27; 14. 46-41 12-18; 15. 41-37 8-12; 16. 40-34 3-8; 17. 37-31. Het is nu al moeilijk voor wit een plausib el speelplan te ontwikkelen. 175-10; 18. 31x22 18 x 27; 19. 34-30 10-14; 20. 30-25 20-24 21. 29x20 15x24; 22. 45-40 12-18; 23. 40-34 18-23; 24. 38-33 8-12; 25. 42-38 1*1—17; 26. 48-42 Wit dreigt door 33-29 (23x32) 34-29 (24x33) 39x37 het zwarte centrum te verb rokkelen en gelijk een mogelijke aanval op de voorpost te openen. Zwart door kruist dit door: 2624-30! 27. 35x24 19x30; (zie diagram). Zwart heeft alle strategische pun ten vast in handen en wit ziet in het vervolg geen kans nog tot gevaar lijk tegenspel te komen. Hoewel niet analytisch aantoonbaar, moet de witte positie als vrijwel verloren worden b eschouwd. 28 42-37 7-11; Belet 33-29 door (27-311)29. 47 -41 2-8! Wit speelde op het minieme kans je (14-19?) en dan: 34-29 (23 x 34) 38- 32 (27 X 29) 43-38 (34 x 32) 25 x 3. 30. 44-40 17-22; 31. 40-35 14-19 32. 35 x 24 19 x 30; 33. 37-32?? Aan de lezers de opgave: Hoe be sliste zwart hier op elegante wijze de partij? OPLOSSING Wit (v. d. Sluis) 26, 32. 33, 34, 36, 37, 38, 39.40,41,42, 47.48 (13 st.) Zwart (Van Dijk) 2, 6, 8. 11, 13, 14, 15,16, 17,21,24,25,27 (13 st.) Na 34-29?? had zwart kunnen winnen door: (2-7!) 29x18 (17-22!) 26 x 28 (8-12) 32 x 21 (12 x 45!) Niet diep,, niet moeilijk maar onver wacht in een stelling, waarin geen directe combinatie aanwezig schijnt! Desniettemin zal Roozen- burg ook hierover fronsend zijn sombere gedachten hebben laten gaan! HORIZONTAAL: 1. Deze musicus geb ruikt een onhoor baar instrument (8) 4. Zoethoedertje (6) 8. Wie dit wederkerig doet verkeert in twijfel (8) 9. Reisstuk (6) 10. Gevolg van prikkelen (8) 11. Dit is helemaal niet netjes (2,4) 13. Zij ontvangt een warm onthaal (10) 17. In ruste (10) 21. Het vertrek van een aasvis (6) 22. Vreest de vlammen niet (8) 23. Vangertjes (6) 25. Het turen in de verte kan tot ver gissen leiden (8) 26. Kleine ingebeelde jonge dames (6) 27. Lichaamsbuis (4) 28. Kippegalop (3) VERTICAAL: 1. Monsterachtige vaartuigen (6) 2. Kunstmatige woestenij (6) 3. Zij heeft niet veel te beduiden (10) 5. Waakzaam aardigheidje (8) 6. Massaal smakend (8) 7. Hij moet de hele vaat drogen (8) 12. Niet in bed gestorven (10) 14. Elke zestig minuten kunnen zi. worden verdiend (8) 15. Hout laat zich niet buigen (8) 16. Deftige vrouw (4) 18. Inbreker zonder in (6) 19: Ondeugende diender (6) 20. Het zuchten der poeëten (6) 24. £>e oude baas is in Gelderland hele maal in de war geraakt (3) OPLOSSING HORIZONTAAL: 1. maU 5. beloven II. -gort 15 Aarle 17. keper 18. gerei 19. Kroaat 21. alt 22. kraken 23. ion 24. uit 28. moe 27. ade 28. nis 30. nodigen 31 las 33. elite 35. te gen 38. A T. 40 Ate 41 wel 43. nok 44. wl. 45. Lap 47 maner 49. ree 50 optreden 51. nood weer 52. Ut 53. Nyede 53. Urk 56. jr. 57. lel 59. tra 77. Armeen 79. ode 81. sonoor 83. Meers 84. weide 88. tonen 87. Anna 88. bergers 89. sago. VERTICAAL: 1. maki 2. Aaron j. ironie 4. sla 6. e.k. 7. Lea 8. opleiden 9. vet 10. er 11. Gea lif orkaan 13. reeds 14. Tine 18. eau 18. ui. imn tf-. uiuija tf*. meien ou. guuueia 01. klerken 39. tapir 41. wanen 42. lende 44. Weert 48. P.T.T. 47. men 48. roe 49. reu 54. eenzijdig 57. lis 58. Ineen 80. Samoa 81. Ate 83. temmen 64. Eem 65. pas 86. Altona 67. ren 70 kroeg 71. lama 72. hes 74. mot 76. Ar- no 78. era 79. oer 80. Ede 82. N.O.S. 84. we

De Vallei | 1970 | | pagina 19