Veenendaals dagblad Perfecte landing in de Stille Oceaan Giro geeft per 1 juli rente Wat een puinhoop Buiten het is ongelofelijk Als een epos Binella Cosmetic Computer. Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei De Jong zendt echtgenotes astronauten gelukwens Haise na aanblik afgestoten eenheid: Rede Nixon over verder terugtrekken uit Vietnam „Peuk-agent'' dient klacht in Binella8 Persconferentie BIJNA GEHEEL EUROPA KEEK Premier De Jong naar Groningen Gebed van de vlootpredikant NU EN DAN ZON... Ook uitgifte persoonlijke leningen HOUSTON De gevaarlijkste maanexpeditie in de ge schiedenis van de ruimtevaart is goed afgelopen. Honderden miljoenen mensen over de hele wereld her ademden toen t.v. en radio verslag deden van de behouden terugkeer van de drie astronauten. LUID GEJUICH NIXONS VREES Kraaispecht HITTESCHILD WARMER BAGAGE Scheuring in Hilversum PvdA nog juist voorkomen Sur, voor redactie en administratie! Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement t03 p.wH 4,40 p.m., 13,10 p.k VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De VaUet", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 18 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 91 Wereld opgelucht na behouden terugkeer ruimtevaarders HOUSTON De drie vrijdag veilig teruggekeerde astronauten zullen dins dagavond in Houston een persconfe rentie houden. Vermoeid maar opgeruimd stapten James Lovell, Fred Haise en Jack Swigert gisteren na hun landing uit de helikopter die hen had overgebracht naar het Amerikaanse vliegdekschip Iwo Jima in de Stille Oceaan. Wat er ook allemaal was misgegaan tijdens deze reis. de landing was perfect. Zelfs kwam de kegelvormige astronautencabine deze keer niet omgekeerd met de punt omlaag, in het woelige water van de oceaan terecht „Welkom aan boord," zei captain (.eland E. Rirkemo, de gezagvoerder van de Iwo Jima. De drie astronauten stonden er verlegen lachend bij. De aanblik van de opengereten voort stuwingseenheid, een paar uur eerder, waren zij nog niet vergeten. Toen gingen de petten en andere hoofddeksels af. Een vlootpredikant sprak in een kort gebed dank uit voor de behouden terugkeer van Lovell, Haise en Swigert en betrok daarin ook de vele experts die op aarde aan hun redding hadden meegewerkt. In het controlecentrum hij Houston, waar dag en nacht was gewerkt sedert dinsdag om de astronauten veilig naar huis te loodsen, was de ondraaglijke spanning inmiddels gebroken. Er steeg een luid gejuich op in de grote zaal met zijn vele instrumenten borden en projectieschermen en er gin gen, evenals de vorige keren toen de susccessen groter waren geweest, si garen rond. President Nixon proclameerde de ko mende zondag tot nationale bid- en dankdag. In zijn bekendmaking daar over bracht ook hij hulde aan de vele experts die de astronauten naar de aar de hadden helpen loodsen. Maar iets eerder had Nixon laten uitlekken dat hij bang was dat het ge beurde met de Apollo 13 buiten alle proporties zou worden opgeblazen. De oud-astronaut Michael Collins, nu onderminister van voorlichting, zei dat volgens Nixon de gebeurtenissen met de Apollo-13 aan het toekomstige onder zoek van de wereldruimte geen afbreuk zouden doen. DEN HAAG Minister-president P. J. S. de Jong heeft mevrouw Mary Haise en mevrouw Marilyn Lovell persoonlijk gelukgewenst met de be houden terugkeer van hun echtge noten. Ook heeft de minister-president na mens de Nederlandse regering een telegram aan president Nixon ge zonden, waarin hij de gevoelens van dankbaarheid voor de veilige terug keer van de Apollo-13 overbrengt. President Nixon en allen die aan de terugkeer meewerkten, wenste hij hartelijk geluk. '"•vv /*r.' DEN HAAG Prins Bernhard zal vrijdag in de ministerraad verslag uit brengen over zijn reis naar Indonesië en Japan. '"Poevallig zijn we wederom in een spechtenland terecht gekomen, gelijk we dit jarenlang gewend wa ren. Dan zou je 't als een gemis voelen, indien niet meer de roffel van de bonte-, het gehinnik van de groene- en de luide roep van de zwarte specht vernomen werd. Dit kan hier nu allemaal en we kunnen ons er zelfs in verlustigen, dat de bossen vlakbij het huis door de laatste worden verlevendigd met vlucht, trommel en schaterlach. Ook dit lenteseizoen heeft zich weer zo'n kraaispecht volksnaam, ge geven door Veluwse bosbazen en -werklui laten horen. Het is geen wonder, dat de vogel er verblijft, want er staan honderden zware beuken in lanen en samengroei. Ve le stammen vertonen inwaterings- gaten, sleuven van blikseminslag en oude holenwaarin kauwen, ho- lenduiven en kleine troglodyten ple zierig onderdak vinden. Ook de bos uil, die we 's nachts gedurig verne men. treft er woonruimte aan, voorts de eekhoorn en misschien soms de zeldzame edelmarter. Maar het meest ben ik in mijn schik met de voorname zwarte specht, die zijn aanwezigheid niet onder stoelen of banken steekt. In een gedicht van Jacob Cats wordt de specht verguisd: hy gaet de bosschen quellen, Hy wil (gelyck het schynt) de hoo rnen nedervellen, Hy piekt in al het hout Echter kan hij er niet de zwarte mee hebben bedoeld, want in zijn tijd was deze in ons land onbekend en in de duinen komt hij nog altoos weinig voor. Vermoedelijk heeft Cats de groene specht door hem „een dwaze snorker" genoemd op het oog gehad óf de bonte, maar ze stonden bij hém in een veel min der goede reuk dan bij uw 18 april '70 A. B. WIGMAN HOUSTON „Wat een puinhoop. Het is ongelooflik." Dat zei de astronaut Fred Haise toen hjj en zjjn makkers voor het eerst goed hadden gezien, welke ravage er was aangericht in de voortstuwingseenheid van de Odyssey. Dat gedeeltelijk vernielde deel van de Apollo-13 was toen afgestoten. „Allerlei rommel hangt er buiten," zei Haise verder, en Lovell meldde dat een heel stuk van de zijwand van de voortstuwingseenheid was weggeslagen. Terwijl het sterk gehavende deel van het ruimteschip wegdreef van de com binatie van maanlander en kegelvor mige cabine maakten de astronauten er zoveel mogelijk filmopnamen en foto's van. Die moeten later dienen voor een beoordeling van de ramp door groepen deskundigen van de Amerikaanse rijles- dienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA). Uit de woorden van Lovell en Haise was op te maken dat zich tijdens de tocht van de Apollo 13 de grootste ramp in de nog maar korte geschiede nis van de Amerikaanse expedities naar de maan had voorgedaan. Wat zou er gebeurd zijn met het hitteschild van de kegelvormige ca bine waarin de drie astronauten naar de aarde terug moesten keren Zou het kunnen zijn dat dat ook was be schadigd? Zo ja, dan waren de drie astronauten toch nog reddeloos verlo ren. Deskundigen in het controlecentrum nabij Houston werden opnieuw be stormd met vragen daarover. De des kundigen bleven kalm. Zij bleven hopen op de goede afloop van de jammerlijk mislukte derde expeditie naar de maan. De drie astronauten hadden geen tijd voor uitvoerige schilderachtige beschrij vingen van de toestand waarin de voort stuwingseenheid verkeerde. Nadat zij er filmopnamen en foto's van hadden gemaakt gingen zij meteen weer aan de slag, want er wachtte hun nog zeer veel werk in de dramatische slotfase van hun tocht. Het gehele elektrische systeem van de cabine van de Odyssey, dat stil was komen te liggen na het intreden van de noodtoestand aan boord, werd weer in werking gesteld. Nauwgezet de instruc ties volgend van de experts op aarde bepaalden de astronauten met een sex tant de positie van het ruimteschip in de wereldruimte. De gegevens gingen in de opnieuw in werking gestelde boordcomputer. Met de kille temperatuur waarmee zij de voorafgaande uren noodgedwon gen genoegen hadden moeten nemen was het toen ook afgelopen. „We be ginnen nu weer een beetje warm te worden", zei Lovell. Eerder hadden de drie astronauten erover geklaagd dat zij door de kilte slecht hadden geslapen. Uit het contro lecentrum in Houston kwam toen de opdracht dat zij een opwekkend middel moesten innemen. Het was zaak dat zij hun hoofd er op het einde van de ge vaarvolle reis geheel bij hadden. Het ruimteschip lag al voor de af scheiding van de gehavende voortstu wingseenheid goed in zijn koers, dank zij vier correcties die waren aange bracht door het gebruiken van kleine manoeuvreerraketjes van de stijgtrap van de maanlander Aquarius. Dat gebeurde toen het ruimteschip nog ongeveer 72.000 kilometer van de aarde verwijderd was en een snelheid had van ongeveer drie kilometer per seconde. In die tijd tussen het afstoten van de voortstuwingseenheid en het afstoten van de Aquarius hadden twee van de drie astronauten het zeer druk met het overbrengen van bagage die per se mee naar de aarde terug moest zoals filmcamera's en fototoestellen naar GENÈVE Eenentwintig landen die op het Eurovisienet waren aangesloten hebben 't spanende gebeuren van de te rugkeer van de onfortuinlijke astro nauten in rechtstreekse uitzendingen via de televisie in de huiskamers van tientallen miljoenen kijkers gebracht. Dat waren zestien landen in West- Europa en verder Zuidslavië, Roe menië, Algerije, Marokko en Tunesië. Zes Oosteuropese landen namen de uitzendingen op om deze later op de avond op het scherm te brengen. Naar schatting hebben in West- Duitsland ruim 29 miljoen mensen vrijdag tussen 6 en 8 uur voor hun t.v.-toestel gezeten en 28 miljoen in Engeland. de cabine en van overbodig geworden uitrustingsstukken en zakken met af val naar de Aquarius. Ongeveer een uur en een kwartier voor de landingstijd werd ook de Aqua rius afgestoten. Even later werd in Houston bekendgemaakt dat men al bezig was met de samenstelling van een speciale raad van onderzoek naar de oorzaak van de ramp in de wereld ruimte. Op het vliegdekschip Iwo Jima stond toen al een marineband klaar om „The age of Aquarius" te gaan spelen zodra Lovell, Haise en Swigert aan boord waren gekomen. Iedereen op de ber- gingsvloot duimde voor de astronauten. DEN HAAG Minister-president De Jong gaat woensdag naar Groningen om over de werklooshtid in deze provin cie te spreken met de commissaris van de Koningin, mr. E. H. Toxopeus. De ministerraad heeft gisteren een interimrapport over de werkeloosheid in Oost-Groningen bestudeerd, dit is sa mengesteld door de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, de heer Van der Peijl. De astronauten van Apollo 13, v.l.n.r. Fred. Haise, James Lovell en John Swigert, breed lachend nadat zij uit de bergingshelikopter aan boord van de Iwo Jima zijn gestapt. Dil gebed werd uitgesproken door de vlootpredikant aan boord van het vliegdekschip Iwo Jima: ,,0 Heer, met vreugde verwelko men wij op aarde de astronauten Lovell, Haise en Swigert die, door Uw genade, hun bekwaamheid en de bekwaamheden van vele men sen, de gevaren te boven zijn ge komen die zij tijdens hun tocht lie pen, en veilig en wel bij ons zijn teruggekeerd. Wij bieden onze nederige dank aan voor deze goed geslaagde ber ging, Amen." WASHINGTON President Nixon zal maandag in een toespraak voor radio en televisie plannen onthullen over de volgende terugtrekking van troepen uit Vietnam. Dit maakte het Witte Huis vrijdag avond bekend. De uitzendingen beginnen vermoedelijk om 6 uur 's avonds plaat selijke tijd, dat is om 3 uur in de nacht van maandag op dinsdag. HILVERSUM Op de vrijdagavond door het partijbestuur van de Partij van de Arbeid in de VARA-studio in Hil versum belegde vergadering is met enige moeite een scheuring in de plaat selijke afdeling voorkomen. De over de kandidaatstelling voor „progressief Hil versum" ontevreden P.v.d.A.-leden (J. B. Broeks, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Eerste Kamer en voorzitter van de VARA, fractieleider in Hilversumse gemeenteraad Jan de Troye. oud-Arbeiderspers-directeur H. van Kuilenburg, gedeputeerde mr. J. Roelse, J. W. Rengelink) zagen een door de heer De Troye ingediende motie, waarin de afkeuring over de gang van zaken bij de kandidaatstelling werd uit gesproken, met 169 tegen 154 stemmen verworpen. AMSTERDAM De Amsterdamse hoofdagent J. Gaastra heeft gistermid dag een klacht wegens smaad en'of laster laten indienen tegen de tv-regis- seur René Coelho. Hfj heeft verzocht een strafvervolging tegen de heer Coel ho in te stellen. De klacht van de agent^ richt zich tegen de televisie-uitzending van april, waarin beelden vertoond werden waar op volgens de tv-regisseur de hoofd agent een brandende peuk door een opening in de voordeur van een toen „bezet" pand in de Sarphatistraat zou hebben laten vallen. De officier van justitie besloot na de tv-uitzending geen strafvervolging tegen de agent in te stellen; ook zijn tegen hem geen diciplinaire maatregelen genomen. DEN HAAG Per 1 juli zullen ge wone girorekeningen rentegevend wor den. Ook wil de girodienst dan per soonlijke leningen gaan verstrekken. Over de hoogte van de girorente is nog geen beslissing genomen. Het per centage zal 3 of 3,5 procent bedragen. De giro hoopt op deze manier de toe nemende concurrentie van de particu liere bankinstellingen te kunnen opvan gen. Bij een rente van 3,5 procent zal de Girodienst jaarlijks ongeveer 150 mil joen gulden moeten uitkeren. Juist deze week heeft de giro de twee miljoenste rekeninghouder ingeschreven. Het totale tegoed van de giroklanten bedraagt ongeveer 4,5 miljard gulden. Als de ruimtevaart al lang alN iets heel gewoons zal zyn aanvaard en nie mand er meer iets spectaculairs in zal zien en die tjjd komt sneller dan men denkt zal de tocht van de Apollo-13 nog voortleven als een epos, een heldendicht uit de tjjd dat astronauten nog pioniers waren. Na tuurlijk zal dan al wel het ware ver haal van deze mislukte maanreis ge schreven z|jn, maar wat deert het ons dat we van al die technische bijzon derheden weinig of niets begrijpen? We z\jn er getuige van geweest dat drie mannen aan een voor ons haast onbegrijpelijke dood-in-de-ruimte zijn ontdnapt en dat vervult ons met vreugde en trots. En we feliciteren er die 3 astronauten mee. En hun vrou wen en kinderen. En heel die Houston- gemeenschap die aan dit onbegrijpe lijke heeft meegewerkt. Maar en vergeef het ons dat we dit combineren op hetzelfde vreugde volle moment dat die drie uit de oceaan werden opgetakeld zochten in de Franse Alpen wanhopige mensen naar de lichamen van kinderen, slacht offers van een lawine. Op datzelfde ogenblik gebeurde er ergens in de wereld een ongeluk met dodelijke af loop was het niet in het verkeer dan was het in een fabriek of op zee. En op datzelfde ogenblik stierf ergens in de wereld een mens van honger. Of aan kanker. Of aan een hartinfarct. Want dat zijn ziektes die we niet de baas zijn geworden. Is het juist om aan het epos der ruimte vaart deze treurzang van dagelijkse gebeurtenissen te koppelen? Ja. Want we zullen er aan moeten wennen dat ook de ruimtevaart zijn slachtoffers zal gaan eisen het kan kort of lang duren maar het komt onherroepelijk. En als het tien keer Is voorgekomen zijn we er zo aan gewend dat we hei kranteberioht nog maar met een half oog zullen lezen. Want de menselijke geest stompt af voor deze dingen. We zijn blij, heel diep h'Ü me* deze behouden terugkeer. Hier heeft het menselijk falen niet zoals zo dik wijls de dood gebracht. Blijft wel de vraag of niet, zoals in zo menig epos, het menselijk falen te gemakke lijk wordt weggedrukt. Voor dié men taliteit Is in onze wereld dachten wij allerminst reden. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer zal dit weekeinde rede lijk zijn met gunstige en minder gunstige momenten. Zonnige perio den vormen de positieve kant, en kele plaatselijke buien de keerzijde. De temperatuur blijft bij wind uit zuidwest tot west vrij normaal voor de tijd van het jaar, met in Gelder land geen hogere uitersten dan 12 tot 14 graden. Morgen: zon op: 05.36; onder: 19.44. Maan op: 17.31; onder: 04.41. DELFT Het gemeentebestuur van Delft heeft gisteravond de popgroep Tee Set gehuldigd. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in het stadhuis De huldiging had plaats in verband met de successen van Tee Set op de Ameri kaanse platenmarkt. Inmiddels is daar het miljoenste exemplaar van de plaat „Ma belle amie" verkocht. ADVERTENTIE De onfeilbare make-up-adviseuse nodigt u uit (en Iaat u-vrijbl ijvend-kennismaken met de kunst der kleurharmon ieën). Het volmaakte make-up advies regelrecht uit Parijs. Een noviteitmake-up advies in harmonie met de kleur van ogen, haar, teint en kleding ontwikkeld door 'n befaamde Parijse Visagist en aanbevolen door onze onfeilbare „adviseuse" - de Binella Cosmetic Computer. Vrijblijvend, u krijgt zelfs gratis een Binella Pasje, waarop de harmoniërende kleuren voor uw make-up vermeld worden. Komt u? Make-up met de volmaakte kleurharmonie De Binella osmetic Computer verwacht u: Van ma. 20 t/m za. 25 april bij, DROG. PARF. EYGENRAAM, HOOFDSTRAAT 159-11, APELDOORN

De Vallei | 1970 | | pagina 1