„Als ons natuurgebied niet wordt uitgebreid, treden er plagen en ziekten op" Kabouters gaven zwembroek af voor onderminister wm 20 Opnieuw 100 Vietnamezen in kamp neergemaaid Tot '75 in de provincie vierduizend hotelbedden erbij voldoende geacht Waarschuwing van Utrechtse bioloog: Twee bomen nodig om uitlaatgassen van één auto te compenseren" „Zee wel vuil. maar niet zó gevaarlijk III8I Ll'll Duitse PTT helpt Miinchen kosten van Spelen bestrijden twee dagen in mei op uw 65kaart Gratis reizen dage ^65"* MUM mm iÉiiiiiiiiiiKiaaiaiiiiiiiinfc PEREVUUR AL EEN KWALIJK VOORBEELD Blank Rhodesië heeft president WKiuJÊKKÊM ...om zéker te zijn CAMBOOJANEN GAAN BOOR MET TERREUR Dominee na i het niet op Sovjet-kolonel moet weg uit Zuid-Slavië de beste hekken komen uit Best' ,,/vmerehcet" in rouwkader geannonceerd Prins Bernhard rapporteert over zijn reis BELGISCH MEDICUS: voordelig uit met NS Dode baby in vaart JONGE BOSSEN een uitnodiging voor een bezoek aan feestelijk Rotterdam! POGROM „CONSEQUENTIES" Ca B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen ZATERDAG 18 APRIL 1970 DEN IIAAG Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Volksgezondheid heeft vrijdagmiddag van de vreem de mogendheid „Oran je Vrijstaat" een zwembroek gekre gen om voor te kunnen gaan in het zwemmen in de Noordzee aan het Scheveningse strand. De kabouters troffen de staatssecretaris niet thuis op zjjn departe ment. waar de plaatsvervangend secretaris-generaal, mr. .1. P. F. II. Kloppenburg, de van sponzen vervaar digde broek, in ontvangst nam. De kabouters sloegen de aangeboden sigaretten af met de voorts een knipselkrant achter met berichten over de alom loerende en dreigende gevaren voor de volksge zondheid, opdat de autoriteiten van „Volksgezondheid" deze gevaren goed worden ingeprent en adequate maat regelen mogen volgen. Voor zij tot de kamer van de heer Kloppenborg waren toegelaten, had in de hal van het departement de natio nale hymne van Oranje Vrijstaat, „De uil zat in de ol men", geklonken. Tevens werden er enige flesjes met zeewater, getuige de opschriften al dan niet vermengd mededeling, dat de lucht al vuil genoeg was. Ze lieten met faecaliën, bij de lift neergezet. DEN HAAN (België) Dr. Fernand Alexander, hoofd van het grootste Bel gische medische centrum voor zeethera pie drijft de spot met de berichten over het gevaar van cholera, typhus etc., die het gevaar van cholera, tyfus etc., die zwemmers aan de Btlgische kust zou den lopen, maar wel vindt hij dat er dringend iets gedaan moet worden aan de vervuiling van de zee voor de Bel gische kust. Hij staat aan het hoofd van twee •antra, waar voortdurend een 700 kin deren en een groot aantal toeristen on der behandeling zijn voor astma, andere ademhalingskwalen en bijvoorbeeld ec zeem. Hij vertelde dat het slechts éénmaal in zijn centra is voorgekomen, dat de aérosol-behandeling voor verscheidene weken moest worden gestaakt, nadat kiemen in het zeewater waren gevon den. Deze maatregel werd genomen, omdat de kiemen de longen hadden kunnen binnendringen. De alarmerende berichten van de Franse en Belgische consumentenbon den vindt hij bespottelijk. „Maar laten wij eerlijk zijn, de huidige toestand kan niet voortduren. De meeste industriële en menselijke afval in België komt in zee terecht. Een regeringsfunctionaris heeft zojuist voor de t.v. gezegd, dat het miljard francs, dat nodig is om af val te zuiveren, te veel was. Ik vind het zeer goedkoop. Wij geven in tien jaar uit wat in Nederland in één jaar wordt uitgegeven om de vervuiling te bestrij den". „Het zeewater zou heel goed binnen een paar jaar zijn helend vermogen kunnen verliezen. Het kustwater wordt niet voldoende meer vermengd met het Water op open zee. Het probleem is al gemeen. Een deel van de zéèfauna en flora van Bretagne is verdwenen en de Oostzee verkeert in groot gevaar...Het is de hoogste tijd iets te doen". ADVERTENTIE Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2, 5, 9.12,13,20,21,23,26, 27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. 3-maandskaart f 20.-, echtpaar f30.- Jaarkaart i j f60.-, echtpaar f75.- SCHIJNDEL Vrijdag heeft een schipper in de Zuid-Willemsvaart onder de gemeente Schijndel in Noord-Bra bant het lichaam van een pasgeboren baby gevonden. De gealarmeerde politie haalde het lijke uit het water. Het bleek een jon getje te zijn. De voldragen baby schijnt onmiddellijk na de geboorte in het wa ter geworpen te zijn. Sectie heeft uit gewezen, dat de baby nog heeft geleefd voor hij in het water werd geworpen. President Svoboda van Tsjecho- Slowakije is onderscheiden met de in ternationale Leninprijs wegens zijn verdiensten voor het „versterken van de vrede tussen de naties", zo is door Tass meegedeeld. UTRECHT „Het is absoluut noodzakelijk, dat hel areaal natuurgebied in Nederland wordt uitgebreid. An ders treden onvermijdelijk plagen en ziekten op". Deze alarmerende waarschuwing ïs afkomstig van drs. J. T. de Smidt van het Instituut voor Systematische Plantkunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Het instituut houdt zich in toenemende mate bezig met het luiden van de alarmklok der milieuverontreiniging. Drs. De Smidt vindt echter, dat het niet voldoende is onheilsprofeet te zijn zonder ook te trachten een oplossing te geven. Die oplossing is: onmiddellijk ophouden met verdere aantasting van welk natuurgebied dan ook. Daarentegen juist de natuurgebieden uitbreiden door omzetting in natuurgrond. Verder: ophouden met de verontreiniging van het milieu door de vervuiling van water, lucht en bodem. Ophouden met het zomaar gebruiken van kunst mest en giftige bestrijdingsmiddelen, die behalve op de schadelijke insecten en planten ook op andere levende organismen inwerken. Veel meer geld beschikbaar stel len voor het onderzoek naar de vervuiling van het milieu door biologen. Gebruik maken van de wetenschap der vegelatiekunde om op die manier de mate van vervuiling aan te tonen. Meetnetten voor de luchtvervuiling zijn nuttig, maar men kan uit de toestand der plantengroei in een bepaald gebied veel duidelijker de mate van luchtvervuiling afleiden. lllii'l 1'lffHPIIlMlillll MU NCM fc N 197? V l f D f N \J 5 Of U T St Hl fi.UNDISPOS f >»if litiiiiiiiiii liiÉftftiiii {O OEUTSCHf BUNOISPOST 'V A Het gaat om evenwichtige oecosystemen, dat wil zeggen om evenwichtige ge helen van alle levende organismen in een bepaald gebied. Deze organismen be ïnvloeden elkaar wederzijds en staan in wisselwerking met het niet-levende milieu. Een goed werkend oecosysteem is stabiel, waardoor een bufferende In vloed wordt uitgeoefend op de omgeving. In een goed ontwikkeld oecosysteem ontbreken plagen en ziekten en vervuiling treedt niet op. doordat de vrijkomende stoffen w-eer in de kringloop worden opgenomen. De mens is echter hard op weg het oecosysteem te gronde te richten, ener zijds door het natuurgebied steeds ver der te verkleinen, anderzijds door er steeds meer druk op uit te oefenen door middel van de produktie van af valstoffen. Vergeleken met tachtig jaar geleden, is de diversiteit van de oecosystemen in Nederland nog maar vijf procent. Op die vijf procent drijft het functioneren van het leefmilieu in Nederland nog maar. Het is volgens drs. De Smidt „een absoluut minimum". Dringen we dit minimum nog verder terug dan ont staan ziekten en plagen, waarvan dan niemand de oorzaak kan aanwijzen. We hebben het gezien met het perevuur in Zuid-Beveland na de afsluiting van het Veerse Meer." De heer De Smidt en de andere me dewerkers van het instituut voor Syste matische Plantkunde zijn na de Pro- gil-affaire in Amsterdam vorig jaar pas echt in het geweer gekomen Zij hebben vanuit hun vakgebied ge fundeerde kritiek geleverd op de plan nen met de oefenterreinen voor het le ger en op diverse ontgrondingsplannen van gemeenten in het land. Ook hebben zij ernstige kritiek op de bestuurders van de eigen universi teit, die ten oosten van Utrecht een nieuw universiteitscentrum uit de wei degronden stampen. „Waarom maakt de universiteit bij de planning geen ge bruik van zijn eigen deskundigen?", vraagt men zich af. De vraag kan vele mailen herhaald worden. In het instituut in Utrecht is men ervan overtuigd dat uitbreiding van de oecosystemen het enige redmiddels is, maar niettemin lopen er een aantal vegetatie-kundigen rond, die geen passende baan kunnen vinden. Ook komt het Kuinderbos ter sprake. Drs. De Smidt geeft nog eens aan welk een gruwel het zou zijn dit jonge bos te kappen. Daartoe betoogt hij, dat juist dit soort bossen jong, snelgroeiend en op rijke grond de vervuiling goed kunnen opvangen. Dergelijke bossen kunnen de extra stoot vuil het beste opvangen. Hetzelfde geldt voor het Spaarndam- merwoud, dat wordt aangelegd tussen Haarlem en Amsterdam. „Het is de be langrijkste gebeurtenis van de jaren ze ventig", zegt drs. De Smidt erover. „Ook al moet nog afgewacht worden of dit systeem het kan bolwerken tegen de vervuiling rondom. Het heeft veel tijd nodig om tot ontwikkeling te komen en het moet tegen de stroom oproeien, want de vervuiling gaat door. Het streekplan voor het Noordzeekanaal, dat is een gruwel. Het milieu is er al zwaar overbelast". Om de druk van de vervuiling op te vangen, bepleit hij dan ook de aanleg van een groot natuurge bied in de Markerwaard. Om dit gebied zoveel mogelijk kansen te geven wil hij dat reeds nu met baggerapparatuur een reliëf in de bodem wordt gebracht. Dit zou de diversiteit en daardoor de buf- ADVERTENTIE 5 Mei gaat COMMUNICATIE 70 van start! Het grote leest waarmee Botterdam 25 Jaar bevrij ding en wederopbouw viert. Vele attracliesl HAVODAM, de spectaculaire ma quette van 's werelds grootste haven. Een kabelbaan door Rotterdams centrum. DOL- FfRODAM. Rotterdams .fonkelnieuwe dolfinarium. Nederlands hoogste punt. de Euromast. Nu 170 m hoogl 5 Maanden lang Is Rotterdam een stad in feesttooi. Feest In de talloze nieuwe restaurantjes an cafeetjes, die door heel Rotterdam In vrolijke paviljoens worden gebouwd. Waar u ook komt. wanneer u ook komt, 6 maar.- ^den lang is het leest In Rotterdaml bevrijdingsdag viert u in Rotterdam! 5 Mei is Rotterdam hoofd- en hofstad van Neder land. Het koninklijk huis vereert Rotterdam met een bezoek. Officiële opening van C 70 met een grote Zweed se wittebroodmaaltijd om 13.00 uur. Om 14.30 uur •en spectaculair défilé van haven- en transport- werktuigen met zelfs eohte schepen van haven politie e^J.'Om 21.00 uur première van het fasci nerende klank en lichtspel over Rotterdams geschiedenis bij de St. Laurenskerk. 22.45 uur groots vuurwerk. Vele. vele andere evenementen. Bezoek het nationale bevrijdingsfeest in Rotterdam! Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting Yao mens en stad 1 lerende werking van het eenmaal uit gegroeide gebied ten goede komen. Hoe meer verschillende soorten orga nismen In een oecosysteem. dus hoe complexer, hoe beter de bufferende werking. Vandaar dat bestaande syste men altijd beter werken dan nieuwe, omdat de tijd een grote rol speelt. In de omgeving van grote steden zou geen kunstmest meer mogen worden gebruikt, Is een andere waarschuwing van drs. De Smidt. Kunstmest maakt het water zo voedselrijk, dat wieren zich ernorm kunnen ontwikkelen. Als deze wieren afsterven, gaan ze rotten en dat kost zoveel zuurstof, dat alle an dere leven in het water stikt. Gevolg: het water is biologisch dood en het kost ernorm veel moeite om dat weer te ver anderen. Tot die biologische dood van het wa ter dragen ook de weinig selectieve be strijdingsmiddelen bij. Is grondwater eenmaal vergiftigd, bijvoorbeeld door dat die bestrijdingsmiddelen of het vuil van vuilstortplaatsen met het grondwa ter in aanraking komen, dan is dat wa ter, volgens de Utrechtse bioloog, voor ongeveer een eeuw onbruikbaar. Omdat de biologische diversiteit de pijler vormt waarop milieuhygiëne en volksgezondheid rusten, is het ook van enorm belang dat men doorgaat met het aanleggen van parken en het planten van bomen in steden. Dit moest echter veel meer wetenschappelijk worden be geleid, aldus drs. De Smidt, om een ve getatie te verkrijgen die zo goed moge lijk reageert op de vervulling van de omgeving. In Amsterdams nieuwste woonwijk Bijlmermeer is het de bedoeling het groen gelijktijdig met de flats aan te leggen, maar het argument, dat dit groen ook de vervuiling tegengaat, heeft minder een rol gespeeld dan de wens de wijk met groen aan te kleden. Toch is dit eerste argument, volgens drs. De Smidt, van veel fundamenteler belang. „Om de uitlaatgassen van een auto te compenseren zijn twee mid delgrote bomen nodig", zegt hij. Uitbreidingsgebieden voor werken, wonen en recreëren mogen alleen wor den aangelegd op gronden, die al gro tendeels onbruikbaar zijn voor de aan leg van een oecosysteem. dus bijvoor beeld niet al te beste landbouw- en weidegrond. Aantasting hiervoor van natuurgebied is volledig uit den boze. Want de manier waarop wij nu leven is, aldus drs. De Smidt, roofbouw ple gen op het water en de lucht. De biolo gen wijzen op de gevaren van de ver storing van het natuurlijk evenwicht in de natuur maar van de technici moet de oplossing komen voor de verwerking van de afvalstoffen. „Menselijke en industriële afval moeten zodanig verwijderd worden, dat het milieu en de volksgezondheid er geen schade van kunnen ondervinden", is een stelling van drs. De Smidt. Hij spreekt van een revolutie vergelijkbaar met de industriële revolutie. We moeten een revolutie doormaken om de schaarste aan schoon water en schone lucht op te vangen, dat wil zeg gen: We moeten van Industriële pro duktie overgaan naar schone industriële produktie." SALISBURY De voormalige waar nemend president, Clifford Dupont, is dinsdag benoemd tot president van de republiek Rhodesië. Volgens een ver klaring van het bureau van de blanke meerderheid premier Ian Smth zal de eerste president van Rhodesië donder dag worden beëdigd. Dupont was waarnemend president tot vorige maand, toen de oude grond wet vervallen, werd verklaard. liiiiiiiniiniimuM"! Ter gelegenheid van de tomende Olympische Spelen in Miinchen, zal de Westduitse PTT op 5 juni a.s. voor de derde maal een serie bijzondere zegels met toeslag uitgeven. Deze toeslag is bestemd als bijdrage m de enorme kosten van deze spelen. De vier zegels dragen een afbeelding van gebouwen in de Beierse hoofdstad. ADVERTENTIE "?.v. verzekerings maatschappij brand-, inbraak-.storm-englasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: 's-gravendijk wal 68 r'dam-3 tel. 010-251329* TAKEO (Cambodja) Cambodjaanse soldaten hebben vrijdag herhaaldelijk op weerloze Vietnamese gevangenen in het concentratiekamp Takeo gescho ten. Meer dan honderd personen werden gedood. „Zij bleven maar schieten, zij hielden niet op", huilde een jongen. Dit is de grootste slachting, die bekend is van Vietnamese gevangenen. Het concentratiekamp Takeo, zoals het door de Cambodjanen zelf wordt genoemd, is een van de vele in Cambodja, waar duizenden Vietnamezen gevangen zitten. Zij 'zijn opgepakt om veiligheids redenen, na toenemende aanvallen door de Viet-Cong op Cambodjaans grond gebied. In dit kamp bevonden zich meer dan 200 mensen, onder wie een aantal vrouwen en kinderen, die werden neergemaaid door de Cambodjanen. Takeo ligt ongeveer 90 kilometer ten zuiden van Phnom. Tenminste dertien zwaargewonde Vietnamezen, onder wie een kleine jon gen, lagen op de grond zonder medisehe hulp. Er is een ziekenhuis slechts hon derd meter verder, maar niemand kwam om de gewonden te helpen, van wie enkelen duidelijk stervende waren. Cambodjaanse soldaten stonden in de buurt toe te kijken. Een van de overlevenden, vertelde dat de troepen even na de schemering waren gekomen. Zij begonnen direct op de Vietnamezen te schieten, die in een hut zaten na hun schamele avondmaal tijd. De man verklaarde, dat de slach ting zonder Waarschuwing was begon nen. „Wij konden ons nergens verber gen". Terwijl de gewonden en de sterven den na de eerste aanval kreunend op de grond lagen, kwam binnen enkele uren de tweede aanval. De soldaten kwamen in totaal vier keer terug en beschoten hun weerloze slachtoffers met automa tische geweren. De soldaten kwamen later met vrachtwagens terug om de doden op te halen. Een aantal buitenlandse correspon denten kwam even later bij het kamp aan. De overlevenden smeekten de journalisten niet weg te gaan. „Als u weggaat, dan worden wij vannacht nog gedood", aldus een van de overleven den. De gewonden hebben erg geleden. Een man had twee grote gaten in zijn linker been. Zijn linker voet was eraf geschoten. Vliegen zaten als een grote zwarte sok op zijn been. Een niet gewonde, maar zeer ge schokte man keek naar het bloedbad om hem heen en verklaarde: „Ik werd in Cambodja geboren; mijn vader werd hier geboren, maar nu wil ik terug naar mijn vaderland". Het verbranden van Vietnamese dor pen, de gevangenneming van duizenden Vietnamezen en nu de terechtstelling van honderden, schijnt erop te wijzen, dat in Öamboaja een program tegen de Vietnamezen is ontstaan. De meest afschrikwekkende aanwij zingen, dat slachtingen hebben plaats gehad, zijn de honderden lijken van Vietnamese burgers die de afgelopen dagen de rivier de Mekong afdrijven. Hooggeplaatste militairen in Phnom Penh weten wel van deze slachting af. Hoewel sommigen zeggen, dat de lijken die van Viet-Congleden zijn, die in ge vechten zijn omgekomen, geven ande ren toe, dat de Cambodjaanse dorpelin gen, die van wapens worden voorzien, misschien amok hebben gemaakt onder de Vietnamezen, die zij allen voor Viet-Congleden aanzien. De lijken in de rivier vormen slechts een gedeelte van het drama. Duizenden Vietnamezen worden om veiligheidsre denen opgepakt en in hele dorpen is de mannelijke bevolking verdwenen. Vele opgepakte Vietnamese mannen worden vastgehouden in scholen, op slagplaatsen of in bevoorradingscentra, die dienst doen als gevangeniskampen. De Cambodjaanse militairen zijn wat botter en gebruiken het woord concen tratiekampen. Honderden Vietnamese dorpen zijn door de Cambodjaanse militairen ge plunderd en in brand gestoken. Ook een aantal roomskatholdeke kerken is ver nietigd. De Cambodjaanse kanonneer boten beschieten de kerken aan de oe vers van de rivier," omdat Viet-Congle den zich er verscholen zouden houden. De Katholieke kerk heeft officieel bekendgemaakt bezorgd te zijn over het lot van de Vietnamezen in Cambodja, van wie er velen katholiek zijn. Func tionarissen van het Internationale Rode Kruis, die trachtten iets te weten te ko- m^n over de slachtingen, krijgen niet eens antwoord op hun vragen. De Viet-Cong heeft vrijdag geeist, dat Cambodja „onmiddellijk een einde maakt aan de slachting van Vietnamese burgers, anders zal het land de conse quenties moeten aanvaarden van deze barbaarse misdaden". De eisen en het dreigement werden zowel in het Vietnamees als in het Combodjaans via de bevrijdingsradio van de Viet-Cong uitgezonden. Men vermeldde echter niet welke conse quenties Cambodja moet aanvaarden. NEW YORK Dinsdagavond werd in New York de 66-jarige do minee Mos es Dickerson door drie mannen aangevallen met de bedoe ling hem te beroven. Het gelukte het drietal inderdaad de portefeuille van de dominee te pakken te krijgen met 60 dollar erin. Maar toen de dominee op de grond lag, men had hem neergeslagen, kwam hij al gauw weer bij en greep in zijn zak, haalde een pistool te voorschijn en raakte een van de aanvallers, die bleef liggen. De twee anderen zetten het op een lopen. De dominee schoot door en heeft ver moedelijk de andere dieven, die evenwel konden ontkomen, ook ge raakt. Hoeveel Van de tien geboden bij dit incident zijn overtreden, is iets dat de politie nog moet uitzoeken. BELGRADO Een gepensioneerde Russische legerkolonel van Zuidslavi- sche afkomst moest vrqdag binnen 24 uur Zuid-Slavië verlaten, nadat hij schuldig was bevonden aan „vijandige propaganda", aldus verluidde in welin gelichte kringen in Belgrado. De kolo nel, Nikola Grufic, werd donderdag in Bihae tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Aangezien hij deze tijd al in voorarrest had doorgebracht, kreeg hij vrijdag aanzegging het land te verlaten. Grufic was kort na de tweede we reldoorlog met een beurs naar de Sow- jet-Unie gegaan. Toen Zuid-Slavië in 1948 met dit land brak, werd hij sow- jetburger en lid van de communistische partij. Toen hij drie jaar geleden met pensioen was gegaan, kwam hij jaar lijks naar Zuid-Slavië om verwanten op te zoeken. Kort na de invasie van Rusland en vier andere Oosteuropese landen in Tsjecho-Slowakije in augustus 1968, had hij al in Zuid-Slavië pro-Russische opmerkingen gemaakt. Vólgens genoemde kringen hadden de Zuidslavische autoriteiten, die deze in vasie altijd scherp hebben veroordeeld, daar toen geen werk van gemaakt. Het daaropvolgende jaar had hij bij een nieuw bezoek zijn „vijandige pro paganda" hervat. Tegen het eind van 1969 werd hij aangehouden en drie maanden in voorlopige hechtenis ge houden. ADVERTENTIE UTRECHT In een rouwkader kon digde het NVV op de voorpagina van zijn officieel orgaan „De Vakbewe ging" vrijdag de inwerkingtreding op 20 april van de wet op de loonvorming, „beter bekend als de Knevelwet van Roolvink", aan. Het NVV roept 20 april 1970 nu al uit tot „Kneveldag". Het NW, dat eraan herinnert, dat door deze wet het centrale overleg over sociaal-economische problemen wordt gefrustreerd, is benieuwd hoelang deze situatie kan voortduren zonder dat er een uitbarsting komt. „Waarschijnlijk niet langer dan de dag. waarop de mi nister van zijn wet gebruik maakt om een CAO te ontkrachten", aldus het NW. DEN HAAG Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) heeft de resulta ten van twee onderzoeken naar de ge wenste hotelcapaciteit in 1975 in ons land met elkaar vergeleken. Het con cludeert. dat voorshands in Rotterdam geen aanleiding bestaat het beddenbe stand uit te breiden, maar over een paar jaar de hotelcapaciteit er nog eens nader te bekijken. Als in Den Haag de beide hotels bij het Nederlands Congresgebouw zijn ge realiseerd, bestaat daar ook geen be hoefte aan uitbreiding. Wel dient in Den Haag aandacht te worden besteed aan kwalitatieve verbetering van de bestaande accommodatie, vooral in de toeristenklasse. In andere Noordzeebad- DEN HAAG Prins Bernhard zal volgende week vrijdag in de minister raad verslag uitbrengen over zijn re cente reis naar het Verre Oosten, die hij op verzoek van de regering maakte. Minister-president De Jong deelde vrijdag na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad, mee dat de Prins o.m. zal vertellen over zijn opgedane erva ringen in Indonesië en Jap^n, in welk land hij o.m. de Wereldtentoonstelling in Osaka bezocht. plaatsen is uitbreiding van de traditio nele hotelcapaciteit niet voor 1975 noodzakelijk. Een bescheiden uitbrei ding met 4000 bedden wordt voorts vol doende geacht in de regionen van ons land buiten de drie grote steden en de kust. Voor Amsterdam vindt het NBT het een minimum-eis voor 1975, dat boven de thans in aanbouw zijnde capaciteit (plm 3700 bedden) er nog 4000 bedden bijkomen, waarvan 2000 in „part time-hotels". Het NBT liet de hotelcapaciteit on derzoeken door de Stichting voor eco nomisch onderzoek van de Amsterdam se Universiteit en door de NV v/h Ne derlandse Stichting voor Statistiek in Dén Haag. Bij het bestuderen van de rapporten werd het geleid door de wens niet door tekort aan capaciteit de ont wikkeling van het toerisme af te rem men. Aan de andere kant werd de eis gesteld van een rendabele exploitatie van de nodige hotelbedrijven. Het NBT heeft inmiddels het plan opgevat om in 1972 opnieuw een prog nose te laten opstellen. Daarbij zal dan een richtlijn kunnen worden vastge steld voor de jaren na 1975. De prognose voor Amsterdam vindt het NBT de moeilijkste in verband met de invloed van het hoteltekort op de groeimogelijkheden. Schipperend tussen de prognoses van beide onderzoekende instellingen, komt het NBT tot de slot som, dat er in 's lands hoofdstad nog aanzienlijke behoefte bestaat aan uit breiding van de hotelcapaciteit met grote tweedeklassehotels, de zgn. toeris tenklasse. Wat de kamers betreft, is «r in Amsterdam behoefte aan uitbreiding van het aantal eenpersoonskamers.

De Vallei | 1970 | | pagina 5