nanciele notities Goodrich wil beslist samen met Vredestein FUSIEKOORTS WEER HOOG OPGELAAID Luchtmacht plaatst order voor vele miljoenen Vrees voor een buitenlandse concurrent NVV ongerust door stijging van prijzen Chamotte 10% Uitbreiding Britse Philips Samenvoeging van NRC en Handelsblad 14 september Amsterdam krijgt een gigantisch kantoorcomplex Waarborgen voor een ongestoorde ontwikkeling PGEM GEEFT AAN FRANSE FABRIEK GROTE OPDRACHT Geen surséance Discount Serv. VNU plaatst onderhakidse geldlening PILOOT STORM TEKKO TAKS IN OPVALLENDE STIJL ORDER AAN STORK VOOR f 50 MILJOEN Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Vraag naar kleuren-tv KNOWHOW W aterhoogten VOORLICHTING GEËIST Pagina 2 MAANDAG 20 APRIL 1970 152 voel tegenwoordig aldoor iets druk- „Er zit daar echt niets", verzekerde ken, hier, bij m'n middenrif, als ik me hij hun. Het was nu heel duidelijk, een beetje onhandig beweeg. Alles bij dat ze hadden geprobeerd, hém bang mekaar heb ik het gevoel, dat jullie - te maken voor zijn kwaal. Maar hij me doodgedokterd hebben. Ik wou, was kalm gebleven en had zich er dat jullie me lieten gaan", moeiteloos doorheengeslagen. Hij was bijzonder trots op zijn pas ontdekte k a raktervas theid „Des te beter, maar u moet erg voorzichtig zijn en goed voor uzelf zorgen, kameraad Rusanov", waar- hoe minder vaak ze hem zou zien. Misschien kwam hij wel nooit meer. „Hoeveel Sinestrol hebben we hem gegeven?" vroeg Ludmila Afanasyev- na. „Meer dan genoeg", antwoordde Kostoglotov strijdlustig, vóór Vera Kornilyevna iets kon zeggen. Hij staarde hen somber aan. „Voor m'n leven genoeg". Op elk ander tijdstip zou Ludmila Afanasyevna een dergelijk grof ant woord niet ongestraft hebben gelaten en hem flink van repliek gediend. Maar momenteel ontbrak haar alle wilskracht, ze was nauwelijks meer in staat, haar ronde tot het einde toe vol te houden. Buiten de grenzen van de Hij probeerde niet, die'eis met zijn P"^ht die,f nu vaarwel ging zeggen schuwde Dontsova hem. „We zullen u nog een of twee injecties geven en dan mag u waarschijnlijk naar huis. Maar: elke maand terugkomen en u laten nakijken. En als u zelf iets merkt, dadelijk waarschuwen!" Maar de verrukte Rusanov wist uit «igen ondervinding, dat die controles enkel voor het ziekterapport dienden, oude vuur en woede meer kracht bij te zetten. Zijn stem klonk onverschil lig, alsof de kwestie hem eigenlijk niet aanging en de oplossing teveel voor de hand lag om nog verduidelij king te behoeven. Dontsova deed trouwens zelf ook geen poging het geval nog eens te verklaren. Ze was bovendien moe. „Je moet het zelf weten", zei ze. „Doe wat je wilt, maar denk erom: je behande ling is nog,niet afgelopen". Ze begon het bestraalde gedeelte van zijn huid te onderzoeken, dat let- om een tekentje in de juiste kolom te terlijk schreeuwde om stopzetting van kunnen zetten. Hij haastte zich weg om zijn gezin het goede nieuws tele fonisch te gaan berichten. Toen was het #ostoglotovs beurt. Met gemengde gevoelens lag hij op de twee artsen te wachten. In zekere zin hadden ze hem gered, maar ze hadden hem ook kapotgemaakt. Ze hadden hem olie en water in gelijke delen ge- de behandeling. Dergelijke oppervlak tereacties konden zelfs na de bestra lingen nog verergeren. „We geven hem er geen twee per dag meer, is 't wel?" vroeg Dontsova. „Nee, nog maar één", antwoordde Gangart. (Terwijl ze de simpele woorden „nog maar één" uitsprak, strekte ze geven, en je kon van het mengsel niet haar slanke hals. Het klonk, alsof ze drinken, maar er evenmin je wielen mee smeren. Als Vera Kornilyevna in haar een tje bij zijn bed kwam, was ze Vega. Wat ze hem ook beroepshalve zei of voorschreef, hij kon naar haar kijken een tedere, hartroerende verklaring afstak). Wonderlijke, levende draden, als vrouwenharen bonden haar aan deze patiënt en verstrikten haar met hem. Zij was het, die pijn leed, als de dra- en wat hij zag, vervulde hem met den werden losgerukt en afgebroken, vreugde. Sinds de vorige week was hij Hij voelde het niet. Niemand om hen er voor zichzelf in geslaagd, haar heen merkte, wat er gebeurde. De dag. had ze zelfs op Kostoglotov niets te gen. Ze gaven hem een barbaarse be handeling, dat moest ze toegeven. „Je krijgt een paar adviezen van me", zei ze, in een poging hem te kal meren. Ze sprak zo zacht, dat de an dere patiënten het niet konden horen. „Hoop niet op gezinsgeluk, 't Duurt nog jaren, voor je weer een normaal leven kunt leiden..." bij die woor den sloeg Vera Kornilyevna haar ogen neer "...vergeet niet, hoe verschrik kelijk verwaarloosd je geval was. Je bent erg laat bij ons gekomen". Kostoglotov wist wel, dat het er niet zo best met hem voorstond, maar toen Dontsova het hem zo onomwonden zei, zakte zijn mond open van verbazing. „Eh, ja", mompelde hij. Toen viel hem een troostende gedachte in. „Nou ja, daar hadden de autoriteiten toch wel voor gezorgd, neem ik aan". „Ga gewoon door met de Tezan en Pentaxil, Vera Kornilyevna. Maar laat hem eerst een beetje tot rust komen. We zullen het zo doen, Kostoglotov: we schrijven je drie maanden Sine strol voor, elke apotheek heeft het te genwoordig, dus je kunt zelf een voorraadje kopen. Zorg, dat je het thuis ook krijgt. Als er niemand is die je injecties kan geven, neem je het maar in tabletvorm". Kostoglotov deed zijn mond al open bepaalde rechten op had en daarin uit haar hoofd werd getrokken. Het ;"J iQ" I nK~ school een duistere voldoening. Altijd zou misschien beter zijn geweest er Jan8zaam zelfmoord te plegen, als ze op haar ronde bij hem stond, toen meteen een eind aan Smaken A gr°en; verlangde hij ernaar, haar smalle Het losscheuren van die draden handen te strelen, of er als een hond bracht haar de wet in herinnering, dat S m ai «ijn neus tegenaan te duwen. mannen geen behoefte hebben8 aan le.s w^ in orde 'i Maar nu kwamen ze met hun bei- vrouwen van hun eigen leeftijd, maar z°chten zelfs zijn den. vormden een aan eigen Voor- jongere willen. Ze moest niet verge- zSTv^end «n™^ schriften gebonden doktersteam. Oleg ten, dat haar tijd voorbij was, voorbij iir iT v.? kon een fevoel van verbijstering en Maar toen was hij begonnen Jmval- "l"'" rgen kwT hli wf> gekrenktheid niet onderdrukken. XeThi? had^ °h T'" de hale"- H« was vreseHj^opgeTondem henlen' rr,L v,.,,- Ke" sprak vlugger en harder dan ze hem „Hoe gaat 't ermee?" vroeg Dontso va. terwijl ze op zijn bed ging zitten, hangen, met haar gepraat en haar zo Vega stond naast haar, schonk hem een glimp van een glimlach. Misschien uit genegenheid, misschien ook on danks zichzelf had ze haar gewoonte weer aangenomen, tegen hem te glim lachen wanneer ze hem tegenkwam. Maar die ochtend had haar glimlach iets heimelijks. „Niet zo best", zei Kostoglotov. Hij verwarmend aangekeken, dat die ha ren, die draden zich een voor een had den vrijgemaakt om opnieuw in elkaar verward te raken. Wat waren het voor draden? Je kon ze niet verklaren, maar je had er last van. En nu moest hij weg, ergens anders heen, ergens waar sterke banden hem zouden vast houden. Hij zou alleen terugkomen als lichtte zijn omlaaghangend hoofd op hij erg ziek werd, de dood hem in zijn en legde het tegen het kussen. „Ik greep kreeg. Hoe gezonder hij was, een van allen ooit hadden horen doen. Zijn bewegingen waren zo krachtig en beslist, dat hij haast de indruk maak te, noflit ziek te zijn geweest, niet die laatste twee maanden met hen op de zaal te hebben gelegen. Hij had dik, donker, gemillimeterd haar en een paar koolzwarte wenkbrauwen, waar onder zijn ogen gloeiden als die van een dronkaard. (wordt vervolgd) 4404. Grepans robots waren in een onbeheerst ogenblik op „algehele vernietiging" ingesteld en die opdracht werd nu nauwkeurig volbracht. Van Faldars paleis bleef let terlijk geen steen op de andere en zelfs volkomen on bruikbaar gemaakte gedeelten werden steeds opnieuw bestormd. Brekend, scheurend trokken de robots door de ruines tot er werkelijk niets meer te ontleden of te ver nielen viel en toen vielen ze elkaar aan! Grijparmen, ten takels, straalkokers, ramkoppen, rupsbanden, kortom 'n fantastische melée van luidruchtig metaal waggelde en stampte door het puin, tot er slechts stofwolken overble ven. Grepans sub bruiste intussen met toenemende vaart achter het schuimspoor aan, dat Faldars raceboot op het water had getrokken. 70. Met forse slagen zwom Tekko verder tot hij dacht, dat hij wel niet meer zo ver van de kust verwijderd zou zijn. Dat hij nu bijna de plek genaderd was waar Wou-Gauw aan het duiken was, kon hij natuurlijk niet weten. Net toen hij om een brede koraalrots heen wilde schieten, hoorde hij een zwak gedreun en hield juist bijtijds in om alleen maar voorzichtig om het hoekje te gluren. Wat was dat? Zou die, Chinees nu al aan het duiken geslagen zijn? Het moest wel! Daar liep tenminste iemand in een ouderwets zwaar duikers- pak waaruit grote stromen luchtbellen opstegen. Tek- ko's handen jeukten om naar hem toe te schieten en hem de drietand even tegen het metalen omhulsel te houden, maar hij deed het niet. Misschien was het be ter om de Chinees in de waan te laten dat hij veron gelukt was. Terry moest per slot toch nog gered wor den. Plotseling zag hij dat de duiker sneller voorwaarts ging net alsof hij op iets speciaals afstevende. En voorzichtig ging Tekko hem na. DEN HAAG De Koninklijke Luchtmacht heeft een miljoenenop dracht geplaatst bij Nederlandsche Standard Electric ITT (International Telephone en Telegraph Corp.) voor de levering van een informatie-verwer kend systeem ten behoeve van de mi litaire luchtverkeersbeveiliging, ver zorgd door het luchtmachtonderdeel te Nieuw-Milligen. Dit project, met de naam PHAROS (Plan Handling and Radar Operating System) omvat de levering van een computercomplex, een aantal radar beeldschermen en computer rand-appa- ratuur. PHAROS ontvangt, bewerkt en presenteert de informatie die de ver keersleider in staat stelt op efficiënte wijze zijn taak te vervullen. Deze in formatie bestaat uit radar en meterolo- gische gegevens, vluchtplannen en ra diopeilingen. Ook is PHAROS verbon den met andere verkeersleidingscentra. Deze informatie, die vaak aan snelle veranderingen onderhevig is, wordt door PHAROS praktisch tijdloos ver werkt en geeft de militaire verkeerslei ders een direct beeld van wat zich in dat gedeelte van het luchtruim waar zij verantwoordelijk voor zijn, afspeelt. Behalve de hulp bij de normale af wikkeling van het militaire luchtver keer geeft PHAROS de verkeersleiders de middelen om botsingsgevaar te eli mineren. De apparatuur is ontwikkeld door het Zweedse zusterbedrijf van Nederlandsche Standard Electric ITT, Standard Radio en Telefon te Stock holm en wordt in de loop van 1972 gele verd. AMSTERDAM Op de plaats waar vroeger de legendarische Spijker-auto mobielen van de band rolden, wordt op 22 april a.s. door de burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, de eerste paal geslagen voor een reusachtig kan toorcomplex, waarin 2.000 mensen kun nen werken. Het gebouw, dat wordt opgezet en geëxploiteerd door The Hammerson Boz Property Corporation N.V. in Amster dam een joint venture van The Ham merson Property and Investment Trust Ltd in Engeland en Nederlandse N.V. Bank voor Onroerende Zaken komt te staan aan de Amstel in de buurt van de Utrechtse brug. Volgens Sir Basis Spence, de architect die de kathedraal van Coventry herschiep en bij de ont wikkeling van dit Nederlands-Engelse project als adviseur optreedt, wordt dit een van de opvallendste kantoorgebou wen van Europa. Het gebouw, waarvan de te verhuren ruimte 27.000 vierkante meter groot is, zal ruim 40 miljoen gulden kosten. Eind 1972 moet het gereed zijn. DEN HAAG De president van B. F. Goodrich Tire Company in Akron (USA), de heer Alexander, is vanmorgen in Nederland aangekomen in verband met het te verwachten bod op de aandelen van de N.V. Rubberfabriek Vredestein. By zijn aankomst heeft de heer Alexander verklaard, dat de gegadigde voor overname een buitenlandse onderneming is, die tot de concurrenten behoort van zowel Vrede stein als Goodrich. Voorts deelde hy mee, dat Goodrich voornemens is alle stap pen te ondernemen, die nodig zullen biyken om de binding met Vredestein te continueren en haar technisch, financiële en commerciële belangen veilig te stellen. De president van Goodrich memo reert in zijn verklaring, dat B. F. Good rich in 1946 heeft gefungeerd als me de-oprichter van de NV Nederlands- Amerikaanse autobandenfabriek Vrede stein, de eerste bandenfabrikant in Ne derland. B. F. Goodrich is deze ven nootschap daarna blijven assisteren op het gebied van technische know-how research en bedrijfsleiding en is boven dien de grootste afnemer van deze on derneming. B. F. Goodrich is de enige derde belanghebbende in het kapitaal van deze Vredestein dochteronderne ming. In de loop der jaren is de ontwikke ling van de autobandenfabriek een zo danige geweest dat er heden ten dage geen buitenlanders in de bedrijfsleiding werkzaam zijn. Dit is in overeenstem ming met de algemene politiek van B. F. Goodrich, van wie ook de eigen ver- UTRECHT Naar aanleiding van de prjjsstygingen met byna 2,5 procent in het eerste kwartaal, vreest het NVV dat de prijs-loonspiraal nog lang niet aan zijn eind is gekomen. Hoewel nu in vele CAO's prijsindex- clausules zijn opgenomen, waardoor het reële loon wordt beschermd tegen deze prijsstijgingen, is er volgens het NW, toch alle aanleiding voor verontrusting. Juist door de prijsindex-clausule in de CAO's konden de loonsverhogingen in het begin van het jaar betrekkelijk be scheiden blijven. Het NVV, dat meent dat de oorzaak van de prijsstijgingen evenmin als vo rig jaar bij de lonen ligt, acht de rege ring en de ondernemers verantwoorde lijk voor deza ontwikkeling. Voor de minister van Economische Zaken is er alle reden, zo meent het NW, zich bij het begin van het tweede kwartaal, waarin meestal nogal wat prijsstijgin gen in de sector groente of fruit optre den, te bezinnen op de vraag of hij moet voortgaan met een versoepeling van het prijsbeleid. GELDERMALSEN Chamotte Unie NV deelt mede dat aan de aandeelhou dersvergadering zal worden voorgesteld over het boekjaar 1969 een dividend te betalen van tien pet. Over 1968 werd negen pet. uitgekeerd plus een jubi leumdividend van vijf pet. in verband met het 50-jarig bestaan der vennoot schap. ARNHEM Ten behoeve van de uitbreiding van de Flevocentrale is door de N.V. Provinciale Gelderse Electriciteitmaatschappy inderdaad aan de Franse Alsthomfabrieken opdracht verleend tot levering van een turbogenerator- installatie met een vermogen van 460.000 KW. Dit zeggen gedeputeerden van Gel derland op vragen van het statenlid D. Rebel over deze kwestie. In het kader van deze opdracht is, zo voegen gedeputeerden er aan toe, voor zien in de mogeiykheid de Nederlandse industrie in ruime mate in te schakelen. Behalve Alsthom werden, zo zeggen zij verder, twee Nederlandse ondernemingen uitgenodigd om voorstellen voor de levering van de onderhavige installatie in te dienen. Deze Nederlandse ondernemingen steunen by hun activiteiten op 't gebied van de turbinebouw op buitenlandse licentiegevers, hetgeen mede inhoudt dat een aanzienlek deel van de eigenlqke turbine, met name het roterende gedeelte, geheel of vrywel geheel in de fabrieken van de buitenlandse licentiegever zou worden vervaardigd. Hetzelfde zou gelden voor de generator. Ook indien de opdracht aan een van deze Nederlandse ondernemingen zou zyn gegeven, zou dus nog allerminst van een geheel Nederlandse levering kunnen worden gesproken. Anderzyds kan, ook nu een buitenlandse onderneming als hoofdaannemer zal optreden, worden gesteld dat de feiteiyke bijdrage van de Nederlandse industrie aanzienlijk zal zyn. Hoewel alle uitgenodigde ondernemingen, casu quo in combinatie met hun buitenlandse licentiegevers in staat worden geacht een installatie van deze om vang en importantie te leveren, werd op grond van een complex van overwe gingen in hoofdzaak van technische en bed rijf stechnische aard de voorstellen van Alsthom de voorkeur gegeven. Deze fabriek leverde ook de andere turbines en generatoren in de Flevocentrale. Hoogstens kan dan ook volgens G.S. in formele zin worden gesproken van het passeren van Nederlandse ondernemingen. De voor de uitbreiding bestemde ketel installatie is Intussen opgedragen aan de Koninkiyke Machinefabriek Stork N.V. te Hengelo. Met deze opdracht is alleen al een bedrag van 40 a 50 miljoen gul den gemoeid. aMNNNMMmMMiMMii 188 Intussen was Benjamino Plastroni erin ge slaagd de juiste kledingstukken te vinden die Lo- thar nodig had. „Kijk signore!" riep hij hartstochte lijk. „Er is een sabel daarbij voor het steken in de pretioso sanguine! Ah, pico bello kostelijk bloed signore. Pico piciisiemo, belle bellissimoü" - Lothar zei niet veel, verkleedde zich snel in het geleverde kostuum, verwijderde zijn baard en mompelde: „Voor de geest zweeft mij klaar als kristal het ge laat van Simon Duynkerck..., helder als baardeloos glas, doch nog vol hoofdhaar, zodat de pruik mijn kale schedel zal blijven bedekken in dienstbetoon - Nu bracht de helderziende het ooglapje en het driekante-steekje op de juiste plaatsen aan en toen zag hij er zo verbluffend indrukwekkend uit, dat Benjamino Plastroni er pardoes van uit zijn rol viel. Hij werd plotseling weer heel even die gewonde Jordaanse jongen van Borstlap en zei: „Harrekie- daiü Det kloffie staot je faan, Jén!" - „Ik heet geen Jan. Ik heet Lothar", verbeterde de helderziende hem berispend... - En hoe stond het er op het ogen blik onder water voor? Wel, de twee gewapende schurken liepen altijd nog maar verder op hun mis dadig pad en zo kon het niet anders of ze moesten ten slotte uitkomen in die geweldige grotten onder de Dodemansklippen. - „Alle goudschatten", zuchtte Asmar gespannen. „Wat een sensatie baas! Daar ligt het kaperschip!" - „Juist. En nu onmiddellijk er op af", -gelastte de professor. Stampend wandelde hij op zijn zware duikerschoenen het steigertje over en even later verscheen zijn hoofd al boven de ver schansing... EINDHOVEN Om te kunnen vol doen aan de snel stijgende vraag naar kleurentelevisieapparaten in Groot Brittannië heeft de Engelse Philips or ganisatie besloten haar produktiecapa- citeit op dit gebied uit te breiden. In Dunfermline is men reeds begonnen met de uitbreiding van de bestaande fabriek, waar radio's en onderdelen voor tv-toestellen worden geprodu ceerd. De bestaande fabriek in Croydon zal zich tezynerty'd geheel kunnen gaan toeleggen op de produktie van televisie toestellen. In zijn verklaring voor de uitbreiding zei dé heer C. van Heynin- gen, directeur van Philips Electrical Ltd, dat de vraag naar kleuren tv-ap- paraten in het Veaenigd Koninkrijk zal stijgen van 154.000 in 1969 tot tussen de 1 en 1,3 miljoen in 1975. koopmaatschappij in Nederland volle dig wordt geleid door Nederlanders. Nu zij Vredestein haar volledige know-how op het gebied van de ban- denfabricage ter beschikking heeft ge steld en mede gezien de langdurige en vriendschappelijke relaties welke zijn gegroeid met staf en employés van deze onderneming, is B. F. Goodrich niet be reid deze associatie te laten eindigen tengevolge van 'n overneming door een buitenlandse concurrent. Ofschoon B. F. Goodrich er de voor keur aan zou geven om Vredestein als een onafhankelijke Nederlandse ven nootschap te laten voortbestaan is het, aldus de heer Alexander, duidelijk ge worden dat zulks niet langer tot de mo gelijkheden behoort. Hij legde er de nadruk op dat B. F. Goodrich zich allereerst ten doel »stelt een ongestoorde ontwikkeling te waar borgen van het Vredestein concern, niet uitsluitend in de belangrijke banden- sector maar ook op het gebied van in dustriële rubberprodukten. B. F. Good rich hecht er grote waarde aan dat de bestaande verhoudingen en voorwaar den waaronder de Vredestein-employés thans werkzaam zyn, biyven gehand haafd. ROTTERDAM De directie en hoofdredactie van Algemeen Handels blad en Nieuwe Rotterdamse Courant hebben besloten de redacties van bei de kranten, die al sinds de totstandko ming van de Nederlandse Dagbladunie N.V. in 1964 op vele gebieden safnen- werkten, met ingang van 14 september aanstaande samen te voegen. De samengevoegde redactie zal in wezen één krant maken, die de oude namen Algemeen Handelsblad en Nieu we Rotterdamse Courant zal blijven voeren. Bij de uitvoering van dit kader besluit en de vormgeving van de nieu we krant zullen de redacteuren actief betrokken worden. Ook de beide hoofdredacties zullen worden samengevoegd. Over de samen stelling van de hoofdredactie zal nog nader een beslissing worden genomen. De nieuwe krant zal, zowel redactio neel als technisch, in Rotterdam gepro duceerd worden. Het technisch bedrijf van het Algemeen Handelsblad zal evenwel intact blijven in verband met de drukorders waarover de Nederlandse Dagbladunie NV beschikt. In Amster dam zullen gevestigd blijven de finan- cieel-economisch-sociale redactie, een deel van de verslaggeverij, van de kunstredactie, van de sportredactie en van de featuredactie, in totaal 25 jour nalisten. De nieuwe krant zal één zogenaamde wisselpagina bevatten, die voor de le zers van het Algemeen Handelsblad specifiek Amsterdams nieuws zal be vatten, en voor de NRC-lezers nieuws dat specifiek is voor Deltagebied (in cluis Rotterdam) en Den Haag. De gezamenlijke redactiestaven van Algemeen Handelsblad en N.R.C. die 122 journalisten tellen, zullen eniger mate worden ingekrompen. Een aantal journalisten zullen heengaan, doordat zij zelf reeds hun ontslag hebben geno men of binnenkort met pensioen gaan. Acht journalisten van 60 jaar of ouder zullen vervroegd worden gepensioneerd. Aan vijf journalisten zijn passende functies bij andere redactiestaven van de Nederlandse Dagbladunie aangebo den. Alle betrokkenen zijn op de hoogte gesteld. De Vereniging de Nederlandse Dag bladpers en de Nederlandse Vereniging van Journalisten zijn eveneens inge licht. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman is als vertrouwensman ingelicht. De redactionele en technische concen tratie van Algemeen Handelsblad en NRC is een gevolg van de omvangrijke schade die invoering van reclame en te levisie en radio aan de dagbladen, die voor hun exploitatie voor een belang rijk deel afhankelijk zijn van adver tentie-opbrengsten heeft toegebracht. Voor het jaar 1969 was het volume aan nationale advertenties voor de geza menlijke Nederlandse Dagbladpers 12,8 pet. lager dan in 1966. terwijl het bij een voortzetting van de voor de voor afgaande jaren opgetreden trend 14,7 pet. hoger had moeten liggen. Desondanks is een groep dagbladen erin geslaagd zich via oplagestijging, ta- rievenaanpassing een groei van de re gionale en plaatselijke advertenties bij de nieuwe situatie aan te passen. Dit is met name het geval mei de tot de Ne derlandse Dagbladunie NV behorende Algemeen Dagbladgroep. Geheel anders evenwel is de situatie bij Algemeen Handelsblad en NRC., die eveneens tot de Nederlandse Dagblad unie NV behoren. Deze twee kranten zijn voor hun advertentie-inkomsten in de eerste plaats aangewezen op nationa le advertenties. Dit betekent dat 't voor deze kranten niet mogelijk is geweest de nog steeds optredende schade te compenseren ondanks de zogenaamde televisiecompensatieregeling die de re gering voor de jaren 1967, 1968 en 1969 heeft toegepast waardoor deze schade a' ^arr gedeelte'ijk werd gcedgemaak' Deze regeling zal niet in dezelfde vorm worden voortgezet. DEN HAAG De faillissementska mer van de Haagse Rechtbank heeft donderdag dé schuldeisersvergadering gehouden in verband met de aanvraag tot verlenen van surseance van betaling door de naamloze vennootschap Dis count Service, gevestigd in Voorschoten. Het totale schuldbedrag van deze N.V. beloopt 1.600.000 gulden. Behalve in Voorschoten heeft de N.V. als cash and carry-bedrijf en supermarkt ook elders in ons land vestigingen. Vrijwel alle schuldeisers verklaarden zich tegen het verlenen van de gevraagde surseance van betaling. De rechtbank zal op 23 april uitspraak doen. AERDENHOUY De raad van be heer van de NV Ver. Bezit van Aande len Ver. Nederlandse Uitgeversbedrij ven NV deelt mee dat hij is overgegaan tot ondershandse plaatsing van nomi naal 2 min. aandelen ten volle delend in de winst over 1970 voor een prijs die de beurskoers benadert. Deze verhoging van het kapitaal werd gewenst geacht in verband met de voorgenomen uitbreiding van onder scheidene activiteiten. DEN HAAG Waterhoogten van hedenmorgen: Konstanz 340 9; Rheinfelden 376 -f 26; Straatsburg 408 I- 18; Plittersdorf 572 29; Maxau 638 -f 26; Plochingen 216 10; Mannheim 493 22; Stein- bach 340 20; Mainz 450 10; Bingen 352 8; Kaub 407 2; Trier 432 14; Koblenz 425 6; Keulen 446 20; Ruhrort 666 25; Lobtth 1295 22; Nijmegen 1075 18; Arnhem 1038 19; Eefde IJssel 630 onr.; Deventer 506 3. Monsim 5464 16; Borgharen 4046 69; Belfeld 1263 30; Grave beneden de sluis 550 21. De fusiekoorts is hier te lande weer hoog opgelaaid. Voore een aantal daarbij betrokken grote concerns is het zelfs min of meer op eenruzie met de vakorganisa- ies van het personeel uitge draaid. Dat is een novum, want tot dusver waren het meestal de aandeelhouders die zich er druk om maakten: soms erg ver heugd, soms echter ook erg boos. Door de steeds grotere omvang van de betrokken ondernemingen wordt ook het sociaal-economi sche en sociaal-maatschappelijke aspect van een fusie steeds be langrijker. De publieke aandacht die fusies thans oproepen is dus wel begrijpelijk. Ook is eigenlijk wel begrijpelijk dat de kring van belanghebbenden bij de voorbe spreking, die tot een fusie moet leiden, thans onder een zwaarder en uit breder kring komende druk is geplaatst. De vakorganisaties eisen te ivorden ingelipht voordat het be sluit tot een fusie te komen is ge vallen. Zij wensen zich daarbij zelfs een mening le vormen om trent de partner ook al is die ver in het buitenland gesitueerd. Alle dergelijke voorbesprekingen" en studies verwijden niet alleen de kring van de ingewijden maar ook de tijd die ligt tussen de eer ste contacten en het uiteindelijke resultaat. Zij bevorderen boven dien en dat is het meest kwa lijke dat in de nabije toekomst te vrezen is voortijdig uitlekken van fusiegeruchten ter beurze. De gang van zaken bij de NKF is in dit opzicht een luguber voor beeld. Reeds enige weken vóór het bod van Philips bekend werd 'iep de koers onder zeer grote omzetten fors op. Ook wercl toen hier en daar de naam Philips al gehoord. Maar de directie van de Ned. Kabel schuift alles terug naar haar commissariaat en zegt geheel buiten de onderhandelin gen te zijn gehouden. Het bestuur van Philips schuift alles weer door naar ,,een buitenlands con cern" dat moeite zou hebben ge daan de Kabelfabrieken in han den te krijgen. Hoe het ook zij, het Philipsbe- stuur komt in elk geval lof toe de 'nsiebe spreking en voor het slaan mn de spijkers met kopperi tot lechts twee dagen te hebben be- >erkt. Een dergelijke snelle be sluitvorming is niet vaak voorge komen en mag als een briljant oorbeeld voor elke fusieonder- •andeling worden gesteld. Als de - overigens begrijpelijke aan drang van verscheidene maat schappelijke groepen mee te spre ken succes oogst mag echter ge vreesd worden dat die befaamde wee dagen tot twee maanden hunnen uitgroeien. Er zullen dan ongetwijfeld maatregelen geno men moeten worden om specula tieve koersbeïnvloeding ter beur ze tegen te gaan.

De Vallei | 1970 | | pagina 2