VIT VARA-UITZENDING BLIJKT: Belgische protestvergadering tegen Van den Moosdijk Kabouterbaasdoor tegenstanders uit hoofdstad verbannen ASTRONAUTEN (MET ONDERSCHEIDINGEN) WEER THUIS Dominees maken ruzie tijdens dienst in Rheden VVD wil afspraak over opvoering woningbouw Waarom méér betalen? Praktica nova I f360, A Agent schiet bij incident op Waterloo- plein Brand in toestel van de SAS. in Rome It. Wigbold zou hoofdredacteu r worden Kruidendokter niet onder de In ieder geval klacht wegens aftroggelari] indruk Patriarch Aleksei overleden Wij zijn te zelfverzekerd Kom, zwartkijker Joden huldigen Duekwitz Betogingen in Beiroet tegen Sisco Bij kabinetsformatie in 1971 Castro meldt inval op Cuba Biggs: nog, vier treinrovers niet gepakt D '66 TEGEN ONSTUIMIG ga naar het postkantoor en geef uwTVaan INSPRAAK 5381 HUURVERHOGING MAANDAG 20 APRIL 1970 Kamer niet tegen verdwijnen van Radio Veronica UTRECHT Als de regering het Verdrag van Straatsburg tegen piratenzen ders ondertekent waardoor Radio Veronica moet verdwijnen zal de meerderheid van de Tweede Kamer niet tegen stemmen. Hoewel de VVD het helemaal niet nodig vindt Radio Veronica van de kaart te vegen, zal zij van een eventueel ingrijpen van de regering geen regeringscrisis maken. Dat bleek zaterdag uit een radio-uitzending van de VARA, waarin vraagge sprekken waren opgenomen met woordvoerders van de vier regeringspartijen en van de PvdA en D'66. De heer H. J. Vonhoff (VVD) noemde Radio Veronica niet zo'n heet hangijzer. Hij had geen behoefte aan maatregelen tegen de piratenzender, zoals onlangs door minister Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk) in de Eerste Kamer aange kondigd. Overigens zag hij die maat regelen nog lang niet komen. De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, vond het bestaan van Radio Veronica fout, omdat binnen het Nederlandse omroepbestel vrijheid van organisatie bestaat. „Ook programma's als van Veronica kunnen legaal worden ge bracht", meende hij. Hij vond het ook onjuist dat een der gelijke commerciële maatschappij bui ten schot blijft. „Wij wensen een radio- bestel dat ook' programma's brengt als Radio Veronica maar wij wensen dat niet op een illegale commerciële ma nier", aldus de heer Den Uyl. De heer G. A. Kieft (ARP) hoopte dat de regering het Verdrag van Straats burg eindelijk eens zal ondertekenen. Dr.s W. K. N. Schmelzer (KVP) wil zich aan internationale verdragen hou den. „Als het nodig is dat Veronica op grond daarvan moet verdwijnen hopen we dat anderen de taak van Veronica op even bekwame wijze zullen overne- j men", aldus de katholieke fractieleider in de Tweede Kamer. Mejuffrouw mr. A. M. Goudsmit (D66) was tegen het verdwijnen van Radio Veronica, „een zender die duide lijk het zuilensysteem doorbreekt". Zij verwacht niet dat regeringsmaatregelen nog dit jaar zullen afkomen. Freule C. W. I. Wttewaal van Stoet wegen (CHU) wil vasthouden aan een internationale verdeling van zendtijd en golflengten. „Nu Veronica tien jaar bestaat vraag ik me af of de zender niet een gewoon terecht heeft gekregen en daardoor een soort titel om te mogen blijven bestaan. „Orde ne regel moeten er zijn maar er is nu zo lang geaarzeld dat je maatre gelen beter achterwege kunt laten als er geen dringende noodzaak is", vond ze. Overigens zal ze een regeringsvoor stel om in te grijpen waarschijnlijk wel steunen. A Op het Romeinse vliegveld Fiumicio is gisteren een Doug las DC-8 van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. in brand gevlogen. Van de 64 passa giers liepen 23 verwondingen op. Vlak. voor het toestel, dat uit Tokio kwam, in Rome zqu opstijgen naar Zilrich, deed zich een explosie voor in een der motoren. De passagiers en bemanning verlieten overhaast in een vlammenzee het toestel. Het merendeel van de passagiers had brandwonden en/of beenbreuken. ROTTERDAM Binnenkort is de benoeming te verwachten van Vara's Herman Wigbold tot hoofdredacteur van Het Vrije Volk. Hij volgt dan de huidige hoofdredacteur E. Messer op. die directeur wordt van dit onlangs van Amsterdam naar Rotterdam verhuisde ochtendblad. De heer Claus, die thans directeur is, zou Het Vrije Volk gaan verlaten. De heer Wigbold komt als hoofdre dacteur bij Het Vrije Volk op het ogen- blik, dat deze krant fusiegesprekken I voert met de Perscombinatie (Het Pa- I rooi en de Volkskrant). De heer Wigbold die gisteravond onbereikbaar was voor commentaar is thans nog chef van de actualiteiten afdeling van de Vara-televisie en eind redacteur van het actualiteitenpro gramma Achter Het Nieuws. Hij be kleed deze functie sinds 1962. ANTWERPEN In een zaal te Antwerpen hebben zondag circa honderd personen, die zich gedu peerd achten door de Nederlandse kruidendokter Van den Moosdijk, een protest vergadering gehouden. Voor sommige benadeelden loopt de schade in de duizenden guldens. Een advocaat uit Eindhoven, mr. \dmer, door een aanta! gedupeerden als raadsman aangesteld, zette uit ren hoe Van den Moosdijk eventueel gerechtelijk zou kunnen worden vervolgd. Dit bleek wegens gebrek aan bewijzen erg moeilijk to zijn. Toen het de aanwezigen duidelijk werd dat ze moeite zouden hebben hun geld terug te krijgen, kwam het in de zaal tot hooglopende discussies. Ten slotte werd beslist een comité op te richten dat bewijsmateriaal zal trachten te verzamelen, speciaal de advertenties van v.d. Moosdijk in Belgische reclameblaadjes. Ook zal geprobeerd worden een zo volledig mogelijke lijst van benadeelden op te stellen. Men was algemeen van mening dat in ieder geval tegen v.d. Moosdijk een klacht moest worden ingediend wegens aftroggelarij. CASTEREN Kruidendokter Willem van de Moosdijk kon zich gisteren niet opwinden over de be schuldigingen en dreigementen van Belgische oud-patiënten in Antwer pen. „Als iemand een asbak van vijf gulden verkoopt voor vijfduizend gulden, dan moet de klant weten of hij dat wil betalen. Dat is niet de zaak van de handelaar", aldus de heer Van de Moosdijk. „Dat er in Antwerpen een handjevol mensen bij elkaar zijn gekomen om tegen mij te protesteren, zegt mij niets. Er zijn heel wat grote bedrij ven. waar ook kleine groepjes zijn, die zich ontevreden voelen". „Maar", zegt de heer Van de Moosdijk, „als ik mijn patiënten heb beloofd te zullen terugbetalen als de kruiden zouden falen, dan zal ik woord houden. Die mensen kunnen bij mijn advocaat geld gaan halen". AMSTERDAM Kabouterbaas Roel van Duyn is door een aantal mensen, die zich „Actiegroep zeven" noemt, ontvoerd en bij Wuustwezel in België gedropt. Hij heeft Amsterdam per trein inmiddels weer bereikt. Van Duyn werd in de nacht van vrijdag op zaterdag opgewacht bij zijn wo ning door een groepje mensen dat hem in een auto duwde. n de wagen kreeg hij een brief in handen gedrukt waarop stond dat hij uit Amsterdam verbannen werd „op grond van de oorlogsverklaring aan de gemeente Amsterdam door de ka bouters". In de brief stond verder: „De door u veroorzaakte vijandelijkheden vor men een rechtstreekse bedreiging voor de democratische gang van za ken in de stad. Uw oorlogshandelin gen zullen op passende wijze worden behandeld". De wagen snelde naar de Belgische grens en vlak bij Wuustwezel werd Van Duyn gedropt. Zijn ontvoerders gaven hem een kabouter-puntmuts en een hengel alvorens zij hem moeder ziel alleen achterlieten. In de loop van zaterdag keerde Van Duyn in Amsterdam terug. Tweehonderd kabouters hadden toen reeds het Leidseplein bezet om daar een speelruimte te maken. Het ver keer werd door deze groep ernstig ge hinderd en dat was voor de politie voldoende reden om in te grijpen. De Mobiele Eenheid verspreidde de groep. Drie personen, de 27-jarige vertaler F. L., de negentienjarige stu dent G. W. en de zeventienjarige ma gazijnbediende J. L. K. werden we gens verzet tegen de politie gearres teerd. MOSKOU Patriarch Aleksei van Moskou, sinds 1945 het hoofd van de Russisch-orthodoxe kerk is op 92-jarige leeftijd overleden, zo meldt het persbu reau Tass. De patriarch is overleden aan een plotselinge hartaanval. Patriarch Aleksei, die in 1877 in Mos kou werd geboren als Sergej Vladimi- rovitsj Simansky heeft de Russische kerk geleid in de naoorlogse periode, waarin een overeenstemming werd be reikt met de atheïstische Russische staat. Tass berichtte dat de werkzaamheden van de patriarch tijdelijk zullen worden overgenomen door de metropoliet van Krutitsky en Kolomma, Pimen. Als de waarschijnlijke opvolger van Aleksei wordt aartsbisschop Nikodim, de metropoliet van Leningrad en Lado ga genoemd. AMSTERDAM Twee schoten vuurde een motoragent zaterdagmiddag af, toen hij zich op het Waterlooplein in Amsterdam bedreigd voelde door een menigte mensen die hem mopperend omringde. Dat was aan het slot van een rumoe rig kwartiertje waarin twee gewonden vielen en de zestienjarige schilder J. H. werd gearresteerd. De motoragent, had op het Waterloo plein de schilder aangehouden omdat deze op een bromfiets met een opge voerde motor reed. De jongeman wist echter met zijn snelle bromfiets te ont komen en verdween tussen de kraam pjes. De agent achtervolgde hem op de motor. Toen plotseling de 29-jarige mevrouw D. J. Price uit Birmingham voor de motor opdoemde trachtte de agent haar te ontwijken. Hij slipte en sloeg om. De vrouw kreeg de gloeiende uitlaat tegen de benen en mo^st met tweedegraads verbrandingen naar een ziekenhuis worden gebracht. De agent krabbelde overeind en kon met behulp van een overeind en kon met hulp van een gevallen was, overmeesteren. Toen de agent weer op zijn motor trachtte weg te rijden kwam een grote menigte Amsterdammers en buitenlan ders in actie. Zij sloten de agent in en iemand trok hem van de motor die al leen weghobbelde en tegen de achttien jarige mejuffrouw C. Walker uit Haar lem reed. Zij werd licht gewond. De agent, die zich bedreigd voelde, trok zijn pistool en loste twee schoten. Pas daarna kon hij het plein verlaten. ADVERTENTIE HONOLOELOE De astronauten James Lovell, Fred liaise en Jack Swi- gert zijn vandaag weer thuis. Zij ver trokken gisteravond per vliegtuig uit Honoloeloe naar Houston waar zij uit handen van president Nixon een van de hoogste Amerikaanse onderscheidingen, de Medal of Freedom, ontvingen. Wjj zijn te zelfverzekerd geworden toen al les van een leien dakje scheen te gaan, zei Jack Swigert na zijn behouden te rugkeer op aarde. Wij moeten al onze apparatuur ter dege nakijken, zei Swigert, en ons ook gaan afvragen of er soms wat aan onze opleiding moet gaan veranderen. Mis schien zullen wij goed moeten stilstaan bij zaken, waarover wij al te lang niet hebben nagedacht. Volgens Swigert zal het falen van de tocht met de Apollo-13 voor diegenen een les moeten zijn die meenden dat alle verdere expedities naar de maan verder zo goed als spelenderwijs onder nomen konden worden. En juist daar om was het mislukken van de tocht met de Apollo-13 zo waardevol geweest, meende hij. Swigert was de enige van de drie astronauten die zich al spoedig na de precisielanding in de Stille Oceaan zo scherp uitliet over de onverschilligheid onder het publiek in de laatste tijd en de gevolgen daarvan voor het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma. Het weerzien van Lovell en Haise met hun vrouwen en van Swigert met zijn ouders op het vliegveld van Honoloeloe was zaterdag onstuimig. De vliegtuigen waarin de drie astronauten uit Pago Pago op Samoa en president Nixon met mevrouw Lovell, mevrouw Haise en de ouders van Swi gert uit Houston naar Honoloeloe wa ren gevlogen kwamen bijna gelijktijdig aan. President Nixon verleende de drie astronauten de Medal of Freedom, een van de hoogste Amerikaanse onder scheidingen. Eerder had hij dezelfde onderscheiding verleend aan de mannen van het controle-centrum nabij Houston die de drie astronauten naar de aarde hadden geloodsd. Het ziet er naar uit dat in Washing ton een felle strijd zal worden gevoerd tussen voorstanders en tegenstanders van voortzetting van het onderzoek van de maan door astronauten. Vooruitlopend daarop zei president Nixon tijdens de uitreiking van de on derscheidingen aan de bemanning van de Apollo-13: „Uw tocht is in het be lang van het ruimtevaartprogramma geweest, gezien hetgeen u hebt verricht. Dit betekent, dat de veiligheid van de verdere bemande ruimtereizen die nog komen groter zal zijn". Donderdag begint in het Huis van Afgevaardigden een debat over de be groting van NASA de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimte vaart. Een streven naar verdere be knotting van het project-Apollo zal op fel verzet stoten. ADVERTENTIE (dan kijkt u véél prettiger) BERLIJN De Westduitse kanselier Willy Brandt heeft in West-Berlijn een plechtige bijeenkomst bijgewoond waarop zijn oude vriend en staatssecre taris Georg Duekwitz door de Berlijnse Joden is gehuldigd omdat hij in de tweede wereldoorlog de Deense Joden heeft gered van uitroeiing door de na zi's. De huldiging van Duekwitz, die werd onderscheiden met de Heinrich Stahl prijs, had plaats in het kader van de 27ste verjaardag va nde opstand in het getto van Warschau op 19 april 1943. Deze opstand, de eerste grote verzets daad van Joden, werd na een bloedige strijd door Hitiers tanks en artillerie neergeslagen. Duizenden Joden lieten daarbij het leven. In datzelfde jaar had Duekwitz, toen koopvaardij-attaché aan de Duitse am bassade in Kopenhagen, van Hitiers plan tot vernietiging van de 7000 Deen se Joden vernomen. Hij organiseerde toen in samenwerking met de Deense ondergrondse een exodus van Joden naar Zweden. De huldiging had plaats in het Joodse centrum in West-Berlijn, dat streng werd bewaakt met het oog op mogelijke aanslagen. BEIROET Ruim tienduizend Liba- nezen en Palestijnen hebben in Beiroet, de Libanese hoofdstad, een anti-Ameri kaanse demonstratie gehouden. Dat gebeurde tijdens het bezoek aan Beiroet van president Nixons belang rijkste raadgever inzake het Mid den-Oosten, Joseph Sisco. Deze is in middels doorgereisd naar de Perzische hoofdstad, Teheran. „Sisco.' vertel je baas, dat er een nieuw Vietnam op jullie wacht", stond er op een van de borden, die de beto gers in Beiroet meedroegen. Op andere stond: „Sisco, ga naar huis" en „Revo lutie tot de overwinning". Voor het paleis van president Charles Helou werd de brand gestoken in de namaak-Sisco, de Amerikaanse vlag en een namaak-vliegtuig van het type Phantom, ^dat wordt gebruikt door de Israëlische luchtmacht. Sisco woont vandaag in Teheran een conferentie van Amerikaanse ambassa deurs bij. Bij zijn aankomst in Perzië werd hij vergezeld door Harrison Symes, de Amerikaanse ambassadeur in Jorda nië, om wiens terugtrekking koning Hoessein van Jordanië vorige week ver zocht. RHEDEN Een reeds jaren durend conflict in de Nederlandse hervormde kerk in Rheden heeft zondagmorgen een dramatisch hoogtepunt bereikt. De spanning tussen de twee wjjkpredikanten, dominee G. A. Waardenburg, en dominee J. de Ruyter, ontlaadde zich tijdens de afscheldsdienst van dominee De Ruyter, die naar Amsterdam vertrekt. Dominee Waardenburg wilde de dienst bijwonen. Hem werd echter door de dienstdoende ouderling van de wijk West gezegd, dat op z(jn aanwezigheid geen prijs werd gesteld. Hij weigerde te gaan. Daarop las dominee De Ruyter een verklaring voor, waarin hij memo reerde de tweede predikant te zijn die door ongenoegen met zijn collega Rheden gaat verlaten. Intussen zijn ook 60 kerkeraadsleden afgetreden. Tot slot deelde dominee De Ruyter mee, dat de dienst geen doorgang zou vinden omdat dominee Waarden burg weigerde de kerk te verlaten. In alle hevigheid ontlaadde zich daarop de spanning van de woedende kerkgan gers. „D'r uit, d'r uit", schreeuwde een kerkganger naar de achter in de kerkzaal staande dominee Waarden burg, die werd beschermd door enke le kerkeraadsleden van zijn wijk. Mannen en vrouwen begonnen te huilen. Dominee Waardenburg trachtte het tu mult te overstemmen en deejde mee dat hij zou vertrekken. De ontredde ring in de kerkzaal was echter al een feit. Dominee De Ruyter en zijn ker keraadsleden trokken zich onmiddel lijk terug. In grote verwarring bleven de kerkgangers achter.' Dominee Waardenburg gaf later als zijn commentaar, dat hij gerechtigd was de dienst bij te wonen. Hij is voorzitter van de centrale kerkeraad en door de kring van predikanten als consulent aangewezen. Dat laatste willen de ambtsdragers van de wijk van dominee De Ruyter niet aanvaar den. Zij willen de omstreden predi kant niet als consulent en ook niet op de preekstoel. Het is waarschijnlijk dat de visitatoren, in Den Haag zich met deze kerkstrijd in Rheden zullen gaan bemoeien. HILVERSUM De partijraad van de VVD heeft zich zaterdag in Hilver sum uitgesproken voor een geleidelijke opvoering van de woningbouwproduk- tie in de eerstkomende jaren. De verdediger van de woningbouw- voorstellen, het Tweede-Kamerlid H. Wiegel, zei dat daarover bij de kabi netsformatie in 1971 een duidelijke af spraak moet worden gemaakt. Het ging hem te ver om nu al te zeggen dat er per jaar drie- a vierduizend huizen meer zouden moeten komen. Wel vond hij dat het aantal bejaar denwoningen de tienduizend per jaar ruim moet overschrijden. De partijraad sprak zich ook uit voor een verschuiving in de regionale verde ling van de woningtoewijzing. Dat moet dan gaan ten gunste van de gebieden met het grootste tekort aan huizen. Daaronder vallen de grote steden en de stedelijke randgemeenten in het westen van ons land. Ook vond de partijraad dat binnen de gesubsidieerde sectoren meer voor de zwakkere groepen moet worden gedaan. Verder pleitte zij voor de bouw van huizen van hoge kwaliteit en van ver schillende type en grootte, het bevorde ren van het bouwonderzoek en het ex perimenteren met nieuwe woonvormen. Bij dat laatste denken de liberalen bijvoorbeeld aan inspraak van vrou wen-adviescommissies. Op advies van de heer Wiegel sprak de partijraad zich uit voor „een door tastend doorgaan" met de vrijmaking van de huren, maar dat moet dan ge paard gaan met het verbeteren van de ontruimingsbescherming voor huurders ADVERTENTIE Kijk maar eens wat er allemaal op en aan zit, dan zoekt u niet verder! <3s> MIAMI De Cubaanse leider Fidel Castro heeft verklaard dat een „bende huurlingen uit de VS, gewapend met automatische wapens", op Cuba is ge land. Castro zei verder, dat zijn troepen twee invallers hadden gedood en drie gevangen genomen. Hij zei een en an der in een radiotoespraak. Vier Cu baanse soldaten waren volgens hem ge dood en twee gewond. eenogige spiegelreflexcamera 24 x 36 mm automatisch diafragma, prismazoeker met micro-instelraster, en sluitersignaal,quick returnspiegel, verwisselbaar objectief. Spleetsluiter van f tot 1/500 sek. B synchronisatie voor elektronenflitsers en lampjes. Pentacon quick loading systeem met Domiplan 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar Orwo FotoN.V. - Postbus 127 - Hilversum van de huizen in de geliberaliseerde ge bieden. Op korte termijn zal een tijde lijke aanvullende individuele huursub sidie noodzakelijk zijn, ?o meenden de liberalen. De heer Wiegel: „zo snel mo gelijk (in ieder geval binnen de komen de kabinetsperiode, vulde de partijraad later aan) moet men overschakelen in de tweede versnelling. E(at betekent dan wel een huurverho ging per jaar met een hoger percentage dan de gangbare zes procent." Het Tweede-Kamerlid ir. Tuynman die over de milieuhygiëne sprak wees met name op de jongste ontploffing bij de ENCK in Vlaardingen. Hij wilde het liefst dat de partijraad zich maar met een uitspraak voor een onderzoek naar de wenselijkheid van een afzonderlijke ordening en milieubeheer. Dat zag de meerderheid van de partijraad anders. Op aandrang van de afdeling Am sterdam stelde de partijraad zich achter het voorstel om plaatselijk en regionale klachten- en informatiebureaus voor milieuhygiëne op te richten. De partijraad verzocht de onderwijs commissie van de VVD om een congres voor te bereiden over een nieuwe struc tuurpolitiek voor het onderwijs. Vol gens het Tweede-Kamerlid Vonhoff vraagt men zich in Nederland te weinig af wat de doelstellingen van het onder wijs zijn. LONDEN Ronald Biggs, de laat ste voortvluchtige „grote trein rover", die sinds 1965 wordt ge zocht, heeft bekendgemaakt, dat Scotland Yard vier mannen, die ook aan de geruchtmakende over val hebben deelgenomen, nog niet heeft gearresteerd. Biggs onthulde dit in een verslag van 28.000 woorden over de trein- roof, dat in The Sun is geplubli- ceerd. Iedere pagina van het ma nuscript zou zijn voorzien van een duimafdruk van de 38-jarige Biggs, die veroordeeld is tot 30 jaar gevangenisstraf doch wist te ontsnappen. The Sun heeft het verslag van Biggs gekregen nadat het blad 48.000 dollars had gestort in een fonds voor Biggs' drie kinderen. De krant had via een bemiddelaar met Biggs onderhandeld en niet met hemzelf. The Sun heeft ge meld niet te weten waar Biggs thans verblijft. Biggs, die voor het laatst in Mel bourne is gezien, ontsnapte in juli 1965 uit de Wandsworth-gevange- nis. Volgens het Londense blad News of the World heeft hij zijn gezicht in Parijs laten veranderen voor hij naar Australië ging.

De Vallei | 1970 | | pagina 5