Stef v. d. Laan teleurgesteld na flinke ruzie bij Holland Sport Voor Billy McNeill gaat er niets boven zijn Celtic Nederlandse rally formaties zonder strafpunten Met f 5,- premie en tot 7% rente bij de ABN 4V2% 7% Algemene Bank Nederland Cup Final op televisie Militair team tegen Robur „IK VOETBAL NIET ALLEEN VOOR GELD" „Vriendschap is niet te koop" Ron Hill won in Boston Davis Cup-team gaat spelen in Wageningen Brits consulaat helpt dronken Celtic-fans niet aan geld Ajax speelt op eigen veld tegen Feijenoord LACHER MET DE ENIGE ERVARING M()I)E leder, die een tientje opzij kan leggen - en wie kan dat niet - krijgt bij de ABN een premie van f 5.-. Voorwaarde? U moet hier tenminste 10 gulden storten als eerste inleg op een spaar rekening. Profiteer nu van de hoge rente! spaarboekje/spaarrekening spaardeposito, rente afhankelijk van de opzegtermijn 5, 5K, 6 of Jeuqdsoaren met de Zilvervloot:6% +10%premie over inleg en rente U bent welkom bij de voor een spaarrekening V DINSDAG 21 APRIL 1970 sp ort DEN HAAG Slechts teleurstel ling spreekt nog uit hetgeen Stef van der Laan (57) na zijn verrassend uit treden als bestuurslid van Holland Sport aan de openbaarhéid wenst prijs te geven. De altijd opgeruimde Stef van der Laan. gefortuneerd directeur van een grote vleeswarenfabriek, wor stelt met zichzelf. Zenuwachtig op de tafel tikkende vingers verraden de ge moedstoestand waarin hij, na enkele weken, nog altijd verkeert. Vanaf 1963 had hij zitting in het stichtingsbestuur en in een tijd, dat de club financieel niet floreerde, was hij de man. die voor 196.000 gulden verant woordelijk was. Nu vertrok hij na een bliksemruzie met medebestuurslid Kroesemeijer, met medeneming van ze ventigduizend gulden, het kapitaal, dat hij nog bij Holland Sport had staan. Een ruzie, hoe klein ook, heeft altijd een achtergrond; ook bij Holland Sport waar volgens insiders een machtsstrijd aan de gang is. Van der Laan wenst daar niet over te spreken. „Zeker is", zo zegt hij, „dat ik drie jaar geleden Kroe semeijer in het bestuur heb gehaald. Zeker is ook, dat ik er nu uit ben en dat er na mij nog meer hoofden zullen vallen". Dirk Nijs? „Ik dacht wel, dat hij de eerstvolgende is". Aan de jarenlange „water en vuur"-situatie, waar Stef van der Laan geen geheim van maakt, is een einde gekomen. Hij is er gelukkig mee. ,,Ik zal het nooit meer over doen. Dat voetbalbedrijf is veel te onzeker. Je denkt, dat je een groot zakenman bent en dat ben ik ook maar op voet- balgebied spelen andere belangen een hoofdrol. BOSTON De Engelsman Hon Hill heeft maandag de traditionele Mara thon van Boston gewonnen. Hij legde het parcours van 42 kilometer en 195 meter af in de nieuwe recordtijd van 2 uur 10 min. en 30 sec. ,2 min. en 44 sec. sneller dan de Japanner Yoshiaki Une- tani, die vorig jaar zegevierde. Hill is de eerste Engelsman, die de Marathon van Boston heeft gewonnen. In septem ber 1969 zegevierde hij tijdens de Euro pese atletiekkampioenschappen op het klassieke parcours van de Marathon naar Athene. Ron Hill had aan de fi nish een voorsprong van 42 sec. op de Amerikaan Eamon O'Reilly. De uitslag is: 1. Ron Hill (GB) 42.195 meter in 2.10.30; 2. Eamon O'Reilly (VS) 2.11.12; 3. Patrick Mc Mahon (VS) 2.14.53; 4. Pentti Rumakko (Finl.) 2.14.59 (vijftig meter voor de eindstreep geval len); S. Kalle Hakkarainen 2.19.42. HILVERSUM De NOS zal op woensdag 29 april de voetbalwedstrijd tussen Leeds United en Chelsea om de Engelse voetbalbeker rechtsstreeks uit zenden. Van de finale om de Europa Cup II, die dezelfde dag wordt gespeeld, zal wellicht een samenvatting worden ver toond. Manchester City speelt tegen de winnaar van de beslissingswedstrijd A.S. Roma - Gornik Zabre. De heer Carel Engelaar, hoofd van de programmadienst van de NOS, heeft gezegd, dat de voorkeur van de NOS naar de Cup Final uitgaat „omdat de Europa Cup II voor het Nederlandse publiek misschien minder interessant is, zeker nu gebleken is, dat er zo massaal is gekeken naar de eerste wedstrijd in de Cup Final". Ik heb geen tijd voor vuilspuiterij, maar iedere dag die spanning om je geld dat je erin steekt zonder rente, maar waar je wel belasting over moet betalen en de steeds slechter wor dende verstandhouding, dat moest tot een uitbarsting leiden". Van der Laan kan toch nog lachen, als hem wordt gevraagd of er inder daad sprake is geweest van een reli gieus geschil. „Van een ander hoorde ik van dat geschil. Een lacher, ook voor de betrokkene om wië het ging. Daar ben ik te oud voor geworden om nog over te bekvechten". Voetballerij is een hobby, waar Stef van der Laan alles voor over had: geld, vrije tijd en ruzie. Van der Laan: „Er bestaat ook echte vriendschap en oprechtheid. Maar ik heb er ook gekend, vooral in de trans ferperiode, waarvan je zegt: hoe kan iemand zich zo verlagen." Holland Sport? Hoe denkt Van der Laan over zijn club uit Den Haag? „Holland Sport heeft in Den Haag al tijd een bepaalde standing gehad. Nu de structuur in het voetbal professioneel begint te worden ben ik bang, dat er veel verziekt kan worden". Is hij eruit geschopt, zoals Kroese meijer had laten weten? „Van der Laan is nergens uitgeschopt, hij laat zich niet schoppen en is ook niet te koop. Ik heb alleen mijn eigen geld teruggekregen. Kroesemeijer heeft dat betaald. Hol land Sport zal het aan hem terug moe ten betalen". De les, die Stef van der Laan in al die jaren leerde? „Voor geld is alles te koop, behalve vriendschap. Wat je in de voetbalsport te wachten staat, daar kom je pas achter als je er tot je nek inzit. En daar pas ik nu voor. Voor geen dubbeltje meer." APELDOORN Als voorbereiding voor de wedstrijd tegen de Belgische militairen speelt het Nederlands mili tair elftal donderdagavond om zeven uur op het terrein aan de Anklaarse- weg een oefenwedstrijd tegen Robur et Velocitas. De recette is bestemd voor de opening van het Protestants Militair Tehuis. Het militaire team is als volgt samengesteld: doel: Van Dongen (NAC); achter: Van Buuren (SC Cambuur), Vis ser (Sparta), Van Londen (De Graaf schap) en Mellaard (NEC); midden: Bachoffner (DWS), Drijver (DFC) en Boskamp (Holland Sport); voor: Hus- sers (Ajax-B), Hoekema (GoAhead) en Bosman (SC Drente). Reserves zijn Oos terhout (Sparta-B), Jansen (De Graaf schap), Eckhart (Holland Sport) en Kamman (DWS). Robur verschijnt in zijn normale competitie-opstelling, t.w.: doel: Keizer; achter: Huisman, Kamp huis, Jansen en Visser; midden: Velle- koop, Van 't Kruis en Frijstein; voor: Slot, Pieters en Hazelebach. GLASGOW In veel opzichten is Billy McNeill (30) de personificatie van de zeer aparte sfeer, die Celtic ken merkt. Hij is strijdbaar, eenvoudig en innemend. En bovenal heeft hij lang, heel lang geleden het groen en wit hartstochtelijk zijn liefde verklaard. „Na mijn gezin", zegt hij, „betekent Celtic het meest voor me. Wanneer ik er niet voor zou voetballen, zou ik on getwijfeld een supporter van Celtic zijn. Alle Schotten voelen zich trouwens erg tot de club aangetrokken. Zelfs wanneer je Billy Bremner en Eddy Gray van Leeds diep in hun hart zou kijken, zouden ze niets liever willen dan voor Celtic spelen.' Het lijkt allemaal een weinig over dreven en men is geneigd die gezwollen woorden toe te schrijven aan een senti mentele, wereldvreemde amateur, die in het puur zakelijke voetbal anno 1970 tegen beter weten in nog steeds in club liefde wenst te geloven. Maar aan voerder Billy McNeill, een koele en doortastende centrale verdediger, is het prototype van een Britse fullprof en toevallig is hij tevens een van de nuch terste figuren in Celtics driftige keur korps. Hij kan zich dan ook wel voorstellen, dat sommige outsiders de echtheid van die opmerkelijke liefde voor Celtic enigszins in twijfel trekken. Ook al omdat niemand, en ook McNeill niet, er eigenlijk een plausibele verklaring voor kan vinden. „Het is ook moeilijk uit te leggen", zegt hij. „Maar ik ben heus niet de eni ge, die zo redeneert. Er zijn nu eenmaal dingen in het leven, die je voor geld niet kunt kopen. Wanneer ik een wed strijd speel, doe ik dat niet alleen voor het geld, maar ook voor Celtic. Dat is het grote verschil tussen ons en de meeste andere ploegen". McNeill was zeventien jaar toen hij van de amateurs van Blantyre Victoria overstapte naar Celtic. Niet met de be doeling om carrière te maken als prof voetballer, want McNeill, die toen ook rugby speelde en een aardig partijtje bokste, voelde wel iets voor een talen studie op academisch niveau. Maar hij ontwikkelde zich bij Celtic tot een ui terst regelmatige en waardevolle verde diger met een keiharde tackle en een bewonderenswaardige inzet. Al een jaar later debuteerde hij in Celtic I en hij is nooit meer uit de ploeg verdwenen. De roodharige McNeill kan dus wel met enig recht oordelen over de ont wikkeling die Celtic heeft doorgemaakt en hij is ervan overtuigd, dat de Schot se kampioen in de afgelopen drie jaar aanzienlijk sterker is geworden. „Celtic heeft nu veel meer ervaring", zegt hij. „Toen wij in Lissabon de Eu ropa Cup wonnen konden we alleen WAGENINGEN Zaterdag a.s. zal de Nederlandse Davis Cup-ploeg op de banen van de Neder Veluwse Lawn Tennis Bond aan de Hoge Steeg te Wa geningen enige onderlinge selectie-par tijen spelen ter voorbereiding op de wedstrijd tegen Griekenland te Athene op 8, 9 en 10 mei. De ploeg bestaat, behalve uit Nick Fleury, kampioen van Nederland 1969, uit de spelers Fred Hemmes, Jan Hor dijk en Peter Soeters. Niet-spelend aan voerder is de heer A. C. Lijsen. De wedstrijden beginnen om 11 uur en be staan uit twee enkelspelen om 3 gewon nen sets, gevolgd door een dubbelspel, voor zover de tijd het toelaat. Uit bovenstaande vier spelers moet dus door de aanvoerder een keuze wor den gedaan wie hij straks in de wed strijd tegen Griekenland zal opstellen. Daar de onderlinge kracht van de vier leden van de ploeg weinig verschilt zal veel afhangen van de vorm, die de spe lers deze laatste weken voor de wed strijd vertonen. Zij begrijpen uiteraard zelf zeer goed waar het om gaat in deze selectie-wedstrijden en zullen zich dus zonder twijfel volledig inzetten om die plaats voor enkel- of dubbelspel in de wedstrijd van straks te verwerven en niet op het reserve-bankje te komen. Aangezien Nederland dit jaar een uit wedstrijd lootte heeft de aanvoerder het beter geacht deze onderlinge partij en niet alle te laten spelen op het Bondscentrum „Mariahoeve" te Den Haag, maar in de provincie, en wel te Domburg, Oss en Wageningen. Hierdoor blijven de spelers in aanraking met wisselende omstandigheden van banen en omgeving en tevens wordt hiermee hopelijk nog een ander doel gediend, nl. het maken van propaganda voor de tennissport door het spelen in plaatsen, waar de topspelers van Nederland ge woonlijk niet verschijnen. Op 30 april vertrekt de ploeg naar Zwitserland om te Winterthur een oe fenwedstrijd te spelen tegen de Zwit serse Davis Cup-ploeg, waarna wordt doorgereisd naar Athene. LONDEN De drie Nederlandse formaties, die deelnemen aan de rally LondeMexico z(jn gisteren zonder strafpunten Wenen gepasseerd. De 96 wagens lange karavaan, die zondag uit Londen vertrok, worstelde zich de af gelopen nacht door Hongarije en Bulga rije. De eerste wagens kwamen gister avond in Boedapest aan. Vandaag ver trokken zij naar Belgrado, Via Sofia maken de rallyrijders zich klaar voor de lange ruk door Joegoslavië. Zes equipes liepen strafpunten op in het, na afloop met regen in Frankrijk, zeer snel gereden eerste stuk van de sterrit. De voormalige formule I-cou reur Innes Ireland voerde na de eerste controle het veld aan. maar aanvallen. Celtic is nu gediscipli- neerder. We hebben geleerd, dat je dat niet tegen elke tegenstander negentig minuten lang kan volhouden. Daarom spelen we nu veel gevarieerder. Wanneer je wilt bijblijven, ben je trouwens wel gedwongen om steeds maar weer naar nieuwe wegen te zoe ken, want de andere clubs staan ook niet stil. Celtic heeft heel veel van die Europa-Cupwedstrijden geleerd, maar de andere clubs hebben ook iets van ons geleerd". En dat laatste slaat dan op de laat dunkendheid, waarmee sommige trai ners in Europa over Celtics spelopvat ting praten. Edmund Zientara, trainer van Feijenoords vorige tegenstander Legia, stelde onlangs in Polen vast: „Celtic heeft veel in zijn benen, maar weinig in zijn hoofd". Maar hoe enorm die opvatting is achterhaald, bewezen de Schotten woensdagavond in Hamp den Park, waar zij Leeds met een over rompelende partij hoogst modern voet bal uit zijn verband speelden. Ook Billy McNeill, net als alle andere Britten ervan overtuigd, dat men het voetbal in landen als Italië probeert te vermoorden, realiseert zich, dat de tac tiek een steeds grotere rol is gaan spe len, maar hij gelooft alleen niet, dat men de waarde ervan moet overdrijven „Je kunt nog zo'n mooie tactiek uit stippelen", zegt hij, „maar wanneer je er de spelers niet voor hebt, kom je toch nergens. Vroeger trok niemand zich ergens wat van aan. Toen werd er gewoon gevoetbald. Nu worden grote voetballers met allerlei opdrachten het veld ingestuurd en ik geloof niet, dat dat hun spel ten goede komt. En ik vraag me af of het nou allemaal wel zoveel uitmaakt. Het is een. beet je mode geworden om geweldig ingewikkeld te gaan zitten praten over systemen. Ik geloof, dat een ploeg flexibel moet zijn, dat je je tijdens de wedstrijd aan het spel van je tegenstander moet kunnen aanpassen". En dat is dan vrijwel letterlijk het zelfde standpunt dat Celtics onaantast bare orakel Jock Stein de wereld pro beert aan te praten. McNeill wijst hem dan ook aan als de grote man achter alle successen van Celtic. „Zijn persoonlijkheid heeft een grote rol gespeeld", zegt hij overtuigd. „Stein heeft de gave om het maximum uit een speler te halen. Hij weet hoe je met voetballers moet omgaan en dat je als trainer niet teveel drukte moet hebben. L. Sport onderschriften Aanvoerder Billy Mc Neill: leen voor geld niet al- Hij praat met ons, hij kaart met ons. Stein is geen sergeant-majoor, maar het eigenaardige is, dat iedereen toch pre cies doet wat hij zegt". LCVNDEN De voetbalmaniakken, die de voetbalclub uit Glasgow, Celtic, steunen, hebben de volgende waarschu wing van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken te horen gekregen: „Ails u naar Milaan gaat voor de fi nale van de Europese beker op 6 mei, geef dan niet uw geld voor de terugreis uit aan drank. Als u in Milaan blijft steken, dan zullen wij u niet helpen". Verwacht wordt, dat tussen de 20.000 en 30.000 Celtic-fans naar Milaan zullen gaan om de wedstrijd Celtic-Feijenoord bij te wonen. Het ministerie is echter nog niet ver geten wat er in 1967 in Lissabon ge beurde, toen Celtic daar de Europa Cup won. Meer dan 100 fans hadden geen geld meer om naar huis te gaan en de Britse ambassade leende iedereen 40 pond (96 dollar) om de terugreis te be talen. Hun paspoorten werden in beslag genomen, totdat het geld was terugbe taald en 23 personen hebben het pas poort nog steeds niet terug. Die avond zaten overal in Lissabon dronken Schotten sommigen waren gewoon vrolijk, anderen zaten hulpe loos op de stoep. Een ambassadefunc tionaris zou hebben gezegd: „Iedere keer dat ik een kast open doe valt er een dronken Celtic-fan uit". De fans uit Glasgow zijn een soort apart. Velen hadden niet eens geld voor de terug reis toen zij naar Lissabon gingen. An deren ruilden hun kaarten voor de te rugreis in en bleven in Lissabon om de overwinning te vieren. Een functionaris van het ministerie verklaarde: „Misschien winnen zij nu niet en willen de fans hun verdriet verdrinken." „Wat er ook gebeurt, wij willen, dat zij weten, dat zij niet aan de deur van het Britse consulaat kunnen kloppen, om gratis naar huis te komen. Zij moeten hun terugreis betalen" AMSTERDAM De competitiewed strijd AjaxFeijenoord zal zondag 26 april niet in het Olympisch Stadion in Amsterdam worden gespeeld. Besprekingen tussen de directie van het stadion en het bestuur van Ajax over een mogelijke verschuiving heb ben niet tot resultaten geleid. Het oor spronkelijke plan van Ajax op eigen veld te spelen, blijft dus gehandhaafd. Spaarpotje maken?

De Vallei | 1970 | | pagina 11