Veenendaals dagblad Buiten Chemisch afval in grote ovens verbranden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nixon kondigt aan: vii ,SloepenroV te serieus opgevat Molukkers op mars Warm welkom voor vrijgezel Z.-Vietnamese troepen op Cambodjaans gebied Iets zachter Dwarsgebahken WEINIG BEDRIJVEN SLUITEN TIJDENS „LENTEVAKANTIE" Bij botsing 2 militairen omgekomen NEDERLANDSE ALPINIST VERMIST In riool geduwd kind komt 30 meter verder levend boven Rellen in Brussel tegen aanhangers kolonelsregime Vee lag dood in stal Ook Starakis vrij Plan van Lerïrijfsieyen: E.E.G.-ministers nog oneens Ook in '71 weer Eurovisie songfestival Tsjechen storen B.B.C. SAN CLEMENTE Californië) President Nixon heeft mee gedeeld, dot hij voornemens is tegen mei 1971 nog 150.000 man van de Amerikoanse strijdkrachten uit Vietnam terug te trekken en dat het totaal door vorderingen bij de vredesbesprekingen nog hoger zou kunnen worden. Hippische ode BEROEP „NEE" Eigen beheer Echtpaar By*, voor redactie en administratie: Prine Bernhardlaan 28, Veenendaal» Totef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuws Wad „De Vallei", opgericht in 1926. Uttg.; Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 21 APRIL 1970 - 44. JAARGANG ra. 91 150.000 man voor mei 1971 uit Vietnam IIEERHUGOWAARD De achtjari ge Gerard Schouten uit Heerhugowaard (Noord-Holland) is door een vriendje in een rioolput geduwd en door het afval water over een afstand van dertig me ter meegesleurd. De jongen kwam in een afwateringssloot weer boven. Twee artsen die hem onderzochten •onstateerden een lichte hersenschud ding en een beginnende infectie. De jongen was samen met een jonge tje van drie jaar door een buurjongen (vijf jaar oud) in een in aanbouw zijn de rioolput geduwd. De driejarige kleu ter werd door omwonenden bevrijd, maar Gerard was nergens te vinden. Hij was weggeschoten in de buis. BRUSSEL Studenten hebben maandagavond een privé-club, waar de Griekse militaire opstand van 21 april 1967 werd herdacht, in Brussel aange vallen. Gasten die voor de receptie arri veerden, werden met stenen en flessen bekogeld. De oproerpolitie rukte uit tegen de studenten, vele ongeregeldheden deden zich voor. Naar schatting waren er ongeveer 500 demonstranten bij de ongeregeldeheden 8een vooruitgang ia gemaakt, sinds hij vier maanden geleden een rede aan de kwestie-Vietnarn had gewijd. Volgens hem, eisen de communisten nog steeds een eenzijdige en onvoorwaardelijke te rugtocht. van alle Amerikaanse strijd- In een rede. die Nixon vanuit San Clemente voor radio en televisie uitsprak, verklaarde hij echter tot zijn leedwezen te moeten zeggen, dat aan het onder handelingsfront geen vorderingen worden gemaakt. Hoewel hij uiting gaf aan bezorgdheid over de ontwikkelingen in Laos en Cam bodja schilderde de president een over het algemeen optimistisch beeld van de ontwikkelingen in Zuidoost-Azië „Het besluit, dat ik hedenavond wereldkun dig heb gemaakt, betekent, dat wij tenslotte de rechtvaardige vrede, waarnaar wij streven, in zicht hebben. Wij kunnen thans met vertrouwen zeggen, dat de pacificatie slaagt". De president verklaarde dat het aan gekondigde program duidelijk risico's met zich meebrengt, gezien de commu nistische activiteit in Laos en Cambodja en de toeneming van de aanvallen van de Viet-Cong in Zuid-Vietnam. In dit verband herhaalde het staatshoofd eer der geuite waarschuwingen, dat hij „krachtige en doeltreffende maatrege len" zou nemen als de tegenstanders door uitbreiding van hun activiteit de veiligheid van de achterblijvende Ame rikaanse troepen in Vietnam tijdens de terugtrekkingsoperatie in gevaar zou den brengen. Nixon zei dat het „plafond" van de Amerikaanse troepenmacht in Vietnam tegen volgend voorjaar zal zijn ver laagd tot 284.000 man. Toen hij in ja nuari 1969 het Witte Huis betrok, was deze sterkte nog 549.500 man. Tot dus ver zijn 155.500 man teruggetrokken. Volgens de president is het nu moge lijk een terugtrekkingsplan op lange ter mijn vast te stellen, doordat de „Viet- namisering" zijn verwachtingen van vorige zomer had overtroffen. Het Amerikaanse staatshoofd sprak er zijn teleurstelling over uit, dat er bij het Vietnamese vredesoverleg in Parijs betrokken grote politie-eenheden voerden herhaaldelijk charges uit Een aantal studenten zou zijn gewond, ter wijl meer dan 20 werden gearresteerd. De straat waar de demonstratie werd gehouden, werd later ontruimd en de gasten konden ongedeerd onder politie bescherming de receptie verlaten. En kele auto's wérden echter met stenen bekogeld. ADVERTENTIE mm, lalflmait ■vibIVvI t ¥~)oor de nog steeds groter wor- dende aandacht, die groeiende is voor het paard, bleef de litera tuur niet achter en allang hebben we paardeboeken te kust en te keur. Elk genre is ruim vertegen woordigd, zowel voor de boer van de landelijke rijvereniging als voor de dresseur, de fokker, de heerrij der en de weinigen, die van de bok af kan dieren besturen. We zien veel meer rossinanten in de wei en S langs de rustige, landelijke wegen j dan een dozijn jaren geleden en j telkens lezen we van cross-coun- tries, jachtritten achter de meute. springconcoursen. ruitersport, steeplechasesvlakkebaanrennen of zelfs maar van genoeglijk hippisch vakantievertier in 't bos of langs het strand. Vit de toegenegenheid tot het paard kwam ook de inspi ratie tot beschouwelijke literatuur naar voren, fotoboeken, gedichten, ja wat niet al en een bijzonder fraaie uitgave in deze geest werd ons door uitgever Ad M. C. Stok te 's-Gravenhage in handen ge speeld: Paard, je bent mijn vriend" door M. H. Huber. Het be vat een summiere tekst bij niet minder dan 84 kunstzinnige foto's, waarin schoonheid, adel en licht- S voetigheid van het onderwerp ons telkens treffen, omdat zij de sym fonie van het paard verduidelijken en dit nog wel op zulk een char mante wijze. Wie aan een ruiter amazone of geestdriftig beginner een presentje verschuldigd is oogst met dit verfrissende werkje dank baarheid en voldoening. Het is geen leerboek die bestaan er in vele soorten maar geeft wèl gestalte en inhoud aan droom en overpein zing van de ware dieren- en paar denvriend van elke leeftijd. 21 april 1970 A. B. Wigman. krachten. Dit weigerde hij echter te aanvaarden, omdat dit op een vernede ring en een nederlaag voor de VS zou neerkomen. Nixon deed een beroep op Noord- Vletnam om in te stemmen met een po litieke regeling, gebaseerd op erkenning van het zelfbeschikkingsrecht van het volk van Zuid-Vietnam. Ook verzocht hij de regering in Hanoi inlichtingen te verschaffen, over de verblijfplaats van alle Amerikaanse krijgsgevangenen en althans de gewonden en zieken onder hen vrjj te laten, terwyi de overigen contact zouden moeten kunnen opne men met hun verwanten. Hij noemde het een „onvergeeflijke schending van de elementaire gedragsregel" tussen be schaafde naties om „de angsten en smarten van de ouders, de vrouwen en kinderen van deze dappere mannen als onderhandelingspionnen te gebruiken". In kringen van het Witte Huis gaf men te kennen, dat de Amerikaanse stafchefs en de bevelhebber van de strijdkrachten in Vietnam, generaal Abrams. niet gelukkig zijn met het nieuwe terugtrekkingsplan van de pre sident. Over de verdere situatie in Zuid-Oost Azië zei president Nixon nog, dat hij met belangstelling kennis had genomen van de recente verklaring van de Sov jet-ambassadeur bij de VN Malik, over mogelijke Russische steun aan het streven naar het houden van een nieu we Geneefse conferentie. De president besloot met te verkla ren. dat hij het Amerikaanse volk wil danken „voor steun die u zo gul hebt gegeven bij het zoeken naar een recht vaardige oplossing in Vietnam". Hij ging verder: „de communisten hebben noch een politieke noch een mi litaire overwinning in Zuid-Vietnam kunnen boeken. Zij dachten dat zij po litiek konden winnen in de Verenigde Staten en dit blijkt hun grootste fout te zijn. In Saigon verklaarden Zuidvietnamese functionarissen ingenomen te zijn met het besluit van president Nixon om in de komende twaalf maanden 150.000 militairen terug te trekken. De Viet-Cong heeft het Franse voor stel voor een nieuwe internationale conferentie tot herstel van de vrede in Indo-China verworpen. Mevrouw Ngoesen Thi Binh, de leid ster van de Viet-Cong delegatie bij de vredesbesprekingen in Parijs, verklaar de dat als Frankrijk iets wil doen om de vrede te bevorderen, het druk moet uitoefenen op de Verenigde Staten op dat zij hun „agressie" in Vietnam beëindigen of pogingen in het werk moeten stellen de doodgelopen Par ij se Vietnambesprekingen weer op gang te brengen. OSSENDRECHT In een stal bij landbouwer Jansen-Koolen te Ossen- drecht zijn 12 dode koeien gevonden. Enkele andere koeien lagen op sterven. Een dierenarts vermoedt dat er hier sprake is van voedselvergiftiging. Daarom zijn meel en water opgestuurd naar het laboratorium in Wageningen voor onderzoek. De rijkspolitie heeft geen directe aanwijzingen voor een misdrijf, maar heeft de zaak toch in onderzoek genomen. KAAPSTAD Midden op de Atlan tische Oceaan is de Nederlander J. H. Daamen met een zwemvest aan over boord gesprongen van het Italiaanse passagiersschip Ellinis. De man waagde de sprong toen tussen Las Palmas en Kaapstad sloepenrol werd gehouden. Hij verkeerde in de veronderstelling dat dit bij de oefe ning hoorde. Ook de andere passagiers waren die overtuiging toegedaan. Pas toen het schip negen kilometer verder was in formeerden ze bij de gezagvoerder wanneer deze de drenkeling dacht op te pikken. Toen het schip was teruggekeerd dreef de heer Daamen nog springlevend op zijn zwemvest rond. Voor alle zereV- tieid is hij in Kaapstad onder dok tersbehandeling gesteld. ATHENE Jean Starakis, de Griek se journalist van Franse afkomst, heeft gisteren Griekenland verlaten met be stemming Parijs. Hij werd vorige week in Athene tot achttien jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens acties tegen de regering. Starakis heeft twee nationaliteiten, de Franse en de Griekse. De Griekse wordt hem ontnomen. Als ongewenst vreem deling is hij het land uitgezet. Mevrouw Theodorakis, wier man, de bekende componist en politicus, in Frankrijk verblijft, heeft nog geen paspoort, gekregen, waarmee ze ook naar Frankrijk zou kunnen gaan. UTRECHT In de periode van 30 april tot en met jO mei, wanneer het dank zij het gunstig vallen van de feestdagen en weekeinden mogelijk is elf aaneengesloten dagen met va kantie te gaan door slechts vier snipperdagen op te nemen, zullen de meeste grote bedrijven in ons land gewoon doorwerken en niet hun poorten sluiten. Dit blijkt uit een steekproef bij een aantal bedrijven. Van de 20 geënquêteerde bedrijven gaan er slechts vijf geheel of ge deeltelijk dicht: bijna alle 90.000 werknemers bij Philips in Nederland krijgen vrij. Ook bij het VMF-con- cern gaan de meeste fabrieken dicht, hetgeen voor 20.000 man per soneel vrijaf betekent. Fokker op Schiphol, waar 3500 man personeel werkzaam is, gaat vanaf 4 mei dicht. Ook bij de scheepswerf De Schelde in Vlissin- gen krijgen de ongeveer 2.500 werk nemers vakantie. Bij Unilever in Nederland, waar 19.000 mensen werkzaam zijn, gaan enkele produk- tiebedrijven een gedeelte van de lentevakantie dicht. Bij bedrijven, die normaal door werken, kunnen de werknemers na tuurlijk wel individueel snipperda gen opnemen. Tijdens de steekproef bleek echter, dat van deze mogelijk heid niet erg druk gebruik wordt ge maakt, althans niet zodanig dat een bedrijf bepaalde afdelingen zou moeten sluiten. DEN HAAG Het Nederlandse bedrijfsleven gaat het probleem van het chemisch afval grootscheeps aanpakken. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), waarby vrgwel alle Neder landse bedrijven zijn aangesloten, wil nog dit jaar beginnen met de bouw van enkele speciaal ingerichte verbrandingsovens, verspreid over het land. De moeilijke reis van de Apollo-13 heeft ook nog een particulier geheimpje van de astronauten onthuld. Bij de aankomst in Houston stond er voor de enige vrijgezel" in het gezelschap een lief vriendinnetje te wachten. Het was Mary Laroque uit Syracuse N.Y. die hier John Swigert omhelst, Met de bouw zijn tientallen miljoe nen guldens gemoeid. De regering is gevraagd alle chemi sche bedrijven te verplichten om hun afval naar dez eovens te brengen. Met het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt overlegd over de kostenverdeling en exploitatie-opzet. Het opruimen van chemisch afval is een nijpend probleem geworden toen vorig jaar het enige verbrandingsbe- drijf in Diemen zijn poorten sloot we gens luchtvervuiling en explosiegevaar. Sindsdien moet de chemische indus trie zelf haar afval zien kwijt te ra ken door tijdelijke opslag of verbran ding in eigen beheer. In Diemen werd jaarlijks achttienduizend ton chemisch afval aangevoerd. Een onmiddellijk ingestelde studie commissie heeft zojuist een tussenrap port uitgebracht, waarin het plan voor de verbrandingsovens wordt gelanceerd. Zodra het VNO en de regering het eens zijn over de exploitgtieopzet zullen alle chemische bedrijven bij elkaar worden geroepen voor een definitieve afspraak en een kostenverdeling. Hoewel de uiteindelijke opzet is. te komen tot vernietiging van al het che mische afval, adviseert het rapport tij delijk bepaalde afvalstoffen in zee te gooien. Het bureau milieuhygiëne van het VNO deelde mee dat de in ons land te bouwen verbrandingsovens het afval kunnen verwerken zonder kans op lucht- en andere vervuiling. De defini tieve bouwplaatsen zijn nog niet aange wezen. LUXEMBURG De ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG heb ben in Luxemburg besloten, dat vóór 1973 de zaak van de bevoegdheden van het Europees parlement, op basis van voorstellen van de Europese Commissie, I opnieuw in de Europese ministerraad I /uilen worden besproken. Dat besluit 1 viel na een lange discussie, waarbij het j «'rwerpingsrecht van de gehele Euro- pese begroting door het Europees parle ment centraal stond. Over de mogelijkheden van de uitoe fening van het budgetrecht door het Europees parlement zoals die er nu na vele vergaderingen van de Europese ministerraad liggen, zijn verschillende interpretaties mogelijk. ASSEN ln Assen is gisteren een zesdaagse protestmars van start ge gaan n.a.v. de herdenking van het feit dat de Republiek der Zuid-Moluk- ken" op 25 april twintig jaar geleden werd uitgeroepen. De mars gaat naar Den Haag, waar o.a. een delegatie een gesprek zal hebben met premier De Jong. HILVERSUM De programmacom missie televisie van de Europese Radio Unie heeft op een vergadering in Hel sinki besloten om volgend jaar in ieder geval nog een keer een Eurovisie song festival op basis van de tot dusver gel dende bepalingen te houden. Lange tijd heeft het er naar uitge zien, dat het Eurovisie songfestival, dat verleden maand in Amsterdam werd gehouden, het laatste zou zijn, maar in vele landen is het festival zo'n groot succes geweest, dat men besloten heeft om volgend jaar normaal door te gaan. Twaalf landen hebben hun medewer king toegezegd. Het zal in Ierland wor den gehouden. De Ierse televisie heeft inmiddels reeds de organisatorische hulp van de NOS ingeroepen. In Enge land en Frankrijk behaalde het Eurovi sie songfestival dit jaar een record- kijkdichtheid. Op de vergadering van de EBU in Helsinki is wel een commissie benoemd, die zal nagaan of het songfestival wel licht op een andere basis moet worden voortgezet. HORN Op het kruispunt Rüksweg E9 en de ryksweg Venlo-Maaseyck na bij Hom zUi. gisteravond tegen acht uur twee militairen dodelijk veronge lukt. Een Belgische vrachtwagen met oplegger komende uit de richting Venlo, verleende geen voorrang aan een mili taire jeep. Dit voertuig werd door de vrachtwagen enkele tientallen meters meegesleurd, waarna beide brandend in de wegberm terechtkwamen. De slachtoffers zijn de 39-jarige kor poraal le klasse rij instructeur G. Doest uit Ede en de 20-jarige dienstplichtig soldaat W. P. T. Siroen uit Cuyck, beide van de opleiding militaire geneeskun dige dienst te Amersfoort. De chauffeur van de Belgische vrachtwagen werd met verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis te Roermond. Tijdens de opruimingswerk zaamheden, die enkele uren in beslag namen, werd het verkeer van en naar België omgeleid. Vreeland Een autobotsing op de provinciale weg bij de Vechtbrug in Vreeland heeft gisteravond het betrek kelijk jonge echtpaar A. Lam-Zeldem- rijk uit Vreeland het leven gekost. Het echtpaar laat vijf jonge kin deren, waaronder een baby van onge veer twee maanden, achter. Zonder acht te slaan op het naderen de verkeer is de heer Lam, komende uit Duinkerken (gem. Vreeland) de provin ciale weg opgereden. Zijn auto werd gegrepen door een uit de richting Loe- nersloot komende truck met oplegger. (Eigen Nieuwsdienst) Wat sedert het beëindigen der „Kou de Oorlog" niet meer is voorgekomen gebeurde gisteravond. Wie naar de Tsje chische nieuwsberichten van de Engelse BBC luisterde, kon even voor negen uur horen, hoe een stoorzender plotse ling krachtig de uitzending onderbrak. Wat was het geval? De uitzending be sprak commentaar van het Engels® blad Daily Telegraph over de Russische censuur en over het opsluiten van Rus sische schrijvers in inrichtingen. Deze schrijvers, die niet schrijven zoals het Sovjet-systeem van ze verwacht, wor den gemarteld en met allerlei psycho- farmaceutica ingespoten. Zodra de berichtgeving hierover voorbij was, ging de storing over op halve kracht en om vijf over negen werd deze weer uitgeschakeld. Russische stoorzenders zenden tussen het storen door in code hun „Visite kaartje" uit. Dit ontbrak, waaruit men kan concluderen, dat het een Tsjechi sche stoorzender betrof. Dat de Tsje chische censuur weer de hand aan de pols houdt bij iedere buitenlandse uit zending in hun taal, bleek gisteravond overduidelijk. Anders was het niet mo gelijk geweest, om precies het onge wenste gedeelte van deze uitzending een stoorzender ingeschakeld te krijgen. De erop volgende BBC-uitzending in de Poolse taal, waarin hetzelfde werd me degedeeld, werd niet gestoord. Hieruit blijkt ook, dat Tsjecho-Slowakije nu een van de strengst gecensureerde lan den in het Oostblok is. INNSBRUCK Een uit zeven perso nen bestaande groep alpinisten van een bergbeklimmersschool in Innsbruck wordt sinds 13 april in het Silvretta-ge- bied vermist. Bij de zeven is de 57-jarige Nederlan der Hans van Poeteren uit Maastricht. Men vreest dat zij het slachtoffer van een lawine zijn geworden. De kans be staat echter ook dat de groep in ver band met het slechte weer een schuil plaats in een berghut heeft gezocht. Het zoeken naar de vermisten wordt bemoeilijkt door sneeuwstormen en het lawinegevaar. SAIGON Tweeduizend man Zuid vietnamese troepen, met tanks en pant serwagens zijn gisteren Cambodja bin nengetrokken. Dit is het derde grote offensief over de grens in de afgelo pen week. Volgens welingelichte bronnen werd 144 Noordvietnamese en Viet-Cong-mi- litairen gedood. Twintig Zuidvietname se militairen zouden zijn gesneuveld terwijl 75 werden gewond. De aanval zou zijn gedaan vanuit de westelijke Mekong-delta ongeveer 88 km ten wes ten van Saigon. Volgens hooggeplaatste functionaris sen zijn ongeveer 2.000 militairen, ge steund door bommenwerpers en artille rie 3.2 kilometer in de Cambodjaanse provincie Svay Rieng doorgedrongen. Volgens Cambodjaanse militaire kaar ten, bevinden zich ongeveer 3.500 Noordvietnamese en Viet-Cong-militai- ren in dit gebied. Vijftien communisti sche militaren zouden gevangen zijn genomen. Verder maakte men 59 gewe ren en 12 zware wapens buit, evenals bijna 2.000 kilo rijst en 1.000 Russische kogels. De operatie wordt voortgezet. Volgens het officiële communiqué van de Zuidvietnamese legerleiding werd de aanval in Vietnam uitgevoerd Hooggeplaatste functionarissen hebben echter verklaard dat in werkelijkheid men de troepen in Cambodja heeft in gezet. De regeringsleiders van zeven Aziati sche landen en Australië zijn bereisd, binnenkort de grote mogendheden te gaan praten over de kwestie-Cambodja. Dit is meegedeeld door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, na terugkeer in Djakarta van een bijeenkomst van „Verenigd Azië", die in Manilla is gehouden. India, Australië, de Filippijnen, Thai land, Maleisië, Nieuw-Zeeland, Singapo re en Indonesië hebben hun goedkeuring aan zulk een conferentie gegeven. Mi nister Malik zei niet welke grote mo gendheden aan deze conferentie zullen deelnemen. Azië moet het initiatief nemen bij een regeling van het Cambodjaanse vraagstuk. Het moeten laten zien dat Aziatische problemen door de Aziaten kunnen worden opgelost, aldus minister Malik. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Vannacht min der koud, morgen dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Morgen: zon op 05.30, onder 19.49 uur; maan op 21.31, onder 05.16 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1