Ik hoop het bestemaar vrees het ergste Bedrijfsleider schoot op zijn neef en op boekhouder Zes raadsleden PvdA Hilversum willen uit partij of een Bit? /f MR. DE LOOR GRIFFIER PROVINCIAFE STATEN VAN GELDERLAND Gif in Rijn doodde tubifex: tien bedrijven brodeloos Snobs, opgelet! 'Kaas in de berm' is goed toerisme. Aanleg van groenzones bepleit Prof. Querido tegen legale abortus „Er is een enorme collectieve bitterheid ontstaan ALS BLANKEN NIET TIJDIG OVERSTAG GAAN IS KANS OP REVOLUTIE ERG GROOT Paspoorten voor mensensmokkel gebruikt: eis drie maanden VVD HOUDT CONGRES IN APELDOORN Groepen nog op 'f nippertje in de verkiezings- Departementen schuiven elkaar lastige zaak toe VERGOEDING OVERUREN KRIJGSMACHT GEWENST Pastoor van Duiven, die gaat trouwen, uit ambt gezet Défilé Soestdijk in teken van padvinderij 99 99 Prof. dr. J. Verkuyl, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, heeft een bezoek van vijf weken aan Zuid-Afrika ge bracht op uitnodiging van de raad van kerken aldaar. Hij hjeld zo'n zestig lezingen aan universiteiten, semina ria en voor kleinere groepe ringen die verandering wil len. Zijn bevindingen voor spellen niet veel goeds. IN OOST-GRONINGEN STRAKS WERK VOOR 1100 MENSEN ZONDER GEWELD PARTIJEN IN ARNHEM WOONARKEN VOER ZORGVULDIG FILTER 3 WOENSDAG 22 APRIL 1970 ADVERTENTIE Prof. dr. J. Verkuyl (geb. 1908) was gedurende 25 jaar als theo loog werkzaam in Indonesië (uni versiteit van Djakarta). In woord en geschrift steunde hij „het streven naar nationale volksex pressie" van de Indonesiërs. In 1963 keerde hij terug naar Nederland waar hij hoogleraar werd aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Met grote regel maat verheft hij zijn stem tegen vormen van discriminatie en on derdrukking in deze wereld. Prof. J. Verkuyl somber terug uit Zuid-Afrika AMSTERDAM Voordat prof. Verkuyl tijdelijk afscheid nani van zijn over volle boekenkasten in Amsterdam om de Zuidafrikaanse republiek te bezoe ken, slaakte het blad Die Afrikaner al de wanhopige kreet„Felle tegenstander van onze apartheid eerstdaags hier. Hij zal conferenties toespreken en de rege ring zit doodstil Terug tussen zijn boeken, met een boel ervaringen en enkele graden koorts, schetst prof. Verkuyl de situatie in het land van strikte apartheid. ROTTERDAM In een vlaag van verstandsverbijstering heeft de vijftig jarige H. van der Jagt gistermiddag in de bakkerij van zijn broer aan de Röntgenstraat in Rotterdam enkele schoten afgevuurd. Twee mannen wer den gewond. Gisteravond was hun toe stand vrij goed. Terwijl het personeel van de Brood- en Banketbakkerij Van der Jagt zat te eten liep de bedrijfsleider H. van der Jagt het aan de bakkerij grenzende kantoortje binnen. Hij trok een pistool en vuurde enkele malen. Dé 61-jarige boekhouder H. van de Leer uit Rotterdam werd in zijn schou derblad en in zijn rechter bovenarm ge troffen. De zoon van de eigenaar, de 26-jarige Cees van der Jagt uit Slikker veer kreeg een schot in de nek. Beiden werden naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. Nadat de dader door een arts met in jectiespuit tot rust was gebracht werd hij met een ambulance naar hetzelfde ziekenhuis vervoerd. De man is zo in de war dat de politie hem niet heeft kun nen horen. STADSKANAAL Philips gaat in Winschoten een nieuwe fabriek bou wen, die werk biedt aan 700 mensen. Bovendien wordt het bedrijf in Stads kanaal flink uitgebreid, waardoor 400 arbeidsplaatsen beschikbaar komen. Deze toeneming van het aantal ar beidsplaatsen met 1100 betekent een flinke verbetering van de werkgelegen heid in Oost-Groningen, waar de werk loosheid het hoogst is van heel Neder land. „De •vergrote meerderheid van de blanken heeft gewoon niet in de gaten wat er kan gebeuren. Ze leven in gro te welvaart, maar ze realiseren zich nauwelijks dat alles ten koste gaat van de gekleurde bevolking. We hebben het twintig jaar volgehouden en we zullen het ook de volgende twintig jaar wel volhouden, zeggen ze. Van de kri tiek uit het buitenland trekken ze zich eenvoudig niets aan „Ik hoop het beste, maar ik vrees het ergste. In het jaar 2000 zullen er mis schien zes miljoen blanken zijn en der tig miljoen zwarten. Hoe kan dat goed blijven gaan zonder medezeggenschap? Er moet snel wat gebeuren. Men kan zich niet permitteren met tijd te mor sen". Waaruit concludeert hij de ernst van de situatie' „Er is een blanke toplaag, die kenne lijk niet in de gaten heeft dat zich snel een breed, zwart proletariaat vormt. Die laag heeft geen enkele normale, le gale mogelijkheid om zich te uiten. Ik heb met zeer veel mensen (ook onder vier ogen) gesproken en kunnen vast stellen dat er een enorme collectieve bitterheid is ontstaan. Met de groeiende bewustwording van de zwarte meerder heid nemen de frustraties toe". Is een oplossing zonder geweld nog mogelijk? „De oplossing moet gezocht worden in een pluralistische samenleving. Daartoe moet de brede massa van de zwarte be volking beter worden ontwikkeld, maar de blanke bovenlaag bepaalt alles. De ontwikkelde Bantoe-laag blijft veel te klein. Er zijn kleine groepen die de sa menleving willen veranderen, maar het is zeer de vraag of daar voldoende naar geluisterd zal worden. Ook de zoge naamde thuislandpolitiek, waarbij re servaten aan bepaalde stammen worden toegewezen, biedt alleen incidentele op lossingen. Het plan is geboren uit angst en illusies". Hoe ziet u dan toch een oplossing zonder geweld? „Ja, ik weet niet, als theoloog zeg ik: wachten en haasten. Ik hoop op een ge- HILVERSUM Zes leden van de PvdA-fractie in Hilversum hebben aangekon digd in september uit de partjj te willen treden. Het is nu onwaarschijnlijk ge worden, dat het Progressief Akkoord Hilversum als lijst 1 de verkiezingen in zal gaan. Progressief Hilversum (D*66, PvdA, PSP, en Ongebondenen) heeft om als lijst 1 aan de raadsverkiezingen te kunnen deelnemen de handtekeningen nodig van de tien Hilversumse fractieleden. Ondanks aansporingen van partijvoorzitter Vonde ling heeft nog geen der fractieleden die handtekening gegeven. De zes partijleden die aangekondigd hebben uit de partij te zullen stappen doen dit omdat slechts een kleine meer derheid van de PvdA-afdeling zich voor voortzetting van de samenwerking in Progressief Hilversum heeft uitge sproken. Binnen de PvdA in Hilversum heerst grote ontevredenheid over de kandidaatstelling voor Progressief Hil versum. De PvdA had als grootste partij wethouder mevrouw drs. J. van Noord- wijk-Van Veen als eerste op de lijst ge plaatst. Progressief Hilversum plaatste echter de demissionaire PvdA-voorzit- ster mevrouw M. Bruns-Been ais eer ste. Na beraad besloten de zes fractiele den met ingang van 1 september voor de PvdA te bedanken. Met uittreden zullen zij wachten tot de installatie van de nieuwe gemeenteraad. In Zwijndrecht is de gezamenlijke lijst waarmee de PvdA, PSP en PPR aan de gemeenteraadsverkiezingen zou den deelnemen van de baan. De PvdA besloot met een eigen lijst uit te komen. Als oorzaak worden moeilijkheden ge noemd die ontstaan zijn na vaststelling van de definitieve kandidatenlijst. sprek, op het slaan van bruggen, maar ik vrees dat de blanke macht niet tijdig overstag zal gaan. Dan is inderdaad de kans erg groot dat via geweld en revo lutie de blanke macht worden afgewis seld door zwarte macht. Velen, ook Bantoes uit de middengroepen hopen op een coöperatie, maar ook in de Bantoe- kerken ontbreekt de groep tussen twin tig en dertig jaar...." Wat doen de kerken? „De raad van kerken heeft vernieti gende kritiek geuit op de discriminatie. Óm hen te steunen heb ik dan ook de uitnodiging aanvaard. De Engels spre kende kerken doen wel eens iets moe digs, maar de Afrikaanse kerken zijn slap, hoewel er zeer goede uitzonderin gen zijn. Bij mijn bezoek kwamen de Engelse en de Afrikaanse kerk voor het eerst sinds 1960 weer bij elkaar. Ik hoop dat ze in gesprek blijven. De Ban toes hebben drieduizend onafhankelijke kerken, waar een kwart van de bevol king komt". Hoe verdedigen de kerken de apartheids-ideologie? „Dat is theologisch niet te verdedigen, maar de leiders proberen het ijverig. Ze beginnen met te zeggen dat de apart heid geen ideologie is. Hoewel de Bijbel spreekt van de eenheid van het mense lijk geslacht, stelt men in de Afrikaan se kerk dat het verschil tussen de ras sen wezenlijker is. Dat wezenlijke is dan de huidskleur en de biologische verschillen. Hiermee is dan het culture le verschil aangetoond, waar de discri minerende wetten op stoelen. Ze verwe zen ook naar de scheppingsordening. Allemaal zaken om erg huiverig van te worden." Wat doen de politieke partijen? „Met de verkiezingen in zicht probe ren die elkaar de loef af te steken door de blanke macht als eeuwigdurend af te schilderen. Op een bijeenkomst van de oppositie-partij heb ik met schaamte zitten luisteren, want je hoort eenvou dig totaal nationaal-socialisme propage ren. Ik kreeg het griezelige gevoel: zo gaat het niet, zo krijg je revolutie". AMSTERDAM Tegen de 39-jarige Nederlandse glazenwasser Cor F. H., die in West Berlijn woont, is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank drie maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. H. werd ervan beschuldigd verduiste ring van drie Nederlandse paspoorten te hebben uitgelokt die werden ge bruikt voor mensensmokkel uit Oost- Europa. Hij ontkent de uitlokking. Hij zei zelf wel te hebben meegeholpen. In Oost- Duitsland was hij voor mensensmokkel gearresteerd en tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee meisjes en een kok uit Amster dam hadden hun paspoorten ter be schikking gesteld, waarvoor zij onge veer vierhonderd gulden zouden krij gen. Een van de meisjes werd in Polen veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, het andere meisje en de kok kre gen ieder acht maanden. DEN HAAG De VVD houdt 3 okto ber in Apeldoorn een landelijk congres over het onderwijsbeleid; in het bijzon der zal dan gesproken worden over de herstructurering van het onderwijs, een zaak die in de vergadering van de par tijraad van jl. zaterdag nogal wat dis cussie uitlokte. Aan de hand van de resultaten van dit congres zal de onderwijsparagraaf van het politieke programma 1971-1975 van de VVD opgesteld worden. Prof. Verkuyl voerde ook een radio- duscussie van een uur met Verdedigers van de apartheidspolitiek, die pas na de verkiezingen zal worden uitgezonden door de „uitzaaidienst" van de officiële radio. Prof. Verkuyl heeft geen idee welke uitspraken weggeknipt zullen worden. De geheime dienst hield hem nauwlet tend in de gaten, vooral aan het eind van zijn reis, nadat hii eens een vraag over communisme had beantwoord. Ook de NCRV die opnamen van het bezoek maakte, ondervond moeilijkheden. De conclusie van prof. Verkuyl wat be treft de nabije toekomst schommelt tussen hoop en vrees. De kiem van de revolutie lijkt gelegd. Dat kan zelfs de uitzaaidienst niet tegenhouden. AMSTERDAM Het raadslid P. Steijger (PSP) heeft burgemeester Samkalden gevraagd de Amsterdamse politie bij normale straatdienst bij wijze van proef het dragen van vuurwapens te verbieden, rtje BicCristalf zichtbaar inktnivcau blauw, rood, zwart, groen nUMUOOR DEN HAAG Èen aantal groeperin gen heeft gisteren van de laatste moge lijkheid om als parfij aan de gemeente raadsverkiezingen ïnee te doen, ge bruik gemaakt. In Den Haag besloot gisteren Oranje Vrijstaat mee te doen aan de Haagse gemeenteraadsverkiezingen. De 24-jari- ge leerling van de Vrije Academie, George van Diepen, voert de groslijst aan. £)e kabouters hebben geen ge meenteprogramma In Arnhem wordt aan de verkiezin gen deelgenomen dopr een witte lijst, die verwantschap vertoont met het ka- bouterdom. Achter dj? partij staan on der ahdere de Dolle 1 Mina's, de BBK- ers en de werkende jeugd. Het is de be- doelirlg, d£t de eventuele witte raadsle den de leefbaarheid J in Arnhem effi ciënt en snel gaan verbeteren. De verwachte afsplitsing in de Bre dase KVP is gisteren een feit gewor den. Een groepering liet zich inschrij ven onder de naam Bredase Belangen. Uit de samenstelling van de nieuwe lijst blijkt dat het hier een groepering betreft ter verdediging van onderwijs- belangen en wijksvertegenwoordigin- gen. De groepering zegt een duidelijk rechtse signatuur te hebben. De mees te leden blijven echter in de KVP. Tien Limburgse bestuursleden van de PSP zegden gisteren hun partijlidmaat schap op. Onder hen bevinden zich ver scheidene lijstaanvoerders. Het gevolg is, dat de PSP in Gel een, Sittard en Stein niet meedoet aan de gemeente raadsverkiezingen. Woonarkbewoners aan de Utrechtse Vecht tussen Vreeland en Nigtevecht hebben gisteren de koppen bij elkaar gestoken en een lijst met kandidaten op 't gemeentehuis van Nigtevecht inge diend. Een definitief partijprogramma is er nog niet, maar een van de eerste punten wordt de verdediging van de belangen van de woonarkbewoners. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Provinciale Staten van Gelderland hebben vanmorgen mr. P. J. de Loor (40) tot griffier der Staten be noemd; zijn benoeming gaat in op 1 juli, de dag waarop de huidige griffier, mr. N. H. Muller met pensioen gaat. De Staten verleenden mr. Muller die de griffie vele jaren voortreffelijk geleid heeft, eervol ontslag. Pieter Johannes de Loor werd 6 de cember 1929 in Leeuwarden geboren. Na zijn gymnasiale opleiding vervulde hij gedurende twee jaar zijn dienst plicht bij de marine; als luitenant ter zee derde klasse zwaaide hij af. Hij studeerde rechten aan de Leidse uni versiteit. Na zijn doctoraal examen trad hij in 1955 in dienst van het provinciaal bestuur van Gelderland. Sinds drie jaar is hij hoofdadministrateur, chef van de eerste afdeling van de griffie. De heer De Loor maakt deel uit van het bestuur van een aantal organisaties op vaktechnisch gebied; hij is algemeen bestuurslid van Het Gelders Landschap en van de stichting Vrienden der Gel- dersche Kasteelen. Verder is hij vice- voorzitter van het departement Velp- Rozendaal e.o. van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en curator van de Arnhemse Volksuniversiteit. De nieuwe griffier woont in Velp, is gehuwd en vader van twee kinderen. Een van de mede-kandidaten van de heer De Loor (die eerste op de voor dracht van GS was) nl. mr. J. H. Pee man (no. 2), werd vorige week benoemd tot griffier van de Staten van Gronin gen: hij is op het ogenblik gemeentese cretaris van Zwolle. DEN HAAG Een eis tot schadevergoeding van tien bedrijven die zijn ge specialiseerd in de vangst van tubifex-wormen, ligt de regering kennelijk zwaar op de maag. De bedrijven eisen schadevergoeding omdat hun het brood uit de mond zou zijn gestoten, doordat de vergiftiging van de Rijn met endulsofan de tubifex- wormen heeft uitgeroeid. De brief waarin de heer J. Ver meulen uit Lobith namens de bedrij ven protesteerde en om schadever goeding vroeg, zwerft nu al enkele weken van departement naar depar tement. Niemand schijnt er iets mee te maken te willen hebben. als De tubifex-wormen dienen voer voor vissen in aquariums. „Ze laten ons gewoon in ons vet gaar smoren", zegt de heer Vermeu len. Hij vroeg het ministerie van economische zaken enkele weken ge leden tot wie hij zijn klacht zou moeten richten. „Protesteert u maar in Duitsland", kreeg hij van een secretaresse te ho ren. De heer Vermeulen schreef 17 maart toch een brief naar economi sche zaken. Antwoord bleef uit. Op telefoni sche navraag kreeg Vermeulen te horen dat de brief zoek was. Weer later werd meegedeeld dat de brief was doorgezonden naar het ministerie van landbouw en visserij. Een woordvoerder van dat ministe rie zei ons gisteren echter: „De wor men ruiken wel naar vis, maar zijn geen vis. Wij hebben daarom met de zaak niets te maken..." Bij landbouw en visserij wordt op het ogenblik bestudeerd waar de klacht van de tien bedrijven en de eis tot schadevergoeding dan wel thuis hoort. „Twee collega's en ik hebben in tussen al steun moeten vragen op grond van de Bijstandswet", zegt de heer Vermeulen. „Wij hebben perso neel moeten ontslaan. Onze gebou wen en auto's staan renteloos. Minister-president De Jong her haalde gisteren intussen in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Voogd (PvdA) de stelling die hij over de verhouding overheid-burgerij eerder in de mi nisterraad poneerde: In het schrifte lijk verkeer van de overheid met de burger moet er zoveel mogelijk naar worden gestreefd, dat zorgvuldig heid wordt betracht en onachtzaam heid wordt voorkomen. De afdoening van brieven, klach ten en dergelijke moeten worden bespoedigd. Als de zaken ingewik keld zijn en veel tijd vergen, ligt een voorlopig antwoord aan de brief schrijver voor de hand, aldus de premier. DEN HAAG Voor de hele krijgs macht moet een eensluidende regeling worden getroffen voor het toekennen van een compensatie voor overuren, dienst op zon- en feestdagen en het verrichten van speciale piketdiensten. Die compensatie moet worden gezocht in extra vrije tijd of in de vorm van een financiële vergoeding. Dat is een van de voorstellen die op de junivergadering van de Koninklijke vereniging van onderofficieren van de land- en luchtmacht Ons Belang aan de orde zullen komen. Andere wensen: gelijkstelling van de bezoldiging van militairen beneden de rang van tweede luitenant van de land en luchtmacht met die van de marine; jaarlijks een extra uitkering zoals ook in het bedrijfsleven gebeurt; aanpas sing van toelagen en vergoedingen aan de prijsverhogingen; uitbreiding van de periodieke keuringen, beperking of af schaffing van de groetplicht. ARNHEM De pastoor van Duiven, is uit zijn ambt gezet omdat hij wil gaan trouwen. Pastoor J. A. van den Anker (59) maakte zijn voornemen eni ge tijd geleden van af de kansel ken baar om de gevoelens van zijn paro chianen te leren kennen. Hij ontmoette alom waardering. De uitzetting heeft in Duiven grote beroering gewekt, vooral omdat de pastoor zaterdagavond van een leek de communie kreeg toege diend. Men meent dat de pastoor om zijn eerlijke bekentenis in het huwelijk te willen treden is gestraft. Pastoor Van den Anker was gisteren in Utrecht om zijn ontslag te bespreken. Zijn toekom stige bruid, het hoofd van de Maria- school mej. E. Vossebeld, verzekerde dat het niet in zijn bedoeling lag het besluit aan te vechten. Na zijn huwelijk zal de pastoor als pastoraal medewerker in Duiven fun geren. ADVERTENTIE Er zijn er die spotten met het 'bermtoerisme'. Alsof je niet prima zit aan de kant van de weg: je ziet de mensheid voorbij suizen - en zelf lig je lekker lui in de zon. Eén ding! Vergeet niet een groot stuk kaas mee te nemen en een mes. Wat gouden blokjes in 't groene gras, daar kan menige snob iets van leren. De grootste geneugten in het leven zijn simpel. Kaas uit 't vuistje in de berm, bravo! UTRECHT —Na directe bestrijding van luchtverontreiniging is aanleg van groenzones in steden, dc industrie terreinen en langs grote wegen van grote betekenis. In de kosten van deze zones zou de industrie moeten bijdra gen, als zij de aanleg ervan noodza kelijk maken. Prof. dr. ir. F. M. Maas kwam in Utrecht tot deze uitspraak op de jaar vergadering van de Nederlandse ver eniging tegen water-, bodem-, en luchtverontreiniging. De Delfse hoog leraar in de landschapskunde wee« erop dat de groenzones niet alleen be langrijk zijn om het zuurstofgehalte op peil te houden. Zij werken ook als een filter bij het wegwerken van stof, het verminde ren van geluidshinder en vangen gas sen uit de lucht op. Tussen de grote basisindustrie en de woongebieden moeten volgens pro fessor Maas groenstroken van min stens drie en een halve kilometer zijn. Hij pleitte tevens voor de instel ling van een universitaire opleiding in de bioklimatologie of biometeoro- logie. Daarvoor zou samenwerking tot stand kunnen worden gebracht tussen het KNMI en de universiteit in Utrecht en de landbouwhogeschool in Wage- ningen. UTRECHT „Het legaliseren van abortus provocatus in een nieuw wets artikel is onjuist en ongewenst". Dit schrijft prof. dr. A. Querido, vroeger hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Amsterdamse universiteit in „De Ziekenfondsgids". Prof. Querido vindt legalisatie on juist „omdat dan de abortus ten on rechte een uitzonderingspositie krijgt ten opzichte van andere medische be handelingen". Beschouwt men de abortus als gelijk staand met iedere andere geneeskundi ge ingreep, dan vervalt ook het pro bleem. Als een patiënt om een ingreep ver zoekt, komt onmiddellijk de eigen ver antwoordelijkheid van de arts in het geding. De arts zal moeten afwegen of het verzoek om abortus redelijk is. De wens van de patiënt, hoewel belangrijk, is dan niet beslissend. „Ik kan niet inzien waarom de abor tus als uitzondering zou moeten worden beschouwd. Wanneer een vrouw abor tus verzoekt is het niet alleen de plicht, maar ook het recht van de arts de mo tieven van het verzoek te toetsen aan de zwaarte van de ingreep", aldus prof. Querido. BAARN Bijna 3500 mensen zullen dit jaar op Koninginnedag kunnen deelnemen aan het bloemendefilé voor paleis Soestdijk. Het gebeuren op het grote gazon voor het bordes staat in het teken van zestig jaar padvinderij in Nederland. Grote groepen padvinders en padvindsters zullen doorlopend demonstraties geven Het défilé begint om ongeveer half elf.

De Vallei | 1970 | | pagina 13