Veenendaals dagblad AKKOORD IN SOFTENON- PROCES STUDENTEN BEZETTEN FACULTEIT Buiten Vrachtauto viel 7 nieter lekker lui M Treffer se E.E.G. praat in juni met Britten V oetbalamateurs weigeren meedoen aan landentoernooi NOG EVEN GEDULD Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Regering geeft toe onder druk Kamer Geheim overleg op Spion voor de Russen? Sportkolberts pantalons Staat van beleg in Columbia AUTOGORDELS BLIJVEN VAAK ONGEBRUIKT Akkoord in Luxemburg Koekoek bedankt voor Gelderse Statenzetel Noodtoestand op Trinidad KNVB wil breuk lijmen Vragen in Kamer over „Veronica"" VEEL WIND thuis of op reis.zorg dat u altijd 'n doosje bij de hand hebt c£e)^J2£ Terug DEN HAAG - Het kabinet-De Jong heeft onder druk van de Tweede Kamer besloten het toezicht op de niet- militaire spionagedienst te verzwaren om objectieve en ongekleurde informatie te waarborgen. „ONJUIST" LIJSTEN MOTIES CHAUFFEUR OVERLEDEN ONDERZOEK SWOV MANNEN VETO Berohordtoaa 28, Veenendaat, 08306-10550 (adm.). 1075T en •066 (rad.). Giro 1321600. leasee nummers 0,25; Abonnement V03 p.w„ t 4,40 p.m„ 10.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOmSDAG 22 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 94 Zwaarder toezicht op de geheime dienst ALSDORF De VVestduitse produ centen van Softenon (thalidomide) heb ben een fonds van 105 miljoen gulden gesticht voor de kinderen die naar men aanneemt door het gebruik van Softe non invalide zijn geworden. Chemie Grünenthal en vertegenwoor digers van de slachtoffers hebben op M april een overeenkomst bereikt, waardoor een einde zou kunnen komen aan het rechtsgeding tussen de fabriek en de beweerde slachtoffers van haar produkt. De overeenkomst wordt nu toegezon den aan de 2300 ouders van de thalido- mide-patiënten en zal van kracht wor den als deze ermee instemmen. Wat het effect van de overeenkomst op het lo pende strafproces tegen Grünenthal zal zijn kon niet onmiddellijk worden ge legd. Grünenthal heeft zich nu bereid ge toond 48 miljoen te reserveren voor een stichting ten bate van de slachtoffers en 57 miljoen binnen drie jaar aan de •lachtoffers uit te zullen keren. AMSTERDAM Het instituut voor de wetenschap der politiek van de uni versiteit van Amsterdam is gisteravond door ongeveer 150 studenten bezet. Aanleiding tot de bezetting is het af wijzen van het democratiseringsplan en het zg „plan X", bij het referendum aan de faculteit door de wetenschappe lijke staf en de technische en admini stratieve staf. Het plan was door een overgrote meerderheid van de studen ten aanvaard, zo verklaarden de bezet ters. ADVERTENTIE Hoofdstraat 74 - Veenendaal mei bijpassende IVautuelijks verscheen er op de tweede zondag van april wat zachter weer met weinig wind en zelfs een koesterend zonnetje, of de witte kwikstaart zat op het gazon, alsof hij er nooit was weg geweest. Het gras had zich de laatste dagen begroend, spriet en spruit van de borde^planten rek- ten zich uit de zwarte grond van de b oordbedden, de spreeuwen kweelden in de eiken en de kauw tjes kakelden welgemoed op de schoorsteen van de buren, die ze al sinds jaar en dag bewonen. Me zen scharrelden drukker dan tevo ren bij de nestkastjes en stellig broeden er al een paar merelkop pels in de chamaecyparisfen. De kwikstaart betekent echter een wa re new-comer en zijn komst zien we met veel voldoeningvooral nu een andere lenteklant, de tjiftjaf nog verstek liet gaan. al zal hij ze ker aanwezig zijn. Mij ontgaat wel eens wat. Over het korte gras draaft nu als vanouds de kwieke kwik en het scherp afgetekende zwart-wit con trasteert prachtig met het groen. Men zou er een lief ding voor over hebben om te weten, uit welk ver land zo'n frêle vogeltje gereisd komt. We weten, dat het winter kwartier in Zuid-Europa en verder op in Afrika tot Senegal en Brits Oost-Afrika ligt; voorts trekt het ivel naar Zuid-Arabie, Palestina en Mesopotamië, maar doorgaans zijn die kwikstaartjes reeds in maart weer aanwezig in het oude vader land, om het tegen oktober weer te verlaten. Echter komt overwinte ring ook voor. Hoe het zij, deze eerste toets van de lente heeft ons hoewel wat laat even een prettig gevoel gegeven. Daartoe zal een ministeriële commissie worden ingesteld onder leiding van de minister-president en verder bestaande uit de ministers van Buitenlandse Za ken, Binnenlandse Zaken en Defensie. Het gaat om de opheffing van de buitenlandse inlichtingendienst en de overheveling van het spionagewerk van deze dienst naar het ministerie van De fensie. De fractieleiders van de PvdA, D'66 en de VVD hadden daartegen ernstige bezwaren gemaakt. Premier De Jong verzekerde de Tweede Kamer gisteravond dat de dienst los zal staan van de drie militai re inlichtingendiensten, zodat de niet- militaire gegevens uit het buitenland niet in de verdrukking zullen komen. De minister van defensie zal wel ver antwoordelijk zijn voor de niet-militai- re dienst. Om een deugdelijke informatie en objectieve verwerking van de gegevens te waarborgen, krijgt de ministeriële commissie bijstand van de coördinator van de militaire inlichtingendiensten, vice-admiraal b.d. H. Bos. Deze krijgt de beschikking over een eigen straf. Er zullen nog meer waarborgen wor den geschapen voor een objectieve ver werving en verwerking van de BID-in- formatie. aldus premier De Jong. Zo zal aan de premier naast een coördine rende, ook een algemeen toezichthou dende functie op het terrein van de in lichtingendienst worden toegekend. De verwerking van de te verkrijgen infor matie zal berusten bij de beleidsafdelin gen van de betrokken departementen. De reorganisatie, waartoe reeds vorig jaar is besloten zal op 1 januari 1971 volledig zijn. Premier De Jong noemde het onjuist, deze Buitenlandse Inlichtingendienst rechtstreeks onder de politieke verant woordelijkheid van de premier te plaat sen. Hierop was van de zijde der oppo sitie in de kamer aangedrongen, onder meer door de afgevaardigden drs. Den Uyl (PvdA), drs. J. M. Aarden (groep- Aarden en mej. mr. Goudsmit (D'66). De oppositie stelde ondermeer, dat het inwinnen van andere dan militaire inlichtingen niet behoort te geschieden door een onder de minster van defensie ressorterend apparaat. Drs. Den Uyl verweet de regering bij deze reorgani satie onvoldoende zorgvuldigheid te hebben betracht. Het plaatsen van de BID onder defensie zei hij bijzonder te betreuren. VVD-fractievoorzitter mr. Geertsema noemde het plaatsen van de Kamer voor voldongen feit als de reor ganisatie van de BID in hoge mate te betreuren. Drs. Schmelzer (KVP) noem de het „niet zonder meer voor de hand liggend" dat de BID onder defensie rrtoet ressorteren." Ik sta daarover niet te juichen," zo stelde hij, opmerkend overigens terzake de regering geen stok tussen de benen te willen steken. Minister mr. Beernink (Binnenlandse Zaken) zei, om redenen van staatsbe lang, niet te willen spreken over de vraag van de PvdA-afgevaardigde drs. H. M. Franssen, of de regering lasten aanlegt van personen, die onder bepaal de omstandigheden zonder vorm van proces opgepakt zouden kunnen wor den. Een dergelijke registratie had de heer Franssen onbegrijpelijk genoemd. Drs. Schmelzer merkte later in het debat ondermeer op, het vreemd te vinden, indien een dergelijke inventarisatie er niet zou zijn. Het was de PvdA-afgevaardigde Goedhart, die zich tegenover zijn frac tiegenoot de heer Franssen terzake op stelde. Hij noemde het een natuurlijke taak van de regering om de veiligheid van staat, land en volk te handhaven. De gewraakte registratie zei hij noodza kelijk en onvermijdelijk te achten. De heer Goedhart sprak mede namens het PvdA-kamerlid Schuitemaker (beiden aangetrokken tot DS '70). Minister Beernink zei zoveel mogelijk tegemoet te willen komen aan het ver langen tot minder geheimhouding rond om de lijst van vertrouwelijke functies. 22 april 1970 A. B. Wigman De PSP'er Wiebenga diende een mo tie in, waarin wordt gevraagd een einde te maken aan de registratie in bepaalde gevallen van in paspoorten gestelde visa om aldus gegevens te verzamelen die uit een oogpunt van nationale veiligheid van belang kunnen zyn. Minister Beer- ik zei aanvaarding van deze motie te moeten ontraden. Mej. mr. Goudsmit (D'66) diende een motie in, waarin de regering wordt ge vraagd om bij de reeds aangevangen reorganisatie van de BID uit te gaan van de gedachte, dat de inwinning van buitenlandse inlichtingen geschiedt on der de verantwoordelijkheid van de mi nister van Algemene Zaken. Premier De Jong zei aanvaarding van deze mo tie door de Kamer te moeten ontraden. Volgende week woensdag zal de Ka mer, bij de aanvang van de vergade ring, over beide moties stemmen. UTRECHT De chauffeur van een vrachtauto met oplegger, die vanoch tend tegen zes uur door onbekende oor zaak van de rijksweg Utrecht - Arnhem is gestort en naast de spoorlijn terecht kwam, is na aankomst in een Utrechts ziekenhuis overleden. De bijrijder liep een lichte hersenschudding op. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het viaduct in de Mereveldsweg. De vrachtauto raakte van de weg en stort te van een hoogte van zeven meter naar offers is nog niet bekend, beneeen. BOGOTA De 47-jarige conserva tieve advocaat Misaël Pastrana Borrero is officieel tot president van Columbia gekozen. Hij zal zijn ambt op 7 augus tus aanvaarden. - President Carlos Lleras heeft voor het gehele land de staal van beleg af gekondigd. In de hoofdstad en andere grote steden is met ingang van heden morgen 3.00 uur een uitgaansverbod van kracht. De radiostations zullen on der censuur staan. De president had deze maatregelen genomen omdat er aanwijzingen voor een staatsgreep be stonden. Vanaf negen uur 's avonds is de avondklok ingesteld. In Columbia wordt de situatie hache lijker naarmate de aanhangers van ex-dictator Gustavo Rohas Pinilla zich meer gaan manifesteren. Deze werd aan de stembus verslagen. ADVERTENTIE s en nachtmoda LUXEMBURG Minister Luns (Buitenlandse Zaken) verscheen giste ren op rode gebreide sloffen op de EEG-ministerraad. Op de vraag of hij zere voeten had antwoordde minister Luns: ,,Nee maar ze zitten prettiger dan schoenen". Hij voegde er aan toe: ,,Ze maken me iets kleiner en ik kan nu beter nadenken". Mr. Luns verliet de geheime bespre kingen voor overleg met zijn collega Pierre Harmei, met als enig werkdo cument een Franse roman van Geor ges Simenon. Op z'n pantoffels sprong hij over de koordafzetting in het ge bouw. DEN HAAG Daar slechts 8.5 pro cent van alle automobilisten buiten de bebouwde kom een autogordel ge bruikt, is de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid van mening, dat de overheid de aan wezigheid van gordels wel kan ver plichten (in nieuwe auto's per 1 ja nuari), maar dat tegelijkertijd het ge bruik ervan aantrekkelijker gemaakt zou moeten worden. De stichting acht het dan ook van belang, dat er een motievenonderzoek komt. gericht op het veraangenamen van het gebruik van gordels. Dit staat in een vandaag gepubliceerd rapport van de SWOV. die naar de aanwezigheid en het gebruik van au togordels een onderzoek heeft inge steld. De gegevens van dit onderzoek zullen gebruikt worden voor een sta tistisch ongevallenonderzoek, waar van de verwerking in 1971 zal aan vangen. De stichting heeft geconstateerd, dat autogordels maar weinig worden ge bruikt: buiten de bebouwde kom wa ren in 22 procent van de onderzochte auto's gordels aanwezig, maar slechts 39 procent van de inzittenden van die auto's had de gordels vastgegespt. Het onderzoek heeft echter nog meer opgeleverd. Gebleken is, dat de dia- genaalgordel relatief het meest aan wezig is, maar het minst wordt ge bruikt. De driepuntgordel wordt re latief veel gebruikt. Mannen maken meer gebruik van de autogordel dan vrouwen. Mannen ge bruiken de gordels ook op een betere manier, d.w.z. ze laten er minder spe ling in dan vrouwen. Oudere automo bilisten, zo is verder gebleken, heb ben over het algemeen vaker gordels in hun auto's dan jongeren. In oudere auto's komen minder gordels voor dan in nieuwere. Verder heeft de enquête nog een ver band opgeleverd tussen het aanwezig heidspercentage van autogordels en het automerk. Waarschijnlijk, aldus de stichting, hangt dat samen met de instelling van fabrikanten, impor teurs en dealers ten opzichte van de gordels. Uit het genoemde statistisch ongevallen- onderzoek zal, tenminste zo hoopt de SWOV, onder meer naar voren ko men welke gordel het meest geschikt is voor de grote verscheidenheid van autotypen, die in ons land op de weg zijn. Het staat wel reeds vast, dat het gebruik van autogordels, van welk type dan ook, een gunstig effect heeft op de gevolgen van verkeerson gevallen, aldus de stichting in haar rapport. LUXEMBURG De ministers van de zes EEG-landen zjjn vannacht tot overeen stemming gekomen wat betreft het begin van de onderhandelingen met Groot- Brittannië, Noorwegen, Denemarken en Ierland, over toetreding tot de EEG. De ministers hebben een overeenkomst getekend, waarbij de gemeenschap zal kunnen worden uitgebreid van zes tot tien leden. Een overeenkomst over de te voeren wijnpolitiek nam het laatste struikelblok weg voor de onderhandelingen met de vier kandidaten. De eerste besprekingen zullen in juni in Brussel beginnen. EDE Boerenpartij leider H. Koe koek uit Ede zal niet in de Gelderse Staten verschijnen. Hij heeft bedankt voor de zetel die hem na de provinciale verkiezingen toekwam. De heer M. van de Brink uit Harderwijk zal de plaats van de heer Koekoek innemen. PORT OF SPAIN De regering van de Caraïbische staat Trinidad/Tobago heeft na wekenlange Black-Power-be- togingen, de noodtoestand afgekondigd. Op Trinidad hebben zich in de afge lopen week veel branden voorgedaan waarbfj zes mensen om het leven zijn gekomen. De autoriteiten geloven even wel nog niet, dat deze branden iets met de huidige onrust te maken hebben. ZEIST De achttien spelers van het nationale amateurvoetbalelftal weige ren uit te komen in de halve finales van het Europa Cup-toernooi voor amateurlandenploegen. Dit naar aanleiding van het besluit van de zaterdagselectie van de Konink lijke Nederladse Voetbalbond (KNVB) om de zaterdagspelers te verbieden uit te komen in het elftal dat op zondag 3 mei in de finale óf om de strijd om de derde en vierde plaats in het Italiaanse Toscane moet spelen. Een beslissing, die door de voorzitter W. A. G. M. Meuleman met afgrijzen werd ontvangen. „Wij zullen nog on derzoeken of er op korte termijn iets aan valt te doen. Het besluit van de In Wiesbaden is het proces be gonnen tegen de 64-jarige Duit ser Josef Eitzenberger, vroegere sectie-chef van het Batelle-insti tuut in Frankfort. Hij wordt ervan beschuldigd details van een NAVO- communicatiesysteem aan de Rus sen te hebben uitgeleverd. spelers is een enorme antireclame voor het Nederlandse voetbal in Europa" Vanavond nog hoopt de KNVB alle betrokkenen bij elkaar te halen. Om ze ven uur in hotel Terminus te Utrecht wordt dan getracht de zaak alsnog in het reine te brengen. J.W. van Marle, voorzitter van de sectie zondagvoetbal van de KNVB: „De besturen van de zondag- en zaterdagsectie moeten bij elkaar komen. Gisteren verliep alles in het emotio nele vlak. Wellicht komen de partijen vanavond nader tot elkaar. Ik geef in ieder geval de spelers ook vanavond de kans hun standpunt te verdedigen." (zie verder sportpagina). Intussen heeft de vice-voorzitter van de bond tevens voorzitter van de sectie betaald voetbal, vanmorgen verklaard, dat het KNVB-bestuur zijn veto dient uit te spreken over deze houding van het bestuur van de zaterdagsectie, die hij een „Staphorster houding" noemde. De heer Coler deelde mede, dat voorzitter Meuleman niet bereikbaar was en dat hij daarom zelf het initiatief had geno men om een „veto-beslissing" uit te lokken. De heer Coler noemde het een waan zinnige toestand, dat het bestuur van de zaterdagsectie deze houding aanneemt, terwijl vier van de vijf zaterdagvoet ballers hebben verklaard wel te willen spelen. „We verliezen", aldus de heer Coler. „internationaal volkomen ons gezicht als we blijven weigeren. Italië is het enige land, dat deze verliesgevende ein dronde heeft willen organiseren, maar het stelde de voorwaarde, dat er dan op zondag zou moeten worden gespeeld, omdat de enige mogelijkheid is er fi nancieel nog enigszins uit te springen". De overeenkomst over de wijnpolitiek stelt de EEG-ministerraad in staat een algehele overeenkomst te tekenen met als onderwerpen: 1. Gezamenlijke financiering van de landbouwpolitiek, 2. Het scheppen van directe inkom sten voor de gemeenschap, beginnend volgend jaar. 3. Versterking van de budgetaire macht van het Europese parlement vanaf 1975. Het tekenen van deze overeenkomst kan slechts plaats hebben nadat dat Europese parlement de wijnpolitiek heeft goedgekeurd. Vanaf 1 juni zal er een vrije wijnmarkt in de gemeenschap zijn. Er zullen geen kwantitatieve be perkingen zijn op de invoer van wijn van buiten de gemeenschap. Bij import is echter wel invoerbelasting van kracht. De ministers van Buitenlandse Zaken werden het verder eens over problemen die zouden kunnen ontstaan voor de landen van het Britse Gemenebest die geassocieerd lid van de gemeenschap willen worden. Men kwam overeen dat dergelijke landen naast de hoofdzake lijk ex-Franse (Afrikaanse) landen moeten onderhandelen en gelijk behan deld moeten worden. Verder gaat men akkoord met een overgangsperiode voor Groot-Brittannië om de industrie en landbouw, de kolen- en staalpolitiek en de economische en monetaire politiek aan te passen. In zijn slotrede verklaarde de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Hamel, dat deze overeenkomst de gemeenschap „tot de drempel van volwassenheid" heeft gebracht. Hij voegde hieraan toe dat ook het tijdstip voor directe verkiezing van het Europe se parlement dichterbij is gekomen. DEN HAAG Indien de regering van oordeel is dat Radio Veronica in een behoefte voorziet, is zij dan bereid om zodanige maatregelen te bevorderen dat ook in de toekomst in de behoefte aan een zender als Radio Veronica kan wor den voorzien binnen het kader van de internationale wetgeving? Dit vragen de Kamerleden Boot, Brouwer, Kleisterlee, Kolfschoten en Weijters (allen KVP) de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk naar aanleiding van berichten, die h.i. nieuwe verwachtingen omtrent het voortbestaan hebben gewekt. Zij informeren voorts of het juist is dat de regering geen maatregelen meer zal treffen om Radio Veronica te doen verdwijnen. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer blijft voorlopig bewolkt en winderig, met af en toe wat neerslag. Hogere temperaturen dan 11 tot 13 graden zijn niet te ver wachten, zolang de circulatie zuid westelijk blijft. Deze weerstoe- stand doet zich voor aan de noord zijde van een ver in het zuiden liggend hogedrukgebied tussen de Azoren en de Balkan. Later in de week volgen er weer opklaringen, maar plaatselijk ook een bui. Statistisch bezien, zal de lente pas in mei werkelijk kunnen door breken. Van de zestien gevallen na 1900, waarin maart en april beide te koud waren, kwam mei dertien maal met een normale of „te hoge" temperatuur uit de bus. In vier ge vallen (1907, 1917, 1922 en 1929) werd een koude en lange ijswinter, gevolgd door een te koude maart en april, besloten met een mei maand, die vier tot zes zomerse dagen bracht (normaal 3). Zal 1970 zich hierbij aansluiten? Ook de Engelse weerkundigen voorzien voor de komende maand perioden met warmer weer. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond In het algemeen veel bewolking met af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust harde zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Morgen: zon op: 05.27. onder: 19.51; maan op: 22.56, onder 05.36 uur, ADVERTENTIE bij kleine ongemakken weldadig en verzachtend voor de huid. grote doos 1.20 - familiedoos 1.80

De Vallei | 1970 | | pagina 1