Weer wat anders SCHANDAAL OM. DOELPALEN P. G. van Ojik: Ik ben geen politicus „Als ik weer in de politiek zou gaan, koos ik misschien voor S.G.P." „Slechte behandeling Panhuis- velden" Man sneed in pols Opening op 1 aug Gezinsvervangend tehuis: veel vrijheid voor gehandicapten Belangrijke mededeling „voorjaarsaanbiedingen" 4 i.' "V oorronde voor verkiezing van naaldprinses Schietu itslagen VEILING KESTEREN VALLEI? y"»£ 11070 Vijf maanden voor oplichting Dertien weken voor wildeman Voorkeur Limonade Kerkerverk Onheil „Wereld gaar stuk aan de welvaart" Andere data MET NODIG TEVREDEN UITGESLOTEN GELD onrcr WOfiNSOAG 22 APRIL 1970 Tn De Vallei van aanstaande za- A terdag wordt weer ruimte gere serveerd voor geschreven bijdragen van lezers in de communicatie-ru briek „Weer wat anders". Er blijkt inmiddels al een misverstand te zijn ontstaan over de inhoud van dit ru briekje. Om het nog even duidelijk te'stellen: de kolom is bestemd voor persoonlijke visies, ideeën, sugges ties en kritiken maar niet voor standpunten van verenigingen, bon den. politieke partijen en dergelijke. „Weer wat anders...", is niet be doeld als propagandahoekje, wel als een apart afgebakend stukje op de zaterdagse pagina, waar wie het wil zijn mening naar voren kan brengen. ij dragen voor deze rubriek nioeten donderdagavond in het bezit zijn van de redactie, Prins Bernhardlaan 128, Veenendaal. Ze dienen verder volledig te zijn onder tekend, en niet langer dan twee ge typte velletjes kwarto-papier te zijn. Desgewenst kan een portretfotootje worden bijgevoegd. (Red.) Vrijdag a.s. zal dit blad in het teken staan van In verband met de omvang van deze uitgave en teneinde zoveel mogelijk aandacht aan uw advertentie te kunnen besteden hebben wij uw advertentie graag uiterlijk donderdag a.s. 10.00 uur in ons bezit. Laat uw advertentie niet ontbreken want een advertentie in deze „VOORJAARSUITGAVE" doet hèt Is uw advertentie gereed belt u dan 10550 en één onzer mede werkers komt bij u langs. DE VALLEI VEENENDAAL Schandaal tjes hebben de eigenschap verba zingwekkend snel te kunnen ont staan. Voor geruchten meesten tijds de wankele fundering voor in vele gevallen immense (schandaal kastelen is bitter weinig nodig, dat is onlangs in Veenendaal wel weer bewezen. Want deze gemeente heeft er (op nieuw) een schandaaltje bij. In de sportsector wel te verstaan. Ditmaal geen stoute uitlatingen van 'n voor aanstaand plaatselijk sportminnaar, geen rivaliteit of geen tribune als inzet van het „opstootje", maar doodgewoon doelpalen Onlangs werden namelijk door een vertegenwoordiger van de KNVB de doelen van de Veenendaalse Racing Club aan de Brinkersteeg en aan de Middellaan afgekeurd omdat het materiaal niet aan de door de bond gestelde eisen voldeed. Dat zou uiteraard niets bijzonders zijn, ware het niet dat er een erg lang verhaal aan deze doelen-affaire is verbon den. Enige tijd geleden moest men voor het Panhuis-Sportpark en de sport velden aan de Brinkersteeg en de Middellaan doelpalen bestellen en zo vernemen wij uit doorgaans wel ingelichte kringen er werd bij een hierin gespecialiseerd bedrijf prijsopgave gevraagd, iets wat nu niet direct nodig was geweest, want de sportstichting besliste dat de doe len zouden worden geleverd door bouwbedrijf Boers uit Veenendaal (een oud-voorzitter van de stichting maakt deel uit van de directie van genoemd bedrijf). Insiders weten te melden dat de prijs van bouwbedrijf Boers zelfs iets hoger lag dan die van het gespe cialiseerde bedrijf, maar dat was een futiliteit voor de sportstichting, die de order plaatste. De ..hokken" werden geïnstalleerd en alle partijen waren tevreden, tot dat de wijze heer van de voetbal bond kwam opdagen om te vertellen dat de doelen ondeugdelijk waren. Toen werd VRC boos, want deze vereniging had óek al een erg hoge rekening ontvangen en men was niet van plan die zonder meer te voldoen, temeer daar het materiaal niet aan de eisen voldeed. Maar er werden enkele honderden guldens van de re kening afgetrokken zodat dat geen punt van betekenis meer vormde. De foutieve afmetingen van de -+& V doelpalen overigens ook niet, want men zegde toe een en ander even te verhelpen door ondermeer op de deklat nog een extra lat aan te brengen, zodat de vereiste hoogte zou worden gecreëerd. Voor de doe len, die VRC gebruikt was dat een noodzaak, maar op het Panhuis complex behoefden geen verande ringen te worden aangebracht omdat daar de desbetreffende doelen wor den gebruikt door lagere elftallen. Wat velen zich nu afvragen is het volgende. Zou de sportstichting niet veel beter haar opdrachten hebben kunnen laten uitvoeren door een ge specialiseerd bedrijf, zodat moeilijk heden uitgesloten waren geweest? Mensen die vrijwel dagelijks mee draaien in de Veenendaalse sport- carrouscl zijn nu verontwaardigd over de werkwijze van de stichting, die toch al aan zoveel kritiek onder hevig is. De betrokkenen zijn in dit geval niet erg spraakzaam. Wél werd de opmerking gemaakt dat de vereniging echt geen schade zouden oplopen door deze affaire. Er is echter aan het doel voorbij gescho ten. (Dat zal trouwens nog duizenden keren gebeuren op de velden die zijn verrijkt met de omstreden palen). Maar heiligt het doel niet de mid delen....? VEENENDAAL In de komende weken zullen weer duizenden dames in vele Westeuropesr landen gaan deelne men aan de wedstrijd „Wie wordt naaldprinses van Europa 1970". Ook Veenendaal is weer gekozen als plaats waar een regionale voorronde zal beslissen over de vraag welkë Neder landse via een landelijke finale op 13 juli vijf dagen later in Luzern (Zwit serland) het plankier gaat betreden om de vaderlandse kleuren te verdedigen. De regionale vc*>rrbndë zal in Vee nendaal traditiegetrouw worden geor ganiseerd door de n.v, voorheen fa. Diepeveen op woensdagavond 29 april in gebouw „Eltheto" aan de Fluiter straat. De show zal worden gepresen teerd door mevr. Ton Eenhoorn als lady- speaker, de muzikale begeleiding wordt verzorgd door Eddie Sanche. VEENENDAAL De leden van schietvereniging „Prins Hendrik" in Veenendaal schoten deze week in de onderlinge competitie de volgende re sultaten bijeen: 1. J. C. Schoonhoven 90 pnt; 2. W. Kroesbergen Sr., 90 pnt; 3. W. Kroes- bergen Jr., 89 pnt; 4. T. v. Manen 88 pnt; 5. J. J. Roks 86 pnt; 6. H. v.d. Brandhof 84 pnt; 7. J. Lefers 83 pnt; 8. J. Blom 80 pnt; 9. Heijtink 79 pnt; 10. A. v. Leeu wen 78 pnt. D.d. 20 april 1970 waren de prijzen als volgt: Goudreinette (Gele): I 65-75: 34-37 II 65-75: 31-34 1 75-85: 58-62 II 75-85: 50-58 I 85-95: 58-66 II 85-95: 52-53 23 ton. Lax ton's Superb: I 65-70: 38-47 II 60-70: 28-34 I 70-75: 48-61 II 70-80: 41-44 I 75-85: 50-61 8 ton. Golden Delicious: II 60-70: 36-38 II 70-80: 41-49 II 80-90c 50-54 14 ton. Lombarts Calville: I 65-75: 33-34 II 60-70: 26 I 75-85 44-50 II 70-80: 46 II 80-90: 37 6 ton. Jonathan: I 60-70 42 I 70-80: 53 3 ton. Rode Goudreinette: I 65-75: 42 I 75-85: 70 2 ton. Coe's Or. Pippin: I 60-65: 60 I 65-70: 78 I 70-75: 94 I 75-80: 97 1 ton. Conference: I 55-60: 78 I 60-70: 92-96. Aardbeien (Kas): EI 132-153 per doos je a 200 gram I 120-125 per doosje a 200 gram II 103-122 per doosje a 200 gram 4.500 doosjes. Doordraai (Blank): f 12,70 - f 13,80 per 100 kg. Jonathan (Doordraai): f 11,10 per 100 kg. Prijzen genoteerd in centen per kg., tenzij anders is vermeld. 4m «ven a.*.b. voor Voonoadaal 17.» wr 10550 'i Zaterd. v. 15.30-17.30 u. VEENENDAAL Op 1 augustus opent het gezinsvervangend tehuis aan de Colijnstraat zijn deuren. Daarmee wordt een periode van zo'n rijf jaar afgesloten, vol plannen maken, geld in zamelen en bouwen. Twintig geestelijk en lichamelijk gehandicapten kunnen dan hun eigen slaapkamers in gebruik nemen en profiteren van het comfort dat het tehuis hun biedt. Half juni zal naar verwachting de aannemer met de bouwwerkzaamheden gereed zijn. In een jaar tijd is dan een gebouw van de grond gekomen waarin gehandicapten uit Veenendaal, en de regio Zuidoosf^Utrecht in hun vrije tijd kunnen wonen. Het wordt geen „inrich ting", zoals ook al aan de buitenkant van het gebouw is te zien. Het wordt veel meer een huis van een groot gezin, geleid door een directrice, twee leid sters en nog vier andere personeelsle den. De gehandicapten vinden er ont spanningsruimte, een hobbyzolder, na tuurlijk de sanitaire voorzieningen, kortom alles of nog meer dat zij anders thuis zouden vinden. Het gezinsvervangende tehuis is be doeld voor gehandicapten die „een vol doende redzaamheid" hebben, aldus de heren .1. H. J. Evers en A. v.d. Kooij, die deel uitmaken van de bouwcommis sie van de stichting Laat Ons Niet Al leen Staatn (LONAS), die is voortgeko men uit de plaatselijke afdeling van Philadelphia. „Het tehuis moet niet worden be schouwd als een inrichting", zegt de heer v.d. Kooij, „maar precies als te- geen de naam aangeeft. Het is de be doeling dat er mensen komen die door de omstandigheden gedwongen, niet in het eigen huisgezin kunnen blijven. Door in dit tehuis te komen hoeven zij niet naar een inrichting toe". Tien mannen en tien vrouwen zullen onderdak vinden aan de Colijnstraat. De meesten zullen overdag werken in de streekwerkplaats, anderen in de dagverblijven van LONAS. In het te huis genieten ze een grote mate van vrijheid. Als ze willen kunnen ze bij familie op bezoek gaan, of zelf bezoek ontvangen. De maaltijden worden geza menlijk gebruikt, en daarbuiten ont moeten ze elkaar in de recreatieruimte. Ook in dit opzicht werkt 't tehuis dus gezinsvervangend, en juist daarom blijft het aantal pupillen dat een plaats krijgt beperkt. Een te massale aanpak zou naast het doel schieten. Half juni worden de bouwwerkzaam heden afgerond. Tot 1 augustus heeft men dan nog tijd om aandacht te beste den aan de inrichting en de meubile ring, die onder Veenendaalse bedrijven zullen worden aanbesteed. Eigenlijk is bij die inrichting nauwelijks sprake van specifieke aanpassing aan de toekom stige bewoners, of men zou de inter com-installatie als zodanig moeten be schouwen. Zo weinig mogelijk bijzondere maat regelen, is het devies van LONAS, die de gehandicapten bepaald niet wil iso leren, maar hen een eigen plaats bin nen de samenleving gunt. Daarom ook is men erg gelukkig met de plaats van het gebouw, midden in een prettige woonwijk, en niet bijvoorbeeld ergens in afzondering. De kosten van het tehuis bewegen zich op 't ogenblik rond de zes ton. Het geld is grotendeels verkregen door mid del van een lening, maar de Veenen daalse bevolking bracht in het recente verleden toch ook nog een bedrag van ruim zeventigduizend gulden bijeen ge durende de acties die LONAS hield. Dat waren o.a. een Sint-Nicolaasactie, een braderie en een bazaar. Het plan is uit gevoerd onder supervisie van de dr, Wil lem de Jongstichting te Utrecht, die te vens als gesprekspartner fungeert met de provinciale overheid. LONAS draagt zorg voor het dagelijks beheer. In Veenendaal en de regio is al dui delijk vraag naar plaatsen in het tehuis gebleken. Wie ervoor in aanmerking komt is nog niet zeker. Dat bepaalt straks een selectieteam van de Pedago gische dienst in Utrecht. Ook de dag prijs is op dit moment nog niet te bere kenen. Die hangt voornamelijk af van de totale kosten die zijn gemaakt, en van de exploitatiebegroting. Zeker is intussen wél da). LONAS "opnieuw een stuk sociaal werk heeft verwezenlijkt, waardoor Veenendaal zijn goede repu tatie op dit gebied weer eens bevestigd ziet. ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de 54-jarige-metaalbe werker J. van D. uit Ede veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf om dat hij o.m. winkeliers in Veenendaal en Apeldoorn oplichtte. ARNHEM De 32-jarige Arnhemse stukadoor H. W. uit Arnhem, die vorig jaar zomer de omgeving van de Zonne bloem in Bennekom in rep en roer bracht door o.m. overal deuren in te trappen en door een mes naar een politieman te gooien, is gisteren door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot dertien weken gevangenisstraf waarvan acht voor waardelijk. De eis was drie maanden. Hoe is de heer Van Ojik in óe po litiek verzeild geraakt? „Op aan drang van kennissen heb ik me in dertijd op de kandidatenlijst laten zetten. Ik werd die eerste keer zoals trouwens ook bij de daarna volgende verkiezingen met voorkeurstemmen gekozen. Ik ben geen politicus. Dat is iemand die altijd achter de beslis singen staat die door zijn politieke partij worden genomen." Wat dit laatste betreft vertelt de heer Van Ojik er in een adem bij, dat hij als fractielid van de CHU al tijd in de gelegenheid is gesteld om zijn eigen mening naar voren te brengen. In de meeste gevallen kwam dat voor bij de behandeling van princi piële aangelegenheden. „Wat moet je als de Jood geen Jood, de Griek geen Griek en de christen geen christen meer kan zijn. Als christen kom je in botsing met de wereld, maar dat mag je niet uit de weg gaan." onheil in. Daarbij bijt hij zich vast op de historische woorden, die Groen van Prinsterer eens sprak ten aan zien van het punt samenwerking: „In isolement ligt onze kracht". „Als er dan toch' tussen CH en AR moet worden samengewerkt, dan moet ook de SGP erbij. In de politiek moeten we terug naar Gods Woord, want dit wordt juist in de verschil lende samenwerkingsvormen het meest losgelaten." De heer Van Ojik weet ook aan te geven hoe het komt, dat de politiek steeds verder van de godsdienstige leefregels vervreemdt. „Deze wereld gaat stuk aan de welvaart," want hoe hoger dit welvaartsniveau komt des te gemakkelijker meent de mens zich te kunnen losmaken van de Bijbel." je maar denken kunt. Heel wat beter tenminste dan sport waar de gemeente jaarlijks tienduizenden guldens op toelegt. De leden van de sportverenigingen zou den voor het in stand houden van hun sport meer aan zelfwerkzaamheid moeten doen. Dat geeft meer vol doening". Sport is op velerlei gebied niets meer of niets minder dan een moderne slavenmarkt, vindt de heer Van Ojik, die om principiële redenen liever vandaag dan morgen alle zon- dagssport zou willen uitbannen. Ook over het samengaan van de christelijke politieke partijen heeft de heer Van Ojik een uitgesproken mening. Kom bij hem niet aandra gen met het woord oecumene of over samenwerking tussen bijvoor beeld KVP, CHU en AR. Hij ziet er geen heil, of beter gezegd, hij ziet er Daarom ook vindt hij meer beyre- diging in het kerkewerk dat hij zal blijven voortzetten zo lang hij daar toe fysiek in staat is. In de zeven tien jaar dat hij als CHU-raadslid heeft gewerkt voelde de heer Van Ojik zich specaal aangetrokken tot onderwijs. Net zoals(hij in het verle den al meermalen in de raad heeft uitgesproken wil hij best kwijt, dat de onderwijsvergoedingen in Vee nendaal aan de lage kant zijn. „Als ik zie wat andere gemeenten ontvan gen, wordt het onderwijs hier maar stiefmoederlijk bedeeld. Onderwijs is de beste vrije-tijdsbesteding, die De CHU zal moeite hebben een equivalent voor de heer Van Ojik te vinden. In de raad heeft hij iets van een buitenbeentje en dat zeker niet alleen omdat hij tijdens de raadszit ting als zijn collega's aan de koffie zitten een glas lmonade krijgt voort gezet („Ik lust geen koffie"). Hij heeft in dit college altijd een apart geluid laten horen, geïnspi reerd door zijn levensovertuiging die onwankelbaar is, ondanks het men selijke leed dat hem in zijn leven niet bespaard is gebleven. Een man ook die „links" kon zijn als het ging om sociale aspecten in het werk als raadslid („Ik ben wel eens voor rood uitgekreten"). Boven alles een man die niet schroomde voor zijn mening of overtuiging uit te komen ook al was dat niet altijd even politiek VEENENDAAL De heer E. van Asselt, hoofd van de sportaccommoda ties van de gemeente Veenendaal, gaat op zeer korte termijn de besturen van de voetbalverenigingen die gehuisvest zijn op het Panhuis-complex, uitnodi gen voor een gesprek. Dat onderhoud zal betrekking heb ben op de ronduit slechte manier waarop spelers van deze clubs gebruik maken van de hun toegewezen (en zelfs andere) speel- en oefenterreinen van het complex. „Er zijn de laatste tijd veel klachten binnengekomen over de ruwe en on doordachte wijze waarop voetballers de velden gebruiken", aldus de heer Van Asselt, „en dat moet nu maar eens definitief gebeurd zijn. Op deze manier gaat er zoveel onnodig kapot, dat de situatie steeds moeilijker voor ons wordt". ADVERTENTIE VEENENDAAL Een van d« meest vertrouwde figuren in de Veenendaalse gemeenteraad. dc heer P. G. van Oijk. keert niet te rug na de in juni te houden gemeen te raadsverkiezingen. Vanaf 1953 maakte hij deel uit van de CHU- fractie en voornamelijk om zijn fy sieke gesteldheid zet hij er in juni een punt achter. Op de buitenstaan der maakt de heer Van Ojik door 'zijn streng orthodoxe levensbe schouwelijke opvattingen de indruk in een ver verleden tijd te leven. „Hij gaat niet met zijn tijd mee", wordt er van hem gezegd. Hij voelt zich niet geroepen om dat te weer leggen. Voor hem geldt het stand punt, dat de overheid voor haar be leid God verantwoording verschul digd is en zich in haar bestuurlijke taak te richten heeft naar 'de christelijke leefregels zoals die in de Bijbel omschreven staan. Dat komt tegenwoordig steeds mmder naar voren vindt de heer Van Ojik en dat is naast zijn steeds verder afne mende fysieke gesteldheid een van de belangrijkste redenen, waarom hij het raadswerk era an geeft In zijn woning aan de K-iaas Ka terstraat steekt de heer Van Ojik eerst de brand in een verse sigaar voor hij gaat vertellen wat hem er toe heeft gebracht het raadslidmaat schap neer te leggen. „Het doet mij geen zeer dat ik over een paar maanden geen raadslid meer ben." Hij wil met niet zo veel woonden 11erihalen wat hij bij een. eendere ge legenheid te berde bracht, dat bij in de CHU-politiek steeds minder vindt wat hij er altiheeft .gezocht een zuiver richten van de gemeente politiek op het kopas van de Bij bel. „Ken Mij in al uw wegen en Ik zal uw paden recht maken", is mijn lijfspreuk. Als ik weer in de politiek zou gaan sloot ik me misschien aan bij de SGP". Voor Rhofton 3328 Nwo Voofieadaaitoweg 159 VEENENDAAL Op de Leidsche Wolspinnerij liep de Veenendaler J. A. dinsdag een slagaderlijke bloeding op. toen hij met een mes een stok bijwerk te. die bestemd was om verf te mengen. Het mes schoot uit en sneed in zijn pols. Op de fabriek werd eerste hulp verleend, waarna de man per ambulan ce naar het Julianaziekenhuis werd ge bracht. VEENENDAAL In verband met de a.s. feestdagen wordt het huisvuil af gehaald in'de wijk van donderdag 30 april (Koninginnedag) op vrijdag 1 mei; dinsdag 5 mei (Bevrijdingsdag) op maandag 4 mei; donderdag 7 mei (He melvaartsdag) op vrijdag 8 mei.

De Vallei | 1970 | | pagina 3