Over de grenzen Voorlopig geen lancering na de knal in de ruimte MARK CLARK TERUG IN ANZIO Griekse gevangenen in hongerstaking Remia Bolletje Gijzelaars in Cambodja als levend schild RUSLAND VERSTERKT DEFENSIE Vonk Britse vorstin over voortbestaan monarchiel ernstig bezorgd evoluon s J Romige frites-saus van OPENHARTIG BOEK KOLONELSBEWUND 3 JAAR OUD Oostenrijks kabinet beëdigd tnoeójepïcevm/ NAVO loert de Russen af M M M. m. BURGER BOODSCHAP WEIGEREN Vliegtuigongeluk bij Manilla STOP BEDREIGING KINDERMEISJE BEZORGD Kardinaal Willebrands in Moskou WOENSDAG 22 APRIL 1970 APOLLO -13 - BEMANNING EERST NIET ONGERUST AN ZIO Generaal Mark Clark b.d., de „man van Anzio" en degene die Rome heeft bevrijd van de Duitsers, heeft een bezoek aan Anzio gebracht. De 74-jarige Clark was op 22 januari 1944 met twee divisies, een Ameri kaanse en een Britse, bij Anzio ge land. Omdat de Duitsers snel tegen maatregelen namen en tenslotte 70.000 man bij Anzio konden samen trekken, had het vier maanden ge duurd voor de geallieerden daar kon den doorbreken. In de buurt van Anzio ligt de Ameri kaanse militaire begraafplaats in Ita lië. Er staan 7862 kruisen daar. De generaal heeft het bezocht en er eni ge tijd in gebed vertoefd. In Anzio vertelde hij tot journalisten, dat hij de strijd in Italië niet, zoals sommigen dachten beschouwde als een „onbelangrijke oorlog". Ik beschouw de hem allesbehalve onbelangrijk, zei hij. „Voor mij was het de grootste oorlog waar ik mijn hele leven heb ingezet". De uitbraak bij Anzio moest maanden duren, omdat de geallieerden zo goed en zo kwaad het ging eerst hun strijdmacht moesten opbouwen. Maar na vier maanden was het zover. Toen de generaal Rome naderde en daar een verkeersbord je zag met de naam van die stad erop, wilde hij het uit de grond halen om mee te nemen als herinnering. Net toen hij erheen ging, begon een verdekt opgesteld 1 Duits machinegeweervuur te spuwen en moest Clark voor zijn leven ren nen? Maar hij heeft het bord toch te pakken gekregen. „Het hangt nu in mijn huis in Charleston, in Zuid-Carolina. en ik ben er machtig trots op". HOUSTON De commandant \an de Apollo-13, James Lovell, heeft op een persconferentie in Houston verteld, dat toen de bemanning de luide knal hoor de zij „werkelijk niet al te bezorgd" was. Eerder had Haise een ventiel open gedraaid, wat ook met een knal gepaard ging. Zij waren daardoor opgespron gen, hoewel het helemaal een gewone zaak was. Toen zij daarna de bewuste kaal hoorden, hadden /.ij gedacht dat het weer zo iets zou zijn. Bovendien hadden zij kort daarvoor tijdens de televisie-uitzending naar de aarde hun ruimteschip geïnspecteerd. Maar spoedig bleek hun de ware ernst van de situatie. De moeilijkheid, aldus Lovell, was te weten te komen of de positie van het ruimteschip en de hoek die de Apollo met de aarde maakte wel of niet gecor rigeerd moesten worden en of zij zich nog steeds in de baan naar de maan be vonden. Zij moesten deze baan blijven volgen om weer naar de aarde terug te kunnen keren. Er moesten twee moeilijke manoeu vres worden uitgevoerd om in de „vrije baan" terecht te komen, die de beman ning zo spoedig mogelijk naar de aarde moest terugbrengen. Lovell bracht hulde aan de technici in het controlecentrum in Houston die ervoor hadden gezorgd dat de drie astronauten veilig op de aarde waren teruggekeerd. James Lovell legde er de nadruk op, dat hij en Fred Haise en John Swigert gedurende de gehele gevaarlijke tocht van de Apollo een goed team hadden gevormd. „Wij zijn niet bijgelovig en vinden dat het cijfer dertien een goed cijfer is", aldus Lovell. Hij herinnerde eraan, dat tijdens het begin van de vlucht de tweede trap van de Saturnus-5-raket twee minuten eer der dan het schema aangaf was opge houden te werken. Daardoor hadden zij eerder met de inspectie van hun ruim teschip kunnen beginnen. A De Nasa maakte deze foto's, ge nomen door de Apollo-13-aslro- nauten tijdens hun vlucht rond de maan, openbaar. Links een krater in liet centrum van stralen, aan de achterkant van de maan; rechts: een zijdelings beeld van krater 302 (volgens de Internationale Astrono mische Unie) ook aan de achterzij de van de maan. LONDEN „Ik heb veel respect voor de koningin (Elizabeth). Ze is niet geweldig, gewoon erg aardig, maar ik denk dat zij voelt dat ze onze laatste vorst kan zijn." „Aldus de 29-jarige Engelse jour- i na list Andrew Duncan, wiens boek „De Realiteit van de Monarchie" in mei uitkomt. Het Amerikaanse blad Look geeft nu al uittreksels uit. Dit j is er een van, opgetekend uit de J mond van een „goede vriend van de t koningin": „Ze kijkt soms een beetje onge- lukkig omdat haar is geleerd alle Lovell deed zijn verhaal over de ge beurtenissen van die maandagavond aan de hand van modellen van het dienstcompartiment, de maanlander en de stuurcabine om het op deze wijze zijn gehoor duidelijk te maken. De drie astronauten waren in burger gekleed. Op de druk bezochte persconferentie waren ook mevrouw Marilyn Lovell en mevrouw Mary Haise aanwezig. Op de vraag of hij weer een ruimte- vlucht zou gaan maken, antwoordde Lovell, dat hij daartoe zeker bereid was, maar dat nog meer mensen op het ogenblik wachten om een vlucht naar de maan te kunnen maken. Voor de lancering van Apollo-13 had hij echter aan journalisten verteld, dat dit zijn laatste vlucht zou zijn en dat hij zou proberen een grondbaan bij de NASA te krijgen. Toen Lovell zei, dat hij wel weer de ruimte wilde ingaan, zat zijn vrouw hem ongerust aan te kijken. John Swigert vertelde dat hij in de ruimte God had gevraagd behouden op aarde te mogen terugkeren. Hij zei ver- ATHENE Gisteren, op de dag dat het driejarige bestaan van de Griekse kolonelsregering werd herdacht, zijn honderden Griekse politieke gevange nen voor 24 uur in hongerstaking ge gaan. aldus is uit betrouwbare bronnen in Athene vernomen. De gevangenen hebben tijdens de hongerstaking ook niet gesproken. Zij dragen verder rouwbanden om de arm. Ook verleden jaar zijn in de verschil lende kampen en gevangenissen op 21 april hongerstakingen en andere pro testacties gehouden. Het is niet bekend door hoeveel van de ongeveer 1300 gevangenen aan de hongerstaking werd deelgenomen. Van Athene breidde de staking zich uit tot Kreta en het eiland Leros. waar de „zwaarste" politieke gevangenen ver blijven. Het nieuws over de staking werd evenals verleden jaar verspreid door verwanten en vrienden van de ge vangenen. Een gerechtshof te Piraeu- heeft de straf 13 maanden gevangenis —enige tijd geleden door een mili'ai. tribunaal uitgesproken tegen de 75- ;n ige redac tiechef van het blad Eth'K- (hei volk) uitsteld. De redactiechef Con antijn Economides, is ziek. Hij zal de si af eventueel moeten uitzitten over een jaar. Het hof heeft dit besluit genomen nadat de Atheense Journal istenbond ADVERTENTIE voor het lot van Economides had ge pleit. Deze zal vermoedelijk reeds vandaag de gevangenis verlaten. Tegelijk met Economides werd een aantal andere hoge functionarissen van het blad ver oordeeld. Zo kreeg de hoofdredacteur, Iannis Kapsis, vijf jaar gevangenis. Er is overigens tegen hem opnieuw een aanklacht ingediend. De disciplinaire raad van de universi teit van Athene heeft aanklachten in gediend tegen professor John Prmat- zogloe, een vooraanstaand econoom en openlijk tegenstander van de regering, omdat hij zich zou hebben schüldig ge maakt aan politieke activiteiten, aldus is in Athene vernomen. 18 leden van de Griekse organisatie „democratisch verzet" die op 12 april door een militair tribunaal veroordeeld werden, hebben een boodschap aan de buitenlandse pers in Athene gestuurd, waarin zij dank brengen aan alle Grie ken, die hen hebben bijgestaan tijdens hun „beproeving", en aan de internatio nale publieke opinie en bevriende rege ringen. De boodschap is ondertekend door de veroordeelden, die in de Atheense Ave- roff-gevangen is gevangen zitten, o.m. door generaal Lordanindes, de uitgever Papazisis en de student Spyros Loekas. Ter herinnering aan het feit dat het drie jaar geleden is dat in Griekenland de militaire regering aan de macht kwam wordt thans in enige Italiaanse havens geweigerd Griekse schepen te laden of te lossen. In Napels, Genua en Triest liggen thans tien Griekse schepen op lossen te wachten. Men vermoedt dat de actie nog deze hele week zal duren. MANILLA Drieëndertig mensen hebben het leven verloren bij een vliegtuigongeluk op de Filippijnen. 120 km ten oorden van Manilla is volgens een woordvoerder van de Filippijnse luchtvaartmaatschappij PAL een Haw ker Siddeley van deze onderneming waarschijnlijk in de lucht ontploft. Op een na waren alle passagiers Aziaten. De verkeerstoren van Manilla heeft 20 minuten voor de aankomst van het toestel in die stad het radiocontact er mee verloren. Het bevond zich toen op 3.000 meter hoogte en zou aan de daling beginnen. trouwen te hebben in een voortzetting van de ruimte vluchten, maar zei er niet bij of hij zelf ook weer mee wilde. Fred Haise verklaarde bereid te zijn ie dere opdracht van NASA uit te voeren. Het drietal vertelde zijn verhaal in aanwezigheid van de chef-astronaut, Donald Slayton, en de majoor van de luchtmacht Lloyd Reeder, een van de deskundigen die astronauten opleid. In Houston beschikt men over een enorm aantal gegevens, afkomstig van het dienstcompartiment. Alleen al de gegevens die houston bereikten in de drie uur na het incident in de ruimte van verleden weck maandagavond be slaan 7800 bladzijden. Het hoofd van de raad van deskundi gen die thans onderzoekt wat er precies is misgegaan met de Apollo-13 heeft een lang onderhoud met de drie astro nauten op het ruimtevaartcentrum van Houston. Voordat men precies heeft kunnen nagaan wat het ongeluk heeft veroor zaakt op een afstand van 323.200 kilo meter van de aarde, en weet wat men doen moet om een herhaling te voorko men, zullen er geen nieuwe maanvluch- ten worden gehouden. Hetgeen niet wegneemt dat men toch voortgaat met de voorbereidingen voor de vlucht van de Apollo 14, die volgens de plannen op 1 oktober aanstaande moet worden gelanceerd. De astronaut Neil Armstrong, de Amerikaan die als eerste mens voet op de maan zette, is benoemd in de raad van onderzoek, die moet nagaan, wat er precies mis is gegaan met de Apollo-13. Het intensieve onderzoek zal drie tot vier weken duren, zo zei Edgar Cort- right, de directeur van centrum Lang- ley voor ruimte-onderzoek te Hampton in Virginia, die de uit acht leden be staande raad zal leiden WENEN De leden van de Oosten rijkse socialistische regering onder kan selier dr. Bruno Kreisky zijn beëdigd. Het is een minderheidskabinet, dat steunt op de socialistische fractie met 81 zetels in het 165 zetels tellende par lement. Tegenover de regering staan de r.k. volkspartij met 79 zetels en de rechtse vrijheidspartij met vijf zetels. Bij de algemene verkiezingen van vo rige maand streefden de socialisten de volkspartij voorbij, maar zij slaagden er niet in de absolute meerderheid te behalen. Pogingen om met de volkspar tij evenals in het verleden een coalitie kabinet te vormen, mislukten. ADVERTENTIE A©<\e e^e ja, dat is ze! PNHOM PENH Cambodjaanse re geringstroepen gebruiken Vietnamese gijzelaars als levende schilden in hun strijd tegen de Viet Cong en de Noord- vietnamezen. Negentig Vietnamezen, onder wie kinderen en bejaarden, moeten dienen als levende schermen voor de Cambod jaanse troepen die het dorp Saang, slechts 20 km ten zuiden van de hoofd stad Phnom Penh, op de Viet Cong wil len heroveren. De gijzelaars zijn gisteren met vrachtwagens uit dorpen in de buurt naar Saang gevoerd. Even later stonden zij rillend van angst onder een witte vlag op de weg die langs de frontlijn bij het dorpje loopt. „Dit is een nieuw experiment waar mee wij een beroep op het geweten der tegenpartij willen doen. Als de Viet Congstrijders op hun landgenoten schieten, is dat onze schuld niet. Zij zullen dan tegelijk hun posities verra den en dat is erg belangrijk voor ons" aldus de Cambodjaanse generaal Sos- thene Fernandez. Een AFP-correspondent meldde, dat hij talrijke Vietnamezen bloedend op de weg had zien liggen. Zelf had hij in zijn auto een gewonde naar een zieken huis in de hoofdstad Pnhom Penh ge bracht. Eerder had een 22-jarige jonge man uit de groep Vietnamezen verteld dat hij seminarist was, en dat ook de andere leden van de groep katholieken waren, gearresteerd in vier gemeenten in de nabijheid van Pnhom Penh. emoties te onderdrukken, net als een j gardesoldaat. Ze legt al haar liefde in haar hon- den; met mensen kan ze dat niet j vanwege haar opvoeding. Ze is vre- J selijk trots op de noodzakelijke, j maar wat onvrouwelijkse dingen, die t ze heeft geleerd. Zij is de enige vrouw die ik ken, die bijvoorbeeld kan salueren." Duncan kreeg alle medewerking t van het Britse hof voor het schrij- t ven van zijn boek. Hij reisde op ei- 2 gen kosten mee met een reeks staat- j siebezoeken, kreeg interviews en zo j meer. Maar hij vindt dat juist de nieuwe het voortbestaan nodig een voetstuk blijft staan. Over Prins Philip schrijft Duncan j o.m.: „Een man, aantrekkelijk voor J vrouwen, benijd door mannen, een t beetje venijnig op het poloveld, au- 2 tocratisch, gedraagt zich te nadruk- kelijk maakt schulden. Hij leidt j J een goed leven maar moet er voor t betalen en hij is nooit rijk geweest." Volgens Andrew Duncan vroeg Prins Charles eens een moederlijk uitziende vrouw naast twee kinderen met wie hij praatte: „Bent u kindermeisje?" Overigens acht Dun- can hem een laatbloeier die evenwel precies weet wat hij wil. Zijn zuster Prinses Anne is zich volgens het boek bewust van haar sex-appeal en is opgetogen over alle - publiciteit die ze krijgt. Het enige dat zij weet, is aldus g Duncan, dat zij wil trouwen. Verder is zij niet intelligent doch eerder „wild". I Duncan meent dat Koningin Eli- zabeth zich ernstig bezorgd maakt over de rol van de Britse monarchie g en over het voortbestaan ervan. Over Prinses Margret en haar j man, de fotograaf Anthony Arm- j strony Jones, luidt zijn oordeel ne- l gatief. LONDEN Vier Britse oorlogssche pen hebben koers gezet naar het noor den van de Atlantische Oceaan, om de grootste concentratie tot dusver van Russische schepen tussen Schotland en Noorwegen te schaduwen. Een woord voerder van het hoofdkwartier van de NAVO in Schotland heeft gezegd, dat de Russen zeven kruisers, acht torpedo- bootjagers met geleide projectielen, 14 conventionele torpedoboot jagers, twee landingsschepen en 12 hulpvaartuigen hebben samengetrokken. De NAVO- woordvoerder zei nog dat de Britse marine openlijk toegeeft, dat haar oor logsschepen en vliegtuigen ditmaal de Russen zullen afloeren, in plaats van zelf bespioneerd te worden. ADVERTENTIE weeKera-tiD Ga eens met uw gezin naar het Evoluon in Eindhoven; een permanente expositie gewijd aan de mens, natuur en techniek. U kunt er kennis maken met de wonderen der wetenschap en een blik werpen in de toekomst. Het is een onv ergetelijke ervaring voor jong en oud. Het Evoluon staat in Eindhoven, direkt aan de rondweg en is het hele jaar geopend (behalve op le Kerstdag en Nieuwjaarsdag). Dagelijks van 10-18 uur. <•-. Op zon- en feestdagen van 12-18 uur. Er is een modern zelfbedieningsrestaurant. „aktie expo", gesticht door Philips. MOSKOU Leonid Breznjef, de Rus sische partijleider, heeft gisteren in Moskou verklaard, dat de Sovjet-Unie doorgaat met de versterking van haar defensieve kracht. De strijdkrachten zullen verder worden uitgerust met de modernste wapens. Breznjef sprak in een massa-bijeen komst in het Kremlin bij de herdenking van het feit, dat Lenin vandaag hon derd jaar geleden werd geboren. Zestig delegaties van communistische partijen uit het buitenland nemen aan de her denking deel. China stuurde geen dele gatie. Het besteedde gisteren overigens wel aandacht aan de Lenin-herdenking. In lange artikelen in de belangrijkste Chi nese dagbladen beschuldigde het de Sovjet-Unie ervan, dat deze verraad pleegt aan de gedachten van Lenin. VATICAANSTAD Betere betrek kingen tussen het Vaticaan en de Sov jet-Unie lijken op komst en zullen waarschijnlijk onder meer een gevolg zijn van het eerste bezoek in de moder ne geschiedenis van een katholieke kar dinaal aan Moskou. Dinsdag heeft Jan kardinaal Wille- brands, een in Nederland geboren lid van de Romeinse Curie, als vertegen woordiger van Paus Paulus in Moskou de begrafenis bijgewoond van de pa triarch Alexei van de Russisch Ortho doxe kerk. In het Vaticaan werd gezegd dat kar dinaal Willebrands een van de belang rijkste adviseurs van de Paus op het gebied van de betrekkingen met de Sovjet-Unie, in Moskou waarschijnlijk besprekingen zal voeren met Russische autoriteiten over verbetering van de betrekkingen tussen de Heilige Stoel en de Sovjet-Unie. "Y^ladimir Iljitsj Oeljanof (beter be- kend als Lenin. werd op 22 april 1870 geboren als derde kind van een onderwijsinspecteur. I)at gebeurde in het aan de Wolga gelegen rustige stad je Simbirsk (nu te zijner ere Oeja- nofsk geheten). Het gezin Oeljanof telde zes kinderen: Anna, Alexander, Vladimir, Olga, Dmi tri en Maria. Hoewel Lenin het in zijn geschriften nooit heeft willen bekennen is zijn le vensloop toch wel in grote mate beïn vloed door zijn oudere broer Alexander die in mei 1887, als gevolg van zijn deelname aan een poging de toenmalige tsaar Alexander III om het leven te brengen, werd geëxecuteerd in het openbaar. Op 17-jarige leeftijd sloot Lenin zich aan bij de strijd tegen de tsaristische alleenheerschappij, waardoor hem in 1887 de toegang tot de universiteit van Kazan werd ontzegd. Hij werd gearres teerd en verbannen naar het dorpje Kokoesjkino (nu Lcnino) wegens zijn actieve deelname aan een vergadering van revolutionaire studenten. Na ver geefse pogingen weer tot de universi teit te worden toegelaten, vertrok hij in 1893 naar St. Petersburg waar hij tot een waar revolutionair uitgroeide. Hij propageerde de leer van Karl Marx en werd opnieuw gearresteerd na een po ging de „strijdhond voor de arbeiders klasse" op te richten. Men sloot hem op in een van de gevangenissen van St. Petersburg en in februari 1897 werd hij verbannen naar het dorpje Sjoesjensko- je in Siberië. Daar trouwde hij met Na- dezja Kroepskaja. zijn verloofde die ook als lid van de „strijdhond voor de bevrijding van de arbeidersklasse" ver- banningsstraf had gekregen en toe stemming had gevraagd haar straf in Sjoesjenskoje uit te mogen zitten. 'T'oen op 29 januari 1900 zijn verban- A ningstermijn afliep, verliet hij Sjoesjenskoje. De regering verbood hem zich opnieuw in de toenmalige hoofd stad St. Petersburg te vestigen. Om toch zo dicht mogelijk in de buurt te zijn, ging hij naar Pskof. Omdat het achter steeds gevaarlijker werd in Rus land te blijven besloot Lening een krant in het buitenland te laten ver schijnen. Op 16 juli 1900 vertrok hij naar Duitsland waar hij de „Iskra" (is Vonk) in het leven riep. Het blad werd door zijn volgelingen Rusland binnen gesmokkeld. Lenin was de leider en de meest actieve medewerker van zijn krant. In 1902 verhuisde hij samen met de leden van de redactie naar Londen en vandaar weer naar Genève. In feite heeft de Iskra de beslissende rol gespeeld bij de opbouw van de partij. In eenvoudige bewoordingen bevatte het blad de doelstellingen van de arbei derspartij, de betekenis van een bond genootschap tussen de arbeiders en de arme dorpsbevolking alsook de zin van het socialisme. T enin kreeg vanuit Rusland vele aanvallen te verwerken op zijn marxistisch program. Bij de verkiezin gen voor 't centrale comité verkeregen zijn aanhangers echter de meerderheid en van toen af stond de partij bekend als de „bolsjewieken" (bolsjinstvo is meerderheid) tegen de verliezers, de mensjewieken (mensjinstvo is minder heid). Er laaide toen lange tijd een strijd op tussen de bolsjewieken en de mensje wieken maar in 1905 brak een revolutie uit in Rusland. Na de nederlaag werd hij wederom gedwongen Rusland t« verlaten en naar het buitenland te ver trekken, aanvankelijk naar Genève, la ter naar Parijs. Hier schreef hij zijn Breznjef wierp in zijn toespraak de leiders van Peking voor de voeten dat zij geen communisten maar imperialis ten zijn. Hij werd na zijn aanval op China langdurig toegejuicht door de naar schatting zesduizend aanwezigen. Breznjef kondigde in zijn toespraak verder aan, dat het komende partijcon gres, waarschijnlijk dit najaar, belang rijke beslissingen zal nemen ter verbe tering van de economie. Ook aan de Russische buitenlandse oolitiek besteedde Breznjef aandacht. Hij beperkte zich daarbij echter tot de bekende standpunten van het Kremlin. Verwijzend naar de jaren van Stalin en Kroestsjef zei hij, dat de communis tische partij sterk genoeg was gebleken „om de cultus van persoonlijkheid, sub jectivisme en schending van de com munistische wettigheid" te boven tfc komen. ADVERTENTIE belangrijke filosofische werk „mate rialisme en empirio-criticismc". Tn 1912 werd in St. Petersburg het legale dagblad van de bolsjewie ken de Pravda (waarheid) opgericht, met de steun van Lenin. Om dichter bij Rusland te kunnen zijn verhuisde Lenin naar Krakau in Polen en na het uitbreken van de eerste wereld oorlog naar Oostenrijk en Zwitserland, waar hij eerst in Bern en later in Zü- rich woonde. rFoen in februari 1917 in Rusland de revolutie uitbrak, bevond Lenin zich nog steeds in Zwitserland. Zo gauw hij vernam van de overwinning en om verwerping van het tsarisme zond hij een telegram aan de Rssische bolsje wieken. Op 3 april 1917, na een balling schap die bijna tien jaar had geduurd, arriveerde Lenin weer in Petrograd, binnengesmokkeld door de Duitse gene rale staf. De voorlopige burgerregering die was gevormd begon echter een campagne tegen Lenin en hij dook aanvankelijk onder bij Petrograd en reisde later, verkleed als stoker, met een trein naar Finland. Van daaruit bereidde hij zich voor op de grote revolutie en op 7 november leverde de zogenaamde oktoberrevolu tie de uiteindelijke overwinning op voor Lenin en zijn bolsjewistische partij. Van toen af heeft Lenin met harde hand gepoogd zijn idealen te verwezen lijken. Na de naam van de bolsjewisti sche partij te hebben veranderd in Rus sische communistische partij, verhuisde de regering op 11 maart 1918 naar Mos kou en werd gehuisvest in het Kremlin. Op 30 augustus 1918 were" door de on derwijzeres Dora Kaplan, lid van de concurrerende sociale revolutionaire partij, een aanslag op Lenin gepleegd. Zij vuurde enkele, (naar men zegt ver giftigde kogels ophem af waardoor hij zwaar gewond raakte. Dora Kaplaj^ werd geëxecuteerd. Men slaagde er weer in Lenin 41p de been te krijgen doch een kogel is altijd in zijn lichaam achtergebleven. Begin maart 1923 ging Lenins gezond heidstoestand sterk achteruit en op 21 januari 1924 stierf hij aan de gevolgen van een hersenbloeding.

De Vallei | 1970 | | pagina 5