Over de grenzen 25 27 28 29 KOM MU OPHALEN Ex-dictator Columbia nu onder huisarrest HUISVUIL VOOR DE OPERA ROEMENIË BLIJFT BIJ EIGEN KOERS i Husqvarna Evenwicht Oost-politiek van Brandt niet algemeen gesteund r\ Negen leden van gezin gedood :gratis: Luchtvervuiling zal klimaat veranderen Nog5beursdagen V-jST W- De zoetmaker zonder bijsmaak zonder nasmaak Griekse acteur gearresteerd PRETVOGEL NO. 4 Starfighter 119 Moskou zuivert voorlichting Linkse leiders in Japan in arrest NIET ZO GUNSTIG SCEPTISCH ISa nederlaag aan stembus Wolkje bij Lenin-herdenking grasmaaimadünes Uit Zweden Hitiers tolk overleden Mirages voor Spanje tijdelijk elke fles van-^voor DONDERDAG 23 APRIL 1970 WORLD PACK-MACROPAKI MTBMATIONALE VERPAKKINGSeEURS 1 ADVERTENTIE Voordelige treln-toegangs- biljetten op de stations verkrijgbaar. CROESELAAN-UTRECHT VRIJDAG APRIL 9.30-17.30 ZATERDAG I I MAANDAG I I DINSDAG 1 I WOENSDAG APRIL 9.30-17.30 APRH 9.30-22.00 APRIL 9.30-17.30 APRN. 9.30-17.30 BONN VRAAGT TIJD EN VERTROUWEN ADVERTENTIE Sucrose Sucrosa, kaloriebesparend zoet voor wie geen suiker mag gebruiken. FAHRDORF Een 48-jarige West- duitse kantoorbediende heeft naar het schijnt zijn vrouw en zeven schoolgaan de kinderen begin deze week door re volverschoten om het leven gebracht en daarna zelfmoord gepleegd, aldus heeft de politie van Fahrdorf in Noord- Duitsland bekendgemaakt. Het enige lid van de familie dat het drama heeft overleefd was een oude invalide vrouw, de grootmoeder van de kinderen. De politie vond haar woens dag in een kamer in het huis van het gezin. Zij is naar een ziekenhuis over gebracht en leek onder invloed van een teveel aan verdovende middelen. De lijken van Harry Kezinski, zijn vrouw en zeven kinderen werden woensdag ontdekt door de schoolmees ter van het dorp. Hij was naar de wo ning van de Kezinski's gegaan omdat de kinderen niet op school waren versche nen.' Kezinski had vorige week de school meester gevraagd, of zijn kinderen maandag thuis mochten blijven. Toen zij ook dinsdag en woensdag niet ver schenen was de schoolmeester gaan kij ken wat er aan de hand was. De licha men van de vrouw en de kinderen la gen in nachtkleding in bed. Kezinski lag zelf in een der kamers. Allen waren gedood door revolver schoten. De slachtoffers zijn door de politie geïdentificeerd als de 40-jarige vrouw van Kezinski, Lisa en de kinderen Ger- lind (16), en Gudrun (9), Bernd (12), Ralf (8), Dirk (7), Frank (6) en Jörg (4). De grootmoeder Berta Remin, was 77. Kezinski die bij het rijk werkte, zou geplaagd zijn door financiële proble men. TOKIO De voorzitter van het „rode leger", een uiterst linkse studen tenorganisatie Koya Sjiomi, is samen met een van zijn medewerkers, Juichi Marda, woensdag door de politie van Tokio gearresteerd. Zij worden be schouwd als de organisatoren van de kaping van het Japanse lijnvliegtuig naar Noore-Korea. Beiden waren al eerder, namelijk na de demonstraties van oktober vorig jaar, gearresteerd ge weest. De 28-jarige Sjiomi wordt door zijn volgelingen „Lenin van Japan" ge noemd. Hij is afgestudeerd aan de uni versiteit van Kyoto. Hij leidde ook een ondergrondse inlichtingendienst. Hij weigert de politie te antwoorden op vragen over de vliegtuigkaping en gttft lange uiteenzettingen over de doelstellingen van het „rode leger". Cisar met zenuwinstorting in zieken huis. STRAATSBURG De Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, prof. R. Dahrendnrf, heeft in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg gezegd, dat de Duitse Bondrepubliek thans, bij het op komen van de nieuwe generatie, in haar buitenlands beleid minder beïnvloed zou worden door de herinnering aan de nazi-tijd. De staatssecretaris zef dit aan het einde van een debat over de Westduitse Oosteuropa-politiek, waarbij leden van de Duitse christen-democratische oppositie, die in de raadgevende verga dering vertegenwoordigd zijn, de initiatieven op dat punt van de socialistische- liberale regering van Bondskanselier Brandt aanvielen. In een rede tot de raadgevende ver gadering zei staatssecretaris Dahren- dorf dat de Bondsregering haar bond genoten verzoekt, de in Erfurt begon nen dialoog tussen de Westduitse en de Oostduitse regeringsleider niet te be moeilijken door besluiten te nemen die op het resultaat vooruit lopen. Het zal zeker nog een jaar duren voordat dui delijk is of West-Duitslands poging om een bijdrage te leveren tot een speciale oplossing van de betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland tot voldoende resultaat heeft geleid en dat ook naar buiten van een nieuwe situatie zal blij ken. De staatssecretaris gaf te verstaan dat bij de komende besprekingen tussen Bondskanselier Brandt en premier Stoph te Kassei, de kwestie van de ver tegenwoordigingen van Oost- en West- Duitsland in de Verenigde Naties en andere internationale organisaties aan de orde zal komen. Hij zei in antwoord op vragen aan de raadgevende vergade ring dat voor het gesprek in Kassei niets over de kwestie van die vertegen woordiging meegedeeld kon worden. Staatssecretaris Dahrendorf zei, dat bij de onderhandelingen die de Bonds regering met de Russische regering had gevoerd, de indruk wordt gekregen dat de Sovjet-Unie in tegenstelling tot vroeger, nu bereid is rekening te hou den met de belangen van de volkeren die in de eerste plaats bij de verschil lende regelingen zijn betrokken. Hij gaf toe dat uit het Russische optreden naar buiten een dergelijke bereidheid nog niet gebleken was. In zijn rede had hij al gezegd dat snelle en opzienbaren de resultaten van de Duits-Russische gesprekken in Moskou nog minder te verwachten zijn, dan van de andere dis cussies met Oost-Europa. „De geallieerde houding ten opzichte van de „Ostpolitik" van Bondskanse lier Willy Brandt is niet zo gunstig als wordt aangenomen ondanks openba re verklaringen waarin het tegendeel wordt beweerd", aldus hebben diploma tieke waarnemers in Washington ver klaard. De Franse regering zou ernstige twij fels hebben over die politiek en ook de regering van president Nixon, zou zich niet geheel kunnen verenigen met de toenaderingspogingen van Brandt tot de landen van het Oostblok. Officieel wordt dit echter in de doofpot gestopt en ontkend. Aan de oppervlakte lijken de geal lieerden geheel tevreden met het initia tief, maar dit is maar een halve waar heid. Bovendien maken zich volgens be richten in Washington enkele elemen ten in de Westduitse regering ook be zorgd over de „Ostpolitik". De regering van Brandt voerde het diplomatieke offensief op het oostblok uit op alle fronten tegelijk terwijl de drie mo gendheden hun steentje bijdroegen in de besprekingen over Berlijn met de Sovjet-Unie. De regeringen in Washington, Londen SALONIKI Van gewoonlijk be trouwbare zijde verluidt, dat de Griek se acteur Stefan Lianaios, die na de militaire staatsgreep van 1967 Grieken land ontvluchtte, woensdag is gearres teerd toen hij Griekenland binnenging. Lianaios, die in Londen heeft ge woond, werd aan de Zuidslavisch- Griekse grens gearresteerd. Zijn vrouw, de actrice Helen Fotioe, keerde vorige maand naar Griekenland terug. ADVERTENTIE en Parijs begonnen met de besprekin gen, waarvan de eerste op 25 maart werd gehouden. In Bonn gaan echter stemmen op dat de drie grote mogend heden maar gedeeltelijk meespelen. Deskundigen op het gebied van Euro pa geven toe, dat het moeilijk is precies te zeggen wie zich heeft bedacht over de politiek van Brandt. Vage bezwaren zoals „voorbarig" worden gehoord en men maakt zich be zorgd dat de kanselier misschien de be langen van het Westen uit het oog zal verliezen in zijn verlangen succes te boeken. Maar, nergens wordt iets con creets gezegd. In Washington staal men er sceptisch tegenover, dat de Ostpolitik van Brandt op dit ogenblik enig resultaat zal opleveren. Hoewel de Verenigde Staten de voorkeur gaven aan een ander tijd stip om over Berijn te praten, heeft men met enige terughoudendheid toege- WILLY BRANDT moed en vertrouwen stemd tegelijk met Brandt te handelen. In Washington wil men echter thuis geen initiatieven meer nemen wat be treft Berlijn. Dit is het officiële standpunt van de regering. In „andere kringen" worden de handelingen van Bonn echter zeer kritisch bekeken. Henry Kissinger, de adviseur van Nixon voor de buitenlandse politiek, hield zich tijdens het bezoek van Brandt afzijdig een ongewone hou ding voor Kissinger die gewoonlijk de gesprekken leidt bij dergelijke belang rijke bezoeken. WASHINGTON Op de jaarvergadering van de Amerikaanse bond van geophysici, heeft dr. J. Murray Mitchell gewaarschuwd wat er met de wereld kan gaan gebeuren als de luchtvervuiling blijft voortgaan. Hij voorzag dat er op aarde een rampentoestand zal ontstaan over een jaar of 200, „als men niets doet aan de vuilspuiterij in de lucht op onze overbe volkte geïndustrialiseerde planeet". De geweldige hoeveelheid kooldioxyde die de lucht ingaat, bedreigt het klimaat en doet de ijskap van de Zuidpool extra snel smelten, waardoor over stromingen op grote schaal dreigen, aldus dr. Mitchell. De mens zal tegen het eind van deze eeuw de veranderingen gaan opmerken. Door de vervuiling, voornamelijk door kooldioxyde, onstaat in de atmosfeer een „broeikas-effect", hetgeen ertoe kan leiden, dat de zonnewarmte die de aarde moet ontvangen terug wordt gekaatst, de ruimte in. De lucht wordt niet alleen vervuild door fabrieken van het gebruikelijke type, maar ook door die waarin de energie wordt geleverd door atoomsplit sing. De kooldioxyde ontstaat in de eerste plaats door verbranding van aardolie- produkten, waaronder benzine. Door die verbranding op aarde, van alles wat de mensheid gebruikt, zal de atmosfeer in de ruimte stijgen en stijgen. „De balans der natuur is door de mens nog niet verstoord op ernstige manier, wat het klimaat betreft, maar het gaat anders worden. Als de wereld voortgaat te leven zoals thans, zal het slechts luttele jaren duren voordat het klimaat een verandering zal ondergaan. Het is niet uitgesloten, dat over 200 jaar de hitte thans op aarde opgewekt door de menselijke activiteiten vergelijkbaar gaat worden met die van de zon", zodat de temperatuur op aarde gemakkelijk enkele graden kan gaan stijgen, aldus dr. Mitchell. BOGOTA General Rojas Pinilla heeft over de telefoon aan journalisten verteld, dat hij zich onder huisarrest in zijn woning bevindt samen met zijn dochter Maria Eugenia en zijn schoon zoon. Vertegenwoordigers van de pers mogen hem niet bezoeken. Het blok woningen waar h(j woont, is omringd door politie en militairen met panser- wagens. Zijn andere kinderen hebben AKEN De Westduitse luchtmacht heeft dinsdagavond haar 119de Star fighter verloren. Het toestel stortte door tot nu toe onbekende oorzaak neer bij Tüschenbroich in Noordrijnland- Westfalen. De piloot kon zich per para chute redden. geen toestemming gekregen zich bij hun vader te voegen. Een woordvoerder van de opperbevelhebber van het leger heeft verklaard, dat de ex-generaal en zijn dochter zich niet in staat van ar rest bevinden. Zij staan bij wijze van voorzorgsmaatregel „onder bescherming van de ordetroepen", aldus deze woor- voerder. Volgelingen van de voormalige dicta tor Gustavo Rojas Pinilla, die er niet in is geslaagd bij de presidentsverkiezing opnieuw aan de macht te komen, trok ken dinsdagavond door de straten van Bogota, waarbij zij ruiten insloegen en dreigden de stad „indien nodig met ge weld" te verlammen. President Carlos Lleras Restrepo kondigde daarop in een nationale radio- en televisietoespraak de staat van beleg af, omdat zoals hij zei het hier een poging betrof het wettige gezag omver te werpen Oproerpolitie voerde charges uit tegen de pro-Rojas demon stranten en joeg hen van de straat. Openbare vergaderingen werden ver boden, censuur ingesteld en avondklok afgekondigd voor Bogota en andere grote steden. De provinciale autoriteiten werd bevoegdheid verleend de verkoop van alcoholische dranken te verbieden, het verkeer te beperken en toezicht uit te oefenen op zeehavens en vliegvel den. Wat het resultaat van de verkiezin gen betreft is het thans duidelijk dat de officiële kandidaat, Pastrana Borre- ro het gaat winnen. MOSKOU In de Russische voor lichtingsdiensten hebben veranderingen plaatsgehad en zijn hoge functionaris sen weggezuiverd, zo is gisteren in Moskou bekend geworden. De directeur van het persbureau Tass, Lapin, is vervangen door Leonid Zamjatin die de laatste acht jaar woordvoerder was van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Lapin is voorzitter geworden van de staatscommissie voor radio en televisie in de plaats van Mesjatsef, die met vervroegd pensioen is gestuurd. Ook de voorzitter van de staatscommissie voor publikaties, Michailof, is ontslagen, evenals de zeer hoge functionaris Vla- imir Stepakof, die naar Peking moet 's ambassadeur. Het schijnt dat de Russiche regering et gelukkig was met de „zware en •.ntasieloze" wijze waarop deze twee ïannen de propaganda voor de gisteren jevierde honderdste geboortedag van Lenin hebben aangepakt. De staking van het personeel van de Parijse reinigingsdienst duurt voort en biedt bijvoorbeeld vóór het gebouw van de Opera dit weinig aanlokkelij ke schouwspel van huisvuil. MOSKOU De Roemeense partijleider Nicolae Ceaucescoe heeft voor een onge veer 6000 personen omvattend gehoor, merendeels communistische leiders uit de gehele wereld, nog eens bevestigd, dat zijn land een onafhankelijke koers binnen het communistische blok wil varen. Ceaucescoe sprak in het Kremlin in Moskou tijdens de tweede dag van de feestelijkheden rond de herdenking van de 100e ge boortedag van Lenin. Zijn zeventien minuten durende rede bevatte enerzijds een oproep tot het oplossen van de geschillen tussen de verschillende communistische partijen en anderzijds een bevestiging van het recht van alle landen op onafhan kelijkheid en souveriniteit. Met een toespraak van premier Kosy- gin is woensdagavond in het Kremlin de tweedaagse Lenin-herdenking afge sloten. Communistische leiders van over de hele wereld en ruim zesduizend Rus sische partijfunctionarissen barstten los in luid applaus, toen Kosygin verklaar de, dat het in de geest van Lenin was, de eenheid van alle revolutionaire krachten in de strijd tegen het wereld- imperialisme te versterken, en krach tig voor de vrede te strijden. Lenins ideeën zouden „tot in eeuwigheid" blij ven voortleven. Even tevoren had een generaal de Russische strijdkrachten betiteld als „een onoverwinnelijke macht, in staat elke agressor een ver nietigende slag toe te brengen". Partijleiders uit alle Oosteuropese staten met uitzondering van Zuid- Slavië en het op Peking georiënteerde Albanië hebben bij de herdenking in het Kremlin de loftrompet gestoken over Lenins beginselen. China, dat Lenins honderdste geboor tedag ook vierde maar de herdenking aangreep voor nieuwe felle aanvallen op de Russische leiders, had evenals Al banië geen vertegenwoordigers naar het Kremlin gestuurd. Zuid-Slavië werd vertegenwoordigd door een lid van het partijbestuur. Woensdagavond werd op de Russische ambassade in Peking een receptie gehouden, waarbij ongeveer twintig Chinezen tegenwoordig waren. De hoogste in rang was Li Lian-Sjing, plv. hoofd van de afdeling Oost-Euro pa van het Chinese ministerie van Bui tenlandse Zaken. Op de 7 november vo rig jaar gehouden receptie t.g.v. de her denking van de oktoberrevolutie, waren nog twee Chinese onderministers aan wezig geweest. De woensdag gold overigens voor de Russen als een normale werkdag. ADVERTENTIE Zend deze advertentie in een ongefrankeerde enveloppe aan: Husqvarna, Antwoordnummer 1846, Amsterdam en U ontvangt gratis fraaie brochures. MüNCHEN Dr. Paul Schmidt, oud-tolk-vertaler voor Adolf Hitler, is dinsdag op 71-jarige leeftijd in Mün- chen overleden. Schmidt, die meer dan 20 talen vloeiend sprak, werd tolk voor Hitler in 1933. Hij woonde veel voor-oorlogse congressen bij, waaronder de beruchte bijeenkomst in München in 1939, waar bij Tsjecho-Slowakije werd uitgeleverd. Na de oorlog werd hij tolk en schrij ver en later werd hij directeur van het instituut van talen en tolken in Mün chen. De kansen van het nieuwe bewind ki Cambodja onder generaal Lon Nol, om de militaire opmars van Noord- vietnamezen en de Viet-Cong te over leven, worden steeds lager aangesla gen. In de afgelopen twee weken zijn de buitenlandse troepen tot slechts 28 kilometer ten zuiden van de hoofd stad Phnom Penh opgetrokken, en men twijfelt er niet aan, dat zij in nog eens twee weken Phnom Penh omsingeld kunnen hebben. In sommige ambassades in de hoofd stad wordt al gedacht aan het eva cueren van familieleden van het stafpersoneel, voordat de luchthaven niet meer gebruikt kan worden. De enige grote ontsnappingsroute die thans nog open ligt, die naar Thai land, kan gemakkelijk door een klein guerrillagroepje worden afgesneden. De meeste Franse onderwijzers in de zuidelijke en oostelijke provincies hebben hun post verlaten en zijn naar de hoofdstad gekomen, zo ook de Franse bedrijfsleiders van planta ges in die gebieden. Waarnemers con stateren een wijdverbreide overtui ging dat geen land Cambodja te hulp zal schieten. Engeland heeft reeds verklaard dat het uit hoofde van zijn co-voorzitter schap van de Geneefse conferentie van 1954 over Indo-China, neutraal moet blijven, en de Franse ambassa de heeft laten doorschemeren, dat de regering in Parijs niets met de huidi ge crisis uitstaande wil hebben en het bewind van Lon Nol geen militaire hulp zal verlenen. De Sovjet-Unie en communistisch Chi na erkennen de afgezette prins Noro dom Sihanoek nog steeds als wettig staatshoofd. Blijft van de grote mogendheden alleen de Ver. Staten over, tot wie de Cam bodjaanse regering dan ook haar ver zoeken om militaire voorraden ge richt heeft. President Nixon zou naar verluid di( verzoek in overweging hebben gen», men, maar in Washington bestaal krachtig verzet tegen elke uitbreiding van de Amerikaanse verplichtingen in Zuidoost-Azië. '"Perwijl de Noordvietnamezen en de Viet-Cong in de afgelopen we ken gestaag terreinwinst boekten, heeft het Cambodjaanse leger nog geen blijk gegeven, dat het het ver trouwen van de diplomatengemeen- schap verdient. Bijna de helft van de militairen onder de wapenen, zijn verse recruten en BORDEAUX Tien toestellen van het type „Mirage III-E" die door de Spaanse regering waren besteld, zijn dinsdag door de Franse vliegtuigfa briek Dassault naar Spanje verzonden. Dit is de eerste leverantie op een order van dertig toestellen, die door Spanje op 10 februari werd opgegeven. De Mirage III-E is een jachtbommen werper, die een snelheid kan bereiken van 2,2 maal de geluidssnelheid (2,2 Mach) op een hoogte van 15.000 meter. ADVERTENTIE NORODOM* SIHANOEK China in de rug veel veteranen hebben in de jaren van neutraliteit onder Norodom Siha noek geen gevechtservaring opge daan. De recruten krijgen een opleiding van een tot drie maanden, voordat zij naar het slagveld worden gezonden. „Zij hebben een geweer, en in de oor log hoef je alleen maar terug te schieten. Zij weten hoe zij moeten marcheren", zo zei een Cambodjaans officier. Deze mening brengt geen verandering in die van de diplomaten, dat de Noordvietnamezen en de Viet-Cong binnenkort het gehele oosten van het land, dat een derde van het totale op pervlak beslaat, in hun bezit zullen hebben. Oresident Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft zich bereid verklaard eventuele Vietnamese vluchtelingen uit Cambodja te hulp te komen, hoewel geen repatriërings overeenkomsten met Cambodja he staan. Thieu heeft premier Tran Thien Khiem belast met de opdracht, uit het kabi net een „competente en bevoegde' commissie samen te stellen die voor hulpverlening aan. en vestiging van vluchtelingen uit het buurland moei zorgen. Naar aanleiding van de berichten dat het Cambodjaanse leger honderden Vietnamezen had vermoord, heeft de Zuidvietnamese minister van Buiten landse Zaken Tran Van Lam vorige week verklaard, dat zijn regering alle Vietnamezen wil opvangen die Cam bodja willen verlaten. Eerst had hij het over een aantal van 50.000 Viet namezen, maar later schatte hij het aantal Vietnamezen in Cambodja op 700.000, en zei dat de regering bereid is hen allen op te vangen. \€aleisië overweegt om op voorstel van de Indonesische minister van Buitenlandse zaken Adam Malik, een conferentie van Aziatische lan den te beleggen ter bespreking van de crisis in Cambodja. Aan de vergadering zouden naast Indo nesië en Maleisië, Japan .Singapore, Thailand, de Philippijnen en Auslra lië moeten deelnemen. Maleisië heeft geen diplomatieke be trekkingen met Cambodja, maai in kringen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken maakt men zich ern stig zorgen over de ontwikkelingen in dat land, sinds prins Norodom Siha noek op 18 maart als staatshoofd werd afgezet. Met een N. Vietnamees-Chinese over heersing van Cambodja zou het over wicht in Z.O.-Azië nog meer zijn ver stoord, en lopen de plannen van Nixon voor een terugtocht ernstig ge vaar. Vooral nu in Laos de Noord-Vietname zen ook oprukken.

De Vallei | 1970 | | pagina 11