GELDERSE AKKOORD Zuiver ings schappen leiden strijd tegen de waterverontreiniging Dag van afscheid in Huis der Provincie Drentse scholieren demonstreerden voor bos op Veluwe Kloos vindt Roolvink hardleers*" allebei natuur lijk! STATEN VenJtcuJe koek Van der Ploeg voorzitter van nieuwe NVV-l>ond PSP-Statenlid hekelt Gelders verenbeleid r Vier ton voor proef hij bestrij ding pluimveeziekte Hoefsmid Sipke ontslagen uit inrichting oor 32 Statenleden, 3 leden GS en griffier laatste vergadering Ontploffing in wapenfabriek Kom maar rustig met een meetlint een van onze slaapkamers opnemen. DONDERDAG 23 APRIL 197a Tholen nu één (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De commissaris der Koningin, mr. H. W. Bloemers. heeft gisteren aan het slot van de vergadering van Pro vinciale Staten verscheidene afscheidsspeeches uitgesproken, achtereenvolgens tot de niet minder dan 32 Provinciale Staten leden die in de nieuwe Staten niet terugkeren, de gedeputeerden dr. H. J. van Eek. mr. R. Lion en H. M. Oldenhof die eveneens hun laatste Statenvergadering bijwoonden en last but not least de griffier der Staten mr. N. H. Muller, die deze zomer de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt en aan wie Provinciale Staten, zo^ls wij al meldden, in de ochtendvergadering op de meest eervolle wijze ontslag verleend hebben. GEDEPUTEERDEN voor 120 winnaars samen 720 pakketten Verkade artikelen van f 25.-. Voor elke winnaar 6 pakketten, een half jaar lang. Maak een tekst bij dit grapje (max. 10 woorden). straat: plaats: Knip het grapje uit, stuur het met uw tekst, naam en adres en één uitgeknipte naam van een Verkade koek in een envelop (postzegel 25 ct) naar: Verkade-postbus 666-Zaandam. U kunt iedere week meedoen! mals en geurig met boter.mmm GRIFFIER TOCH TIEL 1 JANUARI? Arnhemse student hij Muiden verdronken VEEL TE PASSIEF99 Gevangenen kopen voor bloed kleren I 1 ff. -f (kun je doen als je met I24 bent). Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! Deense koning en prins naar Rotterdam Kamer buigt zich over politieke rechten van vrouw Vraag over vangrails Kandidaten voor raad vrij van militaire oefening LEEUWARDEN De 59-jarige hoefsmid Sipke Faber, die twaalf da gen met proefverlof in zijn dorp Tjaï- leberd mocht terugkeren mag nu defi nitief bij zijn familie blijven. Hij is definitief ontslagen uit de psy chiatrische inrichting in Beileroord. De hoefsmid wordt vandaag met acht auto's feestelijk in het dorp ingehaald. DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de grenswijzigin gen. die van het eiland Tholen één gro te gemeente maken. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Provinciale Staten van Gelderland hebben zich gistermiddag in zeer grote meerderheid akkoord ver^ klaard met het voorstel van Gedepu teerde Staten voor de bestuurlijke or ganisatie ten behoeve van de bestrij ding van de waterverontreiniging in deze provincie. Het ligt in de bedoeling dat per 1 januari 1971 drie zuiverings schappen aan het werk gaan: voor de Veluwe (zetel Apeldoorn), het Rivieren gebied (zetel Tiel) en de Achterhoek (zetel Doetinchem). Het besluit van de Staten aan het eind van een lange reeks vaak turbulente discussies was een waardig sluitstuk van deze zittings periode. Gelderland loopt op dit punt duidelijk voorop in Nederland. Vooral gedeputeerde mr. O. W. A. ba ron van Verschuer, die met een aantal ambtenaren bijzonder voortvarend ber gen werk voor dit juist in deze tijd zo belangrijke besluit verzet heeft, kon gistermiddag voldaan zijn; hij heeft dan ook heel wat hulde van vrijwel alle fracties in ontvangst kunnen nemen De drie gedeputeerden en de griffier blijven deze en volgende maand ge woon doorwerken; pas op 3 juni wordt het nieuwe college van Gedeputeerde Staten gekozen en op 5 juni zal in het Huis der Provincie een afscheidsrecep tie voor hen plaatsvinden. Aan het af scheid werd gisteren in de Statenzaal uitvoerig aandacht besteed omdat het de laatste vergadering van deze Staten was. Heel wat bekende Statenleden ke ren 3 juni niet terug, onder wie nestor P. M. Oostlander (AR), KVP-fractie voorzitter Chr. G. Matser (die al lange tijd om gezondheidsredenen de verga deringen niet heeft kunnen bijwonen), KVP-er A. H. M. Giesen (óók lid sinds 1946). de socialist A. Venverloo (groot specialist in gemeentefinanciën), burge meester Tj. Faber van Heerde (CHU- Statenlid), de alom gewaardeerde PSP- er G. van der Heide en de Apeldoornse socialist H. Staneke. Mr. Bloemers dankte hen allen hartelijk voor het vele dat zij ten dienste van de provincie ge daan hebben, te heer Oostlander repli ceerde namens de scheidende Statenle den; hij sprak ook de vertrekkende ge deputeerden en griffier toe. Mr. Bloemers zei over mr. R. Lion (die gisteren wegens ziekte niet aanwe zig kon zijn) dat hij zijn juridische er varing en inzicht ingebracht heeft, „plus zijn bezonnen oordeel; bijzonder was zijn verdienste ook ten aanzien van de geschillenkamers die juist in de af- ADV ERTENTIE gelopen jaren gestalte gekregen heb ben". „De heer H. M. Oldenhof heeft in ons college zijn langdurige gemeentelij ke ervaring (hij was 33 jaar burgemees ter) ingebracht en zich als lid van G.S. vooral dienstbaar gemaakt aan de we- genzorg die hem zeer ter harte is ge gaan en in de afgelopen jaren een goe de ontwikkeling heeft doorgemaakt. Ik reken daar ook het bruggenprobleem toe; het onder zijn leiding opgestelde bruggenrapport zal ook in de komende jaren vele goede diensten bewijzen", al dus de commissaris. Over dr. TI. J. van Eek: „U bent 24 jaar lang gedeputeerde geweest en bij na even lange tijd hebt u bemoeienis met de planologie van ons gewest ge had. U kent Gelderland door en door en mede daardoor kon u zich goed en snel een oordeel vormen en dit deskundig verdedigen". Mede namens zijn beide collega's sprak dr. Van Eek een af scheidswoord. Bijzonder hartelijk huldigde de com missaris ook de scheidende griffier mr. N. H. Muller, die dit ambt niet minder dan 24 jaar bekleed heeft, eerst vijf jaar in Friesland, daarna in Gelderland. „Toen u hier werd benoemd was uw faam u al vooruitgegaan. De Staten wisten wat zij van u mochten verwach ten en u hebt die verwachtingen niet beschaamd. Groot zijn uw kennis van het administratieve recht en uw organi satietalenten. Van u is méér uitgegaan dan slechts een stroom van papier, vóór alles was het een bruisende stroom van energie, een snelle rivier van over el kaar heen tuimelende nieuwe ideeën en suggesties", aldus mr. Bloemers. Hij citeerde artikel 72 van de Provin ciewet waarin het beeld van het „ietwat sfinxachtig aandoende griffierschap" staan omschreven als ..behulpzaam heid" jegens de drie provinciale orga nen, de commissaris. Gedeputeerde Sta ten en Provinciale Staten. De commis saris betoogde dat mr. Muller van het griffiersambt alles heeft gemaakt wat mogelijk is. Ook bewonderde hij in mr. Muller dat hij steeds zo'n open instel ling ten aanzien van nieuwe denkbeel den en ontwikkelingen heeft gehad en nóg heeft. „Griffier, de Staten van Gelderland gaan in u een uitzonderlijk goede grif fier missen. U hebt rusteloos voor de belangen van onze provincie gewerkt en die bóven uw eigen belangen ge steld", aldus mr. Bloemers, die aankon digde dat op korte termijn een „bloem lezing uit het vele dat ooit van u in druk verschenen is" door het provin ciaal bestuur aan mr. Muller aangebo den zal worden. Bij hoge uitzondering voerde mr. Muller een griffier spreekt nóóit in de Statenvergadering aan het slot zelf het woord en dat deed hij zoals men zijn speeches buiten de Statenzaal heeft leren waarderen: hartelijk en spiritueel. Hij wenste de Staten geluk met de keuze van zijn opvolger, „een uitstekende". Op de ambtenarentribune glunder de deze opvolger, mr. P. J. de Loor, die in de morgenvergadering met 51 van de 56 uitgebrachte stemmen ge kozen was (4 stemmen gingen naar no. drie op de voordracht, dr. Roosen- schoon uit Leiden, 1 stem was blan co). De naam De Loor heeft in be- stuurskringen een bekende klank; de vader van de nieuwe griffier, D. de Loor, was verscheidene jarer lid van Gedeputeerde Staten van Friesland; later werd hij burgemeester van Delft en lid van de Eerste Kamer. De Staten-vergadering werd op de publieke tribune door een aantal aan staande leden (onder wie mevr. ir. T. van den Doel-Grondsma, mr. F. Plate, drs. D. Eisma en H. Donkersloot - resp. PvdA, D'66 en VVD) aandachtig ge volgd. Zoals te verwachten was, concentreerde dit laatste debat zich rond de samen stelling van het bestuur van de zuive ringsschappen. De liberaal ir. W. Kooij diende een amendement in dat behelsde dat in de besturen de verhouding 2-2-2 (gemeenten, waterschappen, Kamers van Koophandel) aangehouden zou worden en niet 2-2-1 (voorstel GS). Aanvaarding van dit amendement werd door de heer Van Verschuer ernstig ont raden; het werd verworpen met de stemmen van de fracties van de VVD. Binding Rechts en de SGP en een deel van de KVP-fractie vóór. Eveneens werd een amendement van de socialist ir. Joh. Visser verworpen waarin voorgesteld werd de zetel van het zuiveringsschap Rivierengebied niet in Tiel maar in Nijmegen te vestigen. Vóór stemden zeven Statenleden uit Nijmegen en twee anderen. Aangenomen werden twee amende menten van de KVP-er F. J. Hermsen. In het eerste staat (aanvulling op het voorgestelde besluit): „Tegen de beslis sing van GS staaf voor het dagelijks bestuur van het zuiveringsschap en de raad van de betrokken gemeente bin nen 30 dagen na ontvangst van de be slissing van GS beroep op de Kroon open". Het tweede behelst dat de oproe pingsbrieven voor de vergadering van de Verenigde Vergadering en alle an dere openbare stukken daaromtrent eveneens toegezonden worden aan de besturen van de gemeenten, water schappen en Kamers van Koophandel in het betrokken territoir. De heer Van Verschuer vertelde met betrekking tot de bestuurssamenstelling van de zuiveringsschappen dat het zui veringsschap West-Brabant de verhou ding 1-1-1 heeft, dat van West-Overijs sel 3-2-1 en Drente 1-1-1-1 (de laatste partners in het Drentse bestuur zijn de waterleidingmaatschappijen). Het CH-Statenlid Hielen vond een aparte vertegenwoordiging van de Kamers van Koophandel eigenlijk niet zo nodig; „ik heb beslist wat moeite ge had met deze representatie van de Ka mer van Koophandel; ook het gemeen tebestuur kan in zo'n bestuur de belan gen van het bedrijfsleven behartigen", vond hij De heer W. Kooij had geziemde la wine van bezwaarschriften twijfel gekoesterd over de haalbaarheid van de datum van 1 januari 1971 voor het aan het werk gaan van de zuiveringsschap pen. Hij had gevreesd dat eventuele be roepen op de Kroon vertragend zouden kunnen werken maar was gerustgesteld door het antwoord dat minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) onlangs op vragen van enkele Kamerleden over het Velu wemeer had gegeven; daarin sprak ook de minister van 1 januari 1971. Van verschillende zijden werd er bij GS op aangedrongen alsnog met hun ambtgenoten van Zuid-Holland te gaan praten over de regeling voor de Linge- boezem maar daarvoor voelde de heer Van Verschuer niets; „er bestaan zeer principiële verschillen van mening tus sen Zuid-Holland en Gelderland hier- AMSTERDAM Met maar vijf van de ongeveer 330 stemmen tegen heeft een gecombineerde algemene vergade ring van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond en de Algeme ne Bedrijfsbond Voedings- en Genot middelen gistermiddag in Amsterdam besloten tot een fusie. De ANAB en de ABVG gaan samen de „Agrarische en Voedingsbedrijfsbond-NVV (AVB) vor men. De vijf tegenstemmers kwamen uit de gelederen van de ABVG. De heer Sake van der Ploeg, de voor zitter van de ANAB, werd met 297 stemmen voor, 31 tegen en 1 blanco tot voorzitter van de nieuwe bond gekozen. Een aantal afgevaardigden bijna alle afkomstig van de ABVG had er be zwaar tegen, dat de heer Van der Ploeg tevens Tweede-kamerlid is. Zoals een Haagse afgevaardigde zei: deze functie is onmogelijk te combineren met het voorzitterschap van een middelgrote bond (de AVB telt ongeveer 40.000 le den) die van het bestuur juist de eerste paar jaar veel tijd, tact en beleid zal vragen. Andere leden stelden zich op het standpunt, dat het voor de vakbe weging zeer veel waard is, afgevaar digden in de Tweede Kamer te hebben. De voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos. die de oprichtingsvergadering leidde, betoogde dat elke Nederlander actief en. passief kiesrecht heeft en dat men ervoor moet oppassen, bepaalde groepen in een uitzonderingspositie te plaatsen. Vakbondsactiviteit ligt zo dui delijk in het verlengde van politieke activiteit, aldus de heer Kloos, dat er in Nederland waarschijnlijk geen enkele functie te bedenken is die zo goed valt te combineren met het Kamerlidmaat schap als die van vakbondsbestuurder. MUIDEN Tijdens een boottocht op het IJsselmeer is de 22-jarige student P. Hesselink uit Arnhem overboord gesla gen en verdronken. Hij zou met vier vrienden, allen delftse studenten, met een tjalk -naar Friesland varen. Toen zij net buiten de haven van Muiden waren kregen zij averij. De jongeman viel overboord en bleef onvindbaar voor zijn vrienden. Ook de rijkspolitie te water van Lely stad dregde vergeefs. over; het zal er wel op neerkomen dat de Kroon een uitspraak moet doen". De socialist prof. dr. ir. C. de Wit vroeg GS om maximale openheid op dit gebied te betrachten zodat Provinciale Staten de ontwikkeling kritisch kunnen begeleiden. Provinciale Staten namen verder het meerj arenprogramma- in vesterin- gen van GS voor kennisgeving en met zeer veel \yaardering aan. De liberaal ir. J. N. Kooij vroeg GS met de ge meentebesturen te gaan praten opdat ook deze met zo'n meerjarenprogram ma komen voor eenzelfde periode (zes jaar) zodat men beter op elkaar kan afstemmen. Het meerjarenpro gramma van de provincie zaLelk jaar zo nodig aangepast worden. ADVERTENTIE winderige Dam in Amsterdam heb ben gistermiddag 27 leerlingen met. zes leerkrachten van de Jacob Wol- tmgschool uit Westerbork (Drente) een korte demonstratie gehouden voor hun „Aktie 1-0", die georgani seerd is in het kader van het Euro pese „Natuurbeschermingsjaar 1970". In hun gisteren gestarte drie dagen durende bliksemactie willen de scholieren geld bijeenbrengen om daarmede in samenwerking met de „Vereniging tot behoud van natuur monumenten" een bos op de Veluwe aan te kopen. Daartoe zijn aan 16.000 scholen (basis- en voortgezet onder wijs) brieven verstuurd, waarin aan de leerlingen gevraagd wordt tien cent of een veelvoud hiervan naai school mee te nemen voor „N 70", waarmede het Europese natuurbe schermingsjaar 1970. wordt aange duid. Het is de bedoeling het bos na mens de Nederlandse schooljeugd aan de „Vereniging tot behoud van natuurmonumenten" aan te bieden, die dan de zorg er voor op zich zal nemen. De scholieren, van wie zeven gasmaskers droegen, hadden zich met spandoeken, met o.a. „Scholen geen flauwekul,-scoorde 1-0", „Houd de natuur zindelijk", bossen rode tulpen en dode akken, tactisch opge steld op het midden-Dam-terrein, waar het publiek de duiven voert. Aan het publiek werden pamfletten uitgedeeld over het doel der actie. Spijtig was het voor de Drentenaren, dat de politie hen vriendelijk ver zocht hun demonstratie naar heit na bij gelegen Beursplein te verplaat sen omdat zonder toestemming niet op de Dam gedemonstreerd mag worden. De groep toog daarheen en stelde zich op de trappen van Berla- ge's Beurs op. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Volgenshet Provincia- Ie-Statenlid G. van der Heide (PSP) is de toestand van de veren in Gelderland onder de maat, waarbij een uitzonde ring gemaakt moet worden voor de ve ren die in handen A an gemeente of pro vincie zijn en door deze overheden geëxploiteerd worden. De heer Van der Heide hield gisteren in de Statenvergadering een fel betoog waarin hij het beleid van het dagelijks bestuur van de provincie op dit punt hekelde. „U bent veel te. weinig actief in deze zaak, het verslag van het veren beleid toont het faillissement hiervan duidelijk aan. Waarom was u zo passief ten aanzien van de plannen voor de bouw van een Tolbrug over de Waal bij Tiel? Nu is in Megen eer soortgelijke stichting als in Tiel ontstaan; deze stichting wil ook 'n tolbrug aanleggen". Hij rekende voordat van de 27 veren in deze provincie er slechts 5 zowel in handen als in exploitatie van de over heid zijn; 6 zijn in overheidshanden maar worden geëxploiteerd door parti culieren. „Mijn conclusie is dat meer veren naar de overheid moeten over gaan" aldus de heer Van der Heide die in de nieuwe Staten niet terugkeert omdat zijn partij 18 maart niet vol doende stemmen op zich heeft ver enigd. De socialist ir. Joh. Visser uit Nijme- ANGOLA (LOUISIANA) De ge vangenen in de gevangenis van Louisia na moeten hun bloed verkopen, om vol doende geld te krijgen om kleding te kopen. Aldus heeft gevangenis-direc teur Murray Henderson verklaard. Henderson liet de raad van Louisiana weten, dat in de gevangenisbegroting slechts 13 dollar per jaar vooi iedere gevangene voor kleding is uitgetrokken. Het verkopen van het bloedplasma van de gevangenen zou de enige manier zijn om aan extra geld te kunnen ko men. gen was het helemaal niet met hem eens; hij was tevreden. Gedeputeerde H. M. Oldenhof herinnerde de heer Van der Heide eraan dat de Staten in dertijd hebben uitgesproken dat de bruggenbouw voor moet gaan als het om investeringen over water gaat. Hij ontkende dat Gedeputeerde Staten ten aanzien van de tolbrug in Tiel passief waren geweest: „Integendeel, wij dra gen als provinciaal bestuur het finan ciële risico van deze brug omdat wij een garantie gesteld hebben". KLNGSBaCKA (ZWEDEN) Zeven personen zijn om het leven gekomen bij een ontploffing in een vuurwerkfa briek in Zweden. Twee A'an de doden waren Denen, vier waren Finnen en een was een Zweed. Twee personen zijn met zeer zware brandAvonden in een ziekenhuis opgenomen. Zes van de slachtoffers waren vrou wen. Er was ook een Deens echtpaar bij. Volgens de politie werd de fabriek door een serie ontploffingen verwoest. De brand breidde zich uit tot een hand- granatenfabriek ernaast. Een aantal personen werden gewond door rond vliegende granaatsplinters. Ziekenwagens en brandweerwagens werden onmiddellijk naar de plaats van de ontploffing gestuurd. De brand had men snel onder controle. „Het leek wel op een enorme vuur werkshow, er vlogen raketten alle kan ten uit. Iedereen moest rennen voor zijn leven en wij zochten dekking achter de auto's" aldus een brandweerman. De fabriek „Hammargrens" is de grootste vuurwerkfabriek in Zweden. Men fabriceert ook handgranaten voor het Zweedse leger. Een speciale commissie zal een on derzoek instellen naar de oorzaak van de ontploffing. ADVERTENTIE i Een kast die in de linker hoek bij u thuis moet passen? Een bed dat precies "daar" kan staan? Een kaptafel waar mevrouw de ruimte wil hebben? Nog een leuk damesstoeltje of een grappig tafeltje voor de slaapkamer? Het staat er voor het uitzoeken in die gezellige meubelshowroom van DE GRAAFSCHAP in Ruurlo. Zo'n keus is natuurlijk alleen maar mogelijk, als 124 woninginrichters samenwerken in één meubelshowroom. En dat merk je ook goed aan de service, die klaarwakker is, en aan de prijzen, die het rustig houden (correct zwart op wit bij elk meubel). Meubel-showroom Domïnesteeg 14 ruurlo (te midden van de Gelderse Kastelen) Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend, 's Zondags gesloten 's Zaterdags tot 5 uur geopend. DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) schijnt bijzonder hard leers te zijn als het gaat om het geven van gedetailleerde voorschriften op het gebied van de loonpolitiek. Zo reageert de voorzitter van het NW, de heer A. H. Kloos, op uitspraken van de minister in „De ondernemer" het orgaan van het Koninklijke Verbond van Onderne mers. De indexering het geven van tege moetkomingen in de lonen als de prij zen zijn gestegen noemde de minister op zich een goede zaak. Hogere invoer prijzen en verhoging van indirecte be lastingen mogen echter volgens hem niet worden doorberekend. De heer Roolvink vindt het in het be lang van onze economie als bij een loonsverhoging van vijf procent een te gemoetkoming pas zou mogen gegeven worden wanneer de prijzen meer dan drie en een half procent omhoog zijn gegaan Praten over vragen Volgens de heer Kloos kan er wel worden gepraat over de vraag of elke prijsstijging mag worden geïndexeerd. Het is echter een zaak van werkgevers en de vakbonden in de bedrijfstakken. „Wanneer er bepaalde belastingverho gingen komen, waartegen wij bezwaar hebben, hoeven we die echt niet te slik ken", meent de voorzitter van het NVV. Het NKV is geen principiële voor- of tegenstander van een zekere beperking in de indexering, maar de overheid mag geen strikte richtlijnen geven. Het CNV doet over die beperking nog geen uit spraak. Volksverzekering. Minister Roolvink zegt verder in „De ondernemer" dat zijn voorkeur uitgaat naar een volksverzekering tegen ar beidsongeschiktheid. Hij heeft ernstige bezwaren tegen een aparte regeling voor werknemers en zelfstandigen. Zo'n volksverzekering zal, met de op trekking van de AOW en de AWW en met de normale stijging van de sociale premies, de premielast voor zelfstandi gen van 13,8 procent het percentage van vandaag verzwaren tot 22 pro cent in de toekomst. SCHIPHOL Teneinde vrijdag ochtend in Rotterdam de opening bij te wonen van de nieuwe Deense kerk zijn gistermiddag uit Londen de 50-jarige Deense prins Georg, achterneef van de tegenwoordige Deense koning Frederik, en zijn ge malin, de Britse prinses Anne, uit Londen op Schiphol aangekomen. De beide vorstelijke gasten, die zondag naar Londen terugkeren, hebben hun intrek genomen in Hotel des In- des te Den Haag. De opening van de kerk zal onof ficieel ook worden bijgewoond door koning Frederik van Denemarken zelf. De Deense vorst kwam van daag op Soesterberg en zal zaterdag van Soesterberg naar Kopenhagen terugvliegen. ZEIST Het bestuur van het pro- duktschap voor pluimA'ee en eieren heeft gistermiddag op zijn vergadering in Zeist besloten, 422.000 ter beschik king te stellen voo de uitvoering van een praktijkproef met het enten van kuikens tegen de Marekse ziekte. De Marekse ziekte veroorzaakt zeer grote verliezen. In Amerika Avordt de jaarlijkse schade voor de pluimveehou derij op 200 miljoen dollar geschat, in Nederland raamt men het jaarlijkse verlies op minstens 20 miljoen gulden. De werkgroep Leucose. die hel leuco- se-onderzoek van het centraal dierge neeskundig instituut en TNO in Neder land coördineert, heeft een speciale studie aan de ziekte gewijd. Het „.Cen traal diergeneeskundig instituut" in Rotterdam is erin geslaagd, het virus 1 dat de ziekte veroorzaakt, te isoleren, j Inspuiting van een ermee vervaardigde entstof bij eendagskuikens bleek een I sterk immuniserende werking te heb ben. Gezien de grote schade die de ziekte j van Marek veroorzaakt, heeft de „Stichting Gezondheidsdienst voor pluimvee" zich bereid verklaard, de praktische uitvoering van een groot op- DEN HAAG De Tweede Kamer commissie, die zich heeft gebogenover het goed te keuren verdrag inzake de politieke rechten van de vrouw, vraagt waarom discriminatie is blijven bestaan in het reglement van de buitenlandse dienst. Een aantal leden van de commissie vindt het niet vanzelfsprekend dat er bezwaar tegen bestaat een vrouw vaak over te plaatsen. Zij menen dat de vrouw zelf kan uitmaken of dit be zwaarlijk is. Ook vragen zij of de discriminatie tussen koningskinderen niet uit de Grondwet kan worden geschrapt. Nu door drie prinsen en troonopvolging binnen mannenbereik ligt, kan niemand andere dan ideële motieven aanvoeren voor deze wetswijziging, zo zeggen de commissieleden. gezette praktijkproef ter toetsing van de door het CDI ontwikkelde entstof op zich te nemen. Goedkeuring van de mi nister wordt op zeer korte termijn ver wacht. De entstof zal door het CDI worden geproduceerd. De individuele onderne mers zullen de vaccinatie niet hoeven te betalen. Als de proef slaagt, zal de be reiding van de entstof zo mogelijk wor den overgelaten aan de farmaceutische industrie en de uitvoering van de entin gen aan de dierenartsen. De kosten ko men dan wel voor rekening van de indi viduele ondernemers. DEN HAAG Het Tweede-kamerlid Van Harselaar (groep-Harmsen) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd om bij voorrang vangrails te laten plaatsen bij wegen waarlangs pa rallelwegen of fietspaden lopen. Hij informeert voorts waarom vaak West- duitse firma's worden ingeschakeld bij het plaatsen van vangrails. DEN HAAG Militairen, die kandi daat zijn voor de op 3 juni te houden gemeenteraadsverkiezingen zullen, als daarom wordt gevraagd, worden vrijge steld van deelneming aan oefeningen, die in de eerste week van juni in Duits land worden gehouden. Dat antwoordt minister Den Toom (Defensie) op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Wieldraayer (PvdA). Hij is niet van plan militairen, die persoonlijk hun stemrecht willen ge bruiken. vrij vervoer naar hun woon plaats te geven als zij Avillen gaan stemmen. Hij wijst erop dat de wet degene, die niet in staat is zelf te stemmen, de mo gelijkheid geeft te stemmen bij vol macht. Militairen hoeven geen onkosten te maken. Wel kunnen militairen in diensttijd hun stem uitbrengen, waarvoor twee uur vrijaf wordt gegeven.

De Vallei | 1970 | | pagina 13