Veenendaals >- dagblad Buiten union hermocel de luxe Mysterieuze wapenhulp voor Cambodja V ervlechting functies van De Pous in de Kamer gekritiseerd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gevechten Black Power-regering Labour op kop in Engeland Diplomaten bestegen in Dieren de fiets ZWARE BRANDEN TEISTEREN TRINIDAD Algemene staking in Argentinië BOAC-vliegers willen hoger salaris voor Jumbo-Jet BEZETTERS ONTRUIMDEN NKV EN NVV KANTOREN NA GESPREK wat een makkelijke verf Eindhoven zoekt vermist kind Kleinere winst voor regering in Z.-Afrika KLEURMERK VOOR AUTOBANDEN BEPLEIT OPKLARINGEN PORT OF SPAIN (Trinidad) - Op Trinidad heerst een toestand, die angstig veel op een burgeroorlog begint te lijken. Leden van de Zwarte Macht tezamen met overge lopen regeringssoldaten bestrijden er de regeringstroepen en -politie. In de straten wordt gevochten, er zijn vele doden en een aantal gebouwen staat in brand. De regering heeft aan de V.S., Engeland en Venezuela om militaire hulp ge vraagd. Gisteravond is reeds een vliegtuig met lichte wapens door de Amerikanen gestuurd, aangekomen. Oorlogsschepen van de V.S. liggen gereed buiten de haven van Port of Spain, om, zo nodig met geweld, leven en goed van de Amerikaanse staatsburgers te beschermen en hen te evacueren. Ossekopjc j Muiterij Touwtjes VLIEGTUIGEN OP GESLOTEN LUCHTHAVEN IN BESCHERMING ONGEWENST Big voor MOèctls mi KhRlnMcBttvt Wm Bomhardlaan 28, Veenendaal, Tetef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,08 p.w., 4,40 pjn- 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 23 APRIL I970 - 44e JAARGANG no. 95 VS-wapens naar roerig Trinidad In Venezuela zijn de lucht- en zeestrijdkrachten in alarmtoestand gebracht. Op het eiland deden berichten de ronde, dat Britse Gemenebesttroepen uit Ja maica en Guyana op Trinidad waren geland. De regeringen van Jamaica en Guyana hebben deze berichten ontkend en woordvoerders voor de Britse rege ring te Londen hebben verklaard, niets van dergelijke landingen vernomen te hebben. Een foto van de brand in een re geringsgebouw in Port of Spain (Trinidad). In de straten wordt ge schoten en gevochten. Er heerst een toestand, dicht bij de burger oorlog Uissen de regering en de aanhangers van de Zwarte Macht. LONDEN De Londense Times weet op grond van een onderzoek van de pu blieke opinie te melden dat Labour 0,8 percent meer stemmen dan de conser vatieven zou krijgen als er nu verkie zingen zouden worden gehouden. In april van het vorig jaar kende Times de conservatieven nog een meer derheid van 26,8 percent toe. Dit per centage liep drie maanden geleden te rug tot 12,7 op grond van een toen door de Times verricht onderzoek. De aartsconservatieve Daily Express meent zelfs ddt Labour nu twee per cent meer stemmen zal krijgen dan de conservatieven. Alleen de rechtse Daily Telegraph houdt het op een overwin ning van de conservatieven. De voorspellingen van de Times en de Daily Express geven nieuw voedsel aan de speculaties dat premier Wilson zal besluiten in juni algemene verkiezingen te laten houden. Bij de ongeregeldheden in Port-of- Spain zijn gisteravond zes mensen ge dood. Meer dan 100 winkels zijn in brand gestoken en vernield. Ongeveer vijftig aanhangers van de „Black Po wer" zijn gearresteerd. Dit is vanmor gen meegedeeld door een woordvoerder van de regeringstroepen. Ruim 800 mili tairen zijn het leger trouw gebleven. Circa 150 man zijn gedeserteerd en hebben de zijde van de „Black Power" gekozen. Zij houden zich in de buurt van de hoofdstad verborgen. Washington heeft naar Trinidad pi stolen, geweren en automatische wape nen gezonden. Trinidad heeft de wapens gekocht, het is geen schenking. De Amerikaanse marine zal in geval van nood alleen worden gebruikt voor het evacueren en beschermen van de naar schatting 1000 Amerikanen op het eiland. Een van de 14 gisteren op Trinidad gearresteerde leiders van d e Black Po wer is George Weeks, de voorman van de machtige bond van het personeel in de olie-industrie op het eiland. Gisteren is op Trinidad door de mi- nister-president van deze voormalige Britse kolonie, Eric Williams, de nood toestand afgekondigd. De laatste dagen zijn er bij gevechten en ongeregeldheden op straat veel mén sen, het juiste aantal is niet bekend, ge wond. Huizen, winkels en voertuigen zijn verbrand. ïfi dezelfde week van de weder- keer der kwikstaartjes bij ons i huis, vertoonde zich een vogelpa,ar met een soortgelijke opmerkelijke queue, nl. de Staartmees.: Weliswaar blijven deze op vallende meesjes ons heel de winter trouw, maar ze houden zich toch niet zo dicht bij de mens en zijn bedoen- j ning op; ook distantiëren ze zich l van het voederhuisje, want hun constitutie laat geen ander menu toe dan dat van poppen, larven, spinneëitjes, bladluizen en dergelijk klein-goed. Zaad eten ze niet. Ge behoeft u in de indentiteit van deze grappige gnomen niet te vergissen, want de lange staart (meer dan de halve lichaamslengte) verraadt hen onmiddellijk. Door de korte hals schijnen ze haast geen kop te heb- j ben en ook 't zeer kleine snaveltje i draagt daartoe bij. In het winter- halfjaar leven die staartmezen in kleine gezelschappen, die in de loop van de lentemaand oplossen tot pa- ren. Ze bouwen in april een bijzon- der kunstig nest. Deze vogeltjes laten zich met glasdunne, stemme tjes („sie sie" of tititiverne men, maar duidelijker klinkt hun ,,serrrp serrp" dat trillend wordt herhaald. Op onze staartmezen in de hof werden wij attent, toen er een weldra gevolgd door no. 2 tegen het glas van het huiskamer raam kwam pikken. Dit was een territoriumkwestiewaarmee we in het voorjaar nogal eens geconfron teerd worden. Het paar heeft zo te zeggen beslag gelegd op onze tuin en die der buren en probeert ande re gegadigden het leven zuur te maken. Hun eigen weerkaatsing in de ruit zien ze er vaak voor aan. Ze hebben er soms gebroed, want er staat naaldhout genoeg. We za gen de vogeltjes van vlakbij als in een volière bezig, maar beide had den gestreepte kopjes en een z.g. ossekopje (geheel wit) was er niet bij. Daar heb ik goed op gelet. 2.1 april 1970 A. B. Wigman Woensdag deden zich nieuwe gevech ten voor, toen de geregelde troepen probeerden de grootste wapenopslag plaats op basis van Charquaramas te heroveren op een honderdtal muitende soldaten. Een militaire woordvoerder deelde mee, dat het leger de toestand in de basis meester is, maar hij wilde geen bijzonderheden geven. De muiterij was uitgebroken onder het zogenoemde „regiment van Trinidad - Tobago", dat bestaat uit 700 man. Tachtig soldaten kwamen in opstand en namen 300 militairen gevangen, onder wie tien officieren. Tweehonderd van deze gevangenen zouden vervolgens naar de rebellen zijn overgelopen. Een kustbewakingsvaartuig heeft dinsdag volgens sommige berichten een brug met granaten beschoten om te voorkomen dat opstandige soldaten, die de Black Power beweging steunden, Port of Spain zouden kunnen bereiken. Deze militairen die waren uitgerust voor het bedwingen van rellen, zijn ge vlucht. De scholen en de meeste winkels ble ven woensdag gesloten. De politie heeft tweemaal het vuur geopend op groepen onruststokers. Een leegstaand gebouw vlakbij het parlementsgebouw ié in brand gestoken. Honderden begaven zich naar buiten toen het gerucht zich verspreidde, dat het parlement in brand stond. Trinidad en tobage zijn in 1962 onaf hankelijk geworden. Het grootste deel van de bevolking bestaat uit Negers, die beweren dat de blanke minderheid op de eilanden nog de economische touw tjes in handen heeft en dat de regering niet genoeg doet om hierin verandering te brengen. Een van de voornaamste zwarte scha pen, in de ogen van de Black-Power- mensen, is de befaamde toeristenindu strie op de eilanden. Deze industrie, al dus de militanten, dwingt de negers tot het aannemen van „ondergeschikte baantjes" ten dienst van de toeristen, die hoofdzakelijk uit blanken bestaan. ADVERTENTIE 'n luxe matras voor redelijke prijs. PHNOM PENH Op de gesloten internationale luchthaven van Phnom Penh zjjn gisteravond drie gecamoufleerde militaire vliegtuigen geland. Na ongeveer een uur vertrokken ze weer. Het waren vrachttoestellen van het type Caribou. De Cambodjaanse luchtmacht beschikt alleen maar over Dakota's en Russische Anto- nof-vrachtvliegtuigen. Volgens Reuter heeft deze geheimainnige actie aanleiding gegeven tot gehuchten dat Cambodja buitenlandse wapenhulp heeft ontvangen. Van officiële üjj 'e werd over deze vluchten geen verklaring gegeven. Premier Lon Nol heeft op 14 april in een radiotoespraak gezegd, dat Cam bodja oorlogsmateriaal zal aanvaarden van een ieder die bereid is het te geven. Twee dagen later deelde een woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken mee, dat Cambodja om wapens had verzocht. Het verzoek werd in Washington bestu deerd. Het is nooit bekend geworden of de Verenigde Staten op dit verzoek zijn ingegaan. Het afgezette Cambodjaanse staats hoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft uit Peking de bevolking van Cambodja opnieuw opgeroepen de wapens tegen de regering van Lon Nol op te nemen. Circa 5000 Zuidvietnamese soldaten, die vanaf twee punten Cambodja wa ren binnengedrongen hebben tenminste 25 ton communistische munitie en ge neesmiddelen in beslag genomen, zo melden welingelichte zegslieden van daag. Cambodja heeft zich woensdag tot de Verenigde Naties gewend met een drin gend verzoek om hulp voor de strijd te gen de Noordvietnamese en Viet- Cong-troepen op Cambodjaans gebed. In Cambodja zelf is de militaire si tuatie zo slecht geworden, dat volgens sommige diplomaten oostelijk Cambod ja binnenkort in Noordvietnamese han den zou kunnen vallen. Bovendien zou het mogelijk zijn dat de Viet-Cong en Noordvietnamezen binnen twee weken Phnom Penh, de hoofdstad, zullen heb ben omsingeld. Een hooggeplaatste regeringsfunctio naris in Phnom Penh verklaarde dat Indonesië heeft toegestemd, binnenkort aan Cambodja wapens te leveren, hoe wel de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Adam Malik onlangs verklaarde hier tegen te zijn. Welk type wapenen Indonesië aan Cambodja zal leveren werd niet gezegd. Waarschijnlijk zal het munitie en com municatie-uitrusting betreffen. De Indonesische wapenvoorraden sluiten goed aan op die van Cambodja, dat zijn wapenen ook voornamelijk heeft betrokken uit communistische landen. Van eventuele adviseurs uit In donesië wordt in Phnom Penh niet ge sproken. BUENOS AIRES In Argentinië is vanmorgen een algemene staking van 24 uur uitgebroken. Tot de staking is opgeroepen door het CGT en andere vakbonden uit protest tegen de econo mische politiek van de regering. De autoriteiten houden streng toe zicht op alle kwetsbare punten, waar de stakers ongeregeldheden zouden kun nen veroorzaken, met name in de indus triesteden Avellaneda, Lanus, San Martin en Matanza, waar in totaal on geveer een miljoen arbeiders werkzaam zijn. In de hoofdstad Buenos Aires pa trouilleert de versterkte politie door de straten. Het is rustig in de stad. ARNHEM Dertien diplomaten uit „bevriende landen" zijn gisteren op de fiets van Dieren naar het Arnhemse openluchtmuseum gere den. Dat was een wat ongewoon ge zicht voor de Arnhemmers, die wis ten wat voor heterogeen gezelschap hen passeerde op de enkele tientalle kilometers lange route. De diplomaten, o.m. uit Amerika, Ghana, Vietnam, Zwitserland en Oostenrijk hadden op uitnodiging van de BVD de Gazellefabriek in Dieren bezocht om zich vervolgens op het oerhollandse vervoermiddel van hetzelfde merk gezond te fiet sen naar het openluchtmuseum. Het gezelschap had het grootste plezier aan de voor hen ongewone tocht. Dat was dan het sportieve inter mezzo dat de Rijksvoorlichtingsdienst op het jaarlijkse diplomatieke „dagje uit" had ingelast. Niet alle diploma ten waren zo sportief. Vijftien an dere leden van het gezelschap pre- ftreerden de auto. Bij het museum werden de gelederen weer gesloten voor een rondwandeling. LONDEN De Britse luchtvaart maatschappij BOAC heeft het in dienst stellen van de „Jumbo Jet Boeing-747" voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het zou oorspronkelijk eind mei gebeuren, maar de BOAC-piloten willen er niet mee vliegen, als zij niet een behoorlijke sa larisverhoging ontvangen. Dit is meegedeejd door de president directeur van de maatschappij, Keith Granville. De BOAC heeft haar piloten al een verhoging aangeboden, maar deze is afgewezen. „Wij weten niet hoeveel zij precies willen hebben", aldus Granville. De BOAC heeft woensdag in Seattle de eerste Jumbo Jet in ontvangst geno men, in de loop van mei zullen er nog twee volgen. „Als deze toestellen niet vliegen, dan kost ons dat ongeveer 425.000 gulden per dag", aldus Granvil le. Hij zag als oplossing de toestellen aan andere luchtvaartmaatschappijen te verhuren of te verkopen. HAARLEM Een bezetting van de districtskantoren van het NVV en het NKV in Haarlem door dertig leden van de katholieke vakbond AVG, die „het zat zijn om als vakbondsleden ook te moeten betalen voor ongeorganiseer den". is gistermiddag om kwart voor twee opgeheven, nadat de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV, na mens de heren A. Kloos (NVV) en J. Lanser (CNV) een verklaring had afge legd. Daarin zei hij, dat de voorzitters der drie vakcentrales de kwestie geor- ganiseerden/ongeorganiseerden onder schrijven als een brandend vraagstuk, dat opgelost moet worden. Als zodanig heeft deze kwestie reeds de voortdurende aandacht van de drie vakcentrales en de daarbij aangesloten bonden. De voorzitters zijn bereid de oplossing van dit vraagstuk in hun be- leidscolleges met de hoogste prioriteit aan de orde te houden. Ze zijn van me ning, dat de oplossing snel, zo mogelijk 1971. moet zijn bereikt. Als uiterste middel om dit doel te bereiken achten ze een werkstaking, georganiseerd door en onder verantwoordelijkheid van de vakbonden, een geoorloofd middel. De voorzitters onderschrijven, dat de soli dariteit van alle betrokken vakbonden van het allergrootste belang is. De vorm, waarin deze kwestie dient te worden opgelost, is een zaak van de bonden in overleg met de leden. De vorming van een jaarlijkse vakbonds premie kan er één zijn. Nadat de leider van de bezetters zich akkoord had verklaard, begaf het ge zelschap zich naar buiten. ADVERTENTIE flËXa WAALRE De B.B. van Eindhoven en vrijwel de hele bevolking van het Brabantse Waalre zochten gisteravond koortsachtig naar de driejarige Julia Deveny. Het meisje verdween gistermiddag om half twaalf nadat het voor de wo ning van haar ouders had gespeeld. De politie trachtte gisteravond ook assistentie van militairen te krijgen, omdat toen aangenomen werd dat het kind verdwaald was. DEN HAAG Het is ongewenst dat de voorzitter van de SER gemoeid is btf transacties als de overneming van de NKF door Philips. De regering wordt verzocht met deze opvatting rekening te houden. Aldus een motie, die het Tweede-Kamerlid M. Bakker (CPN) gisteren tijden* zijn interpellatie over de overneming van de NKF heeft ingediend. Ook drs. Nederhorst (PvdA) diende een motie in. Deze behelst dat de positie van SER-voorzitter een strikt onafhankelijke dient te zjjn. Bij de goedkeuring van de benoeming van een SER-voorzitter dient als beleidslijn te worden aangehou den dat deze functie zich niet laat verenigen met die van bestuurder of commis saris in het bedrijfsleven. Drs. Nederhorst verzocht de regering er bjj SER-voor zitter drs. De Pous op aan te dringen zijn keuze te bepalen, omdat de fusiebespre kingen hebben aangetoond, dat er voor hem door zijn commissariaten bij Philips en NKF een conflict van belangen en verantwoordelijkheden is ontstaan. Drs. Nederhorst vroeg of de regering wei een concentratiebeleid voert. De noodzaak van de instelling van een col lege tot onderzoek van fusies is intus sen wel aangetoond. De socialistische woordvoerder vroeg de regering ernstig te overwegen het deel van het SER-ad- vies dat daar over handelt, met voor rang te doen behandelen. Drs. P. Janssen (groep-Aarden) vroeg in een motie nu al voqrbereidingen ten departemente te treffen inzake een college van onderzoek, opdat zodra het SER-advies binnenkomt een wetsont werp kan worden ingediend. Ook de woordvoerders van andere partijen toonden zich met de gang van zaken bij deze fusiebesprekingen weinig geluk kig. De heer Bakker had loen-ai .in andere motie de regering yerzocht een diepgaand onderzoek in te stellen naar het tot stand komen van deze fusie, zo wel als naar de gevolgen op langere termijn voor het personeel van de NKF. Een onpartijdig voorzitter van een or gaan met werkgevers en werknemers zal niemand hem meer noemen, zo sprak M. Bakker. Minister Nelissen nam drs. De Pous in bescherming. Volgens hem had deze zorgvuldig getracht de vastgestelde re gels na te komen. Minister Nelissen zei over informaties te beschikken dat de positie van het personeel niet wordt be dreigd. Ook de liberale mr. Rietkerk vond de uitvoering 'en de naleving van de ge dragsregels bij fusies dringend ge wenst. Hij zei voorstander te zijn van een verdere adviesaanvrage aan de SER op dit punt. De KVP-er Peijnenburg zei dat bij het fusie-vraagstuk de grote moeilijk heid is gelegen in het moment, waarop de besluitvorming in een beslissend sta dium is gekomen. Zo spoedig mogelijk zal moeten worden gestart met de toe passing van de fusiecode, waarover ARP-Kamerlid Goudzwaard nog had gezegd dat zijn fractie niet zo enthou siast meer is over het vrijwillige karak ter daarvan. Dr. Imkamp (D'66) constateerde dat meer openheid betracht zal moeten worden bij de toepassing van regels voor een geordend effectenverkeer. De heer Kikert (CHU) nam het op voor drs. De Pous, die zich naar zijn mening „correct had gedragen". Minister Nelissen zei bereid te zijn de SER nog eens te wjjzen op de advies aanvrage inzake een college tot onder zoek naar de totstandkoming van fu sies. Ongewenst noemde hij de schei ding van functies van de SER-voorzit ter. Dat zou, zo meende hij, een verar ming voor beide groepen betekenen en slechts leiden tot schade van het alge meen belang. De problemen zullen moeten worden opgelost door de open heid van 't bedrijfsleven te vergroten en te bevorderen. Vandaar dat de minister de noodzaak van de door de heren Bak ker en Nederhorst ingediende moties niet goed zag. Hij gaf de Kamer de raad ze niet te aanvaarden. Een verzoek om de voorbereidingen te treffen tot de indiening van een wetsontwerp inzake een college van on derzoek was al uitgegaan. De motie- Janssen was daardoor overbodig gewor den, zei de minister. Over de moties zal dinsdag worden gestemd. JOHANNESBURG Uit de nog on volledige uitslagen van de gisteren in Zuid-Afrika gehouden blanke verkie zingen blijkt, dat de nationalistische party van premier Balthazar Vorster een verpletterende nederlaag heeft toe gebracht aan de rechtervleugel van zijn partij, de vorig jaar gevormde ultra conservatieve „Herstigte Nasionale Par ty" van Albert Hertzog. Na jaren van achteruitgang gaat de Verenigde Partij onverwacht weer voor uit. Zij heroverde acht zetels op de „natten" waarbij een van een oud-lid, die van partij veranderde. In totaal heeft de Verenigde Partij in het nieuwe parlement thans reeds 42 zetels. Zij heeft een grote kans nog twee zetels op de regering te veroveren en, om te ein digen met in totaal 48 zetels. De kleine progressieve partij, de eni ge partij in Zuid-Afrika die in een sa mengaan van alle rassen gelooft, heeft haar enige parlementszetel behouden. Mevrouw Helen Suzman keerde met een veel grotere stemmenmeerderheid terug. In vele stedelijke gebieden kreeg de „progs" meer stemmen, zonder even wel zetelwinst te kunnen boeken. DEN HAAG Nederland heeft tn Europees verband gepleit voor het aanbrengen van een merk in het loopvlak van autobanden dat aan geeft wanneer de slijtage de toelaat bare grens heeft bereikt. Aldus heeft de minister van Verkeer en Water staat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele (PvdA). De Werkgroep voertuigconstructie van de economische commissie voor Euro pa die een reglement opstelt voor de eisen die uit oogpunt van veiligheid aan banden moeten worden gesteld, zal dit jaar bijeenkomen. Vorig jaar hebben de Nederlandse vertegen woordigers in de groep er op aange drongen dat in het reglement een merk verplicht wordt gesteld. Overigens is de toepassing van een rub berlaag met afwijkende kleur niet de enige, en voor zover thans te voor zien, niet de meest doelmatige wijze om ontoelaatbare slijtage te constate ren, aldus de minister. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond: In de nacht en ochtend veel bewol king met tijdelijk regen, later van het westen uit opklaringen en plaatselijk een bui. Matige tot krachtige wind tus sen zuidwest en west en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Morgen: Zon op 05.25, onder 19.M uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1