Vier maal zoveel kandidaten als te verdelen zetels Mulder scoorde tegen Arsenal twee doelpunten DOODSANGST VLAK VOOR BEVRIJDING Volleybal Arnhemse houdt schietende indringer uur aan de praat Wil presenteren u onze VOORJAARS AANBIEDINGEN Bergmeubels Bankstellen Eethoeken Salontafels Slaapkamers Tapijten Nog even tanden op elkaar Teleurstelling in Renswoude Bekendmaking Verkiezingen Padvinders vroeg op pad op St.-Jorisdag D.S.A.-jeugd in finale Menukaarten voor geroosterd vlees op 5 mei Veteranen van Renswoude naar Advendo Panters voor zware opgaaf bij VIOS De Luchtreiziger VRUCHTENVEILING TIEL Weer Duits Fataal Stemmen bij volmacht 25 jaar geleden door Rik Valkenburg Brigade Plattelands vrouwen ook in de optocht o.a. Bergoss en Desso. DONDERDAG 23 APRIL 1970 VEENENDAAL De namen van alle kandidaten voor de nieuwe gemeente raad, die op 3 juni gekozen wordt, zijn bekend. De volledige lijsten liggen op de gemeentesecretarie ter inzage. Vrij dag beslist het hoofdstembureau in een voor kiezers toegankelijke zitting over de geldigheid van de ingeleverde lij sten, en het handhaven van de daarop voorkomende kandidaten. De zeven po litieke partijen knokken om 21 zetels. De kandidaten zijn: Voor de SGP: 1. G. J. van Deelen; 2. J. van de Haar; 3. G. v.d. Berg; 4. C. G. Mijnders; 5. H. C. van Dalen, 6. H. Jon ker; 7. J. T. van Donkelaar; 8. E. Th. van Rees; 9. Joh. Bos; 10. K. Aalbers; 11. P. M. H. van Schuppen; 12. J. C. Tombroek. Voor de A.R.P.: E. C. Diepeveen; 2. H. van Manen; 3. drs. H. Hiensch; 4. B. J. Vrieling; 5. A. Roor; 6. Berenschot; 7. H. A. Bosch; 8. W. van Braak; 9. W. F. de Vries; 10. J. C. van Hunnik; 11. H. A. P. Boers; 12. Sj. de Jong; 13. K. van Ginkel; 14. C. N. Hardeman; 15. J. van Doorn; 16. G. Valkenburg. Voor de V.VJD.: 1. mevr. H. Bud- dingh-de Vries Lentsch; 2. H. J. de Rui ter; 3. P. H. Flohil; 4. mevr. L. de Ruij- ter-Bakker; 5. mevr. J. W. v.d. Kuinder; 6. J. P. Havinga. Voor de CHU: 1. M. Bastmeijer; 2. C. van Genderen; 3. A. Visser; 4. D. van de Scheur; 5. J. de Ruiter (Azn.), 6. B. van Hal; 7. dr. M. J. D. van Dam; 8. H. G. Veldhuizen; 9. mej. J. G. v.d. Lust- graaf; 10. J. van Dijk; 11. D. J. Minder- houd; 12. W. v.d. Pol; 13. E. Hasselaar; 14. N. L. van de Berg; 15. J. van Reemst; 16. A. Tijsseling; 17. J. H. van Schuppen; 18. mej. A. de Vries; 19. D. VEENENDAAL De voor de op 3 juni 1970 te houden verkiezingen van de leden van de raau der gemeente Veenendaal ingeleverde kandidatenlij sten zijn voor een ieder ter gemeentese cretarie, afdeling verkiezingen, in het Raadhuis ter inzage neergelegd. Het hoofdstembureau zal, in een voor de kiezers toegankelijke zitting, op vrij dag 24 april 1970 in het raadhuis, be slissen over de geldigheid van de inge leverde lijsten en het handhaven van de daarop voorkomende kandidaten. 21 april 1970. stembur. in de gem. Veenendaal. AMERONGEN Vandaag is het St. Jorisdag en traditiegetrouw stonden de padvinders uit Amerongen en omgeving in alle vroegte bij het gemeentehuis om de vlag te hijsen en een rode tulp in ontvangst te nemen. Op deze dag herdenken alle Neder landse padvinders de legende van Joris, die de draak versloeg, die elk jaar zo veel offers eiste. Volgens de legende bloeide er op de plaats, waar een druppel drakebloed viel een vuurrode bloem, vandaar die rode tulp die de jongens op hun trui dragen. Vanavond hebben de jongens een kampvuur waarbij nog wat dieper op de St. Jorisviering wordt ingegaan. De onlangs gehouden actie een Heitje voor een Karweitje was een groot succes. Nadat de jongens twee dagen in touw waren geweest kon de leiding de ver diensten gaan tellen en men kwam op het mooie bedrag van 550. Voorlopig gaat dit bedrag naar de bank totdat het aangesproken kan worden voor het •ens te bouwen clubhuis. Willemsen; 20. drs. J. I. Carsouw. Voor D'66: 1. L. L. Coïni; 2. R. H. ten Klei; 3. mevr. M. E. P. A. Elzenga-van der Voort; 4. J. C. Visser; 5. W. H. Schouten; 6. Joh. A. Koot; 7. J. de Ruij- ter; 8. P. A. Olislagers; 9. A. J. de Jong. Voor de P.v.d.A.: 1. R. Koppenberg; 2. B. van Remmerden; 3. C. G. van Hal; 4. T. Verkuijl; 5. A. M. Beckerman; 6. J. van den Berg; 7. mevr. A. A. Visser- Spieker; 8. G. van Kooten; 9. A. van Barneveld; 10. A. van de Weerd; 11. J. de Vries; 12. D. de Man; 13. W. Stef- fers. Voor de K.V.P.: 1. M. G. H. Hendriks; 2. mr. W. H. M. Verhallen; 3. H. M. de Graaf; 4. G. E. Diergaards; 5. A. A. van Campen; 6. Th. A. Slijderink; 7. mevr. A. F. E. Dinsbach-Muller; 8. R. C. H. M. Nuijten; 9. mevr. C. G. L. Weijers-van der Linden; 10. L. T. Leeuwenburgh; 11. W. F. Moolenaar. RENSWOUDE Vrijdagavond 24 april wordt in gebouw Rehoboth de vijfde finale avond gehouden van de jongensciub DSA onder leiding van de heer Dirksen uit Maarsbergen. Het hele winterseizoen hebben de jongens elkaar de eer betwist om een plaats in deze finale te behalen. Zeven groepen van circa 15 jongens hebben sportief gestreden in quiz, balspelen en behendigheidswedstrijden. 26 jongens zullen nu vrijdag gaan uitmaken wie clubkampioen wordt in de Senioren, Junioren en Pupillengroep. De ouders van de geplaatste spelers kunnen vrij dag getuige zijn van dit gevecht om de clubtitel en zullen bij de wedstrijd be trokken worden. Voor de Senioren: plaatsten zich Gert v.d. Broek, Gijs Gijsbertse, Hen v.d. Hoek, Hans Heerink, Kees Eskes, Adrie Veldhuizen, Jan Verbeek en Jan Rijn- ders. Junioren: Anton Diepeveen, Evert Jan v. Ginkel, Evert v. Garderen, Henk v.d. Broek, Dik Lam, Ben v.d. Vliert, Hijmen Valkenburg en Hans v. 't Foort. Pupillen: Johan Verbeek, Mijndert Blanken, Martin en Albert Diepeveen, Tonny, Henk en Teunis Veldhuizen, Jan Stutvoet en Frans v.d. Broek. AMERONGEN Elke inwoner van Amerongen weet al dat men op 5 mei voor een lage prijs een vleesmaaltijd kan nuttigen. Dit vleesfestijn zal plaatsvinden op de Hof te Amerongen. In dit verband hebben de drie Ame- rongse slagers besloten om voor de in te leveren kassabonnen van de maand april niet een maar twee procent uit te betalen. Tevens heeft de winkeliersvereniging besloten om voor een volle AZ-kaart 3,50 in plaats van 3 uit te betalen. De vleesmaaltijd van 1,25 wordt op deze manier nog goedkoper. Op 30 april tussen 9.00 en 12.30 uur kunnen de kassabonnen van de slagers en de volle AZ-kaarten op de Hof wor den verzilverd. Het actieve comité 25 jaar Bevrijding zal ervoor zorgen, dat voor de bonnen en de kaarten tegen gereduceerde prijs de menukaarten voor het vleesrooster festijn beschikbaar zijn. Het is de bedoeling, dat de bedragen van de slagerijbonnen bij elkaar wor den opgeteld en op de achterkant van de laatste bon het totaalbedrag met naam en adres wordt geplaatst. Bij de aankoop van een menu ontvangt men dan voor het bestede bedrag twee pro cent. Men kan tevens menukaarten op vol le AZ kaarten kopen waarvoor men in dit geval 3,50 ontvangt. BRUSSEL Anderlecht heeft zich gisteren een riant uitzicht verschaft op de Jaarbeursbeker. De Belgen versloe gen in het eerste finale-duel Arsenal met 3-1. Arsenal zag in Brussel nauwelijks kans gevaarlijk te worden. De uitblin kers in de Engelse ploeg (Simpson en McLintock) stonden in de achterhoede. RENSWOUDE Vanavond wordt op het terrein aan De Schros in Ederveen het zomer-voetbal geopend met een wedstrijd tussen de Veteranen-ploegen van de buurdorpen Renswoude en Ederveen. Deze wedstrijd die om zeven uur aanvangt zal twee maal een half uur duren. De opstelling van de Renswoude-Ve teranen is, doel: G. Veldhuizen; Achter: W. Gijsbertse, H. v.d. Meent, J. Hartog, A. Dekker, D. Blanken, L. Stutvoet. Voor: G.v.d. Horst, J. Diteweg, M. v.d. Horst, G. v. Raaij. Reserve: A. v.d. Bo- venkamp, Chr. Smit. VEENENDAAL Het damesteam van Panters speelt vanavond in de sporthal te Amersfoort de laatste com petitiewedstrijd van dit seizoen tegen VIOS. Deze ploeg staat weliswaar onder de Veenendaalse formatie geklasseerd, maar pleegt over het algemeen in eigen huis voor grote problemen voor de be zoekende ploegen te zorgen. Thuis won Panters wel van dit VIOS, maar het moet vanavond wel degelijk goed voor de dag komen om de punten mee naar huis te kunnen nemen. In de hoofdklasse waarin Panters is ingedeeld is intussen een vrij grote middenmoot ontstaan. Panters staat in de bovenste helft daarvan en kan deze fraaie positie door een overwinning op VIOS dus nog enigszins verbeteren. Het debuut van Panters in de hoofdklasse heeft de laatste maanden aantrekkelij ke vormen aangenomen, als men be denkt dat diverse duels tegen hoger ge noteerde ploegen in winst werden om gezet. Ondanks het feit dat Panters het te gen VIOS moeilijk gaat krijgen ligt een Veenendaals succes het meest in de lijn der verwachtingen, mits de ploeg volle dig naar Amersfoort afreist. Het is de laatste wedstrijd van dit seizoen en dit kan een aangename afsluiting van de competitie betekenen. VEENENDAAL De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" organiseerde de eerste seizoenvlucht vanaf Roosendaal. De duiven werden gelost om 9.30 uur. De eerste duif meldde zich om 10.43 uur bij de heer A. v.d. Bovenkamp. De ver dere uitslag is A. v.d. Bovenkamp 1-6- 22-28-45-49. B. H. E. Schuurman 2-12- 13-20-21-41-44, W. J. v. Dam 3-5-11- 23-27-30-31-36-40, C. v. Ginkel 4-7-10- 33-47-48, C. Methorst 8, G. Muller 9- 14-26-32-39, Barneveld-Tanis 15-42, G. Fasse 16-24-43-46, A. Spies 17-19-34, O. Nekeman 18-35, Gebr. Spies 25, H. Beyk 29-38, H. v. Kooten 37. Ook deze speler» zagen geen kans An derlecht tijdens een overrompelende eerste helft in te tomen. Via De Vriendt en Mulder kwam Anderlecht binnen een half uur op 2-0. Halverwe ge de tweede helft bouwde Mulder de marge uit tot 3-0. Pas daarna (toen Anderlecht door vermoeidheid wat onnauwkeuriger ging spelen) zagen de 33.000 toeschouwers de Engelsen oprukken. Verdediger McLin tock was de enige man bij Arsenal, die doelman Trappeniers van Anderlecht kon passeren: 3-1. Na afloop constateerde Jan Mulder verwonderd: „Ik begrijp niet, hoe Ajax zich door deze ploeg zo heeft kunnen laten pakken". ARNHEM Stomdronken drong vannacht de met een pistool bewapende 31-jarige R. M. L. uit Arnhem de kamer van de «poorwegtokettiste mejuffrouw H. J. van W. binnen. De politie is vol lof over het koelbloedig optreden van mejuffrouw Van W. die bijna een uur de man aan de praat moest houden al vorens zij kans zag uit de kamer weg te slippen om bij de buren slarm te slaan. Voor het echter zo ver was had L. de lokettiste met zijn wapen bedreigd. Hij loste enkele 9choten om te bewijzen dat het pistool „echt" was. Ofschoon de man pogingen in het werk stelde me juffrouw Van W. aan te randen, slaag de zij er evenwel in hem van zich af te houden. Nadat zij erin was geslaagd de kamer uit te komen waarschuwde zij de politie telefonisch. Toen een drietal surveillance-wagens bij de woning van mejuffrouw Van W. arriveerden bleek de vogel echter al te zijn gevlogen. Men zette een grootscheepse speuractie in de omgeving op touw. Onder een spoor wegviaduct werd de man gevonden. Toen de agenten hem in hun auto's na derden probeerde hij het pistool te her halen. Men besloop hem vervolgens en dat leidde ertoe dat hij kon worden ge grepen. L. werd ontwapend en naar het bureau overgebracht. Tijdens het ver hoor weigerde hij te zeggen wie hij was. Uit papieren die hij bij zich had bleek zijn Identiteit. Hij is „een goede bekende" van de politie. APPELEN: Golden Delicious I 75/80 45-51, 70/75 42-50,65/70 33-39; II 75/80 36-47, 70/75 32-43, 65/70 27-35, 60/65 21-26, I 23-37 II 15-24. Goudreinette I 75/85 62-70, 65/75 38-46; II 75/85 47-55, 70/80 43-49, 65/75 31-36, I 27-39, 1117-27. Jonathan I 75/80 37-47, 70/75 37-43, 65/ 70 30-41, 60/65 21-34; II 75/80 32-37, 70/75 30-33, 65/70 22-30, I 15-25. Laxton's Superb I 75/80 65-72; II 70/75 55-66, 65/70 41-57. Lombartscalville II 75/85 34-44, 70/80 33-41, 65/75 31-40, I 22-36, II 15-25. Industrieappelen (Goudreinette Lombarts) per 100 kg f 12,50. PEREN: Conference I 65/75 83-86, 55/65 78-83; II 50/55 50. moderne en klassieke Al onze tapijten worden gra tis gelegd. De operatie Cleanser, door welks activiteiten Veenendaal bevrijd moest worden, voerde na de bevrijding van Ede (17 april 1945) naar de Grebbe- linie. De route liep langs de I^nge Steeg, Kraatsweg en Kade. Maar de strategie werd gewijzigd. De Duitsers hadden het voornemen opgevat het platteland van West-Utrecht onder water te zetten. Berichten van burgers wezen er op dat de Duitsers inundatiepogingen in het werk stelden door de sluizen bij Wijk bij Duurstede te vernielen. Het werd een mislukking. Ook waren er plannen de Afsluitdijk en de Hondsbosse in de lucht te laten vliegen. Daardoor zouden dan grote delen van Holland onder water komen te staan. Als nu de Canadezen door de Greb- belinie zouden heen breken, zou dat de zwaarste offers kosten van de bevolking van Midden- en West- Nederland. Het hoofdkwartier van het eerste Canadese legerkorps be val daarom de troepen hun behaal de posities te versterken en 't front recht te trekken langs de lijn Lun- teren - Ede - Bennekom - Wagenin- gen. Op 18 en 19 april installeerde de 49ste divisie zich om te patrouilleren met mobiele, kleine gevechtstroepen. Haar eenheden gingen westwaarts in de richting Veenendaal, met het doel het terrein ten oosten van de Greb- belinie geheel te beheersen en Duitse infiltraties te weren. Maar de fronten kwamen stil te liggen. De Veenendalers spraken el kaar moed in. Ede is bevrijd ,nog even de tanden op elkaar, Veenen daal volgt spoedig! Maar... de opera tie volgde niet! Wel spoedde zich op 17 april een patrouille met een 15-tal carriers van Barneveld naar Rens woude. Bij de Hollewweg stelden de geallieerden geschut op. Wat waren de Renswoudenaren blij! Nu waren ze toch wel echt bevrijd. Sommigen vierden al feest, maar 's avonds trokken de bevrijders zich weer te rug. De heer H. Veldhuizen, nu Vee- nendaler en wonende aan 't Boom- pjesgoed, (maar toen Renswoude- naar) vertelt er het volgende over: „De zeventiende april 1945 was voor ons een bewogen dag. Tegen 12 uur kwam een overvalwagen het dorp vanaf Ede binnenrijden. Hij stopte bij de Kerklaan (Garage van Voorst). Ik was zo dom om naar vo ren te lopen, toen de wagen enkele huizen verder stopte. Er sprongen gewapende Duitsers uit de auto, die naar mij brulden: „Halt! Stehen bleiben!" Maar ik vluchtte angstig weg en rende een deelschuur binnen. Vliegensvlug de trap op en de don kere hanebalken in. Even later een militair in de deur: „Kom mal heraus!" De kerel richtte het geweer omhoog naar mij. Daar door meende ik dat Mj mij zag en antwoordde: „Jawohl, ik kom". Ik werd, ondanks heftig protest van mijn moeder, die ihmiddels gearri veerd was, gearresteerd en meege voerd1. Het bleek dat er een grote razzia gaande was. En dat, terwijl wij het geraas van de voorbijtrek kende bevrijders te Lunteren en Barneveld konden horen.. Veel Renswoudenaren werden eveneens gepakt en we moesten even buiten het dorp barricaden op werpen. Bomen omhakken enzo voorts om de geallieerden in hun op mars te stuiten. De meeste bomen vielen echter „per ongeluk" de ver keerde kant uit. Tegen half zes klonk er plots een rniitrailleursalvo van Engelse car riers, vanaf het Nieuwe Werk (ka naal). De Duitsers vluchtten in pa niek naar het kasteel en wij naar het dorp. De Tommies trokken rond de Noordzijde van het dorp naar de Barneveldsestraat tot waar nu het monument staat. Zij deelden choco lade en sigaretten uit. We waren be vrijd! Wat een verschil met deze m<Renswoude moest echter verduis terd blijven, dus gingen we bijtijds naar bed. Morgen zouden we wel verder feesten. Al heel vroeg in de morgen hoorde ik het geluid voorbijtrekkende troepen. Ik het bed uit en snel de luiken open en... keek in de grimmige gezichten van een lange rij Hollandse SS-ers uit Vee nendaal, die mij toesnauwden de lui ken te sluiten. Och, wat een ontzet tende teleurstelling! We waren weer Duits"... Woensdag 18 april was Renswoude dus weer Duits. Een week 1^8 duurde de terreur nog, totdat op 24- 25 april er de defitieve bevrijding kwam, toen het Anglo-Canadese le ger van Scherpenzeel uit, het dorp binnenkwam. Uitbundig kon er toen overigens nog niet gefeest worden, want er moest nog wacht gelopen, om nog opduikende Duit sers op te sporen, (zie „Renswoude in oorlogstijd" door S. Laansma). Twee weken later was er meer be- vrijdingsrumoer in Renswoude... De leden van de Witte Brigade" Hoe het er in Veenendaal voor stond? Op maandagmiddag, 16 apnl, trokken veel Duitse militairen weg. Met gammele wagens en versleten paarden werd de aftocht geblazen. Terwijl op dinsdag 17 april Ede be vrijd raakt, begint hier in Veenen daal een nieuwe knechtenj: Alle burgers moesten binnenblijven. Huis arrest. Alleen 's morgens van tien tot elf wordt er gelegenheid gegeven om water te halen bij hen die over een pomp beschikken. Volkomen verlaten liggen de straten in de vroege voorjaarsmorgen. Zo nu en dan passeren wat SS-ers, maar ver der blijven de straten leeg. In het vrije uur was iedereen druk met water sjouwen, of gauw even een fles melk kopen, b.v. in het Ter gelegenheid van de verkiezing van de leden van de gemeenteraad op 3 juni 1970 kunnen kiezers verzoeken om bij volmacht te mogen stemmen, indien zij meedelen, dat zij vermoedelijk niet in staat zijn persoonlijk aan de stem ming deel te nemen. Het verzoek moet worden gedaan op een formulier, dat kosteloos op de se cretarie van elke gemeente verkrijg baar is. Het moet uiterlijk op 20 mei 1970 worden ingediend. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen ontvangt van de beslissing op zijn verzoek een mededeling. Zij ge machtigde ontvangst een volmachtle- gitimatiekaart (tevens oproepings- kaart). De volmachtgever is niet be voegd de eenmaal verstrekte volmacht in te trekken of persoonlijk aan de stemming deel te nemen. Indien zijn gemachtigde overlijdt of niet in staat zal zijn zelf aan de stemming deel te nemen, kan de volmachtgever, uiterlijk op 20 mei 1970, mededeling doen van de aanwijzing van een andere gemach tigde. Formulieren voor het doen van deze mededeling zijn eveneens koste loos op de secretarie van elke gemeen te verkrijgbaar. Voor een verloren of anderszins in het ongerede geraakte volmachtlegitimatie- kaart mag geen nieuwe worden ver strekt. Nadere inlichtingen omtrent de ver kiezingen zijn verkrijgbaar bij de afde ling verkiezingen van de gemeentese cretarie (voor Veenendaal: Raadhuis, telefoonnummer 19114, toestel 113). De burgemeester van Veenendaal. H. G. VELDHUIZEN Ruisseveen bij wat goedwillende boeren. Het was wel uitkijken, want als je te laat terugkwam, liep je-het risico gearresteerd of beschoten te worden. En zo brak de fatale 19e april aan. Op deze dag klonken uit de verte enkele doffe dreunen, bijna onmid dellijk gevolgd door een eigenaardig fluitend' geluid en een reeks donde rende knallen. De uitwerking was verschrikkelijk. Bij tientallen wer den er huizen aan flarden gereten. Muren stortten in. Er klonk ge schreeuw en gekreun van getroffe nen, die her en der verspreid lagen. Een nieuwe aanval volgde. De Veenendalers (de de Duitsers) renden in doodsangst naar de schuil kelders. De granaten jankten over de huizen. Overal loerde het gevaar en de dood wenkte in elke straat. Toch waren er mensen die zich on verschrokken temidden van de ge wonden begaven, ondanks de donder van het Engelse geschut. Bakfietsen van„De Witte Brigade" reden door de straten van Veenendaal om hulp te bieden waar dat nodig was. Elk brigadelid droeg een witte band om de arm met het opschrift „Genees kundige Dienst Veenendaal". Een lange, barre tijd brak aan. Zó werden er in de nacht van 20 op 21 april door de „Witte Brigade" acht oorlogsslachtoffers begraven. Op 22 april werden vanwege het granaatvuur vele gezinnen onderge bracht in de grote kelders onder de wolfabriek. Het eten bestond uit hompen zuurachtig roggebrood ,als je geluk had tenminste. Op 24 april was er weer een zwaar granaatbombardement. Langdurig en fel. Er vielen weer dod*en en vele gewonden. De „Witte Brigade" moest dwars door de granaatregen om hulp te bieden. Rondom het kamp Dijk- straat kwamen hele series voltref fers terecht. Er «peelden zich ver schrikkelijke taferelen af. Menige Rodekruis man had het er kwaad mee na afloop, als hij tot rust kwam. Maar het werd nóg erger... KESTEREN Dezer dagen kwamen de dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Kesteren Opheusden bijeen. Hier is definitief beslist, dat ook de plattelandsvrouwen op 5 mei met een wagen zullen ver schijnen in de optocht, die dan wordt gehouden. Als spreker voor deze avond was uit genodigd de heer G. U. Anema, die een interessante bespreking hield van het boek „Het land achter Gods rug". D« eerstvolgende vergadering wordt ge houden op maandag 25 mei.

De Vallei | 1970 | | pagina 4