Soldaat die zand in tank jeep deed krijgt 6 maanden Mina 's maakten er weer dolle boel van „Noorden krijgt meer steun" Wachtlijsten voor medische studie pas volgend jaar 29 Bolletje Nu vijf jaar en t.b.r. eis voor doodslaan grootmoeder „Fotograferen in het weekend? Meteen leeg toestel zeker!" Wens in PPR: Bogaers terug ui Kabouters' geven inspecteur strafwerk Amsterdamse pers eist van regering overleg over krantenfusies Rozendaal (G.) hoeft niet naar stembus politiek nu ui kf ct. grootpak Beernink vraagt kiesraad advies over inzage namenregisters Wapenarsenaal' ontdekt in Amsterdam De Jong in Groningen: Tarwi-rog roggebrood Uitverkoop bij faillissement bracht schoenfabriek redding Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak Meteen plaat vindt iedereen z'n draai MAAR ËÊN LIJST vacuum verpakt! ctenkelpak Maak in't weekend géén foto's-. U mocht er eens plezier in krijgen. KENAU DONDERDAG 23 APRIL 1970 DEN BOSCH De krijgsraad in Den Bosch veroordeelde de dienst plichtig soldaat J. V. uit de legerplaats Oirschot gisteren tot /.es maanden mi litaire detentie, waarvan twee maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. Tegen V. was zes maan den onvoorwaardelijke militaire deten tie geëist. De soldaat had zand gegooid in de benzinetank van een .jeep. Hij was daarbij betrapt. De legerplaats Oirschot kwam twee weken geleden in het nieuws doordat Defensie zijn bezorgheid uitsprak over vermeende daden van sabotage die er zouden worden gepleegd. In een num mer van Luctor. het blad van de afde ling Oirschot van de Vereniging voor dienstplichtige militairen, werd daartoe in een niet ondertekend ingezonden ar tikel, opgewekt. De onderwijzer Hans Koster uit Streefkerk, één van de leden van de hoofdredactie van het blad, werd er voor door de Marechaussee aan de tand gevoeld. ADVERTENTIF K Een platenbon is altijd raak f 5,- 7,SO ÏO.- 15,- SO,- 85,- DEN HAAG Minister Beernink (binnenlandse zaken) heeft de Kiesraad advies gevraagd over de suggestie van het Tweede-Kamerlid Kolfschoten (kvp), om de politieke partijen inzage te geven van de namenregisters van de stembureaus. Hierdoor kunnen zij na gaan wie heeft gestemd en wie niet. Hiervoor is een wijziging van de Kies wet nodig. ADVERTENTIE f5,- 7,50 10,-15,-20,-25, AMSTERDAM Bij een routinecon trole in de rosse buurt van Amsterdam heeft de politie gisteren een mitrail leur, een geweer, twee pistolen, geluid dempers en munitie in beslag genomen. De wapens werden gevonden in het huis van de 33-jarige kelner J. B., die een geladen pistool op zak had. De kel ner werd met een collega en twee pros- titueés aangehouden op verdenking van illegaal wapenbezit. ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast DEN HAAG Een fiks aantal Dolle Mina's sommigen „bewapend" met kinderen heeft gisteren in Den Haag gediscussieerd over en geprotesteerd te gen de bestaande regelingen voor de kindercrèches. Zij willen dat al op de vol gende begroting geld beschikbaar komt voor de exploitatie van bestaande dag verblijven en de oprichting van nieuwe. Een groep van de Dolle Mina's ging het Tweede-Kamergebouw binnen, trok op naar de fractiekamer van de Partij van de Arbeid en stortte zich daar in debat met de Tweede-Kamerleden Lems, Laban en mej. Barendrecht. Tot grote ontzetting van de aldaar borrelende heren hebben twintig Dolle Mi na's gisteren ook een inval gedaan in „De Witte" aan Het Plein in Den Haag „De Witte" is sinds 1802 een „herensociëteit", waar kelners nog „bediende" heten. De dames gingen de zalen rond en deelden pampletten uit waarin zij erop we zen dat „De Witte een bolwerk van establishment is". if Demonstranten en demon- strantjes op het Binnenhof. GRONINGEN Premier P. J. S. de Jong heeft in een toespraak tn Groningen gezegd, dat de regering bereid is in de komende jaren meer aandacht, steun en financiële faciliteiten aan de drie noordelijke provincies te geven. ADVERTENTIE f 5.- 7.50 IO,- IS.- 20,- 25,- DEN HAAG Minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) heeft goede hoop dat de wet wachtlijsten medische faculteiten pas'volgend jaar in werking zal treden. Het ontwerp van wet, dat gisteren door de Tweede Kamer kritisch welwil lend werd beoordeeld, opent de mogelijkheid de toelating tot het tweede stu diejaar te beperken tot een aantal studenten dat overeenkomt met de maximale opleidingscapaciteit van de medische faculteit. AMSTERDAM Een kabouter-depu tatie van de waarnemersgroep „Klik spaan" heeft gistermiddag de ge meente-inspecteur van het onderwijs in Amsterdam, de heec P. C. van Eer den, strafwerk gegeven. De inspecteur moet van de kabouters achthonderdduizend maal schrijven: „Ik moet nu ook eens de tekortschie tende overheid inspecteren". De kabouters hebben de strafregels uitgedeeld, omdat zij het ontoelaat baar vinden, dat op de Sparta-school in Amsterdam twee tweede klassen respectievelijk 43 en 45 leerlingen en twee vierde klassen elk 42 leerlingen tellen. De heer Van Eerden moet zijn strafwerk vóór 27 april van de ka bouters hebben voltooid. Wanneer hij daaraan niet voldoet, hebben de ka bouters een „minder sympathieke ac tie" aangekondigd. De waarnemersgroep ..Klikspaan" is onderdeel van het departement van onderwijs, opvoeding en oppositie van Oranje Vrijstaat. Het rijk zal een groot deel van de kosten voor zijn rekening nemen van een persleiding van Ce Veenkoloniën naar de Eems-Dollard voor de afvoer van industrieel afvalwater. Deze lei ding wordt verder doorgetrokken naar noord-Overijssel. De totale kosten wor den geschat op f 154 miljoen. De regering wil de werkgelegenheid stimuleren door voor flinke projecten naast ,de 25 procent investeringspremie ook rentesubsidies of kredietgaranties te geven aan bedrijven die zich in oost-Groningen willen vestigen. Een landschapsplan met de bedoeling oost-Groningen aantrekkelijker te ma ken als woongebied kan op korte ter mijn worden uitgevoerd dank zij een rijkssubsidie. Voorts staan grote ruil- verkavelings- en afwateringsprojecten op stapel. Winschoten en Stadskanaal, waar Philips gaat uitbreiden, krijgen voor 1970-'72 minstens 1800 gesubsidieerde woningen toegewezen. AMSTERDAM Amsterdamse jour nalisten, die gistermiddag op een spoed vergadering van de „Amsterdamse Pers" over de samenwerking van kran ten en overplaatsingen van redacties bijeen waren, hebben een telegram ge stuurd aan de minister-president, de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, en de voorzitter van de Tweede Kamer van de Staten- Generaal. Daarin spreken zij, gelet op de ingrijpende fusies in de laatste we ken, hun verontwaardiging uit over het feit, dat die fusies zich hebben kunnen voordoen zonder vroegtijdige informa tie van de betrokken journalisten en zonder dat die journalisten gelegenheid tot democratisch overleg hebben gehad. Zij willen op de grote bestaanson- zekerheid, die bij vele journalisten is ontstaan. Voorts opnieuw op de voortgaande verschraling van de infor matie aan het publiek. Verder wordt in het telegram gewezen op de aantasting van de journalistieke onafhankelijk heid door de toenemende commerciële druk. Zij eisen opnieuw maatregelen om deze fatale ontwikkelingen te stui ten. De journalisten eisen tot slot in hun telegram overleg van regering en parlement met de Nederlandse Vereni ging van Journalisten. In een tweede telegram aan de com missarissen, curatoren en directie van De Arbeiderspers in Rotterdam verkla ren de journalisten zich solidair met de redactie van Het Vrije Volk in haar streven naar medebeslissingsrecht. In een brief aan het NVJ-bestuur vragen zij zo snel mogelijk een verga dering bijeen te roepen van alle Neder landse journalisten. ADVERTENTIE ARNHEM De inwoners van het kleine en deftige Rozendaal aan de rand van Arnhem hoeven op 3 juni niet naar de stembus. Op het stembu reau is slechts één lijst ingediend met als naam: Belangengemeenschap Ro zendaal. De eerste zeven kandidaten van deze lijst zullen de kpmende vier jaar de gemeenteraad van het ca 1.500 inwoners tellende Rozendaal vormen. Het was tot deze week helemaal niet zeker dat er maar één lijst zou komen (waardoor verkiezingen overbodig zijn). Behalve de Belangengemeenschap had den nl. ook D'66, PvdA en Binding Rechts zich laten registreren maar geen van die partijen kwam vóór de sluiting van de termijn voor het indienen van kandidatenlijsten opdagen, zodat de Be langengemeenschap alléén overbleef. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM ln de politieke Partij Radikalen gaan stemmen op om een van de oprichters en de eerste voor zitter van deze partij, drs. P. C. W. M. Bogaers. dringend te verzoeken in 't landelijke politieke strijdperk te rug te keren. De regio Arnhem heeft daaraan uiting gegeven door een be roep op de oud-minister te doen zich weer wat meer op de politieke voor grond te gaan bewegen. Enkele jaren geleden trok -de heer Bogaars zich om gezondheidsredenen uit de „grote" politiek terug; hij be dankte als voorzitter van de PPR en werd enige tijd later benoemd tot voorzitter van de Gewestraad Gooi land te Hilversum, het intergemeen telijke samenwerkingsorgaan van de gemeenten in het Gooi die onder meer met een schreeuwende woning nood te kampen hebben. De PPR heeft, zo is ons gebleken, drin gend behoefte aan een stuwende fi guur als de heer Bogaars. De huidige voorzitter, mr. E. Jurgens, wordt als persoon erg gewaardeerd maar steeds meer blijkt dat de cerebrale Erik Jurgens veel minder appelleert dan zijn voorganger die op het Binnenhof de bijnaam „bulldozer" verwierf. ADVERTENTIE DEN HAAG Was het André D. nu om geld te doen toen hij zijn groot moeder maart vorig jaar met een bijl de schedel insloeg, waarna hij haar AOW inpikte en zijn schulden betaal de? Of heeft hij in 'n dronken bui in één klap al zijn wrokgevoelens tegen zijn oma, bij wie hij sinds zijn derde jaar in huis woonde, afgereageerd? Met deze vragen hield het Haagse ge- Geslaagden voor het propaedeutisch examen aan het einde van het eerste studiejaar worden tot het vastgestelde aantal, in volgorde van prestatie toege laten tot het tweede studiejaar. Wie voor het tweede studiejaar afvalt krijgt voorrang in het daaropvolgende jaar. Hij behoudt dan gedurende het wacht- jaaf zijn rijksstudietoelage. De liberaal dr. Van Dijk keek met zeer gemengde gevoelens tegen de voor stellen van minister Veringa aan. „Wachtlijsten zijn in wezen ondingen", zei hij, „maar wij zullen het wetsont werp aanvaarden". Veel tegenspel kreeg minister Veringa van de c.h.-afgevaardigde dr. Schuring die de selectiemethode van de minister (een cijfermatige beoordeling van* de propaedeuse) afwees. Hij vond loting tussen alle studenten die voldoende ha len juister. Dr. Schuring wilde studenten die hun eerste oefening in militaire dienst ach ter de rug hebben (en die uitstel krij gen) bij een voldoende resultaat voor hun propaedeuse van de loting vrijstel len en onmiddellijk tot het tweede stu diejaar toelaten. Hij diende hierover een amendement in. Dat werd naderhand gesteund door de socialist mr. Marsman en de D'66'er drs. Dijkstra. Minister Veringa wilde eerst met zijn collega van defensie gaan praten alvo rens hij zijn mening over het amende ment-Schuring gaf. Dat laatste gebeurt vóór woensdag, omdat dan de stemmin gen over het wetsontwerp zijn. Minister Veringa ging uit van een looptijd voor het wetsontwerp van vijf jaar, maar verschillende fracties von den drie jaar voldoende. Die termijn nam de minister later over. NIJMEGEN - De Nijmeegse schoenfabriek Nimco, die op het punt stond te sluiten, heeft noodge dwongen van de nood een deugd weten te maken. Toen sluiting van de fabriek niet meer te vermijden was, stond men voor de onmogelijke opgave de grote voorraad schoenen aan de detailhandel kwijt te raken. In arren motde besloot de directie toen maar de schoenen tegen sterk verlaagde prijzen rechtstreeks aan het publiek te verkopen door middel van een soort cash- en carrysysteem. Dit werd zo'n groot succes dat voor het van driehonderd tot vijftien man ingekrompen personeelsbestand een nieuwe bestaansmogelijkheid ontstond. Nimco heeft nu besloten de fabri cage gedeeltelijk voort te zetten en de schoenen voortaan rechtstreeks aan het publiek te verkopen. ADVERTENTIE Bent u ook de trotse bezitter van zo'n fijn fototoestel? Zonder filmpje? Doodzonde. Want wat antwoordt u als uw vrouw zegt: „Daar zou je nou eigen lijk een foto van moeten maken Ach wat, glundert u triomfantelijk, bij mij zit er wel degelijk een filmpje in. En foto's maken doe ik ook. Kijk maar. En daar zijn ze weer, de zonnige zomer- prenten. De vakantie herinneringen. Maar als uw kinderen later naar „vroeger" informeren krijgen ze wel een erg eenzijdig beeld van hun verleden. Alsmaar zomer, alsmaar vakantie. Zo'n klus is het toch niet om ook in uw mini-vakantietjes uw camera steeds bij de hand te hebben. Of wilde u beweren dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet u wel beter. Wat u moet doen? Alleen het knopje indrukken op die momenten dat u nu alleen nog verbaasd, vertederd of schaterend toekijkt. Te veel moeite? Och, uw beloning is een onbetaalbare schat aan kleurrijke herinneringen. De kosten? Over een paar jaar zijn de foto's die u nu neemt onbetaalbaar.En dat is pure winst. Zorg dus het hele jaar voor een geladen fototoestel. En gebruik het. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te nemen. rechtshof zich gisteren bezig. Eerder deed dat de Haagse rechtbank die de 29- jarige metselaar wegens doodslag tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeelde, nadat de officier acht jaar en terbe schikkingstelling had geëist. De officier ging tegen het vonnis in beroep. De procureur-generaal hield het erop dat André D. zeer goed had geweten wat hij deed. Hij vond moord bewezen en eiste vijf jaar en ter beschikking stelling: „Hij heeft op een genadeloze manier zijn oma uit de weg geruimd omdat zij een laatste hindernis vormde om aan geld te komen". André was goed dronken thuisgeko men. Zijn grootmoeder had toen gewei gerd nog eten voor hem klaar te maken. Na wat gekift over en weer werd er koffie gedronken en televisie gekeken. Om negen 's avonds liet André de hond uit. Toen hij thuiskwam pakte hij een bijl en sloeg ermee op zijn oma in. De jongen zegt zich er niets van te kunnen herinneren. Deze „bewustzijns vernauwing" en het psychiatrisch rap port werden gisteren ruim een uur lang uitgerafeld door de leden van het hof, samen met prof. J. Kloek, hoogleraar in de psychiatrie. De psychiater sprak zich uit tegen een terbeschikkingstel ling. Wel adviseerde hij een behande ling in de Van der Hoevenkliniek ïn Utrecht. „De jongen is enorm verwaarloosd. Heeft zijn capaciteiten niet kunnen ontplooien en verdient beter", was zijn oordeel. Hij bleek ervan overtuigd te zijn, dat André op het moment van de fatale slag sterk verminderd toereke ningsvatbaar was door de enorme hoe veelheid drank of door alle opgekropte haatgevoelens. Herhaling leek hem uit gesloten. Oma was, ze bleek uit het relaas van de raadsman een kenau, die niets an ders deed dan ruzie stoken tussen haar kleinkinderen broer en zus en opa helemaal opzij schoof. Ze stuurde haar kleinzoon meestal met haar man naar de kroeg. André werkte maar spora disch en had constant geldgebrek. In zijn stamcafé werd hem twintig gulden gevraagd die hij de kelner nog schuldig was. André ging naar huis. „Volkomen laveloos en verzopen", aldus zijn raadsman mr. Tholen. „En wie zal ooit vertellen wat er in zijn dronken- manshoofd is omgegaan?" André zelf weet het niet. Hij was wel geschrokken, zei hij her haaldelijk. Hij had die avond zijn schulden afbetaald. Dat wist hij nog. Ook waar oma haar AOW en een uit kering van sociale zaken gewoonlijk bewaarde: in een zakje onder haar rok. Toen het eenmaal tot hem doorge drongen was, dat zijn oma waarschijn lijk niet meer leefde, heeft hij het geld gepakt. „Zo zal het wel gebeurd moeten zijn", zegt André erg vaag. Hij deed het licht en de televisie uit en ging terug naar de kroeg. Met een vriend besloot hij naar Amsterdam te vertrekken om de bloemetjes eens bui ten te zetten. Zover kwam het niet. In Den Haag was inmiddels alarm gesla gen. Op het station in Amsterdam werd het tweetal door cte politie opgewacht.

De Vallei | 1970 | | pagina 7