„Twee miljard nodig voor inrichtingen voor vuilverwerking Inspraakprocedure bij burgemeestersbenoeming lang niet overal benut Kies.. uw tapijt thuis JONGE KOKS EN KELNERS WIJZEN KAMERLEDEN OP AANTAL MISBRUIKEN Scheel sprak met Spaanse oppositie Utrecht start met rijdende hart- bewakingskamer' Wot wilt u of een Bic? BRAAT! KEUKENS? louis de poortere in het succes van succes en daarom zou het goed kunnen zijn eens een afspraak met elkaar te maken. Behang is opwindend nieuw. Behang is anders. In de staalboeken 70 van R&D. TEKORT AAN VERPLEGERS VORMT NOG PROBLEEM Taakverdeling GENERAL^ ELECTRIC jw'fr (MÜ£) nu RLVOOR Drie zeeloodsen kregen week voorwaardelijk KRITIEK OP JUBILERENDE GISTFABRIEK UITEENLOPEND cAnti-torn UNICUM VOOR FRANCO - SPANJE ANDEREN WIJg Succes trekt nieuw succes aan. Maar het komt niet vanzelf. Eens werd een.strijd gewonnen, met bloed, zweet en tranen. Nu met calculeren, efficiency en slagvaardigheid. Maar dat behoeven wij u niet te vertellen. U kent uw problemen. En wij kunnen ze helpen oplossen. Wij willen het ook. In uw belang. In ons belang. In het belang van het succes. Want in dat succes geloven wij. Dat geloof heeft ons geholpen aan een prominente plaats in de Europese computerwereld. Niet slecht vinden wij. Wij wéten veel van computers. En van hun toepassingsmogelijkheden. En dus ook van Time-Sharing. Ook kennen wij vrijwel zeker uw speciale problemen. Daarom zien wij graag dat u gebruik maakt van onze kennis. Op al de terreinen waarop wij specialisten zijn.* BULL Bull General Electric (Nederland) N.V. Vliegtuigstraat 26 Amsterdam-W. Tel. 020-158955 VRIJDAG 24 APRIL 1970 ADVERTENTIE UTRECHT Tot het jaar 2000 zal de bouw van inrichtingen voor de ver werking van vast afval en vuil onge veer twee miljard gulden vergen. De verwerkingskosten zelf zullen, als algemeen wordt overgegaan op ADVERTENTIE Ontdek het nieuwe gezicht van be hang. In andere kleuren, opwindende dessins en duurzame materialen. 1001 Mogelijkheden om uw kamer een verrassend nieuw gezicht te geven.Vraag ernaar bij uw leverancier. De opwindende staalboeken '70 van Rath Doodeheefver. R&D - vooruitgang in behang. DEN HAAG De initiatiefnemers tot het voorstel van wet tot herziening van de gemeente- en provinciewet, de socialistische Tweede-Kamerleden drs. E. van Thyn en drs. H. M. Franssen, hebben de afgelopen maanden een onderzoek inge steld naar de ervaringen met de tegenwoordige inspraakprocedure by burgemees tersbenoemingen. zy deden dit in 132 gemeenten, waar vertegenwoordigers van de Party van de Ar beid zitting in de gemeenteraad hebben en waar in de periode van april 1967 tot maart 1970 burgemeestersbenoemingen plaatsvonden. verbranding in regionale inrichtingen, stijgen met dertig cent per week voor een gezin van vier personen en uitko men op een totaal, dat iets lager ligt dan de huidige kosten voor drinkwa tervoorziening en als de Wet Wa terverontreiniging in werking treedt voor de rioolbelasting. Dr. N. J. A. Groen, hoofdinspecteur van de volksgezondheid voor de hygië ne van het milieu, becijferde dit giste ren in Utrecht op de kadercursus milieuverontreiniging. Hij stelde, dat de totale hoeveelheid huisvuil, die per jaar in Nederland wordt geproduceerd in een strook van een meter hoog en met een meter breed de aarde ruimschoots zou kunnen omspannen. De hoeveelheid huisvuil groeit per jaar met 3,5 procent. Het industriële afval, op het ogenblik een hoeveelheid die overeenkomt met zestig procent van het huisvuil, neemt jaarlijks met tien procent toe. Daar komen dan nog zo'n 200.000 ton tuinvuil, 450.000 ton overma tige meststoffen en 150.000 afgedankte auto's bij. Het afvalprobleem neemt proporties aan, die volgens dr. Groen een andere aanpak vergen dan de tot nu toe ge bruikelijke. De ongeveer duizend vuilstortplaat sen die Nederland nu nog steeds rijk is, geven hoe langer hoe meer aanleiding tot klachten over stankhinder, vliegen plagen, het aantrekken van ratten, rook, vervuiling en ontsiering van de omgeving. Dr. Groen meent, dat vooral met het oog op het rattengevaar een eind moet worden gemaakt aan het be staan van dit soort vuilstortplaatsen. De meest geschikte methode van vuüvernietiging is verbranding. Dr. Groen noemde Ifleine verbrandings oventje® (bijvoorbeeld voor wooncom plexen of inrichtingen) evenwel uit den boze, omdat ze altijd stank, rook en roet veroorzaken. Hetzelfde geldt vol gens hem voor de eenvoudige ovens die voor kleine gemeenschappen worden gepropageerd. Verbrandingsinrichtingen die goed functioneren zijn, zo zei hij, zo kost baar, dat ze het vuil pas tegen redelijke kosten kunnen verwetken als het gaat om grote hoeveelheden, bijvoorbeeld van enige honderdduizenden inwoners. Voor de kleinere gemeenten kan dan ook alleen een streeksgewijze aanpak een goede oplossing bieden. Van 99 gemeenten is inmiddels een rapport binnengekomen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer delen de heren Van Thijn en Franssen mee dat daarbij o.m. is gebleken dat ln 38 gemeenten geen gebruik van de in spraakprocedure is gemaakt. In 23 van deze gemeenten is dat ook niet overwo gen. In 10 gemeenten heeft een min derheid op gebruikmaking aangedron gen, maar het hoofd gestoten bij de meerderheid. In 1 gemeente kon ge bruikmaking niet worden overwogen doordat de benoeming te snel tot stand was gekomen. In vier gemeenten vond wel overleg plaats, maar werd toch van gebruik van de inspraak afgezien. In 61 gemeenten werd wel van de inspraak procedure gebruik gemaakt. De wijze waarop in deze 61 gemeen ten de procedure werd gehanteerd loopt sterk uiteen. In 19 gemeenten is de raad voltallig bij de inspraak betrokken ge weest, terwijl in 8 gemeenten de com missaris der koningin de raad bijeen riep, met name in Zuid-Holland. In 28 gemeenten is de inspraak verzorgd door de fractievoorzitters en in 6 gemeenten waren het de wethouders die het initia tief tot de inspraak namen. In enkele gemeenten beperkte het overleg zich tot enkele fracties in de raad, in één ge meente ten slotte las de loco-burge meester tijdens het „gesprek" met de commissaris een stuk voor, dat de raadsleden daarvoor niet onder ogen hadden gehad. Van de 47 gemeenten die er in slaag den een gemeenschappelijk wensenpak ket op tafel te brengen zijn er 6 ge weest die, ondanks de beperkende be palingen, toch een persoon hebben aan bevolen. Deze is in 4 van de zes geval len ook benoemd. In de 41 overige ge meenten is het wensenpakket beperkt gebleven tot het noemen van vereisten, kwaliteiten enz. Daarbij is het opval lend, aldus de heren Van Thijn en Franssen, dat men in de meeste aanbe velingen de nadruk heeft gelegd op be stuurlijke kwaliteiten en dat factoren als politieke kleur, kerkelijk gezindte, plaatselijke bekendheid enz. nauwelijks aandacht krijgen. ADVERTENTIE NIEUW1 Haal bij uw woninginrichter de 2 boe- •Ken met tapijt-stalen van Louis de koortere en kies thuis uw tapijt Keuze uit 18 kwaliteiten (wol en synthetisch) In 84 kleuren. De mooiste tapijt-col lectie van heel Europa ligt voor u klaar. Ga 'm halen. de grootste tapijtfabrikant ven het Europeae veetelend DEN HAAG Een honderdtal jeug dige koks en kelners uit Den Haag, gro tendeels in werkkleding, demonstreerde gisteren op het Binnenhof tegen tal van misbruiken, die in de horecasector be staan en waarvan «ij het slachtoffer zijn. De verlangde arbeidsprestaties staan in een wanverhouding ten opzich te van wat op het ogenblik algemeen wordt beschouwd als sociaal aanvaard baar voor enige werknemers, aldus de demonstranten. Met spandoeken en een brief aan de leden van de Tweede Kamer werd hier op de aandacht gevestigd. De demon stranten werden allen in de vergader zaal voor de KVP-fractie ontvangen, waar het kamerlid Kleisterlee hen te woord stond. In de brief werd gesteld, dat jeugdige horecawerknemers in onvoldoende mate beschermd zijn tegen uitbuiting door de ondernemers, Beschermende bepalingen uit de CAO worden met voeten getreden: jongeren mogen nl. niet op zondag wer ken of in de avonduren. Ook mogen zij niet meer dan 55 uur per week werken. Toch gebeurt dit frequent in de tal rijke ondernemingen met een welhaast dictatoriaal gezag en een middeleeuwse mentaliteit van de ondernemers. De jeugdige koks en kelners vinden voorts, dat van een daadwerkelijk opkomen voor eigen rechten weinig terecht kan komen. Daarvoor wijzen zij op het hoge aantal ontslagen op staande voet in de horecasector. In dit verband werden de vrije dag, die de jonge koks en kelners nodig hebben om naar school te gaan, en het leerlingstelsel gememoreerd. Verklaard werd voorts, dat er nog si tuaties zijn, die sociaal de koks en kel ners 50 jaar ten achter plaatsen bij an dere werknemers door het ontbreken van onder meer: een vast loon, een goe de vergoeding voor werkkleding en ge reedschap en extra-betaling voor onge regeld werken en werken op zondag. De heer Kleisterlee meende te doen te hebben met een kwestie, die de partij- grenzen overschrijdt. „We moeten naar een nieuwe situatie voor de 14-17 jari gen, die in het arbeidsproces zijn opge nomen en ook leerling zijn. Het moet eerder andersom worden: leerlingen, die in hun opleiding praktijk op doen", aldus het Kamerlid. De koks en kelners verzochten de Kamerleden er bij de minister van So ciale Zaken op aan te dringen, dat er een preventieve controle door de ar beidsinspectie komt. De minister kan via het directoraat-generaal van de arbeid hiervoor zorgen, aldus de koks en kelners. Vier leden van de KVP-fractie uit de Tweede Kamer hebben de aandacht van minister Roolvink gevraagd voor de vaak te lange werktijden van jeugdige horeca-werknemers. In schriftelijke vragen dringen zij aan op een preventieve controle door de arbeidsinspectie, met name ook op zon en feestdagen, In de vragen wijzen de KVP-vragenstellers er op, dat de be trokkenen tegen deze werktijden veelal geen bezwaar durven maken uit vrees voor verbreking van het arbeidscon tract en daardoor het verlies van deel neming aan het leerlingenstelsel. daniela dealtii naad die inscheuren op de naad van het broekje tegengaat. MADRID De Wcstduitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel heeft in Madrid tot veler verrassing een gesprek gehad met vier Spaanse oppositieleiders. Deze zouden zich met Scheel hebben onderhouden over het ontbreken van diverse democratische vrijheden in hun land, hetgeen een rol zou moeten spelen bij de onderhande lingen over toelating van Spanje tot de EEG. Het wordt als zeer ongebruikelijk be schouwd, met name tijdens het regime van Franco, dat een buitenlandse mi nister tijdens een officieel bezoek aan Madrid een ontmoeting heeft met lei ders van de illegale Spaanse oppositie. Volgens welingelichte kringen zou Scheel zeer tegen de zin van de Spaan se autoriteiten het gesprek doorgang hebben doen vinden. Het gesprek zou ongeveer een uur hebben geduurd, waarna Walter Scheel ter afsluiting van zijn bezoek nog een ontmoeting had met zijn Spaanse colle ga Gregorio Lopez Bravo. Zoals bekend zal Spanje binnenkort waarschijnlijk een zesjarige handelsovereenkomst met „de zes" van de EEG sluiten, als eerste stap naar een volledige toelating tot de EEG. Professor Enrique Tierno Galavan, een prominent socialistische intellec tueel in Spanje, zei na afloop van de ontmoeting met Walter Scheel, dat hij en zijn drie collega's er bij de West- duitse minister op hadden aangedron gen de toetreding van Spanje tot de EEG te laten afhangen van een amnes tie voor politieke gevangenen, erken ning van politieke partijen, vrije vak verenigingen en een gekozen parlement in hun land. Ook vertelden zij Scheel, dat ondanks vele beloften na de grote kabinetswijziging in oktober van het vorig jaar er nog geen democratische vooruitgang was geboekt. In tegenstel ling tot het oorspronkelijke plan gaven de oppositieleiders Walter Scheel aan het eind van het gesprek geen memo randum, maar besloten zij hem morgen een brief te sturen na zijn vertrek uit Madrid. De andere drie oppositieleiders waren professor Joaquin Ruiz Jiminez, een vroegere minister van Onderwijs en oud-ambassadeur bij het Vaticaan, die zich de laatste tijd heeft ontwikkeld tot een gematigd links katholiek leider, de liberale monarchist Joaquin Statruste- qui en de graaf Van Motrico. Deze laatste is een bijzonder fel tegenstan der van het Franco-regime dat hij eens als ambassadeur ln Washington en Pa rijs vertegenwoordigde. Hij was ook politiek adviseur van Don Juan van Bourbon, de oorspronkelijke Spaanse troonopvolger, tot het moment dat vo rig jaar juli zijn zoon prins Juan Carlos tot toekomstig koning werd gekroond. Na de bijeenkomst werden de heren op de stoep van de Westduitse ambassa de gefotografeerd, een zeer bijzonder ding in Franco-Spanje waar de rege ring snel Is met het verrichten van ar restaties bij „illegale samenkomsten". UTRECHT Eind mei zal in Utrecht de cardulance, de tot radende hartbewa- klngskamer ingerichte ambulance, voor het eerst uitrukken. Volgens de directeur van de Utrechtse GGD, dr. P. D. van Leeuwen, is de apparatuur in de wagen so geperfectioneerd, dat de cardulance zqn weerga nergens ter wereld vindt. Utrecht is de eerste Nederlandse stad waar de cardulance wordt geïntroduceerd. Ook in Nymegen begint binnenkort een dergelqke hulpverlening aan hartpatiën ten, maar dat experiment is eenvoudiger van opzet. De cardulance in de Domstad kon tot stand komen dank zij samenwerking tussen huisartsen, de hartspecialisten, de ziekenhuizen en de GGD. Afgespro ken is, dat de patiënt of zijn familie rechtstreeks de GGD kan bellen zonder tussenkomst van de huisarts. Tijd is na melijk een zeer belangrijke factor bij het redden van patiënten die een hart infarct krijgen: 25 procent van de pa tiënten die aan een hartinfarct overlij den sterven binnen een kwartier na de aanval, 40 procent binnen een uur en zestig procent binnen vier uur. Het sys teem van directe melding heeft in nadeel, dat de cardulance in verschil lende gevallen zal uitrukken voor pa tiënten die geen behoefte blijken te hebben aan de speciale hartapparatuur, maar daaraan tilt dr. Van Leeuwen niet zo zwaar, omdat het dan toch altijd gaat om mensen in nood die directe hulp van een arts wensen. De Utrechtse ziekenhuizen beschik ken over 24 „bewaakte" bedden voor erntstige hartpatiënten. De cardulance staat mobilofonisob in verbinding met een centrale post waar wordt geregis treerd, welke bedden vrij zijn. De car dulance, die het hele etmaal startklaar is, zal naar schatting twee keer per dag moeten uitrukken. Verplegers en cardio logisch geschoolde artsen staan gereed om aan iedere oproep gevolg te geven. Een probleem is nog, dat er ondanks de vele advertenties nog maar één verple ger beschikbaar is, terwijl er zes nodig zijn. Dr Van Leeuwen hoopt evenwel, dat er meer „aanbod" komt na de ver plegersexamens in mei. Verplegsters zijn voor dit werk niet zo geschikt, om dat de vaak zware patiënten soms van trappen moeten worden gedragen. Als men eind mei niet over voldoende verplegers beschikt zullen waarschijn lijk studenten worden ingeschakeld die bezig zijn aan de laatste fase van hun artsopleiding. DEN HAAG Mr. K. Wiersma, staatssecretaris van justitie is door mi nister Polak (justitie) belast inet alle zaken van andere dan wetgevende aard. De minister zal wetgevingszaken zelf blijven behandelen. Algemeen beheer, rechtelijke organi satie, de organisatie van de politie, het algemeen vreemdelingenbeleid en daar bij de naturalisatiewetgeving en het no tariaat worden aan de staatssecretaris toevertrouwd. ADVERTENTIE BjECTWC.-etOW VAHQt«RALtl£CTWCer„W«A »U 11 iH I Zij en wij werken reeds* samen: ca. 600 bedrijven en instellingen, waaronder Overheid, Banken, Uitgeverijen, Chemische Industrie,'Groothandel, Accountantskantoren,Transportondememingen en Textielfabrieken. ♦Meer over Boll General Electric elders ln dit blad. ADVERTENTIE BicCristalf zichtbaar inktniveauf blauw, rood, zwartgroen HAARLEM Dé eerste drie zeeiood sen van een groep van zestig zijn in verband met de „loodsenaffaire" door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een week. Veertien dagen geleden eiste de offi cier van justitie vijfhonderd gulden boete, subsidiair vijftig dagen hechte nis onvoorwaardelijk en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De loodsen worden ervan verdacht geld te hebben aangenomen van sleep- vaartmaatschappijen in ruil voor het advies meer sleepboten te laten assiste ren bij een berging. Binnenkort zullen veertig loodsen voor de rechtbank in Amsterdam te recht staan. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATIR0AGS GIOPÏNO VAN 9 TOT 12 UUR rf DELFT Leden van de onlangs in Delft, opgerichte afdeling van d* „Bond van wetenschappeiyke arbei ders" hebben gisteren aan alle werk nemers van de jublerende Konink lijke Nederlandse Nederlandse Gist en Spiritusfabrieken in Delft een pamflet uitgereikt, waarin wordt ge zegd dat naast alle door het bedrijf georganiseerde feestvreugde ter gele genheid van het eeuwfeest ook d« vraag behoort of er soms redenen zijn om minder gelukkig te zijn. „Hoe gelukkig zijn de Nederlandse zie kenfondsen en patiënten" met de prijzen van de geneesmiddelen? Hoe gelukkig zijn de artsen met de stan- daarspreparaten, de wetenschapelijke onderzoekers met hun pogingen om buitenlandse patiënten te omzeilen, de negers in Angola met de goede be trekkingen tussen het Portugese moe derland en de Gistfabriek, de mensen die in de buurt van de Delftse Gist fabriek moeten wonen, de jonge re- gulisten met hun beperkte opleiding, die ze voor goed aan de procesindu strie bindt? Hoe gelukkig zijn de bad gasten met de Haagse perleiding, de mensen van het waterschap en de huisvrouwen met hun twintig biologi sche wasmiddelen?" De „Bond van wetenschappelijke arbei ders" in Delft plaatst bij deze vragen een aantal kritische kanttekeningen. Voor een ieder is het, aldus het pam flet, duidelijk dat de fabriek in een behoorlijk groot gebied stank ver spreidt. Bij een enquête in de omge ving antwoordde 65,5 procent met ja op de vraag of men weieens iets van luchtverontreiniging merkt, 10,5 pro cent met neen en 24 procent met soms, 53 procent vond de luchtveront reiniging hinderlijk of erger, 31,5 procent niet hinderlijk en 15,5 pro cent soms hnderlijk. Als oorzaak werd aangegeven in 55,5 procent van de gevallen de Gistfabriek. De verhin dering van deze overlast is mogelijk, maar dat kost geld, aldus het pam flet. DEN HAAG Het gebruikelijke oe- fengeloei van de sirenes van de BB op de eerste maandag van de maand gaat in mei niet door. De oefening zou volgens het schema op maandag 4 mei de dodenherden king worden gehouden, maar minis ter Beernink^vindt dit ongewenst.

De Vallei | 1970 | | pagina 17